Лялька-мотанка – щаслива доля намотана

Збагачення індивідуального досвіду про українську народну іграшку та виготовлення ляльок-мотанок; розвиток пізнавальної активності, допитливості, естетичного смаку; виховання любові до рідного краю, його традицій, промислів, бажання вивчати минуле.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 08.05.2014
Размер файла 19,2 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru

Урок гурткового заняття (урок - проект)

Тема: Лялька-мотанка - щаслива доля намотана

Мета: створити умови для збагачення індивідуального досвіду про українську народну іграшку та виготовлення ляльок; спонукати до відтворення та узагальнення своєї пошуково-дослідницької роботи з даної теми; розвивати пізнавальну активність, допитливість, естетичні смаки; виховувати любов до рідного краю, його традицій, промислів, бажання вивчати минуле, берегти та примножувати традиції українського народу.

Обладнання: презентація «Народна іграшка», оформлені дитячі роботи, шматки тканини, нитки, ножиці, заготовки вишиванок для ляльок, дитячі іграшки, зразки давніх ляльок.

Хід уроку іграшка лялька мотанка традиція

І. Організаційний момент

- Ось і настав завершальний момент роботи над нашим проектом «Народна іграшка».

- Чи важливою справою займалися?

- Що було цікавим у роботі? Дізналися щось нове? Зможете комусь розповісти про це?

ІІ. Повторення вивченого.

- Давайте перевіримо чи засвоїли те, про що уже говорили на попередніх уроках.

Тест

В давнину іграшки: а) купляли; б) робили самі.

Яку роль виконувала лялька-мотанка колись в кожній родині?

а) була оберегом; б) товаром, який можна було продати, купити; в) звичайною іграшкою.

Скільки років існує лялька-мотанка?

а) більше 1000; б) більше 100; в) менше 100.

Що є в основі ляльки?

а) паличка; б) круг; в) хрест.

Ляльку-мотанку можна було:

а) продати, купити; б) передавалася від матері до дитини.

Лялька-мотанка є посередником

а) між мамою та дитиною; б) між чоловіком та жінкою; в) між живими та тими, що ще не народилися, містичним світом.

Чому немає обличчя у ляльки-мотанки?

а) бо так краще, оригінальніше; б) бо не вміли зробити гарне обличчя; в) бо боялися, щоб у ляльку не вселився дух конкретної людини.

Чому деякі ляльки спалювалися?

а) тому, що вже ставала старою; б)із спалюванням ляльки знищувалися хвороби, зло.

Лялька-мотанка шиється?

а) так; б) ні.

В якому селі Уманського району зараз є майстриня-лялькарка?

а) Кочержинцях; б) Полянецькому; в)Городецькому.

Яких ляльок в хаті могло бути найбільше, їх обов'язково спалювали?

а) семиручка; б)лихоманка; в) зерновушка.

ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку

ІV. Перегляд презентації, повідомлення учнів

Лялька-пеленашка.

Цих ляльок у родині робили найпершими, подружжя клало такий оберіг до себе у ліжко, щоб з'явилася дитина.

Нерозлучники.

Особливість цих ляльок у тому, що в них одна рука, яка і поєднує молодят. Така іграшка є прототипом сучасної ляльки, яку саджають на весільну машину. У давнину нерозлучників прив'язували до воза на якому їхали молодята, і якщо хтось бажав молодим лиха, то це переходило у ляльок, а пара залишалася щасливою і жила без бід.

Семиручка.

Така лялька, як правило, означала жіночу суть і свідчила про те, що жінка повинна встигати зробити декілька справ. Такий оберіг чіпляли на кухні, поближче до печі.

Лялечка-утішниця.

Таку забавку ховали у скриню, тобто щодня дитині не давали нею гратися. Виймали тільки тоді, коли дитина плакала. На ручки їй вішали цукерки, маля гралося, з'їдало солодощі і утішниця ховалася знову у скриню.

Ляльки-забавлянки.

Їх плели навіть діти. Гралися постійно. Таких ляльок у хаті було декілька, їх можна було підвішувати до колиски немовляти.

Зерновушка.

Головним у родині, звичайно, був хліб. Ця лялька-оберіг символізувала щедрість врожаю і забезпечувала родині достаток. Стояла на видному місці, на покуті. Нею не гралися. В мішечках було зерно.

Трав'яниця.

Ця лялька подібна до сучасної аромотерапії: у спідничку клали запашну траву на свій смак або за потребою і пристосовували біля ліжка, аби вдихати запах зілля.

Лялька - лихоманка.

Цей простий оберіг в'язався найстаршою у родині жінкою на Різдво. Кожна лялька означала конкретну хворобу, яку мав член сім'ї. Цілий рік лихоманка висіла біля печі, а потім спалювалася. Таким чином хвороба відступала.

Найголовніша - лялька-мамка.

Її робили найкращою, з лялечкою-дитинкою на руках. Таку ляльку мати дарувала заміжній дочці, аби та завагітніла. Жінка клала її під подушку і з часом у сім'ї з'являлося маля.

V. Майстер - клас. (Практична групова робота)

Діти завчасно за бажання поділилися на групи, підготували необхідні матеріали для виготовлення ляльок. По черзі кожна група коментує і показує виконання своєї роботи. Під час роботи звучить спів групи «Роксоланія» («Ой весна красна», «Тонке дерево ялина», «На небі зорка засяяла»).

Вчитель

Насамперед треба налаштуватися на те, що зараз робитимете щось дуже важливе - як перед якоюсь значущою подією у вашому житті. Скоро запускатиметься новий рік, тому ви ніби будете задавати йому рух - вкладатимете в ляльку силу.

Відкиньте всі думки, що відволікають вас. Це найкращий стан для створення ляльки - оберега. Для настрою запалимо свічку. Так робили і в давнину ( запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів). 

Візьміть аркуш паперу, запишіть усе те, що б ви хотіли щоб здійснилося у новому році. Для цього не поспішайте - добре подумайте. Тепер цей аркуш згорніть у трубочку і покладіть у вашу майбутню лялечку, а група, що буде робити лихоманку - запишіть хворобу, зло, яке хочете, щоб минуло вашу родину. 

Робота в групах

1 група

Виготовлення ляльки-пеленашки (оберега, немовляти)

Для створення такої ляльки треба мати:

тканину білого кольору; кольорову тканину для конвертика; нитки для в'язання червоного кольору.

Інструкція ляльки-пеленашки

1. Тканину білого кольору згортаємо в трубочку, перед цим покладіть туди листок із вашою мрією.

2. Беремо червону нитку і перетягуємо нею тулуб лялечки - дитинки, щоб вийшло рівно посередині. Зав'язуємо вузол - пупок - центр життя. Таким чином ми «вдихаємо» життя в нашу ляльку. Відриваємо нитку - в обереговій ляльці ножицями краще не користуватися.

3. Цією червоною ниткою позначаємо голівку ляльки і робимо вузол ззаду на шийці.

4.Тепер починаємо одягати наше дитинча. Насамперед покриємо йому голівку - одягнемо косинку. Тут краще використати яскраву тканину.

5. Одягаємо - згортаємо і закріплюємо простою білою ниткою.

6. Беремо іншу тканину - для ковдрочки (прямокутник) і загортаємо ляльку в так звану ковдру.

7. Далі червоною ниткою перетягуємо наш «конвертик» так, щоб утворився обереговий хрест з червоної нитки спереду, зав'язуємо.

8. Ставимо у кімнаті на видному місці.

2 група

Виготовлення вузлової ляльки-мотанки

Для створення такої ляльки треба мати: бязь 60 х 80см; ситець світлих кольорів 50х80см; добре висушений кукурудзяний качан; міцні в'язальні нитки; муліне чорного і червоного кольорів для намотування хреста; пучок сушеної трави; стрічки, намистинки для оздоблення.

Інструкція виготовлення ляльки-мотанки

1. Складаємо шматок ситцю у смужку, орієнтовно шириною 8-9см. Скручуємо смужку «рулетиком». Шматок бязі розриваємо навпіл. Одну смужку відкладаємо , іншу розриваємо на 2 половинки. В одну з таких половинок вкладаємо «рулетик», щільно обгортаємо його тканиною та стягуємо ниткою (це буде голівка).

2. Викладаємо на «голівці» нитками хрест. Спочатку одним кольором, а потім іншим.

3. Примотуємо нитками голову до качана кукурудзи. Добре його обмотуємо ниткою.

4. Далі беремо шматок білої тканини і обмотуємо голову ляльки, наче хусткою. Щільно примотуємо кінці тканини до качана-«тіла» ляльки. Обгортаємо ляльку полоскою бязі. Кінець, що опинився зверху, закріплюємо за допомогою нитки.

5. Робимо із ниток (сіна) ручки, примотуємо до тіла.

6. Далі ляльку одягаємо. Шматок кольорової тканини стягуємо як спідничку і одягаємо ляльку. Зверху фартушок. Оздоблюємо стрічками, намистом.

3 група

Виготовлення ляльки-утішниці

Для виготовлення такої ляльки треба мати нитки для в'язання одного або кількох кольорів та картонку на ширину і довжину долоні.

Інструкція виготовлення ляльки-утішниці

1. Беремо нитку і намотуємо її на картонку по центру, нитку біля нитки приблизно 20-30 разів.

2. Знімаємо моток з картонки, взявши його на руку.

3. Відриваємо від клубка ниточку довжиною 30см і пронизуємо її у наш моток і зв'язуємо (це у нас буде ниточка за яку підв'язується лялька).

4. Далі знову відриваємо вже коротшу нитку і прив'язуємо нижче - робимо голівку ляльки.

5. Далі під голівку ляльки вставляємо ручки (туго сплетену косичкою смужку). Підв'язуємо ниткою, роблячи тулуб.

6. Розрізаємо ножицями внизу нитки нашого мотка - утворилася спідничка - наша ляля - дівчинка. Щоб зробити хлопчика, цю спідничку роздвоюємо і внизу зв'язуємо нитками.

4 група

Виготовлення ляльки-лихоманки

Для виготовлення такої ляльки треба шматок будь-якої тканини (краще кольорової) 50х60см і червоні в'язальні нитки.

Інструкція виготовлення ляльки-лихоманки

1. Беремо тканину, складаємо її у «рулетик» , складаємо її удвоє.

2. Беремо нитку червоного кольору, обмотуємо, поділяючи на голівку і тулуб. Робимо хрест на животі ляльки.

3. Нанизуємо лихоманку на червону нитку.

VІ. Презентація роботи груп.

Учні Розповідають причину вибору саме такої ляльки, що записали і поклали в лихоманку. Складають гру або придумує діалог між своїми ляльками.

Співають давню колискову.

Була одна наміточка,

Тай ту дівки вкрали.

На шматки порвали.

Ляльок наробили.

Кота оженили. 

Хлопців подражнили.

В печі затопили.

Ляльки попалили.

Кожен розповідає яку ляльку робив, кому подарує?

VІІ. Підсумок уроку. Само та взаємооцінювання.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Виготовлення ляльки-оберега в українському народному стилі. План роботи з виконання проекту та план проектної діяльності. Історичні відомості про ляльку-мотанку. Матеріали для виготовлення (сіно, солома, дерево, трави, сухе листя, насіння, зерна).

    курсовая работа [3,8 M], добавлен 19.08.2014

  • Розвиток поняття "естетика". Проблеми духовного збагачення людини, її виховання за законами краси. Процес формування естетичного досвіду особистості. Сім'я - природне середовище первинної соціалізації дитини. Форми роботи з естетичного виховання у школі.

    курсовая работа [72,5 K], добавлен 07.06.2011

  • Методики виховання естетичного смаку засобами іноземних мов з використанням оригінальних літературних текстів. Педагогічні умови виховання естетичного смаку у студентів вищих навчальних закладів МВС України. Інтеграції в навчально-виховний процес.

    автореферат [47,8 K], добавлен 27.04.2009

  • Історія становлення патріотичного виховання та освіти. Використання народних традицій у вихованні як педагогічна проблема. Педагогічні умови їх ефективного використання у вихованні. Методика використання народних традицій на уроках та в позаурочний час.

    курсовая работа [71,9 K], добавлен 14.09.2019

  • Ознайомлення дітей з поняттями "карнавал", жанром комедії. Розширення уявлення про традиційний елемент карнавального костюму - венеціанську маску. Розвиток творчої уяви і мислення, виховання естетичного смаку, охайності, почуття любові до прекрасного.

    разработка урока [1,5 M], добавлен 10.01.2016

  • Народні промисли і ремесла як засіб естетичного виховання молодших школярів. Використання народних промислів і ремесел Тернопільщини в естетичному вихованні учнів початкових класів. Особливості естетичного виховання засобами народних промислів і ремесел.

    дипломная работа [812,9 K], добавлен 21.10.2009

  • Патріотизм як інтегральна моральна якість. Вивчення рівня знань дітей про своє місто. Аналіз практики й методика організації навчально–виховної роботи в старшій групі дошкільного навчального закладу м. Бердичева по вихованню любові до рідного міста.

    курсовая работа [98,0 K], добавлен 06.12.2013

  • Роль народної пісні в розвитку творчої активності учнів. Вивчення української народної пісні в школі. Пісня як джерело дидактичних знань. Формування патріотичних почуттів, любові до рідного краю, поважного ставлення до праці засобами народної пісні.

    курсовая работа [1,1 M], добавлен 06.10.2012

  • Концепція дошкільного виховання в Україні. Огляд поняття пізнавальної активності в психолого-педагогічній літературі. Аналіз сутності, видів, особливостей творчих завдань та їх місця у процесі формування пізнавальної активності старших дошкільників.

    дипломная работа [123,8 K], добавлен 26.02.2013

  • Сутність естетичного виховання, визначення його ролі та значення в сучасній системі освіти. Шляхи і засоби естетичного виховання молодших школярів. Естетичні властивості в учбово-виховному процесі, їх місце в навчальній та позанавчальній діяльності.

    курсовая работа [44,2 K], добавлен 21.07.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.