Зимові заняття та ігри в дошкільних установах
Використання дидактичних ігор у дитячому садку для закріплення знань про пори року та ознаки зими. Проведення спостережень за снігом та явищами природи. Формування дбайливого ставлення до тварин. Вироблення вмінь будувати годівнички для зимуючих птахів.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 14.11.2019 |
Размер файла | 67,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Вихователь. Бурулько, ми тебе запрошуємо до нашої чарівної майстерні, де і будемо виготовляти носові хустинки.
Зима. А мені вже час летіти, знову сніг трусити. До побачення. (Діти прощаються з Зимою).
Вихователь. Зараз ми випустимо на волю зачарований малюнок. І тому запросимо Кляксу-чарівницю. Спочатку синю, далі жовту і рожеву. Складемо аркуш вдвоє і розгладимо долонькою. (Бурулька просить малят розповісти про незвичні малюнки).
Вихователь. Як приємно, що є різнокольорові фарби, які вміють творити дива: взимку розквітають квіти, літають метелики… А ось ожили струмочки. А це розсипались намистинки, і їх збирає чарівна незнайомка. Бурулько, вибирай собі подарунок, поспішай на вулицю, щоб не розтанути зовсім.
(Бурулька дякує, прощається з дітьми. Вихователь пропонує дітям завершити роботу виставкою своїх зачарованих малюнків. А ввечері запропонувати батькам відгадати, що саме побачила у кляксі їхня дитина).
Тема: "Зимонька-зима"
Програмовий зміст. Продовжити знайомити дітей з характерними ознаками зими, відрізняти й називати властивості води і снігу; вчити встановлювати найпростіші причинно-наслідкові зв'язки; активізувати словник; вчити відповідати на поставлені питання.
Розвивати слухову і зорову увагу, сприйняття кольору і ритму. Виховувати інтерес до пізнання природи і відображення своїх вражень в образотворчій діяльності. Матеріали до заняття: демонстраційний: ілюстрація за темою "Зима", пакет з крохмалем, відерце зі снігом, блюдце.
роздавальний: паперові сніжинки, аркуш паперу із зображенням сніжинки, нанесеним воском; гуаш, пензлики, серветки.
Хід заняття
Стало біло навкруги,
Я розпушую сніги,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогодались? Я...(зима).
-Діти, скажіть яка пора року зараз? (Зима) -Правильно зима. На вулиці холодно, морозно, люди тепло вдягаються. Річки й озера покрилися кригою. Дерева заснули, навкруги лежить сніг. (Роздивляються малюнки)
-Що можна робити на вулиці взимку? (кататися на санках, ковзанах, грати у сніжки, ліпити снігову бабу)
Він пухнастий і сріблястий,
Білий-білий, чистий-чистий,
Ватою на землю ліг,
Та зветься просто...(сніг).
-Які вірші ви знаєте про зиму, сніг? (Діти читають вірші.) -Якого кольору сніг? (Білий). Сніг нам здається дуже чистим.
Давайте розглянемо його уважно. Вихователь ставить перед дітьми посудину зі снігом. -Ви вже не раз брали його в руки, коли гуляли на вулиці. Який він? (Холодний)
Вихователь кладе на долоньку кожній дитині трохи снігу і всі спостерігають, що відбувається. -Куди пропав сніг з ваших рук? Чому він розтанув? (Долоня тепла) Розгляньте воду, в яку перетворився сніг в чашці. Чиста вона? -Опустіть в чашку палець і скажіть, яка в ній вода. (Холодна) -Тепер поясніть, чому не можна їсти сніг? (Сніг брудний, холодний, його не можна брати до рота)
Вихователь пропонує дітям підійти до столу, на якому лежить пакетик з крохмалем. Вихователь просить дітей закрити очі і натискає рукою на пакет. -Що нагадує вам цей звук? (Скрип снігу) Правильно. Сніг скрипить, коли на вулиці сильний мороз. При сильному морозі сніг «не ліпиться». Пропоную дітям натиснути на пакет. -Коли на вулиці погода не дуже холодна, то сніг липкий. Чим тоді люблять займатися діти? (Відповідь дітей)
-Подивіться, які незвичайні сніжинки є в мене. Чим вони відрізняються від справжніх? (Вони паперові, тому не тануть). Я пропоную вам погратися зі сніжинками.
Гра "Сніжинки"
-Подивіться, які незвичайні сніжинки є в мене. Чим вони відрізняються від справжніх? (Вони паперові, тому не тануть). Я пропоную вам погратися зі сніжинками. (Діти беруть по сніжинці і розходяться по груповій кімнаті, потім, дмухнувши на сніжинку, відпускають її. Вихователь пропонує дітям утворити легкий вітерець (дмухнути легенько), сильний вітер (дмухнути сильніше). Виконуючи завдання, діти коментують падіння сніжинок.)
Фізкультхвилинка.
Пада, пада, пада сніг
І лягає біля ніг.
Вітерець легкий літає
І сніжинки підіймає.
Ось вони усі гуртом
Закружляли за вікном.
Ми також часу не гаєм,
Разом з ними покружляєм.
Підіймемось вгору всі
І присядем до землі.
Творча робота. Діти сідають за столи.
-Мороз любить малювати візерунки на склі. Сьогодні він намалював їх для вас. Тільки для того, щоб побачити візерунки, треба нанести на аркуш блакитну фарбу. ( У кожної дитини є аркуш паперу, на якому воском нанесено візерунок або намальовано сніжинку. Під час виконання завдання вихователь звертає увагу на візерунок, на тонкі лінії сніжинки тощо.)
Тема: Чарівниця
Мета: виявити знання дітей про зимові сезонні явища, зміни в живій та неживій природі, зміни в житті птахів та диких звірів; розвивати пізнавальний інтерес до природи космосу, закріпити уявлення дітей про місяць, зорі, сонце, планети. Поповнювати активний словник дітей епітетами, прикметниками, удосконалювати дикцію, формувати вміння виразно декламувати вірші,складати описові розповіді за картиною. Розвивати мову, мислення, уяву, пам'ять. Створити емоційний настрій. Виховувати увагу,зосередженість.
Матеріал: сорока, зимовий пейзаж, картина « Катаємось на санчатах», ілюстрації космосу,вірш О.Олеся « Метелики»,загадки,прикмети
Хід заняття
Стали діти,підтягнулись,
Одне одному посміхнулись,
Усміхнулись сонечко
Здрастуй золоте!
Усміхнулись квіточці,
Хай вона цвіте!
Усміхнулись дощику
Лийся мов з відра!
Гостям посміхаємось зичимо добра!
Діти, сьогодні вранці до нас на віконечко прилетіла пташка,а яка відгадайте:
Я прудка,злодійкувата,
Вмію гучно скрекотати,
Довгохвоста,білобока,
Люди звуть мене…( сорока)
Так, це сорока. Ще в давнину люди вірили, що на своєму довгому хвості сорока приносила новини. А ще сорока дуже полюбляє щось красти. Все що вона знайшла - все тягне у своє гніздо. Ось і зараз вона поцупила в листоноші листи. Давайте їх розглянемо і побачимо кому ж вони адресовані. Перший лист з адресою такою: « Дитячий садок « Пташенята». То цей лист адресовано нам. А хто прислав його нам ми дізнаємось коли відгадаємо загадку:
Диво сани прилетіли,
Скакуни в них білі-білі,
В санах тих сидить цариця
Білокоса,білолиця,
Рукавом махає - сріблом все вкриває. ( зима)
Так, молодці. Доведіть що це зима.
- сани їздять лише зимою
- зима і білокоса,і білолиця
- сріблом,тобто снігом, усе зимонька вкриває.
(виставляється картина з зимовим пейзажем)
Справді,це зима. Розгляньте уважно зимовий пейзаж.
- Скажіть,який колір переважає?Чому?( багато снігу)
- Які найперші ознаки зими ви знаєте? ( мороз,холод,сніговий покрив землі,замерзання води в калюжах,водоймах)
- Подобається вам зимова природа? Чому? ( усе довкола біле, яскраве,гарне,ніби святкове,морозне повітря, чисте і свіже)
- Скільки пір року ви знаєте?
- А скільки місяців має рік?
- Як називаються зимові місяці?
Молодці.Узимку звичайно дуже холодно. Але це не означає,що ми не можемо виходити гуляти. Зима - пора сувора і тому виходячи на прогулянку,слід пам'ятати про те,як слід поводитись,щоб не замерзнути і не застудитись. Що ми робитимемо,щоб зігрітись?( треба тепло одягатись,надворі дихатись тільки носом,не стояти на одному місці,а рухатись)
Дидактична гра « Що доброго і поганого принесла нам зима»
Добре: ігри-розваги, краса зимових пейзажів, гарна снігова ковдра, зимові свята,подарунки.
Погане: холод, мороз, ожеледиця, хуртовина, метелиця, стихійні лиха, травми, нещасні випадки на льоду.
То яка ж вона пора року зима? ( сніжна,морозяна,холодна, біла) Вірш про зиму:
Поляньте,погляньте,яка благодать
Дивіться,метелики з неба летять!
Квітки повмирали усюди на дворі,
Мороз малює на шибках узори
Картинкою гарною стане віконце
Як тросики поблискує золотом віконце
Поляньте,погляньте,яка благодать
Дивіться,метелики з неба летять!
А ще зиму називають веселою порою,бо вона приносить розваги. Хто знає що це за розваги?( катаємось на санчатах,ковзанах,лижах). А давайте пригадаємо як ви розважались за допомогою снігу?(грались в сніжки,ліпили сніговита)А весело було гратись?Покажіть зимі як вам було весело.( емоції дітей)
Давайте розглянемо ось цю картину.Яку пору року зображено на картинці? Як одягнені діти? Як вони розважаються? Хто везе сані? А хто сидить на санчатах? Що трапилось з маленьким хлопчиком?
Діти,давайте пригадаємо сніг завжди ліпиться чи ні? ( коли відлига або коли постоїть в теплі кімнаті). А коли сніг розсипається?( в мороз)
Давайте проведемо кілька дослідів і переконаємось в цьому.
1. сніг з двору - розсипається,той що в кімнаті - ліпиться
2. лід - твердий, важкий. Кинемо в банку з водою - тоне.
3. лід тане,як посипати його сілю
Висновки: вода тверда(лід),вода розсипається ( сніг)
На що перетворився лід,сніг?
2 Візьмемо другий лист. Дізнаємось від кого він.
Швидко скрізь цей птах літає
Безліч мошок поїдає
За вікном гніздо будує
Тільки в нас він не зимує.(ластівка)
А написала вона його зимуючим птахам. Ластівка відлітає в теплий край і тому вона хоче дізнатись як зимують птахи, які залишились на зимівлю або ж прилетіли до нас зимувати. Діти, раз лист потрапив до нас, то давайте ластівці розповімо. Адже ми з вами знаємо, як зимують птахи.
Давайте пригадаємо, яки перелітних птахів ви знаєте: ластівка, зозуля, лелека, стриж, соловей,зяблик. А які птахи зимують або прилітають на зимівлю? Горобці,синички, ворони, голуби, сороки, дятли, прилітають снігурі, омелюхи. Для нас зима весела пора року, а для птахів настає найважчий період. Що птахам страшніше голод чи холод? Так,саме голод -- найбільша небезпека для тендітної пташки взимку. Сита пташка не замерзне навіть влюті морози.
Де тримаються птахи взимку? (біля людських осель) Чому? ( так легше прогодуватись)
Чи збираються зграйкою синички - ні (важко знайти корм),чи збираються зграйкою горобці - так, вони себе гріють. Ті що всередині зігрілись - переходять зовні,а ті хто зовні замерзли переходять всередину.
Ми з вами полегшуємо життя птахам взимку? (так) Розкажіть ластівці як( підгодовуємо) Чим? (насіння соняшника,зерно,крихти хліба)
А для якої пташки ви вішали на мотузочок сало? (синичці)
А чим живиться дятел? (шишками) Він полюбляє їсти шишки,а біля нього живляться ще й миші та інші птахи.
Подивіться скільки шишок залишилось після нього,давайте ними зробимо масаж.
Третій лист також на нашу адресу. Подивіться, чиї фотографії тут лежать. Так, це білий і бурий ведмідь. Ось ці два ведмедики просять про допомогу. Вони просять вирішити їхню суперечку. Ось послухайте: зима,стверджує білий ведмідь,буває суворою,холодною і триває цілий рік. Ти помиляєшся,заперечує бурий ведмідь.
Мені відомо, що зима триває одну мить. Діти, хто з них прав? Давайте пригадаємо, е живе білий ведмідь (на півночі) Зими в різних частинах світу бувають різні. В Арктиці, де живе білий ведмідь, завжди холодно, зима довга, морозяна і сонце пів року не з'являється. Та й літо нам холодне. Тому білий ведмідь бачить її цілий рік. А наша зима найліпша.
Це особлива пора року і триває вона 3 місяці. Але чому бурий ведмідь бачить зиму лише мить.(він взимку спить,і прокидається лише на мить) То хто з них правий? (обоє) А який звір ще спить взимку? (їжак). А де спить ведмедик? А де житло лисиці,білки,вовка? А яка тварина не має житла? (заєць) Якого кольору в нього хутро? Чи однакове воно взимку і влітку? Для чого зайчик міняє хутро? (сховатися від хижаків)
Фізхвилинка « Холодно взимку»
4 Беремо наступний лист. Пише нам зайчик. Дорогі дітки,ви як майбутні школярі можете допомогти. Так як ви знаєте,що живу я під кущиком чи просто під відкритим небом то часто спостерігаю за ним. Розгляньте картинки,які я вам вислав і розкажіть мені будь-ласка,що ж я бачу на небі.
Так, давайте подивимось,що бачить зайчик на небі.( виставляються картинки: місяць,зорі,сонце… коли ми бачимо місяць і зорі. (вночі), а що бачимо в день (сонце,хмари) Сонце це що таке? (велика зірка)
А Земля наша? (планета)
А які ще планети знаєте? (сатурн,марс,венера - мають різне забарвлення,сатурн має кільця навколо планети).
А що міг ще бачити зайчик вночі крім місяця і зірок (сузір'я Дракон, Велика і Мала Ведмедиця)
Як ми називаємо вище згадане одним словом? (космос).
Як звати людей які літають в космос? (космонавти)
Як називається їхній одяг? (скафандр).
А ще дітки,люди вміли по зорях визначати яка буде погода: мороз,відлига.
Я буду починати прислів'я, а ви закінчіть його
1. Яскраві зірки - до морозу.
2. Хмари ідуть низько - до відлиги.
3. Вечірній зорепад - до морозу.
4. Яскраві зірки на мороз.
5. Сніг сіється,мов крупа - чекай морозу протягом тижня.
Ну ось, я думаю ми задовольнили цікавість зайчика.
Подивимось, що і ще за лист залишився.А цей лист від лисички і адресований він вовчику-братику. Вона запрошує його в гості.А він не хоче до неї йти, тому що образився. Давайте пригадаємо,що це за казка.Що трапилося в цій казці?
Хто підібрав лисичку? Що вона вкрала в діда? Що відповіла вовкові коли він спитав де вона взяла рибу?
Як навчила лисичка вовка ловити рибу? Що ж вона зробила поки вовк сидів біля ополонки? Чи правду лисичка казала вовкові?--ось така була лисичка. Гарно лисичка повелася з вовком? Правду лисичка казала чи обманювала? Протягом всієї казки лисичка хитрувала,робила все навпаки,щоб вовчика образити. Можна робити як лисичка? А серед вас нема таких лисичок?
А як вчинила сорока з чужими листами? Можна без дозволу брати чужі листи?(обов'язково питати дозволу,перед тим як брати чужу річ)
Діти,давайте ми з вами ніколи не будемо схожі на лисичку чи сороку. Добре? - Добре.
Тема: Казкова пора року
Мета: удосконалювати навички діалогічного мовлення з дорослими та однолітками: уважно слухати, вести діалог, колективний діалог, дотримуючись теми розмови. Продовжувати вчити дітей граматично правильно будувати речення, доречно користуватися інтонаційними та невербальними засобами виразності.
Розвивати зв'язне діалогічне і монологічне мовлення, стимулювати оволодіння контекстним мовленням. Ознайомлювати дітей з традиціями українського народу (зі святом Стрітення), прилучати до духовної культури.
Закріплювати уявлення про дружбу і доброзичливі взаємини, виховувати миролюбність. Стимулювати бажання вивчати і застосовувати мирилки, заклички, кумулятивні казочки. Виховувати любов до рідної мови, бажання нею спілкуватися.
Матеріал: аудіо запис суперечки Зими з Весною, ляльки-ложки в костюмах Зими і Весни, ширма, паперові пташки, хустинки, штучні ялинки, Д/ гра «Пори року», піктограми, штучні сніжинки.
Хід заняття:
Вихователь: Добрий день, діти. Сьогодні до нас завітали гості, давайте привітаємось.
Діти: Добрий день.
Вихователь:
Добрий день вам, добрі люди,
Раді вас вітати.
Щастя та добра
Вам щиро побажати.
Вихователь: Діти погляньте, скільки навкруги багато сніжинок. В яку пору року з'являються сніжинки? (взимку)
Кумулятивна казочка
- Що з зимою приходить?
- Сонце рідко виходить.
- І що буває?
- Сніг усе покриває.
- Чом дерева сумні?
- Спочивають у сні.
- Що з ялинками сталося?
- В сніжні плаття прибралися.
- А пташок чом не видно?
- Полетіли де тепло.
(під час розповідання казки вихователь роздає штучні сніжинки)
Вихователь: А давайте діти сніжинками прикрасимо ялинки.
(діти прикрашають ялинки)
Вихователь: Діти вам подобається зима? (так)
Давайте з вами розкажемо, яка вона? А щоб розповідь була цікавою, нам Зима залишила підказки.
«Піктограми»
Вихователь: Подивіться на ці малюнки і назвіть прикмети зими.
- Якими словами можна сказати про зиму?
- Який сніг лежить у лісі?
- На що схожі білі замети, кучугури?
- Що нагадують вам сніжинки?
- Чому треба одягатися тепліше?
- А якщо б до нас в групу завітав справжній сніговик?
Вихователь: Які ви молодці, скільки багато ви знаєте про зиму. Діти, зима - чарівниця, художниця, витівниця.
Пригадайте, які красиві візерунки вона малює на вікнах, створює зимові пейзажі. Зима приготувала картинки, але прилетіла хурделиця і розкидала їх.
- Подивіться уважно і оберіть відповідні малюнки.
Дидактична гра «Пори року»
- Що зображено?
- Чому ти обрав білого зайчика, а не сірого?
- Навіщо зайчику взимку біла шубка?
- А чому на твоєму малюнку ялинка прикрашена?
- Який в тебе малюнок? (ведмедик спить в барлозі)
- А чому ти не вибрав малюнок, де ведмедик їсть малину?
Вихователь: Молодці діти. Допомогли зимі зібрати такі чудові картинки. А які прислів'я та приказки ви знаєте про зимоньку?
Діти: - Сонце блищить, а мороз тріщить.
- Зимою деньок, як комарів носок.
- Лютий казав: «Якби мені та сила, що в січні, то я б бикові роги вломив».
Вихователь: І саме про одне з народних свят лютого місяця ми поговоримо сьогодні. А називається воно - Стрітення. В народі свято Стрітення вважають святом зустрічі
Зими з Весною. Саме у цей день Зима з Весною змагаються, і котра з них переможе, та й буде до кінця місяця панувати.
Кумулятивна казочка
- Що з весно настає?
- Сніг у полі розтає.
- А чому то так буває?
- Сонце його пригріває.
- Що синіє на землі?
- Ніжні проліски малі.
- А що гнеться з-під листка?
- То травичка виросла.
- А над полем що бринить?
- Любий жайворон дзвенить.
Вихователь: Діти давайте покличемо чарівницю весну.
Діти:
Благослови, мати,
Весну закликати!
Весну закликати.
Зиму проводжати!
Вихователь: Що за галас? Хто це свариться? А чую-чую - це звідси.
(дві ложки-ляльки, в костюмах Зими і Весни, за ширмою)
Вихователь: Так це ж Зима і Весна! Зимо, Весно не сваріться, помиріться. В народі кажуть: «Згода - дім будує, а незгода руйнує».
(Зима і Весна продовжують сваритись)
Вихователь: Не хочуть миритися і поступатися ці дві красуні. Діти, а як же можна помиритися?
Діти: Мирилками.
Вихователь: А ви знаєте мирилки?
Діти: Так.
Вихователь: Давайте розкажемо їх. Оберіть собі пару.
«Мирилки»
(пари промовляють по черзі)
- Битися - не билися,
Трохи посварилися,
Потім посміялися,
Друзями зосталися.
***
- Мир миром
пироги з сиром,
Варенички в маслі
Ми - подружки красні
Поцілуймося.
***
- Мирилка летіла,
На плече сіла.
Сказала тихенько:
Миріться швиденько!
Дай скоріш мізинчик свій,
Зачепи його за мій.
Мізин, мізин, мізинець -
помирив нас, молодець.
***
- Подивися просто в очі
Я сваритися не хочу,
Я образить не хотів
Ненароком зачепив.
Просто в очі подивись
І зі мною не сварись.
***
- Мирись, мирись, мирись
І більше не сварись.
Вихователь: Які ви діти молодці! Подивіться на Зиму і Весну, які вони задоволені, посміхаються, вдячні вам. Зимо, Весно ви обидві приносите радість людям. Але ти, Зимонька, втомилась і тобі треба відпочити, Весні дорогу звільнити. А щоб Весна до нас скоріше прийшла, давайте покличемо пташок до нашого краю.
Діти: Пташок викликаю із теплого краю
Летіть соловейки, на нашу земельку.
Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки.
Діти: Вилети гулю горою
Винеси весну с собою.
Вихователь: Люди вважали, що це птахи на своїх крилах з далекого вирію приносять весну, проганяють люту зиму. Погляньте, скільки пташок до нас прилетіло. Давайте таночком запросимо Весну до нашого краю.
Таночок (з паперовими птахами та хустинками)
Вихователь: Нехай ці пташки захистять нас усіх: і наш край, і нашу рідну землю, і нашу рідну домівку, усіх рідних, усіх діточок на Землі від біди та лиха.
Любіть прекрасну Україну.
Цінуйте мову солов'їну.
Шануйте маму завжди, тата!
Працюйте, щоб жилось багато.
Ще посадіть вербу й калину.
Оберігайте Україну!
Вихователь: Вам сподобалася сьогоднішня зустріч? Які ви розумні, кмітливі, багато знаєте. А зараз я запрошую вас до групи, на нас чекає ще багато справ.
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Тема: Опис снігу
Програмовий зміст: Розвивати у дітей вміння порівнювати стан погоди за порами року.
Формувати здатність розуміти, що зі зміною стану повітря, змінюється і його стан: від вологого до сухого, тобто чому іде не дощ, а сніг.
Виховувати інтерес до природи її явищ.
Хід спостереження
Вступна бесіда, в якій вихователь за допомогою ілюстрацій допомагає дітям пригадати пори року, характер природних явищ для кожної пори року.
Загадує загадку:
Землю снігом покриває
В полі віхола гуляє
Відгадайте мені, діти,
Коли це буває? (Взимку)
Так, взимку. Що ви сьогодні помітили, коли поспішали до дитячого садочку? (Відповіді дітей).
Дійсно, вчора похолодало, вдарив невеликий мороз і здійнявся вітер, який приніс нам приємну подію - землю вкрив білий сніг.
Давайте пригадаємо вірші про зиму, сніг (діти розповідають).
А зараз ми з вами проведемо спостереження за снігом і зрозуміємо, що він нерівно ліг на землю, а чому? (Відповіді)
А як ви думаєте, сніг теплий чи холодний? (Відповіді)
А чому сніг тріщить, рипить під ногами? (Відповіді)
А чому він ліпиться у пульпу? А ще сніг можна їсти чи ні? (Відповіді дітей)
А щоб ви запам'ятали краще, чому не можна їсти сніг, ми проведемо експеримент.
Набираємо сніг у миску і занесемо його до групової кімнати.
Що з ним відбудеться і що утвориться будемо продовжувати спостерігати у групі.
Тема: Спостереження за снігом
Мета: Вчити спостерігати за явищами в природі, фантазувати, збагачувати свою мову новими словами.
Розвивати естетичні смаки дітей.
Виконувати почуття милування красою рідного краю.
Хід спостереження
Зимонько, голубонько
В білім кожушку,
Любимо ми бігати
По твоїм сніжку.
Всім рум”яниш личенька
Ти о цій порі
І ладнаєшь ковзанки
В нашому дворі.
Л. Забашта
дидактичний гра дитячий зима сніг
-Які кольори можна зустріти у зимовій природі?
-А якого кольору сніг на сонці і у затінку?
-А скажіть, будь-ласка, чи змінюється колір снігу вранці, ввечері, під час морозу, у відлигу?
-Придивіться уважно до снігу, дерев, неба.
-А зараз, дітки, як зачитаю вам вірш, а ви повинні закінчити деякі рядки. Слухайте уважно.
Зима! Зима! Усякий знає.
Вона холодною …(буває)
Летять кружляють, як пушинки,
Легкі, білесенькі.. (сніжинки)
От випав сніг, яка обнова!
Зима тоді така… (чудова)!
Міста чистенькі, білі села-
Зима і радісна, й… (весела)
Кружляють вальс сніжинки, ніжні,
Зима пухка і… (білосніжна).
Вона й тоді усім хороша,
Коли мете легка… (пороша)
Мороз у лід озера кута
Зима тоді всі кажуть… (люта)
Вона бува серйозна:
Суха і вітряна, й…(морозна)
А як посуне хмара сива,
Зима по-своєму.. (красива)
І особлива, і чарівна,
Як королева, чи …(царівна)
А вранці іній, - от обнова!
Яка зима у нас… (казкова)!
Хоч і мороз за ніс щипає
Дітей ніщо не …(зупиняє)
Бо все одно зима прекрасна,
Вся біла, світла… (ясна)
А якщо вітер завиває,
То ясно всім: зима… (співає)
А вранці небо чисте-чисте
Зима святкова… (урочиста)
Зима буває вередлива,
То часом добра, то…(сварлива)
Підсумок:
-Отже, діти, якою ви побачили зиму сьогодні?
-Які секрети зимової краси ми розгадали?
Тема: «На прогулянці»
1. Спостереження за снігом, стрибки в замет.
2. Рухлива гра: «Снежиночки - пушиночки».
3. Індивідуальна робота.
4. Самостійна робота.
5. Трудова діяльність.
Мета: Закріплювати знання дітей про пори року. Формувати уявлення про сніг (білий, холодний, пухнастий, м'який, чистий, сніжинка). Закріплювати уявлення дітей про властивості сніжинок (кружляють, летять, подають, таять). Виховувати бажання гратися разом. Вчити хлопців малювати сніжинку на снігу. Закріплювати вміння малювати прямі лінії у різних напрямах, перетинаючи їх в одній точці. Привчати дітей до посильної праці. Закріплювати вміння правильно тримати олівець (фломастер). Розвивати бажання грати разом.
Інтеграція областей: конструювання, художня творчість.
Обладнання: Паперові сніжинки, фломастери, плюшева іграшка зайця, лопати для прибирання снігу.
Хід прогулянки:
Сніг пухнастий стелиться, вулиця біла,
І летить метелиця, до нас прийшла... (зима).
Хлопці, сьогодні ми поговоримо про пори року, стоїть на вулиці. Це зима. На вулиці холодно, ми одягнені в шуби, куртки, теплі шапки, шарфи, рукавиці.
- А хто скаже, що за біле покривало укрила землю? (сніг).
- А який він за кольором? (білий).
- А давайте візьмемо сніг в руку. Що ви відчуваєте? (холод).
- А сніг чистий чи брудний? (чистий).
- Сніг падає і велика купа снігу називається замет. А на нашому ігровому майданчику є замет? (є).
- Так давайте ми пограємо. Стрибаємо в замет. Хто далі? (стрибки).
- Хлопці, зверніть увагу, сніг у заметі пухнастий, м'який.
З неба падають взимку
І кружляють наді мною
Легкі пушинки
Білі... (сніжинки).
Давайте спробуємо зловити сніжинку на долоньку. Хто зловив, той перетворюється на сніжинку (вихователь роздає паперові сніжинки). Грають юрбою рухаються навколо снігової споруди, раскруживаясь, навколо себе. Через деякий час напрямок руху змінюється, хоровод крутиться в інший бік.
Снежиночки - пушиночки втомилися на льоту -
Паморочиться перестали , присіли відпочити.
Гравці зупиняються, присідають і знову відновлюють гру. Ми трохи пограли, а зараз спробуємо малювати. У мене є чарівні фломастери, вони не малюють на аркуші паперу, але малюють на снігу. Спробуємо? Вихователь показує, як можна намалювати сніжинку на снігу (індивідуальна робота). Я намалювала одну велику сніжинку, а скільки сніжинок ви намалювали? (багато).
- Ой, подивіться, скільки багато сніжинок упало на нашу ігрову площадку, а ось під кущем сидить заєць, він не може потрапити до нас на майданчик тому що тут багато снігу. Я пропоную взяти лопати і зібрати сніг, зробити доріжки по якій зайчик знайде нашу майданчик і пограє з нами. (Трудова діяльність дітей).
Як добре ми попрацювали, а ось і зайчик, зберемо разом робочий інвентар і пограємо з нашим другом на майданчику.
(Рухлива гра.)
«Зайчик біленький сидить»
Зайчик біленький сидить
І вухами ворушить
Ось так, ось так.
Зайчику холодно сидіти
Треба лапочки погріти.
Ось так, ось так.
Зайчику холодно стояти,
Треба зайчика поскакати.
Ось так, ось так.
Прийшла пора прощатися, пора нам в групу збиратися.
Тема: Зима
Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про характерні ознаки зими; про зимуючих птахів. Навчати дітей називати та розрізняти птахів і тварин, порівнювати їх будову, розмір, виявляти схожості та відмінності між ними. Викликати у дітей активне співчуття до зимуючих птахів, бажання надавати їм посильну допомогу.
Розвивати пізнавальну активність, зв'язне мовлення, мовне дихання (правильний вдих та видих); логічне мислення, уяву. Стимулювати вживання повних речень. Поповнювати словниковий запас дітей словами-назвами зимових явищ, назвами зимових птахів; вводити в мовлення дітей узагальнюючі слова і слова близькі за значенням. Продовжувати формувати екологічну культуру, вміння бачити красу рідного краю. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Матеріал: макет потягу, д/ігри: «Логічний потяг», «Склади з частин ціле», «Добери слово», «Зима - добре і погано», «Нагодуй пташок», насіння гарбуза та соняшника.
Хід заняття
Вихователь:
Дорога біла стелиться і краю їй нема.
Сніжок мете метелиця. Чекає нас зима.
Ми вирушимо потягом, зберемося на мить,
Але спочатку, дітоньки, вагончики зберіть.
Дидактична гра «Логічний потяг»
У нас є потяг, а до нього треба причепити вагончики. Кожен вагончик має свою картинку.
Потяг наш називається «Зима». А щоб правильно зібрати потяг і вирушити на ньому у подорож, потрібно уважно слухати мої запитання і давати на них правильні відповіді.
Скажіть мені, будь ласка, а зима яка?
Діти: Холодна! Морозна! Весела! Біла! Снігова!
(Ставиться вагончик із зображенням сніжинок).
Вихователь: А що можна робити взимку зі снігу?
Діти: Грати в сніжки. Робити снігову гірку. Ліпити сніговика.
Вихователь: А щоб сніговик не розтанув якою повинна бути погода?
Діти: Холодною. Морозною.
(Ставлять вагончик із зображенням сніговика).
Вихователь: А що полюбляє їсти сніговик?
Діти: Сніг, лід, морозиво.
Вихователь: А. що таке лід, сніг?
Діти: Лід і сніг - це замерзла вода
(Ставиться вагончик із зображенням морозива).
Вихователь: Ви погляньте, який у нас вийшов гарний зимовий потяг. Займайте скоріш місця на нашому потязі і рушаймо в подорож.
(Діти сідають на стільці у «потяг»).
Вихователь: Перша зупинка «Снігова».
Сніжиночки бриніли,
До нас прилетіли.
Кожен з ними грати рад.
Зробимо ми снігопад.
(Діти, беруть сніжиночки і дмухають на них з різною силою видиху)
Малята, а що таке снігопад?
Діти: Снігопад - це коли багато снігу падає.
Вихователь: (показує дітям відерце зі снігом). Малята, доторкніться до снігу, який він?
Діти: Холодний, мокрий, м'який, білий.
Вихователь:
Сидить сумує Сніг.
Чекає і зітхає.
Хотів писати вірш,
А слів не вистачає.
Давайте допоможемо Снігу - розкажемо йому про зиму.
Дидактична гра «Добери слово»
Зима яка? (Холодна, сніжна, морозяна, сувора.)
Сніг який? (Білий, іскристий, блискучий, м'який, пухнастий, мокрий, сірий, брудний, холодний.)
Вітер взимку який? (Холодний, крижаний, сильний, морозний.)
Небо взимку яке? (Сіре, похмуре, хмарне, у морозну погоду блакитне.)
Сонце взимку яке? (Зовсім не гріє, рідко з'являється, світить але не гріє)
Вихователь: Гарно ми порозважались, але час вирушати далі. Місця скоріш свої займаймо і далі в подорож вирушаймо.
(Діти сідають на стільці у «потяг»).
Вихователь: Наступна зупинка «Холодна».
(Діти підходять до столів, де розкладені розрізні картинки)
Холод із картками грається.
У купки їх складає.
Як група називається.
Ніяк він не згадає.
Ти, дружок, часу не гай,
Картинки швидко ти складай
І одним словом називай.
Дидактична гра «Склади з частин ціле»
- вихователь розділяє дітей на дві підгрупи. Кожній дитині першої підгрупи роздає розрізані картинки з зображенням тварин, а другої -- птахів.)
Вихователь: Хто це?
Діти: Ведмідь, лисиця, собака, кіт, вовк, свиня.
Вихователь: А як можна їх назвати одним словом?
Діти: Тварини.
Вихователь: А у вас хто?
Діти: Горобець, ворона, курка, качка, сова, півник.
Вихователь: А як можна їх назвати одним словом?
Діти: Птахи.
Вихователь: Чим відрізняються між собою птахи і тварини?
Діти: Птахи літають, бо у них є крила.
У тварин чотири лапи, а у пташок дві ніжки.
У пташок є дзьоб.
Тіло тварин вкрито хутром, а пташок - пір'ям.
Вихователь: Малята, потяг на нас чекає, місця скоріш свої займаймо і далі в подорож вирушаймо.
Наступна зупинка «Фізкультурна»
Фізкультхвилинка
(вихователь читає вірш, діти роблять відповідні рухи.)
Морозець, морозець,
Не щипай за щічки!
Теплі валянки у нас,
Шубки й рукавички.
Морозець! Морозець!
Плещемо в долоні,
У дівчаток і хлоп'ят
Носики червоні.
Вихователь: Діти, як ви гадаєте, кому взимку важко, скрутно?
Діти: Диким тваринам. Птахам.
Вихователь: Як можна допомогти пташкам взимку?
Діти: Повісити годівнички, насипати в них різне насіння, крихти хліба.
(Вихователь пропанує дітям підійти до столика, де на дітей чекають велика картинка з зображенням годівнички і силуетні зображення зимуючих пташок; тарілка з перемішаним насінням гарбуза і соняшника.
Гра «Нагодуй пташок»
Діти домовляються між собою, хто буде викладати на годівничку велике насіння гарбуза, а хто маленьке - соняшника.
Потім діти викладають на годівничку пташок: до великого насіння великих пташок, а до маленького - маленьких. Закріплюються назви пташок.)
Вихователь: Молодці, мої гарненькі - допомогли пташкам. Тепер їм буде легше пережити зиму, знаючи, що у них є такі дбайливі друзі.
Але наша подорож на зимовому потязі добігає кінця - час повертатися до дитячого садка. Тож місця скоріш свої займаймо і в дитсадочок повертаймо.
(Під час «повернення до дитсадка» проводиться гра «Зима - добре і погано» -- як підсумок заняття.)
Добре, тому що:
- багато снігу, можна ліпити сніжки;
- можна кататися на санках, лижах, ковзанах;
сніг вкриває рослини від морозу;
- дерева відпочивають.
Погано, тому що:
- сніг засипав усе: пташкам і тваринам нічого їсти;
- слизько, можна впасти;
- холодно.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Дидактична гра як гра, спрямована на формування у дитини потреби в знаннях, технологія проведення. Розгляд способів використання ігрової діяльності в системі уроків. Аналіз методики використання дидактичних ігор при викладанні основ економічних знань.
курсовая работа [84,0 K], добавлен 15.09.2014Дидактична гра як метод активізації навчальної діяльності учнів. Роль ігрових елементів у засвоєнні географічних знань. Методика використання дидактичних ігор у курсі "Географія України". Можливості комбінованого уроку для використання дидактичних ігор.
курсовая работа [73,8 K], добавлен 15.11.2010Сутність та поняття дидактичних ігор. Основні види дидактичних ігор та технологія їх проведення. Психолого-педагогічні особливості методики проведення дидактичних ігор для школярів різного віку на уроках економіки. Етапи підготовки до проведення гри.
курсовая работа [93,1 K], добавлен 22.11.2014Психолого-педагогічні особливості методики проведення дидактичних ігор для школярів різного віку на уроках економіки. Етапи розробки ділової гри. Вивчення досвіду використання навчальних ігор. Основні фактори ефективності економічних ігрових ситуацій.
курсовая работа [53,7 K], добавлен 15.09.2014Дослідження підготовки та структури семінарського заняття - форми закріплення теоретичних знань, розвитку пізнавальної активності, самостійності, професійного використання знань у навчальній обстановці. Семінарське заняття на тему: "Основи землеустрою".
реферат [48,6 K], добавлен 16.05.2010Психологічні особливості дошкільників. Використання музично-дидактичних ігор під час проведення свят та розваг в дошкільних закладах. Залучення батьків до участі в їх підготовці. Впровадження в навчально-виховний процес ДНЗ роботи театрального гуртка.
дипломная работа [1,3 M], добавлен 18.11.2014Аналіз психолого-педагогічних досліджень із розвитку рухової діяльності дітей раннього віку. Використання рухливих ігор як засобу фізичного виховання діяльність дітей раннього віку. Методика проведення загальнорозвиваючих фізичних вправ в дитячому садку.
курсовая работа [216,5 K], добавлен 17.06.2019Теоретичні засади використання дидактичних ігор як засобу формування самостійності молодших школярів. Визначення первісного рівня якості знань на уроках англійської мови. Експериментальна перевірка впливу дидактичної гри на виховання самостійності учнів.
курсовая работа [429,9 K], добавлен 25.02.2012Значення дидактичної гри як однієї із найголовніших способів формування пізнавальної активності молодших школярів. Структура та види дидактичних ігор. Формування граматичних понять на уроках читання та письма в початкових класах засобами дидактичних ігор.
курсовая работа [58,8 K], добавлен 27.04.2014Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009