Алгоритми. Словесне подання алгоритмів. Складання алгоритмів для виконавців
План уроку в середній школі, метою якого є ознайомити учнів із поняттям "алгоритм" та навчити їх створювати. описання завдань, що допомагають вдосконалювати навички безпеки життєдіяльності та формувати в учнів інформаційно-комунікаційну компетентність.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 12.11.2018 |
Размер файла | 3,3 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Відділ освіти Косівської районної державної адміністрації
Рожнівський навчально-виховний комплекс «Гуцульщина»
імені Федора Погребенника
Національного університету «Києво-Могилянська академія»
Тема. Алгоритми. Словесне подання алгоритмів. Складання алгоритмів для виконавців (конспект уроку сходинки до інформатики, 2 клас)
Сергієнко Наталія Василівна,
учитель інформатики
в початкових класах
Рожнівського навчально-виховного комплексу
«Гуцульщина» ім.Ф.Погребенника НаУКМА
Тема. Алгоритми. Словесне подання алгоритмів. Складання алгоритмів для виконавців
Мета: ознайомити учнів із поняттям «алгоритм», навчити створювати алгоритми, закріпити поняття «команда» і «виконавець», вдосконалювати навички безпеки життєдіяльності, уміння працювати з мишею, формувати інформаційно-комунікаційну компетентність;
розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, логічне і алгоритмічне мислення, навички самостійної роботи на комп'ютері, вміння аналізувати і робити висновки; алгоритм інформаційний комунікаційний компетентність
виховувати відповідальність, самостійність, зацікавленість основами алгоритмізації та програмування.
Обладнання: комп'ютери, проектор, мультимедійна презентація з теми, куб з питаннями на гранях, вправа для очей, музика для фізкультхвилинки, алгоритми для роботи за комп'ютером.
Підручник «Сходинки до інформатики» Г.В.Ломаковська, Г.О.Проценко, Й.Я.Ривкінд, Ф.М.Рівкінд; робочий зошит «Сходинки до інформатики» Г.В.Ломаковська, Г.О.Проценко, Й.Я.Ривкінд, Ф.М.Рівкінд.
Програмне забезпечення: Scratch
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Привітання. Створення емоційного настрою (Слайд 1)
Привітаймося із сонечком:
«Здрастуй золотаве!» - (відповідь учнів)
Привітаймося з гостями:
«Щиро вас вітаєм!» (відповідь учнів)
Посміхніться один одному,
Погляньте ласкаво,
З гарним настроєм
В мандрівку вирушим цікаву.
- Діти, ми продовжуємо мандрувати дивовижною країною. Скажіть, будь ласка, як вона називається? (відповідь учнів - Інформатика). А мандруємо ми разом із нашими друзями - назвіть їх. (відповідь учнів - дівчинкою Ганнусею, гномиком Мудрунчиком та інопланетянином Елзіком)
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
- Яке завдання ви виконували вдома? (Черговий повідомляє: підручник ст. 91-98, зошит завдання 3 ст.35)
- Чи всі справилися з виконанням домашнього завдання?
- Які труднощі ви мали при виконанні роботи?
2. Вправа «Кубування» (Слайд 2 частина 1)
Завітав сьогодні в клас
Знову на урок до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає
І знання перевіряє.
Завдання написані на гранях куба:
1 грань:
1. Які речення бувають за метою висловлювання?
2. Виконавець - принтер, назви команду.
2 грань:
1. Які речення ми можемо називати командами?
2. Виконавець - учень, назви команду.
3 грань:
1. Як називається той, хто виконує команди?
2. Назви вимоги до команд.
4 грань:
1. Що таке команда?
2. Команда «Відправ електронного листа», назви виконавця.
5 грань:
1. Хто такий виконавець?
2. Що таке «система команд виконавця?»
6 грань:
1. Наведи приклад команди.
2. Хто може бути виконавцем?
(Слайд 2 частина 2)
Висновок. Отже, ми пригадали, що команда - це речення, яке спонукає до дії. Це - чіткий і короткий наказ.
Виконавець команд - той, хто розуміє і може виконувати ці команди.
Система команд виконавця - це команди, які може виконати виконавець.
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра «Допоможи Півникові» (Слайд 3 частина 1)
- Ось ми завітали в гості до героя казки. Погляньте на малюнок - здогадались, як називається казка? (Колосок)
- Пригадаймо, в кінці казки працьовитий Півник напік смачних пиріжків. Але сьогодні він не зміг упоратися із цим завданням, бо не знає, з якої дії почати роботу, адже всі вони переплуталися.Давайте допоможемо Півникові. Наше завдання відтворити події казки, розставивши за порядком команди.
-
Відповідь:
1. Знайти колосок.
2. Обмолотити.
3. Намолотити борошна.
4. Замісити тісто.
5. Витопити піч.
6. Спекти пиріжків.
(Слайд 3 частина 2)
- Молодці. Ми допомогли Півникові встановити команди по порядку їх виконання, тобто відновили послідовність команд. Тепер Півник знає, яку команду за якою потрібно виконувати, щоб одержати результат - напекти пиріжків.
2. Повідомлення теми і завдань уроку (Слайд 4)
- Тема нашого уроку «Алгоритми. Словесне подання алгоритмів. Складання алгоритмів для виконавця». Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що таке алгоритм, визначимо, які вимоги ставляться до алгоритму, навчимося створювати алгоритми. Будемо розв'язувати інформаційні вправи та програмувати алгоритми для комп'ютерного виконавця.
3. Девіз уроку (Слайд 5)
І нехай девізом нашого уроку будуть слова-команди від нашого друга Елзіка. Зачитайте їх.
Уважно слухай!
Старанно учись!
Плідно працюй!
Творчо міркуй!
IV. Сприймання та осмислення нового матеріалу
1. Робота з підручником ст. 99 (Слайд 6 частина 1)
А зараз ми з вами побуваємо у гостях у нашої подруги Ганнусі.
Ш Читання вчителем першого абзацу.
Ш Читання учнями команд.
Ш Робота з малюнками.
- Розгляньте малюнки. Чи виконав Тоша команди, які дала йому Ганнуся?
- Чи полив робот квіти?
- Міркуємо: чому Тоша досягнув результату? (команди відповідали всім вимогам: були правильні, зрозумілі, точні, та послідовні).
(Слайд 6 частина 2)
Висновок. Послідовність команд, виконання яких приводить до результату називається алгоритмом.
2. Формування уявлень про вимоги до алгоритмів
- Одного разу Ганнуся дала роботові такі команди: (Слайд 7 частина 1)
· Піди на кухню.
· Почисти яблуко.
· Принеси нам з Елзіком.
- Але робот приніс їм чомусь шкірки від яблук. Чому так вийшло?
(Тоша не зрозумів, що саме він має принести)
- А от як би мав виглядати цей алгоритм, прочитайте на с.100
Ш Читання учнями команд.
Ш Робота з малюнками.
Висновок. Отже, алгоритм має бути зрозумілим. Це одна із властивостей алгоритму.
Пригадаймо:
Кожен виконавець має свої команди і може виконувати тільки їх. Тому алгоритм може містити тільки ті команди, які входять до системи команд цього виконавця.
Алгоритм повинен містити такі команди, які виконавець може виконати. Це - друга властивість алгоритму.
Увага! Виконавець повинен чітко знати, яку команду він має виконати наступною.
Закінчивши виконання останньої команди, виконавець закінчує виконання всього алгоритму.
Виконавши алгоритм ми одержуємо результат. Це - третя властивість алгоритму.
Отже, ще раз назвемо властивості алгоритму: (Слайд 6 частина 2)
Команди зрозумілі.
Команди можна виконати.
Алгоритм має результат.
Фізкультхвилинка (Слайд 8)
Ну а зараз, любі діти,
Час гімнастику зробити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусідів подивись.
На носочках піднялись,
І до сонця потяглись.
Руки разом опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім'яли
І за парти посідали.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті (Слайд 9)
Ш Розгадування ребусу
Ш Завдання 1 ст.36
2. Самостійна робота
(Слайд 10)
Ш Завдання 2 ст.36
Напишіть алгоритм виходу з лабіринту
Ш Взаємоперевірка
Ш Фронтальна перевірка
Жартівливий алгоритм. (Слайд 11)
3. Завдання 3 ст.36
- З алгоритмами ми зустрічаємося в житті постійно. Та й життя наше - це алгоритм, адже ми завжди виконуємо різноманітні команди. Пригадайте, які алгоритми ми виконуємо на уроках української мови? (Визначаємо головні члени речення, робимо звукобуквений аналіз слова).
- А на уроках математики? (Розв'язуємо задачі, рівняння)
- На уроках довкілля? (календар погоди, відповідь біля дошки)
- А тепер ми ознайомимося із жартівливим алгоритмом, який друзі склали для Мудрунчика-ласунчика, який дуже любить ласувати цукерками. А ви любите?
- Отже, ваше завдання знайди та виправити помилки.
Ш Перевірка
- Пам'ятайте, де б ми не були, ми повинні завжди дбати про чистоту і порядок. Не засмічуйте довкілля, викидайте обгортки в смітник, бережіть працю людей, які прибирають.
Самостійна робота. Завдання 4.
(Слайд 12)
Визнач правильну послідовність дій малювання квітки і постав позначку у відповідному квадратику.
Ш Перевірка на слайді.
4. Колективна робота.
5. Завдання 5.
(Слайд 13)
- А зараз попрацюємо із магічними математичними трикутниками. Пригадаймо алгоритм виконання завдання: додай два числа, що стоять поруч, і впиши суму у верхній кружечок.
- Молодці, алгоритм виконали правильно, і досягли результату.
VI. Підготовка до практичної роботи
(Слайд 14)
За комп'ютер ми сідаєм,
Правила всі пригадаєм.
Щоб безпечно працювати,
Треба їх нам добре знати.
1. Повторення правил безпеки ланцюжком.
2. Ознайомлення з інструкцією, визначення завдань.
(Слайд 15)
- Сьогодні ми будемо працювати в середовищі програмування Scratch і наше завдання бути самому виконавцем і виконувати алгоритм та створювати алгоритм для комп'ютерного виконавця Рудого кота, враховуючи всі вимоги для алгоритму.
VII. Практична робота
- Отже, сьогодні у нас дуже цікаве і дещо незвичне завдання: ви - виконавці, які виконують мої команди і одночасно ви створюєте алгоритм для комп'ютерного виконавця. Складений вами алгоритм повинен привести нас до результату.
- У вас на столах є написані алгоритми, можете ними користуватися. Пам'ятайте, що чітке і послідовне виконання команд приводить до правильного результату.
1. Запустити на виконання програму Скреч.
2. Поміняти фон сцени:
1) Активувати Сцену: в правій нижній частині екрану клацнути лівою кнопкою миші на білому прямокутнику із надписом «Сцена».
2) В середній частині вікна вибрати закладку «Фони».
3) Натиснути кнопку «Імпортувати»
4) Відкрити папку «Nature»
5) Вибрати фон. Натиснути кнопку «Гаразд».
3. Навчити кота говорити «Привіт!»
1) Активувати Рудого кота: в правій нижній частині екрану клацнути лівою кнопкою миші на «Об'єкт1».
2) В середній частині екрана вибрати закладку «Скрипти»
3) В лівій частині екрана вибрати меню «Вигляд»
4) Перетягни команду «Говорити Привіт! Впродовж 2 сек.»
4. Змінити розмір виконавця.
1) Перетягти команду «Змінити розмір на 10»
5. Змінити колір виконавця.
1) Перетягти команду «Змінити ефект колір на 25»
6. Навчити виконавця ходити.
1) Активувати меню «Рух».
2) Перетягти команду «Переміститись на 10 кроків»
7. Навчити виконавця нявкати.
1) Вибери меню «Звук»
2) Перетягни команду «Грати звук Няв».
8. Повторити алгоритм
1)Вибрати меню «Керувати».
3) Перетягнути команду «Повторити поки».
4) Приєднати команди.
9. Перегляд виконання алгоритму
1) Активувати команди
2) Перейти в режим перегляду.
10. Вийти з режиму перегляду.
11. Закрити вікно програми.
VIII. Розминка для очей
(Слайд 16. Файл із мультимедійною розминкою)
IX. Підсумок уроку
1. Вправа «Віднови алгоритми»
(Слайд 17)
- Діти, пригадайте «Казку про рибака та рибку», яку написав відомий поет О.С.Пушкін і назвіть виконавців.
- Молодці. А зараз погляньте на екран - в алгоритмах наших виконавців зникли деякі команди. Ось вони в скринці.
Наше завдання: відновити алгоритм для кожного виконавця.
Дідусь Рибка
Піди до синього моря. Почуй поклик дідуся.
Поклич рибку. Припливи.
Пожалійся на бабу. Спитай, чого треба.
Передай рибці бажання старої. Вислухай.
Піди до землянки. Пообіцяй виконати бажання старої.
Побач, чи бажання виконано. Виконай бажання.
Стара
Посвари дідуся.
Відішли до рибки.
Отримай бажане.
- Молодці. Ми відновили алгоритми і події казки не зміняться, адже виконавці тепер знають яку команду потрібно виконати наступною.
2. Вправа «Мікрофон»
(Слайд 18)
- Чи цікаво вам було на уроці?
- Що нового ви дізналися?
- Що вам більше сподобалося: бути виконавцем чи давати команди?
Ш Оцініть свою роботу на уроці.
(Слайд 19)
Ви працювали недостатньо старанно -- руки вгору.
Ви працювали добре -- руки до плечей.
Ви працювали чудово -- аплодуємо.
Домашнє завдання.
(Слайд 20)
1. Опрацювати матеріал в підручнику на ст. 99-103
2. Виконати завдання 6 ст. 37 в зошиті.
Ш Слово вчителя.
(Слайд 21)
-- Збіг наш урок, як коротка мить.
Ще попереду у нас багато кроків:
Цікавих, дивовижних уроків.
Тож старайтесь вправно все вивчати,
Щоб більше досягти, щоб більше знати!
- Дякую вам за роботу на уроці!
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Формування в учнів поняття алгоритму. Ознайомлення з властивостями, способами та основними формами подання алгоритмів. Базові структури алгоритмів та їх властивості. Побудова графічних схем найпростіших алгоритмів. Аналіз алгоритму розв’язування задачі.
разработка урока [242,8 K], добавлен 21.04.2011Освітня мета класної години - ознайомити учнів з деякими важливими винаходами та з історією їх виникнення. Виховна: уважність, самостійність. Розвиваюча: навчити учнів розв'язувати раціоналізаторські задачі, мати технічне мислення, пам'ять, увагу та уяву.
учебное пособие [13,2 K], добавлен 19.12.2008Стан і розвиток індивідуального підходу до учнів в історії педагогічної думки. Порівняння видів диференціації та індивідуалізації. Використання різнорівневих завдань в середній школі та методичні рекомендації щодо підвищення ефективності поділу навчання.
курсовая работа [238,5 K], добавлен 19.01.2011Рішення завдань інтегративного і проблемного навчання за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. Типологія уроків літератури з мультимедійною підтримкою; формування комунікативної компетенції учнів: створення презентації, інтегровані уроки.
реферат [23,9 K], добавлен 13.01.2011Використання сучасних інформаційно-комунікативних та інтерактивних технологій формування компетентностей учнів. Визначення понять "комунікативна" та "соціокультурна компетентність". Інтерактивні форми роботи на уроках української мови та літератури.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 20.08.2013Дидактичні вимоги до сучасного уроку. Мета уроку, психологічні вимоги до уроку. Організація пізнавальної діяльності учнів. Врахування вікових особливостей учнів. Вимоги до техніки проведення уроку. Регулювання якості вищої освіти державним стандартом.
реферат [31,1 K], добавлен 15.06.2010Мета уроку на тему "Основи технології писанкарства". Методичне оснащення уроку. Виконання різнорівневих завдань. Робота учнів в групах. Контроль знань учнів, взаємоперевірка, самоконтроль. Аналіз допущених помилок. Картки для індивідуального опитування.
конспект урока [57,8 K], добавлен 19.01.2012Тестування як одна з форм контролю іншомовної компетенції учнів. Формалізований тест: поняття, сутність, види. Концептуальні основи тестового контролю іншомовної компетенції учнів у процесі навчання іноземній мови у середній загальноосвітній школі.
курсовая работа [41,8 K], добавлен 04.08.2016Сутність тестів як засобу контролю. Психологічні особливості учнів та їх готовність до виконання тестових завдань. Порівняльний аналіз граматичних тем у підручнику з англійської мови та вимог до граматики у тестах зовнішнього незалежного оцінювання.
курсовая работа [40,5 K], добавлен 20.03.2011Зміст, аналіз самостійної роботи учнів. Види самостійної діяльності учнів. Методика організації самостійної роботи на уроках трудового навчання в основній школі. Методична розробка уроку трудового навчання на тему "Світильники й електроприлади в побуті".
дипломная работа [78,1 K], добавлен 02.02.2014