Зимові заняття та ігри в дошкільних установах
Використання дидактичних ігор у дитячому садку для закріплення знань про пори року та ознаки зими. Проведення спостережень за снігом та явищами природи. Формування дбайливого ставлення до тварин. Вироблення вмінь будувати годівнички для зимуючих птахів.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 14.11.2019 |
Размер файла | 67,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://allbest.ru
Зимові заняття та ігри в дошкільних установах
КОНСПЕКТИ ЗИМОВИХ ЗАНЯТЬ
Тема: Казкова зимонька
Мета: Розвивати інтерес до занять, зв'язне мовлення, вміння асоціативно мислити. Виховувати любов до природи, до казки; повагу один до одного.
Вчити чітко називати ознаки зими; осмислювати зміст казки, відповідати на запитання за змістом. Уточнити знання дітей про кольори; розвивати вміння асоціювати кольори з ознаками зими.
Матеріал: різнокольорові смужки по кількості дітей, «снігова куля» (м'яч).
Хід заняття:
- Діти, яка пора року заглядає до нас у вікно? ( Зима)
Ось і настала зима,
Такої, як вона, пори року нема!
Сніг покриває ліси та поля,
Білою ковдрою вкрита земля,
Дуже радіє зимі дітвора!
- Це дійсно так чи ні? Доведіть свою думку. Ви дуже гарно висловлювали свої думки, за це я вам приготувала сюрприз - кольорові смужки.
Візьміть смужку , яка вам подобається (діти підходять до столу, беруть смужки). А тепер станьте в коло, порадіємо кожному кольору зими.
Психогімнастика «Усміхніться»:
- Порадійте зимовому дереву! (Діти посміхаються і піднімають вгору смужку коричневого кольору).
- Усміхніться небу! (Сірий, синій колір).
- Усміхніться ялиночці! (Зелений колір).
- Усміхніться снігу! (Білий колір).
- Порадійте горобині! (Червоний колір).
Ось і пораділи кожному кольору зими. Ляжте на килимок та послухайте казочку про зиму, закрийте оченята і уявіть, що все це відбувається з вами.
Казка: Жила собі Зима - біла, пухнаста, холодна, весела. Дуже любила пустувати, веселитись, але в неї не було друзів. Вирішила Зима потоваришувати з людьми. Завітала вона до кожного двору. Холодно стало на вулиці, поховались люди по домівках.
Зима давай роздувати щічки та кликати всіх своїм свистом. Ще холодніше стало. Люди затопили печі, одягли зимовий одяг. Не бояться вони Зими, живуть своїм життям, працюють.
Розлютилась біла красуня, покликала братів-вітрів. Дують вітри, а Зима все снігом посипає, тріскучими морозами людям погрожує. Так лютувала всю ніч, що і річки, і озера, і моря кригою вкрила.
Вранці вибігли дітлахи з теплих домівок і давай на лижах, на ковзанах, на санчатах кататись.
Зраділа зима, полюбила людей. З того часу кожного року до нас приходить.
- Діти, скажіть, будь ласка, про яку пору року йдеться у казці? (Про зиму).
- Чи злякались люди зимових витівок? (Відповіді дітей).
- Що люди почали робити? (Розтопили печі, одягли зимовий одяг).
- Чи полюбила Зима людей? За що?
- Чи любите ви Зиму?
Дізнаємось про це під час гри: «Яка Зима?». У мене в руках «снігова куля» (м'яч), я по черзі кожному з вас буду кидати кулю і запитувати: «Яка зима?», а ви будете називати ознаки Зими (біла, пухнаста, сніжна, морозна, тріскуча, святкова, весела, грайлива тощо).
Молодці, діти, я задоволена вашими відповідями. Погляньте у віконце, Зима теж задоволена. На наступних заняттях ми розглянемо кожен колір Зими. А зараз принесіть кольорові смужки до снігової кулі.
На цьому заняття закінчено. Дякую за увагу та старанність.
Тема: Гостя зима чарівниця
Мета: Розвивати вміння володіти своєю мімікою, настроєм, асоціативно мислити. Виховувати дбайливе ставлення до природи, повагу один до одного. Формувати аналітичні вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між явищами неживої природи; розширити уявлення про сніг, як стан води. Вчити бути не байдужими до екологічної проблеми сьогодення, допитливими відносно життя у давнину; узгоджувати рухи зі словами під час психогімнастики.
Матеріал: ілюстрації із зображенням зимових розваг, тарілочки зі сніговими кулями, лупи, лійки, вата, прозорі склянки по кількості дітей.
Хід заняття:
(Діти сидять в колі на килимку, по середині килимка розкладені ілюстрації, на столах в тарілочках снігові кульки, лупи, лійки, вата, прозорі склянки).
Зима, зимонька-зима, їй радіє дітвора.
- Діти, ви радієте зимі? Я хочу, щоб ви показали це мені лише обличчям, мімікою, як кажуть дорослі. Дякую! Сьогодні у нас в гостях білий колір Зими.
- Про що ви згадуєте, коли бачите білий колір? (Сніг, ігри зі снігом, Снігова баба, катання на санчатах, лижах, ковзанах…). Тобто ви уявляєте зимові розваги, так? Подивіться, яку я принесла вам картину.
- Що в ній незвичайного? Так, вона має форму півкола, і зображена на ній Зима. Уявіть, що це зимове сонечко, але в нього не має промінчиків. На килимку багато картинок зимового змісту - це і будуть промінці до нашого сонечка. Ви мені сказали, що білий колір для вас - зимові розваги. Знайдіть промінчик із зимовими розвагами і поставте цей промінчик до сонечка.
- Які саме розваги зображені на картині? (Запитую 2-3 дитини, спонукаю дітей до повних відповідей. Після встановлення першого промінця починає звучати музика, сонечко оживає).
А зараз я пропоную вам психогімнастику «Я сніжок». (Діти стоять в колі, руки на поясі, узгоджують слова з рухами)
Я - сніжок гарненький, (показують на себе)
Маленький і пухкенький, (стискують долоні)
Літаю та сяю, (махи руками)
Нікого не лякаю, (махи вказівним пальцем)
Земельку вкриваю, (присідають)
Діток звеселяю. (усміхаються).
(Під час промовляння у дітей гарний настрій. Сонечко і промінчик висять на дошці впродовж дня. Діти розглядають його, задають запитання вихователю та один одному). - А тепер, діти, час перейти від гри до роботи. Уявіть, що ви науковці, одягніть білі халати, мерщій до лабораторії.
- Що знаходиться у ваших тарілочках? (вода)
- Звідки вона взялась? Ми з вами у склянки поклали сніг? (Сніг розтанув, утворилась вода).
- Чому сніг розтанув? (Тому що в групі тепло, а в теплі сніг тане).
Вам завдання: перевірити, чи можна пити цю воду, брудна вода чи ні? Візьміть, будь ласка, прозору склянку, вставте в неї лійку, в лійку покладіть вату і процідіть півсклянки води, а півсклянки залиште.
- Скажіть, будь ласка, вата в лійках брудна чи чиста? (Брудна).
- Що ви побачили на ваті, розглядаючи її під лупою? (Частинки землі, піску, насіння, опалого листя тощо).
Поставте поряд дві склянки з водою, порівняйте їх.
- В якій склянці вода чистіша? (Вода, яка пройшла скрізь вату, чистіша).
У наш час на кожній кухні повинен бути фільтр, який фільтрує, очищує воду і тільки після цього її можна пити.
- Чи можна пити брудну воду? (Ні, а тим паче їсти сніг та бурульки).
Раніше, у давнину, коли не було фабрик, заводів, літаків, пароплавів, машин, які забруднюють навколишнє середовище, люди користувались талою, дощовою водою. Прали білизну у водоймах, навіть варили їсти з такої води. У зв'язку з великою екологічною проблемою прошу вас - не пийте не фільтровану воду, піклуйтесь про своє здоров'я та здоров'я своїх близьких.
На цьому наше заняття закінчено, дякую вам за роботу.
Тема: Подорож
Мета: Розвивати вміння асоціативно мислити, уявно мандрувати; граматично правильно відповідати на запитання. Стимулювати інтерес та допитливість у пізнанні довкілля. Виховувати любов до природи, бажання допомагати птахам взимку.
Формувати вміння характеризувати зиму, співвідносити колір з предметом. Вчити правильно підбирати корм для птахів, впізнавати пернатих друзів по зовнішньому вигляду.
Матеріал: Зимове сонечко з одним промінцем, картинки із зображенням зими, картки з зображенням птахів, будівельний матеріал, фартухи, вологі серветки, дріт для нанизування овочів, варені овочі (морква, картопля, буряк), крихти (білого, чорного) хліба, насіння смажене і не смажене, насіння (кавуна, ясеня, бур'янів, лободи), овес, просо, пшоно, несолоне сало, варене м'ясо, кісточки, реп'яшки, дощечки, качалки.
Хід заняття:
(Діти сидять за столами, на дошці сонечко з одним промінчиком, біля дошки на столі картинки із зображенням зими).
- Добрий день, малята, сьогодні ми знову звертаємося до нашого зимового сонечка. Скільки у нього промінчиків? (Один, на якому зображені зимові розваги, цей промінчик білого кольору).
- Сьогодні ми підемо у гості до коричневого кольору. Заплющить очі, уявіть, що ми з вами мандруємо зимовим лісом. Вам завдання: запам'ятати, що під час подорожі ви зустрінете коричневого кольору? (В групі лунає спокійна музика, діти уявляють себе в лісі, вихователь спостерігає за мімікою дітей).
Відкрийте очі, що ви побачили в лісі коричневого кольору? (Дерева, кущі, деяких тварин, птахів).
- Що відбувається з деревами і кущами взимку? (Дерева відпочивають, сплять, в них немає руху соку).
Зима - це така пора року, коли вся природа поринула у глибокий сон. Єдине, що нагадує нам про те, що природа жива, це - птахи, які своїм жвавим голосом звеселяють оточуючих. Але це тільки для нас птахи - радість. Для самих птахів настають важкі часи.
- Діти, як ми можемо допомогти птахам? (Вірно, слід зробити багато годівничок та кожен день пташок підгодовувати. Ситі птахи не замерзнуть навіть у люті морози).
- Як слід кріпити годівничку? (За допомогою мотузки або дроту).
- Чому не можна використовувати цвяхи? (Дереву боляче, через нанесену рану дерево може загинути у люті морози).
Давайте приготуємо їжу для пташок, яких ми погодуємо на прогулянці. Цю справу ми доручимо дівчаткам, нашим майбутнім господиням. Одягніть, будь ласка, фартушки, візьміть тарілочки і підійдіть до столу. Вам слід буде розповісти, для якої пташки ви обрали корм. Хлопці збудують годівнички на килимку з будівельного матеріалу і в кожну з годівничок поселять зимуючу пташку. Але спочатку всі разом пограємо в гру, яка називається «Так чи ні». (Вихователь показує зображення пташки, якщо вона зимуюча діти кажуть «Так», якщо перелітна - «Ні»). Ось ми і відібрали зимуючих птахів. Для них потрібно збудувати годівнички та нагодувати.
Дівчатка-господині, приступайте до роботи, а хлопці розділіться на три будівельні бригади, в кожній із яких будуть бригадири. Бригадири - головні люди, вказівками яких керується бригада. (Вихователь обирає бригадирів, показує будівельний матеріал, пропонує почати роботу). Нагадую, по закінченню будівництва до годівничок слід запросити пташок. (Вихователь дає бригадирам картки із зображенням зимуючих птахів, які слід розкласти біля годівничок після закінчення будівництва).
- Дівчатка, давайте перевіримо ваші тарілочки? (Вихователь підходить до першого столу, де дівчатка відібрали різноманітне зерно).
- Яке зерно ви відібрали? (Насіння соняшника, не смажене).
- Я бачу, ви його потовкли качалкою, для чого? (Щоб пташкам було легше їсти та запах приваблював, запрошував їх до годівнички).
- Які пташки люблять соняшникове насіння? (Снігурі, синички).
- Що у вас в тарілочках? (Овес, його люблять горобці).
- А у вас? (Насіння кавуна для синичок і повзиків).
- А у ваших тарілочках що є? (Просо. пшоно, насіння ясеня, бур'янів. Ці страви люблять усі птахи).
- Чому ви у свою тарілочку поклали крихти лише білого хліба, а крихти чорного залишили? (Чорний хліб шкідливий для птахів).
- Для кого ви відібрали насіння реп'яхів? (Для щигликів)
- Вінички з лободи для кого? (Для чечіток).
- А це що за намисто? (Вихователь підходить до дівчаток, які на дріт нанизали шматочки вареної моркви, буряка,картоплі).
- Як називається ваша годівничка? (Годівничка-намисто). Я впевнена, що ваша годівничка не тільки нагодує пташок, а ще й зробить дерево святковим, красивим, веселим).
- А кому ви приготували шматочки сирого несолоного сала та м'яса, ще й варених кісточок додали? Правильно синичкам, які не тільки поласують, а ще й акробатичними номерами нас звеселять.
- Погляньте, дівчатка, які чудові годівниці змайстрували хлопці, ще до них і пташок запросили. Роздивіться уважно, кому до смаку корм на ваших тацях, пригостіть цих пташок. (Дівчатка відносять таці до годівничок).
- Як на людському, так і на пташиному столі повинно бути розмаїття, я думаю, що ми задовольнили найвибагливіші пташині смаки. Все це ми сьогодні візьмемо на прогулянку, погодуємо пташок, які взимку не залишають рідний край. Будьте впевнені, птахи сповна віддячать нам влітку за вашу турботу.
Дуже дякую вам за роботу на занятті, який промінчик ми сьогодні додамо сонечку?
(Промінець з пташками та деревами коричневого кольору). Прикріпіть цей промінець, поплескайте в долоні, порадійте деревам, пташкам, один одному. Завтра ми знов зустрінемось із зимовим сонечком.
Тема: Сніг - білий пух
Мета: Розвивати вміння встановлювати причино-наслідкові зв'язки під час досліду; логічне мислення. Виховувати дбайливе, бережне ставлення до тварин, співчуття. Поглибити знання дітей про життя тварин взимку. Удосконалювати вміння ходити один за одним, бігати змійкою, не наштовхуючись, ходити по гімнастичній лаві приставним кроком, зберігаючи гарну поставу. Вчити дітей послідовно складати описові розповіді за зразком вихователя.
Матеріал: зимове сонечко, лист від Сороки, декорація лісу, іграшки (заєць, кабан, лось, ведмідь, їжак, миша), гімнастична лава, бубон, тарілочки із землею, вкриті снігом, по кількості дітей, різнокольорові фішки, картинки із зображенням тварин.
Хід заняття:
(Діти стоять біля дошки, на якій розташоване сонечко).
- Добрий день, малята. Знову нас вітає зимове сонечко. Давайте згадаємо, які промінчики на ньому вже є? Так, білий промінець з зимовими розвагами, коричневий промінець із зимуючими птахами. На промінчику, який прийшов до нас сьогодні, зображені дикі тварини.
- Діти, яких тварин називають дикими? (Вірно, дикими називають тих тварин, які живуть у лісі і самі собі здобувають їжу).
- Яких диких тварин ви знаєте? (Заєць, вовк, лисиця, кабан, лось, миша).
Молодці, дуже багато ви назвали диких тварин. Але що це - погляньте, якийсь лист? Присядьте, будь ласка, на килимок, я вам прочитаю листа.
Лист від Сороки-білобоки.
Доброго дня, малята. Я, Сорока, прошу вашої допомоги. Наведіть лад у лісі, тому що всі звірі пересварилися, такий гамір скрізь, навіть, мені моторошно, хоча і звуть мене скрекотушкою. Що це я про себе? Так ось, жив собі заєць, не тужив, весною народився, все літо стрибав, а восени з ним біда трапилася, почала його сіренька шубка лізти. Засумував заєць, став думати про те, що до зими не доживе. Пішов він лісом, став розпитувати, що це з ним коїться. Звірі по черзі розповідали, що він шубку міняє, взимку випаде сніг, який збереже його від хижаків. Ось прийшла зима, випало багато снігу, вистрибнув заєць із своєї нори в білій новій шубці, а ліс немов підмінили. Кожен кущ в білому вбранні стоїть, земля наче білою ковдрою вкрита. «Як добре, що випав сніг, - подумав заєць, - мене не видно». Вийшли всі звірі і кожен своє доказує, нічого не зрозуміло. Хто каже, що сніг - добре, інші - протилежне доводять. Вже багато днів сперечаються. Допоможіть, малята, розсудіть звірів, нехай у лісі знову запанує тиша.
- Що будемо робити? Думаю, слід вирушати до лісу.
Один за одним шикуйсь, кроком руш. (Ходьба в середньому темпі 25 секунд).
Швидше треба йти малята, тварин у лісі виручати.
(Біг змійкою, не наштовхуючись один на одного).
Ось ми вже і в лісі. Хто це нас зустрічає? (Так, це заєць). Щоб позбавити звірів від ворожнечі, слід описати кожного з них. Послухайте, як це зроблю я. Це заєць. У нього кругла голова, овальний тулуб. На голові є очі, ніс, рот, довгі вуха. Заєць має чотири ноги, дві довгі і дві короткі. Взимку заєць білий. (Опис зайця дітьми) Поміркуйте, сніг для зайця - це добре чи погано? (відповіді дітей). Сніг для зайця - це і добре, і погано. Добре, тому що його не видно на снігу. Погано, тому що його можна вистежити завдяки слідам.
Подивіться, в гущавині лісу лось гуляє, йдемо до нього.
Один за одним шикуйсь, кроком руш.
Ноги вище піднімайте, через кущики ступайте.
Спини рівно всі тримайте, а коліна піднімайте.
(Корегуюча ходьба 25 секунд).
- Добрий день, лосю. Сніг для тебе - це добре чи погано? (Для лося сніг - це погано. Лось йде по великих заметах, провалюється. Його з легкістю можуть наздогнати вовки і з'їсти. Опишіть, будь ласка, лося. Дякую вам. Лосю сподобалася розповідь про нього. До побачення, велетню, нам слід йти далі. Он бачу в далечині кабана, але нам шлях перешкоджає повалене дерево, треба по ньому пройти приставним кроком, руки тримаючи на поясі.
- Доброго дня, дикий кабан, сніг для тебе - це добре чи погано?
Діти, кабан каже, що для нього сніг - це погано. Поки до землі дориєшся, зовсім із сил виб'єшся, знайдеш корінець або жолудь, замориш черв'ячка і знову замети розкопувати. Діти, опишіть кабана, пригостіть каштанами. До побачення кабан, нам вже час йти.
- Малята, що ж це виходить, сніг все згубив, все сховав, землю застудив, птахів в теплі краї прогнав. Ні , не може такого бути, запитаємо ще в кого-небудь. Пропоную піти до маленької мишки. А щоб її не злякати, треба йти навшпиньках.
Один за одним шикуйсь, кроком руш! (ходьба в повільному темпі 25 секунд, ходьба навшпиньках).
Всі навшпиньках йдіть, малята , щоб до сонечка дістати.
Спини рівно всі тримайте і легесенько ступайте.
Ми до мишки ідемо, пригощання несемо.
- Доброго дня, мишко! Ми обійшли весь ліс, були в гостях у полохливого зайчика, у велетня лося, у дикого кабана, всі вони не задоволені снігом. Що ти нам скажеш? Невже і для тебе сніг - це погано? (Вихователь прислухається до мишки).
- Діти, а мишці під снігом тепло, затишно, спокійно. Сніг мишку не тільки від морозу береже, а й від сови, лисиці ховає. Під снігом і зелена травичка, і ягідки, і насіння різне ховається. Діти опишіть мишку. (Описують мишку 2-3 дитини).
- Дякуємо тобі, мишко, час нам йти до ведмедика, до побачення!
Один за одним шикуйсь, кроком руш! (ходьба на зовнішній та внутрішній стороні стопи).
Раз-два, раз-два,
марширує дітвора.
Раз-два, раз-два,
до ведмедя їм пора.
Руки в боки всі малята,
як ведмеді слід ступати.
- Діти, що робить ведмедик? (Вірно, він спить).
- Як ви думаєте, йому під снігом добре чи погано? Так, йому тепло, затишно, не будемо його турбувати, нехай солодко спить до весни. Але є такі ведмеді, які не сплять взимку, вони влітку та восени мало їли, не запасли жиру, тепер голодні, змушені ходити, шукати їжу. Люди таких ведмедів прозвали шатунами, тому що від голоду та не достатку сну їх хитає.
- Погляньте, ось маленька нірка їжачка. Чи затишно їжачку? Мені сподобались ваші міркування. Отже, для ведмедика та їжачка сніг - це добре. Дякую вам за висновки. Прислухайтесь до лісу, здається скрізь панує тиша, спокій і лад. Нам час повертатися додому.
Один за одним шикуйсь, кроком руш! (Ходьба в середньому темпі 25 секунд).
Позбирайтесь всі малята ,
вже додому час рушати.
Заспокоїлись звірята,
Годі їм галасувати.
- Ось ми і в садочку, сідайте за столи. У вас на столах тарілочки з землею. На початку заняття ми землю вкрили снігом.
- Що відбулося із снігом? (Він розтанув).
- Якою стала земля? (Вірно, вологою).
-А що відбудеться навесні, коли припече сонечко? Сніг на полях розтане і напоїть живильною водичкою матінку-землю. Виростуть пшеничні паростки - великі, густі, буде добрий врожай та смачний хліб на наших столах.
- Отже, сніг - це добре, чи погано? (Добре).
Я пропоную вам гру «Покажи фішкою, що відбувається». У вас на столах різнокольорові фішки та картинки з зображенням тварин (лисиця, заєць, ведмідь, їжак). Вам потрібно поміркувати, що відбувається взимку з даними тваринами та накрити зображення тварин певною кольоровою фішкою. (Лисиця змінює шубку з рудої на сіру, накриваємо сірою фішкою; заєць змінює шубку на білу - біла фішка; ведмідь, їжак, сплять під снігом - біла фішка). (Гру можна спростити, запропонувати малятам накрити тварин фішкою такого кольору, якого кольору їх шубка).
Дякую вам за роботу. А тепер доповніть промінчиками наше сонечко. (Діти обирають та приклеюють до сонечка промінці з зображенням тварин, плескають у долоні , в групі лунає музика).
Тема: Снігова королева зла чаклунка
Мета: Розвивати інтерес до дослідницької діяльності, вміння робити висновки. Виховувати бережне ставлення до птахів; співчуття, турботливість, працелюбність, дружні стосунки один з одним. Вчити рахувати кількісною і порядковою лічбою, знаходити сусідів цифр 2, 3, 4; розрізняти зимуючих і перелітних птахів за зовнішнім виглядом. Закріпити чітку уяву про характерні ознаки зими, вміння встановлювати взаємозв'язки між змінами, які відбуваються у неживій і живій природі; поглибити знання дітей про зимуючих птахів, про спосіб їх життя взимку; формувати вміння правильно підбирати корм для птахів, будувати міцні годівнички.
Матеріал: На дошці - зимове сонечко; І осередок: надувний басейн з крижинками, серветки, тарілочки по кількості дітей; ІІ осередок: прозорі склянки з теплою та холодною водою, сніг в тарілочках, аромалампа, сіль; ІІІ осередок (сніжинки з цифрами, мольберт, картина з зображенням зимуючих і перелітних птахів, картина із зображенням снігу, снігура, сніжинки, сніговита; ІУ осередок: будівельний матеріал; У осередок: фартушки, вологі серветки, дощечки, качалки, тарілочки, насіння (соняшникове, гарбузове, клена, липи), пшоно, пшениця, крихти (білого, чорного) хліба, несолоне сало, м'ясо на шпажках, варені кісточки, шишки, дріт для нанизування варених овочів (картопля, морква, буряк).
Хід заняття:
- Діти, скажіть, будь ласка, яка зараз пора року? (Зима). Доведіть, що зараз зима. (Холодно, йде сніг, мороз, лід на річках, люди одягаються тепло, дерева сплять, багато тварин впали в сплячку, небо сіре, дні короткі, діти катаються на лижах, ковзанах, санчатах, птахи відлетіли у теплі краї). Ви відмітили, що птахи відлетіли в теплі краї. А всі птахи відлетіли чи ні? Які птахи залишились? (Так, залишились зимуючі птахи).
- Яких ви знаєте зимуючих птахів? (Горобець, синичка, дятел, голуб, сорока, ворона, прилітають до нас снігурі). Снігур - це напрочуд красива пташка, за розміром трохи більша ніж горобець. Має червоне оперення на грудях. Прилітає до нас із Сибіру, дуже любить їсти горобину, насіння клена, липи, ясеня.
Зима - це така пора року, коли вся природа поринула у сон. Єдине, що нагадує нам, що природа жива - це птахи, які звеселяють нас своїм жвавим співом. Для самих же пташок, зима - це дуже важка пора року.
-А щоб пташкам було легше перезимувати, куди вони прилітають? (Ближче до людей).
Але в нашому місті щось трапилось: ідучи до дитячого садка, я не побачила жодної пташки, не почула веселого цвіркотіння. Стала придивлятися - нікого. І раптом з'явився маленький горобчик. Чивкав-чивкав мені на вухо, я ледь розібрала, що трапилась біда. Снігова королева закувала пташине містечко льодом, запорошила його снігом. Маленький горобчик Чив просить у нас допомоги. Тому пропоную часу не гаяти, швиденько вирушати на допомогу. Згодні? (Так). Щоб швидко дістатися пташиного містечка слід промовити наступні слова:
Навкруг себе обернусь,
У пташиному містечку опинюсь…
- Ой, що тут коїться, навкруги все запорошене снігом та заковане в лід.
(Діти сідають навколо басейну, в якому знаходяться крижинки, біля басейну тарілочки та серветки по кількості дітей).
Присядьте, будь ласка, доторкніться до своїх щічок.
- Ваші щічки теплі чи холодні? (Теплі).
Візьміться за руки та відчуйте тепло рук один одного.
- Ваші руки теплі чи холодні? (Теплі).
- Діти, вам холодно взимку чи ні? (Холодно). А чому ми не замерзаємо? Так, ми маємо теплі домівки, теплий затишний садок, теплий одяг і взуття. А пташки не мають цього, вони весь час на вулиці.
Візьміть по крижинці і відчуйте, як холодно пташкам взимку. Покладіть крижинки, візьміться за руки, погрійте один одного. Так, у люті морози ворони сідають на ніч, тісно притиснувшись один до одного, заховавши голови під крило і розпушивши оперення, яке добре зберігає тепло.
- Зігрілись? (Так).
- Діти, чим ми можемо зруйнувати лід? (Припущення дітей). Візьміть, будь ласка, в свої тарілочки по декілька крижинок. Давайте зруйнуємо лід і звільнимо пташок. Підійдіть до столів, поставте тарілочки.
- Що ви бачите на своїх столах? (Склянки з водою, розетки з сіллю). Зараз ми перевіримо, чим швидше зруйнується лід: теплою водою, холодною водою чи сіллю. Занурте по одній крижинці в скляночку із холодною водою і з теплою водою. Візьміть сіль і гарно посипте крижинки в тарілочках. Молодці, витріть руки і погляньте на мій стіл. Я буду руйнувати лід вогнем. (Запалюю аромалампу, викладаю на неї крижинку). Погляньте, лампа нагрілась. На що перетворилась крижинка? (На воду). Як ви думаєте, яка ця вода? (Гаряча). І ось тут крижинка розтанула, а в цій скляночці ні.
- Яка вода в даній склянці? (Тепла).
- А в цій ?( Холодна).
- Отже, який можна зробити висновок? У якій воді лід тане швидше?
Зверніть увагу на тарілочку, де ми посипали лід сіллю. Що відбувається? (Сіль почала роз'їдати лід). Ну що ж, нехай лід тане, а нам слід звернути увагу на сніг, яким все навкруги запорошила Снігова королева. Зігрійте долоньки, візьміть в них сніг, потримайте над тарілочками. Розкрийте долоньки, що трапилось? (Сніг перетворився на воду).
- Що зруйнувало сніг? (Тепло наших рук).
Ось ми розтопили лід і сніг, лишилося протоптати доріжки до пташиного містечка. Сідайте за столи, викладіть доріжки із сніжинок, на яких зображені цифри, від 1 до 5. Молодці! (Пропоную дітям порахувати сніжинки кількісною та порядковою лічбою; назвати сусідів цифр 3, 2, 4).
- Діти, ось ми і протоптали доріжки до пташиного містечка. Але що це? Снігова стіна… Це знов каверзи Снігової королеви. Подивіться, якісь завдання. Щоб зруйнувати снігову стіну, потрібно виконати завдання Снігової королеви.
Завдання № 1
Назвіть зимуючих та перелітних птахів, порахуйте їх.
Завдання № 2
- Що зображено на картинці? (Сніг, сніговик, снігурка, сніжинка, снігур).
- На який звук починаються дані слова? (На звук -с-).
- Яке спільне слово мають дані слова? (Сніг).
Ось ми і снігову стіну зруйнували. Давайте трішки порухаємося та наберемося сил йти далі.
Фізкультхвилинка «Я - сніжок».
Я сніжок гарненький,
Маленький і пухкенький.
В повітрі я літаю,
Землю укриваю,
Діток звеселяю.
- Малята, ось ми і дісталися пташиного містечка. Як багато тут пташок! Назвіть їх. (Діти називають пташок). Щось вони невеселі, змерзли бідненькі, слід їм збудувати годівнички і нагодувати. Годівнички будуть будувати хлопці.
- З якого матеріалу слід будувати? (З дерев'яного).
- Чим слід кріпити готові годівнички до дерева? (Дротом або мотузкою).
- Чому не можна використовувати цвяхи? (Дереву боляче, через нанесену рану дерево може загинути у люті морози).
- А дівчатка, як справжні господині, накриють стіл для пташок. Ось вам фартушки, ось тарілочки, приступайте до роботи. Ваше завдання - відібрати їжу для пташок.
(Включається запис пташиного співу, вихователь підходить до дівчат, у яких на столах крихти білого та чорного хлібу, насіння смажене та сире, сало, м'ясо варене, насіння липи, клену, шишки, пшоно, зерно, гарбузове насіння).
- Чому ви обрали крихти білого хліба, а залишили з чорного? (Чорні крихти не корисні для птахів).
- Що ви робите з насінням? (Давимо його, щоб легше було їсти).
- А яке насіння слід давати пташкам, сире чи смажене? (Сире, смажене шкідливе для їхнього шлунку).
- А для кого ви підібрали сало, ще й варене м'ясо? (Для синичок).
- А хто любить пшоно та насіння з гарбуза? (Горобчики).
- Кому приготували насіння з липи, клену? (Снігурам).
- А шишки для кого? (Для дятла, він харчується насінням хвойних дерев).
- А це що ви робите? (Годівничку-намисто).
- Що нанизуєте? (Варені овочі). Така годівничка не тільки нагодує пташок, а ще й прикрасить дерево). Молодці дівчатка, виконали завдання і нагодуєте усіх пташок. Як на людському, так і на пташиному столі повинно бути розмаїття, не забувайте про це. І будьте певні, птахи сповна вам віддячать влітку за вашу турботу. Витріть руки, поставте тарілочки до годівничок, які збудували хлопці. Послухайте, як радіють пташки, як цвірінькають, їм дуже сподобались ваші гостинці та годівнички.
Візьміться за руки, зробіть коло. Ми визволили пташок, подолали Снігову королеву, наче можна повертатися у дитячий садок, але я боюсь, що Снігова королева знов щось заподіє пташкам. Що робити, як подолати її злість та гнів? (Запросити на новорічне свято і, головне, самим ніколи не злитися, бути добрими, допомагати один одному). Ну що повертаємося?
Навкруг себе обернись,
у дитячому садочку опинись.
Ось ми і вдома, помилуйтесь нашим зимовим сонечком, поплескайте один одному за допомогу, підтримку. Не забудьте обіцянку: ніколи не злитися і не сваритися. Дякую вам за старанну працю. Молодці! А зараз підемо на прогулянку і погодуємо пташок.
Тема: «Зима-холодна пора року»
Програмовий зміст: Зв'язне мовлення: продовжувати формувати уміння дітей складати творчу розповідь на тему, запропоновану вихователем.
Граматика: закріпити уміння будувати складнопідрядні речення із сполучниками «тому, що», «бо».
Словник: продовжувати вчити добирати прикметники, дієслова за картиною; вправляти у підборі порівнянь.
Розвивати мовлення, мислення, творчу уяву, пам'ять, спостережливість. Стимулювати розвиток пізнавального інтересу, зокрема інтересу до професії журналіста. Виховувати уміння слухати один одного не перебиваючи, працювати в групі.
Матеріал: картина «Зимові розваги», м'яч, мікрофон, символічні позначки для поділу на групи (на кожну дитину), план-схема розповіді (для кожної групи), медалі-посвідчення (на кожну дитину)
Хід заняття:
I.Організаційний момент.
Вихователь збирає дітей навколо себе на килимку.
Ким ви хочете бути в майбутньому?
Хто з вас ще не визначився?
А чи чули ви про професію журналіста?
Де працюють журналісти?
Чим вони займаються?
Сьогодні я вам пропоную спробувати себе в ролі журналістів, можливо хтось з вас в майбутньому обере для себе цю професію.
Як ви гадаєте, яким має бути журналіст? (Вихователь уточнює та доповнює відповіді: «Розумним, спостережливим, уважним, вміти слухати, запам'ятовувати, гарно, чітко, красиво говорити»).
Давайте перевіримо, чи зможете ви виконати мої завдання, і стати справжніми журналістами.
Для виконання першого завдання я пропоную поділитися вам на дві групи. (Інтерактивна технологія «Робота в групах»).
1.Гра «Збери слова» (диференціація за ступенем складності):
Завдання: підібрати слова-дії, слова-ознаки за картиною «Зимові розваги».
група - слова-дії.
група - слова-ознаки.
2.Гра «Запам'ятай і назви»
-А зараз слова буду називати я , а ви маєте запам'ятати їх і повторити.
а) морозна, білосніжна, люта, казкова, святкова, весела, сніжна - зима;
б)ніжна, прозора, срібляста, легка, блискуча, малесенька, холодна, пухнаста, біла - сніжинка.
Мова журналіста має бути чітка, правильна і красива. А що прикрашає нашу мову?
Зараз ми спробуємо повправлятися у підборі таких слів.
3.Гра «Підбери слово» (з м'ячем).
Завдання: підібрати слова-порівняння до поданих. ^ Сніг білий, як ...
Сніг пухкий, мов ...
Сніжинка красива, ніби ...
Сніжинка легенька, як ...
А зараз сядьте на килимок, закрийте очки і скажіть, що ви уявляєте, почувши слово «зима»?
На вашу думку, це весела чи сумна пора року?
Гра «Доведи свою думку». Інтерактивна технологія «Мікрофон». Ви маєте довести свою думку, починаючи її словами : «На мою думку, зима весела пора року тому, що...» «На мою думку, зима сумна пора року, бо ...»
В наш дитячий садок прийшов лист від редактора дитячого ігрового журналу «Пізнайко». У нього не вистачає журналістів і він просить вас допомогти написати статтю під назвою «Зима буває різна», яку надрукують в найближчому номері журналу. За гарну розповідь він обіцяє вам винагороду.
Перша група складає розповідь, починаючи її словами «Зима буває сумна», друга група -- «Зима буває весела».
По закінченню роботи представники від груп розповідають складену розповідь. По закінченню вихователь узагальнює, об'єднуючи обидві розповіді.
VI.Аналіз. Підсумок заняття.
Чи сподобалось вам заняття? Чи справились ви із поставленим завданням?
Тема: “Здрастуй, зимонько-зима”
Програмовий зміст: Зв'язне мовлення: закріпити знання дітей про характерні ознаки зими; про зимуючих птахів.
Навчати дітей називати та розрізняти птахів і тварин, порівнювати їх будову, розмір, виявляти схожості та відмінності між ними. Викликати у дітей активне співчуття до зимуючих птахів, бажання надавати їм посильну допомогу.
Розвивати пізнавальну активність, зв'язне мовлення, мовне дихання (правильний вдих та видих); логічне мислення, уяву.
Продовжувати формувати екологічну культуру, вміння бачити красу рідного краю. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Граматика: утворювати складні слова, формувати навички утворювати прикметники, виховувати вміння працювати в колективі.
Образотворча діяльність (ліплення):продовжувати вчити прийомам ліплення (розкачування, вдавлювання, витягування); розрізняти за кольором; передавати форму предмета та його характерні ознаки; вчити працювати охайно, виховано, старанно.
Словник: Стимулювати у дітей вживання повних речень. Поповнювати словниковий запас словами-назвами зимових явищ, назвами зимових птахів; вводити в мовлення дошкільників узагальнюючі слова і слова близькі за значенням.
Матеріал: ілюстрації до зимової пори року; макет потягу, дидактичної гри: «Логічний потяг», дидактичні ігри «Склади з частин ціле», «Добери слово», «Нагодуй пташок» (насіння гарбуза та соняшника). Ліплення сніговика: пластилін, дощечки, кришечки з пластикових пляшок.
Хід заняття
Добрий день діти ! Сьогодні у нас буде заняття дуже цікаве і незвичайне, ми потрапимо на потязі у гості до зими , а вона для нас підготувала дуже - дуже багато сюрпризів, а яких саме дізнаєтесь згодом.
Бесіда “Зима”
Вихователь:
Дорога біла стелиться і краю їй нема.
Сніжок мете метелиця. Чекає нас зима.
Ми вирушимо потягом, зберемося на мить,
Але спочатку, дітоньки, вагончики зберіть.
(Проводиться дидактична гра «Логічний потяг»)
У нас є потяг, а до нього треба причепити вагончики. Кожен вагончик має свою картинку. Потяг наш називається «Зима». А щоб правильно зібрати потяг і вирушити на ньому у подорож, потрібно уважно слухати мої запитання і давати на них правильні відповіді. Скажіть мені, будь ласка, а зима яка?
( Холодна! Морозна! Весела! Біла! Снігова!)
(Ставиться вагончик із зображенням сніжинок).
Вихователь: А що можна робити взимку зі снігу?
( Грати в сніжки. Робити снігову гірку. Ліпити сніговика)
Вихователь: А щоб сніговик не розтанув якою повинна бути погода?
(Холодною. Морозною)
(Ставлять вагончик із зображенням сніговика).
Вихователь: А що полюбляє їсти сніговик?
(Сніг, лід, морозиво)
Вихователь: А. що таке лід, сніг?
(Лід і сніг - це замерзла вода)
(Ставиться вагончик із зображенням морозива).
Вихователь: Ви погляньте, який у нас вийшов гарний зимовий потяг. Займайте скоріш місця і рушаймо в подорож.
(Діти сідають на стільці у «потяг»).
Вихователь: Перша зупинка «Снігова».
Діти, а як на вашу думку, що таке снігопад?
(Снігопад - це коли багато снігу падає) .Думки дітей.
Вихователь: Діти, а який сніг коли ми до нього торкаємось?
(Холодний, мокрий, м'який, білий)
Вихователь:
Давайте допоможемо Снігу - розкажемо йому про зиму.
(Проводиться гра «Добери слово.»)
Зима яка? (Холодна, сніжна, морозяна, сувора.)
Сніг який? (Білий, іскристий, блискучий, м'який, пухнастий, мокрий, сірий, брудний, холодний.)
Вітер взимку який? (Холодний, крижаний, сильний, морозний.)
Небо взимку яке? (Сіре, похмуре, хмарне, у морозну погоду блакитне.)
Сонце взимку яке? (Зовсім не гріє, рідко з'являється, світить але не гріє)
Вихователь: Гарно ми порозважались, але час вирушати далі. Місця скоріш свої займаймо і далі в подорож вирушаймо.
(Діти сідають на стільці у «потяг»).
Вихователь: Наступна зупинка «Холодна».
(Діти підходять до столів, де розкладені розрізні картинки)
Холод із картками грається.
У купки їх складає.
Як група називається.
Ніяк він не згадає.
Ти, дружок, часу не гай,
Картинки швидко ти складай
І одним словом називай.
(проводиться гра «Склади з частин ціле» - вихователь розділяє дітей на дві підгрупи. Кожній дитині першої підгрупи роздає розрізані картинки з зображенням тварин, а другій підгрупі - птахів.)
Вихователь: Хто це?
( Ведмідь, лисиця, собака, кіт, вовк, свиня)
Вихователь: А як можна їх назвати одним словом?
(Тварини)
Вихователь: А у вас хто?
(Горобець, ворона, курка, качка, сова, півник)
Вихователь: А як можна їх назвати одним словом?
( Птахи)
Вихователь: Чим відрізняються між собою птахи і тварини?
( Птахи літають, бо у них є крила. У тварин чотири лапи, а у пташок дві ніжки. У пташок є дзьоб. Тіло тварин вкрито хутром, а пташок - пір'ям)
Вихователь: Діти, потяг на нас чекає, місця скоріш свої займаймо і далі в подорож вирушаймо.
Наступна зупинка «Морозна».
Вихователь: Діти, що потрібно робити, щоб не злякатися морозу та не змерзнути на вулиці взимку?
( Потрібно одягати зимовий одяг)
Вихователь: Що ми одягаємо, збираючись на зимову прогулянку?
( Шубу, шапку, рукавички, шарфик)
Фізкультхвилинка:
(Вихователь :читає вірш, діти роблять відповідні рухи.)
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали -- сіли, встали -- сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо -
Знання здобуваємо!
Вихователь: Діти, як ви гадаєте, кому взимку важко, скрутно?
(Диким тваринам. Птахам)
Вихователь: Як можна допомогти пташкам взимку?(Повісити годівнички, насипати в них різне насіння, крихти хліба)
(Вихователь пропонує дітям підійти до своїх місць, де на дітей чекають картинки з зображенням годівничок і силуетне зображення зимуючих пташок; тарілка з перемішаним насінням гарбуза і соняшника.
Проводиться гра «Нагодуй пташок» Діти домовляються між собою, хто буде викладати на годівничку велике насіння гарбуза, а хто маленьке - соняшника.
Потім діти викладають на годівничку пташок: до великого насіння великих пташок, а до маленького - маленьких. Закріплюються назви пташок.)
Вихователь: Молодці, мої гарненькі - допомогли пташкам. Тепер їм буде легше пережити зиму, знаючи, що у них є такі дбайливі друзі. Але наша подорож на зимовому потязі на цьому не закінчується, так як сьогодні ми з вами побували в гостях у володарки зими, то потрібно виготовити їй подарунок. Тож давайте приступимо до роботи.
Ліплення сніговичка. (Показ виробів дітей).
Тема: «Подорож в країну «Зима»
Цілі: Закріпити знання дітей про пори року - зима, вміння відповідати на запитання;
- Уточнити уявлення дітей про спосіб життя диких тварин;
- Створювати гарний настрій від ігор;
- Вчити передавати у малюнках картини зими.
Матеріал: Скринька, чарівна паличка, сніжинки, лист, альбомні листи, фарби.
Діти, ви любите подорожувати? Сьогодні я хочу запросити вас у чарівну країну вам добре знайому. Як вона називається ви повинні вгадати. Господиня цієї країни прислала ось цей сундучок, в який поклала для кожного запрошення квиточок у свою чарівну країну.
(Звучить муз.) Провідний. (Відкриває скриньку, розкидає сніжинки.)
На галявину на лужок тихо падає сніжок,
Легкі сніжинки білі пушинки.
Провідний. В якій країні ми опинилися? Чому ви думаєте, що цю країну звуть Зима? Які запрошення надіслала нам Зима? (сніжинки)
Провідний. Хлопці візьміть сніжинки в руки, скажіть які вони? (Описують сніжинки.)
Ой, хлопці, дивіться, а тут ще якийсь лист лежить (читають).
Хлопці, якщо ви хочете зі мною зустрітися тоді я всіх вас запрошую у свій казковий ліс, щоб до мене потрапити ви повинні торкнутися моєї чарівної палички.
До швидкої зустрічі Зима.
Провідний. Ну, що хочете зустрітися з господинею цієї країни?
Дет. Так! (Всі стосуються чарівної палички.)
(Звучить муз. З'являється Зима.)
Зима: Привіт хлопці, дякую, що прийняли моє запрошення я дуже рада вас всіх тут бачити. Як я вже зрозуміла ви любите подорожувати, тому я пропоную продовжити нашу подорож до мого казкового терему, де вас чекає сюрприз.
Але, щоб до нього прийти нам з вами доведеться пройти по чарівному казковому лісі, де ви зустрінетеся з лісовими мешканцями, а з якими ви дізнаєтесь відгадавши загадки. Але перш мені хотілося б з вами пограти в гру яка називається «Яка буває зима?»
Гра «Яка буває зима?»
Загадки:
Хитра штучка руда головка, хвіст пухнастий - краса, а звуть її (лисиця).
То руда, сіра, а названьем біла (білочка)
Хто забувши тривоги спить у своєму барлогу (ведмідь)
Зима: І так, хлопці вирушаємо в дорогу.
Ми йдемо стежкою в царстві зимового лісу, І танцюють сніжинки білий вальс снігопаду Я зима - королева перлів нарядила
Всі кущі і дерева все як у казці красиво.
По стежці ми підемо і побачимо дивний терем, білим снігом занесений до нього тихо підійдемо. Хлопці, скажіть хто живе в цьому теремі? Як називається терем ведмедя? А що він робить взимку? А чим живиться? (відповіді дітей).
(Звучить муз. Прокидається ведмідь.)
Ведмідь: Хто тут розрепетувався, спати не дає!
Провідний. Нас запросила в подорож по зимовому лісі Зима
Ведмідь: Але, коли розбудили мене доведеться вам зі мною пограти.
Гра «Як на гірці сніг» (прощаються з ведмедем, йдуть далі).
Зима: Ходить хитра лисиця замітаючи стібки ми з маленьким сліду відшукаємо до неї доріжку. Хлопці подивіться, а ось і терем у якому живе лисиця. Скажіть, а як він називається? Що робить лисиця взимку? Чим харчується? (відповіді дітей).
(Звучить муз. вибігає лисиця.)
Лисиця: Хто це до мене в гості завітав? Як вас тут багато, що ви тут робите?
Провідний. Здрастуй лисонька! Ми подорожуємо по зимовому лісі.
Лисиця: Значить, ви любите подорожувати? А от я більше за все люблю слухати казки і грати.
А ви любите казки? (так) Тоді назвіть казки, в яких є мій персонаж. Молодці, знаєте багато казок.
А тепер я пропоную вам зі мною пограти.
Гра «Лисиця і зайці» (прощаються з лисицею, йдуть далі)
Зима: Хлопці. подивіться на дерево, що ви там бачите? А хто там живе? А що білочка робить взимку? Як ви думаєте, чи легко живеться білочці взимку? А яка в неї шубка? (відповіді дітей).
(Звучить муз. З'являється білочка.)
Білочка: Що за шум, що за гам хто це завітав до нас?
Зима: Мила білочка це я запросила хлопців у казкову подорож по зимовому лісі і обіцяла, що вони зустрінуться з тобою.
Білочка: А ви знаєте, що я дуже спритна друзі? Подивіться як зараз стрибну я вперед п'ять разів починайте-ка вважати 1, 2, 3, 4, 5. А тепер п'ять разів поспіль стрибну я знову назад починайте-ка вважати 1, 2, 3, 4, 5. Спритно я стрибаю?
Діти: Так!
Білочка: Стрибаю то я спритно, а от вважаю поганенько. Хлопці допоможете мені порахувати мої залишилися запаси, але перш скажіть, а що ж я запасаю на зиму? (відповіді дітей, вважають запаси).
Білочка: Спасибі, хлопці, що допомогли порахувати запаси, тепер я знаю, що цих запасів мені вистачить, адже зовсім скоро настане весна.
Провідний. Білочка послухай, які потішки хлопці знають про тебе.
Віршики: «Білочка», «Горішки для білочки».
Білочка: Хлопці велике спасибі вам!
(Прощаються з білочкою йдуть далі. Підходять до терему де живе Зима.)
Зима: Ось ми і прийшли до мого теремі. Хлопці пам'ятайте, що вас чекає в моєму теремі - сюрприз, але щоб його отримати ви повинні залишити мені на пам'ять свої подарунки, а вашими подарунками будуть ваші малюнки які ви намалюєте, але перш ніж почнете малювати скажіть, що-ж я принесла з собою.
Дит.: До нас прийшла зима сама принесла у двір зима пухнастий сніг, лід, сніжки, санки, лижі та ковзани! А ще принесла із собою зима, звичайно ж сніговика!
Зима: А тепер кожен намалює для мене малюнок (зимові забави).
- Які молодці! Ви справжні художники, а тепер отримаєте довгоочікуваний сюрприз який відкриєте у себе в групі. (Встають у коло, Зима стосується чарівною паличкою і діти знову опиняються в групі).
Тема: «Мешканці лісу»
Мета. Продовжувати формувати у дітей уявлення про воду та її властивості (тече, замерзає, розтає), лід (крихкий, прозорий, твердий, гладенький).
Формувати уявлення про зміни, що відбуваються в житті тварин із приходом зими.
Розвивати фантазію, творчу уяву, логічне мислення. Виховувати любов до рідної природи, бажання оберігати її.
Матеріали та обладнання. 2 склянки, сніг, лід для дослідів; вата, марля для фільтрації снігу; макети ялинки; малюнки тварин; носова хустинка; калина, цибуля, буряк, капуста; папір, квачики (по 1 на кожну дитину), гуаш, серветки, мольберт, палітри; книга «Казки», на 1 столі сніговик, на 2 - маленька ялинка із білочкою і їжачком, на 3 - ялинка велика із ведмедиком і зайчиком; лист Зими.
Хід заняття
Вихователь.
У нас сьогодні ніби свято,
Гостей зібралося багато.
А ну ж на мене подивіться
І веселенько усміхніться.
Ось я впіймала диво-сніжку.
В яку пору запрошує нас вона?
Сьогодні ми Зиму сюди запросили, щоб бачити диво і слухать красу, і казка в садочок у наш заблукала. Давайте її почекаєм разом…
Хочете вірте, хочете ні, але …в деякому царстві трапилася така історія…
(Виходить Баба Яга під музику із лисичкою і вовком).
Баба Яга.
Я -- Бабуся Яга,
кістяна в мене нога.
Я морозиво люблю
і ним діток пригощу.
Ой, тупну я ногою
і притупну другою
Відразу стану молодою,
гарною, чарівною.
Зима ось гостинця передала, малята, і смачне ж морозиво! Пригощайтесь!
Вихователь. Підождіть, шановна, дайте-но ми його роздивимось, чи не дуже холодне. Доторкніться, діти, пальчиком, яке?
Діти. Холодне, біле, тверде.
Вихователь. Та це ж навіть не морозиво!
Біле, як сорочка,
Пухнасте, як квочка,
Крил не має, а гарно літає.
Що це? (Сніг)
Так, це сніг, не можна діткам таке морозиво їсти. І ось побачите чому. Ми його поставимо в піч.
Баба Яга (підходить до дітей, нахиляється до них). Апчхи! Кахи! Ой, і захворіла я чогось!
Вихователь. Ой, Бабусю, це ж зовсім не годиться, всі мікроби на діток летять. Малята, розкажіть гості, як треба чхати і кашляти.
Діти. Потрібно закривати носик і ротик носовою хустиною і відвертатись.
Баба Яга. Та у мене немає такого і ніколи не було! Не знаю, що це!
Вихователь. Ми вам подаруємо, ось вона.
Баба Яга. Гарна! (Знову чхає). А тепер так? Погано мені, зовсім погано, голова болить. І чому це?
Вихователь. І чому? Бо морозиво допомогло. Викличем лікаря.
Всі разом. Добрий лікарю, прийди, в нас біда, допоможи!
Лікар.
І від жалю, і від смутку
Завжди я вилікую всіх.
У мене ліки є чарівні,
Вони дарують щастя й сміх.
Або, як кажуть у народі, - бережи одяг, доки новий, а здоров'я - доки молодий. По дорозі до вас Лісовичок зібрав ліки і залишив мені корзинку. (Ставить хворій термометр).
Проводиться гра «Опиши і назви» - про цілющі властивості цибулі, калини, капусти, буряка.
Баба Яга. Дякую, мої любі, дякую, тепер я буду слухняною.
Лікар. У хворої висока температура. Доведеться забрати її до лісової лікарні. А звірята нехай з вами лишаються.
Вихователь. Добрий лікар нас лікує і здоров'я всім дарує. Але ж ми знову без казки залишились. Потрібно сказати чарівні слова, і вона прийде. Закриємо оченята і скажемо: «Один, два, три, казко, прийди!». 0, казки нема, а книжка з'явилась! Розглянемо її. Сніговичок чомусь без носа.
Діти. Зайчик забрав. :,
Вихователь. Чому зайчик забрав? (Бо любить моркву) Розгорнем книжечку. О, хвостик чийсь виглядає і вушка дрижать. Хто це? (Зайчик)
Дитина.
Ішли хлоп'ята по ялинку,
Взяли зайчика в торбинку.
Привезли його до хати
І давай його катати.
Привезли його додому,
Дали їстоньки малому,
Шанували, доглядали!
Привезли його на тік.
Зайчик вирвався та й втік!
Дитина. На гору бігом, а з гори перевертом?
Вихователь. Чому зайчик котиться з гори? (Задні лапи довгі) Коли виходить на прогулянку? (Вночі) А зараз день, і звірята он прийшли. Познайомимося з ними.
В темнім лісі проживає,
Хвіст рудий, пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її… (лисиця).
Сірий брат із-за куща хвать? (Вовк)
Вихователь. Виходь, зайчику, не бійся. А ось шишечка лежить погризена, зернятка вибрані. Чий це хвостик? Кому вибрала зернятка?
Дитина.
У рудої білочки
дуже гарні діточки:
Перше -- як мізинчик,
сіло на ослінчик,
Друге -- як грибок,
сіло на горбок.
Третє -- як мишка,
ухопило за ніжку.
Сторінки гортає,
казочку читає.
Дитина.
Руденька, спритненька,
По деревах стрибає,
Шишки зриває і на зиму запасає. (Білка)
Вихователь. Хто із звірів спить взимку? Ось вони, подивіться, але тихенько, не розбудіть. Ведмідь спить під якою ялинкою? (Великою) Чому? (Сам Великий) А їжачок? (Маленький) Що ведмедику сниться? (Медок)
Дидактична гра «Як ми взимку живемо»
Вихователь
Ми біляві хмаринки,
Ми хмаринки-веселинки.
Раз по небу ми пливли,
Краплі дощику знайшли.
Нас краплинки напували,
І ми швидко виростали.
Стали великими, важкими,
Темними, сумними.
Мороз в гості прилітав,
З крапель сніжинки майстрував.
І полетіли вони вниз,
До вітра в гості подались.
Вітер зірочки кружляв,
То опускав, то підіймав.
Танцювали вони плавно
У завірюхи, своєї мами!
Хуртовина загуляла! Зима в гості прибула!
Зима.
Іду, іду, снігом мету!
З вами разом поспіваю, потанцюю,
Бо я силу свою чую.
Стало біле все навкруги,
Я розтрушую сніги
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі я з дітьми всіма,
А зовуть мене … (зима).
Хоровод «Зимонько-снігуронько»
Зима. Співати з вами гарно. А говорити вмієте? Сніг у мене який? А сніжинки? А віршики про мене знаєте?
Дитина.
Дорога біла стелиться,
І краю їй нема
Сніжок мете метелиця,
Прийшла до нас зима.
Дитина.
Білі мухи налетіли,
Все подвір'я стало біле.
Не злічити білих мух,
Що летять неначе пух.
Дитина.
Ой, весела в нас зима,
Веселішої нема.
Грає синіми димками,
Світить срібними зірками,
Снігом землю обійма.
Зима. А тепер пограємось у гру. Я починаю, ви продовжуєте:
Багато снігу -- … (багато хліба).
Багато зірок -- … (на хорошу погоду).
Зимою сонце світить, (та не гріє).
Готуй влітку воза, (а сани взимку).
Багато горобини (на сувору зиму).
Дидактична гра «Впізнай на дотик»
Зима. Де ж мій сніг, чарівний сніг? Покладіть його до ніг!
Вихователь. Ось і сніг, та що це з ним? Діти, може ви знаєте?
Діти. Розтанув!
Вихователь. Чому?
Діти. Бо в кімнаті тепло.
Вихователь. Дуже дякуємо, Зимонько, за сніжок. Але спершу процідимо його через вату і марлю. Сніг, коли падає на землю, очищає все навколо, забирає бруд, і люди дихають чистим повітрям.
Зима. До нас прийшла в гості…
Бурулька. Не кажіть, хто я. Нехай малята самі відгадають моє ім'я.
Росте вона вниз головою
Не влітку росте, а зимою.
Трохи сонце припече,
Заплаче вона і стече.
Діти. Бурулька.
Бурулька. Ось вона, бурулька. Зараз ми з нею пограємось. Ви скажете, яка вона.
Рухлива гра «Передай далі»
Вихователь. Які у вас стали ручки? Чому мокрі? Але бурулька крихка. Я на неї натискаю, і вона ламається. Покладемо її в склянку з розтопленим снігом, нехай далі тане. Але подивіться що стало з бурулькою? (Плаває) А ось опустимо у воду металеву кульку. Вона теж плаватиме? (Ні) Чому? (Бо заважка) Бурулька у воді не тоне, бо лід -- це мерзла вода, а вона легша за рідку.
Бурулька. Може нам її покуштувати, діти? Чому? Переконали, бо навіть он Баба Яга мене просила про це. Вона все ще в лікарні, і їй дуже потрібні носові хустинки -- нежить не проходить.
Подобные документы
Дидактична гра як гра, спрямована на формування у дитини потреби в знаннях, технологія проведення. Розгляд способів використання ігрової діяльності в системі уроків. Аналіз методики використання дидактичних ігор при викладанні основ економічних знань.
курсовая работа [84,0 K], добавлен 15.09.2014Дидактична гра як метод активізації навчальної діяльності учнів. Роль ігрових елементів у засвоєнні географічних знань. Методика використання дидактичних ігор у курсі "Географія України". Можливості комбінованого уроку для використання дидактичних ігор.
курсовая работа [73,8 K], добавлен 15.11.2010Сутність та поняття дидактичних ігор. Основні види дидактичних ігор та технологія їх проведення. Психолого-педагогічні особливості методики проведення дидактичних ігор для школярів різного віку на уроках економіки. Етапи підготовки до проведення гри.
курсовая работа [93,1 K], добавлен 22.11.2014Психолого-педагогічні особливості методики проведення дидактичних ігор для школярів різного віку на уроках економіки. Етапи розробки ділової гри. Вивчення досвіду використання навчальних ігор. Основні фактори ефективності економічних ігрових ситуацій.
курсовая работа [53,7 K], добавлен 15.09.2014Дослідження підготовки та структури семінарського заняття - форми закріплення теоретичних знань, розвитку пізнавальної активності, самостійності, професійного використання знань у навчальній обстановці. Семінарське заняття на тему: "Основи землеустрою".
реферат [48,6 K], добавлен 16.05.2010Психологічні особливості дошкільників. Використання музично-дидактичних ігор під час проведення свят та розваг в дошкільних закладах. Залучення батьків до участі в їх підготовці. Впровадження в навчально-виховний процес ДНЗ роботи театрального гуртка.
дипломная работа [1,3 M], добавлен 18.11.2014Аналіз психолого-педагогічних досліджень із розвитку рухової діяльності дітей раннього віку. Використання рухливих ігор як засобу фізичного виховання діяльність дітей раннього віку. Методика проведення загальнорозвиваючих фізичних вправ в дитячому садку.
курсовая работа [216,5 K], добавлен 17.06.2019Теоретичні засади використання дидактичних ігор як засобу формування самостійності молодших школярів. Визначення первісного рівня якості знань на уроках англійської мови. Експериментальна перевірка впливу дидактичної гри на виховання самостійності учнів.
курсовая работа [429,9 K], добавлен 25.02.2012Значення дидактичної гри як однієї із найголовніших способів формування пізнавальної активності молодших школярів. Структура та види дидактичних ігор. Формування граматичних понять на уроках читання та письма в початкових класах засобами дидактичних ігор.
курсовая работа [58,8 K], добавлен 27.04.2014Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009