Ознайомлення з казкою Короліва-Старого "Хуха-моховинка"

Цікаві сторінки життя В. Короліва-Старого, ознайомлення з його твором "Хуха-моховинка". Вміння розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті. Розуміння повчальності казок, розвиток вміння виразно читати казку, виховувати почуття доброти.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 03.06.2014
Размер файла 25,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема: В. Королів-Старий. Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. «Хуха-Муховинка». Аналіз зовнішності казкових істот. Наскрізний гуманізм казок.

Мета: Надати учням основні відомості про автора, ознайомити п'ятикласників з цікавими сторінками життя митця, його твором «Хуха-Муховинка», розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, допомогти зрозуміти повчальність казок, розвивати вміння виразно читати казку; виховувати почуття доброти, гуманізму, милосердя, взаємоповаги.

Тип уроку: Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Методи і прийоми: бесіда, робота з текстом, пояснення.

Міжпредметні зв'язки: Образотворче мистецтво: учнівські малюнки до творів. королів старий хуха казка

Внутрішньопредметні зв'язки: Казки.

Мистецький контекст: В. Королів-Старий «Хуха-Муховинка».

Теорія літератури: Віршована мова, рима, строфа.

Засоби навчання: Підручник, портрет письменника, В. Королів-Старий «Хуха-Муховинка».

Методична література: Програма для ЗОШ. Укр. літ. - 5-12кл. - К., 2005., Мовчан Р. В. Українська література: Підручник для 5-го класу ЗОШ. - К.: Генеза, 2005.

Хід уроку

Організаційний момент.

Доброго дня, діти! Сідайте. Нагадую, що у кожного на парті повинні лежати підручник, зошит та ручка і, звісно, щоденник.

Актуалізація опорних знань.

1. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми з вами, хлопці і дівчата, замислимось над питанням, яке розгадують люди протягом століть: що таке добро і зло? Як удається їм уживатися та існувати одночасно на нашій землі? Що потрібно зробити, аби добро перемагало завжди і скрізь?

2. Бесіда.

-- А що ви вкладаєте в поняття добро?

-- А які ви знаєте прислів'я та приказки про добро?

-- А що є протилежністю добра?

-- Як ви думаєте, в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає зло?(У казці.)

Так, бо казки -- то наші великі вчителі, що спочатку виховують, а вже потім розважають. У казках народ завжди цінує людину! Яка вона: добра чи зла, правдива чи підла, що несе своїм існуванням іншим людям, казка «кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового.

-- Як ви гадаєте, чому саме у казці добро завжди перемагає зло?

-- Що таке казка? (Казка -- це вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажі. В основі казки -- захоплива розповідь про вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні).

Ми уже перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили нам світ фантазії й мудрості нашого народу.

Мотивація навчальної діяльності.

Яким чином казки допомагають нам навчитися розрізняти добро і зло? Чи можемо зробити якісь висновки прочитавши будь-яку казку?

Отже, кожна казка несе в собі не тільки цікаву історію, але й повчає нас, виховує, закликає бути добрішими.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Темою сьогоднішнього уроку є «В. Королів-Старий. Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. «Хуха-Муховинка». Аналіз зовнішності казкових істот». Запишіть будь-ласка в зошити число і тему уроку.

Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя

Василь Королів-Старий (Василь Костьович Королів) народився в

с. Ладан Прилуцького повіту на Полтавщині 4 лютого 1879 р. Навчався в Полтавській духовній семінарії, продовжив освіту в Харківському ветеринарному інституті. Працював ветеринарним лікарем. Згодом журналістика та видавнича справа стають основними в діяльності молодого літератора: він працював редактором у видавництві «Час», редагував журнал «Книгар», що виходив у Києві.

В 20-і роки з-під його пера виходять художні твори: роман «Хмелик» (Прага, 1920), збірка казок «Нечиста сила» (Каліш -- Київ, 1923), п'єса-казка «Русалка-жаба» (Львів, 1923) та ін.

2. Бесіда.

- Ознайомлення зі змістом казки Василя Короліва-Старого «Хуха-Мо- ховинка».

Питання до учнів:

- Образи яких фантастичних істот згадуються в казці? (Хухи лісові, пе- черниці, очеретинки, бур'янки, степовички, байрачні, левадні та Хо, зокрема Хо-Суковик, Лісовик.)

- Якою Хухою є Моховинка? (Лісовою та ще й боровинкою, бо народилася і жила в бору, де і весь її рід.)

Слово вчителя про добро і зло в казці.

Носії добра в казці -- Хухи та Хо. Носій зла -- дід, який спочатку зруйнував житло Моховинки, а потім зробив її кривою на все життя.

Та Василь Королів-Старий розриває коло зла. Коли дідові погрібна була допомога, Хуха-Моховинка забула свої образи і врятувала його та ще й покликала інших лісових істот.

У казці «Хуха-Моховинка» Королева-Старого добро несуть фантастичні істоти, а зло -- людина.

Слово вчителя про світлий, життєствердний погляд на світ.

Казка вчить нас любити і берегти природу, тварин, людей. Засуджує тих людей, що незаконно рубають дерева, неуважно ставляться до тварин. Слід пам'ятати слова з Біблії про те, що на зло потрібно відповідати добром. І тоді добро повернеться.

Закріплення набутих знань.

Ідейно-художній аналіз казки. Бесіда за змістом казки:

-- Про що розповідається у казці?

-- Назвіть героїв казки. Хто є головною дійовою особою?

Ми вже знаємо, хто така Хуха зі слів нашої дослідниці і самої героїні.

-- А чи маємо у творі відомості про те, хто ж така Хуха? Знайдіть, зачитайте.

«Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховинка найчастіше була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж коли вона бігала по соснових старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску -- жовтою, як пісок, між кущами шипшини -- рожевою, на вересі -- фіалковою, на снігу ставала білою».

«Була вона й сама пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривало все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалкову квіточку -- "братики". Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки».

«Хухи не можуть говорити, доки бувають невидимі. Вони тільки пищать, як мишки, або муркочуть, як котики. Сили вони також не мають, бо легенькі, як пушинка, а м'якенькі, як вата».

-- Що ви зараз прочитали? (опис зовнішності героіні)

-- Як називається опис зовнішності дійової особи у художньому творі? (портрет)

-- Для чого автор уводить у текст портрет? (за допомогою портрета ми уявляємо зовнішній вигляд персонажа, розуміємо, хто він є та як до нього ставиться автор портрет дає уявлення про характер героя)

Для того, щоб переконатися у тому, що «нечиста сила» є доброю, потрібно розглянути її вчинки і визначити риси характеру. У цьому вам допоможе опорний конспект, на якому показано стосунки Хухи з іншими героями твору. Тож давайте поговоримо про риси характеру головної героїні.

-- Якими ж рисами характеру автор наділяє героїню казки?

Словникова робота:

Портрет - словесний опис зовнішності персонажа.

Гуманнзм -- визнання людини найвищою цінністю у світі, повага до її гідності та розуму.

Бесіда:

Так часто буває в житті, що люди опиняються у скрутному становищі. І ніхто інший, як рідні і близькі допомагають подолати всі негаразди. Давайте спитаємо в Хухи:

-- Чому вона відмовилась від допомоги рідних, коли зруйнували її помешкання?

-- Куди подалася Моховинка? З ким подружилась у хліві? Чим пояснюється ця дружба?

-- Чи показувались Хухи людям? А чому Моховинка показалась дітям?

-- Учні, чи довго продовжувалось безтурботне, веселе життя Хухи?

-- Хто чи що знову стає причиною її поневірянь? Але Моховинка знову не йде за допомогою до своїх рідних. Вона знаходить собі тимчасове житло, зрештою повертається до своїх родичів і, забувши про все зло, якого їй було завдано, зажила веселим лісовим життям.

Ну ось ми побачили Хуху в різних ситуаціях, то скажіть: ця казкова істота слабка чи сильна духом? Чому?

Порівняйте вчинки Моховинки із вчинками діда.

-- Хто вам більше симпатизує? Хто є носієм добра, а хто -- зла?

Однак, незважаючи на те, що дід завдав стільки лиха цим маленьким міфічним істотам і, зокрема, нашій героїні, вони прийшли на допомогу дідові, коли тому загрожувала небезпека. Допомогли відразу, ні на хвильку не завагавшись. Чому?

-- Якої плати зажадали Хухи від діда?

-- Поясніть слова: «Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності».

-- Скажіть, а люди, зображені у казці, готові допомогти?

-- А як робите ви?

Учні, запам'ятайте, будь ласка, давно відомий вислів: «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе». Саме це є золотим правилом моралі і ключем до розуміння того, як вибирати між добром і злом.

Отож, я думаю, ви зі мною погодитесь, що основною моральною проблемою казки є проблема добра і зла. Це вічна тема в літературі народів усього світу: скільки б не пройшло століть, ніколи не помруть казки, а в них зло ніколи не переможе в боротьбі з добром.

А зараз уявіть, що ви можете поспілкуватися з героями казки. Що б ви у них запитали? І у кого?

Завдання до учнів:

- З'ясувати, що таке гуманізм.

- Оцінити вчинки персонажів з позиції гуманізму.

Хуха-Моховинка разом з іншими Хухами кличе лісника, коли дід рубає дерево; кличе на допомогу людей, коли кізка потрапила в сітку; разом з іншими Хухами допомагає дідові, коли той потрапив у біду.

Дід спочатку робив погані вчинки: зрубав дерево, зруйнував хатку Хухи-Моховинки, кинув сокирою, щоб убити Хуху, та тільки поранив їй ніжку. Дле після того як Хухи врятували йому життя, дід змінив свою думку про цих істот і віднині розповідав людям про них тільки гарне.

Підсумки уроку.

Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? Чи сподобалася вам казка, чим саме?

Подивіться на дошку. Чи можемо ми тепер відповісти на поставлені питання на початку уроку? (Знати, Вміти).

Оголошення оцінок.

Вчитель пропонує учням оцінити самих себе і поставити орієнтований бал. Якщо оцінка поставлена п'ятикласником недоречна, то корегує її вчитель, аргументуючи критеріями оцінювання.

Повідомлення домашнього завдання.

Виразно читати, переказувати та аналізувати казку «Хуха-Моховинка».

Намалювати Хуху-Моховинку(записано на дошці).

Надається інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.

    разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011

  • Ознайомлення з педагогічними та психологічними основами формування інтелекту. Процес мислення як основний фактор його зростання. Вивчення методичних рекомендацій щодо використання інтелектуальних вмінь учнів під час вивчення шкільного курсу історії.

    дипломная работа [59,1 K], добавлен 28.04.2011

  • Підтримка прагнення учнів демонструвати свої знання та вміння. Розвиток у дітей уяви, уваги, спостережливості, швидкості думки. Виховування конкурентоспроможної особистості у колективі. Закріплення вміння розв’язувати ребуси, загадки, кросворди.

    практическая работа [15,8 K], добавлен 13.01.2011

  • Основні властивості творчого мислення. Вміння, які необхідно сформувати на етапі розвитку творчого, продуктивного мислення дітей. Вправи, які допомагають школярам зрозуміти причинно-наслідкові зв’язки конфлікту та вміння будувати проблемну ситуацію.

    курсовая работа [35,2 K], добавлен 20.03.2019

  • Мотивація навчальної діяльності. Проблемно-тематичний аналіз повісті Григора Тютюнника "Климко". Всебічна характеристика віршу Т. Шевченка "Думи мої, думи мої…". Вдосконалення навичок виразно читати. Виховання в учнів естетичного смаку, почуття добра.

    конспект урока [18,4 K], добавлен 29.01.2014

  • Уявлення учнів про життя і працю в колективі. Правила чесності для хлопчиків і дівчаток. Вміння оцінювати свої вчинки, визначати свою роль в колективі. Прагнення до взаєморозуміння та взаємодопомоги. Почуття колективізму, дружби, товаришування.

    разработка урока [17,6 K], добавлен 18.12.2012

  • Ознайомлення учнів із природою хімічного зв'язку і механізмом утворення ковалентного зв'язку, вироблення вміння складати структурні й електронні формули для різних сполук. Формування понять про різницю між ковалентними полярним і неполярним зв'язками.

    разработка урока [23,3 K], добавлен 16.10.2010

  • Методика ознайомлення дітей з геометричним матеріалом. Методичні особливості вивчення лінії, кола, кутів, їх елементів. Формування в учнів графічних навичок, вміння працювати з креслярськими інструментами. Зв’язок арифметичного матеріалу з геометричним.

    курсовая работа [283,8 K], добавлен 30.05.2009

  • Методика ознайомлення дітей з геометричним матеріалом. Особливості вивчення лінії, многокутників, кола, круга та кутів у початковій школі. Формування в учнів вміння працювати з креслярськими інструментами. Зв’язок арифметичного матеріалу з геометричним.

    отчет по практике [266,8 K], добавлен 27.05.2009

  • Роль казки в житті дітей. Дослідження проблеми гуманістичного виховання дошкільників через казку. Розвиток різних сторін особистості дитини. Казка як своєрідний жанр народної та літературної творчості. Гуманізація навчально–виховного процесу через казку.

    статья [252,9 K], добавлен 26.05.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.