Основи технології виготовлення народної ляльки
Дослідження конструктивних особливостей стародавніх українських ляльок. Виховання поваги в учнів до народних традицій та стародавніх ремесл. Основи технології виготовлення народної лялькової іграшки. Вивчення послідовності створення нитяної ляльки.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 14.12.2015 |
Размер файла | 17,8 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Основи технології виготовлення народної ляльки
Лялька з тканини як самобутнє явище у побуті та мистецтві українців.
Уособлення образу людини в ляльці. Конструктивні особливості стародавніх ляльок.
Мета уроку: лялька ремесло нитяний іграшка
навчальна: познайомити з українською народною лялькою;
познайомити з конструктивними особливостями стародавніх ляльок;
розвивальна: просторову уяву та фантазію учнів
виховна: виховувати повагу до народних традицій, до стародавніх ремесел.
Обладнання матеріали та наочність. Народні ляльки, малюнки ляльок,схема «Класифікація ляльок», презентація «Народна лялька», угорський кросворд.
Між предметні зв'язки. Математика, образотворче мистецтво, народознавство.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Хід заняття.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Які народні ремесла ви знаєте?
2. З чим люблять гратися дівчатка?
3. З чого виготовляли ляльки наші пращури?
4. Хто виготовляв їм ляльки?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Як ви думаєте про що ми говоритимемо на сьогоднішньому уроці?
(Підвести учнів до визначення теми уроку)
ІV. Повідомлення теми уроку.
V. Визначення завдань для учнів на уроці.
Діти які завдання на вашу думку ми сьогодні повинні поставити перед собою?
Учні повинні знати: особливості української народної ляльки, її значення у житті наших пращурів, послідовність виготовлення нитяної ляльки.
Учні повинні вміти: виготовляти нитяну ляльку, дотримуватись правил безпечної праці, санітарно - гігієнічних вимог та вірно організовувати робоче місце.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда під час якої демонструється презентація «Народна лялька».
Діти ви робили ляльку з будь - яких матеріалів?
Як би видали визначення поняттю «Лялька»?
Лялька - дитяча іграшка у вигляді людини або тварини, чи персонажу лялькової вистави.
Лялька, яка нагадує людину називається ольшанка.
Лялька буває різної форми - великою й маленькою. Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає.
Це - не просто дитяча іграшка це - витвір мистецтва. Народна лялька дуже екологічна, духовно чиста, образна і символічна. Така лялька має умовний силует. Наші предки клали її у колиску до новонародженої дитини, лялька забавляла дитину, допомагала пізнавати світ, перебирала негативну енергію, забирала хворобу, ляльку віддавали богам за здоров'я, врожай, дощ. Дарувати ляльки було ритуалом. Матері робили ляльки для своїх дітей, бабусі - онукам, наречені,щоб у них народилася дитина.
Як видумаєте скільки років ляльці?
Ляльку створили понад 7 тисяч років тому.
Історія виникнення назви "лялька" сягає прадавніх часів, коли перші ляльки створювались на честь православної богині весни Лелі (або Лялі), яка була, за міфами, нерозривно пов'язана із весняним відродженням природи, початком польових робіт. Богиню завжди представляли собі юною, красивою, стрункою та високою дівчиною. Саме її образи створювали прадавні слов'яни, щоб лялька оберігала та вдихала силу життя в дитину.
З давніх часів ляльки виготовляються із дерева, льону або кераміки. В сучасному світі активно використовуються технологічні матеріали, але разом з цим не втрачають своєї актуальності ляльки з природних матеріалів
В Україні виготовленню традиційної ляльки приділяється особливого змісту та значення. З давніх - давен майже в кожній українській хаті були власні традиції та звичаї у виготовленні ляльок. В деяких традиціях традиційним лялькам не робили обличчя, задля того, щоб дитина могла сформувати в своїй уяві власний образ своєї подружки та ангела охоронця. В деяких традиціях створювали обличчя, щоб діти з дитинства тягнулись до прекрасного та спілкувались з лялькою. Крім того, слід відмітити ритуальну ляльку, яка робилась із хрестом на обличчі.
У кожного з вас вдома є лялька. А скільки років такий, купованій ляльці?
Така лялька відома із часів середньовіччя. У Європі XVIII і ХІХ ст. її одяг імітував одяг аристократичної та буржуазної еліти. З другої половини ХІХ ст. спостерігається збільшення виробництва ляльок у народному святковому і обрядовому одязі.
Ляльки мають свою класифікацію.
За одягом: одягнені і неодягнені.
За способом виготовлення: ручні та фабричні
Дивитися таблицю «Класифікація ляльок».
Натуральну перлинку завжди відрізниш від штучної імітації, та й правдивий діамант затьмарить своїм сяйвом найкрасивішу фальшивку. Може, в цьому й секрет відродження інтересу до прадавнього народного мистецтва? А старовинна мотанка увібрала в себе все, чого нам так бракує у XXI столітті -- щире золото пшениці й пахощі сіна, лоскіт м'якої овечої вовни й дотик домотканого полотна...
VІІ. Осмислення учнями вивченого матеріалу.
1. Що таке лялька?
2. Як називається лялька схожа на людину?
3. На які групи поділяються ляльки?
Діти давайте розгадаємо угорський кросворд.
(Розгадування угорського кросворду.)
VІІІ. Підведення підсумків уроку.
(що нового дізналися на уроці, чому навчилися, чи сподобався урок).
Вправа «Побажання».
(на аркушах учні пишуть свої побажання на наступний урок.)
ІХ. Домашнє завдання.
Опрацювати конспект. Написати оповідання про ляльку.
Принести на наступний раз нитки, ножиці, красиву ниточку муліне, стрічку, яка б підходила до ваших ниток.
Розгадайте кросворд
З |
О |
Д |
Я |
Г |
Н |
Е |
Н |
А |
Ф |
|
А |
К |
М |
Ф |
В |
Л |
Ф |
Й |
Г |
І |
|
Х |
Е |
О |
Л |
Ь |
Ш |
А |
Н |
К |
А |
|
И |
Н |
Т |
Я |
А |
Д |
Б |
Ц |
Ш |
В |
|
С |
Г |
А |
Л |
П |
Ж |
Р |
У |
Щ |
П |
|
Н |
Ш |
Н |
Ь |
Р |
Є |
И |
К |
З |
Р |
|
А |
Щ |
К |
К |
Р |
У |
Ч |
Н |
А |
О |
|
Й |
З |
А |
А |
О |
Я |
Н |
Е |
Х |
Л |
|
У |
Х |
Ї |
І |
Л |
Ч |
А |
Н |
Ї |
Д |
Ляльки |
||||||||||
Ручні |
Фабричні |
Манекени |
||||||||
Обрядові |
Іграшки |
Сувеніри |
Актори |
|||||||
захисні |
маріонетки |
|||||||||
очисні |
планшети |
|||||||||
Продукуючі |
пальчикові |
|||||||||
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Огляд використання народної іграшки як засобу виховання дітей в теорії педагогіки. Історія виникнення і розвитку української народної іграшки. Розробка і перевірка системи роботи по ознайомленню дітей з українською народною іграшкою в старшій групі.
курсовая работа [259,1 K], добавлен 16.01.2013Сутність, структура та особливості народного морального виховання. Традиції народних свят та фольклористичний аналіз українських народних пісень. Розробка уроку музики з використанням української народної пісні для розвитку моральних якостей учнів.
курсовая работа [431,8 K], добавлен 20.12.2013Теоретичні засади виховання дітей дошкільного віку засобом народної іграшки. Експериментальне дослідження методики використання опішнянської народної іграшки у виховній роботі з дітьми дошкільного віку. Організація, методика і аналіз результатів.
курсовая работа [6,0 M], добавлен 05.11.2014Види української народної іграшки. Вимоги програм виховання і навчання дітей дошкільного віку щодо використання української народної іграшки як засобу виховання, існуючі методики. Відображення цієї проблеми у творах педагогів світової і вітчизняної науки.
курсовая работа [78,5 K], добавлен 08.05.2009Роль народної пісні в розвитку творчої активності учнів. Вивчення української народної пісні в школі. Пісня як джерело дидактичних знань. Формування патріотичних почуттів, любові до рідного краю, поважного ставлення до праці засобами народної пісні.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 06.10.2012Історія розвитку української кераміки. Традиції давньої і сучасної української народної керамічної іграшки. Методика проведення занять вивчення мистецтва кераміки в початковій школі. Процес створення керамічної іграшки на уроках образотворчого мистецтва.
дипломная работа [2,4 M], добавлен 19.10.2010Поняття процесу, становлення та розвиток системи виховання дітей засобами народної педагогіки. Методика вивчення ставлення молодших школярів до здобутків рідного народу. Виховні можливості козацької педагогіки як невід’ємної частини народної педагогіки.
курсовая работа [87,3 K], добавлен 27.10.2013Мета уроку на тему "Основи технології писанкарства". Методичне оснащення уроку. Виконання різнорівневих завдань. Робота учнів в групах. Контроль знань учнів, взаємоперевірка, самоконтроль. Аналіз допущених помилок. Картки для індивідуального опитування.
конспект урока [57,8 K], добавлен 19.01.2012Формування екологічної культури, гармонійних відносин людини й природи. Сутність та структура екологічного виховання учнів засобами народних звичаїв і традицій, його педагогічні основи. Українські звичаї і традиції як засіб екологічного виховання.
дипломная работа [120,5 K], добавлен 23.10.2009Виготовлення ляльки-оберега в українському народному стилі. План роботи з виконання проекту та план проектної діяльності. Історичні відомості про ляльку-мотанку. Матеріали для виготовлення (сіно, солома, дерево, трави, сухе листя, насіння, зерна).
курсовая работа [3,8 M], добавлен 19.08.2014