Виховання в учнів здатності до художньо-творчої самореалізації та культурного самовираження через уроки музичного мистецтва в умовах сільської місцевості

Допомога учням в самореалізації в художньо-творчій та культурній діяльності через уроки музики та залучення учнів до активної участі у позакласних та позашкільних заходах. Форми, методи, засоби реалізації ідеї. Труднощі та проблеми, аналіз результатів.

Рубрика Педагогика
Вид творческая работа
Язык украинский
Дата добавления 21.10.2016
Размер файла 1,2 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

ІІ рівень - вивчити текст пісні "Червона рута"; написати до зошита назви 10 улюблених українських народних пісень;

ІІІ рівень - пригадати і заспівати фрагмент улюбленої української народної пісні, обґрунтувати свій вибір.

ІV рівень - підготувати і виконати фрагмент будь-якої пісні, автором якої є В. Івасюк.

Тема: Витоки української естрадної пісні

Мета: продовжити знайомити учнів з витоками української естрадної пісні, української рок-пісні, вчити виконувати пісню "Червона рута"; розвивати та вдосконалювати вокально-хорові навички; розвивати креативне мислення, зв'язне мовлення, прищеплювати інтерес до кращих зразків української естрадної пісні; виховувати естетичні смаки, культуру слухання музичних творів, спілкування, почуття взаємоповаги.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-конкурс.

Музичний матеріал: В. Івасюк "Пісня буде поміж нас" у виконанні Софії Ротару, "Червона рута"; гурт "Океан Ельзи" та Ніна Матвієнко "Ото була весна", гурт "ВВ" "Весна".

Обладнання: фото С. Ротару, В. Івасюка, гуртів "Воплі Відоплясова", "Океан Ельзи", відеозапис концерту С. Ротару 1971 року, роздатковий матеріал, нотки, куб.

Епіграф уроку: "Прагнення бути різним, дивувати слухача не означає зміни внутрішнього змісту". Святослав Вакарчук

Перебіг уроку

1. Музичне вітання

"Ми піснею дзвінкою розбудим нашу радість,

Розбудим нашу дружбу, і вірність і любов”.

2. Перевірка д/з

Які ж скарби української музики ви разом з батьками та своїми родичами поклали до скриньки? (Відповіді дітей, обговорення їх вибору)

Давайте прослухаємо фрагменти улюблених українських народних пісень наших учнів. (Виконання дітьми фрагментів пісень)

А зараз ми послухаємо, які є пісні з репертуару Володимира Івасюка підготували наші учні. (Виконання дітьми фрагментів пісень)

3. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні урок музичного мистецтва пройде у формі конкурсу - змагання двох команд, у які ви зараз об'єднаєтесь. За кожну правильну, оригінальну відповідь, активність, влучний вислів тощо команди отримуватимуть ось такі нотки. В кінці уроку ми їх підрахуємо. У якої з команд нот буде більше, та й перемогла. Вперед до перемоги!

4. Актуалізація опорних знань.

4.1 Бесіда про музичні враження, музичний досвід учнів.

Які пісні ви пам'ятаєте з дитинства? (d)

Я також багато пам'ятаю - з мультфільмів, кінофільмів, естрадні, які були тоді популярними. Минає час, змінюється мода, з'являються нові музичні напрямки, а пісня, почута в дитинстві, так і залишається улюбленою, і ніякий вплив часу цього не змінює. Може це тому, що в дитинстві ми відкриваємо для себе світ, і все для нас вперше. Пісні нагадують нам найяскравіші емоції, повертають до вражаючих спогадів…

"Пісню ту візьму собі на спомин, пісня буде поміж нас" - співається в одній українській естрадній пісні яка, до речі, вже давно стала народною… Поясніть як ви розумієте ці рядки? (d)

Яке відлуння знаходять вони у ваших серцях? (d)

Кому належать ці рядки? (d)

Яку пісню ви взяли б собі на спомин з дитинства? (d)

Яку пісню ви взяли б собі на спомин з сьогодення? (d)

Які пісні будуть жити серед людей вічно? (d)

4.2 Робота над піснею "Червона рута"

"Червона рута" - саме та пісня, яка завжди "буде поміж нас"! Недаремно її називають національним символом української естради. Першим задумом композитора Володимира Івасюка було створення балади про дивну квітку - червону руту. До речі, він часто називав свої пісні романсами або баладами. Після трирічних творчих пошуків "Червона рута" визріла в жанрі ліричної пісні - основному жанрі творчості Володимира Івасюка. А форма цієї пісні - двокуплетна. Отож, повторимо мелодію та розучимо другий куплет пісні.

(Розучування 2 куплету)

Для того, щоб пісня стала популярною в наші дні існує безліч проектів: радіо та телевізійні хіт-паради, концерти, турне зірок, телевізійні шоу. Фрагмент з такого концерту, тільки 1971 року, ми зараз і подивимось. Пісня "Червона рута" дала назву телефільму, вона ж була визнана кращою піснею 1971 року.

(Перегляд відеозапису)

А зараз ще раз заспіваємо цю пісню, але вже для того, щоб заробити нотки. Коли я показую червону картку співає перша команда. Коли жовту - друга, а коли зелену - то співають всі. Так ми перевіримо вашу уважність, знання пісні, любов до неї. Також бажано супроводжувати виконання танцювальними рухами. Співаємо весело, емоційно, завзято. (d)

(Виконання пісні за допомогою інтерактивної вправи "Світлофор")

5. Осмислення та усвідомлення учнями нового матеріалу.

5.1 Опрацювання матеріалу про В. Івасюка та С. Ротару.

А зараз перед вами завдання, виконавши яке ви зможете отримати максимально 5 ноток. Командам треба опрацювати матеріали про творчість В. Івасюка та С. Ротару, а потім цікаво та оригінально презентувати його всім нам. Ваш виступ має доповнюватися фотоматеріалами, які я підготувала. А також обов'язковою умовою є активність в презентації кожного учня. Бажаю обом командам успіху та натхнення! (d)

Матеріал до презентації про Володимира Івасюка

Свій перший музичний гурт Володимир Івасюк назвав "Буковинка". А створив він його, навчаючись у 9-ому класі, у своєму рідному місті Кіцмані Чернівецької області. Тоді ж перші пісні молодого композитора принесли йому перемогу на конкурсах самодіяльної творчості. Джерелами натхнення для Володимира Івасюка завжди були незбагненна краса рідної Буковини та народна музична творчість.". Кожна пісня - це перлина… Для мене український фольклор - підручник, написаний геніальним автором", - саме так за спогадами батька сказав про народну музику Володимир Івасюк. Після переїзду з родиною до Чернівців Володимир написав одну з найпопулярніших своїх пісень - "Я піду в далекі гори", яка згодом пролунала на всю Україну. У 1970 році українське телебачення вперше транслювало нові пісні Івасюка - "Водограй" і "Червону руту". Рік потому, на заключному концерті фестивалю "Пісня-71" Володимир Івасюк виконував "Червону руту" разом із Василем Зінкевичем та Назарієм Яремчуком - солістами ансамблю "Смерічка". Пісню було визнано найкращою піснею на теренах колишнього СРСР. У 1972 році найкращою піснею країни стала пісня "Водограй". У 1974 і 1977 роках пісні Володимира Івасюка "Водограй" та "У долі своя весна" прозвучали на міжнародних пісенних фестивалях у Сопоті (Польща) у виконанні Софії Ротару. Володимир Івасюк створив близько 100 пісень, музику до кількох спектаклів, багато інструментальних творів. Свої найкращі пісні композитор написав на власні вірші: "Червона рута", "Водограй", "Я піду в далекі гори", "Пісня буде поміж нас", "Аве Марія" та інші.

Матеріал до презентації про Софію Ротару

Однією з кращих виконавиць пісень Володимира Івасюка, зокрема "Червоної рути" є, безперечно, Софія Ротару народна артистка СРСР, Молдови, України, лауреат численних премій та фестивалів, кавалер багатьох орденів, і нарешті - Герой України. А у далекому дитинстві її називали "Соловейком з Буковини". Народилася Софія Ротару в 1947 році в селі Маршинці Чернівецької області, музичну освіту здобувала в Чернівецькому музичному училищі та Кишинівському інституті мистецтв у Молдові. Справжній великий успіх до молодої співачки прийшов у 1971 році після показу музичного телефільму "Червона рута", в якому Ротару заспівала зі знаменитою "Смерічкою". На жаль, після трагічної загибелі Володимира Івасюка цей фільм було знищено на українському телебаченні. В тому ж 1971 році вона стала професійною співачкою - її запросили до філармонії, де для неї було створено вокально-інструментальний ансамбль "Червона рута". Софія Ротару виконала понад 400 (чотирьохсот) пісень різними мовами, знялася в багатьох музичних фільмах. У центрі Києва закладена іменна зірка співачки.

(Підготовка та виступи команд, оцінювання їх виступів)

5.2 Слухання пісні Володимира Івасюка у виконанні Софії Ротару "Пісня буде поміж нас"

Послухаймо Софію Ротару і пісню Володимира Івасюка "Пісня буде поміж нас". Зверніть увагу на музичні характеристики цієї пісні: ритм, темп, динаміку, характер.

5.3 Аналіз прослуханої пісні. Інтерактивна вправа "Розумний куб"

Давайте проаналізуємо пісню за допомогою нашого "розумного куба". За кожні правильну відповідь на гранях куба учасник отримує нотку. (d)

Відповіді на питання граней:

Тип музики (пісня, танець, марш).

Мелодія (схвильована, лагідна, рішуча).

Ритм (рівномірний, примхливий, лінивий).

Темп (повільний, жвавий енергійний).

Динаміка (тиха, голосна, громова).

Тембр (глухий, чистий, світлий, багатий).

5.4 Музична вікторина "Український рок"

Багато українських рок-пісень живуть сьогодні поміж нас. Пропонуємо пригадати творців української рок-музики та упізнати улюблені мелодії. Отже, розпочинаємо музичну вікторину "Український рок"! Нотки отримає та команда, яка перша правильно здогадається, про який гурт йде мова. Права на помилку у вас немає, тому, перш ніж вдповідати, добре подумайте.

1. Цей український рок-гурт був заснований в 1987 році і в цьому ж році став рок-групою року, отримав першу премію на київському фестивалі "Рок-парад".

Цей український рок-гурт зазнав на собі впливу рок-н-ролу, панку, етнос стилів, національного колориту яким в кінці 80-х - початку 90-х додало використання української мови.

Назва цього українського рок-гурту пов'язана з літературним героєм Федора Достоєвського.

Цей український рок-гурт записав рок-версію Державного гімну України.

Цей гурт є найзапитуванішим у світі українським рок-колективом, еталоном наживо-концертних виступів.

Як же називається це рок-колектив? (d)

Правильно, це українська рок-група "Воплі Відоплясова". Давайте прослухаємо їх пісню "Весна" та подимось танець у виконанні колективу "Магія".

(Слухання пісні, перегляд танцю)

2. Цей український рок-гурт створено в 1994 році у Львові.

Цей український рок-гурт спочатку називався "Клан тиші".

В творчості цього українського рок-гурту чудово поєднались гарні поетичні тексти, виразні мелодії та сучасний гітарний рок.

Цей український рок-гурт експериментує в різних напрямах легкої музики, від джазу, рок-н-ролу до брит-поп, пост-панку, поп-року та мелодійного року.

Цей український рок-гурт здійснив спільний виступ із симфонічним оркестром "Ренесанс" у 2002 році.

Цей український рок-гурт здійснив спільний проект з Ніною Матвієнко.

Як же називається це рок-колектив? (d)

Правильно, це "Океан Ельзи". Давайте прослухаємо їх спільну з Ніною Матвієнко пісню "Ото була весна". Мені цікаво, які ж почуття в ваших душах і серцях викличе ця пісня. (d)

(Слухання пісні, відповіді на проблемне питання)

5.5 Вправа "Музичний хіт-парад" (робота у групах)

Імена яких авторів чи виконавців української популярної музики, на вашу думку, заслуговують на те, щоб назвати їх поряд з іменами Володимира Івасюка, Софії Ротару, Олега Скрипки, Святослава Вакарчука? (d)

Що таке хіт-парад? (d)

А тепер вам треба попрацювати у групах і скласти десятку найкращих українських естрадних пісень, а потім представити його всім, аргументуючи всій вибір. Максимально за виконання цього завдання команди можуть отримати 3 нотки. Бажаю всім удачі та з нетерпінням хочу дізнатися, які ж пісні будуть на верхніх сходинках ваших хіт-парадів! (d)

6. Підсумок уроку.

Поясніть, як ви розумієте вислови про Володимира Івасюка його сучасників?

§ "Орфей синіх гір" (Назарій Яремчук) (d)

§ "Він дав урок сучасникам, як треба оберігати своє й не потрапляти під хвилинне затуманення чужим. Володя завжди стояв вище моди, він був у часі, говорив від імені свого часу" (Василь Зінкевич) (d)

§ "Пісні Володимира Івасюка - це яскравий слід і барвистий, самобутній орнамент в чудовій вишиванці національної пісенної історії української музики." (Лєшек Мазепа) (d)

§ "Він був глибоко переконаний, що наш світ створений для того, аби в ньому лунала музика добра, миру, злагоди між людьми" (Софія Ротару) (d)

А зараз давайте порахуємо, яка ж команда зібрала більшу кількість ноток. (Підрахунок нот).

Вітаю переможців! І все ж таки думаю, що на нашому святі музики не може бути переможених. Бо, як говорив відомий англійський письменник, "благо, що дарує нам мистецтво, не в тому, чого ми від нього навчаємося, а в тому, якими ми завдяки йому стаємо"!

7. Повідомлення д/з

Діти, вдома вам треба переглянути весь теоретичний матеріал вивченої теми. Це сторінки 6-90 в підручнику. Повторіть музичні терміни, які ми вивчали, імена композиторів та їх твори. На наступному уроці на вас чекає перевірка знань.

Тема: Відлуння епох у музичному мистецтві (узагальнення)

Мета: закріпити та узагальнити знання з теми "Відлуння епох у музичному мистецтві", закріпити вміння виконувати пісню "Червона рута"; розвивати та вдосконалювати вокально-хорові навички; розвивати креативне, логічне мислення, зв'язне мовлення, прищеплювати інтерес до кращих зразків світового музичного мистецтва; розвивати уміння працювати самостійно, в парі, у групі; виховувати естетичні смаки, культуру слухання музичних творів, спілкування, почуття взаємоповаги.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-вікторина.

Музичний матеріал: Й. Бах. Токата ре мінор; Ж. Бізе. Опера "Кармен". Хабанера; Е. Вілла-Лобос. Арія з Бразильської бахіани №5; А. Шнітке. "Сюїта в старовинному стилі". "Менует"; В. Івасюк. "Пісня буде поміж нас"; Ш. Дюмон. "Non Je Ne Regrette Rien" ("Ні, я ні за чим не жалкую") у вик.Е. Піаф.

Обладнання: "картки-розумниці", музичне доміно.

Епіграф уроку: "Благо, що дарує нам мистецтво, не в тому, чого ми від нього навчаємося, а в тому, якими завдяки йому ми стаємо". Оскар Уайльд

Перебіг уроку

1. Музичне вітання

"Ми піснею дзвінкою розбудимо нашу радість,

Розбудимо нашу дружбу, і вірність і любов”.

2. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Англійський письменник Оскар Уайльд сказав: "Благо, що дарує нам мистецтво, не в тому, чого ми від нього навчаємося, а в тому, якими завдяки йому ми стаємо". За останні півроку спілкування з музичним мистецтвом ми і навчились від нього, і дещо змінились. Ми пізнали музику різних епох та стилів. Отож, давайте перевіримо, чого саме ми з вами навчилися. Для цього пропоную влаштувати вікторини: теоретичну та музичну.

3. Закріплення, узагальнення та систематизація знань учнів.

3.1 Виконання вправи "Асоціативний ряд"

Треба назвати композитора або виконавця за асоціативним рядом. Відповіді записуєте в зошитах, а потім зробите взаємоперевірку. (Диктую асоціативні ряди, учні записують відповіді, потім обмінюються зошитами, виконують взаємоперевірку (правильні відповіді називаю я), виставляють оцінку - кожна правильна відповідь - 1 бал)

1. Орган, фуга, поліфонія, токата, бароко - Йоганн Бах. ХVІІІ століття.

2. Вальс, полька, Відень, свято, романтизм - Йоганн Штраус. ХІХ століття.

3. Стилізація, сюїта, авангард - Альфред Шнітке. ХХ століття.

4. Бразилія, арія, Й. Бах - Ейтор Віла-Лобос. ХХ століття.

5. Джем-сешн, труба, імпровізація, джаз - Луї Армстронг. ХХ століття.

6. Хабанера, тореадор, опера, Франція - Жорж Бізе. ХІХ століття.

7. Рок-н-рол, король, Америка - Елвіс Преслі. ХХ століття

8. Шансон, пристрасність, "горобчик", Франція - Едіт Піаф. ХХ століття.

9. Квартет, Ліверпуль, біг-біт, "жуки" - "Бітлз". ХХ століття.

10. Пісня, "український соловейко", тенор, опера - Анатолій Солов'яненко. ХХ століття.

11. Естрада, Буковина, "Червона рута" - Володимир Івасюк. ХХ століття.

12. Перший відеокліп, рок, Фарух Булсара - "Квін". ХХ століття.

3.2 Вправа "Відкритий мікрофон"

Протягом першого півріччя ми вивчали найрізноманітнішу музику. "Одна музика йде до нас без усіляких зусиль. Інша - вимагає, щоб ми до неї прийшли". Ці слова належать видатному угорському композитору, піаністу Ференцу Лісту. Поясніть, як ви розумієте цей вислів.

3.3 Інтерактивна вправа "Картки-розумниці"

Ми подолали теоретичну вікторину. Переходимо до завдань музичної. У кожного з вас на партах картки з назвами музичних творів та прізвищами композиторів. Коли буде звучати музичний твір, вам треба підняти ту картку, яка б відображувала аудіо запис.

Завдання 1

Й. Бах. Токата ре мінор

Завдання 2

Ж. Бізе. Опера "Кармен". Хабанера

Завдання 3

Е. Вілла-Лобос. Арія з Бразильської бахіани №5

Завдання 4

А. Шнітке. "Сюїта в старовинному стилі". "Менует"

Завдання 5

Ш. Дюмон. "Non Je Ne Regrette Rien" ("Ні, я ні за чим не жалкую") у вик.Е. Піаф

Завдання 6

В. Івасюк. "Пісня буде поміж нас"

3.4 Інтерактивна танцювальна фізхвилинка, яку проводять учасниці колективу "Магія" під пісню "Все гаразд, мамо" Е. Преслі.

3.5 Інтерактивна вправа "Музичне доміно"

Пропоную вам погратися у музичне доміно. Для цього треба обєднатися у групи. Кожній з груп я надаю аркуші, на яких записано 12 фраз, які не мають закінчення. На інших аркушах - їх закінчення. Необхідно підібрати правильні закінчення до цих фраз.

Полістилістика - поєднання в одному творі елементів різних стилів, епох, розмаїття музичних цитат тощо.

Бароко - стиль музичного мистецтва ХVІІ - ХVІІІ століть, в якому на зразок архітектури і живопису втілювались монументальні та величні образи

Естрада - не складна за змістом музика, переважно проста за формою, доступна для сприйняття найширшими колами слухачів

Романтизм - стиль музичного мистецтва ХІХ століття, який характеризується інтересом до внутрішнього світу людини, любовної лірики

Рок - стиль розважальної музики, що з'явився у Великобританії та США на межі 50-60-х років, і має свої виражальні особливості - використання блюзових мелодичних зворотів, перебільшене значення метро-ритму, застосування тембрів електричних музичних інструментів, підсилювачів звуку, особлива - експресивна - манера виконання.

Психоделічний рок - напрям рок-музики, для якого характерні сюрреалістичні образи. Особливості цього напряму - опора на блюзові інтонації, використання незвичайних звукових та світлових ефектів.

Сюрреалізм - напрям у мистецтві ХХ ст., який шукає джерела творчості у сфері підсвідомого, інтуїтивного.

Бард - народний поет-співак.

Хабанера - народний танець-пісня, який виник на Кубі, пізніше отримав широку популярність в Іспанії.

Імпровізація - створення музики на момент її виконання.

Блюз - світська лірична пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

Шансон - французька пісня - народна та естрадна пісня ліричного змісту з репертуару шансоньє.

3.6 Самостійна робота. Виконання тестових завдань.

Зараз я пропоную вам виконати тестові завдання, які покажуть міцність і глибину ваших теоретичних музичних знань з теми "відлуння епох у музичному мистецтві". Тести закритого типу. Є питання з однією правильною відповіддю, є з кількома. Будьте уважними. Бажаю вам успіху!

Тестові завдання для перевірки знань з теми

"Відлуння епох у музичному мистецтві"

1. Позначте правильні твердження:

А) Стиль - це сукупність засобів та прийомів художньої виразності, що служить для відображення певного образного змісту.

Б) Стиль - це назва певної епохи.

В) Стиль - це вид музичного мистецтва.

Г) Стиль - це особливий склад багатоголосної музики.

2. У переліку термінів оберіть назви стилів (напрямів):

А) Бароко

Б) Класицизм

В) Романтизм

Г) Реалізм

Д) Поліфонія

Е) Токата

3. Позначте правильні твердження:

А) Естрадна музика - це музика, нескладна за змістом.

Б) Естрадна музика - це музика переважно проста за формою.

В) Естрадна музика - це музика, доступна для сприйняття найширшими колами слухачів.

4. Позначте правильні твердження:

А) Академічна музика - це музика, серйозна за змістом.

Б) Академічна музика - це музика, створена у відповідності до певного стилю, традицій, відповідає певним правилам та зразкам.

В) Академічна музика - це музика, яка пройшла випробування часом і донині є взірцем досконалості.

5. Закінчіть речення: "Сонату №14 для фортепіано Л. Бетховен присвятив…":

А) Другові

Б) Учениці

В) Поетові

Г) Мамі

6. Характерні особливості, за якими можна визначити музику Бетховена:

А) Боротьба почуттів

Б) Устремління до перемоги, радості, світла

В) Глибокий драматизм

Г) Оригінальність оркестровки

Д) Звучання органу

Е) Гумористичні образи

7. Композитори, творчість яких відносять до класицизму:

А) Йозеф Гайдн

Б) Вольфганг Моцарт

В) Людвіг ван Бетховен

Г) Фридерік Шопен

Д) Сергій Прокоф'єв

8. Позначте правильні твердження:

А) Народні мелодії композитори цитують у власних творах.

Б) На основі народних мелодій композитори пишуть обробки.

В) Композитори створюють твори у народному стилі.

Г) Народна музика передавалась із покоління до покоління завдяки нотному запису.

9. "В основі фіналу Другої симфонії Л. Ревуцького звучать мелодії народних пісень…":

А)"А ми просо сіяли"

Б)"При долині мак"

В)"Ой, весна, весниця"

Г)"Ой не жаль мені"

10. Позначте правильні твердження:

А) Й. Штраус - "король вальсу"

Б) Й. Штраус - "король симфонії"

В) Й. Штраус - "король менуету"

Г) Й. Штраус - "король рок-н-ролу"

11. Музичні жанри, що відносяться до танцювальних:

А) Сарабанда, менует

Б) Вальс, полька,

В) Танго, рок-н-рол

Г) Твіст, шейк

Д) Прелюдія, токата

12. Значення терміну "піцикато":

А) Прийом гри на струнно-смичкових інструментах (щипання струн пальцем)

Б) Прийом гри на клавішно-духових інструментах

В) Прийом гри на ударних інструментах

Г) Прийом гри на струнно-щипкових інструментах

13. Позначте правильні твердження:

А) Хабанера - кубинський народний танець-пісня

Б) Хабанера - мексиканський народний танець-пісня

В) Хабанера - французький народний танець-пісня

14. Закінчіть речення: "Улюблений жанр у творчості Жоржа Бізе - ":

А) Опери

Б) Балети

В) Симфонії

Г) Пісні

15. Позначте правильні твердження:

А) На створення "Бразильських бахіан" Вілла-Лобоса надихнула творчість Й. Баха.

Б) На створення "Бразильських бахіан" Вілла-Лобоса надихнула творчість Бразилії.

В) На створення "Бразильських бахіан" Вілла-Лобоса надихнула творчість С. Рахманінова.

Г) На створення "Бразильських бахіан" Вілла-Лобоса надихнула творчість І. Шамо.

16. Позначте правильні твердження:

А) Полістилістика - навмисне сполучення в одному творі різнорідних стилістичних елементів.

Б) Полістилістика - імітація художнього стилю, характерного для будь-якого автора, жанру, народності, епохи тощо.

В) Полістилістика - поєднання художніх стилів, характерних для будь-якого композитора.

17. Закінчіть речення: "Імітація художнього стилю, характерного для будь-якого автора, жанру, народності, епохи тощо називається…":

А) Стилізацією

Б) Колажем

В) Цитатою

Г) Алюзією

18. Тематика творчості Альфреда Шнітке:

А) глобальні проблеми буття

Б) моральність змісту мистецтва і творчості

В) історія народу

Г) сучасне життя молоді

19. Що вважається царицею джазу?

А) Імпровізація

Б) Труба

В) Солістка

Г) Мелодія

20. Визначте з перерахованих співаків найбільш яскравих представників джазу:

А) Фредді Меркюрі

Б) Пол Маккартні

В) Елвіс Преслі

Г) Луї Армстронг

Д) Елла Фіцджеральд

21. Позначте правильні твердження:

А) Рок-музика - це стиль музики, який вирізняється наявністю електроінструментів, експресивністю та агресивністю їх звучання.

Б) Рок-музика - це танець, що характерний простою мелодією з блюзовими інтонаціями в супроводі важкого та одноманітного акцентованого ритму.

В) Рок-музика - це стиль музики, який вирізняється наявністю акустичних музичних інструментів, які поєднуються нетрадиційно.

Г) Рок-музика - стильовий напрям в естрадній музиці, основними ознаками якого є опора на блюзові форми та надто підкреслений ритм, високий емоційний рівень виконання.

22. Які з перерахованих імен є найбільш яскравими представниками рок-музики:

А) Меркюрі

Б) Маккартні

В) Преслі

Г) Армстронг

Д) Гершвін

23. Позначте правильні твердження:

А) Шансоньє виконували ліричні пісні у їх життєво-історичних інтерпретаціях.

Б) Шансоньє виконували духовну музику.

В) Шансоньє виконували народні пісні.

Г) Шансоньє виконували естрадні пісні.

24. Оберіть з перерахованих французьких кумирів-шансоньє:

А) Жак Брель

Б) Едіт Піаф

В) Шарль Дюмон

Г) Бессі Сміт

Д) Луї Армстронг

Е) Фредді Меркюрі

25. Позначте правильне твердження:

А) Автентичний - той, що відповідає оригіналу, дійсний, заснований на першоджерелах.

Б) Автентичний - той, що не відповідає оригіналу, оброблений, вдосконалений.

В) Автентичний - той, що потребує аранжування, реміксу.

26. Оберіть із запропонованих виконавців українських народних пісень:

А) Анатолій Солов'яненко

Б) Ніна Матвієнко

В) Тріо Мареничів

Г) Ірина Білик

Д) Віталій Козловський

27. Хто є автором слів та музики пісні "Червона рута"?

А) Володимир Івасюк

Б) Ігор Білозір

В) Назарій Яремчук

Г) Василь Зінкевич

28. Позначте правильні твердження:

А) Свої найкращі пісні В. Івасюк написав на власні вірші.

Б) Свої найкращі пісні В. Івасюк написав на вірші Т. Шевченка.

В) Свої найкращі пісні В. Івасюк написав на вірші Л. Українки.

Г) Свої найкращі пісні В. Івасюк написав на вірші М. Рильського.

29. Закінчіть речення: "Визнання до співачки Софії Ротару прийшло відразу ж після показу на телебаченні у 1971 році музичного фільму…":

А)"Червона рута"

Б)"Пісня буде поміж нас"

В)"Я піду в далекі гори"

Г)"Водограй"

30. Які гурти є представниками української рок-музики?

А)"ВВ"

Б)"Океан Ельзи"

В)"Смерічка"

Г)"Бітлз"

Д)"Квін"

4. Підсумки уроку.

Друзі, ми провели урок-узагальнення з теми "Відлуння епох у музичному мистецтві".

І перше півріччя добігає вже кінця.

Та наостанок уроку додамо ще півслівця!

Автентична чи естрадна, чи джаз-рокова,

Або авторська, народна чи хіп-хопова,

Українська пісня наші підкоряє серця,

Найсвітліші у душі обираючи місця.

Отже, завжди поміж нас буде пісня оця!

Друзі, обирайте свої пісні!

Тема: На щедрій пісенні ниві

Мета: закріпити та узагальнити практичні уміння учнів з теми "Відлуння епох у музичному мистецтві", закріпити вміння виконувати вивчені пісні; розвивати та вдосконалювати вокально-хорові навички; прищеплювати інтерес до кращих зразків світового музичного мистецтва; виховувати естетичні смаки, культуру спілкування, почуття взаємоповаги.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-концерт.

Місце проведення: концертна зала Вільненського СБК.

Запрошені: педагогічний колектив ЗОШ, батьки, родичі учнів. Жителі села.

Музичний матеріал: Л. Квінт "Здрастуй, світ!"; "Музичний жарт" Й. - С. Баха; "Токата і фуга ре мінор" Й. - С. Баха; "Моя стежина" П. Майбороди; "Соната №14" Людвіга ван Бетховена; "Бабине літо" Джо Дассена; "Я не люблю" В. Висоцького; "Пісні про друга" В. Висоцького; "Дівчина" гурту "Бітлз"; "Все гаразд, мамо" Е. Преслі; "Хай буде так" гурту "Бітлз"; "Yesterday" гурту "Бітлз"; "Ми - чемпіони" гурту "Квін"; "Шоу має тривати" рок-гурту "Квін"; "Водограй" В. Івасюка; "Червона рута" В. Івасюка; "Пісня буде поміж нас" В. Івасюка.

Епіграф уроку: Музика одна є світовою мовою і не потребує перекладу, бо на ній душа говорить з душею.

Перебіг уроку

На сцені усі учні 8 класу виконують пісню Л. Квінт "Здрастуй, світ!". Після 2 куплету всі, окрім ведучих, йдуть. Фонограма продовжує звучати, на її фоні говорять учень та учениця.

Валентин: Доброго дня, шановні глядачі!

Тетяна: Раді вітати любих гостей у цьому прекрасному залі! Сьогодні ми хочемо Вам похвалитися! Так-так, саме похвалитися.

Валентин: Похвалитися тим, що вміємо красиво та злагоджено співати, вміємо танцювальними рухами виражати свої емоції, вміємо бути і мистецтві музики справжніми і щирими.

Тетяна: Отже, до вашої уваги звітний концерт з музичного мистецтва учнів 8 класу Вільненської загальноосвітньої школи!

Валентин: Сьогодні на вас чекають цікаві та несподівані вокальні номери, зворушливі та веселі танцювальні композиції, захопливі та ліричні літературні виступи.

Тетяна: Бажаємо вам приємного перегляду та найкращих вражень від концерту!

Разом: Ми будемо старатися!

На сцену виходить під "Музичний жарт" Й. - С. Баха Володимир Іщенко.

Володимир: Про музику Йогана Себастьяна Баха можна говорити безліч слів. Але сьогодні дати характеристику його творчості я хочу лише одним реченням, яке належить Мендельсону: "Якщо життя забере в тебе надію й віру, один бахівський твір, здатен все повернути"!

Звучить "Токата і фуга ре мінор" Й. - С. Баха

Володимир:

Бах у Домському соборі

Звучання Баха знову первозданно,

Його дихання рветься в височінь.

І знову ми в полону у органа -

У музиці, у музиці у цій.

То грім грози, то поклик океану,

Дощу то подих, трелі соловїв,

То звук сльози, яка зірвалась долу,

То ручая веселий передзвін.

Бій кришталя, І звук крапелі,

Як зліт осяйний храму небозвід.

Сама земля в передчутті натхненнім

Крізь сни і стіни музику творить!

Тетяна: Єдине, що непідвладне часові - людська любов і пам'ять… Давно вже заросли земні стежини Платона Майбороди, але вони подарували йому вічніть.

Валентин: І поки співає українська душа, будуть лунати задушевні пісні цього майстра.

Виконання пісні "Моя стежина" П. Майбороди учнями 8 класу.

На сцені залишається Влад Машовець. Звучить "Соната №14"

Людвіга ван Бетховена

Влад: Поверніться зараз думками до музики Бетховена, до його "Місячної" сонати. Сприймайте її не тільки своїм слухом, а й усім серцем! І, мабуть, ви почуєте в її першій частині таку скорботу, яку ніколи раніше не чули; у другій частині - таку світлу і в той же час таку сумну посмішку, яку раніше й не помічали; і, наприкінці, у фіналі - таке непереможне прагнення вирватися із кайданів страждань та печалі, про які можна сказати лише словами: "Я схоплю долю за глотку, зовсім зігнути мене їй не вдасться…"

Де брав він ці сумні тривожні звуки

Крізь щільну ту занавісу глухоти?

Поєднання і ніжності. І муки,

Що склалися у нотні аркуші…

Над містом місяць сходить вище й вище,

Глухий на він, а світ той навкруги,

Який не чує музики провісної,

Народжений і в щасті, і в біді!

Виконання Володимиром Іщенко та Тетяною Карасьовою пісні "Бабине літо" Джо Дассена (у перекладі).

На сцену під пісню "Яне люблю" В. Висоцького виходить Влад Луньов

Влад: Він співав правду крутих характерів, правду життєвих ситуацій, правду вічних людських проблем, правду болю й ніжності, правду свого часу. Люди називали його своїм другом, беззастережно вважали його своїм співаком. Утім, ні. Не співаком. Це інші були співаками. А він був - Висоцьким.

Виконання хлопцями 8 класу "Пісні про друга" В. Висоцького.

На сцену під пісню "Дівчина" гурту "Бітлз" виходить ведуча

Тетяна: Рок - це щось більше, ніж просто мода, ніж просто музика, ніж просто тимчасове захоплення. Це народження нового стилю життя. Пропоную вам зараз поринути у запальний світ короля рок-н-роллу Елвіса Преслі разом з танцювальним колективом "Магія".

Учениці 8 класу виконують танцювальну композицію під пісню

"Все гаразд, мамо" Е. Преслі

Під пісню "Хай буде так" гурту "Бітлз" на сцену виходить ведучий

Валентин: "Пісні, які об'єднують людство" - саме так можна охарактеризувати творчість англійського гурту "Бітлз". І хоч в ХХІ столітті цей гурт вже не існує, але залишилося найкраще, що створено ними. Це найкраще вирізняється надзвичайною мелодійністю, ритмічною енергією, невичерпною фантазією аранжувань, цікавим поєднанням фольклору різних країн, ро-к-роллу із симфонічним звучанням. Глибокий зміст їх пісень має філосовську спрямованість, вони актуальні й донині, бо торкаються найтонших струн людської душі. Вітайте! Для вас найвідомішу пісню ліверпульської четвірки "Yesterday" співає "золотий голос" нашої школи Тетяна Карасьова!

Виконання пісні "Yesterday" гурту "Бітлз" Тетяною Карасьовою

Під пісню "Ми - чемпіони" гурту "Квін" на сцену виходить Діана Доценко

Діана: Лідер рок-гурту "Квін" мріяв, щоб його колектив був найвеличнішим гуртом усіх часів і народів. Його мрія збулася, і дуже прикро, що він вже давно не разом з нами. Пам'яті Фредді Меркоррі присвячується…

Виконання колективом "Магія" танцювальної композиції зі свічками під пісню "Шоу має тривати" рок-гурту "Квін".

Під пісню "Водограй" В. Івасюка виходять ведучі

Валентин: З народного напившись джерела,

Як із Дніпра бере веселка воду,

О рідна пісне, знову ти прийшла

До матері, до батька - до народу.

Тетяна: Пісня - душа українського народу. Тож давайте зараз разом з учнями 8 класу полинемо до найцінніших скарбів українців. Українська народна пісня… Народжена на щедрій пісенній ниві, уквітчана красою щирої української душі, вона стала невіддільною частиною життя кожної людини.

Валентин: Давайте разом заспіваємо, хоч і авторську, але давно вже народну для кожного з нас, пісню Володимира Івасюка "Червона рута" і нехай вона кожному з нас принесе щастя!

Виконання учнями 8 класу пісні "Червона рута" В. Івасюка. Танцювальними рухами діти запрошують глядачів співати разом з ними.

Після виконання усі учні залишаються на сцені.

Тетяна: Ну ось все. Святковий наш урок добігає кінця. Ми дякуємо всім вам за те, що прийшли нас підтримати і привітати. Любіть музику, і душа ваша стане кращою.

Валентин: Нехай пісня завжди буде поміж нас!

Виконання учнями 8 класу пісня "Пісня буде поміж нас" В. Івасюка

Розробка виховного заходу з музичного мистецтва

Мета: виявляти та розвивати таланти дітей Вільненської ЗОШ; сприяти художньо-творчій реалізації дітей, їх культурному самовираженню; розвивати музичні, вокальні, танцювальні, акторські здібності і таланти дітей; логічне мислення, зв'язне мовлення; виховувати інтерес та любов до мистецтва, естетичні смаки, артистизм, кмітливість, почуття колективізму, комунікабельність.

Форма: талант-шоу.

Опис заходу: це був спільний творчий проект Вільненсьої ЗОШ та Вільненського СБК за підтримки Вільненської сільської ради. Участь у проекті брали усі бажаючі діти Вільненської ЗОШ віком від 6 до 16 років. Проект проходив у три тури, І - відбірковий, ІІ - півфінал; ІІІ - фінал. Фінал був присвячений Дню захисту дітей. До складу журі входили різновікові творчі люди села. Призовий фонд проекту складав 1000 гривень.

Після І туру за рішенням журі до ІІ туру ввійшли всі учасники. У ІІ турі журі відібрало найкращих, які змагалися за перемогу у фіналі. І фіналі оцінка за виступ учасника складалася з суми балів журі та глядацьких голосів. Глядачі голосували в залі після виступу останнього учасника. Також на проекті були оголошені переможці альтернативного Інтернет-голосування в групі молодіжного сайту "ВКонтакті".

Допомогу у підготовці до виступу учасникам надавали працівники сільського будинку культури та школи.

Це було справжнє свято села! Жителі запам'ятали його назавжди.

Сценарий І тура шоу "Вільне має талант"

(ноябрь 2010 года)

Звучить музыка с шоу "Україна має талант". Выходит ведущая

Ведущая: Здравствуйте, уважаемые зрители! Рада приветствовать на открытии творческого проекта "Вільне має талант"!

Певец в песню душу вложит,

Танцор в танце весь живёт,

Поэт стих о счастье сложит,

В нём душа его поёт.

А художник в буйстве красок,

На холсте мир отразит.

И сюжетом, что из сказок,

В детей, взрослых превратит.

Во всех нас частичка Бога,

Есть во всех талант творить.

Он нам дан как дар в дорогу,

Чтобы легче было жить.

Он - талант, у нас всех разный,

Нужно лишь его открыть.

И поймёшь что мир прекрасный,

И счастливым сможешь быть.

Счастья не бывает много,

Если есть с кем поделить.

Дан талант нам всем от Бога.

Чтобы радость в мир дарить!

Надеюсь, каждый из сегодняшний участников подарит всем нам море радости и позитивных эмоций! А пока ребята волнуются за кулисами разрешите мне представить вам, дорогие друзья жюри конкурса:

Щелканова Людмила

Гетьман Людмила

Кирякулов Эдуард

Пархоменко Виктория

Костюченко Светлана

Что ж пора начинать наш кастинг. Желаю всем успехов и, конечно же, побед. И помните во второй тур пройдут только лучшие!

Список предполагаемых участников:

1. Дуэт Ольшанская Катя і Ганжела София (вокал)

2. Микова Ангелина (хореография)

3. Коллектив "Весельчаки" (хореография)

4. Коллектив "Кіт і кошенята" (хореография)

5. Кошевые Камила і Ульяна (вокал)

6. Дует "ВоВаня" - Кравцов Иван і Ищенко Владимир (оригинальный жанр)

7. Доценко Диана (вокал)

8. Карасева Татьяна (вокал)

9. Колектив "Реальні дівчатка" (хореография)

10. Коллектив "Арлекин" (хореография)

11. Лисикова Дарья (вокал)

12. Калиниченко Татьяна (вокал)

13. Севрюкова Майя (вокал)

14. Квартет "Джентельменс" (хореография)

15. Костюченко Дарья (вокал)

На сцену по очереди выходят участники, представляются, отвечают на вопросы жюри, демонстрируют таланты. После каждого выступление жюри даёт комментарии и выставляет балы в таблицу оценивания. После последнего выступления судьи подсчитывают балы.


Подобные документы

  • Творче самовираження дитини, як педагогічна проблема. Використання жанру дитячої опери, як форми організації творчої діяльності учнів. Взаємозв'язок уроків музики та позакласних форм навчання. Методи організації музично-театральної діяльності учнів.

    курсовая работа [120,2 K], добавлен 24.11.2015

  • Науково-дослідницька робота учнів як чинник самореалізації особистості в школах нового типу. Модель комплексної педагогічної підтримки творчої самореалізації школярів. Особливості підготовки вчителя до керівництва творчими дослідницькими гуртками учнів.

    дипломная работа [165,3 K], добавлен 15.11.2011

  • Необхідність формування у молоших школярів художньо-естетичного ставлення до дійсності. Нестандартні методи викладання образотворчого мистецтва. Використання художньо-дидактичних вправ та ігор для активізації образотворчості учнів початкових класів.

    курсовая работа [52,2 K], добавлен 26.04.2012

  • Розвиток естетичної культури підростаючого покоління. Значення творчості та пізнавальної діяльності в вихованні школярів. Роль школи, сім’ї і суспільства в художньо-естетичному вихованні дитини. Дослідження психолого-фізіологічних особливостей учнів.

    курсовая работа [35,0 K], добавлен 11.08.2014

  • Загальна характеристика позашкільних закладів освіти. Особливості соціально-педагогічної діяльності в умовах літнього оздоровчого табору. Сутність, завдання та принципи екологічного виховання учнів. Форми, засоби екологічного виховання у процесі навчання.

    курсовая работа [58,1 K], добавлен 22.05.2012

  • Питання музичного виховання учнів на уроках музичного мистецтва засобами українського фольклору. Шляхи підготовки учнів в навчально-виховній діяльності в школі. Методичні прийоми стимулювання у них потреби у всебічному гармонічному самовдосконаленні.

    статья [16,4 K], добавлен 22.02.2018

  • Особливості художньо-естетичного виховання в молодшому шкільному віці. Шляхи і засоби художньо-естетичного виховання. Ритм як складова музично-ритмічного виховання. Використання музично-ритмічних вправ в початкових класах та позакласній виховній роботі.

    курсовая работа [50,0 K], добавлен 14.12.2012

  • Вміння, які отримують учні у процесі гурткових занять. Організація занять певним видом декоративно-ужиткового мистецтва ставить на меті як навчання, так і виховання дітей. Мистецька сторона предметної діяльності учнів. Способи взаємодії педагога та учнів.

    реферат [29,1 K], добавлен 18.10.2010

  • Поняття "процес навчання", "виховання", "естетичне виховання". Зміст, шляхи, форми та засоби естетичного виховання. Естетичне виховання молодших школярів у Павлиській школі В.О.Сухомлинського. Уроки з музики, образотворчого мистецтва та праці.

    курсовая работа [235,5 K], добавлен 07.05.2008

  • Психолого-педагогічні аспекти формування інтересів в учнів загальноосвітньої школи: основні засоби й етапи. Роль декоративного мистецтва у формуванні художньо-естетичних інтересів учнів, педагогічні умови й методи їх формування у процесі гурткової роботи.

    курсовая работа [61,1 K], добавлен 27.12.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.