Весна та її ознаки

Організація учнів початкових класів до навчальної діяльності при їх ознайомленні із весняними явищами у неживій і живій природі. Опис шляхів закріплення елементарних уявлень про характерні ознаки находження весни, які можна виявити у процесі спостережень.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 12.12.2017
Размер файла 97,8 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Размещено на http://www.allbest.ru/

Весна та її ознаки

Мета: ознайомити учнів із весняними явищами у неживій та живій природі, вчити спостерігати за змінами у природі весною, закріпити елементарні уявлення про найхарактерніші ознаки весни у живій та неживій природі, які можна виявити у процесі спостережень; розвивати мислення, увагу, уяву, спостережливість; виховувати бажання любити та оберігати природу.

Обладнання: підручник Т.Г. Гільберт, Т.В. Сак, зошити з друкованою основою, роздаткові картки, кросворд.

Тип уроку: комбінований

Клас: 2

Хід уроку

1. Організація учнів до навчальної діяльності

1.1. Привітання

- Доброго дня, діти, сьогодні урок з природознавства, проведу з вами я, звуть мене Світлана Мар'янівна

1.2. Перевірка готовності учнів до уроку

- Перевірте чи у вас на партах немає нічого зайвого, повинен залишитись тільки підручник, зошит та пенал

1.3. Створення психологічного комфорту на уроці

- Діти, погляньте будь ласка у вікно, візьміть промінчик сонця собі у долоньки та поділіться ним із своїм сусідом. Посміхніться один одному та подаруйте свою усмішку мені. Із таким гарним настроєм проведемо весь наш урок.

2. Організація підсумків спостережень за змінами у природі

2.1. Вступна бесіда

- Завжди, у кожну пору року -- Земля казкова, чарівна. Чи в зиму люту і жорстоку, Чи як несе тепло весна. І навіть, як гуркоче злива, Чи град у вікна стукотить. Я все люблю! І я щаслива, Що випало у світі жить.

- Яка пора року наступила? (весна)

- Назвіть весняні місяці по-порядку (березень, квітень, травень)

- Що ви знаєте про весну? (відповіді дітей)

2.2. Бесіда на основі спостережень за змінами в неживій природі

- Ви помітили як змінилась тривалість дня? (так)

- Як ви гадаєте, чим це зумовлено? (тим, що Земля обертається навколо Сонця)

- Сонце починає пригрівати з більшою силою. Тане сніг, скресає лід на річках.

- Погляньте на небо, яке воно за кольором? (блакитне, чисте)

- Які опади випадають навесні? (сніг, сніг з дощем у березні)

- Що відбувається навесні із ґрунтом? (Навесні ґрунт відтає. У ньому накопичується багато вологи від снігу, що тане, поступово ґрунт на поверхні підсихає, а в глибині залишається вологим)

2.3. Бесіда на основі спостережень за змінами в живій природі

- Зміни у неживій природі зумовлюють зміни у живій. Сонце вище, ніж узимку. Дні стали довшими. На вулиці потеплішало.

- Що відбувається з деревами і кущами навесні?( на листяних деревах і кущах набрякають бруньки; з'являються сережки, квіти, потім з'являється листя. У хвойних дерев міняється колір кори, хвої)

- Що відбувається з трав'янистими рослинами? (землю вкриває молода травичка, багато рослин починають цвісти)

- Які ви знаєте рослини, що першими зацвітають навесні? (підсніжники, проліски, примула)

- Що відбувається з комахами? (З приходом тепла комахи вибираються зі своїх укриттів)

- Як поводять себе птахи навесні? (перелітні птахи повертаються з вирію, птахи, які не покидали своїх домівок, радіють приходу весни та тепла)

2.4. Бесіда на основі спостережень за господарською діяльністю людей

- Як ви розумієте прислів'я «Весняний день рік годує» (навесні багато роботи на городі, якщо люди будуть трудитися, то будуть мати багатий урожай)

- Як тільки з полів зійде сніг, на них починаються весняні роботи. Треба встигнути за короткий час, поки не пересохне ґрунт, посіяти насіння хлібних та овочевих рослин, посадити картоплю. У садах дерева і кущі обприскують отруйними речовинами, які вбивають шкідливих комах. Так само, як восени, нижню частину стовбура плодових дерев білять вапном. Навесні в садах займаються посадкою плодових дерев і кущів. На вулицях міст, селищ і сіл підрізають дерева і висаджують нові рослини. У парках і скверах висаджують декоративні квіти.

2.5. Ведення народного календаря

- У народі є такі прислів'я: «Усяк Єремій про себе розумій: коли сіяти, коли жати, коли в скирти метати. Всяке сім'я знає свій час» Як ви їх розумієте? (від того, коли люди проведуть сівбу, залежить урожай рослин, скільки буде зібрано хліба, овочів) - У прислів'ях, приказках, прикметах відбито зв'язок між весняними явищами у дерев і традиційними сільськими роботами. - У берези рушив сік -- земля відтанула. - Зацвіла верба -- ґрунт достиг, час у поля виїжджати. - Пшеницю сій, коли черемха зацвітає. - Ячмінь сіють, поки цвіте калина. - Зазеленіла береза -- час картоплю саджати

- Ви маєте змогу самостійно перевірити достовірність народних, весняних прикмет.

2.6. Аналіз погоди робочого дня

- Давайте разом заповнимо календар спостереження за погодою.

Таблиця 1

Дата

Температура повітря

Стан неба

Вітер

Опади

02.03.

+3

Размещено на http://www.allbest.ru/

Размещено на http://www.allbest.ru/

Північний

-

навчальний весна природа спостереження

3. Контроль, корекція та закріплення знань учнів

3.1. Перевірка домашнього завдання (аналіз завдань із зошита з друкованою основою)

- Зачитайте які ланцюги живлення у зимовому лісі ви склали у своїх зошитах, опишіть їх (питаю декількох учнів, за бажанням)

3.2. Ущільнене опитування

3.2.1. Усне фронтальне опитування

- Як поводиться заєць взимку? (весь день дрімає у ямці, харчується корою, пагонами молодих дерев та кущів)

- Чим харчується білка взимку? (насінням із шишок ялини чи сосни)

- На кого взимку полює лисиця? (на зайців, мишей, пташок)

- Яка тварина на всю зиму впадає у сплячку? (ведмідь)

- Чим харчуються ведмеді взимку? (нічим, їм вистачає власного жиру, який він накопичив восени)

3.2.2. Проведення тестування

- Зараз я вам роздам бланки з тестами. На звороті ви повинні їх підписати. Правильна відповідь є тільки одна, вам потрібно її вибрати та обвести кружечком, літеру, яка її позначає. На виконання у вас 4 хвилини.

«Тварини взимку»

1. Зимувати до нас прилітають :

а)сороки‚галки‚

б) снігурі, омелюхи‚

в) синиці‚ ворони.

2. Не відлітають на зиму у теплі краї:

а) горобчики‚

б) шпаки‚

в)лелеки.

3. Що страшніше для птахів взимку ?

а) голод‚

б) холод.

4. Взимку впадають у сплячку :

а) лисиці‚ зайці‚

б) ведмеді, черепахи, їжаки‚ борсуки‚

в) миші.

5. У пошуках їжі взимку :

а) вовки‚ зайці‚ олені‚ лосі‚ лисиці‚

б) їжаки‚ борсуки,

в) черепахи, ведмеді.

6. Взимку змінюється шерсть у :

а) білок‚ зайців‚

б) корови‚вовка‚

в) оленя‚ мишки.

- Здайте будь ласка свої бланки з відповідями.

3.3. Робота з цікавим матеріалом уроку (розв'язування кросворда)

- Давайте разом спробуємо розгадати кросворд про тварин.

1) Любить солодощі примат --

Це людини молодший брат.

Від бананів до безе

Обожнює... (шимпанзе).

2) По полю гасає, овечок хапає. (Вовк)

3) Ласую малиною

I медком бджолиним. (Ведмідь)

4) У кішки китиці на вухах,

Щоб звуки всі уважно слухать.

Ти не скажеш кішці: «Брись!»

Обережно, бо це -- ... (рись).

5) Червонясту шубку має.

По гілках вона стрибає.

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто, оченята.

Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)

Рис. 1

4. Вивчення нового матеріалу

4.1. Повідомлення теми уроку і мотивація навчальної діяльності (розгадування загадки)

- Щоб дізнатися тему нашого уроку, відгадайте загадку.

Привітанням журавля

Я пробуджую поля,

Я розтоплюю сніги,

Щоб ожило все навкруги.

Відгадайте, хто вона,

Ця красуня чарівна? (Весна)

- Про яку пору року йдеться у вірші? (Про весну)

- Дійсно, після суворої красуні-зими з її морозами, хуртовинами, іскристими снігами і дзвінкою кригою до нас приходить весна. Сьогодні на уроці ми обговоримо зміни, які відбуваються з неживою та живою природою навесні.

4.2. Робота над розкриттям змістового матеріалу уроку

4.2.1. Інформаційно-пізнавальна розповідь про прихід весни

- Сонце в полудень навесні піднімається все вище, дужче пригріває. День стає довшим. Земля звільняється від снігу. Течуть по вибалках струмки. На річках почала скресати крига.

Після зими тобі хочеться легше вдягнутися. Не поспішай цього робити. Повітря ще холодне. Можна застудитися. Вибирай сухі місця для рухливих ігор. Намагайся не промочити ноги. Якщо це сталося, негайно йди додому і зміни взуття. З кожним весняним днем стає тепліше. Рослини пробуджуються від зимового сну. Крізь торішнє листя пробиваються проліски, ряст, сон-трава, фіалки.

До появи листя зацвітають верба і ліщина. Це -- кущі. А з дерев -- вільха. Після вільхи зацвітає осика, потім -- тополя. Інші дерева й кущі вкриваються ніжним зеленим листям, а потім зацвітають.

4.2.2. Складання асоціативного куща «Весна»

- А зараз ми разом складемо асоціативний кущ до слова весна. Що у вас асоціюється з цією порою року?

Рис. 2

4.3. Первинне закріплення вивченого матеріалу (робота над віршем про весну)

- Уважно послухайте вірш Анатолія Костецького.

Все прокидається поволі,

Зі сну зимового встає

Радіє гай, радіє поле,

Земля поталу воду п'є.

Скресає і щезає крига,

Бурульки падають з дахів.

А вітерець прозорокрилий

Додому підганя птахів.

У лісі, на галяві теплій,

Поміж ялинок запашних,

Уперше спалахнув метелик,

Тендітний вогничок весни.

- Про які весняні явища ви дізналися з вірша А. Костецького (земля напивається водою, бурульки падають з дахів, повертаються птахи з вирію, з'являються перші метелики)

5. Закріплення нового матеріалу, вироблення практичних навичок і вмінь

5.1. Робота з методичним апаратом підручника

5.2. Опрацювання статті про весну

- Відкрийте підручники на с. 82. Давайте ланцюжком прочитаємо статтю про зміни які відбуваються у природі навесні.

- Про що йдеться у статті? ( про зміни, які відбуваються весною, зокрема кожного місяця)

- Що у народі кажуть про квітень? (квітень - щука хвостом лід пробиває)

- У якому місяці можна почути перший грім? (у травні)

5.3. Аналіз ілюстрацій підручника

- Розгорніть підручники на с.82-84.

- Як ви гадаєте малюнок «Природа у березні», відповідає реальності? Чому? (зображено сніг, річку, покриту льодом, слабкі сонячні промені)

- На якому малюнку зображено цвітіння дерев? («Природа у квітні»)

- Коли на всіх деревах з'являються литочки? (у травні)

5.2. Робота над узагальненням вивченого матеріалу

5.2.1.Проведення гри «Знайди помилку»

- Я буду зачитувати речення, якщо воно неправильне, піднімайте руку та виправляйте помилку, називаючи правильно ознаки весни.

* Навесні дні стають коротшими, а ночі довшими. * Сніги розпускаються. * Сонечко тане. * З'являються перші весняні бурульки. * На деревах набухають квіти. * Птахи прокидаються від зимового сну. * Звірі повертаються з теплих країв.

5.2.2. Робота на індивідуальних картках

- Я роздам вам картки, в яких пропущено ознаки весни. Впишіть їх у текст та зачитайте.

Весна у наш край приходить тихо й непомітно. Спочатку сонце ________ на небосхилі, а тоді з кожним днем посилає все _________ тепла. Дні стають _______.

Сонечко тихесенько, ніби матуся, пробуджує природу від зимового сну. Небо стає ________. По ньому пливуть __________ пухнасті хмарки. Іде перший весняний _________.

Минає кілька днів, і весна стає сміливішою, гомінкою. Починає танути_______, а під ним дзюрчить вода. На річці сердито тріщить _______. Крижини з гуркотом штовхають одна одну. На горбах з'являються перші_________ .

Струмочки, проталини, перші дощі, довгі дні -- це і є прихід весни.

5.4. Робота з цікавим матеріалом (бліц-опитування про ознаки весняних місяців)

- Я буду задавати вам питання, ви повинні відповісти на питання дуже швидко, а вгадати вам потрібно місяці весни за народними прикметами.

А) У народі цей місяць прозвали Зимобором, тому що саме в цьому місяці зима з весною боряться. (березень)

Б) Цей місяць дзвінок і співучий бо звідусіль чути пташині пісні - щебет, свист, трелі і за це його так і називали - пісняр (травень)

В) Куди не ступиш, куди не подивишся всюди - вода. Розливаються калюжі, мрячить перший весняний дощик і за це в народі цей місяць прозвали водолієм (квітень)

Г) Це найкрасивіший місяць, місяць зеленої трави і квітів і називають його травень і цвітень. (травень)

Д) У цьому місяці з'являються перші проталини звідси і його назва - протальник (березень)

Е) До кінця цього місяця сонце проганяє останні залишки снігу тому цей місяць прозвали снігогон. (квітень)

6. Підсумок уроку

6.1. Підсумкова бесіда

- Назвіть весняні місяці (березень, квітень, травень) - Які зміни відбуваються в неживій природі навесні? (скресає лід, тане сніг) - Які зміни відбуваються в живій природі навесні? (прилітають птахи, з'являються перші квіти, звіри просинаються із сплячки)

- Що відбувається з комахами? (З приходом тепла комахи вибираються зі своїх укриттів)

6.2. Оцінювання учнів

- Молодці, ви сьогодні гарно працювали на уроці. Дякую вам за активність.

7. Задання домашнього завдання

7.1. Інструктаж до виконання домашнього завдання

- Разом з дорослими складіть казку про весну в саду (парку, городі, лісі) за вибором.

7.2. Заключне слово вчителя

- Не забувайте, що без нашої допомоги, природі дуже важко. Весна - час прикрашати нашу Землю новими деревцями, квітами та дбати про тварин.

- До побачення, діти.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Спостереження як метод навчання природознавства. Методика проведення спостереження за природою з молодшими школярами в 1-4 класах. Спостереження за змінами в природі, його сутність та види. Методика проведення спостережень на уроках курсу "Я і Україна".

    курсовая работа [43,5 K], добавлен 14.07.2009

  • Місце та значення хореографічної діяльності в системі естетичного виховання молодших школярів, аналіз змісту, принципи та прийоми. Педагогічні умови ефективної організації естетичного виховання учнів початкових класів у процесі хореографічної діяльності.

    курсовая работа [73,3 K], добавлен 02.04.2014

  • Спостереження як метод засвоєння нових знань на уроках "Я і Україна" в початковій школі. Вікові особливості процесу сприймання в учнів молодшого шкільного віку. Зміст експериментальної методики організації систематичних спостережень за змінами в природі.

    дипломная работа [351,9 K], добавлен 21.10.2009

  • Роль діяльності у становленні особистості дитини. Вміння і навички у структурі трудової діяльності учнів, особливості мотивації в учнів початкових класів. Характеристика різновидів трудової діяльності учнів. Організація праці у молодшому шкільному віці.

    курсовая работа [39,8 K], добавлен 06.11.2009

  • Виявлення особливостей та проблем формування навчальної діяльності учнів молодших класів. Оптимальнi умови, що сприяють ефективному навчально-виховному процесу. Розробка методики дослідження розвитку здібностей дітей та перевірка її ефективності.

    курсовая работа [40,5 K], добавлен 20.12.2010

  • Проблема формування самостійності мислення учнів, спроможності отримувати, аналізувати інформацію і приймати адекватні рішення. Теоретичне обгрунтування методичної системи організації самостійної діяльності учнів на уроках математики в початкових класах.

    дипломная работа [146,4 K], добавлен 20.10.2009

  • Обґрунтування на теоретичному та емпіричному рівнях системи педагогічного забезпечення розвитку елементів національної свідомості учнів початкових класів. Особливості моделі процесу свідомого оволодіння учнем початкових класів національними цінностями.

    курсовая работа [1,1 M], добавлен 27.08.2013

  • Загальна характеристика стимулювання навчальної діяльності молодших школярів у практиці роботи вчитель початкових класів. Аналіз ефективності різних методів стимулювання навчальної активності учнів, напрями та методи їх подальшого удосконалення.

    курсовая работа [348,0 K], добавлен 23.03.2015

  • Головна мета викладання природознавства у початковій школі: формування системи уявлень та понять про предмети і явища природи, взаємозв’язки й залежності між ними. Використання методики спостережень в проведенні уроків освітньої галузі "Людина і світ".

    дипломная работа [563,0 K], добавлен 14.07.2009

  • Психолого-педагогічні дослідження проблем формування логіко-математичних уявлень у дітей дошкільного віку. Визначення рівня логіко-математичного розвитку дітей за допомогою спостережень у природі. Результати оцінювання вміння обчислення та вимірювання.

    курсовая работа [501,4 K], добавлен 21.01.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.