Функція у=х2 її властивості, графік
Знаходження значень функції у=х2 що відповідають заданим значенням. Формування вмінь виконання усних вправ. Побудова графіка та знаходження координат точок перетину. Графічне розв'язування рівнянь. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 12.10.2018 |
Размер файла | 39,2 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Функція у = х2 її властивості, графік
Мета: домогтися засвоєння учнями властивостей функції у = х2 та виду і властивостей її графіка та способу застосування графіка функції у = х2 для графічного розв'язання рівнянь виду х2 = а; формувати вміння відтворювати зміст вивчених понять, відпрацювати навички роботи з графіком функції.
Тин уроку: засвоєння знань та вмінь.
Хід уроку
1. Організаційний етап
На цьому етапі уроку слід надати учням інформацію про:
• орієнтовний план вивчення розділу;
• кількість навчальних годин; приблизний зміст матеріалу;
• основні вимоги до знань та вмінь учнів;
• приблизний зміст завдань, що будуть винесені на контроль.
(Цю інформацію можна помістити на стенді «Довідково-інформаційний куточок» у кабінеті математики та з метою економії часу запропонувати учням для самостійного ознайомлення у позаурочний час).
2. Перевірка домашнього завдання
Якщо письмово було задано виконати аналіз контрольної роботи, то вчитель збирає зошити учнів для перевірки.
3. Формулювання мети і завдань уроку
Матеріал уроку певним чином пов'язаний з останньою темою попереднього розділу «Функція », а точніше із застосуванням побудови графіка цієї функції для графічного розв'язання рівнянь з однією змінною, що мають вигляд (де k ? 0, a, b -- деякі числа. Тому певним поштовхом до вивчення матеріалу уроку може бути запропоноване вчителем завдання:
«Не розв'язуючи рівняння, доведіть, що рівняння х2 = а (де а -- деяке число) може мати або два, або один корінь, або не мати жодного кореня, залежно від значення числа а. Дослідіть цю залежність».
Таке формулювання завдання створює певну проблемну ситуацію, обговорюючи яку учні або самостійно, або за допомогою вчителя доходять усвідомлення того, що єдиним на цей момент способом розв'язання задачі є спосіб, який учні опанували під час вивчення попередньої теми: тобто слід побудувати графіки двох функцій: у = х2 та у = а і дослідити кількість точок перетину цих графіків залежно від значення числа а.
Таким чином, одним із головних постає питання про необхідність вивчення властивостей функції у = х2 та побудову її графіка - це твердження виражає основну дидактичну мету уроку.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
З метою успішного сприйняття учнями навчального матеріалу уроку перед вивченням нового матеріалу слід активізувати такі знання і вміння учнів: основні поняття, пов'язані з поняттям функції та відповідними оперативними вміннями (для функції, заданої формулою? знайти: значення, функції, що відповідає значенню аргументу, та навпаки, знайти, при якому значенні аргументу функція набуває цих значень; перевірити, чи належить точка із заданими координатами графіку функції, заданої формулою); вид графіка функції у = kх + b (та її особливий випадок: у = b); виконання арифметичних дій з раціональними числами; означення та властивості степеня з натуральним показником (особливо властивість степеня з парним показником).
Виконання усних вправ
1. Знайдіть область визначення функції:
а) ; б) ; в) .
2. Функцію задано формулою .
а) Якого значення набуває функція, якщо аргумент дорівнює 4?
б) При якому значенні аргументу значення функції дорівнює ?
3. Чи проходить графік функції через точки: а) А(-1; 1); б) В; в) С; г) D?
4. Визначте знак виразу: а) (-3)10; б) (-x - 1)2 ; в) -x2 - 1.
5. Як називається графік функції при k ? 0? Опишіть властивості функції.
6. Опишіть вид графіка функції (при k ? 0) при k > 0; k < 0.
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
1. Функція у = x2: її область визначення, область значень.
2. Графік функції у = х2, його властивості.
3. Приклади задач на застосування властивостей функції у = х2.
Засвоєння знань учнями проводиться або у формі евристичної бесіди, або у формі пошукової роботи, метою якої є встановлення основних властивостей функції у = х2 (області визначення, області значень) та порівняння їх з основними властивостями вивчених раніше функцій, а також встановлення форми графіка цієї функції (при цьому, так само як і під час вивчення питання про форму графіка функції , якщо є можливість, використати відповідні комп'ютерні програми), вивчення особливостей цього графіка. Результати (висновки) цієї дослідницької роботи заносяться до зошитів у вигляді таблиці (див. опорний конспект 8).
VI. Формування вмінь виконання усних вправ
1. Визначте без обчислення, які з точок не належать графіку функції у = х2: (-1; 1); (-2; -4); (0; 8); (3; -9); (1,7; 2,89); (16; 0). Відповідь поясніть.
2. Скільки спільних точок можуть мати пряма і графік функції у = х2?
а) Піднесіть до другого степеня: 3; -3; 0,5; ; 0; - 0,1;
б) Назвіть числа, квадрати яких дорівнюють: 36; 0,49; ; 1.
Виконання письмових вправ
Для досягнення мети уроку (див. вище) мають бути розв'язані вправи такого змісту:
1. Знаходження значень функції у = х2 (аргументу), що відповідають даним значенням аргументу (функції) за формулою. Функцію задано формулою у = х2. Знайдіть:
а) значення у, яке відповідає таким значенням х: - 4; - 2,1; 0; 5;
б) значення х, яким відповідають такі значення у: 36; 49; 100; 121.
2. Знаходження за готовим графіком функції у-х2 значень функції (аргументу), що відповідають заданим значенням аргументу (функції).
Рис. 1
Користуючись графіком функції у = х2 (див. рис), знайдіть значення аргументу, яким відповідають такі значення функції: 1,5; 3,5; 7,5.
3. Визначення, чи належить задана точка графіку функції у = х2.
Чи проходить графік функції у = х2 через точки: A(15; 225); B(-22; 484); С ?
4. Побудова графіка функції у-х2 разом із графіком якої-небудь функції (з вивчених раніше) та знаходження координат спільних точок цих графіків (точок перетину).
1) Побудуйте графік функції у = х2, де -3 < х <2.
2) У скількох точках перетинаються графіки функцій:
а) у = х2 і у = х - 5; б) у = х2 і у = 4х - 4?
5. Графічне розв'язування рівнянь.
1) Розв'яжіть графічно рівняння: а) х2 = - х + 2; б) х2 - 3 = - 2х.
2) Знайдіть значення k, при якому графіки функцій у = kх + 4 і у = х2 перетинаються в точці з абсцисою -1.
6. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які мають достатній та високий рівень знань.
1) Знайдіть значення b, при якому графіки функцій у = 2х + b і у = х2 мають лише одну спільну точку. Які координати цієї точки?
2) Користуючись графіком функції у = х1, укажіть значення х, при яких точки параболи розміщені нижче від прямої у = - х + 6.
3) Знайдіть пропущений запис:
Таблиця 1
1; 4; 9; 16; 25;... |
у = х2 |
|
...; 8; 27; 64; 125;... |
? |
VII. Підсумки уроку
В якому з випадків правильно вказано значення параметра а?
Рис. 2
функція графік координата
VIII.Домашнє завдання
1. Вивчити властивості функції у = х2, схему побудови її графіка.
2. Розв'язати вправи, аналогічні за змістом до вправ класної роботи (для відпрацювання вмінь стосовно побудови графіка функції у = х2 можна запропонувати виконання побудови графіка на міліметровому папері, звернувши особливу вагу учнів на поведінку графіка біля початку координат).
3. Повторити: означення степеня з натуральним показником, властивості парного степеня числа; розв'язати вправи на застосування цих понять.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Психолого-педагогічні основи формування вмінь розв'язувати задачі. Види простих задач. Формування вмінь розв'язувати задачі на знаходження невідомого компонента. Задачі на знаходження невідомого, доданка, зменшуваного та від'ємника за допомогою рівнянь.
дипломная работа [3,7 M], добавлен 12.11.2009Удосконалення обчислювальних навичок додавання та віднімання двоцифрових чисел із переходом через розряд, табличного множення та ділення. Складання і розв’язування простої задачі на знаходження суми. Складання складеної задачі на знаходження різниці.
разработка урока [1,3 M], добавлен 24.11.2023Етапи розв'язування складеної задачі. Ознайомлення із змістом та аналіз задачі. Складання плану, добір запитання до умови. Графічне зображення повного аналізу і плану розв'язування. Формування у молодших школярів уміння застосовувати прийоми перевірки.
реферат [18,3 K], добавлен 16.11.2009Аналіз програми вивчення рівнянь та нерівностей в основній школі, методика їх розв'язування. Теоретичні основи дослідження. Види рівнянь (лінійні, квадратні та зведені до квадратних). Теорема Вієта: приклади розв'язування вправ з використанням теореми.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 09.04.2015Диференційовано-групова форма організації навчання у початкових класах. Методика формування умінь і навичок при розв'язанні задачі на знаходження суми і остачі. Особливість роботи над простими задачами на знаходження добутку як суми однакових доданків.
реферат [758,9 K], добавлен 16.11.2009Задачі економічного змісту. Розв’язування квадратних рівнянь. Застосування формули коренів квадратного рівняння та теореми Вієта. Праця учнів за алгоритмом. Завдання на кмітливість та нестандартне мислення. Обчислення кількості можливих комбінацій.
конспект урока [42,1 K], добавлен 21.02.2011Теореми та ознаки подільності натуральних чисел. Обґрунтування вимог до математичної підготовки учнів, розробка методики викладу теми "Подільність чисел". Приклади розв’язування вправ, а також задачі без розв’язання для самостійного розв’язування.
курсовая работа [239,2 K], добавлен 02.09.2011Формування знань учнів про похідні сталої, складеної, показникової, логарифмічної та степеневої функцій з довільним дійсним показником. Вивчення теореми про похідні суми, добутку і частки функцій. Формування умінь учнів знаходити похідні функції.
курс лекций [293,4 K], добавлен 14.06.2009Вивчення геометричних місць точок у 7 класі. Основні задачі на побудову. Властивості й ознаки паралелограма та інших чотирикутників. Суть методу симетрії. Методи геометричних перетворень. Застосування подібності трикутників для розв'язування задач.
курсовая работа [422,5 K], добавлен 02.10.2014Основні задачі на побудову. Вивчення геометричних місць точок у 7 класі. Поетапне розв'язування задач та пошук способу побудови. Методичні розробки конспектів уроків геометрії в 7-8 класах з ілюстрацією застосування різних методів геометричних побудов.
курсовая работа [413,1 K], добавлен 14.10.2014