Охорона природи

Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їхня роль в екосистемах. Будова щитника чоловічого. Загальна характеристика вищих спорових. Будова та різноманітність плодів. Запилення та запліднення у рослин. Поняття про суцвіття. Аналіз різноманітності квіток.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 15.12.2011
Размер файла 2,6 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Обладнання і матеріали: колекції, муляжі, живі зразки шапкових грибів, препарувальний набір, лупа.

Хід роботи

Завдання 1. Ознайомитися з будовою шапинкових грибів.

1. Розгляньте плодове тіло гриба неозброєним оком. Знайдіть шапку, ніжку і грибницю. Намалюйте побачене і зробіть на малюнку відповідні цифрові позначення: 1 -- плодове тіло; 2 -- грибниця; 3 -- ніжка; 4 -- шапка.

2. Зніміть шапку і розгляньте її будову зісподу. Знайдіть пластинки або трубочки, на яких розташовані спори. Розгляньте їх за допомогою лупи.

Завдання 2. Ознайомитися з різноманітністю шапинкових грибів. Навчитися розрізняти деякі з них.

Розгляньте запропоновані вам зразки шапинкових грибів.

Використовуючи колекції, муляжі, підручник і таблиці, визначте їхні назви. Заповніть таблицю.

Таблиця 1.

Зробіть висновки.

4. Узагальнення і систематизація вивченого.

Виконання завдань практикуму. Опрацюйте зміст відповідних параграфів у підручнику і заповніть таблицю 2.

Таблиця 2.

5. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

6. Домашнє завдання.

А). Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді

на запитання після параграфа.

Б) Підготувати повідомлення на тему: "їстівні та отруйні гриби. ("пособи запобігання отруєнню грибами". Напишіть свій виступ за таким планом:

Гриби як представники одного з царств живої природи.

Шапинкові гриби, їхня будова.

їстівні та отруйні гриби.

Правила збирання грибів.

Я кісна обробка грибів як спосіб запобігання отруєнню.

У доповідь обов'язково включіть таку рекомендацію: "Всі роботи, пов'язані з грибами (збирання, перероблення), виконувати тільки в присутності дорослих". Зачитайте свій виступ перед класом і проілюструйте його вирізками з газет і журналів, фотографіями або своїми малюнками їстівних та отруйних грибів.

В) Кілька учнів отримують завдання виготовити для всіх учнів класу фішки (вони можуть бути округлої або будь-якої іншої форми), з одного боку зафарбовані у червоний колір, а з іншого -- у зелений.

Тема 14. Нижчі гриби. Лабораторна робота №16. Будова нижчих грибів

Мета. Сформувати в учнів поняття про нижчі гриби, найпоширеніших представників, їхні особливості і значення.

Основні поняття і терміни: нижчі гриби, паразити, сапротрофи, спорангії, ніжка-підставка.

Обладнання: таблиці і зображення нижчих грибів, мукор на хлібі, постійний мікропрепарат мукора, лупа, препарувальний набір,

предметні та покривні скельця, вода, піпетки, мікроскопи.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць та зображень); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда); практичні (виконання лабораторної роботи), самостійна робота з підручником.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

Організаційний момент.

Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

Біологічний диктант.

Вегетативне тіло грибів називають .

Міцелій складається з окремих ниток .

До складу клітинної оболонки грибів входить __________ - речовина, властива тваринам.

У клітинах грибів відсутні , властиві рослинам.

Запасною поживною речовиною грибів є .

За будовою гіф міцелію гриби поділяються на .

Гриби, що живляться органічними речовинами живих організмів, називаються ___________, а ті, що живляться відмерлими рештками, -- ___________________.

Розмножуються гриби - _____________,_____________________.

9.Вченими описано близько видів грибів.

Прикладом одноклітинного гриба є .

Клітини грибів оточені _______________ .

Для продукування спор у деяких грибів утворюються .

3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь з елементами бесіди. Вам вже відомо з попереднього уроку, що гриби поділяють на нижчі і вищі. Пригадайте, на чому базується цей поділ.

Якщо представників вищих грибів помітно і ми знаємо багатьох із них за плодовим тілом, то нижчі гриби непомітні. Ми можемо бачити їх без допомоги збільшувальних приладів лише у момент утворення спор. Спостерігаємо ж ми тільки наслідки життєдіяльності цих організмів. У 1845 році весь урожай картоплі в Ірландії пропав через захворювання на фітофтороз. Вся картопля погнила. Цей факт і деякі політичні фактори призвели до того, що в країні почався голод і багато людей померли, а частина сімей емігрували до Північної Америки. Цікаво, що фітофтора -- нижчий гриб, який спричиняє фітофтороз, походить з американського континенту, був випадково завезений у Європу. Оскільки це вид не місцевий, він не має природних ворогів і легко, без перешкод дуже швидко розмножується і розповсюджується. В результаті щороку величезна кількість урожаю картоплі та помідорів потерпає від фітофторозу.

Що ж це за організми -- нижчі гриби?

План

Загальна характеристика нижчих грибів.

Лабораторна робота № 16.

4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.

Загальна характеристика нижчих грибів

1. Розповідь з демонструванням таблиць і зображень відповідних грибів. Характерною рисою нижчих грибів є те, що вони мають одноклітинні і гіфи грибниці. Вони мають невеликі розміри і їх зазвичай не видно і неозброєним оком. Але коли настає пора розмножуватися, то ці гриби утворюють спорангії зі спорами, які добре помітні. Наприклад, у фітофтори, їх можна побачити під ураженим листком. А у мукора на білій "шапці", який утворює гриб на поверхні хліба, з'являються чорні цятки, які також є спорангіями зі спорами (демонстрування мукора на хлібі).

Серед них є паразити і сапротрофи. Нижчі гриби відіграють у природі позитивну роль, розкладаючи складні речовини до простих, що знову використовуються рослинами. У житті людини нижчі гриби мають негативне значення, бо призводять до захворювань рослин і людини, псують харчові продукти і промислові товари. До нижчих грибів належить також велика кількість грибів-паразитів. Гак, ольпідіум викликає "чорну ніжку" у розсади капусти, синтрихіум і збудником раку картоплі, плазмопара спричиняє мільдью -- хворобу винограду. Широко відомі й цвілеві" гриби, наприклад, мукор, що псує харчові продукти.

Тема 15. Будова нижчих грибів. Мета. Ознайомитися з будовою нижчих грибів

Обладнання: мукор на хлібі, постійний мікропрепарат мукора, мікроскоп, лупа, препарувальний набір, предметні та накривні скельця, вода, піпетка, таблиці, підручник, мікроскоп.

Хід роботи

Завдання. Ознайомитися з будовою нижчих грибів на прикладі мукора.

Розгляньте уважно неозброєним оком скупчення мукора на харчових продуктах. Опишіть, що побачили.

Розгляньте мукор за допомогою лупи чи мікроскопа. Порівняйте те, що побачили, з малюнком підручника і таблицею.

Знайдіть окремі гіфи грибниці (вони мають вигляд ниток) і спорангії (мають вигляд чорних голівок чи горошин, що піднімаються і іа високих ніжках-підставках).

4. Перенесіть за допомогою препарувальної голки кілька спорангіїв па предметне скло у краплю води, накрийте їх накривним

скельцем. Розгляньте мікропрепарат за допомогою мікроскопа. Намалюйте, що побачили, і позначте цифрами: 1 -- гіфи; 2 - спорангій; 3 -- ніжка-підставка.

Зробіть висновок.

5. Узагальнення і систематизація знань.

Самостійна робота з підручником. Ігровий прийом "Хто більше?". За фіксований час учням пропонується сформулювати найбільшу кількість питань до параграфа чи частини параграфа.

6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

7. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа.

Тема 16. Загальна характеристика грибів

Мета. Сформувати поняття про гриби як особливе царство живих організмів, пояснити відмінності і спільні риси грибів з рослинами і тваринами.

Основні поняття і терміни: гіфи, міцелій або грибниця, спори, плодове тіло, гетеротрофний спосіб живлення, сапротрофи, паразити, симбіоз, хітин, глікоген.

Обладнання: зображення плодових тіл різних грибів, а також збільшених мікроскопом зображень, муляжі грибів.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (підготовча, контрольно-перевірна), розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання); практичні (виконання завдань практикуму).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Ігрове завдання. Учні діляться на групи і кожна група отримує завдання: Назвіть відомі вам гриби. Що ви знаєте про ці організми? Пригадайте загадки, приказки і прикмети, пов'язані з грибами. (Час підготовки -- 10 хвилин). Після цього кожна група доповідає про результати своєї роботи. Перемагає група, яка змогла пригадати найбільшу кількість прикладів.

В нашої сімейки ніжки тоненькі,

Шиї, мов цівки, круглі голівки.

І на пні, і коло пня

Нас велика рідня.

(Опеньки)

Ми -- грибочки невеличкі,

Маємо жовтенькі личка,

Не червиві, дуже чисті,

Не ховаємося в листі.

(Лисички)

Я барвистий і цікавий,

Жить на булках полюбляю.

Хто в пакеті хліб забуде,

Той знайде мене там всюди.

(Мукор)

Я куцоногий, блідолиций,

Але витримую фасон.

Французьку гарну назву маю

І звуся, діти, шампіньйон,

А хто гриби всі гарно знає,

українську назву відгадає.

(Печериця)

Ми не маєм шапки й ніжки,

В тісті любим жити трішки.

І рум'яний та пахучий

Хліб пекти людей ми учим.

(Дріжджі)

Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо загальну характеристику царства Гриби, чому ці організми виділили в окреме царство.

План

1. Загальна характеристика грибів.

2. Ознаки грибів.

3. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.

Загальна характеристика грибів

Розповідь супроводжується демонстрацією відповідних зображень грибів. Гриби -- одна з найбільших груп організмів; до неї належить близько 100 тисяч описаних ученими видів (за К.М. Ситником). Розміри грибів варіюють від одноклітинних дріжджів до величезних "поганок" і дощовиків. Гриби населяють різноманітні середовища існування -- у воді та на суші. Гриби поселяються на продуктах харчування, тобто є сапрофітами, і в організмах тварин і людини, тобто є паразитами. Значення грибів величезне. Крім того, що вони виконують свою особливу роль у біосфері, їх широко застосовує людина для медичних і господарських потреб.

До грибів належать численні цвілі, які ростуть на органічних речовинах (хлібі, шкірі, мертвій рибі), одноклітинні дріжджі, які в великій кількості з'являються на поверхні солодких фруктів, багато паразитів рослин. Останні спричиняють такі небезпечні захворювання, як борошниста роса, головня, іржа. Деякі гриби паразитують на тваринах, але в цьому відношенні вони менш небезпечні у порівнянні з бактеріями.

Вивченням грибів займається наука мікологія (від грецького слова "мікес", що означає "гриб"). Це один із напрямків мікробіології, бо більшість методик дослідження грибів практично не відрізняється від методик дослідження бактерій.

Ознаки грибів

Розповідь з елементами бесіди. Поняття і терміни учитель записує на дошці. Гриби є одним з царств живих організмів. Як ви думаєте, чому вони утворюють окреме царство? Гриби -- це одноклітинні або багатоклітинні гетеротрофні організми, які не мають хлорофілу. Походження грибів ще до кінця не з'ясоване. Вважають, що одні групи грибів беруть початок від найпростіших тварин (безбарвних джгутикових), інші -- від водоростей.

Вегетативне тіло грибів називається грибницею, або міцелієм, воно складається з окремих ниток -- гіфів. Залежно від будови гіфів гриби поділяють на нижчі та вищі. У нижчих грибів гіфи міцелію не мають перегородок і є мовби однією сильно розгалуженою гігантською клітиною, у вищих грибів вони розділені поперечними перегородками на клітини, їхній міцелій багатоклітинний.

Гриби є гетеротрофами і поглинають поживні речовини всією поверхнею тіла. Які організми мають гетеротрофний тип живлення? Розмножуються гриби нестатевим і статевим способами за допомогою різних типів спор. У деяких випадках для продукування спор формується спеціальна структура -- плодове тіло.

Клітини грибів оточені клітинною стінкою, основу якої зазвичай складає хітин -- речовина, властива комахам. Усередині клітини добре помітні ядра (частіше їх декілька), мітохондрії і рибосоми (зазвичай вони не пов'язані з мембранами). Комплекс Гольджі та гранулярна ендоплазматична сітка розвинені слабко. Важливою особливістю будови грибів є відсутність пластид. Пригадайте, що це за органела. Для яких організмів вона властива і яку функцію виконує? Запасні продукти відкладаються у вигляді глікогену або жиру, крохмаль ніколи не утворюється. Чому не утворюється крохмаль у грибів ?

Опираючись на отриману інформацію, скажіть, що спільного у грибів з тваринами, а що -- з рослинами.

Гриби займають проміжне положення між тваринами і рослинами, оскільки характеризуються рядом ознак, що роблять їх подібними, з одного боку, до тварин (гетеротрофний тип живлення, в оболонці є хітин, запас поживних речовин у вигляді глікогену, в результаті обміну речовин утворюється сечовина), а з другого -- до рослин (необмежений ріст, живлення шляхом вбирання поживних речовин усією поверхнею гіф).

Залежно від характеру живлення гриби поділяють на сапрофіти, паразити і симбіонти. До сапротрофів належать гриби, що живуть за рахунок відмерлих організмів. Велика кількість грибів-сапрофітів живе в ґрунті, у лісовій підстилці, купах прілої соломи.

Гриби-паразити живуть на поверхні або всередині живих тканин рослин і тварин. Живляться вони за рахунок організмів, на яких оселилися, і часто є збудниками інфекційних захворювань. Інколи гриби вступають у симбіоз (співжиття) з водоростями і навіть вищими рослинами. У процесі симбіозу можуть виникати нові утворення, наприклад, лишайники, мікориза (співжиття гриба з коренями вищої рослини).

Гриби енергійно дихають і потребують кисню; лише деякі з них, наприклад, дріжджі, можуть одержувати енергію в процесі бродіння.

4. Узагальнення і систематизація знань.

1. Контрольно-перевірна бесіда. 1. Які організми належать до царства Гриби? 2. Чому гриби належать до окремого царства? 3. Як називається наука, що вивчає гриби? 4. Яку будову має вегетативне тіло грибів?

5. На які групи поділяють гриби за особливостями будови міцелію?

6. Як живляться гриби? 7. Як відбувається розмноження грибів?

2. Виконання завдань практикуму.

А) Опираючись на матеріал підручника, заповніть таблицю.

Порівняльна характеристика грибів, рослин і тварин

Б) Підкресліть правильні твердження.

1. Всі гриби, рослини і тварини -- багатоклітинні організми.

2. Серед грибів, рослин і тварин є одноклітинні і багатоклітинні організми.

3. Гриби -- це рослини.

4. Гриби і рослини належать до різних царств природи.

5. Усі гриби утворюють плодове тіло.

6. За способом живлення гриби є автотрофами.

7. Особливістю грибів є відсутність у їхньому тілі пластид.

8. В тілі грибів є пластиди.

9. За способом живлення гриби є гетеротрофами.

10. Клітини грибів оточені клітинною стінкою, основою якої зазвичай є хітин -- речовина, властива комахам.

11. Клітини грибів оточені клітинною стінкою, основою якої зазвичай є хітин -- речовина, властива рослинам.

12. Гриби ростуть упродовж усього життя.

13. Гриби ростуть до певного віку, як тварини.

14. До сапротрофів належать гриби, що живуть за рахунок відмерлих

організмів.

15. Гриби-паразити живуть на поверхні або всередині живих тканин рослин і тварин.

16. Гриби-паразити вступають у симбіоз (співжиття) з водоростями і навіть вищими рослинами.

5. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

6. Домашнє завдання. Вивчити відповідний параграф у підручнику.

Тема 17. У світі рослин

Мета. Узагальнити знання учнів про різноманітність Покритонасінних рослин, їхнє екологічне і практичне значення; виховувати любов до природи; активізувати пізнавальну активність учнів до вивчення біології через використання інтерактивної форми навчання.

Обладнання: додаток Ж "Найважливіші культивовані та дикорослі Покритонасінні з класів Однодольні та Дводольні", малюнки або таблиці спори і насінини, нижчої і вищої рослини, пенька, квітки гороху чи квасолі, типів кореневих систем, повітряних коренів, квіток вітрозапильних та комахозапильних рослин, 5 бур'янів, найпоширеніших порід дерев українських лісів, проліска, сон-трави, омели, рослин-синоптиків, звіробою.

Методи і методичні прийоми: словесні (бесіда); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв'язування проблемних ситуацій).

Тип уроку: розширення і поглиблення знань (вікторина).

Хід уроку

Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Пояснення правил проведення вікторини. Вікторина проводиться у три тури. Відповідь на одне запитання оцінюється і балом. Клас ділиться на 4 команди. До другого і третього турів допускаються ті команди учасників, які набрали найбільше балів. З числа учнів вибирається журі (2 особи), яке підраховує бали і стежить, учні з якої команди першими піднімуть руку.

Обладнання демонструється під час вікторини.

3. Узагальнення і систематизація знань.

Фронтальна бесіда:

Перший тур

Коли говорять про рослинний світ, часто вживають слово "флора". Поясніть, що означає це слово і звідки взято цю назву. (Флора була богинею квітів, весни. Зображувалась у вигляді жінки з квітами в руках. Тепер так називають рослинний світ).

Чим відрізняється спора від насіння? (Спора -- одна клітина, без зародка; насінина -- багатоклітинна, містить зародок і запас поживних речовин).

Яка різниця між нижчими і вищими рослинами? (Нижчі рослини не мають диференціації тіла на тканини і органи, а вищі -- мають).

Квіти яких рослин схожі на метелика? (Квасолі, гороху та інших рослин родини Бобові).

5. Про що може розповісти пеньок? (Про вид дерева, сторони горизонту, зміни кліматичних умов, кількість прожитих деревом років). 6. Яке запліднення у квіткових рослин? Хто його відкрив? (Подвійне. С.Г. Навашин).

Назвіть основні типи кореневих систем. (Мичкувата і стрижнева).

За якими ознаками рослини відносять до покритонасінних? (Мають квітку, насіння "заховане "у зав'язі).

Як за будовою квітки визначити тип запліднення? (У вітрозапильних -- квітки дрібні, зібрані у суцвіття, невиразна оцвітина; комахозапильні -- мають яскраво забарвлені квітки, аромат і нектар).

Яка зернова рослина росте у воді? (Рис).

Як називається частина насіння, де містяться запаси поживних речовин? (Ендосперм).

12. Чому покритонасінні рослини є найчисленнішою групою сучасного рослинного світу? (Мають найкращі пристосування до життя і розмноження, що виражені у складності будови вегетативних органів, наявності квітки, насіння і плоду).

Яку культуру називають другим хлібом? (Картоплю).

З плодів якої рослини виготовляють родзинки? (З винограду).

Назвіть п'ять видів бур'янів, що ростуть у посівах культурних рослин; (Наприклад, редька дика, осот польовий, березка польова, волошка, сокирки).

16. При розростанні яких коренів утворюється коренеплід? (Головних).

Другий тур

1. Назвіть найпоширеніші породи дерев українських лісів. (Дуб, граб, ялина, сосна, клен, липа, береза, осика).

2. Чому кімнатні рослини розмножуються переважно вегетативно? (Немає комах).

3. Чому дуб, тополя, береза, ліщина і багато інших дерев і кущів цвітуть до появи листя? (Це пристосування до утворення великої

кількості насіння. Листя б заважали пилку потрапляти на приймочки маточки).

У тропічних лісах є рослини, корені яких розвиваються не у ґрунті, а в повітрі. У яких рослин утворюються такі корені? (Повітряні корені--тропічні ліани, орхідеї, папороті).

У багатьох кактусів листя видозмінилося на колючки. Поясніть, чому. (Пристосування до меншого випаровування вологи).

Із якої злакової рослини виготовляють вудочки? (З бамбука).

Яка рослина зображена на гербі міста Києва? (Каштан).

8. Які рослини "плачуть" перед дощем? (Верба, клен, бальзамін).

.9. Як називаються препарати, що призначені для захисту сільськогосподарських рослин від шкідників? (Пестициди).

10. Чому пролісок, сон-трава, анемона, ряст, медунка розцвітають ранньою весною найпершими? (Вологолюбні, світлолюбні, у кореневищах та цибулинах накопичені поживні речовини, завдяки яким рослини ростуть).

11. Яку рослину - напівпаразит можна часто побачити на деревах? Якої шкоди вона завдає рослинам? (Омела всмоктує поживні речовини -- дерево засихає).

Третій тур

1. Інколи восени окремі дерева зацвітають повторно. Чому це відбувається? (Настають сприятливі умови: тепла погода після холодного

літа, сильні дощі після посушливого сезону тощо).

Чому розчищення чагарників, обрізування сухих гілок, формування крони дерев рекомендується здійснювати восени або взимку? (Припиняються основні життєві процеси).

Яка рослина виліковує від 99 хвороб? (Звіробій).

З насінини і плодів яких рослин виготовляють манну крупу, перлову, "геркулес", толокно, пшоно? (Манна -- із пшениці, перлова -- і ячменю, "геркулес ", толокно --- з вівса, пшоно -- з проса).

Після дощу картоплю підгортають. Для чого нижні частини стебел картоплі засипають землею -- підгортають? (Бульби утворюються в темноті. Підгортаючи картоплю, створюють цим затемнення для нижньої частини стебел, що сприяє утворенню бульб).

Назвіть рослини-синоптики. (Кульбаба, цикорій, березка польова, латаття біле, кислиця).

Корені й кореневища лікарських рослин збирають наприкінці

літа чи восени. Чому? (Накопичуються поживні речовини).

Що є легенями планети? (Тропічні ліси Амазонки).

Які рослини є символами України? (Барвінок, мак, мальва, чорнобривці, калина, верба, тополя, вишня, соняшник).

10. Як називається процес утворення органічних речовин? (Фотосинтез).

11. Які рослини, що належать до Покритонасінних, занесено до Червоної книги України? (Сон-трава, пролісок, верес звичайний, горицвіт весняний, купальниця європейська, барвінок малий, валеріана лікарська, рябчик російський, гіацинт блідий, первоцвіт весняний та інші).

Підсумки уроку, аргументація оцінок.

Домашнє завдання. Вивчити відповідний параграф у підручнику.

Тема 18. Узагальнюючий урок з теми "Відділ Покритонасінні рослини"

Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про деякі родини покритонасінних рослин.

Основні поняття і терміни: всі поняття і терміни попередніх уроків з теми "Відділ Покритонасінні".

Обладнання: підручники, робочі зошити, визначники і картки для визначення рослин, гербарії 2-3 рослин родини Розові, Бобові, Пасльонові, Капустові, Айстрові, Злакові, Лілієві.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда контрольно-оцінна), наочні (демонстрація обладнання); практичні (виконання завдань практикуму).

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

Хід уроку

Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь. Сьогодні на уроці ми узагальнимо все те, що вчили протягом кількох уроків. Цим самим ми підготуємося до проведення вікторини, яка буде наступного разу, та до тематичної атестації. Хочу вам повідомити, що ті учні, які найкраще покажуть свої знання, відповідаючи на запитання вікторини, тобто наберуть найбільшу кількість балів, можуть бути звільнені від тематичної атестації, бо отримають оцінку за тему за результатами вікторини.

3. Відтворення і корекція опорних знань.

Контрольно-оцінна бесіда: 1. Які класи та родини входять до відділу Покритонасінні? 2. Дайте загальну характеристику класів Дводольні та Однодольні за планом: а) загальні ознаки рослин; б) родини, що входять до цього класу. 3. Які характерні ознаки кожної родини? 4. Назвіть представників родин, що вивчались на уроках. 5. В чому значення цих рослин?

4. Повторення і аналіз основних фактів та явищ.

Виконання завдань практикуму. Використовуючи інформацію про суттєві та несуттєві ознаки рослин родин, що вивчалися, запропонуйте схему, за якою можна визначити, до якої родини належить рослина. Роботу виконуйте за таким планом:

1.Випишіть окремо спільні ознаки кожної родини рослин, що вивчались (родини Розові, Бобові, Пасльонові, Капустові, Айстрові, Злакові, Лілієві).

2.Уважно проаналізуйте ознаки рослин кожної родини, виберіть і підкресліть суттєві ознаки, за якими можна точно встановити належність рослини до певної систематичної категорії.

Запишіть ознаки в певній послідовності: від загальних до конкретних і складіть класифікацію.

Картка

1. Загальні ознаки родин:

Розові: стрижнева коренева система, пряме трав'янисте або дерев'янисте стебло, будова квітки: Ч5П5ТооМ1(оо), соковитий плід;

Бобові: стрижнева коренева система, прямостояче стебло, складні листки, квітка, схожа на човник: Ч5П5Т9+1М1, плід -- біб;

Пасльонові: стрижнева коренева система, прямостояче стебло, квітка: Ч(5)П(5)Т5М1, плід -- ягода;

Капустові: стрижнева коренева система, трави, квітка: Ч4П4Т6М1, плід -- стручок або стручечок;

Айстрові: стрижнева коренева система, трави, суцвіття -- кошик, квітка: Ч-П5Т5М1, плід -- сім'янка;

Злакові: мичкувата коренева Система, переважно трави, стебло -- соломина, листки -- лінійні, квітка: Ч-П-ТЗМ1, плід --- зернівка;

Лілієві: мичкувата коренева система, багаторічні трави з цибулинками або кореневищами, листки -- ланцетоподібні чи лінійні, квітка: Ч-П6Т6М1, плід -- коробочка або ягода.

Підкреслюємо суттєві ознаки.

Складаємо схему (доповнити схему):

Такі завдання дозволяють учням чітко розуміти ознаки, покладені в основу класифікації, що ці ознаки -- суттєві; також учні навчаються визначати рослини своєї місцевості, встановлювати їх систематичну належність.

5. Узагальнення і систематизація понять, засвоєння відповідної системи знань, провідних ідей і основних теорій.

1. Опираючись на знання про особливості зовнішньої будови даних рослин, їхнє значення для життєдіяльності людини, згрупуйте подані рослини за напрямами: а) сільськогосподарські, декоративні, лікувальні; б) культурні та дикорослі; в) до якої родини належать. Шипшина, горох, помідор, капуста, цибуля, конвалія, пшениця, яблуня, робінія, баклажан, гірчиця, лілія, квасоля, пирій, овес, перець, редис.

2. В кожній групі рослин вибрати одну, яка не є характерною для цієї групи, і пояснити свій вибір:

груша, вишня, клен, конюшина, тополя;

перець, помідор, дурман, баклажан, картопля;

редька, суниці, капуста, хрін, гірчиця;

соняшник, деревій, айстри, галінсога, мишій.

Так, в першій групі це конюшина, бо вона одна трав'яниста, інші рослини -- дерева. У другій групі -- всі рослини їстівні, крім дурману. В третій групі зайве слово -- суниці, бо це рослина родини Розові, а інші представники родини Капустові.! в четвертій групі зайвий мишій, бо він є злаком, а інші -- Айстрові.

6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

7. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний параграф у підручнику.

Тема 19. Найважливіші сільськогосподарські, лікарські, декоративні рослини . Практична робота № 4. Розпізнавання видів кімнатних рослин

Мета. Закріпити отримані на попередніх уроках знання про значення покритонасінних рослин, розширити знання про кімнатні

рослини, отримані з початкової школи, навчитися розпізнавати найпоширеніші види кімнатних рослин.

Основні поняття і терміни: сільськогосподарські, лікарські, декоративні рослини.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда); наочні (демонстрація обладнання, спостереження за живими рослинами);

репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв'язування проблемних ситуацій); практичні (виконання практичної роботи).

Обладнання: додаток Ж "Найважливіші культивовані та дикорослі Покритонасінні з класів Однодольні та Дводольні", живі рослини, зображення рослин на картках та таблицях (пшениця, жито, рис, кукурудза, соняшник, суниці, шипшина, яблуня, груша, квасоля, горох, картопля, помідор, стручковий перець, ромашка лікарська, дурман, блекота чорна, пижмо звичайне, кульбаба, деревій, цикорій, буркун чорний, королиця звичайна, хризантема, жоржина, левкой, айстра, троянда).

Тип уроку: засвоєння нових знань у формі уроку-подорожі.

Хід уроку

Вибір такої форми проведення уроку залежить, перш за все, від змісту матеріалу, що вивчається. Якщо зміст матеріалу можна розділити на відносно відокремлені, але логічно пов 'язані блоки, то їх розглядають окремо. Зовні це виглядає як подорож, скажімо, поїзда із зупинками. Кожна зупинка має свою назву і призначення. На кожній з них учні розглядають окремий блок навчального матеріалу, а потім все зв 'язують в систему, роблять узагальнення і висновки.

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Уявімо собі, що ми подорожуємо поїздом по країні Корисні Рослини. Поїзд робитиме зупинки, на кожній з яких ви будете дізнаватись про різні рослини відділу Покритонасінні, яких людина використовує в їжу, для виготовлення одягу, різноманітних речовин або як лікарські та декоративні. Поїхали!

План

Зупинка "Смачна".

Зупинка "Швидка допомога".

Зупинка "Гарна".

3. Сприйняття і осмислення матеріалу.

Повідомлення кожної зупинки готують учні або вчитель, залежно від складності змісту матеріалу.

1. Зупинка "Смачна"

а) Конкурс "Хто згадає найбільше загадок про їстівні рослини ? До якої родини кожна з цих рослин належить?"

б) Повідомлення учнів:

Пшениця -- охоплює близько 20 видів, що ростуть у дикому стані па Закавказзі, в Африці (Ефіопія), Малій Азії, на Близькому Сході. Рослини однорічні (ярі й озимі), колоски три -, семиквіткові, в яких плодоносними є тільки нижні перша-третя квітки. Стрижень колоса в культурних голозерних видів міцний, у плівчастих -- ламкий. Зернівка за консистенцією може бути борошнистою або склоподібною, за забарвленням -- жовтою, білою, червоною або фіолетовою. На відміну від зернівок багатьох інших злаків, зернівка пшениці характеризується високим вмістом клейковини (комплексу білкових речовин), що забезпечує високу хлібопекарську якість пшеничного борошна. Із зерна пшениці, крім борошна, виготовляють крупи, крохмаль, спирт тощо. Найважливіше значення для харчування майже половини населення земної кулі мають два види пшениці: пшениця м'яка і пшениця тверда, причому перша займає майже 90% загальної площі посівів пшениць на Землі, її вирощують повсюди, де тільки дозволяє клімат. Пшениця м'яка, або літня, має ярі та озимі сорти.

У пшениці твердої колос щільний, товстий, стиснутий з боків; стебло зазвичай вище, ніж у пшениці м'якої, з жорсткішою соломиною; зернівки довші й більші, легко вимолочуються. Ця пшениця дає зерно вищої якості; воно містить до 20% клейковини і йде на виробництво борошна, манних крупів і макаронів найвищого ґатунку.

Селекціонерами виведено близько 300 сортів пшениці.

Жито налічує 12 видів, з яких II трапляються в дикому стані, а один -- культурний; рослини одно -, дво - і багаторічні. У диких видів стрижень колоса ламкий, розпадається на членики, в культурних форм -- міцний. Більшість культурних форм жита посівного є озимими і характеризуються високою зимостійкістю та невибагливістю до ґрунту. Створено близько 40 сортів жита. Житній хліб, як і пшеничний, є важливим продуктом харчування. Висівки і кормове борошно згодовують тваринам. Жито також висівають як зелене добриво та для боротьби із бур'янами.

Рис налічує близько 20 видів, поширених у дикому стані у тропіках і субтропіках. Усі дикорослі види -- гігрофіти, їхні плоди (зернівки) осипаються ще до достигання. У культурі найбільш відомий і поширений рис посівний -- однорічний зерновий злак із суцвіттям повислою волоттю, одноквітковими колосками і двостатевими квітками із шістьма тичинками. Рис -- найдавніша культура народів Пївденно - Східної Азії і важливий продукт харчування для більшості населення земної кулі. З давніх-давен його вирощують у Середній Азії. Пізніше його культура поширилася на Північному Кавказі, в Україні. Рисові крупи, які одержують після обробки (звільнення від лусок) рису-сирцю містять до 75% крохмалю; вони високопоживні, легко засвоюються організмом. Для випікання хліба рис непридатний, бо в ньому дуже мало клейковини. Зерно рису також використовують для виготовлення спирту, крохмалю, із соломи плетуть капелюхи, циновки, кошики, виготовляють папір.

Відомо кілька тисяч сортів рису.

Кукурудза, або маїс -- однорічний культурний злак родом з Америки; у дикому стані нині невідомий. Рослина однодомна з роздільностатевими квітками і суцвіттями. Тичинкові волоски двоквіткові, у верхівкових волотеподібних суцвіттях; маточкові -- у циліндричних початках, які виростають у пазухах листків, укриті листковими обгортками. Запилення перехресне (вітром). Кукурудза -- цінна кормова, харчова і технічна культура. Із зелених рослин кукурудзи роблять силос для худоби, із зерен виготовляють кукурудзяну олію, яка є цінним дієтичним продуктом, крохмаль, спирт, крупу. Молоді качани у вареному вигляді вживають у їжу. Зі спеціальних сортів роблять попкорн.

Капуста -- рід, до якого входять дикорослі види і культурні форми капусти, деякі коренеплоди (ріпа, бруква тощо); олійні та пряні культури (рапс, гірчиця та ін.). Дикоросла капуста поширена на узбережжі Середземного моря і є багаторічником. її численні культурні сорти та форми є переважно дворічними і належать до виду капуста городня. Листки в неї на дуже вкорочених стеблах, гладенькі, м'ясисті, утворюють щільні головки. Цю капусту вирощують майже повсюдно. Вона займає понад 90 % загальної площі, зайнятої капустою. її вживають здебільшого в квашеному вигляді, а також варену, смажену та сиру.

Соняшник налічує близько 100 видів, поширених у Північній і Південній Америці. Здебільшого високі однорічні або багаторічні рослини з жовтими або ліловими квітками, зібраними у великі кошики, серединні квітки трубчасті, крайові -- несправжньоязичкові. У культурі найбільше поширений соняшник однорічний, родом з Мексики, де його вирощували ще до відкриття Америки. В Європу завезений на початку XVI ст. (перші рослини було висіяно в 1510 р. у Мадридському ботанічному саду), в Росію -- у XVIII ст. Спочатку його культивували як декоративну рослину і лише в 1835-му почали вирощувати в Воронезькій губернії заради олії. Нині соняшник -- цінна просапна олійна культура в Україні, Росії, на Північному Кавказі. Відомо багато

сортів, які поділяються на дві основні групи: лузальні (з крупнішими сім'янками) та олійні (з дрібнішими сім'янками, містять до 50-60% жирної олії, використовується з харчовою та технічною метою); а макуха, яку отримують в процесі переробки насіння, є цінним концентратом для годівлі худоби. Соняшник -- також добрий медонос. Близький до нього соняшник бульбастий -- багаторічник, з дрібними кошиками та підземними бульбами, що містять 10-15% інуліну. Ці бульби дуже корисні, особливо для тих, хто хворіє на діабет. Вирощують подекуди як кормову рослину. Легко дичавіє.

Суниці -- багаторічні трав'янисті рослини зі сланкими тонкими пагонами, які називають вусами, що легко вкорінюються у вузлах. Квітколоже опукле, м'ясисте, солодке, в нього занурені численні сухі однонасінні горішки, тому плоди мають назву "збірний горішок". У дикому стані в лісах і чагарниках ростуть суниці лісові з червоними плодами і суниці мускусні з рожевими і зеленкуватими плодами. По трав'янистих схилах балок і в чагарниках ростуть суниці зелені, або полуниці з жовтувато-білими, рідше рожевими плодами. Всі культурні сорти полуниць виникли внаслідок гібридизації суниці віргінської і суниці чилійської. Вони об'єднані тепер в один збірний вид -- суниці садові з численними сортами. Плоди суниць мають високі смакові якості, містять вітамін С, фосфор, залізо і широко вживаються у свіжому і переробленому вигляді.

Яблуня -- дерево, рідше кущ, без колючок; плід найчастіше кулястий, на кінцях вгнутий, м'якуш без кам'янистих клітин. У дикому стані відомо понад 30 видів яблунь, поширених переважно в помірній зоні Північної півкулі. В Україні в лісах ростуть яблуня лісова та яблуня рання. Перша -- це дерево до 10 м заввишки, з неопушеними в дорослому стані листками, друга -- деревце до 5 м заввишки, з пухнастими знизу листками. У культурі відомо понад 10 000 сортів яблунь, асортимент їх увесь час розширюється. Більшість культурних сортів яблуні, відомих у світовому асортименті, об'єднується у вид яблуня культурна. В Україні є понад 100 сортів яблуні.

Груша. В Україні в лісах і байраках майже повсюди росте груша звичайна, яка є доброю підщепою для культурних сортів, об'єднаних під загальною назвою груша домашня. Світовий асортимент налічує понад 500 культурних сортів груші. Після яблуні у нас груша -- найважливіша плодова рослина, історія її культури також заходить у глиб віків. Ще Теофраст розрізняв дикі та культурні сорти груші, а стародавні греки вже були обізнані з її щепленням. Груша згадується в творах таких стародавніх письменників, як Катон, Пліній Старший, Колумелла та ін. За смаковими якостями найкращі сорти груш не поступаються перед яблуками. Хоча вміст цукрів у них менший (7-13 %), ніж у яблук, однак їхні плоди здаються солодшими, бо містять значно менше кислот.

Квасоля -- великий тропічний рід, який налічує близько 150 видів переважно однорічних рослин з прямим або витким стеблом. Квітки жовті, білі, оранжеві, пурпурові, фіолетові. В культурі в Україні найбільше поширена квасоля звичайна -- витка або кущиста однорічна рослина; боби різної форми і довжини; забарвлення і форма насіння також різноманітні; воно містить 22-28 % білків і до 57 % безазотистих екстрактивних речовин. Найкращими вважаються білонасінні сорти.

Горох посівний -- давня цінна однорічна культурна рослина, відома майже з часів кам'яного віку. Стебло кволе, розпростерте, чіпке (причіплюється за допомогою листкових вусиків); прилистки великі, квітки білі, біб багатонасінний. Відомо багато сортів гороху, котрі різняться між собою висотою стебла, часом достигання, господарським призначенням (овочеві, кормові, зернові) тощо. Зернові сорти використовують переважно в їжу; їхнє насіння у стиглому стані містить до 34 % білка, до 45 % крохмалю, до 10 % цукру, а також багато вітамінів, клітковину та ін.

Картопля походить з Південної Америки (Чилі). В Європу вона потрапила наприкінці XVI ст., в Росію -- на початку XVIII ст. Нині існує понад 1000 сортів картоплі. Бульби картоплі бувають різними за формою, величиною, забарвленням (білі, червоні, фіолетові), строками достигання; вони містять від 14 до 24% крохмалю, близько 2% сирого протеїну тощо. Всі сорти картоплі поділяють переважно на три групи: харчові (столові), кормові та технічні, що йдуть на виготовлення спирту, крохмалю.

Помідор їстівний походить з Південної Америки; його вирощують як однорічну рослину, стебла вкриті залозистими волосками; плоди червоні або жовті; споживають як у свіжому, так і переробленому вигляді.

Стручковий перець походить, як припускають, з Мексики; ягода з м'ясистим, але не дуже соковитим оплоднем. Містить багато вітамінів та мікроелементів.

2. Зупинка "Швидка допомога"

Хамоміла лікарська (ромашка лікарська) -- однорічна рослина родини Айстрові з крайовими білими квітками -- дуже запашна цінна лікарська рослина, відома з глибокої давнини. Ромашку лікарську легко відрізнити від інших видів ромашок, якщо розрізати квітколоже навпіл. У ромашки лікарської воно порожнисте, в інших видів -- виповнене. Багатий хімічний склад рослини зумовлює широкий діапазон її застосування. Препарати з ромашки вживають при захворюваннях травної і видільної систем, печінки; як зовнішній засіб -- сприяє загоєнню ран, відваром з неї полощуть горло, лікують вугрі. Якщо регулярно полоскати відваром з ромашки волосся після миття, то воно помітно світлішає.

Пижмо звичайне росте по всій Україні на узліссях і сухих схилах. Важлива лікарська і пряно-ароматична рослина, порошок її використовують як інсектицидний засіб. Відваром цієї рослини лікують хвороби шлунка, кишечника і підшлункової залози, має жовчогінну дію. Але найвідоміше використання пижма -- як протиглисного засобу. Зовнішньо відваром лікують гнійні рани, виразки, синці, подагру та ревматизм.

Деревій налічує близько 100 видів, з яких в Україні є 20. Листки найчастіше перисторозсічені, кошики дрібні, зібрані в складні щитки, крайові квітки білі, жовті або рожеві. По схилах, на узліссях і луках по всій Україні росте деревій звичайний. Його листя найчастіше використовують для зупинення різних видів кровотеч: легеневих, кишкових, з носа, ясен та інших. Настій трави поліпшує апетит і травлення. Деревій регулює обмін речовин, позитивно впливає на нервову систему.

Кульбаба -- досить поліморфний рід, поширений майже по всій земній кулі. Переважно багаторічники з розеткою прикореневих листків; кошики поодинокі на дудчастих безлистих стеблах (стрілках), волоски чубка прості. В Україні росте 13 видів кульбаби. Найбільш поширена кульбаба лікарська, яка росте на луках, забур'янених місцях, у садах, поблизу житла по всій Україні. Цінна лікарська рослина. У науковій медицині кульбабу застосовують як засіб, що підвищує апетит і поліпшує травлення. В їжу вживають молоде листя кульбаби у вигляді салатів як засіб, що стимулює вироблення еритроцитів (при недокрів'ї) та від загальної слабкості.

Уздовж шляхів, на перелогах і засмічених місцях по всій Україні росте цикорій звичайний, або петрові батоги. Його потовщені корені містять до 25% інуліну (корисний хворим на цукровий діабет) і гіркі речовини. Це відома лікарська рослина, чудовий медонос. Препарати з цикорію вживають для поліпшення апетиту і травлення, при хворобах нирок, як заспокійливий засіб. Підсмажений і розмелений корінь цикорію використовують як замінник натуральної кави і цінну добавку до сурогатів кави з ячменю.

Шипшина -- великий і дуже поліморфний рід; у природі шипшини легко схрещуються, даючи гібриди і форми різного таксономічного значення. Всього у флорі України є понад 80 видів шипшин і ряд природних гібридів. Колючі кущі з непарноперистими листками. Квітколоже келихоподібне, м'ясисте, зрослося з основою чашолистків; плід -- несправжня багатосім'янка. Дикорослі види шипшини мають, як правило, немахрові квітки з п'ятьма забарвленими пелюстками. Сироп із плодів шипшини вживають при захворюваннях печінки. Сироп та відвар шипшини мають надзвичайно приємний смак і містять значну кількість аскорбінової кислоти. їх п'ють для загального зміцнення організму, при застудних захворюваннях.

Буркун -- дворічні або однорічні рослини; квітки білі або жовті, зібрані в китиці; боби дрібні, одно-, тринасінні, нерозкривні. В Україні ростуть дико, вісім видів. З них найбільш поширені буркун білий з білими квітками та буркун лікарський із жовтими квітками. Обидва види мають своєрідний запах, зумовлений наявністю в рослинах кумарину. Ростуть по всій Україні на перелогах, по узліссях, схилах, уздовж доріг, на пустищах тощо, іноді їх культивують. Препарати буркуна мають відхаркувальні, пом'якшувальні, болетамувальні, сечогінні та потогінні властивості. Вони посилюють кровообіг, зменшують набряки і сприяють усуненню запальних процесів. Буркун лікарський використовують для виготовлення зеленого витяжного пластиру, при стенокардії й тромбозі коронарних судин, як протисудомний засіб, входить до складу сумішей лікарських рослин, що застосовуються при бронхіті, туберкульозі легень та інших хворобах.

Дурман звичайний -- однорічний бур'ян з поодинокими білими лійкоподібними квітками з довгою трубочкою. Плід -- яйцеподібна шипувата коробочка. Бур'ян, росте поблизу житла по всій Україні. Всі частини рослини містять алкалоїди гіосціамін, атропін та інші. Як лікарська і отруйна рослина відомий з давнини. У тропіках і субтропіках відомо до 25 видів дурману, з них деякі деревоподібні; майже всі вони містять різні алкалоїди, деякі культивуються як лікарські рослини. Препарати дурману застосовують при бронхіальній астмі, бронхітах, судомному кашлі.

Блекота чорна -- однорічний або дворічний бур'ян, вкритий залозистими волосками; квітки брудно-жовті з фіолетовими жилками; коробочка здута, відкривається кришечкою. Росте па засмічених місцях і поблизу житла майже по всій Північній півкулі. Рослина отруйна, всі частини її містять алкалоїд гіосціамін. Листя блекоти використовують як зовнішнє болезаспокійливе. Препарати блекоти застосовують як протиспазматичний, болетамувальний і заспокійливий засіб при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

Грицики. Цей рід налічує шість схожих між собою видів, в Україні -- три, з яких грицики звичайні поширені майже по всій земній кулі. Це однорічний бур'ян з розеткою прикореневих листків, білими дрібними квітками й оберненоклиноподібними стручечками з виїмкою на верхівці. Росте в садах, на городах, засмічених місцях. У народній медицині використовується з давніх-давен як кровоспинний засіб. У науковій медицині препарати з грициків застосовують при легеневих, шлунково-кишкових та ниркових кровотечах. До лікувально-профілактичного харчового раціону включають салати з молодого листя грициків.

3. Зупинка "Гарна"

Королиця звичайна росте на луках, схилах, лісових галявинах, у чагарниках по всій Україні. Діаметр кошика -- 4-6 см. Чудова декоративна рослина, яка досить широко культивується.

Великий рід хризантема, до якого належать відомі декоративні рослини, дуже близький до ромашок і королиць. Розрізняють сорти хризантем відкритого і закритого грунту. Перші поділяються ще на однорічні та багаторічні. З однорічних найбільше відомі: хризантема, корончаста і хризантема кілювата -- відповідно з кремово-білими та жовто-оранжевими суцвіттями. Поміж сортів закритого ґрунту найбільш поширені індійські хризантеми. Вони поділяються на дрібно-і великоквіткові; мають складне гібридне походження.

Левкой -- одно- і дворічні рослини родом з Середземномор'я; квітки запашні, зібрані в китиці, прості або махрові; відомі численні сорти з квітками різних відтінків. У садовій культурі поширені левкой однорічний, левкой сивий, левкой довгопелюстковий, або матіола. Останній вид має прості бузково-рожеві квітки, які розкриваються ввечері й приємно пахнуть.

Жоржина налічує близько 15 видів; родом з Мексики, багаторічники, з потовщеними бічними бульбоподібними або шишкоподібними коренями; серединні квітки в диких і немахрових форм трубчасті, крайові -- язичкові, в махрових -- частіше всі язичкові, неплідні. Існує до 800 сортів із суцвіттями різної форми і кольору. Майже всі сорти належать до виду жоржина мінлива і тільки деякі -- до виду жоржина Шарлахова. Жоржини повсюдно вирощують в квітниках, газонах, рабатках.

Айстра -- багаторічні рослини з кошиками, зібраними здебільшого у волоті; серединні квітки здебільшого жовті, крайові -- блакитні, фіолетові тощо. В дикому стані відомо близько 500 видів айстр у Північній півкулі, особливо в Америці; в Україні є три види. В природній флорі України в Карпатах зростають айстра альпійська, а по степових і кам'янистих схилах -- айстра степова.

У декоративному садівництві більш поширені численні сорти однорічних садових, або китайських, айстр. Вони мають поодинокі великі кошики, найчастіше махрові; квітки білі, рожеві, лілові, фіолетові, бузкові, червоні тощо. Айстри прикрашають квіткові партери, рабатки, клумби. Усі сорти однорічних айстр об'єднують у три основні групи: низькорослі, середньорослі та високорослі.

Троянди мають велике значення в декоративному садівництві. Квітка троянди неперевершена за своєю красою і ніжним ароматом. Нині відомо понад 10 000 сортів троянд, і їхній асортимент щороку зростає. Майже всі культурні сорти троянд (махрові або напівмахрові) виведено від небагатьох диких видів шляхом схрещування їх між собою і з культурними формами методами багатовікової селекції.

Доповніть перелік декоративних квіткових рослин вашими улюбленими квітами. Розкажіть, за що ви їх любите більше за інші квіти.

Тема 20. Розпізнавання видів кімнатних рослин

Мета. Навчитися розпізнавати найпоширеніші види кімнатних рослин.

Обладнання: кімнатні рослини та їх зображення з підписами назв цих рослин і відповідної родини; довідкова література.

Коротке пояснення (для вчителя)

Річ у тім, що видовий і родинний склад кімнатних рослин дуже різноманітний. Причому родини, до яких кімнатні рослини належать, не вивчаються шкільним біологічним курсом. Тому пропонуємо дану практичну роботу виконувати таким чином: на картках зобразити кімнатні рослини, які є у кабінеті біології, та написати їхню назву і назву родини. Після цього запропонувати учням співставити зображення рослини і її натуральний вигляд. Далі за довідковою літературою запропонувати учням знайти опис цієї рослини, умови її вростання у природному середовищі, батьківщину рослини та правила вирощування і догляду за ними у кімнатних умовах. Можна цю роботу організувати як групову. В кінці уроку для контролю запропонувати учням назвати кімнатні рослини без допомоги.

Хід роботи (для учнів)

1. Уважно розгляньте поставлені перед вами живі кімнатні рослини

Спробуйте охарактеризувати їхні стебла, листки, квітки (якщо є).

Розгляньте зображення кімнатних рослин на запропонованих вам картках.

Знайдіть відповідність між живою рослиною та її назвою і назвою її родини.

Використовуючи додаткову літературу, опишіть рослини за планом:

а) назва;

б) родина;

в) батьківщина рослини;

г) в яких природних кліматичних умовах зростає;

ґ) практичне значення рослини;

д) умови догляду за рослиною при вирощуванні у кімнаті.

5. Зробіть висновки.

Підсумки уроку, аргументація оцінок.

Домашнє завдання.

Тема 21. Практична робота № 3. Визначення рослин класу Однодольні

Мети. Закріпити вміння користуватись визначниками і визначальними картками, навчитися визначати рослини класу Однодольні.

Основні поняття і терміни: мичкувата коренева система, оцвітина, пелюстки, тичинки, маточка, зав'язь (верхня, нижня), типи плодів, насіння, листки, паралельне і дугове жилкування тощо.

Обладнання: визначники, картки для визначення, гербарні зразки рослин і живі рослини, препарувальні набори.

Методи і методичні прийоми: словесні (підготовча бесіда, пояснення), наочні (демонстрація обладнання); практичні (робота з визначником та визначальними картками з визначення рослин).

Тип уроку: застосування знань, вмінь і навичок.

Хід уроку

Організаційний момент.

Перевірка домашнього завдання, відтворення і корекція опорних знань, навичок і вмінь, необхідних учням для самостійного виконання практичного завдання.

Підготовча бесіда:

Назвіть основні ознаки рослин класу Однодольні.

За якими ознаками можна відрізнити від інших рослин рослини родини Злакові? Назвіть представників родини.

За якими ознаками можна відрізнити від інших рослин рослини родини Лілієві? Назвіть представників родини.

За якими ознаками можна відрізнити від інших рослин рослини родини Цибулеві? Назвіть представників родини.

Як користуватися визначниками?

Як користуватися визначальною карткою?

3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми навчимося визначати рослин класу Однодольні.

4. Усвідомлення змісту і послідовності застосування розвиваючих задач і вправ та практичних дій, самостійне виконання учнями завдання під контролем і за допомогою вчителя.

Пояснення. Рослини з класу Однодольні характеризуються сукупністю ознак. Основними з них є особливості будови квітки (квітки однодольних зазвичай 3-членні), типи суцвіть, жилкування листків тощо.

Учні записують тему, мету роботи, обладнання, хід роботи. Вчитель детально пояснює хід роботи.

Хід роботи

Завдання 1. Визначити запропоновані рослини.


Подобные документы

  • Організація уроку з охорони природи України: ознайомлення учнів з рослинами і тваринами, які потребують охорони Червоною книгою України, зв'язок між ставленням людини до природи і різноманітністю, кількістю тварин і рослин, взаємозв'язок явищ природи.

    разработка урока [18,1 K], добавлен 10.01.2010

  • Загальна характеристика, будова та основні способи руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів). Особливості визначення молюсків за допомогою черепашок, їх роль в екосистемах і житті людини. Шляхи пристосування малого ставковика до існування.

    курсовая работа [280,6 K], добавлен 21.09.2010

  • Вивчення елементів озеленення м. Харкова, створених з використанням клумбових декоративних рослин. Дослідження наявного асортименту клумбових рослин, та можливостей його поповнення за рахунок рослин, які пристосовані до екологічних умов території міста.

    дипломная работа [225,5 K], добавлен 15.03.2011

  • Знання про рослини як компонент змісту курсу "Природознавство". Характеристика форм, методів та засобів викладання молодшим школярами предмету. Стан вивчення властивостей рослин на уроках природознавства у практиці початкової школи, аналіз підручника.

    дипломная работа [1,7 M], добавлен 13.11.2009

  • Зміст програми шкільного курсу біології для 6-11 класів. Розробка планів уроків на основі праць вітчизняних вчених-біологів по темам "Центри різноманітності та походження культурних рослин", "Учення Вернадського про біосферу", "Опорно-рухова система".

    курсовая работа [49,1 K], добавлен 21.09.2010

  • Виявлення головних мотиваційних ознак, що були визначальними при називанні латинського фітоніма. Аналіз ефективності дослідження для викладачів вищих навчальних закладів у процесі викладання теоретичного курсу та проведення навчальних практик з ботаніки.

    статья [28,5 K], добавлен 06.09.2017

  • Охорона навколишнього середовища і природних багатств як наукова проблема. Ботанічні сади - центри збагачення біорізноманітності та розширення ареалу таксонів. Кам’янець-Подільський ботанічний сад: видове різноманіття рослин. Розробка уроків з біології.

    курсовая работа [45,7 K], добавлен 07.04.2009

  • Вивчення екологічних проблем,які носять глобальний характер. Виховання бережливого ставлення до природи як соціально-педагогічна проблема. Природознавство як основа розуміння молодшими школярами необхідності охорони природи та екологічного виховання.

    реферат [27,0 K], добавлен 21.07.2010

  • Поняття про морфемну будову слова та елементи словотворення у початкових класах, вдосконалення формування умінь і навичок, підвищення орфографічної грамотності та загальномовної культури. Роль суфікса та префікса в слові. Зміст програмних вимог.

    дипломная работа [1,8 M], добавлен 13.11.2009

  • Загальні особливості педагогічної взаємодії. Зміст поняття "педагогічне спілкування". Особистості учня та вчителя іноземної мови. Психологічний клімат та педагогічна взаємодія на уроці іноземної мови. Аналіз педагогічної взаємодії вчителя з учнями.

    курсовая работа [44,9 K], добавлен 19.10.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.