Площа трапеції
Етапи закріплення знань учнями формул для обчислення площі трикутника. Дослідження формули для обчислення площі трапеції, принципи її математичного виведення та аналізу. Підходи до формування в учнів умінь і навичок для її практичного застосування.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 12.10.2018 |
Размер файла | 42,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Размещено на http://www.allbest.ru/
Площа трапеції
Мета: закріпити знання учнями формул для обчислення площі трикутника. Розглянути формулу для обчислення площі трапеції. Формувати в учнів уміння та навички застосовувати цю формулу для обчислення площі трапеції.
Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичну мову. Виховувати культуру спілкування на уроках.
Методи навчання: пояснення, бесіда, робота з підручником
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок
Навчально-методичне забезпечення уроку: підручник
Очікуваний результат: учень вміє застосовувати формулу для обчислення площі трапеції.
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Як і на кількох попередніх уроках, щоб зекономити час, на цьому етапі уроку учні коментують розв'язання домашніх задач за готовими рисунками, виконаними на дошці заздалегідь (або самим учителем, або учнями).
Засвоєння змісту теоретичного матеріалу та його розуміння перевіряється під час самостійного виконання учнями тестових завдань (див. Зошит для підсумкового та тематичного оцінювання).
Тестове завдання
Варіант І
1. Назвіть формулу площі прямокутника зі сторонами а і b.
а) ; б) ; в) а2 + b2; г) ab.
2. Знайдіть площу ромба ABCD, якщо АС = 5 см, BD = 8 см.
3. а) 20 см2; б) 40 см2; в) 10 см2; г) 13 см2.
4. За даними рисунка знайдіть площу трикутника ABC.
а) 42; б) 84; в) 13; г) 21.
5. Знайдіть площу прямокутника зі стороною 5 м і діагоналлю 13 м.
6. а) 60 см2; б) 60 м2; в) 65 м2; г) 156 м2.
7. Дві сторони трикутника дорівнюють 8 см і 12 см, а висота, проведена до меншої з них, - 3 см. Знайдіть висоту, проведену до більшої сторони.
а) 4 см; б) 2 см; в) 4.5 см; г) 10 см.
8. Знайдіть площу ромба зі стороною 12 см і гострим кутом 30°.
9. а) 144 см2; б) 36см2; в) 72 см2; г) 72 см2.
Варіант 2
1. Назвіть формулу площі квадрата зі стороною а.
2. а) 2а2; б) 4а; в) а2; г) 4а2.
3. У паралелограмі ABCD до сторони AD проведено висоту ВК. Знайдіть площу паралелограма, якщо ВС = 8 см, ВК = 5 см.
а) 20 см2; б) 40 см2; в) 80 см2; г) 13 см2.
4. За даними рисунка знайдіть площу три кутника ABC.
а) 30; б) 60; в) 15; г) 11.
5. Знайдіть площу прямокутного трикутника з катетом 15 м і гіпотенузою 17 м.
6. а) 127,5 м2; б) 60 м2; в) 120 м2; г) 60 см2.
7. Сторони паралелограма дорівнюють 12 см і 16 см, а менша висота - 3 см. Знайдіть більшу висоту паралелограма.
а) 4 см; б) 2,25 см; в) 6 см; г) 14 см.
8. Знайдіть площу паралелограма зі сторонами 8 м і 12 м та гострим кутом 30°.
а) 48 м2; б) 96 м2; в) 24 м2; г) інша відповідь.
Після закінчення роботи - перевірка і корекція.
III. Формулювання мети і завдань уроку
Залежно від рівня інтелектуальної активності учнів учитель або сам повідомляє мету уроку - вивчення формули для обчислення площі трапеції, або ж пропонує учням виконати практичне завдання (на розвиток конструктивного мислення).
Завдання
1) Одного разу Петрик П'яточкін склав трапецію із чотирьох прямокутних трикутників. Чи зможете ви повторити його досягнення? «покращити» (тобто скласти трапецію з меншої кількості прямокутних трикутників)? Що спільного мають усі трикутники в кожному із зображених випадків?
2) Який із випадків можливий для будь-якої трапеції?
Розв'язуючи завдання, учні можуть прийти до конфігурацій, зображених на рис. 1.
Розв'язання задачі, крім суто розвивального значення, допомагає учням зрозуміти прийом, який використовують автори підручника під час обґрунтування формули площі трапеції - розбиття трапеції на трикутники з рівними висотами, що дорівнюють висоті трапеції, та зі сторонами, що є основами трапеції. Від розуміння цього факту до формулювання мети уроку один логічний крок - якщо застосувати властивості площ та формулу площі трикутника, то напевно можна вивести формулу для обчислення площі трапеції. Реалізація цього плану (з подальшим закріпленням виведеної формули та формуванням умінь застосовувати формулу площі трапеції) - основна мета уроку.
IV. Актуалізація опорних знань, та вмінь
З метою успішного засвоєння учнями змісту теореми, що виражає формулу площі трапеції, та ідеї її доведення, а також розуміння учнями можливості запису теореми у вигляді S = MN h, учням слід активізувати знання і вміння щодо аксіом площ, формули площі трикутника, означення трапеції, середньої лінії трапеції та її властивості.
1. ABCD - трапеція (BC || AD), AD = a, BC = b, AM = BM, CN = ND. Який із зображених на рисунку 2 відрізків має довжину:
а) ; б) ; в) ; г) ?
2. На медіані BD трикутника ABC (рис. 3) взято довільну точку М. Доведіть, що площі трикутників АВМ і СВМ рівні.
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
1. Теорема (формула площі трапеції).
2. Друге формулювання формули площі трапеції.
VI. Формування первинних умінь
Виконання усних вправ
1. Дві рівновеликі трапеції мають рівні висоти. Чи означає це, що основи даних трапецій також відповідно рівні?
2. Чи може діагональ трапеції ділити її на два рівновеликі трикутники? Відповідь обґрунтуйте.
3. Дано: ABCD - трапеція (BC || AD). Знайдіть 5, якщо:
а) ВС = 2 см; AD = 10 см; h = 5 см;
б) BC + AD = 16 см; h = 6 см;
в) середня лінія дорівнює 10 см; висота 5 см;
г) r = 5 см; AB + CD = 18.
Виконання письмових вправ
1. Знайдіть площу трапеції, якщо:
а) її основи дорівнюють 4 см і 10 см, а висота - 6 см;
б) висота трапеції та її середня лінія дорівнюють 8 см.
2. Основи рівнобедреної трапеції дорівнюють 8 см і 16 см, а гострий кут - 45°. Знайдіть площу трапеції.
3. Знайдіть площу:
а) рівнобедреної трапеції з основами 15 см і 39 см, діагональ якої перпендикулярна бічній стороні;
б) прямокутної трапеції з бічними сторонами 12 см і 13 см, діагональ якої є бісектрисою гострого кута.
VII. Підсумки уроку
Яка із фігур на рис. 4 зайва? Чому?
площа трикутник трапеція учень
VIII. Домашнє завдання
Вивчити формулу для обчислення площі трапеції.
Розв'язати задачі.
1. Основи прямокутної трапеції дорівнюють 6 см і 10 см, а більша бічна сторона - 5 см. Знайдіть площу трапеції.
2. Знайдіть площу рівнобедреної трапеції з основами 14 см і 50 см та діагоналлю 40 см.
3. У прямокутній трапеції сума основ дорівнює 20 см, а сума бічних сторін - 30 см. Знайдіть площу трапеції, якщо один із її кутів дорівнює 30°.
4. Основи трапеції, вписаної в коло, дорівнюють 12 см і 4 см. Знайдіть площу трапеції, якщо в неї можна вписати коло.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Поняття і класифікація умінь в психолого-педагогічній літературі. Характеристика навчальних умінь і навичок. Дидактичні принципи і етапи формування умінь і навичок. Методичні рекомендації формування пізнавальних умінь, можливостей та інтересу учнів.
курсовая работа [61,8 K], добавлен 15.12.2015Сутність та роль усних обчислень, види вправ та формування навичок у школярів на уроках математики. Шляхи вдосконалення знань учнів, розвиток пізнавальних здібностей та логічного мислення, методика та аналіз результатів експериментального дослідження.
дипломная работа [4,7 M], добавлен 08.11.2009Визначення і розкриття сутності поняття знань, умінь і навичок. Характеристика рівнів засвоєння навчальної інформації (по В.П. Беспалько). Методи навчання та їх види. Роль і функції перевірки знань, умінь і навичок учнів з математики у початкових класах.
курсовая работа [431,5 K], добавлен 03.03.2016Особливості конструктивних, організаційно-технологічних та трудових знань і вмінь. Дидактичні принципи і методичні прийоми формування умінь і навичок. Фронтальна та індивідуальна перевірка набутого в навчально-виховному процесі досвіду у школярів.
курсовая работа [51,7 K], добавлен 24.10.2010Теорія і практика, психолого-педагогічні та методологічні основи, шляхи формування комунікативних умінь і навичок молодших школярів. Організація та зміст експериментального дослідження ефективності формування умінь і навичок учнів на уроках рідної мови.
дипломная работа [93,9 K], добавлен 27.09.2009Риси, дидактичні можливості стандартизованого контролю знань, психолого-педагогічна реалізація. Форми і методи реалізації стандартизованого контролю знань, умінь і навичок з математики в початкових класах. Функції контролю знань, умінь і навичок учнів.
курсовая работа [46,5 K], добавлен 14.01.2011Особливості розвитку комунікативних умінь розумово відсталих школярів. Аналіз сформованості комунікативних умінь і навичок учнів спеціальної школи. Вплив дидактичних ігор географічного змісту на мовленнєвих розвиток учнів з особливими потребами.
курсовая работа [62,3 K], добавлен 10.09.2012Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009Основи формування в учнів спеціальних вмінь на заняттях з трудового навчання у 8-11 класах при вивченні профілю "Деревообробка". Педагогічна сутність проблеми формування і розвитку загальнотрудових умінь і навичок в учнів. Методичний аналіз програми.
курсовая работа [37,4 K], добавлен 27.09.2008Аналіз теоретичних особливостей вивчення пунктуації. Підбір системи методів, прийомів та засобів навчання, що сприяють успішному формуванню пунктуаційних умінь та навичок в учнів. Розгляд вправ для засвоєння уживання розділових знаків у реченні.
курсовая работа [38,8 K], добавлен 28.10.2014