Охорона природи

Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їхня роль в екосистемах. Будова щитника чоловічого. Загальна характеристика вищих спорових. Будова та різноманітність плодів. Запилення та запліднення у рослин. Поняття про суцвіття. Аналіз різноманітності квіток.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 15.12.2011
Размер файла 2,6 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Об'єкт дослідження розміщують на предметному столику, в центрі якого є отвір. Через отвір світло за допомогою дзеркала спрямовується на об'єкт і просвічує його. Збільшення, що дає мікроскоп, визначають

таким чином: збільшення мікроскопа = збільшення окуляра (число, що стоїть на окулярі) х збільшення об'єктива (число, що стоїть на об'єктиві).

Для того, щоб налаштувати мікроскоп для роботи, слід подивитися к окуляр і повернути дзеркало, розташоване під предметним столиком, таким чином, щоб можна було побачити освітлений круг. Мікропрепарат (який міститься на предметному склі й накритий накривним скельцем) кладуть на предметний столик і обережно закріплюють лапками. Після цього слід, обертаючи гвинт, опустити тубус до накривного скельця, але не притискати його, щоб скельце не тріснуло. Далі ви дивитесь в окуляр і повільно піднімаєте тубус, обертаючи гвинт доти, доки зображення в окулярі не стане чітким.

Будова клітини рослин

Пояснення. Демонстрація таблиць "Будова рослинної клітини", «Будова пластид ", малюнків з підручника чи зображення на інтерактивній дошці. За допомогою мікроскопа на постійних (виготовлених за особливою технологією) або тимчасових (виготовлених під час дослідження) мікропрепаратах вивчають будову клітини рослин. У ній за допомогою світлового мікроскопа можна побачити оболонку, цитоплазму, ядро, пластиди і вакуолю. Інші органели видно лише в електронному мікроскопі. Оболонка клітин рослин тверда, оточує внутрішній вміст і підтримує усталену форму клітини. Ядро зазвичай має округлу або овальну форму і його добре видно в клітині. Цитоплазма безбарвна і прозора. Пластиди бувають трьох типів і розрізняються за кольором: зелені (хлоропласти), жовті, оранжеві або червоні (хромопласти) і безбарвні (лейкопласти). Вакуоля зазвичай є одна, інколи їх може бути декілька, вони заповнені безбарвним або забарвленим клітинним соком. Крім органел, у клітинах рослин можна спостерігати так звані включення. Це утвори різної форми в цитоплазмі, які містять поживні речовини, що продукуються саме у цих клітинах. Наприклад, у клітинах насіння соняшника -- краплі олії, у картоплі -- кульки крохмалю тощо.

Для будови клітин рослини характерним є наявність пластид, вакуолей та зовнішньої твердої оболонки, що утворюється з целюлози, геміцелюлози, пектину або хітину і надає клітині й усій рослині міцності. Пластиди -- органели, властиві тільки клітині рослини. їх поділяють на хлоропласти, хромопласти і лейкопласти. У хлоропластах (зелених частинках) відбувається фотосинтез, хромопласти надають органам рослини яскравого червоного, оранжевого або жовтого забарвлення, а в безбарвних лейкопластах найчастіше накопичується крохмаль.

5. Узагальнення і систематизація вивченого (виконання лабораторної роботи).

Тема 66. Будова клітини рослини

Мета. Ознайомитись із будовою клітини рослини, навчитись виготовляти тимчасові мікропрепарати, закріпити навички користування світловим мікроскопом.

Обладнання: мікроскоп, лупа, цибуля, вода, препарувальний набір, розчин йоду.

Хід роботи

Завдання 1. Ознайомитися з будовою мікроскопа. Уважно розгляньте мікроскоп. Знайдіть об'єктив, окуляр, тубус, предметний столик, гвинт. Визначте збільшення мікроскопа.

Завдання 2. Виготовити тимчасовий мікропрепарат. Ознайомитися з будовою клітини рослини.

За допомогою препарувальної голки зніміть із внутрішнього боку м'ясистої лусочки цибулі маленький клаптик прозорої шкірки.

Нанесіть піпеткою на предметне скло 1-2 краплі води, краплю йоду і пінцетом покладіть у воду зняту шкірку; розправте її голкою і накрийте накривним скельцем.

Помістіть виготовлений мікропрепарат на предметний столик мікроскопа й уважно його розгляньте. Замалюйте побачене під мікроскопом.

Завдання 3. Ознайомитися з хлоропластами.

Виготовте тимчасовий мікропрепарат з листка елодеї. Розгляньте мікропрепарат за допомогою мікроскопа, знайдіть хлоропласти в полі зору мікроскопа. Замалюйте окрему клітину з хлоропластами. Підпишіть малюнок.

Завдання 4. * Ознайомитися з хромопластами.

Виготовте тимчасовий мікропрепарат із м'якоті плодів, у клітинах яких є хромопласти (об'єкт за вибором учителя). Розгляньте мікропрепарат за допомогою мікроскопа і знайдіть хромопласти в полі зору мікроскопа. Замалюйте хромопласти, зберігши їхню форму і колір. Підпишіть назву рослини, хромопласти якої ви розглядали.

Завдання 5. * Ознайомитися з лейкопластами.

Виготовте мікропрепарат із бульби картоплі. Крапніть на предметне скло води. Розріжте бульбу, із надрізаної частини препарувальною голкою на предметне скло нашкребіть картоплі стільки, щоб вода помутніла. Накрийте препарат накривним скельцем.

Зафарбуйте мікропрепарат йодом. Для цього краплину розчину йоду нанесіть на предметне скло поряд із накривним скельцем. Потім візьміть фільтрувальний папір, прикладіть його до препарату з протилежного від йоду боку і втягніть йод під накривне скельце.

Розгляньте мікропрепарат і знайдіть лейкопласти (відомо, що крохмаль від йоду синіє).

Замалюйте лейкопласти бульби картоплі.

Завдання 6. * Поле чудес. Трубка, в якій містяться головні частини мікроскопа (5 літер - тубус). Місце, на якому розміщують об'єкт дослідження (6 - столик). Мікроскоп, вперше сконструйований у 30-і роки XX сторіччя (11 ~ електронний). Деталь мікроскопа, за допомогою якої рухається трубка мікроскопа (5 - гвинт). Найпростіший збільшувальний прилад (4 -- лупа). Частина мікроскопа, до якої прикріплюється трубка і предметний столик (6 -- штатив). Деталь мікроскопа, за допомогою якої освітлюють об'єкт (8 - дзеркало). Найпоширеніший тип мікроскопа (9 - світловий). Найголовніші деталі світлового мікроскопа, що забезпечують збільшення об'єкта (5 - лінзи). Головна частина мікроскопа, що розміщується в нижній частині трубки (7 - об'єктив). Головна частина мікроскопа, розміщена на верхівці трубки (6 - окуляр).

Зробіть висновок.

6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

7. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа

Тема 67. Природа рідного краю

Мета. Ознайомити учнів з видовим складом рослин, що ростуть у найближчому оточенні; актуалізувати знання про системи і зв'язки між компонентами системи, закріпити поняття про основні таксономічні одиниці.

Обладнання: блокноти, олівці, бінокль, фотоапарат тощо.

І. Підготовка до екскурсії.

1. Підготовка вчителя до екскурсії.

Заздалегідь визначити:

Місце проведення екскурсії залежно від того, де розташована школа: в сільській чи міській місцевості, в центрі чи на околиці. Це може бути поле, ліс, сад, луки, міський парк, берег річки або озера тощо. Маршрут та об'єкти спостережень.

2. Ознайомлення учнів із завданнями екскурсії.

II. План проведення екскурсії.

1. Ознайомлення учнів з темою, метою та завданнями екскурсії, прогнозування того, що вони зможуть вивчити та спостерігати.

2. Поділ класу на групи й отримання відповідного завдання, яке виконується безпосередньо під час спостереження за природними та штучними екосистемами.

3. Бесіда або розповідь (коли прибули на об'єкт спостереження) про найважливіші ознаки об'єкта, на які слід звернути особливу увагу.

4. Самостійна робота в групах.

III. Проведення екскурсії.

А) Бесіда 

- Які ви знаєте дерева, що ростуть у нашій місцевості?

- Які ви знаєте кущі?

- Які вам відомі трав'янисті рослини? 

- Яке практичне значення цих рослин?

- Назвіть, які ви знаєте лікарські рослини, що ростуть у нашій місцевості, біля вашого дому, школи.

- До складу якої системи (природної чи штучної) належать рослини, які ви спостерігаєте? Доведіть.

- Які основні таксономічні одиниці рослин ви знаєте? Для чого їх увели в науку? Наведіть приклади.

Б) Самостійна робота в групах:

Завдання для групи 1.

А) Складіть список трав'янистих рослин, яких найбільше в місці проведення екскурсії. Разом з учителем визначте родові та повні видові назви.

Зберіть п'ять (кількість може бути довільною) рослин з коренем (бур'янів), визначте їх за допомогою вчителя і зробіть з них гербарій, користуючись інструктивною карткою.

Б) Підготуйте коротку доповідь про кожну з цих рослин, вкажіть їхнє значення в природі та житті людини. Опишіть умови зростання рослин. Визначте, до якої природної системи вони належать.

Завдання для групи 2.

А) Складіть список дерев і кущів, які ви побачили. Замалюйте або сфотографуйте форми кущів і дерев. Разом із учителем визначте родові і повні видові назви. Зберіть зразки листків з кожної рослини і виготовте гербарій листків з різною формою листкової пластини, опираючись на інструктивну картку.

Б) Підготуйте коротку доповідь про кожну рослину, вкажіть ЇЇ значення в природі та житті людини. Опишіть умови їхнього зростання. Визначте, до якої природної системи належать побачені вами рослини. Охарактеризуйте зв'язки даної рослини з чинниками неживої (вода, ґрунт, повітря) і живої природи (інші рослини, тварини, людина, бактерії).

Інструктивна картка

Для виготовлення гербарію покладіть зібрану рослину чи її частину в розпрямленому вигляді на газетний папір. Іншим аркушем газетного паперу накрийте рослину. Змінюйте ці газети першого дня декілька разів, даяі ~~ рідше. Засушені рослини пришийте на білі цупкі аркуші паперу й приклейте етикетку, в якій зазначте назву рослини (після визначення), місце і час збору. Разом з учителем, використовуючи шкільний визначник чи спеціальні картки, визначте назву та родину, до якої рослина належить.

В) Доповіді учнів за результатами виконаних завдань.

Г) Узагальнююча бесіда.

-- Які рослини ви спостерігали на екскурсії?

-- На які групи ви б їх поділили, за якою ознакою? (За формою життя або за значенням).

-- Які системи ви спостерігали на екскурсії?

-- Яке значення мають рослини в даних системах?

-- Для будь-якої системи, яку ви бачили, складіть ланцюг живлення.

IV. Підсумки екскурсії.

Самооцінювання учнями своїх знань та практичних умінь. Відзначення вчителем найактивніших і найуважніших учнів. Вчитель звертає увагу на те, що здобуті на екскурсії знання та засушені вдома гербарні зразки рослин учні використають впродовж наступних уроків.

V. Домашнє завдання.

1. У зошиті дати відповіді на завдання, і в класі на уроці доповісти про результати свого спостереження, демонструючи звіт про екскурсію (виконане і відповідним чином оформлене завдання).

2. На основі звітів учні разом з учителем можуть оформити стенд у кабінеті.

Тема 68. Різноманітність живих організмів, їхня класифікація та середовища існування

Мета. Розширити знання учнів про різноманітність живої природи; сформувати уявлення про середовища існування живих істот та їхню характеристику; пристосування організмів до певних середовищ існування; показати сучасну класифікацію живої природи.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття і терміни: царство, відділ, клас, порядок, родина, рід, вид, Дроб'янки, Гриби, Рослини, Тварини.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць та моделей); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв'язування проблемних ситуацій).

Обладнання: схеми, таблиці, зображення або натуральні об'єкти - представники різних царств живої природи.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

Повідомлення учнями цікавих фактів про життя рослин.

Термінологічний диктант. Вчитель читає визначення, учням потрібно вказати назву або продовжити речення.

1. Система наук про життя. (Біологія).

2. Наука про рослини. (Ботаніка).

3. Наука про тварини. (Зоологія).

4. Вивченням мікроорганізмів займається... (Мікробіологія).

5. Бактерії -- об'єкт дослідження... (Бактеріології).

6. Гриби вивчає... (Мікологія).

7. Найпростіші. (Протистологія).

8. Комахи. (Ентомологія).

9. Риби. (Іхтіологія).

10. Класифікацію різних груп організмів здійснює... (Систематика).

11. Зовнішню будову організмів вивчає... (Морфологія).

12. Внутрішню будову організмів вивчає... (Анатомія).

13. Обмін речовин і енергії в живих істотах розглядає... (Фізіологія).

14. Мікроскопічну будову тканин вивчає... (Гістологія).

15. Закономірності спадковості та мінливості досліджує... (Генетика).

16. Наука, що вивчає закономірності поширення живих організмів на Землі, називається... (Біогеографією).

17. Наука про викопні організми. (Палеонтологія).

3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Пояснення. Ви бачите, що існує багато наук про живі організми. Це пояснюється тим, що живих істот на нашій планеті також багато і живуть вони у так званих середовищах існування. Ці істоти дуже різні. Тому, щоб досконало вивчити і розібратися з безліччю живих організмів, роботу над вивченням різних представників живої природи, вчені спробували їх класифікувати, тобто поділити на групи за певними спільними ознаками. Такими ознаками є наявність чи відсутність у клітині ядра, спосіб живлення (автотрофний чи гетеротрофний) тощо. З ними ви познайомитесь під час вивчення царств живої природи.

План

Класифікація організмів.

Середовища існування живих організмів.

4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.

1. Пояснення.

Класифікація організмів

Існує декілька систем організмів. Наведемо приклад однієї з них.

У біології розрізняють неклітинні та клітинні організми. Неклітинні мають лише одне царство -- Віруси. (Царство є найвищою одиницею класифікації). Клітинні організми нараховують два надцарства: прокаріоти, або доядерні, та еукаріоти (ядерні). До прокаріотів належить одне царство Дроб'янки (три підцарства: бактерії, архебактерії та ціанобактерії, або синьо-зелені водорості). Друге об'єднує три царства: Тварини (два підцарства: найпростіші, або одноклітинні, та багатоклітинні), Рослини (три підцарства: справжні водорості, багрянкові та вищі рослини) і Гриби (два підцарства: нижчі та вищі гриби).

Увесь світ живого сучасними систематиками найчастіше поділяється на п'ять царств: Віруси, Дроб'янки, Рослини, Гриби, Тварини .

Головними таксономічними категоріями є царство, відділ (у тварин -- тип), клас, порядок, родина (у тварин -- ряд), рід і вид.

У сьомому класі ми будемо вивчати представників царств Дроб'янки, Гриби, Рослини (Водорості, Мохи, Плавуни, Хвощі, Папоротеподібні, Голонасінні та Квіткові).

2. Виконання завдань практикуму.

Середовища існування живих організмів

Розповідь. Живих організмів на нашій планеті дуже багато. Вони відрізняються розмірами, способом живлення, а також місцями проживання. Ці місця називають середовищами існування.

Дидактична гра "Знайди домівку ".

Мета: актуалізувати знання дітей про середовища існування організмів, отримані з курсу початкової школи та "Природознавства", 5- 6-их класів. Обладнання: малюнки із зображенням крота, дощового черв'яка, дерева, птаха, кліща, блохи, окуня, краба. Ігрова дія: за зображенням на малюнку назвати середовище життя організму. Правила гри: клас поділяється на дві команди. Вчитель навмання показує чотири малюнки кожній команді, а учні визначають середовище життя того чи іншого організму.

3. Розповідь з елементами бесіди.

Живі організми населяють чотири основні середовища існування: наземно-повітряне, водне, ґрунтове, а також організмове, тобто тіло інших істот.

Наземно-повітряне середовище за своїми умовами найрізноманітніше. Провідна роль серед факторів неживої природи тут належить освітленню, температурі, вологості, газовому складу атмосфери. Відповідно до цих факторів рослини і тварини Мають різноманітні пристосування. Наприклад, серед рослин є добре відомі всім кактуси, у яких листки перетворилися на колючки, стебло товсте і м'ясисте. Кактуси мають добре розвинену кореневу систему, дуже щільну і міцну оболонку, якою вкрите стебло. Як ви думаєте, до яких умов наземно-повітряного середовища пристосувався кактус таким чином ? Так, це пристосування до життя при дії високих температур і невеликої кількості води. А тепер пригадайте, яких рослин ви бачили, що ростуть на відкритій місцевості, і яких у затінку, скажімо, в лісі під ярусом високих дерев. Як ви вважаєте, чи будуть рости ці рослини, якщо їх поміняти місцями,, тобто рослини, які росли у тіні, посадити на відкриту місцевість, і навпаки?

У водному середовищі існування провідна роль належить температурі, освітленню, тиску, газовому складу, солоності води, рельєфу дна тощо.

Якщо ви колись пірнали з аквалангом або дивилися підводні зйомки по телевізору, то, звісно, пам'ятаєте, що підводні рослини і водорості найкраще ростуть на невеликій глибині, куди добре проникають сонячні промені. І що далі ви просуваєтесь у глибину, тим темніше стає і менше трапляється рослинність, а потім зовсім зникає.

Ґрунт - це верхній родючий шар літосфери (твердої оболонки Землі), утворений внаслідок життєдіяльності різних організмів. Ґрунт становить систему порожнин, розміри яких залежать від діаметра механічних часток, що його складають. Ці порожнини заповнені водою або повітрям. Завдяки наявності вологи умови існування дрібних організмів у ґрунті наближаються до подібних у водоймах. Вологість ґрунту завжди вища, ніж вологість повітря, тому різноманітні організми можуть легше переживати там посушливий період.

Іншою характерною рисою ґрунту як середовища існування є порівняно невелика амплітуда добових і річних коливань температур (на глибині понад 2 м сезонні коливання температури майже не відчуваються). Це дає можливість наземним організмам мігрувати в товщу ґрунту і там переживати в активному чи неактивному стані період низьких або підвищених температур. У ґрунті є значні запаси органічних речовин, що створює кормову базу для різноманітних організмів.

Організм як середовище існування за своїми властивостями істотно відрізняється від інших. Так, якщо на організми, які живуть на поверхні інших істот, впливають різні чинники довкілля, то на організми, що мешкають усередині організму хазяїна, ці чинники діють лише опосередковано. В ролі господарів можуть виступати будь-які організми -- від бактерій до високорозвинутих організмів рослин і тварин. Прикладами можуть стати бактерії паразитів, є численні хвороботворні бактерії. Наприклад, рослини-паразити і напівпаразити -- омела, повитиця. Серед тварин-паразитів можна назвати різні види плоских і круглих червів, які живуть у внутрішніх органах людини і тварин. Так, печінковий ціп'як живиться в печінці та жовчних протоках корів, свиней, кролів, іноді трапляється й у внутрішніх органах людини. Широкий стьожак і свинячий ціп'як паразитують у кишечнику людини, спричиняючи погане почуття та схуднення. На поверхні тварин паразитують воші та кліщі.

Опрацювання фрагменту статті у підручнику.

Узагальнення і систематизація вивченого.

1. Виконання завдань практикуму. А) Заповнити таблицю.

Характери тика середовищ існування організмів

Середовище існування

Приклади організмів, які існують в цьому середовищі

Пристосування, які виникли в організмів певного середовища існування

Наземно-повітряне

Водне

Ґрунт

Організм

Б) Доповнити схему, що відображає класифікацію живих організмів. 2. Завдання на дошці. Розташуйте систематичні групи рослин в порядку зростання: відділ, вид, царство, родина, порядок, клас, рід.

Підсумки уроку, аргументація оцінок.

Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа.

Тема 69. Біологія - наука про живу природу. Рослинний світ -- складова частина природи

Мета. Розширити і поглибити знання учнів про біологію як одну з наук, що вивчає природу; показати і довести, що рослинний світ є складовою живої природи; ознайомити учнів із частинами підручника "Біологія"; формувати вміння і навички роботи з підручником.

Основні поняття і терміни: біологія, фізика, хімія, природознавство, географія, екологія, систематика, царство.

Обладнання: мультимедійний комплекс, живі рослини (гіацинт, бріофілум, лілії, троянди, хризантеми, лілії) і гербарні зразки, таблиці з прикладами штучних і природних систем, малюнки з прикладами тропічних (баобаб, свічкове дерево) та трансгенних (соя, картопля) рослин.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць та моделей); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв'язування проблемних ситуацій); технічні (використання мультимедійного комплексу).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

1. Пояснення. Шановні учні! Відгадайте загадки:

Не кущ, а з листочками, не сорочка, а зшита, не людина, а навчає.

Уст не маю, а про живих і мертвих красно повідаю.

Живе без тіла, говорить без язика.

Хто говорить мовчки?

Хто мовчить, а розуму вчить? Відгадки: КНИГА.

Ви тримаєте в руках надійного помічника і друга, який допоможе вам у 7 класі оволодіти нелегкою наукою -- біологією. Він мовчазний, але розумний і терплячий. І дуже хоче, щоб ви стали йому справжніми товаришами, тобто з повагою ставилися до нього, вміли ним користуватися. Відкрийте підручник і знайдіть, де знаходиться зміст, прогляньте його, в тексті одного з параграфів зверніть увагу на виділення окремих слів іншим шрифтом і кольором. Як ви думаєте, навіщо це зроблено? Правильно, щоб учень звертав увагу на назви понять і термінів, на головне, міг легко знаходити в тексті необхідну йому інформацію. Пригадайте прислів'я про книжки. Наприклад: "У книжці шукай не букви, а думки". Як ви розумієте це прислів'я? Обговоріть інші прислів'я:

Книги -- вірні друзі.

Хто багато читає -- той багато знає.

В оселі без книг, як без вікон, темно.

Прочитав добру книгу -- зустрівся з другом.

2. Складіть перелік правил дбайливого ставлення до підручника.

Наприклад: Бережи підручник від вогню, вологи і від брудних рук.

Обгорни його, щоб не забруднилась обкладинка. Не роби у підручнику поміток ручкою. Не виривай та не загинай сторінок тощо.

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь з елементами бесіди, створення проблемної ситуації; виконання завдань практикуму.

У курсі природознавства ви вчили, що всі об'єкти природи, а також технічні засоби людства -- машини, механізми, верстати тощо -- можна розглядати як природні або штучні системи. Пригадайте визначення, що таке "система ". Які зв'язки існують у живих системах, наприклад, в озері?

Отже, сьогодні на уроці ми повторимо і детально розглянемо, що вивчає біологія, з яких наук вона складається, а також, що таке рослинний світ, і ви зможете довести, що саме він є головною складовою частиною природи. Подумайте, чому це так. (Для цього вам треба згадати тип живлення рослинних організмів.) ,

План

Система біологічних наук.

Застосування біологічних знань.

Рослинний світ -- складова частина природи.

3. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу. Система біологічних наук

1. Підготовча бесіда. Пригадайте з курсу природознавства, які визнаєте науки, що вивчають природу. Виконайте завдання. (Вчитель заздалегідь креслить на дошці незакінчену схему і пропонує учням її

завершити, з'єднавши стрілочками назви наук з предметами дослідження цих наук. Це завдання можна виконати за допомогою інтерактивної дошки.)

БІОЛОГІЯ КОСМІЧНІ ТІЛА

ХІМІЯ ЖИВІ ОРГАНІЗМИ

АСТРОНОМІЯ ЗЕМЛЯ

ПРИРОДОЗНАВСТВО РЕЧОВИНИ

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРІЯ

ЕКОЛОГІЯ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗКИ

ФІЗИКА КОМПЛЕКСНА НАУКА ПРО ПРИРОДУ

2. Розповідь. Ви вже знаєте, що термін "біологія" походить від грецьких слів "bios", що означає "життя", та "1оgos" -- "учення". Отже, це система наук про життя. Біологія об'єднує багато наукових дисциплін. Особливості будови та життя рослин і тварин зумовили поділ біології на ботаніку (науку про рослини) і зоологію (науку про тварини). Вивчення мікроорганізмів привело до виникнення мікробіології. Ботаніка, зоологія та мікробіологія, в свою чергу, поділяються на багато галузей, значна кількість яких є самостійними науками, що вивчають певні групи організмів. Наприклад, бактерії -- об'єкт дослідження бактеріології, гриби -- мікології, найпростіші -- протистології, комахи -- ентомології, риби -- іхтіології тощо. Класифікацію

різних груп організмів робить систематика.

Іншу групу становлять біологічні науки, що досліджують найрізноманітніші прояви життя та властивості організмів. Так, зовнішню будову організмів вивчає морфологія, внутрішню -- анатомія, мікроскопічну будову тканин -- гістологія. Обмін речовин та енергії в живих істотах розглядає фізіологія. Закономірності спадковості та мінливості -- генетика. Наука про закономірності поширення живих організмів на Землі називається біогеографією. Наука про викопні організми -- палеонтологія. Тобто ви бачите, що біологія, як наука, складається з багатьох підрозділів й охоплює величезну царину вивчення живих істот.

Цього навчального року ми з вами будемо вивчати курс біології, який охоплює різні царства живих істот, зокрема, царства Дроб'янки, Гриби і Рослини.

Розповідь з елементами бесід

Застосування біологічних знань

Які речовини необхідні людині для життєдіяльності? Звідки вона їх отримує?

Необхідні для харчування речовини (білки, жири, вуглеводи і вітаміни) людина отримує здебільшого від культурних рослин, тобто тих, яка сама вирощує, і домашніх тварин. Знання законів генетики і селекції, фізіологічних особливостей цих рослин і тварин дозволяє вдосконалювати способи їх вирощування, а також виводити нові сорти рослин і породи тварин.

Рівень знань в галузі біогеографії та екології дозволяє визначити можливість і ефективність введення в культуру певної країни тих рослин, які раніше там не вирощувалися. А генна інженерія надає сортам і породам тих властивостей, які необхідні людині.

Ви всі знаєте таку рослину, як соя {демонстрування малюнка). Соя - джерело білка, без якого неможливе існування будь-якого організму. Але раніше в Україні цю культуру не вирощували, бо в умовах нашого клімату її насіння не дозрівало. Тепер цю проблему вирішено завдяки селекції, що дозволила ввести в гени сої ген, який прискорює дозрівання насіння. Культури, з якими вчені роблять досліди на рівні генів, тобто частинок, що несуть спадкову інформацію про організм, називають трансгенними. Зараз громадськість усіх країн активно обговорює проблеми безпеки вживання трансгеиних продуктів. Єдиної точки зору щодо цього питання не існує, адже вивчення впливу трансгеиних культур на здоров'я людини повинно проводитися багато років. І тільки після досконалого дослідження стане зрозумілою їхня дія.

Ще одним прикладом трансгенної культури може стати картопля, яку не ушкоджує колорадський жук (демонстрування малюнка). Також невідомо, до яких наслідків може призвести вживання такої картоплі. Помічено, що така картопля менш стійка до ураження хворобою рослин -- фітофторозом.

Чи має значення біологія для ведення сільського, лісового і промислового господарств?

Винятково велике значення має біологія як теоретична основа для ведення сільського, лісового і промислового господарств. Розуміння закономірностей розмноження і розповсюдження хвороботворних вірусів і бактерій, паразитичних організмів необхідне людині для успішної боротьби з інфекційними і паразитичними захворюваннями.

Виконання завдань практикуму.

Розповідь з елементами бесіди.

Рослинний світ -- складова частина природи

Ви пригадали, що таке екосистема, і знаєте, що життя на нашій планеті існує завдяки діяльності рослин. Саме рослини здатні акумулювати енергію Сонця і переводити її в енергію хімічних зв'язків, утворювати із неорганічних речовин органічні. Органічні речовини, як джерело їжі та енергії, необхідні всьому живому на планеті. Виробляє органічні речовини зелена рослина. Вона збагачує повітря киснем, яким дихають рослини, лишайники, багато грибів, тварини, людина. У процесі дихання виділяється вуглекислий газ. Також вуглекислий газ виділяється під час розкладання мертвих залишків, при горінні, знищенні сміття, технічних відходів. Завдяки рослинам, які поглинають вуглекислий газ у процесі повітряного живлення, його об'єм у повітрі підтримується. Отже, рослини є головною ланкою в будь-якому ланцюзі живлення. Пригадайте, що таке ланцюг живлення.

Значення рослин люди зрозуміли ще в давні часи. Ними милувалися, лікувалися, про них складали пісні та легенди. Тому з давніх-давен люди уславлювали рослинний світ, надавали рослинам божественного значення.

Наприклад, у стародавніх греків і римлян у великій пошані були лілії та гіацинти. Щороку навесні вони влаштовували триденне свято Гіацинтин. Французи любили лілії, тому на гербі Франції зображено три лілії. У Болгарії особливого ставлення зазнали троянди. Щорічно під час збирання трояндових пелюсток у цій країні відзначають свято троянд. В Англії великою популярністю користується мак. В день пам'яті загиблих вояків маками встеляють підніжжя пам'ятників і прикрашають вікна будинків. В Японії великою повагою користуються хризантеми. Вони є символом нації і зображені на гербі та державній печатці Японії. Найвищою нагородою країни Вранішнього сонця є орден Хризантеми. Жовтень у Японії називають місяцем хризантем.

Великий німецький поет Й.В. Ґете надзвичайно любив природу і навіть написав твір "Метаморфоз рослин". Його дуже цікавила тропічна рослина бріофілум (або каланхое) (демонстрування рослини). На зубчастих краях листків цієї рослини з'являються бруньки. Кожна брунька -- це крихітна модель самої рослини. Вона має листочки, корені й стебла майбутніх пагонів. Відриваючись від листка й падаючи на землю, ці бруньки дають початок новим рослинам. Ґете захоплювався "продуктивною могутністю природи", спостерігаючи за цією індійською живородною рослиною. Саме тому бріофілум назвали деревом Ґете.

У Панамі ростуть свічкові дерева, плоди яких настільки багаті на жир, що коли проткнути крізь плід гніт, то утвориться свічка. Горить вона протягом 3-5 годин без диму і кіптяви.

У тропічних зонах Південної Америки й Африки росте дерево мандрівників. У порожнистих піхвах надзвичайно великих листків цього дерева збирається багато води. Цю особливість свого часу використовували мандрівники. Звідси й пішла назва рослини.

Найтовще дерево на світі -- баобаб -- мешканець африканських саван. Воно має великі білі квіти -- до 20 см у діаметрі. Цікаво, що баобаб цвіте до того, як розвинуться квітки. Його плоди схожі на огірки, і їх охоче їдять мавпи, тому баобаб називають "мавпячим деревом". З його плодів готують напій, за смаком схожий на лимонад, тож його ще називають "лимонадним деревом". Використовують також і міцні волокна деревини баобаба -- з них плетуть рибальські сіті, виготовляють папір. Баобаб, можливо, -- найдавніша рослина на світі. Він може дожити до 5 500 років, а його стовбур сягає в діаметрі до 9 метрів.

І цікавих фактів про життя рослин можна навести безліч.

6. Опрацювання матеріалу відповідної статті у підручнику. Бесіда за текстом.

4. Узагальнення і систематизація вивченого.

/. Виконання завдань практикуму.

А) Доведіть, що без рослин життя на Землі в сучасному його прояві не існувало б.

Б) Наведіть приклади використання рослин людиною. Відповіді позначте малюнками-символами. Наприклад, застосування у парфумерії -- відповідний малюнок (зубна паста тощо).

2. Контрольно-оцінна бесіда.

Які науки є біологічними? Що вони вивчають?

5. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

6. Домашнє завдання. Вивчити відповідний параграф у підручнику.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Організація уроку з охорони природи України: ознайомлення учнів з рослинами і тваринами, які потребують охорони Червоною книгою України, зв'язок між ставленням людини до природи і різноманітністю, кількістю тварин і рослин, взаємозв'язок явищ природи.

    разработка урока [18,1 K], добавлен 10.01.2010

  • Загальна характеристика, будова та основні способи руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів). Особливості визначення молюсків за допомогою черепашок, їх роль в екосистемах і житті людини. Шляхи пристосування малого ставковика до існування.

    курсовая работа [280,6 K], добавлен 21.09.2010

  • Вивчення елементів озеленення м. Харкова, створених з використанням клумбових декоративних рослин. Дослідження наявного асортименту клумбових рослин, та можливостей його поповнення за рахунок рослин, які пристосовані до екологічних умов території міста.

    дипломная работа [225,5 K], добавлен 15.03.2011

  • Знання про рослини як компонент змісту курсу "Природознавство". Характеристика форм, методів та засобів викладання молодшим школярами предмету. Стан вивчення властивостей рослин на уроках природознавства у практиці початкової школи, аналіз підручника.

    дипломная работа [1,7 M], добавлен 13.11.2009

  • Зміст програми шкільного курсу біології для 6-11 класів. Розробка планів уроків на основі праць вітчизняних вчених-біологів по темам "Центри різноманітності та походження культурних рослин", "Учення Вернадського про біосферу", "Опорно-рухова система".

    курсовая работа [49,1 K], добавлен 21.09.2010

  • Виявлення головних мотиваційних ознак, що були визначальними при називанні латинського фітоніма. Аналіз ефективності дослідження для викладачів вищих навчальних закладів у процесі викладання теоретичного курсу та проведення навчальних практик з ботаніки.

    статья [28,5 K], добавлен 06.09.2017

  • Охорона навколишнього середовища і природних багатств як наукова проблема. Ботанічні сади - центри збагачення біорізноманітності та розширення ареалу таксонів. Кам’янець-Подільський ботанічний сад: видове різноманіття рослин. Розробка уроків з біології.

    курсовая работа [45,7 K], добавлен 07.04.2009

  • Вивчення екологічних проблем,які носять глобальний характер. Виховання бережливого ставлення до природи як соціально-педагогічна проблема. Природознавство як основа розуміння молодшими школярами необхідності охорони природи та екологічного виховання.

    реферат [27,0 K], добавлен 21.07.2010

  • Поняття про морфемну будову слова та елементи словотворення у початкових класах, вдосконалення формування умінь і навичок, підвищення орфографічної грамотності та загальномовної культури. Роль суфікса та префікса в слові. Зміст програмних вимог.

    дипломная работа [1,8 M], добавлен 13.11.2009

  • Загальні особливості педагогічної взаємодії. Зміст поняття "педагогічне спілкування". Особистості учня та вчителя іноземної мови. Психологічний клімат та педагогічна взаємодія на уроці іноземної мови. Аналіз педагогічної взаємодії вчителя з учнями.

    курсовая работа [44,9 K], добавлен 19.10.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.