Розвиток лексико-граматичних категорій та зв'язного мовлення

Розширення і активізації дієслівного та предметного словнику з теми "Професії", вивчення утворення іменників в давальному відмінку та форми жіночого роду від іменників чоловічого роду. Розвиток слухової уваги, почуття ритму, дрібної і загальної моторики.

Рубрика Педагогика
Вид конспект произведения
Язык украинский
Дата добавления 07.11.2014
Размер файла 13,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

Інститут корекційної педагогіки та психології

Конспект логопедичного заняття в старшій групі по розвитку лексико-граматичних категорій та зв'язного мовлення

на тему «Професії»

Виконала студентка

4-го курсу 4Л1 групи

Горшкова А.О.

Викладач: Марченко І.С.

Київ - 2014

Мета: Розширювати і активізувати дієслівний та предметний словник з теми «Професії», учити утворювати іменники в дат. п. ед.ч., іменники мн.ч. рід. п., форму ж.р. від іменників м.р. Розвивати слухову увагу, почуття ритму, дрібну і загальну моторику.

Хід заняття:

I. Орг. момент

Гра «Я на світі багато знаю і можу вам розповісти» (за завданням логопеда за будь-якою раніше вивченої лексичної теми діти називають слова-іменники. Наприклад, я знаю меблі...)

I. Основна частина

1. Психогімнастика «Іскорка добра»

Логопед: Сьогодні я вам розповім історію про місто добра.

В одному місті жили добрі люди. Вони завжди при зустрічі дарували добро і тепло одне одному. А знаєте як? Дуже просто, коли вони простягали один одному руки, їх долоньки зустрічалася і між ними спалахувала крихітна, маленька іскорка, теплий промінець. Він був такий маленький, що не обпалював, а лише зігрівав долоньки. Давайте і ми передаємо один одному промінчик добра: протягнемо долоньки, подивимося один одному в очі і посміхнемося. У вас гарний настрій? Давайте поділимося своїм настроєм з гостями (діти дарують посмішки). дієслівний словник іменник моторика

А тепер моя історія про жителів міста добра триває. У цьому місті живуть не тільки добрі, але і працьовиті люди. Кожен день вони ходять на роботу, у всіх у них різні професії. Я точно знаю, що ваші батьки теж працюють і у них є яка-небудь професія. Давайте зараз згадаємо, де працюють ваші батьки та як називається їхня професія.

2. Гра «Професія батьків» (логопед дає зразок відповіді)

3. Прихід гостей ляльок хлопчика і дівчинки. До нас сьогодні в гості прийшли наші давні друзі Таня і Ваня. Одного разу Ваня і Таня мріяли про те, ким вони стануть, коли виростуть. - Я буду лікарем, - сказала Таня, - адже лікар - найголовніша професія, тому що він лікує людей.

- А я буду будівельником. Адже будівельник найголовніше лікаря, тому що він будує лікарні, - відповів сестрі Ваня.

- Ні, напевно, кухар найголовніше будівельника. Адже якщо кухар не приготує обід, то будівельник не зможе працювати, - сказала Таня.

- Значить найголовніше кухаря продавець. Якщо він не продасть продукти, кухар не приготує обід, - подумавши, зауважив Ваня.

- А що буде, якщо продавець захворіє і не зможе продавати продукти?

-- Його вилікує лікар - впевнено відповів Іванко.

- Так хто ж тоді головніший? - розгублено запитала Таня.

Загадку дозволила мама, яка повернулася з роботи.

- Немає такої професії, яку можна назвати самою головною. Всі професії однаково важливі, тому що приносять користь людям - сказала мама.

Логопед підводить підсумок: всі професії важливі, тому що всі потрібні.

4. Гра «Назви і розкажи Діти по черзі дістають з конверта, принесеного ляльками, картинки із зображенням людей різних професій називають професію і дія (це вчитель, вчитель вчить...).

5. Щоб людина будь-якої професії добре працював, люди придумали і виготовили інструменти та предмети.

Гра «Чиї предмети) (з опорою на наочність діти називають предмети і якої професії вони належать).

Гра «Кому що потрібно» (Робота з перфокартами: поєднати професію та предмет).

6. Гра «Четвертий зайвий». Спочатку з опорою на наочність, потім без неї (шофер, міліціонер, пожежник, ковбаса; гребінець, шприц, фен, ножиці; військовий, кухар, фарби, машиніст).

7. Гра «Кому належить фраза?»

- Як вас підстригти? А чубчик коротше?

- Діти, здрастуйте! Починаємо урок читання. Відкрийте підручники на 45 сторінці.

- Несіть цегла, цемент.

- У вас болить горло? Відкрийте ширше рот і скажіть: А-а-а.

- Скільки вам зважити цукерок? З вас 5 рублів?

8. Гра «Виправ помилки» Послухай уважно, виправиш обов'язково.

Водій керує літаком.

Тракторист вчить дітей.

Кухар приготував смачний зуб.

До хворого прийшов грач.

Садівник поливає квіти з лінійки.

Водій сидить за лантухом.

9. «Гра назви багато людей з однією професією» (мн.ч. рід. п. сущ.).

10. Гра «Чоловік-жінка» (співак-співачка, художник-..., тракторист-

...,вчитель-..., письменник-..., пташник-...,дояр-..., танцюрист-...,льотчик-....).

11. Физминутка «Ми в професії грали»

Ми в професії грали -

В мить ми стали льотчиками!

У літаку політали

І шоферами раптом стали!

Кермо тепер у нас в руках -

Швидко їмо по горах!

А тепер на будівництві ми,

Кладемо цеглу рівне.

Раз - цегла і два, і три -

Ми будуємо будинок, подивися!

Ось гра закінчена,

Знову сісти нам всім пора.

12. Розповідь логопеда про професію кухаря.

Поділи слово «кухар» на склади, визнач перший, останній звуки в слові. Дай характеристику звуків. Придумай слова зі звуками «п», «р».

13. Заучування за мнемотаблице вірша «Кухар»

14. Пальчикова гімнастика «Актор» (Нищева).

15. Графічний диктант «Чашка» (4 клітинки вгору, 3-вправо,1 - вниз, 1 - вправо, 1 - вниз, 1 - ліворуч, 2 - вниз, 3 - вліво).

II. Підсумок заняття.

III. Оцінювання.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Характеристика граматичних категорій роду, числа і відмінка іменника у сучасному мовознавстві, лінгвістичні і психолінгвістичні засади вивчення. Методика формування граматичних понять іменника у 1–4 класах на уроках рідної мови, розробка вправ і завдань.

    дипломная работа [119,9 K], добавлен 27.09.2009

  • Система вивчення іменника у другому класі школи. Етапи формування поняття "іменник" у дітей, розпізнаваня роду і початковий етап вивчення відмінювання іменників. Роль дитячої творчості на уроках української мови. Організація самостійної роботи учнів.

    реферат [346,8 K], добавлен 09.06.2008

  • Сутність і структура зв’язного мовлення молодших школярів. Реалізація принципу розвитку мовлення на уроках української мови в початковій школі. Методичне забезпечення, програмові вимоги, перевірка ефективності вивчення прислівника, відбір вправ до теми.

    дипломная работа [211,3 K], добавлен 27.09.2009

  • Вплив уроків зв’язного мовлення на розвиток дитини. Організація роботи учнів на уроках розвитку зв’язного мовлення. Розвиток мовлення. Систематизація поглядів вчених – мовознавців та психологів на процес розвитку зв’язного мовлення молодших школярів.

    курсовая работа [53,3 K], добавлен 08.02.2010

  • Іменник як граматична категорія, множина та однина. Процес роботи над числом іменників, методика викладення навчального матеріалу. Тема: "Рід іменників". Послідовність дій при визначенні відмінків іменника, головні поняття, які повинні засвоїти учні.

    презентация [6,0 M], добавлен 25.09.2012

  • Поняття зв’язного мовлення і розвиток мовних функцій. Порушення зв’язного мовлення у дітей з вадами мови і шляхи їх корекції. Розвиток діалогічного мовлення. Методика навчання дітей описовим розповідям. Роль дидактичних ігор у розвитку зв’язного мовлення.

    курсовая работа [69,5 K], добавлен 22.10.2009

  • Методичні особливості вивчення мови через вдосконалення фонетичних та комунікативних навичок. Місце зв'язного мовлення на уроках української мови. Методика проведення уроків фонетики та практичних вправ із використанням прийомів зв'язного мовлення.

    курсовая работа [39,8 K], добавлен 06.12.2015

  • Ейдетичні запам’ятовування з опорою на образ. Вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей дошкільного віку. Розвиток рухливості органів артикуляційного апарату - крок на шляху до правильного мовлення. Ігри на розвиток фонематичного слуху.

    аттестационная работа [2,2 M], добавлен 02.09.2010

  • Текст як мовленнєве поняття. Особливості розвитку зв’язного монологічного мовлення дошкільників. Характеристика різних типів текстів. Експериментальне вивчення проблеми розвитку структури зв’язного висловлювання у дітей старшого дошкільного віку.

    курсовая работа [54,2 K], добавлен 07.10.2014

  • Психолінгвістичні підходи до процесу формування у молодших школярів мовленнєвих умінь і навичок. Джерела збагачення словникового запасу учнів. Організація системи уроків з української мови і розвиток зв'язного мовлення в умовах диференційованого навчання.

    дипломная работа [163,2 K], добавлен 02.08.2012

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.