Технологія виготовлення вітальної листівки
Розгляд історичних відомостей про виникнення листівки. Дослідження існуючих видів листівок та символічних зображень на них. Аналіз із інструментів, матеріалів та приладдя для виготовлення листівки. Характеристика технологій і способів створення листівок.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 30.03.2014 |
Размер файла | 3,7 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Технологія виготовлення вітальної листівки
Мета. Ознайомити учнів із технологією виготовлення листівки, із історичними відомостями про виникнення листівки, із інструментами, матеріалами та приладдям для виготовлення листівки, із художніми особливостями листівок;
навчити користуватись інструкційними картками, дотримуватись правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог, організації робочого місця під час виготовлення листівки, оздоблювати листівки;
розвивати художню уяву, естетичний смак;
виховувати охайність, працелюбність, формувати шанобливе ставлення до традицій різних народів світу.
Наочність. Інструкційні картки,зразки вітальних листівок, презентація "Проект виготовлення вітальної листівки".
Обладнання. Картон, мереживо, наліпки, фігурні дироколи, фігурні ножиці, двосторонній скоч тонкий та товстий, стрічки, рисунки для декупажу, клей ПВА, клейовий пістолет, інструкційні картки.
Міжпредметні зв'язки. Історія
Хід уроку
технологія виготовлення листівка
I. Організаційна частина
II. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Листівки - своєрідні кaртини. В деяких країнaх малювання листівок визнaнo мистецтвoм. Влаштовуються цілі вистaвки листівoк. Оскільки листівку можна дaрувати нa будь-яке свято, тo і кількість тем для листівок є безліч. Крім тoгo, листівки розрізняють за розмірaми, фoрмaми, a тaкож за мaтеріaлoм.
Перед початком роботи я вирішила провести соціологічне опитування серед учнів, щоб дізнатися у них, що вони знають про історію листівки. Склала питання. Провела соціологічне опитування
Соціологічне опитування № 1
№ з/п |
Питання |
Так |
Ні |
|
1. |
1. Чи знаєте Ви історію виникнення листівок |
20% |
80% |
|
2. |
Чи любите ви отримувати листівки |
100% |
--- |
|
3. |
Чи даруєте ви листівки |
94% |
6% |
|
4. |
Чи хочете ви дізнатись, звідки взялась листівка? |
60% |
40% |
Висновок: соціологічне опитування показало, що більшість учнів мають поверхневі знання про історію листівки. Але люблять листівки і хотіли б знати про них більше.
III. Оголошення теми і мети уроку
IV. Пояснення нового матеріалу
Слово вчителя
Унікальний досвід народів від виникнення до створення листівок. Різні країни і народи взяли участь у появі такої знайомої нам сьогодні речі як листівка. Змінювалися епохи, правителі саме життя якісно змінювалося і просте людське бажання привітати собі подібного зі святом або просто відзначити особливий день календаря - залишилося нам у спадок. Дізнатися про витоки, узагальнити досвід минулих століть і присвячена дана робота. Особливу увагу приділимо появі листівки в дореволюційній Росії, іменам і прізвищам, а також роду діяльності людей, чиїми стараннями вкорінилися листівки в Росію.
Заключна частина уроку присвячена технологічним особливостям виготовлення вітальних листівок.
Вчитель. Ось яка історія виникнення листівки
Учениця 1. А все почалося в далекому Китаї, дві тисячі років тому. Напередодні свята господар вивішував біля дверей мішечок з написом: «Вибачте, що не можу прийняти особисто», щоб у перший день Нового Року, всі ті, з ким не змогли побачитися, залишили свої візитні картки з святковими побажаннями. Все має свою історію, свій початок. І навіть така звичайна річ як вітальна листівка.
Відомо, що аналоги сучасних вітальних листівок, китайцями використовувалися понад тисячу років тому. Але спочатку на них вказувалося лише ім'я людини, яка нанесла візит господарю. Очевидно, спочатку виникли написи, що супроводжували новорічні подарунки , а потім і власне вітання. Цікаві побажання, які супроводжували ці подарунки. Найчастіше бажали (як і в наш час) щастя, здоров'я, довголіття та благополуччя. Значна частина зображень на них була у вигляді щасливих символів, утворених за принципом фонетичної подібності слів.
Вчитель. А що ж відомо про символічні зображення на листівках?
Учениця 2. Так летюча миша відповідала щастю, оскільки ці слова в китайській мові звучать однаково. З цієї причини олень символізував на картинках службові нагороди, вода-безтурботність, сідло-спокій, риба-достаток. Особливою популярністю користувалися зображення золотої рибки і коропа, що означало «прибуток і достаток», зображення білого оленя виражало побажання «ста нагород». Мавпа з дитинчам, яка лізе вверх по дереву, означала побажання «з покоління в покоління володіти знатним титулом». Картинка з дівчинкою, яка пускає повітряного змія, символізувала побажання «рясного врожаю п'яти видів зернових культур». До числа популярних новорічних привітань відноситься малюнок з драконом, який приносив багатство, і тигром, який здавна вважався в Китаї пожирачем демонів.
Вчитель. А що таке листівка в сучасному її значенні?
Учениця 3. Відоме визначення філокартії, дане Михайлом Степановичем Забочень, який народився в Україні, у Великій Радянській енциклопедії, трактує листівки тільки як поштові картки, або відкриті листи, призначені для посилки поштою у відкритому вигляді. Дійсно, слово «листівка» походить від словосполучення «відкритий лист», але в ньому немає жодного згадування про пошту. Відкритий лист міг передаватися з посильним, наприклад, звичай поздоровляти близьких людей за допомогою карток схожих на листівки виник в Європі ще задовго до загальної поштової конвенції. Такі картки в Європі часто іменуються як «greeting cards» (вітальні картки) або «валентинки».
Учениця 4. Більш того, слід зазначити, що «передпоштові» роки в історії листівки - значною мірою визначили «офіційне» її народження в 1878 році. Так у відомій книзі Тагріна наводиться така цитата, датована 1777 роком: «Поштою пересилаються, як вітання і поздоровлення на самі різні випадки, гравіровані картки, часто з текстом, відкриті для всякого».
Вважається, що звичай обмінюватися вітальними листівками, присвяченими Великодню, Різдву, дню св. Патріка виник в Англії в XIX столітті. Сама рання вітальна картка, яку зберігає Британський музей в Лондоні, датована XV століттям, тобто часом початку друкарства в Європі. Вона присвячена святу св. Валентина. Її створення приписується герцогу Орлеанському. Сидячи у в'язниці, він складав любовні листи дружині.
На початку XIX століття в Англії стали користуватися вітальними картками. Не всі вони пересилалися поштою, але все-таки це були вже листівки, якщо під ними розуміти саме "відкриті листи».
У 1795 році була випущена серія різдвяних листівок, виконана по малюнках англійського художника Добсона. А через п'ять років їх вже відкрито продавали в магазинах разом з поштовим папером.
Учениця 5. У 1840 році один англійський джентльмен, не встигаючи привітати з Різдвом всіх своїх численних знайомих, звернувся до вже відомого йому способу вітання - він замовив своєму знайомому художникові зробити 1000 вітальних карток з невигадливим малюнком. І ці картки були надіслані поштою в конверті. Частину джентльмен продав по шилінгу всім бажаючим. Ця історія увійшла в літопис листівки тому, що джентльменом був Генрі Кол, перший директор музею Вікторії та Альберта в Лондоні.
Але це не означає, що в той час листівки або вітальні картки були чимось небаченим. Швидше за все, на початку XIX століття люди ще не знали, що вони, по суті, відкрили новий тип відправлень, який був офіційно узаконений лише в 1878 році.
До Росії перші різдвяні листівки прийшли з Англії в 90-х роках XIX століття. Причому підприємливі купці купували тільки такі, на яких малюнок не супроводжувався написом на іноземній мові - її потім наносили російською. Справа була клопітка, а тому й продавали листівки по рублю, а то і дорожче. Проїзд на візнику коштував на той час 15 копійок в середньому через півміста, у віддалені райони - 30 копійок, з багажем - 40. Рік навчання дитини в гімназії коштував 150-300 рублів за рік. А за жіночі чоботи з чорної шкіри потрібно було заплатити 3 рублі 50 копійок. Вечеря із трьох страв з живою музикою в ресторані «Слов'янський базар» коштувала 1 р. 75 к. Потім листівки стали друкувати за кордоном, переважно в Німеччині, спеціально для Росії на замовлення великих книжкових крамниць.
Учениця 6. Для виготовлення перших листівок використовувалися як несподівані матеріали, так і забуті нині способи. В оформленні листівок застосовували пташине пір'я, волосся, засушені квіти, шкіру, бісер, гуму, оксамит, шовк і деякі інші. Іноді, звичайно, використання таких оригінальних матеріалів не надавало листівці очікуваної вишуканості, але тоді, коли використовувалися нині зовсім забуті способи, такі як використання шовку, висічка та інше вітальні картки набували надзвичайно красивий у художньому сенсі вигляд. Звичайно, застосування незвичайних способів припускало, що така листівка буде вручена адресату з рук в руки, оскільки пересилка її поштою, особливо у відкритому вигляді без конверта, неодмінно зіпсувала б тонкі прорізи по боках, забруднило б надзвичайно яскравий колір шовку.
Вчитель. Які ж є види листівок?
Учениця 7. Листівки бувають вітальні, інформаційні, рекламні, ділові, запрошення, візитки. Окреме місце в нашому житті займає електронна листівка. Вона зараз є і звукова, анімаційна, інтерактивна та мобільна.
Сувенірно-рекламні картки, що прославляють виробника, вкладалися в пакувальні коробки, скляні банки з продукцією. Покупець, використавши продукт за призначенням, потім довго зберігав такі картки - чи можна було викинути таку красу? А зберігати оригінальну рекламу фабрики - означало завжди пам'ятати про виріб і купувати нові - може бути там буде новий подібний сувенір?
Фабриканти Абрикосови - скоріше просто вдало використовували типовий сюжет привітання, з використанням дитячих образів. Справді, дитячі образи і сьогодні є часто затребуваними в рекламі. Адже, хто як не діти - традиційні споживачі всяких солодощів? А радість, з якою ці діти, одягнені в дорослі наряди, прославляють дві дати в історії фабрики, повинна була налаштовувати покупців пам'ятати про них, про їх щасливе дитинство і разом з ними про фабрику Абрикосових.
Вчитель. Які є способи виготовлення листівок?
Учениця 8. Способи виготовлення листівок
Питання про те, в якій країні зазвичай виготовлялися, наприклад, картки з шовком, або, хоча б, де вони вперше були випущені і звідки пішла мода на них - залишається відкритим. У Росії прийнято вважати, що вони виготовлялися в Європі, можливо, в Німеччині. В Європі ж вважають, що мода на них прийшла, мало не з Японії або Китаю, при цьому згадуючи, що все те, що достеменно невідомо, зазвичай відносять до цих країн Азії.
Зарубіжні дослідники листівок, пояснюють особливий інтерес до шовку у дореволюційних видавців, деякою кризою в текстильній промисловості, що склалася до кінця XIX століття. Слід зазначити, що застосування шовку в листівках не мало нічого спільного з шовкографією, хоча вона також використовувалася дореволюційними видавцями. Шовкографія дозволяла випускати листівки, що відрізняються підвищеною яскравістю і барвистістю. Проте ні в Золотий вік листівки, ні сьогодні шовкографія не вважається дивовижною технологією.
Тиснення застосовується сьогодні особливо часто і є, мало не єдиним "художнім" методом відомим дореволюційним видавцям листівок і зберігся до наших днів.
Висічка - особлива технологія, використовувана зазвичай при виготовленні листівок, візиток і тому подібної продукції. Технологія настільки оригінальна, що секрети висічки передаються з покоління в покоління, а знайти якесь керівництво за цією технологією досить важко. Висічка виконується за допомогою оригінальних висічених штампів, які використовуються для пробивання різних отворів в папері, що надає виробу незвичність і привабливість. Часто вітальні картки, обрамлені, віньєтками з висічкою, були справжніми творами мистецтва. Довгий вітальний текст зазвичай не передбачався.
Вчитель. Яких розмірів бувають листівки і які матеріали використовують для виготовлення листівок?
Учениця 9. Спочатку був встановлений єдиний міжнародний розмір листівки - 90 х 140 мм. У 1925 році ввели новий стандарт - 105 х148 мм. Зараз використовується як цей, так і інші формати. Найменші листівки можуть досягати розмірів 40 х 60 мм, а найбільші - формату А2 у сфальцованному вигляді. Найбільш же популярним став формат «євро» (110 х 220 мм).
Також за ці роки змінився і матеріал, з якого вони виготовляються. Зараз це не тільки картон. Все частіше стали використовуватися дизайнерські матеріали: тонований папір, папір з тисненням, калька, фольга. Але на цьому «чаклунство» над листівкою не закінчується. Особливу чарівність надає лакування, тиснення, бронзування та інші способи «прикрашення».
Відродження листівки почалося в 90-і роки. Саме тоді стали з'являтися видавництва, що спеціалізуються на їх виробництві. Зараз ми поступово переходимо від «машинних» до листівок, зроблених вручну. Нand-made із застосуванням декоративних і натуральних матеріалів: тканини, шкіри, сухоцвітів, мінералів - цінується більше. У цих листівок є душа.
Вчитель. Вітальні картки зазвичай виконувалися з усією можливою нарядністю - адже привітати пані серця означало подарувати їй не просто листівку, а красиву дрібницю, яку вона, безсумнівно, зберігала б довго і згадувала дарувальника з належним благоговінням.
Підготовка робочого місця теж потребує уваги. Щоб виготовити вітальну листівку потрібно прикласти немало зусиль і використати багато різних оздоблювальних матеріалів. Це і папір різних видів, дироколи з різним рисунком, фарби, різнокольорові стрічки, фігурні ножиці, різні види скочу,
Вчитель. Правила безпечної праці і санітарно-гігієнічні вимоги під час роботи над листівкою.
- Робоче місце повинно бути гарно освітленим.
- Не повинно бути нічого зайвого на робочому місці.
- Через кожні 30 хвилин роботи потрібно робити на 10 хвилин перерву.
- Обережно користуватись клейовим пістолетом.
- Ножиці на столі повинні знаходитись із зімкнутими лезами від себе.
- Передавати ножиці кільцями вперед, тримаючи за зімкнуті леза.
V. Практична робота
Виготовлення вітальної листівки
Інструменти і матеріали: картон, мереживо, наліпки, фігурні дироколи, фігурні ножиці, двосторонній скоч тонкий та товстий, стрічки, рисунки для декупажу, клей ПВА, клейовий пістолет, інструкційні картки.
Послідовність виконання роботи
1. Інструктаж з правил техніки безпеки при роботі з колючими та ріжучими інструментами.
2. Поділ учнів на 4 групи.
1 група Виготовлення "Валентинки".
2 група Виготовлення Новорічної вітальної листівки.
3 група Виготовлення листівки до Дня народження.
4 група Виготовлення листівки до 8 Березня.
3. Технологія виготовлення вітальної листівки. Використання учнями різних технік виготовлення листівок (аплікація, наліпки, декупаж)
4. Робота учнів за інструкційними картками. Виготовлення вітальних листівок.
5. Слідкувати за роботою учнів. Усувати недоліки при роботі.
6. Демонстрація листівок. Захист проекту.
7. Пропонується виставити оцінки самим учням і занести їх в таблицю
Оцінювання роботи учнів у групі
VI. Підсумки уроку
Слово вчителя. Отже, на уроці ми повторили історію виникнення листівки. Познайомились із різними видами листівки. Навчилися виготовляти деякі види листівок, які ви зможете подарувати своїм знайомим та близьким.
Пускай открытка - скромный дар,
Ей рад богач и тот, кто беден -
Души дарящего в ней жар,
И без нее подарок бледен!
Ее не просто подобрать,
Она должна быть чуть наивной,
Чтоб угодить и угадать,
Не утомляя речью длинной.
Пусть через много лет тебе
Открытка эта попадется,
И так же, как сегодня мне,
Твое лицо пусть улыбнется.
VII. Домашнє завдання
Підготувати економічне обгрунтування проекту.
Практична робота
Виготовлення вітальної листівки
Інструменти і матеріали: картон, мереживо, наліпки, фігурні дироколи, фігурні ножиці, бордюр ний дирокол, двосторонній скоч тонкий та товстий, стрічки, рисунки для декупажу, клей ПВА, клейовий пістолет, клей із блискітками.
Інструкційна картка
№ з/п |
Наочне та схематичне зображення |
Послідовність виконання роботи |
|
1. |
Виготовити заготовку для листівки потрібного розміру |
||
2. |
Заокруглити куточки фігурними ножицями |
||
3. |
Оформити середину листівки за зразком або за власним задумом |
||
4. |
Підготувати матеріали для оздоблення: зістарити шматки паперу, газети, заготовки для декупажу, стрази, стрічки, мереживо, наліпки, штучні квіти, висічені квіти, ґудзики. |
||
5. |
Хаотично наклеїти стрази, блискітки, висічені квіти, сніжинки. |
||
6. |
Зробити написи: "З Новим роком!", "З Днем народження", "Вітаємо з 8 Березня!". |
||
7. |
Розрізаємо квадратик розмірами 2х2 см навпіл по діагоналі і виготовляємо зав'язки для листівки. якщо цього потребує проект. |
||
8. |
Презентація роботи |
Розповідь про проект. |
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Організаційно-підготовчий, конструкторський, технологічний та заключний етап проектно-технологічної діяльності виготовлення в’язаної шалі. Проект виготовлення в’язаної шалі гачком в навчальному процесі загальноосвітніх шкіл, розробка конспекту уроку.
дипломная работа [1,5 M], добавлен 17.03.2012Дослідження значення впровадження 3D технологій в освітній процес для розвитку сучасного інформаційного суспільства. Аналіз можливостей використання 3D технологій в освітній діяльності при побудові моделі деталі з розрізом у процесі 3D моделювання.
статья [669,3 K], добавлен 24.04.2018- Проектування технологій навчання за темою "конструювання боді" курсу "конструювання швейних виробів"
Дослідження розробки бінарних дій викладача і учнів на уроці "Прийоми конструктивного моделювання першого виду". Вивчення системи навчання майбутніх фахівців роботі закрійника. Аналіз виготовлення лекал, розкрою матеріалу при пошитті чи ремонті одягу.
курсовая работа [65,2 K], добавлен 25.06.2011 Проектування програми професійної підготовки за фахом "Обслуговування інтелектуальних інтегрованих систем". Проектування технологій навчання по темі "Віруси. Антивірусні програми". Проектування дидактичних матеріалів. Аналіз базових умов навчання.
курсовая работа [145,2 K], добавлен 29.11.2010Впровадження інноваційних технологій у систему фізичного виховання студентів України. Вивчення форм і методів фізичного виховання у провідних країнах світу. Аналіз причин необхідності створення інноваційних технологій фізичного виховання студентів.
статья [28,9 K], добавлен 15.01.2018Натюрморт як жанр образотворчого мистецтва. Завдання під час вивчення натюрморту. Основне приладдя і робота з ним. Фарби як засіб одержання кольору у живописі. Властивості пензля і акварельних фарб. Гуаш як ефективний засіб передачі предметів кольором.
реферат [149,1 K], добавлен 16.11.2009Теоретичні й практичні аспекти інноваційних педагогічних технологій організації навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах. Ієрархія і взаємозв'язок понять "технологія" в педагогіці. Впровадження модульно-розвивальних видів навчання.
реферат [163,1 K], добавлен 01.12.2010Характеристика і аналіз використання дидактичних і методичних матеріалів вчителем технології: призначення, функції та вимоги до їх створення (за допомогою засобами програми Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point та графічних редакторів).
курсовая работа [2,8 M], добавлен 21.12.2010Використання комп’ютерних технологій у навчанні. Створення та обробка зображень, анімації, відео фрагментів, звукового супроводу. Особливості вікового періоду та викладання природознавства у 5 – 6 класах. Пізнавальний інтерес та засоби його формування.
курсовая работа [3,2 M], добавлен 18.09.2008Характеристика методики проектування шкатулки на уроках трудового навчання. Місце теми в навчальному курсі, планування проекту. Організація та підготовка до проектування виробу, створення конструкції, дослідження особливостей виготовлення виробу.
курсовая работа [5,7 M], добавлен 14.07.2009