Складання речень з однорідними членами. Поширення їх залежними словами. Граматичні питання до однорідних членів речення
Закріплення знань про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах речення. Актуалізація опорних знань та умінь учнів. Мотивація навчальної діяльності учнів. Закріплення знань, умінь та навичок. Робота з індивідуальними картками.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 31.10.2019 |
Размер файла | 25,2 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Складання речень з однорідними членами. Поширення їх залежними словами. Граматичні питання до однорідних членів речення
Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати вміння читати речення з однорідними членами з відповідною інтонацією; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: мультимедійна презентація, відеоролик, слова для каліграфічної хвилинки, зображення океану, індивідуальні картки, речення, мушлі, скриня, цукерки.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь та навичок
Форма проведення: урок - заочна подорож
Хід уроку:
І. Організація класу до уроку
1. Привітання
ѕ Хай дзвенить пташиний спів
І біжить-дзюрчить струмок.
А шкільний дзвінок скликає
Учнів на новий урок.
2. Представлення
ѕ Доброго дня, мене звуть Аліна Олексіївна і сьогодні урок Української мови проведу у вас я!
3. Перевірка готовності до уроку
ѕ Приберіть все зайве з парт. На партах повинні бути лише підручник, зошит, щоденник та пенал!
4. Емоційне налаштування
ѕ У вас на партах лежать листочки, напишіть на них декілька компліментів своєму сусіду та віддайте листочок йому!
ѕ Зачитай, що ти написала(в).
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
1. Усне опитування
ѕ Яку тему ви вивчаєте?
ѕ Що таке речення?
ѕ Які речення бувають за метою висловлювання?
ѕ Якими вони бувають за емоційним забарвленням?
ѕ Що таке другорядні члени речення?
ѕ Які другорядні члени речення ви знаєте і на які питання вони відповідають?
ѕ Молодці!
2. Каліграфічна хвилинка
ѕ Відкрили зошити! Відступіть два рядочки від минулої роботи, посередині запишіть число, нижче - класна робота.
ѕ Діти, послухайте уважно та відгадайте загадку!
ѕ Це - водні пустелі,
Хвилі як бархани.
Серед бездонної сині -
Шторми, урагани... (Океан)
ѕ Звісно, це - океан! З нового рядка записуємо буквосполучення
Оо ок ом он ов ок ке еа ан
ѕ Океан - це водний простір між материками.
ѕ Запишіть слово «океан», а я подивлюсь як ви рівно сидите та гарно і охайно пишете.
ѕ Доберіть спільнокореневі слова до слова океан. (океанський, океанічний, океанчик)
ѕ Добре!
3. Словниковий диктант
( вивішую слова на дошку)
ѕ З нового рядочку, з великої літери запишіть словосполучення. ( 1учень біля дошки)
Безмежний океан, Тихий океан, океан почуттів, Індійський океан, океан сліз.
ѕ Чому Тихий і Індійський ми пишемо з великої літери?
ѕ Підкресліть словосполучення, вжиті у переносному значенні.
ѕ Що ви підкреслили? Чому?
ѕ На які питання відповідають слова «сліз» і «почуттів»?
ѕ Від якого слова вони залежать?
ѕ Вони залежать від слова «океан» і відповідають на одне й те саме питання, отже ці слова… (однорідні )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Оголошення теми і мети уроку
ѕ Як ви вже, напевне, здогадались, сьогодні ми поговоримо про однорідні члени речення, здійснимо цікаву подорож на океанське дно, де зустрінемо його веселих та привітних жителів, що підготували для вас подарунок - справжній скарб, але, щоб його отримати, ви маєте виконати їх завдання. То ж, будьте уважними та активними, ми занурюємося в океанські глибини!
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Списування із завданням
ѕ І першою випливла нас зустрічати Рибка-місяць. Вона каже, що дуже рада вас бачити і пропонує виконати її завдання. Якщо ми з ним впораємось, то вона дасть нам чарівну мушлю, що є одним із ключиків до скриньки скарбів.
ѕ Відкрийте підручники на сторінці 37, вправа 70.
а) Підбір заголовка
ѕ Вам потрібно прочитати текст та дібрати до нього заголовок. Читаємо по реченню, хто прочитав - називає ім'я того, хто буде читати наступним. Починаємо!
ѕ Молодці! Отже, який заголовок можна дібрати до цього тексту?
ѕ Записали на новому рядку, посередині вправа 70, нижче запишіть свій заголовок.
б) Виписування речень
ѕ Що таке однорідні члени речення?
ѕ Знайдіть в тексті речення з однорідними членами речення.
ѕ Випишіть їх. ( біля дошки 1 учень)
ѕ Назвіть однорідні члени речення.
ѕ На яке питання вони відповідають?
ѕ Від якого слова залежать?
ѕ Отже, вони залежні від одного слова і відповідають на одне й те саме питання.
ѕ Якими сполучниками поєднані однорідні члени і як їх треба читати?
в) Добір синонімів
ѕ Знайдіть і прочитайте в тексті виділені слова.
ѕ Усно доберіть до них синоніми!
Чарівний - красивий, вродливий, славний, дивовижний, ладний, захопливий, неземний.
Безмежний - безкраїй, нескінченний, бездонний, безмірний, неосяжний.
ѕ Дуже добре! Ми впоралися з цим завданням і Рибка-місяць дарує нам ось таку мушлю! Пливемо далі!
2. Фізкультхвилинка (електронна)
ѕ Погляньте, хто там в коралах заховався? Це ж Риба-клоун!
ѕ Добрий день, рибко, ми з дітьми хочемо дізнатись, що ти нам приготувала.
ѕ Он воно як, це дуже легке завдання і ми точно впораємось!
ѕ Встаньте діти на хвилинку, проведем фізкультхвилинку! (аудіозапис)
ѕ Добре, сідайте! Риба-клоун дуже вами задоволена, ви її розвеселили і вона дарує нам цю чудову мушлю. Дякуємо, рибка! Вирушаємо далі!
3. Робота з індивідуальними картками
ѕ А зараз нас зустрів Морський дракон. Він радий вас вітати на океанському дні і має нелегке завдання. У вас на партах лежать картки. В них є речення, але вони не завершені. Ваше завдання доповнити їх однорідними членами речення. Приступили до виконання, а ми з дракончиком дивимось, як гарно ви пишете!
Індивідуальна картка
Вулицями міста їздять автобуси, тролейбуси, ___________. Косар стомився і сів під деревом перепочити. Олеся швидко читає, але невиразно. До чудової пісня прислухалися і пташки, і дерева, і ____________. Я був не в лісі, а в полі. У лісі було тихо й сумно. У гаях, садах, ____________ літають зграйки синиць. однорідний речення учень знання
ѕ Зачитайте свої речення.
ѕ Розумники, добре підібрали!
ѕ Назвіть однорідні члени речення.
ѕ Підкресліть сполучники при однорідних членах речення.
ѕ Поясніть уживання розділових знаків при однорідних членах речення.
ѕ Молодці!
ѕ Ви гарно впорались і Морський дракон дарує нам ще одну, дуже гарну, мушлю.
4. Робота над деформованим текстом
ѕ Ой, погляньте! Це ж восьминіг! Пане восьминіг, чи є у вас для нас завдання?
ѕ Яка радість! Обов'язково впораємось! (вивішую деформовані речення на дошку)
Горах, корови, випасаються, у, вівці, кози.
Гаї, опустіли, поля, навкруги, ліси, долини.
Темні, і, оповили, хмари, небо, насунули.
ѕ Подивіться, у пана восьминога були речення, але маленькі рибки-бешкетниці попереплутували слова. Він просить у вас допомоги скласти знов речення.
ѕ Яке ж буде перше речення?
ѕ Як звучатиме друге?
ѕ Яке ж третє речення?
ѕ Молодці!
ѕ Запишіть ці речення в зошит!
ѕ В одному з речень підкресліть однорідні члени речення, обведіть, якщо є, сполучник, позначте головне слово хрестиком і доберіть запитання до однорідних членів речення.
ѕ Які ж ви розумники! Пан восьминіг вам дуже вдячний і дарує чудову мушлю. Дякуємо, пане восьминіг! Пливемо далі!
5. Самостійна робота
ѕ О, нас зустріла черепаха. В неї остання мушля від скрині скарбів. Що ж вона нам приготувала? А, це самостійна робота! Візьміть листочки, що я вам поклала на парти! Підпишіть своє прізвище та ім'я. Від вікна по варіантам перший, другий… Вам подані однорідні члени речення, складіть з ними речення. Приступили до виконання!
І варіант
Складіть і запишіть речення з однорідними підметами.
Коропи, окуні, карасі.
Вовки, лисиці і зайці.
Книги, газети і журнали.
Сонце, повітря і вода.
ІІ варіант
Складіть і запишіть речення з однорідними присудками.
Пишемо, читаємо і лічимо.
Прочитав, подумав і відповів.
В'яне, жовкне й обсипається.
Учиться і працює.
ѕ Чудово! Черепаха дарує нам останню мушлю! Можемо пливти до скрині скарбів!
V. Підсумок уроку
1.Інтерактивна вправа «Незавершене речення»
Я вивчив...
Я дізналася...
Я можу...
Я навчився...
Я запам'ятав...
Я зрозуміла,...
2. Оцінювання
ѕ Ви сьогодні дуже добре попрацювали, океанські жителі вами задоволені! Ми зібрали усі мушлі-ключі і можемо відкрити скриню скарбів! Зараз поглянемо, що там! Нічого собі, дуже гарний подарунок!
(роздаю цукерки)
3. Прощання
ѕ Діти, підніміться, будь ласка, на цьому наш урок завершено, до побачення.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Визначення і розкриття сутності поняття знань, умінь і навичок. Характеристика рівнів засвоєння навчальної інформації (по В.П. Беспалько). Методи навчання та їх види. Роль і функції перевірки знань, умінь і навичок учнів з математики у початкових класах.
курсовая работа [431,5 K], добавлен 03.03.2016Риси, дидактичні можливості стандартизованого контролю знань, психолого-педагогічна реалізація. Форми і методи реалізації стандартизованого контролю знань, умінь і навичок з математики в початкових класах. Функції контролю знань, умінь і навичок учнів.
курсовая работа [46,5 K], добавлен 14.01.2011Методи навчання як система послідовних, взаємозалежних дій учителі й учнів, їх класифікація та різновиди. Усний виклад знань учителем й активізація учбово-пізнавальної діяльності учнів, закріплення досліджуваного матеріалу. Самостійна робота учнів.
курсовая работа [77,9 K], добавлен 14.07.2009Аналіз теоретичних особливостей вивчення пунктуації. Підбір системи методів, прийомів та засобів навчання, що сприяють успішному формуванню пунктуаційних умінь та навичок в учнів. Розгляд вправ для засвоєння уживання розділових знаків у реченні.
курсовая работа [38,8 K], добавлен 28.10.2014Методика формування загально-трудових умінь і навичок учнів на заняттях з трудового навчання в загальноосвітній школі. Розробка занять у сфері контролю знань учнів до знань з трудового навчання в процесі викладання розділу "Електротехнічні роботи".
курсовая работа [48,2 K], добавлен 01.02.2011Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009Речення як основна одиниця синтаксису. Ознаки виділення речення як лінгвістичної одиниці. Експериментальне дослідження перспективності у формуванні поняття простого речення на уроках рідної мови. Зміст роботи по формуванню поняття простого речення.
дипломная работа [89,4 K], добавлен 19.09.2009Розгляд контролю як структурного компоненту навчального процесу. Визначення особливостей виявлення, вимірювання й оцінювання знань та умінь учнів. Основні стадії та функції контролю. Перевірка знань на відповідність загальним освітнім стандартам.
презентация [665,7 K], добавлен 18.11.2015Основні поняття контролю знань та навчальних досягнень учнів, його сутність, види та функції. Методи, форми організації і педагогічні вимоги до контролю та оцінювання знань учнів. Ефективність тестового контролю як сучасної форми контролю знань учнів.
курсовая работа [53,4 K], добавлен 23.12.2015Лінгводидактичні основи формування комунікативної компетенції на уроках вивчення синтаксису простого речення. Компетентнісний підхід у мовній освіті. Сучасний стан викладання тем простого речення в основній школі (аналіз програми та підручника).
магистерская работа [144,9 K], добавлен 15.10.2014