Розвиток мовлення в ДОЗ за допомогою народних казок та ігор
Огляд розвиваючих сценаріїв народних казок та ігор для дітей молодшого та середнього дошкольного віку. Їх роль у розвитку мовлення дошкілят, знайомстві з народними традиціями та українським фольклором. Шляхи використання у виховальному процесі ДОЗ.
Рубрика | Педагогика |
Вид | лекция |
Язык | украинский |
Дата добавления | 02.10.2018 |
Размер файла | 1,9 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Размещено на http://www.allbest.ru/
Розробки занять з мовленнєвого розвитку
1.Хліб всьому голова (ранній вік)
казка народний ігра дитина
Мета: дати уявлення про хліб, давній звичай ставлення до хліба, як його готують. Прищеплювати шанобливе ставлення до хліба, звертаючись до народної мудрості. Викликати бажання самим навчитися пекти хліб.
Матеріал: хліб, хлібні вироби, рушник, колоски, борошно, сіль, цукор, яйця, дріжджі, маргарин, молоко, вода, дріжджеве тісто, приладдя для розкачування тіста.
Хід заняття:
- Діти, подивіться, як гарно сьогодні у нас прикрашений стіл. Що ви бачите на столі? (Вишиваний рушник, хліб, колоски у вазі). Чи цікаво вам, про що ми сьогодні будемо вести бесіду?
Відгадайте загадку:
Він і чорний, він і білий,
і завжди він загорілий,
як до столу ми йдемо,
то без нього не їмо.
-Так, це пахучий, рум'яний хліб. Ми зустрічаємося з хлібом щодня. Без хліба не обходиться ні буденний, ні святковий стіл.
-Які прислів'я ви пам'ятаєте про хліб?
Нема хлібу - нема обіду.
Хліб - усьому голова.
Не всі землю орють, але всі хліб їдять.
Хліб - батько, вода - мати: не дадуть загибати.
Як хліб буде, то й усе буде.
Де хліб і вода, там нема голода.
З давніх часів батьки навчали дітей своїх традицій - берегти хліб. Хліб завжди був не тільки їжею, але й окрасою на різних святах і обрядах. На Великдень випікають круглі калачі - пасхи. На Різдво також обов'язково печуть білий хліб - керечун. А ще печуть пампушки, тістечка із начинкою горіхів, творогу, маку, капусти. Жодне весілля не обходиться без пишного короваю. Отже, діти, до хліба потрібно ставитися з великою шаною, берегти кожну крихітку, бо для того, щоб ми мали хліб на столі, потрібно вкласти багато праці. Спочатку треба зорати землю, посіяти зерно, зібрати пшеницю, помолоти її на борошно, а тоді вже пекти хліб. Можливо хтось розповість віршик про коровай?
Він шишкастий і рум'яний
Ліг на шитий рушничок.
А на тому короваї -
Солі білої дрібок.
Коровай прийшов із поля,
Під дощем і сонцем ріс.
Пахне сонечком він красним
І промінням теплим, ясним.
Пахне полем, колосками
Цей хороший коровай.
В ньому праця хліборобів,
Що ростили урожай.
А тепер послухайте, як гарно написав про хліб письменник Т. Коломієць в оповіданні "Хліб”.(читається оповідання)
-Із чим порівнюється хліб у цьому оповіданні? (із золотом, сонечком). З якими руками вироблено хліб? (роботящими, золотими). Давайте пригадаємо ті слова, з якими хліб ніби промовляє до нас : "Любіть мене,шануйте, їжте та здоровими бутьте”.А чи любите ви хліб? Як треба ставитися до хліба? Які ще вироби із борошна ви полюбляєте? (пиріжки, булочки, пампушки, вареники, галушки, млинці, оладі, тістечка).
Дітки, а ви знаєте, яка є гарна традиція на Україні пов'язана з хлібом? ( Зустрічати щановних гостей із хлібом-сіллю на вишиваному рушнику).
А хто з вас бачив, як печуть хліб? Можливо ви допомагали мамі, чи бабусі? Хто розповість про славну традицію - випікання хліба?
У нас здавна традиція славна:
Воду брати з чистої криниці,
Муку з ярої пшениці,
Руками добрими замісити
І гостей короваєм пригостити.
-Хто скаже, які продукти необхідно взяти, щоб спекти такий гарний коровай, як у нас на рушнику? ( борошно, яйця, цукор, сіль, молоко, воду, дріжджі, маргарин, олію). Ось на столі я приготувала для вас тісто, з якого ви самі спробуєте виготовити маленькі коровайчики.
Але спочатку ми всі разом розповімо, як пектимемо хлібчик:
( співається потішка «Я печу» )
Я печу, печу, печу
Діткам всім по калачу,
Зверху маком притрушу,
В піч гарячу посаджу.
Випікайтесь, калачі,
У натопленій печі.
Буду всіх діток скликати,
Калачами пригощати.
дітям роздаються шматочки тіста, з якого вони, за зразком вихователя, ліплять калачики)
Дуже гарні наші коровайчики !!! ”Ой смачні, ой смачні калачі у Яни, медяні, запашні, з маком ще й рум'яні”.
Тринди-ринди. Коржі з маком.
Тринди-ринди. Калачі.
Посварились риба з раком
В нашій рісці уночі.
раненько риба з раком
Весело мирилися,
Бо смачненькі коржі з маком
Досхочу наїлися.
Г. Чубач.
-Чи сподобалося вам наше заняття? Про що ми говорили?
-Чим займалися? А тепер пригощу вас смачним короваєм.
Візьму я в руки хліб духмяний,
Він незвичайний, він - святий.
Ввібрав і пісню, й працю в себе
Цей хліб духмяний на столі,
Йому до ніг вклонятись треба:
Він - скарб найбільший на землі!
Проводиться підсумок заняття.
2. Мамина колискова (Заняття з мовленнєвого розвитку і народознавства у молодшій групі)
Програмовий зміст: - активізувати розмовне мовлення дітей, збагачувати словник виразами з українського фольклору; викликати інтерес до народного слова; виховувати любов до рідної землі, до колискової пісні, до вірша-потішки; викликати радісний настрій, освітлений добрими почуттями до національного побуту.
Матеріали: - іграшкова колиска, лялька - немовля, ванночка з водою, рушник, довга палиця, борода, зілля, шматок поролону (сало).
Хід заняття
Діти сидять півколом, перед ними гойдається колиска з лялькою.
Розповідь вихователя.
-Найкоханішою, найдорожчою людиною для кожної дитини є її мати. Це вона колише й заспокоює дитятко безсонними ночами, турботливими днями. Кожній матері хочеться, щоб її син чи дочка росли здоровими, щасливими, добрими й слухняними дітьми, виросли порядними людьми. Саме такі мрії та сподівання і висловлюються у народних колискових піснях. Слова й мелодія цих творів прості, навіть монотонні - відповідно до ритму гойдання колиски. Колисковими піснями матерів не лише присипляють діточок, а й прикликають до них добру Долю, щастя.
- Колискова - це та духовна перлина, з якої починається наше духовне життя. Колискові мелодії - перше джерело, з якого ми черпаємо почуття краси, музики, звучання. Через колискову пісню дитина вперше пізнавала світ, відчувала єднання з природою, з рідною мовою.
Чути дитячий плач.
- Хто плаче? - запитує вихователь.( Відповіді дітей).
- Де плаче дитина? (В колисці).
- Що треба зробити, щоб вона не плакала? Правильно, треба погойдати її. Іди, Толю, поколиши.
Хлопчик колише, але плач не припиняється.
- А хто може погойдати дитя, ще й заспівати колискової? Може, воно тоді засне.
Хтось із дітей колише і співає раніше вивчену колискову:
Баю, баю, баю.
Дровець нарубаю.
У печі натоплю.
Буде тепло в хаті.
Дитя буде спати.
Однак немовля продовжує плакати. Всі діти співають йому колискову, а хтось один колише:
Люлі, люлі, коти два.
Коти сірі обидва.
По садочку ходять
Горобчиків ловлять.
Ой ви, коти, не гудіть
Спить дитинка, не будіть.
Дитя, час від часу стишуючись, замовкає лише тоді коли беруть його на руки, дають пляшечку з молоком, примовляючи, що й затишно, і найкраще засинає вона під мамину пісню.
Вихователь співає колискову на слова А.Малишка “ Спи, засни, моя дитино”.
Спи, засни, моя дитино,
Спи, моє маля.
Ніч іде в гаї, долини,
Трави нахиля.
Хай тобі ця ніч насниться,
Що в вогнях сія,
Будеш завтра в світ дивиться, |
Зіронько моя. | (2)
Посміхнись до мене, сину,
І зрадію я,
Не хвилину і не днину,
Я навік твоя.
Перша ніч твоя почата
В співах солов'я,
Дай же мамі рученята, |
Зіронько моя. | (2)
Сплять ліси, поля, криниці,
Шепіт ручая,
Ти відкрий, відкрий очиці,
Юносте моя.
Підеш ти по Україні,
Де життя буя.
Виростай, моя дитино, |(2)
Зіронько
Моя.
- Пригадаймо, кого тримають у колисці? (Так, іще зовсім маленьких дітей, які вміють тільки лежати у сповитку і плакати. )
- Та коли дитя підросте і починає сидіти й стояти в колисці, тоді хтось із старших розповідає йому потішки пальчиками, маленькими ручками та ніжками.
На прохання вихователя діти розповідають потішки: “ Сорока-ворона”, “Ладки-ладусі”, “Куй, куй, чобіток”, ” Гойда-ша”, супроводжуючи їх відповідними рухами.
-А якщо дитина не хоче втішиться “ Сорокою” чи “Ладками”, що тоді робити мамі? Звичайно, вона може взяти й на руки немовля і почучикати. Хтось із вас покаже як чукикають дітей.
Хтось із дітей бере дитину, чукиче й розповідає:
Ой чук,чук чук, пішов дід ловити щук.
Та не спіймав щучку, а спіймав онучку.
Ой, чук, чуки-на, наша доня чепурна.
В неї на головці жовті чорнобривці.
Далі вихователь ставить на стіл ванночку, відерце з водою - діти вже здогадалися, що будемо робити.
-Хто з вас знає, навіщо маленьких дітей часто купають? (Правильно, щоб вони були чистенькими, щоб швидко росли, а вночі міцно спали.)
Вихователь садовить у ванночку ляльку, хлюпає на неї водою, розповідає, що у водичку поклала гілочку верби, щоб дитя росло як з води, ще й додала листя любистку, щоб усі його любили.
Обхлюпуючи далі, примовляю:
Течи, течи, водо з мене, а я буду рости з тебе.
А ти будеш витікати, а я буду виростати.
Діти повторюють за вихователем слова, а він витирає ляльку рушником, загортає в пелюшку і знову кладе у колиску. Починає годувати, діти повторюють за вихователем:
Гу-ту-ту, гу-ту-ту, вари кашку круту.
Підсипай молочка, погодуй козачка.
Лялька спить, а з малюками проводиться рухлива гра. Тут також стає у нагоді українська народна потішка:
Ходив кіт по горі, носив сало в пелені.
Та не знав, де дітки і кинув між діти.
Діти налякалися, в хату поховалися.
У кінці проводиться підсумок заняття.
3.«Рукавичка» (театралізоване заняття за мотивами укр.нар.казки в середній групі)
Мета:. Активізувати мовлення. Розвивати у дітей творче мислення, уяву та фантазію; вміння орієнтуватись у просторі; розвивати силу голосу,темп мовлення; Виховувати інтерес до казок, емоційну культуру.
Матеріал: декорації до казки. Маски тварин
Хід заняття
Автор
Якось Дід старий по дрова в ліс ходив,
Та й у лісі рукавичку загубив.
Бігла лісочком тим Мишка маленька,
Бачить: лежить рукавичка старенька.
А вже настала холодна зима,
А в Мишки ні хатки, ні нірки нема.
(Під музику вбігає Мишка, тремтить від холоду.)
Мишка
Вже прийшли зимові дні -
Треба щось робити.(Помічає рукавичку.)
Хатка буде тут мені,
В ній я буду жити.
Автор
Ось і живе там Мишка-шкряботушка.
Коли це скаче Жабка-скрекотушка.
(під музику стрибає, бачить рукавичку, питає).
Жабка
Хтось там є, чи нікого нема?
Мишка
Я Мишка-шкряботушка. А ти хто?
Жабка
А я Жабка-скрекотушка.
Пусти мене в хатку-
Будемо разом жити,
Разом працювати .
Та удвох дружити. (Заходить до рукавички)
Автор
Живуть спокійно в рукавиці
І день, і другий, мов сестриці.
Стрибає по снігу якось Зайчик довговухий.
Замерз. Побачив хатку та й постукав.
(Стрибає під музику, зупиняється, тре лапки, переступає з ноги на ногу. Стукає в рукавичку.)
Зайчик
Хоч і шубку теплу маю, та мороз цей відчуваю.
Де б це лапоньки погріти, де б тепло тепер зустріти?
В рукавиці хтось є чи нема?
Бо мене застудила зима!(Кашляє).
Вуха замерзли,
Захололи і ноги -
В рукавичці б мені
Відігрітись трохи…
Звірята
Я Мишка-шкряботушка.
- Я Жабка-скрекотушка.
А ти хто?(Разом)
Зайчик
Та я ж Зайчик-побігайчик.
Пустіть мене в хатку,
Будемо разом жити,
Разом танцювати,
Та утрьох дружити.
(Зайчика пускають).
Автор
Дружно так живуть -
усі працюють.
Хоч зима надворі - не
горюють!
Раптом Вовк біжить.
Замерз. Від холоду
дрижить.
(Під музику по залу по тюпцем біжить Вовк, дмухає на лапи. Помічає рукавичку і зупиняється).
Вовк
Ох і змерз я дуже-дуже, бо морозець дошкуляє,
Моя старенька кожушина чомусь мене не зігріває!
(Помічає рукавичку. Стукає).
В рукавичці хтось є чи нема?
В лісі бродить сувора зима.
Звірята (з рукавички)
- Я Мишка - шкряботушка.
- Я Жабка - скрекотушка.
- Я Зайчик - побігайчик.
(Разом ). А ти хто?
Вовк.
Та я ж Вовчок, сірий бочок.
Пустіть мене до себе,
Лякатися не треба,
Будем в мирі разом жити,
Працювати і дружити.
(Вовка пускають).
(Звучить музика (на вибір музичного керівника), падає сніжок (або діти виконують танець сніжинок)).
Автор
А зима все сніжку підсипає…
Білим землю, дерева вкриває.
В кучугурах нелегко ходить.
Ось іде ледве-ледве Ведмідь…
(Під музику, перевалюючись, іде Ведмідь, не втримується, падає на чотири лапи, піднімається іде далі. Зупиняється перед рукавичкою).
Важко лапами переступає,
Бачить рукавичку, та й питає:
Ведмідь
Яка тепла рукавичка тут
лежить,
Тож зимою в рукавичці
можна жить.
(Стукає).
Хтось неначе там шепоче,
А мене пускать не хоче.
Ох і злюща настала зима!
В рукавичці хтось є чи нема?
Звірята (з рукавички)
- Я Мишка - шкряботушка.
- Я Жабка - скрекотушка.
- Я Зайчик - побігайчик.
- Я Вовчок, сірий бочок.
(Разом ). А ти хто?
Ведмідь
Я Ведмідь волохатий,
Пустіть мене до хати.
Будем разом жити,
Працювати і дружити.
(Ведмедя пускають).
Автор.
Бігла тим лісом красуня Лисичка.
Бачить лежить на снігу рукавичка.
(Під музики легко і красиво біжить Лисичка. Зупиняється ).
Лисиця.
Хто живе в цій рукавиці?
Відгукніться до Лисиці.
Звірята (з рукавички).
- Я Мишка - шкряботушка.
- Я Жабка - скрекотушка.
- Я Зайчик - побігайчик.
- Я Вовчок, сірий бочок.
- Я Ведмідь волохатий.
(Разом ). А ти хто?
Лисиця.
Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа,
В них таке смачненьке м'ясо.
Вовку-брату я сестричка,
А зовуть мене Лисичка.
Буду вам допомагать,
Можу щей пісень співать.
Пустіть мене до рукавички.
(Лисичку пускають).
Автор.
Дружно так живуть, усі працюють,
Хоч зима надворі - не горюють!
Зайчик носить дрова. Вовчик їх рубає,
А Жабка лопатою сніг розгрібає.
Лисичка хату прибирає
І пісню весело співає.
А Мишка у печі борщу наварила
І потім обідати всіх запросила.
(Звірята працюють під музику)
Працюють усі без утоми весь день,
А потім співають веселих пісень.
(Звірята заходять до рукавички. Звідти чути пісню « Морозець».)
Якось близько Сорока літала,
На весь ліс вона скрекотала,
Про те, що дужче сонце пригріло
І надворі потепліло.
Що вже тане кругом сніг і лід,
І до лісу іде знову Дід.
Мовляв, ідуть удвох з Буянком
Шукати рукавицю ранком.
Пес Буянко винюхує слід,
А за ним уже ступає Дід.
(З лісу виходять Дід і пес Буян. Буян нюхає, відшукуючи слід, і приводить Діда до рукавиці).
Дід
Добре, що у ліс прийшли,
Рукавицю тут знайшли.
(з рукавиці виходять звірята, дякують Дідові за його рукавичку, яка лютою зимою була їм за хатку).
Звірята.(по черзі).
Тепло нам було зимою в рукавичці
І ми кажемо: «Спасибі», як годиться!
І я радий, що без діла не лежала,
І усіх вас рукавиця зігрівала.
Тож на згадку про зустріч такую,
Всі давайте разом затанцюєм.
(Звірятка танцюють навколо Діда. Обнімаються, прощаються і розходяться. На галявині залишаються Дід і Буян).
Дід (до Буяна).
Допоміг рукавицю знайти мені, друже.
Тож за це, мій Буяне, тобі вдячний я дуже.
Ми ходили по лісу з тобою немало,
Тож приймай скибку хліба то ось шматок сала.
(Сідають на пеньок і їдять).
Автор.
Рукавичку знайшли,
На галявині спочили
Та додому пішли.
Наша казка скінчилась.
(Дід і Буян встають і йдуть.)
Якби не казка, хто б і знав,
що стільки є чудес на світі.
І хто б завісу відкривав у світ,
в якому грають діти.
4.Конспекти розвивальних занять за сюжетами казок
«Три ведмеді» (середня група)
Мета: Розвивати пізнавальний потенціал дитини, вміння самостійно розв'язувати проблеми, логічно та образно мислити, класифікувати предмети, порівнювати. Активізувати мовлення, формувати вміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її, розвивати творче мислення, уяву та фантазію дітей, тренувати пам'ять. Виховувати інтерес до казок, емоційну культуру, доброзичливість, взаємодопомогу.
Матеріал: ілюстрації до казки «Три ведмеді», набір геометричних фігур, лічильні палички, перфокарти, предметні картинки.
Хід заняття
— Діти, чи любите ви мандрувати?
— Перш ніж вирушити у мандрівку, нам потрібно виконати випробувальні завдання:
Гра «Продовж речення».
– Таня, Катя, Юля, Оксанка -- це ….
– Клен, береза, тополя, ялинка -- це …
– Ромашка, лілія, троянда, жоржина -- це…
– Метелик, муха, оса, мураха -- це …
- Я запрошую вас у казку «Три ведмеді».
-Дівчинка Маша вирішила піти у ліс. (Звертаю увагу дітей на картину)
– По якій доріжці вона піде: не по звивистій і не по синій?
– Чому Маша не може піти по синій доріжці?
– Яка з доріжок найширша?
– Яка доріжка довша: червона чи жовта? Чому?
– Що Маша побачила зліва від доріжки? Що - справа?
- Уважно розгляньте героїв казки.
– Хто тут зайвий?
– Що б змінилося, якби у казці було ще одне ведмежатко-донька?
– Хто з ведмедів найстарший? Хто наймолодший?
– Хто старший за Мишка, а молодший за Михайла Потаповича?
Логічні задачі та запитання.
1. На ялинці дві гілки. На одній гілці достигло 2 яблука, а на другій 1. Скільки яблук достигло на ялинці?
2. Зайчата граючись, заховалися за кущик. Із-за куща було видно 4 вушка. Скільки зайчиків заховалося за кущем?
3. Мама зайчиха для своїх 2 зайчат дала на обід 1 морквинку, розрізавши її порівну на дві частини. Скільки розрізів зробила мама?
4. У білочки було 6 горішків. Усім своїм діткам вона дала по 2 горішки. Скільки діток у білки?
5. Білченята так стрибали по гілці, що вона розламалася у 2 місцях. Скільки частинок утворилося?
— В лісі росли ялинки. Порахуйте скільки трикутників на кожній ялинці?
— На якій ялинці трикутників найбільше? На якій - найменше?
Фізкультхвилинка.
Гра «заборонений рух».
Гра «Чарівні кільця».
Розмістіть геометричні фігури так, щоб всі фіолетові фігури знаходились в червоному колі, а всі квадрати - у зеленому.
- У нашій казці є зайвий герой: дівчинка-ведмежатко. Побудуймо меблі для неї.
Вправи з лічильними паличками.
– Побудуйте квадрат.
– Перемістіть лічильну паличку так, щоби квадрат перетворився на стільчик.
– Перемістіть лічильну паличку так, щоби квадрат перетворився на стіл.
– Перемістіть лічильну паличку так, щоби квадрат перетворився на відкриту коробочку.
- Повернувшись з лісу додому, Маша розповіла бабусі і дідусеві про все, що вона бачила в лісі. Відгадайте про кого розповідала Маша.
Гра «Відгадай картинку».
Діти відгадують назви картинок, запам'ятовуючи їх послідовність.
Гра «Пригадай послідовність картинок».
– Про що перше розповіла Маша?
– Яка картинка була другою?....
Наша мандрівка закінчилась. Чи сподобалась вона вам? Що сподобалось найбільше? Мені з вами теж було приємно мандрувати, тому що ви були уважні та старанні.
«Солом'яний бичок»(середня група)
Мета: Розвивати вміння дітей виявляти послідовність дій, вміння узагальнювати поняття, доводити свої міркування, знаходити закономірність у ряді предметів, увагу, уяву. Закріплювати знання про порядкову лічбу, геометричні фігури.
Матеріали: ілюстрації до казки, математичні набори, візерунки, кольорові олівці.
Хід заняття
-- Малята, чи подобаються вам казки? Дайте відповіді на запитання і ми побачимо, хто більше знає казок.
1. Розумова гімнастика.
– Хто за ріпкою?
– Засіб пересування Баби Яги.
– Де жила мишка-шкряботушка і жабка-поквакушка?
– У яких казках зустрічається число сім?
– Покупка Мухи-Цокотухи.
– Втікач від зайця та ведмедя.
– Віслючок - друг Вінні-пуха.
– Тварина, яка допомогла бабі та дідові розбагатіти.
-- Сьогодні ми з вами помандруємо в казку «Солом'яний бичок».
2. Відкрийте свій зошит і заштрихуйте Солом'яного бичка відповідно до зразка - допоможіть йому обідраний бік залатати.
3. Перетворіть геометричні фігури на героїв казки.
Гра «Що було спочатку, а що потім?»
-- Розгляньте ілюстрації до казки та визначте послідовність подій у казці.
-- Які подарунки подарували звірі Дідові і Бабі.
5. Завдання: Порахуйте та запам'ятайте скільки якої птиці пригнала Лисиця.
(Забираю картинку)
— Скільки на малюнку було качок?
— Скільки - гусей?
— Кого більше?
— Кого менше?
— Хто був зайвий?
— Яких тваринок було порівну?
— Кого на картинці більше курей чи тварин?
Фізкультхвилинка.
6. Логічні задачі та запитання.
1. Скільки лап у двох гусей?
2. У дворі були чоловік, кіт і двоє гусей. Скільки там було лап?
3. Ким раніше був півник? Дідусь? Бабуся? Вівця?
4.У ставку плавало 4 качки. 2 качки пірнули. Скільки качок залишилося у ставку?
7.Знайди намистинку якої не вистачає.
-- Заєць приніс намисто. Але намисто розірвалося. Знайдіть намистинку, якої не вистачає у візерунку.
Знайди зайвий елемент у візерунку.
*¦^*¦^¦*¦^*
--От ми разом пригадали казочку про солом'яного бичка та виконали всі завдання . Вдома розкажіть казочку своїм молодшим братикам і сестричкам.
«Маруся і Ведмідь»(Середня група)
Мета: розвивати вміння дітей класифікувати тварин, знаходити зайву, вміння доводити свої міркування, орієнтуватися на аркуші паперу. Розвивати увагу, уяву, зв'язне мовлення. Закріплювати нумерацію чисел, вміння діяти з числовими множинами.
Матеріал: ілюстрації до казки, іграшковий ведмедик, олівці, зошити, перфокарти.
Хід заняття.
1. Гра «Так чи ні».
- У нашій чарівній шкатулці заховався незвичайний гість. Відгадайте, хто це. Ви можете задавати запитання, що стосуються його зовнішнього вигляду, звичок, місця проживання, але не називаючи його.
Наприклад:
Діти: Це живе?
Вихователь: Так.
Діти: Це тварина?
Вихователь: Так.
Діти: Вона живе біля людей?
Вихователь: Ні.
Діти: Вона велика?
Вихователь: Так.
Діти: Вона має роги?
Вихователь: Ні.
Діти: Вона взимку спить?
Вихователь: Так.
Діти: Це - ведмідь.
- В яких казках зустрічається Ведмідь? («Колобок», «Рукавичка», «Три ведмеді», «Маруся і ведмідь»)
- До нас сьогодні в гості завітав ведмідь з казки «Маруся і Ведмідь». Він хоче запросити нас до себе в гості.
Гра «Послідовність картинок».
- Уважно розгляньте картинки і скажіть на якій з картинок, подія відбувалася першою. На якій - другою, третьою.
3. - В одному селі жила дівчинка Маруся з бабусею та дідусем. От якось покликали її подружки до лісу збирати ягоди та гриби.
Дідусь з бабусею відпустили її та наказали:
- Піди, Марусенько, тільки від подружок ані на крок. Ліс великий, дрімучий, не приведи господи - заблукаєш.
- Прийшла Маруся з подружками в ліс. Почали вони збирати гриби та ягоди. Кущик, ще кущик, ялинка, знов ялинка - от і відійшла Марусенька далеко від подружок. Стала їх кликати та гукати - не чують подружки, не озиваються. Ходила, блукала дівчинка лісом - аж доки не зрозуміла, що заблукала.
Завдання: Проведіть Марусю до будиночка. (Діти проводять лінії за інструкцією).
- Проведіть лінію від грибочка до квіточки, від квіточки до грибочка, від грибочка до дерева, від дерева до будиночка.
- Якої частини доби Маруся пішла в ліс?
- Чого не вистачає на нашому малюнку. Домалюйте в верхньому правому куточку сонечко, а у верхньому лівому - хмаринку.
- На дереві намалюйте три жолуді, а під деревом на 1 жолудь більше.
- Біля будиночка намалюйте 4 квіточки так, щоб зліва і справа було квіточок порівну.
- Маруся підійшла до будиночка. Постукала у двері - немає відповіді. Не озиваються господарі. Обережно штовхнула двері, ті і відчинилися.
Порожньо в хатинці. Підійшла Маруся до віконця, сіла на лавочку та й думає: «Хто в цій хатинці живе?»
Завдання:
- Хто живе у лісі?
- Розглянь тварин. Хто тут зайвий? Чому? Зафарбуй найбільшу тварину.
- Надвечір повернувся додому ведмідь.
Завдання: Як ввечері можна дізнатися чи є хтось у будинку, не заходячи туди.
- Побачив ведмідь Марусеньку, радий-радісінький.
І каже він:
– Я тебе не відпущу! Житимеш зі мною. Піч топитимеш, кашу варитимеш та мене кашею годуватимеш.
Засмутилася Марусенька, та куди ти від ведмедя дінешся. Залишилася в хаті жити, господарювати.
Завдання: У ведмедя порвалася ковдра. Відшукайте клаптик та зашийте її.
- Почала Маруся думати-гадати, як їй від ведмедя врятуватися. Тікати нікуди - навколо дрімучий ліс, де дорога не видно, запитати - не запитаєш.
Довго думала вона - і придумала.
Завдання з лічильними паличками:
- Побудуйте квадрат.
– Перемістіть одну паличку так, щоб квадрат перетворився на відкриту коробочку.
Завдання в зошитах:
- Намалюйте у кожній коробці стільки пиріжків, скільки вказує цифра.
- У якій коробці пиріжків більше?
?6 ?5 ?3
-Напекла Маруся пиріжків, поклала у великий короб і каже ведмедю:
- Оце гостинці, віднеси їх бабусі з дідусем. Та пам'ятай: дорогою короб не відкривай, пиріжки не їж. Я на осину залізу, наглядатиму за тобою!
Так Маруся потрапила додому.
- Як би вчинили ви, коли б з вами трапилась така пригода.
Підсумок заняття. Сьогодні ви довели, що завжди можете прийти на допомогу будь-кому.
«Пан Коцький» (старша група)
Мета: Розвивати у дітей творче мислення, уяву та фантазію; вміння класифікувати та групувати предмети; вміння орієнтуватись у просторі; розвивати дрібні м'язи пальців. Закріплювати склад числа. Активізувати мовлення. Виховувати інтерес до казок, емоційну культуру.
Матеріал: контурні зображення тварин, олівці, перфокарти.
Хід заняття
- Сьогодні я знову запрошую в казку. Відгадайте яку.
Прибігає Заєць назад та й хвалиться:
- Ховайтеся, казала Лисиця, бо він як прийде, то розірве вас!
Вони й почали ховатися: Ведмідь лізе на дерево, Вовк сідає під кущем, Кабан заривається у хмиз, а Заєць лізе в кущ.
Коли це веде Лисиця свого пана Коцького. Доводить до стола, а він побачив, що на столі м'яса багато, та й каже:
- Ма - у!.. Ма - у!.. Ма - у!..
-Чи впізнали ви казку? З якої казки уривок?
Завдання: обведіть по контуру героїв казки. (Діти обводять по контуру зайця, кабана, вовка, ведмедя, лисицю)
-Назвіть тварин, що дивляться праворуч.
– Які тварини дивляться ліворуч?
– Розфарбуйте найбільшу тварину.
– Розмістіть 5 жолудів так, щоб зліва від Кабана було на 1 жолудь більше.
– Розмістіть 3 морквинки так, щоби справа від Зайця було на 1 морквинку менше.
- Якого героя ще не вистачає?
– Проведіть лінії під диктовку і ми зустрінемось з головним героєм казки.
Графічний диктант «Кішка».
Діти працюють у зошитах в клітинку. Читаю завдання, діти виконують його, креслячи ламану лінію. Якщо вони були уважними та виконали правильно всі завдання - ламана утворює зображення кота.
3-униз, 1-ліворуч, 3-вверх, 2-ліворуч, 3-униз, 1-ліворуч, 6-вверх, 1-ліворуч, 1-вверх, 1-ліворуч, 5-вверх, 2-праворуч, 1-униз, 3-праворуч, 1-вверх, 2-праворуч, 5-униз, 1-ліворуч, 3-униз, 1-праворуч, 1-вверх, 1-праворуч, 1-вверх, 7-праворуч, 1-униз, 1-вверх, 1-униз, 1-вверх, 6-униз, 1-ліворуч, 1-униз, 9-ліворуч, 1-вверх, 1-ліворуч, 1-вверх, 9-праворуч, 1-вверх, 9-ліворуч.
Завдання: Придумай риму до слова.
Зайчик - пострибайчик…..
Кабан -
Ведмідь -
Лисичка -
Вовчик -
Кіт -
Фізкультхвилинка.
Гра «Хто надіслав телеграму».
- У казковому лісі була пошта. Казкові герої спілкувалися за допомогою телеграм. Скажіть, хто з казкових героїв міг надіслати цю телеграму:
«Обід готовий. Приходь вихвалятися своїм чоловіком».
- Придумайте інші телеграми від звірят.
Гра «Що кому?»
З'єднай картинки лініями за зразком.
- Як називаються страви приготовлені з м'яса? З борошна? З молока?
Завдання: Об'єднай предмети в групи. Дай назву кожній групі.
Робота з перфокартами: Назви ознаку, що об'єднує кожну групу предметів.
Казкова вікторина. Загадай назву казкового героя.
(Діти по черзі загадують казкових героїв позначених на картинках знаком запитання, не називаючи їх та з якої вони казки.)
– Наша мандрівка в казку закінчилася. Що вам вдалося під час мандрівки? Які виникали труднощі під час виконання завдань?
«Колобок»(старша група)
Мета: розвивати вміння дітей встановлювати послідовність подій, вміння групувати фігури, доводити правильність своїх міркувань; розвивати увагу, уяву, логічне мислення, тренувати пам'ять. Закріплювати порядкову та кількісну лічбу, розширювати знання про іграшки.
Матеріал: Колобок, логічні задачі та запитання, перфокарти, олівці.
Хід заняття
– Чи впізнали ви героя, що завітав сьогодні до нас у гості?
– Який сьогодні настрій у Колобка?
– Хочете потрапити у казку? Чому?
– Пригадайте казку про Колобка. Розгляньте героїв казки і скажіть чи вірно розміщені герої. Покажіть цифрами, кого він зустрів першим, кого - другим і так далі.
Першим у лісі Колобок зустрів Зайчика.
1 - Розгляньте зайчиків на картині, який із них відрізняється від інших? Вкажіть його координати.
2 - Логічні задачі та запитання.
1. Кого у лісі більше: зайців чи звірів?
2. Скільки хвостів у трьох лисиць?
3. За кущем виднілося шість заячих вух. Скільки зайців там заховалося?
4. У мами зайчихи 5 зайченят. Відправляючи їх до школи, на обід вона поклала їм 5 морквинок у кошик. Як поділити морквинки між зайченятами, щоб одна морквинка залишилася у кошику?
3 - Проведіть зайчика лабіринтом і ви дізнаєтесь, що йому дістанеться на обід.
4 - По скільки морквинок дістанеться кожному зайчикові і по скільки грибочків - кожному їжачкові?
Другим у лісі Колобок зустрів Вовка.
1 - Порахуй тварин на малюнку.
- Скільки на малюнку єнотів?
- Скільки - лисиць?
– Скільки - вовків?
– Яких тварин найбільше?
– Яких - найменше?
– Закресліть лисиць і єнотів так, щоб усіх тварин стало порівну.
2 - Знайдіть тварину без пари, обведіть її.
Фізкультхвилинка.
Імітація рухів тварин.
Третім - Ведмедя.
1 - Хто тут зайвий? Чому?
Зафарбуй найбільшу тварину.
Зустріч з Лисицею.
Вихователь: Як ви гадаєте, чому у нашого Колобка зіпсувався настрій?
- Придумайте інший кінець казки, де б Лисиця не з'їла Колобка.
(Якщо виникають труднощі, пропоную свій варіант.)
- У нашого Колобок знову гарний настрій, тому що ви придумали цікаві закінчення казки та допомогли йому виконати всі завдання.
«Кривенька качечка»(старша група)
Мета: розвивати логічне та образне мислення дітей, пам'ять, увагу, дрібну моторику руки. Закріплювати знання про порядкову лічбу, склад числа,вміння робити прості арифметичні обчислення. Виховувати інтерес до казок, емоційну культуру, доброзичливість, взаємодопомогу.
Матеріали: ілюстрації до казки «Кривенька качечка», комп'ютер, зошити, олівці, перфокарти.
Хід заняття.
-Чи любите ви казки? Що це таке казка? (Художній твір, в якому трапляються дива.)
Сьогодні у нас теж трапилось диво, ми будемо навчатися у казці, а якій відгадайте:
– У героя казки, замість одягу пір'я. Так вірно це «Кривенька качечка».
– Перелічіть головних героїв цієї казки.
– Розв'яжіть задачку про качечку.
Бігло до річки троє каченят,
Поруч із ними мама малят.
Дуже вони захотіли попити,
Скільки їх разом, будеш лічити.
Завдання: Полічи всіх каченят на малюнку. Розфарбуй каченят під листками.
– Куди ходили Дід та Баба. (У ліс по гриби)
- Чого у лісі більше - кленів чи дерев?
Завдання:
– Скільки дерев на малюнку?
– Якої породи дерево за рахунком третє?
– Назви п'яте дерево.
– Намалюйте під другим деревом 2 грибочки, а під п'ятим - на один грибочок більше.
– Яких дерев більше? Що потрібно зробити, щоб дерев стало порівну?
Завдання в зошитах: домалюй другу половинку кожного грибочка, заштрихуй їх по різному.
– Що відбувалося у будинку Діда та Баби, поки їх не було дома?
(Качечка, знімаючи своє пір'я перетворювалася на дівчину….)
Логічні задачі та запитання:
1. Що важче 1 кг пір'я чи 1кг заліза?
2. Без чого не можна спекти хліба?
3. У будинку було два кухлі для води. В один кухоль дівчина налила 5 л води, а в інший - 3. Скільки літрів води принесла дівчина? У якому кухлі води більше? Наскільки?
Гра «Прибери в кімнаті».
Уважно подивіться і скажіть, що лежить не на своєму місці.
– Чому дівчина образилася на Діда та Бабу? Хто допоміг їй перетворитися знову на качечку?
Завдання: Домалюй качок, яких не вистачає у ключі.
- Чи сподобалася вам наша казка? Які завдання ви виконали без утруднень? З якими справитись було важко?
«Попелюшка» (старша група )
Мета: формувати та розвивати пізнавальний потенціал дитини, вміння вибирати потрібну інформацію для самостійного розв'язання проблем, вміння логічно та образно мислити, вміння дітей читати прості схеми. Активізувати мовлення, формувати вміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її, розвивати творче мислення, уяву та фантазію дітей. Виховувати інтерес до казок, емоційну культуру, доброзичливість, взаємодопомогу.
Матеріали: декорації до казки «Попелюшка»; перфокарти, кольорові олівці, набір геометричних фігур, логічні задачі та запитання.
Хід заняття
1. Розумова гімнастика:
Гра - конкурс: «Хто більше впізнає героїв казок».
1. Наречений царівни жаби.
1. Дівчинка, що загубила туфельку.
2. Друг Мальвіни.
3. Домашня тварина, із за якої дід прогнав усіх із дому.
4. Хлопчик, якого врятували гуси.
5. Віслючок - друг Вінні-піха.
6. Баба з хатинки на курячих ніжках.
7. Тварина, що вигнала з хати Козу - Дерезу.
8. Сліпий товариш лисиці Аліси.
9. Друг Баби Яги.
– Сьогодні ми з вами помандруємо в казку «Попелюшка» та допоможемо їй виконати всі завдання, щоб вона змогла потрапити на бал.
Кімната прикрашена декораціями казки. Попелюшка-дитина працює біля печі, а вихователь переодягається в Злу Мачуху.
2. Гра «Добери одяг».
– Ми збиратимемось на бал, а ти підбери нам одяг для маскараду. На маскарад ходять у гарних сукнях, фраках, святкових костюмах. Розгляньте одяг та викладіть шнурок так, щоб маскарадний одяг опинився у колі, а весь інший - за ним.
Мачуха перевіряє правильність виконання завдань та дає інше.
3. Гра «Придумай і намалюй прикрасу до святкової сукні».
4. Гра «Збери намисто».
- У мене (Злої Мачухи) розірвалося намисто та розсипалось по кімнатах. Порахуй та запам'ятай скільки яких намистинок розсипалось у кожній кімнаті.
– Скільки великих намистинок у першій кімнаті?
– Скільки зелених намистинок у другій кімнаті?
– Яких намистинок більше у третій кімнаті…
Мачуха прощається з дітьми та вирушає на бал, а Попелюшка засмучується, що не може потрапити туди.
Фізкультхвилинка.
5. Гра «Розвесели Попелюшку».
Попелюшка сидить на стільці, а діти по черзі намагаються її розвеселити (за допомогою міміки, жестів, поз). Хто розвеселить, міняється з Попелюшкою місцями і т.д. Вихователь з'являється в образі Доброї Феї та просить допомогти навести лад у кімнаті.
6. Гра «Паралельний рахунок».
Діти одночасно рахують помідори, горох, ананаси, запам'ятовуючи їх кількість. Виграє той, хто порахує без помилок.
7. Гра «Домалюй чашечки».
- Знайдіть закономірність в кожному стовпчику та домалюйте чашечки, яких не вистачає. (Перфокарти).
8. Гра «Склади з геометричних фігур карету».
- Уявіть себе Попелюшкою та побудуйте карету з геометричних фігур, в якій би ви хотіли поїхати на бал.
9. Гра «Проведи Попелюшку до палацу» (за схемою).
Фея просить дітей допомогти Попелюшці потрапити до палацу та «зникає».
10. Логічні задачі.
§ З якого овоча зробила Добра Фея карету для Попелюшки?
§ Скільки потрібно мишей, щоб запрягти в карету 3 пари коней?
§ Ким був раніше кучер?
§ Попелюшка вирушила з дому о 7 годині, а приїхала на бал о 9 годині. Скільки годин вона була у дорозі? Скільки часу у неї залишиться пробути на балу?
В кінці заняття Попелюшка дякує дітям за допомогу.
«Вчимось читати з казкою»(старша група)
Мета: Удосконалювати навики читання, вміння утворювати слова з звуків, літер, складів, знаходити пропущені літери у слові, записувати слова. Розвивати мислення, увагу, пам'ять, фонематичний слух.
Матеріал: Слова надруковані на картках; слова зашифровані картинками; склади; кольорові олівці; ручки.
Хід заняття
1. Розумова гімнастика.
В Квітковому місті відбувся конкурс «Чи знаєш ти казку?». Як не дивно, найбільше казок прочитав Незнайко. Але в кожній із них припустився помилки. Виправте їх.
«Снігова принцеса»
«Вовк і семеро кошенят»
«Зелена шапочка»
«Великий і Карлсон»
«Спляча принцеса»
«Гидке курча»
«Четверо поросят»
2. Бачу, що ви знаєте казки. Сьогодні я вам розповім казку, але без вашої допомоги мені не обійтися. Допоможете мені? (Розповідаю дітям казку, а вони читають слова надруковані на картках. За кожне, правильно прочитане слово, отримують заохочувальний бал).
- В одному казковому лісі … жили хто? /пропоную дітям прочитати слова(зебра і заєць). У них був … що? (сад). В саду у зебри росли… що? (квіти, трава)ю а заєць вирощував там … що? (горох, груші, вишні та сливи). Одного разу заєць одягнув … що? (штани, шапку і туфлі) і пішов в гості до … кого? (білки).
3. Заєць вирішив взяти білці гостинці.
1) Прочитайте слова зашифровані картинками і дізнаєтесь, які гостинці приніс заєць білці.
(Діти складають слова: горіхи, гриби).
2) Завдання з перфокартами: складіть слова з перших звуків кожної картинки і намалюйте, що вийшло.
4. Ви читали слова зашифровані картинками, а шифром до цих слів будуть не картинки, а цифри.
Дидактична гра «Зашифровані слова».
Фізкультхвилинка.
Пригадайте діти вмить,
Як вода в струмку дзвенить.
Джр! - Джр! - Джр! - Джр!
Як шумлять у птаха крила:
Ш - ш - ш - ш - ш
Вітер з гаєм розмовляє:
Ш - ш - ш - ш - ш
Поміж гілочок гуляє:
Ш - ш - ш - ш - ш
І ми трошки пошуміли від роботи відпочили.
5. Сьогодні я отримала телеграму від героя української народної казки. Відгадайте, хто надіслав її?
Телеграма: «Загубив рукавицю, іду шукати».
- Впишіть у клітинках назви всіх персонажів казки «Рукавичка».
6. Лісові звірі дуже хотіли навчитися читати і писати. Але в них не було книг і аркушів, на яких вони б записували слова. Тому вони писали на маленьких клаптиках паперу. Подув сильний вітер і аркуші розлетілися. Допоможіть звірятам скласти слова з двох половинок.
1) Колективна гра «Хто більше складе слів зі складів».
2)Індивідуальна робота: зафарбуй слова, що утворилися, одним кольором.
-Сьогодні ви допомогли мені розповісти казку, а лісовим звірятам зібрати склади у слова.Ви довели, що знаєте багато казок і завжди можете прийти на допомогу будь-кому.
«Здрастуй, казко!» (Заняття-театралізація для старшої групи)
Сьогодні у нас незвичайний деньок:
У казку сьогодні ми робимо крок.
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає до нас.
В казках є завжди перешкоди,та ЗНАЄМ:
Для творчих дітей їх ніколи немає.
Існує книг багато на землі.
Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
Казка - це світ чарівний та незвичний,
Казка - це диво, сповнене краси.
Поринуть в казку,це ж бо так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
У казці звірі мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло долають.
Тому і люблять казку діти всі.
Казочко , казочко, ти приходь до нас,
Завітай любесенько в дитсадочок наш!
- Всі готові до казкових пригод?
Котилася торба з великого горба.
Прикотилась в дитсадок.
До слухняних діточок.
Ту торбину я знайшла,вам,малята, принесла.
В ній….сюрприз для хлопчиків й дівчат -
Казочка на новий лад!
Книжка наша відкривається -
Дивна казка починається!!!
Казка на новий лад «Корівка-чорнобривка»
Дійові особи:
1.Дід
2.Баба
3.Корівка - чорнобривка
4.Вовчок - сірячок
5.Ведмедик
6.Півник
Баба:
Вже на вечір повертає,
А старого десь немає.
Як пішов годин у п`ять
На базар Корівку куплять,
Я вже й їсти наварила,
Миски,ложки перемила,
Пообідала сама, а його нема й нема!
Закортіло, бач, старому
Привести корову додому!
Причепився як смола, я йому й грошей дала.
А тепер, якщо ті гроші, вкрадуть люди нехороші?
О! якусь розмову чую,
Мабуть , це мій дід іде.
І корівку нам веде.
(з`являється Дід, тягне за налигач корівку)
Дід:
Буду я тепер здоровий,
Бо у мене є Корова!
Сир, сметана, молоко,
Заживемо ого-го!!!
(говорить до корівки)
Ти, Корівонько,тримайсь позаду
(до Баби)
Що, стара,а ти й не рада,
Що Корівоньку веду?
Баба :
Чує серце - на біду
Ти привів оцю тварину.
Дід :
Та не лайся, дай ряднину,
Принесу іще підстилку,
Ну ,а ти паси Корівку.
Та шукай гарненьку пашу,
Нагодуй корівку нашу.
Щоб була , немов гора,
Зрозуміла все, Стара?
Баба :
Зрозуміла …
Ач ,незграба ти вухата!
Чи не бачиш, що то хата?
В поле, в поле завертай,
Діду, різочку подай!
(баба жене корівку і вони полишають сцену)
Дід :
Ху! Полагодив я двері,
Сіна кинув до вечері,
Ще і соломки підстелив,
Наче все як слід зробив.
(вбігає Корівка,слідом за нею йде баба)
Дід : (до Корівки)
Корівонько моя люба,
Корівонько моя мила,
Чи ти пила,чи ти їла?
Корівонька:
Не пила я і не їла,
Баба пасти не хотіла.
Як ішла через місточок
Ухопила один лиш листочок.
Як ішла через гребельку -
Випила води крапельку.
Ось і вся моя їда!
Бідна, безталанна я.
Дід :
Що ти кажеш? От біда!
Ти чого, стара, не пасла?
Молока не буде й масла,
Як так корівку годувать!
Корівка (образливо):
І води їй не давать!
Баба :
І пила вона і їла,
Чим же я їй не вгодила?
Корівка :
Бреше , бреше,ти не вір,
Не пускай її у двір.
Дід :
Що робить мені з тобою?
Сам займуся я Коровою.
Сам водою напою,
Попасу і подою.
(дід жене корівку пастися,вони залишають сцену)
Баба :
От потіха, так потіха -
Набереться Дід мій сміху!
О!... назад уже жене.
Ну, згадаєш ти мене!
(заходить Дід з Корівкою)
Дід :
А тепер стара, не лайся,
А в Корівоньки питайся,
Чи на полі паша є?
До цих пір траву жує!
Баба (до Корівки):
Корівонько моя люба,
Корівонько моя мила,
Чи ти пила, чи ти їла?
Корівонька :
Не пила я і не їла!
Дід :
Як таке сказать посміла?
Корівонька:
Як ішла через місточок
Ухопила лиш листочок,
Як ішла через гребельку
Випила води крапельку,
От і вся моя їда,
Бідна,безталанна я!
Дід : Ой Корівко,схаменися!!!
Корівонька:
От ,дивися, причепився!
Бабо , ти йому не вір!
Не пускай його у двір!
Дід : Де мій ніж? Заріжу рогату!
Корівонька:
Ох який ти , дід, завзятий!
А попробуй-но заріж!
Та не візьме мене ніж!
(корівка тікає)
Дід (до Баби):
Ти на мене не дивися,
Бачу й сам, що помилився.
Думав, буде молоко,
А воно,бач, отако….
(дід з бабою лишають сцену,вбігає корівка,співає)
Корівка :
Я Корова - чорноброва
До роботи не здорова.
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Як залізе в мене біс -
Розжену увесь цей ліс.
(зупиняється біля зайчикової хатки,зазирає у вікно)
От і хатка є для мене
в хаті печене й варене.
Стіл накритий, ти дивись!
Гей ! Хазяїне!.. Озвись!
Утомились мої ноги,
Та й голодна я з дороги,
Ще й не спала цілу ніч
Ану пускай мене на піч!
А хазяїна немає….
Ну поки він десь гуляє,
Я наїмся, я нап`юся,
І в цій хатці поселюся.
(корівка заходить до хати,приходить зайчик)
Зайчик :
Іменинник я сьогодні!
Тож іще напередодні
Всім запрошення послав
І обід приготував.
Банка меду є Ведмедю,
Для Лисиці буде птиця.
В хаті в мене чепурненько,
чисто прибрано й гарненько.
В гості Півня запрошу,
Біля печі посаджу.
Горщик каші в мене є,
Кисляком нехай зап`є.
Вовку м`яса кілограм
З холодильника подам.
(заглядає в хатку)
О! то хто в мою хатину
Сам прийшов на іменини?
Бачу, це незваний гість,
Всі харчі мої поїсть!
А хто - хто в моїй хатці?
Корівка :
Я Корова - чорноброва
До роботи не здорова.
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Тупу - тупу ногами,
Сколю тебе рогами.
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,
Тут тобі й смерть!
Зайчик:
Ой ! не хочеться вмирати!
Але як зайти до хати?
Іменинник я!
Пропав!
Навіщо я гостей гукав?
(сідає біля хатки,плаче. Вбігає лисичка,співає)
В темнім лісі проживаю
Руду шубку гарну маю.
Люблю їсти рибу, птицю,
Всі зовуть мене, Лисиця!
Хвостиком туди - сюди
Замітаю я сліди.
Гей , сусіде!? Чом ти плачеш?
В гості кликав же ж неначе?
В шлунку пусто, в роті сухо.
Дай - но підтягну за вухо!
Та пішли мерщій до хати!
Так у хаті звір рогатий,
Проганяє він мене.
Лисичка :
Ну, мене не прожене!
(заглядає в хатку)
А хто - хто в Зайчиковій хатці сидить?
Корівка :
Я Корова - чорноброва
До роботи не здорова.
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Тупу - тупу ногами,
Сколю тебе рогами.
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,
Тут тобі й смерть!
Лисичка :
Е …,хоч пахне з хати смачно.
Та зайти у хату лячно…
Жаль , пропав такий обід!
Ну , побігла я , привіт!
(лисичка тікає ,заходить вовк)
Вовк :
Я - Вовчок - Сірячок, Сірячок і Хитрячок.
Ще не купив собі машини -
Пішки йду на іменини.
Й так звірята в лісі всі будуть заздрити мені.
Я такого ще не бачив:
Іменинник гірко плаче!
Що з тобою - розкажи.
Зайчик :
Вовче-брате,поможи!
Там якась лиха тварина
Не пуска на іменини.
Вовк :
Що таке? Та хто посмів?
Найсильнішого з вовків
Не пускать? Клянусь богами -
З`їм з рогами і ногами!
Хто - хто в зайчиковій хатці сидить?
Корівка :
Я Корова - чорноброва
До роботи не здорова.
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Тупу - тупу ногами,
Сколю тебе рогами.
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,
Тут тобі й смерть!
Вовк :
Я її…. Та не охота….
Спішна мене є робота…
Краще я оцю біду
Стороною обійду!
(тікає,заходить Ведмідь)
Ведмідь :
Медом люблю ласувати,
Іду зараз до Зайчати.
По дорозі на гостини.
З`їв три жмені я малини…
В хаті мед є - нюхом чую.
Мабуть, тут і заночую.
Ти дивися - і Зайча
У дворі мене стріча!
Зайчик :
Видно, дядечку Ведмедю,
Не скоштуєте ви меду,
Бо у хаті звір сидить,
Нахваляється убить.
Кожного, кого побачить!
Ведмідь :
То піду назад я значить.
Зайчик :
Підождіть-но! Ви ж Ведмідь!
То візьміть і проженіть
Це страховище рогате!
Ведмідь :
Чи зайти і справді в хату?
Сил мені не позичать…
Чи спочатку закричать?
Закричу я страшно й дико,
Звір умре від того крику!
Досить в хаті цій сидіть!
Гей , вилазь. Бо я Ведмідь!
Корівка :
Я Корова - чорноброва
До роботи не здорова.
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Тупу - тупу ногами,
Сколю тебе рогами.
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,
Тут тобі й смерть!
Ведмідь :
Ні , Зайчисько, я боюся,
Видно, звір цей щось не в дусі!
Ще рогами штрикане,
Й поминай, як звать мене!
(ведмідь тікає,зайчик плаче. Входить Півник)
Півник:
Рано - вранці на пеньку,
Я співаю «Кукуріку!»
От який я гарний Півник!
Ось який я молодець!
Я іду на іменини-відпочину на кінець!
Що ти плачеш, Зайцю сірий?
Зайчик:
Бо ніхто не може звіра
З хати вигнать.
Півник:
Що за звір?
Зайчик:
Ти не виженеш, повір,
Тут були уже й сильніші.
Та розбіглися, як миші.
Звір той дуже-дуже злий.
Півник:
Не дивись,що я малий!
Бо не сила і не роги -
Запорука перемоги,
А хоробрий вірний друг.
Маю я незламний дух!
Чи готовий ти до бою?
Зайчик:
Так !
Півник:
Тоді іди за мною,
І не бійся. Знає кожен,
Півник завжди допоможе!
А хто хто в Зайчиковій хатці сидить?
Корівка:
Я Корова - чорноброва
До роботи не здорова.
Півбока луплена,
За три копи куплена.
Тупу - тупу ногами,
Сколю тебе рогами.
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,
Тут тобі й смерть!
Півник:
А я - Півник бойовий!
З кривдою вступаю в бій!
(півник з зайчиком заходять в хатку. Звідти лунає шум.
Нарешті корівка, мукаючи , тікає. Півник та Зайчик виходять із хати)
Зайчик:
Утекла рогата з хати!
Будеш знати, будеш знати!
Півник:
Що на всяку задираку
Ми дамо відпір завзято!
Зайчик: (до Півника)
Сто приятелів навкруг,
Але ти - найкращий друг!
Допомога знадобиться?
Я піду за тебе биться!
Не здолати нас віднині!!!
(усі учасники казкового дійства виходять до глядачів)
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Класифікація українських народних рухливих ігор для дітей дошкільного віку. Аналіз діяльності вихователів щодо використання народних рухливих ігор в навчально-виховній роботі. Значення рухливих ігор в системі фізичного виховання дітей дошкільного віку.
курсовая работа [88,4 K], добавлен 19.11.2014Сутність поняття "культура мовлення", її критерії, показники, методика і педагогічні умови формування. Характеристика рівнів культури мовлення і вживання формул мовленнєвого етикету за змістом українських народних казок дітей старшого дошкільного віку.
дипломная работа [95,2 K], добавлен 04.04.2011Поняття зв’язного мовлення і розвиток мовних функцій. Порушення зв’язного мовлення у дітей з вадами мови і шляхи їх корекції. Розвиток діалогічного мовлення. Методика навчання дітей описовим розповідям. Роль дидактичних ігор у розвитку зв’язного мовлення.
курсовая работа [69,5 K], добавлен 22.10.2009Специфіка розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. Використання ілюстрації в якості засобу розвитку мовлення. Огляд досвіду роботи вихователя, методичних прийомів навчання розповіданню за ілюстраціями для удосконалення мовлення дошкільників.
курсовая работа [88,0 K], добавлен 19.08.2014Розробка методики створення ігрових ситуацій на уроках рідної мови в початкових класах. Характеристика мовних ігор та їх ролі у формуванні та розвитку мовлення молодших школярів. Різновиди мовних ігор та методика їх використання у навчальному процесі.
дипломная работа [252,5 K], добавлен 01.05.2019Психологічна сутність уяви та основні аспекти її виявлення в психології. Характеристика дошкільного віку та психологічні умови розвитку дитячої уяви. Дослідження впливу розвиваючих ігор з малювання та ліплення з пластиліну на розвиток уяви дошкільника.
курсовая работа [1,0 M], добавлен 15.08.2012Народознавчі засоби виховання духовності у дітей. Ознайомлення з Україною, та її символами. Відродження традиційної родинної педагогіки. Класифікація народних ігор. Виховання духовності за допомогою казок. Календарно-обрядові звичаї, традиці, свята.
учебное пособие [70,2 K], добавлен 13.03.2015Значення розвитку музичних здібностей у дітей дошкільного віку. Основні види музично-дидактичних ігор у музичному розвитку дошкільників. Кваліфікації ігор в дитячих садках. Визначення рівню музичного розвитку дитини. Аналіз і результати практичної роботи.
курсовая работа [41,9 K], добавлен 04.02.2011Аналіз впливу малих форм фольклору на розвиток мовлення дітей старшого дошкільного віку. Дослідницька діяльність визначення особливостей використання усної народної творчості в роботі з розвитку зв’язного мовлення дошкільника та у повсякденному житті.
курсовая работа [57,2 K], добавлен 14.04.2014Вивчення поняття, функцій та видів рольових ігор як засобу стимуляції та оптимізації уроку. Суть діалогічного мовлення. Методика використання рольової гри у процесі навчання діалогічного мовлення на середньому ступені середньої загальноосвітньої школи.
курсовая работа [102,4 K], добавлен 10.06.2014