Материки Землі. Материк – Євразія

Ознайомлення учнів з поняттям "материки", з розміщенням на карті півкуль; з особливостями природи Євразії. Формування навичок культури спілкування. Розвиток просторової уяви на уроці, вміння працювати з картою, прагнення примножувати багатства Землі.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 27.10.2021
Размер файла 96,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема : Материки Землі. Материк - Євразія

Мета: закріпити знання про карту півкуль, ознайомити учнів з поняттям « материки», з їхнім розміщенням на глобусі і карті півкуль; ознайомити учнів з особливостями природи Євразії. Формувати навички культури спілкування. Розвивати просторову уяву, вміння працювати з картою, прагнення примножувати багатства Землі. Виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідної землі.

Обладнання: фізична карта півкуль, глобус, фізична карта України, завдання для роботи в парах,індивідуальні картки з завданнями, фішки на кожній парті, таблиця для гри «Впізнай материк», презентація до уроку.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

У мене клас - 4,

Він мене не підведе,

У нас друзів є багато

І гостей стрічаєм радо.

Поверніться, привітайтесь,

Один одному і всім

Посміхніться,

Щоб від посмішок у класі

Стало радісно усім.

Доброго дня вам, діти. Я відкрию вам секрет.

Сьогодні на нас чекає втіха:

Навколо Землі ми зможемо об'їхать.

І зробимо це не за довгі роки,

А за 40 хвилин уроку.

А ви любите мандрувати?

А чи сприятлива погода для наших мандрів розкаже синоптик.

Спостереження за погодою.

- Повідомлення приготувала …... Надаємо їй слово.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання

Гра «Так чи ні?»

1.Великі простори води, що вкривають земну поверхню, називають океанами. Так чи ні?

2.Світовий океан складається з 6 океанів. Так чи ні?

3.Найбільший - Тихий океан. Так чи ні?

4.Найменший - Північний Льодовитий океан. Так чи ні?

5.Зображення частин глобуса на карті називають картою півкуль. Так чи ні?

Гра « Інтерв'ю»

- З цим завданням ви впорались. А тепер увага. Швидко даємо відповіді на запитання, ніби даєте невеличкі інтерв'ю:

Ви читаєте книжки? -А займаєтеся спортом?- Чи загартовуєтесь? - Їсте багато вівсянки?

Це дуже добре. Сьогодні ми будемо мандрувати по нашій планеті. Чи знаєте ви як вона називається? ( Земля) Правильно! Ми сьогодні побуваємо на різних землях нашої планети.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

Вправа "Дешифрувальник"

Для того, щоб визначити тему нашого уроку, вам потрібно розшифрувати запис і розгадати ребус. Закрийте слово СОНЦЕ і ви її дізнаєтесь.

Вправа «Розгадай ребус»

Молодці! Ви вірно розшифрували тему уроку.

Отож, ми звертаємося до фізичної карти півкуль, щоб помандрувати до будь-якої точки земної поверхні - вся планета буде в полі нашого зору. Дійсно, коли поглянути на Землю з Космосу, - вона блакитна, до 70% її поверхні займає вода. На ній ніби плавають великі та малі суші. Сьогодні наше завдання дослідити ці "шматочки".

Вправа «Мікрофон».

У нашої подорожі пізнавальна мета. 

Що ви хочете дізнатися про материки?

(- Де знаходяться материки. Скільки їх? Які тварини і рослини є на цих шматочках суші? Якомога більше інформації? Хочу отримати задоволення від уроку. )

Отже перша наша зупинка.

Порт « Картографічний»

(Бесіда із залученням життєвого досвіду дітей.

Вправа "Мікрофон".

- На вашу думку, що таке материки?

- Скільки їх на планеті?

- Як вони називаються? Чому їм дали таку назву?

Размещено на http://www.allbest.ru/

ІV. Усвідомлення змісту нового матеріалу

Уявіть, що ми працюємо у туристичних фірмах і нам потрібно так розповісти про материк, щоб кожному захотілося побувати саме на цьому континенті..

Від імені всіх материків на Землі

Вітаємо всіх, хто зібрався у класі.

І хочемо, щоб і дорослі й малі

Про них якомога більше дізнались!

Наступний Порт «Історичний»

Історія виникнення материків

Учені вважають, що багато мільйонів років тому Земля мала єдину сушу, становила одне ціле. Це був такий собі материк - Пангея, який потім розколовся на дві частини - Лавразію і Гондвану. А ще пізніше, утворилися сучасні материки. Якщо їх зсунути всі разом, вони дуже легко пристануть один до одного, як частини пазла. Саме це і дає ученим підставу стверджувати, що давній єдиний материк колись тріснув і розійшовся шістьома материками по всьому Світовому океану. 

Те, що сучасні материки «плавають» по океану, підтверджує той факт, що Америка кожного року на 6 см зсовується на захід, а Євразія - на схід.

Порт « Географічний»

Гра « Мандрівники»

Правило: уважно слухайте інформацію і запам'ятовуйте якомога більше цікавих фактів.

-Це найвищий материк Землі. Майже вся поверхня вкрита крижаним панциром. З берегів материка повільно сповзають льодовики, плавучі крижані гори - айсберги. Це найхолодніший материк.Тиша материка іноді уривається криками птахів - альбатросів, чайок і пінгвінів. Це - Антарктида.

-Це найменший материк, майже у 4 рази менший за Африку. Це най посушливіший материк. Тут багато таких тварин і рослин, які не зустрічаються більше ніде на Землі, наприклад, диво-дерево евкаліпт, коала, качкодзьоб, єхидна. Це - Австралія.

-Це найспекотніший материк. Другий після Євразії за розміром. Тут протікає найдовша річка у світі - Ніл. На цьому материку знаходиться найбільша пустеля світу - Сахара. Це - Африка.

-Це найбільший материк на Землі. Найбільш населений у світі материк. Завдяки величезним розмірам материка в різних його куточках склалися різні умови життя. Наприклад, на півночі материка влітку і взимку ходять у хутряному одязі, а на крайньому півдні круглий рік ходять у легкому одязі. Це - Євразія.

Практична робота.

Нанесення на контурну карту назв вивчених материків.

Вправа на закріплення.

Увага! На столах лежать листочки із завданням: з'єднайте стрілочками материк із правильним твердженнями.

Євразія - найбільший материк

Африка - - материк, що не знає холоду

Австралія - найменший материк

Антарктида - - найхолодніший материк

-Що спільного і відмінного між материками?

( СПІЛЬНЕ: материки - це окремі великі ділянки суші, що омиваються водою; РІЗНЯТЬСЯ материки розмірами, конфігурацією, формами земної поверхні , природою).

Робота за підручником. Ознайомлення з материком Євразія.

Євразія -- найбільший материк Землі. Він складається з двох частин: Європи й Азії. Умовна межа між ними проходить уздовж Уральських гір, по Каспійському, Азовському і Чорному морях, потім через протоки Босфор і Дарданелли, Мармурове море до Середземного моря.

Євразія знаходиться у північній півкулі, тому на її території є всі теплові пояси: холодний, помірний, жаркий, а також вона розміщується у Західній та Східній півкулях одночасно. Це спричиняє наявність різноманітного клімату і багатство різновидів живої природи. Євразія омивається всіма чотирма океанами планети.

Тваринний і рослинний світ Євразії багатий і різноманітний. Тут ростуть ялини, сосни, дубу, каштани, кипариси та магнолії. У лісах, степах, тайзі та тундрі живуть бурі та білі ведмеді, олені, вовки. На півдні континенту мешкають слони, тигри, крокодили.

В Євразії знаходиться Байкал - найглибше озеро світу, а також найменше море - Мармурове та наймілкіше - Азовське.

Бесіда на закріплення матеріалу:

- Який материк найбільший?(Євразія)

-З яких двох частин він складається? (Європи та Азії)

-Розкажіть як проходить умовна лінія між ними?( уздовж Уральських гір, по Каспійському, Азовському і Чорному морях, потім через протоки Босфор і Дарданелли, Мармурове море до Середземного моря.)

-Які тварини живуть на цьому континенті?( бурі та білі ведмеді, олені, вовки, слони, тигри, крокодили)

Робота з картою, глобусом.

(2-3 учні показують на карті та на глобусі материк Євразію).

V. Фізкультхвилинка.

(Коала - тренер, відеоролик)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Порт « Материк»

Робота в парах.

Найвища точка Євразії - гора:

А) Ельбрус Б) Монблан В) Джомолунгма

2. Найглибше озеро Євразії і світу:

А) Каспійське море Б) Байкал В) Ладозьке

3. Найдовша річка Євразії:

А) Лена Б) Янцзи В) Волга Г) Єнісей

4. Межею між Європою та Азією є:

А) Уральські гори Б) Гори Карпати В) Кавказькі гори

5. Тигри живуть (підкреслити) в (Європі, Азії),змії - в (тундрі, пустелях).

Мандрували ми успішно,

Знаєм всі материки.

Вправа «Незакінчене речення»

- Великі ділянки суші, оточені з усіх сторін водою, називають... .

- На Землі є ... материків.

- Найбільший на Землі острів ... .

- На території України знаходиться .... півострів.

- З двох частин складається материк ... .

Гра «Ерудит»

1. Який материк не має рік? (Антарктида).

2. Який найменший з материків? (Австралія).

3. Який материк називають «полюсом спеки»? (Африка).

4. Який найбільший материк? (Євразія).

5. По яким горам проходить межа між Європою і Азією? (Уральським).

6. Який острів найбільший? (Гренландія)

7. Який материк називають «полюсом холоду? (Антарктида).

8. В якій частині Євразії знаходиться Україна? (В Європі).

Порт « В гостях у Боцмана»

Гра « Впізнай материк»

На який із материків нам потрібно взяти такі речі?( парасольку, валянки, літак, пляшку з водою, панаму)

(На дошці записуються відповіді учнів в таблиці. Приймаються всі відповіді дітей, навіть неправильні)

Назви речей

Назва материка

Ми знаємо

парасолька

Південна Америка

Найвологіший материк

валянки

Антарктида

Найхолодніший материк

літак

Євразія

Найбільший материк

воду

Австралія

Найсухіший материк

панаму

Африка

Найжаркіший материк

VІІ. Підсумок уроку

- Ось і повернулись ми із мандрівки. Вам сподобалося?

- На яких материках ми побували?

- Чи однаковий тваринний і рослинний світ на нашій планеті?

- Від чого це залежить?

- А тепер визначіть свій настрій.

(В кожного учня на парті є три вирази обличчя. Завдання дітей вибрати лише одне, яке відповідає обізнаності з даної тем. Одну з вибраних фішок діти прикріплюють до дошки, тим самим дають оцінку успішності уроку.

Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно , якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності захищати свій дім - планету Земля!

Майбутнє нашої планети залежатиме від вас , тому що ви можете «стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі труднощі і стихії»

Отож , і я вам бажаю бути наполегливими у досягненні своєї мети, наполегливості у здобутті знань.

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати статті «Материки Землі», «Євразія».

Творче завдання. Здійснити уявну подорож по одному з материків, проілюструвати її, скласти розповідь про рослину або тварину Євразії (на вибір.)

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Методика проведення уроку по темі "Океани Землі", формування уявлення школярів про Світовий океан та його частини, розвиток уміння читати географічну карту і працювати з нею. Перевірка знань, умінь та навичок учнів. Допоміжний матеріал та обладнання.

    разработка урока [22,3 K], добавлен 17.09.2013

  • Підтримка прагнення учнів демонструвати свої знання та вміння. Розвиток у дітей уяви, уваги, спостережливості, швидкості думки. Виховування конкурентоспроможної особистості у колективі. Закріплення вміння розв’язувати ребуси, загадки, кросворди.

    практическая работа [15,8 K], добавлен 13.01.2011

  • Методика ознайомлення дітей з геометричним матеріалом. Методичні особливості вивчення лінії, кола, кутів, їх елементів. Формування в учнів графічних навичок, вміння працювати з креслярськими інструментами. Зв’язок арифметичного матеріалу з геометричним.

    курсовая работа [283,8 K], добавлен 30.05.2009

  • Поняття і класифікація умінь в психолого-педагогічній літературі. Характеристика навчальних умінь і навичок. Дидактичні принципи і етапи формування умінь і навичок. Методичні рекомендації формування пізнавальних умінь, можливостей та інтересу учнів.

    курсовая работа [61,8 K], добавлен 15.12.2015

  • Методика ознайомлення дітей з геометричним матеріалом. Особливості вивчення лінії, многокутників, кола, круга та кутів у початковій школі. Формування в учнів вміння працювати з креслярськими інструментами. Зв’язок арифметичного матеріалу з геометричним.

    отчет по практике [266,8 K], добавлен 27.05.2009

  • Формування та розвиток лексичних навичок у учнів, способи семантизації слів і словосполучень. Ознайомлення учнів з новою лексичною одиницею і процес її засвоєння. Автоматизація дій з новими лексичними одиницями активного і потенціального словників.

    курсовая работа [52,2 K], добавлен 13.10.2012

  • Розвиток самостійності як актуальна проблема теорії і практики. Психолого-педагогічні особливості учнів 1-4 класу. Самостійна робота як форма організації навчання. Аналіз педагогічного досвіду з формування навичок самостійної роботи молодших учнів.

    курсовая работа [47,1 K], добавлен 19.01.2013

  • Соціальна компетентність дошкільнят. Розвиток навиків спілкування та групової взаємодії, зорової і слухової пам'яті. Виховання поваги та доброзичливого ставлення до інших. Ознайомлення дітей із поняттям "емоції". Використання компліментів у спілкуванні.

    дипломная работа [60,2 K], добавлен 01.03.2011

  • Ознайомлення з педагогічними та психологічними основами формування інтелекту. Процес мислення як основний фактор його зростання. Вивчення методичних рекомендацій щодо використання інтелектуальних вмінь учнів під час вивчення шкільного курсу історії.

    дипломная работа [59,1 K], добавлен 28.04.2011

  • Характеристика основних змістових аспектів професійного педагогічного спілкування. Експериментальна перевірка впровадження комплексу організаційно-методичних заходів формування комунікативних умінь та навичок майбутніх викладачів фізичної культури.

    магистерская работа [293,8 K], добавлен 26.03.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.