Психолого-педагогічний супровід дітей з затримкою психічного розвитку

Специфічні особливості дітей з затримкою психічного розвитку. Особливості пам'яті, уваги, сприйняття, розумової діяльності та розвитку особистості молодшого школяра. Особливості корекційної роботи з дітьми, які мають затримку психічного розвитку.

Рубрика Педагогика
Вид учебное пособие
Язык украинский
Дата добавления 24.12.2018
Размер файла 87,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Обладнання: піктограми із зображенням емоцій радості, страху, здивування.

Хід заняття

Доброго дня! Розпочнемо заняття з вправи-гри «Слова, які допомагають». Ми з вами знаємо багато різних слів. А чи знаєте ви слова, які можна використати, щоб почувати себе добре, приємно? Це слова «Доброго дня», «Доброго ранку», «Ми раді вас бачити». Давайте ми разом візьмемося за руки і голосно скажемо один одному: «Доброго дня. Я радий вас бачити» (Мета - створення відчуття групової єдності).

Програвання пантоміми «Обмін привітаннями». Діти, які стоять праворуч від педагога, обирають собі партнера, якого вони будуть вітати по-особливому, без слів. Психолог нагадує, що обмін привітанням - це не просто взаємне побажання добра, це й обмін людським теплом, енергією. Пропонує привітатись один з одним без слів, але так, щоб товариш зрозумів, що ви раді його бачити.

Вправа «5»

Відкладіть ручки. Я продиктую 5 простих чисел, запам'ятайте їх, додайте перше і друге, друге і третє, третє і четверте, четверте і п'яте. Візьміть ручки, запишіть результати.

Ускладнення: додавання і віднімання першого і п'ятого, другого і четвертого.

Вправа «Агент 007»

Запропонуйте підвестися і подивитися на 2-3 перших парти впродовж 20 секунд і запам'ятати розташування предметів на них. Далі головні учасники виходять із класу, а «власники» парт змінюють розташування 2-3 предметів. Після повернення потрібно розставити все, як було.

Вправа «Подив»

Одного разу хлопчик був у цирку і побачив, як фокусник посадив у валізу кицьку, а коли відкрив валізу, то звідти вискочило цуценя. (Діти демонструють, як хлопчик здивувався та описують його міміку: рот відкритий, брови і верхні повіки припідняті).

Діти сідають за столи: перед ними лежать папір і фломастери. Пропонуємо «оживити» кола, які намальовані на папері таким чином, щоб кожен чоловічок був здивований. А поки ви малюєте, подумайте, хто це може бути і що його чи її здивувало. (Це може бути домашнім завданням, про його виконання діти повідомлять наступного заняття).

Заняття 5

Мета: розвивати аналітичне сприйняття, пам'ять, логічне мислення, знайомство з почуттям гніву, тренування у розрізненні емоцій.

Обладнання: піктограми, лялька-Незнайка, картинки.

Хід заняття

Доброго дня! Я запрошую сісти хлопчика, у якого русяве волосся, голубі очі, на щічках квітнуть веснянки. Одягнений хлопчик у синій светрик і сині шорти. Ім'я хлопчика починається на звук «м». Кого я запросила сісти? Так, це Михайлик. Тепер Михайлик також дозволить комусь сісти, розповідаючи все про зовнішній вигляд. Пам'ятайте - ім'я називати не можна!

Подивимось на піктограми та пригадаємо, з якими почуттями людей ми вже знайомі. А Незнайку ніхто не навчив розрізняти, що відчувають люди. Поясніть, будь ласка, йому, що таке для вас радість.

- Чудово! А пригадайте, що ми говорили про страх, і скажіть Незнайкові, чого саме йому не слід боятися, коли він з нами?

- Молодці, діти! Останнє запитання про почуття, які ви вже знаєте. Чим ми можемо здивувати сьогодні Незнайку?

Щоб ваші слова справдились і ви справді змогли здивувати Незнайку, я пропоную виконати гімнастику для обличчя: зсунути брови, примружити очі, широко відкрити очі, зморщити ніс, підняти брови вгору, розтягнути губи у посмішку, витягнути губи у трубочку.

- Чудово ви виконали мімічну гімнастику!

Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з почуттями, які ми відчуваємо та виявляємо. I не лише ми з вами, а й вихователі, мами, бабусі і всі люди. Погляньте на цю піктограму і подумайте, яке почуття вона може відображати? Оцініть вираз обличчя, зверніть увагу на очі, брови, губи. Так, тут важко помилитись, це гнів, злість.

Коли людина сердиться, обличчя її стає неприємним. Грізного вигляду їй надають брови та виступаюча нижня губа. Людина може кричати у гніві, важко дихати, стискати кулаки.

Пропоную вам пригадати, що саме може вас розсердити? Щоб вам полегшити завдання, роздивіться ці картинки (картинки з зображенням двох дівчаток, які дивляться цікавий журнал, а третій дівчинці не дають. Хлопчики б'ються).

Відповіді дітей.

Станьте парами обличчям один до одно. Уявіть, що ви посварились, ви страшенно сердиті (зобразити міміку почуття «гнів»). Ваше обличчя перекошене від злості, очі гнівно блищать. Ви наступаєте один на одного, розмахуєте стиснутими кулаками. А тепер відступіть один від одного на крок назад, глибоко вдихнули - видихнули.

Вправа «Геометричний диктант»

Зачитайте геометричні фігури. Учні запам'ятовують їхню послідовність і записують у зошиті:

коло, квадрат, ромб, коло, трикутник;

трикутник, коло, квадрат, ромб, трикутник;

ромб, квадрат, трикутник, ромб, коло. (ПОВТОР ст. 40).

Вправа «Назви антоніми»

Варіант слів: великий, піднімати, твердий, молодший, ворог, легко, голосно, сухий, високий, перемога.

Уявіть себе молодою берізкою: руки підняті вгору, легенький вітерець гойдає берізку, вона тріпоче своїм гіллям та листочками. Ось на берізку сіла пташка, вона заспівала свою чудову пісню. Берізка слухала, гойдала вітами і посміхалась пташці, вітерцю, сонечку. Взялися за руки, тепер ми не просто берізки, а цілий березовий гай. Берізки міцні, стрункі.

- Опустили руки, видихнули.

- До побачення. Бережіть себе від поганих почуттів.

Заняття 6 Мета: розвивати аналітичне мислення, увагу, пам'ять, логічне мислення.

Хід заняття

Давайте привітаємо один одного жестами (помахати рукою, кивнути головою, поплескати по плечі, зробити реверанс, широко відкрити руки для обіймів).

Вправа «Голос»

Дайте визначення, яке потрібно прочитати мовчки про себе двічі. Учень має запам'ятати і відтворити його. Фіксуємо осіб, кому це погано вдалося. Друге визначення усі читають уголос двічі. Відтворюємо, фіксуємо. Третє визначення читають уголос, потім мовчки.

Вправа «Голос - 2»

Попросіть дітей швидко написати цифри від 1 до 10. Вони легко це зроблять. Потім - від 10 до 1. Далі - від 10 до 1, але проговорюючи вголос від 1 до 10. Результат обговоріть.

Вправа «Пташеня»

Діти сидять півколом, руки склавши човником.

До вас сьогодні прилетіла пташка. Вона маленька, ніжна, беззахисна. Вона злякалась шуліки! Потримай її, поговори з нею, втіш її.

Зараз я вам дам ниточку доброти. Один кінець у дитини, а інший у мене. Що ми можемо зробити з цих ниток?

Заняття 7

Мета: дати дітям поняття про досягнення успіху та його складові. Розвивати комунікативні уміння.

Обладнання: «чарівна паличка».

Хід заняття

Доброго вам дня! Сьогодні ми розпочнемо заняття по-особливому. У нас є мікрофон і кожен може привітати всіх: розказати, який у нього настрій, як він розпочав день або щось смішне, чи проспівати нам пісеньку. Я розпочну говорити у мікрофон, а хто вже подумав, підходить за мікрофоном.

Відповіді дітей:

Гра «Перетворення»

Дітям роздають два набори картин: правильні і «зачаровані». На «зачарованих» зображені неправильні вчинки чи предмети. Завдання дітей «розчарувати» ці картинки. Зробити це просто: правильну картинку покласти поверх неправильної. (Після виконання вправи йде обговорення, чому і як потрібно змінити негативну поведінку).

Гра «Чия нитка довша?»

Кожному учаснику роздають 3-4 відрізки ниток завдовжки 20-25 см. Треба якомога швидше ці відрізки зв'язати в одну нитку максимальної довжини (зв'язувати не посередині, а кінчиками). Перемагає той, у кого нитка довша, і хто виконає завдання найшвидше.

Вправа «Придумай загадку»

Учасники об'єднуються у дві команди, де по черзі загадують загадки. Бали нараховують на команду. Час відгадування не обмежений.

Заняття 8

Мета: розвивати осмислене сприйняття, спостережливість, швидкість запам'ятовування, обсяг пам'яті, комунікативні навички, виробляти доброзичливі стосунки один із одним, формувати позитивні самооцінку.

Обладнання: м'ячик, коробка з різнокольоровими камінцями, папір, олівці.

Хід заняття

Доброго дня! Привітаємось один з одним поглядом та посмішкою.

Гра «Грибник»

Учасники спокійно рухаються по колу. За командою психолога «До лісу!» починаються вільно пересуватися, а потім перетворюються на дерева. Усі зупиняються за командою «Замри». Один із учасників у ролі грибника ходить лісом між деревами і шукає гриби. Він промовляє: «Коли я був тут учора, то залишалося багато грибів - нікуди було класти…»

Монолог він супроводжує виразними рухами: присідає, зосереджено і уважно оглядає місце під деревом, зіщулює очі. Грибника повинен зіграти кожен учень.

Вправа «Подарує мені камінець»

Зараз я вам пропоную взяти з коробки по одному чи по два камінця і подарувати їх кому ти хочеш. Але обов'язково потрібно вказати, чому ти даруєш. Наприклад: «Я дарую тобі камінець, бо ти най…» (Тим дітям, кому не дістались подарунки, камінець дарує психолог і при цьому обов'язково вказує найкращі риси дитини).

Вправа «Гойдалки»

Уявіть собі число 369. Подумки уявіть його навпаки і назвіть. Тепер уявіть собі число 269 і теж подумки уявіть його навпаки. Потім уявіть число 39127 і теж уявіть його навпаки.

Вправа «Струмочок»

Уявіть ряд чисел від 0 до 100. Віднімемо від 100 число 5, аж доки отримаємо 0. А тепер уявіть ряд чисел від 0 до 300. Віднімаємо від 300 число 7, доки отримаємо 0.

До нас по допомогу звернулася мудра Сова. Вона завжди допомагає звірятам у лісі вирішувати складні ситуації, але в цих випадках вона не знає, що їм порадити.

Вправа «Добра тварина» (мета - розвиток відчуття єдності).

Діти стають у коло і тримаються за руки.

- Ми з вами - одна велика добра тварина. Давайте послухаємо, як вона дихає. А тепер подихаємо всі разом: вдих - крок вперед, видих - крок назад. Наша тварина дихає рівно і спокійно. А тепер послухаємо, як б'ється її велике серце: стук - крок вперед, стук - крок назад і т.д.

Висновки

Затримка психічного розвитку - це порушення нормального темпу психічного розвитку в цілому або окремих його функцій (моторних, сенсорних, мовних, емоційно-вольових), в результаті чого дитина, яка досягає шкільного віку, продовжує залишатися в колі дошкільних та ігрових інтересів. Пізнавальна діяльність характеризується низьким рівнем активності і уповільненим темпом переробки інформації. Увага нестійка, пам'ять обмежена в об'ємі і неміцна. Поняття «затримка» підкреслює часовий (невідповідність рівня розвитку зросту) і в той же час тимчасовий характер відставання, який з віком долається тим успішніше, чим раніше створюються адекватні умови навчання і розвитку дітей даної категорії.

Отже, наші сьогоднішні знання про затримку психічного розвитку допомагають розглядати її як тимчасовий стан, що й відображено в його назві. Сензитивний (найсприятливіший, найчутливіший) вік для її корекції - дошкільний i молодший шкільний. Пізніше, в підлітковому віці, якщо не наступила компенсація під впливом корекційно-педагогічної роботи з дитиною, стабілізується стан певної інтелектуальної недостатності, який за ступенем вираженості буває проміжним між низькою нормою i легкою розумовою відсталістю. Разом з тим, навіть у випадках недостатньої компенсації, затримка психічного розвитку суттєво відрізняється від розумової відсталості.

Для затримки психічного розвитку характерні порушення (до того ж нерівномірні), які виявляються у зниженні пcиxiчної витривалості, працездатності i пізнавальної активності, в емоційно-вольових розладах, нестійкості уваги та у недоліках пам'яті, сенсомоторної координації, в той час як здатність мислити (інтегративна функція мозку) достатньо збережена. Зрозуміло, що порушення усіх таких функцій створює негативні передумови для розвитку мислення, проте своєчасне корекційне втручання дає відчутні позитивні наслідки; пізнавальна діяльність дитини вирівнюється і наближається до норми. У розумово відсталих дітей недостатня саме інтегративна функція мозку, що виявляється в недорозвиненості логічного мислення. Ці суттєві відмінності в пізнавальній діяльності дітей із затримкою психічного розвитку і розумово відсталих зумовлюють у них і різні можливості соціальної адаптації. Якщо у перших за сприятливих педагогічних умов вони досить високі, то у других залишаються обмеженими.

Для організації ранньої допомоги дітям з відхиленнями в розвитку необхідно переслідувати наступні цілі: звернути увагу на сім'ю, в якій з'явилася дитина з обмеженими можливостями, необхідно стимулювати відповідальність батьків за догляд та виховання такої дитини, здійснювати практичний контроль медичного персоналу за даною дитиною, займатися розробкою різних методів раннього виявлення та діагностування психомоторних порушень та оцінки рівня розвитку дитини, здійснювати на практиці мультидисциплінарний підхід в наданні реабілітаційної допомоги дитині. Необхідно здійснювати конкретну психолого-педагогічну допомогу батькам дітей з порушенням розвитку у вигляді навчання, навичкам взаємодії з дитиною та методам корекційної роботи, відпрацьовувати попередження порушень поведінки, формування передумов ігрової та навчальної діяльності, тобто здійснювати комплексний підхід всіх спеціалістів до організаційно-виховної та лікувально-корекційної діяльності у всіх спеціалізованих закладах.

Використані джерела

1. Власова Т. А. Учителю о детях с отклонениями в развитии / Т. А. Власова, М. С. Певзнер. - М.: Просвещение, 1973. - 175 с.

2. Діти із затримкою психічного розвитку та їх навчання [навчальний посібник для педагогів та шкільних психологів] / Т. Д. Ілляшенко, Н. А. Бастун, Т. В. Сак. -К.: ІЗМН, 1997.- 128 с.

3. Ілляшенко Т. Д. Аномальна дитина в школі: [навчально-методичний посібник] / Т. Д. Ілляшенко, Н. М. Стадненко. - К.: ІСДО, 1995.- 120 с.

4. Лещинская Т. Л. Интегрированное обучение детей с особенностями психофического развития: Монография / Т. Л.Лещинская.- Мн.: НИО, 2003. - 232 с.

5. Максимова М. Ю. Основи дитячої патопсихології: [навчальний посібник] / М. Ю. Максимова, К. Л. Мілютіна, В. М. Піскун. - К.: Перун, 1996.- 464 с.

6. Никішина В. Б. Практична психологія в роботі з дітьми із затримкою психічного розвитку: [посібник для психологів і педагогів] / В. Б. Никішина. - М.: Владос, 2003. - 128 с.

7. Розвиток уяви в урочний та позаурочний час у дітей із затримкою психічного розвитку: [метод. рекомендації] / Укл.: Т. П. Свистунова-Вісковатова. - К.: ІЗМП, 1996.- 52 с.

8. Синьов В. М. Корекційна психопедагогіка / В. М. Синьов. - К.: Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2009. - 224 с.

9. http://new-clinica.ru/content/view/52/20

10. http://ru.wikipedia.org/wiki/Задержка_психического_развития

11. http://www.lvrach.ru/2011/05/15435193/

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Проблеми здоров'я дітей молодшого шкільного віку. Вікові особливості фізичного і психічного розвитку школярів. Методика дослідження рівня фізичного розвитку дітей віком 6-7 років та продуктивності їх розумової діяльності. Методи математичної статистики.

    дипломная работа [198,7 K], добавлен 12.11.2009

  • Вікові особливості обдарованості. Складності психічного розвитку обдарованих дітей. Проблеми психодіагностики й розвитку високо обдарованих і талановитих дітей. Особливості підготовки педагога до навчання обдарованих дітей та взаємодії вчителя з ними.

    курсовая работа [58,1 K], добавлен 26.10.2012

  • Особливості навчальної діяльності молодших школярів. Спільна навчальна робота молодших школярів як чинник їх розумового та соціального розвитку. Темперамент в індивідуальному стилі діяльності молодшого школяра. Розвиток пізнавальних інтересів дітей.

    курсовая работа [48,8 K], добавлен 16.06.2010

  • Увага як спрямування і зосередженість психічної діяльності на певному об’єкті, фактори та особливості її формування та розвитку в дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Стадії даного процесу, принципи створення ігор для розвитку уваги дитини.

    контрольная работа [1,5 M], добавлен 07.11.2014

  • Соціальна ситуація розвитку молодшого школяра. Розвиток особистості у молодшому шкільному віці. Значення розвитку психічної пізнавальної сфери дітей в процесі навчання. Особливості процесів відчуття та сприймання. Роль уваги та пам'яті в житті дітей.

    курсовая работа [37,8 K], добавлен 29.01.2013

  • Симптоми, що характеризують вроджену органічну відкриту ринолалію. Типи психічного розвитку. Система комплексної корекції мовленнєвого та психічного розвитку дітей із вродженими незрощеннями губи та піднебіння у межах сучасного освітнього простору.

    презентация [271,3 K], добавлен 11.05.2014

  • Психолого-педагогічні особливості розвитку мовлення дошкільників. Умови виховання і спілкування в соціумі. Характеристика розвитку мовлення дітей дошкільного віку в нормі та з порушеннями зору. Аналіз конструктивної діяльності сліпих дошкільників.

    курсовая работа [37,3 K], добавлен 15.04.2015

  • Особливості проведення занять з дітьми-інвалідами. Заняття з фізичної культури з дітьми дошкільного віку, що мають фонетико-фонематичні вади мови. Напрямки корекційно-педагогічної роботи фізичного і моторного розвитку дітей з порушеннями слуху.

    курсовая работа [53,9 K], добавлен 26.09.2010

  • Особливості розвитку мовлення та навичок спілкування у дошкільників із синдромом Дауна. Організація роботи по стимуляції активної мови дитини. Розробка програми для освоєння складної фразової мови, орієнтованої на дітей із затримкою мовного розвитку.

    курсовая работа [32,6 K], добавлен 04.10.2014

  • Основні наукові підходи до поняття творчості. Природа творчого потенціалу особистості, його діагностика. Психолого-педагогічні умови та етапи корекції творчого розвитку дітей з вадами мовлення в ігровій діяльності. Особливості розвитку уяви дошкільників.

    дипломная работа [106,4 K], добавлен 11.05.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.