Конструювання ляльки з тканини
Історія появи народної ляльки, її етапи формування. Процес пізнання художнього образу ляльки і народних традицій. Осмислення дитиною ролі і значення звичаїв в житті народу. формування навичок дотримання правил внутрішнього розпорядку у школярів.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 24.12.2013 |
Размер файла | 16,5 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Конструювання ляльки з тканини
Мета:
ознайомлення учнів з культурними традиціями предків, формування у дітей основ цілісної естетичної культури і толерантності через пізнання художнього образу ляльки і народних традицій;
виховання здатності осмислення дитиною ролі і значення традицій в житті народу, в побуті і в повсякденній діяльності;
самопізнання дитиною своєї особи і своїх творчих здібностей і можливостей;
надання учням можливості особово саморозвиватися;
розвиток образного мислення.
формування навичок дотримання правил внутрішнього розпорядку і безпечної праці під час роботи;
Основні поняття: правила безпечної праці, народна іграшка, ганчіркова лялька, ремесло.
Обладнання: ножиці; прямокутний клапоть щільної тканини, наприклад, шматок старого пальто або костюма - для виготовлення голови ляльки, шириною приблизно 2 см і довжиною 10-14 см; прямокутний клапоть білої або іншої однотонної м'якої тканини, наприклад, старого простирадла, завдовжки приблизно 25 см і вширшки в 1,5 - 2 рази менше довжини - для тіла ляльки; яскраві, контрастні кольору тканини, нитки; зразки готових виробів.
1. Міжпредметні зв'язки: історія, образотворче мистецтво
Очікувані результати навчальної діяльності: вміння працювати за інструкціями вчителя; дотримання учнями правил безпечної праці та особистої гігієни під час роботи на уроці; уміння конструювати народні іграшки - ганчіркову ляльку, з урахуванням народних традицій художнього оформлення.
Тип уроку: комбінований
Структура заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Теоретичний матеріал уроку
Історія ганчіркової ляльки.
Інструктаж з охорони праці.
ІV. Практична робота «Виготовлення ляльки»
Інформація про необхідні інструменти і матеріали.
Виготовлення ляльки за інструкціями вчителя.
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.
2. Хід заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.
Бесіда.
Ремесло, рукоділля ... В. Даль так визначав значення слова «ремесло»: «рукодільна майстерність, ручна праця, робота і уміння, яким здобувають хліб, саме заняття, яким людина живе, промисел його, що вимагає більш тілесного, ніж розумової праці». Людство впродовж багатьох століть збирало по крупицях досвід майстрів, передаючи і удосконалюючи його від покоління до покоління. Інтерес до окремих ремесел то слабшав, то знов зростав, немало з'являлося ремесел нових, а деякі забулися назавжди.
Будь-який народ повинен берегти традиції своїх предків, адже без цього, як відомо, не може бути майбутнього. Напевно, ваші бабусі дбайливо бережуть зразки цієї творчості: ковдри і подушки в техніці клаптевої мозаїки, глиняні іграшки і посуд, в'язані мережива і багато що інше.
Сьогодні на уроці ви познайомитеся з ганчірковою лялькою, яка була найпоширенішою іграшкою в слов'янському селі.
лялька народний звичай
3. Теоретичний матеріал уроку
1. Історія ганчіркової ляльки.
Іграшка - один з найдешевших витворів мистецтва. Вона доступна всім. Її відрізняє від інших видів мистецтва і те, що іграшка супроводжує людину з першого дня народження до старості. Створення іграшки - прекрасне, стародавніше і завжди молоде, веселе ремесло в світі.
Я хочу познайомлю вас з іграшкою особливою - народної. Народні іграшки - це не ті, які створюються цілими партіями на фабриках і заводах. Першу народну іграшку зробила ще стародавня людина, коли сліпив собі горщик для їжі, а з глини, що залишилася, зробив дочці ляльку. А син і дочка виросли і зробили такі ж іграшки своїм дітям.
Народна іграшка є в будь-якій країні, і у кожної - свій національний характер, тому що в іграшках відображається людська історія.
Наша подальша розмова піде про слов'янську ганчіркову ляльку, яка була поширена в багатьох селах. Ми з вами як українці теж відносимося до слов'ян.
Селянські ляльки були дуже простими, робилися в основному з ганчірок за допомогою традиційних прийомів. В кожній місцевості були свої способи їх виготовлення. От як робили ляльок в Полтавській, Київській і Черкаській областях: брали шматок білої тканини, клали посерединке шматок дрантя і перетягували суворою ниткою - голова ляльки готова. Залишилося надіти на неї хусточку, а до кінців скручування прив'язати яскраві латочки. Ось і вся лялька! (демонстрація готової ляльки або зображення).
У будь-якій саморобній іграшці відобразилися кращі риси слов'ян: вони прості, життєрадісні і мирні.
2. Інструктаж з охорони праці.
Перед початком роботи будь ласка подивіться на своє робоче місце. Де б ви не знаходилися: на вулиці, удома, на заняттях - необхідно бути дуже обережними. Небезпеки підстерігають всіх скрізь. На заняттях ми користуватимемося різними предметами, дотримання техніки безпеки при цьому є обов'язковим.
Вимоги безпеки перед початком роботи:
робочий інструмент і матеріал розкладете у встановленому місці, в зручному і безпечному для користування порядку.
Вимоги безпеки під час роботи:
дотримуйте в порядку і чистоті робоче місце, не допускайте той, що захаращується його інструментами, відходами і сміттям;
будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим;
не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу;
світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку;
положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;
у разі поганого самопочуття або травмування припините роботу, повістить про це педагога.
Вимоги безпеки при роботі з ножицями:
кладіть ножиці праворуч від себе із зімкнутими лезами, направленими від себе;
- стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб, їх можна упустити і поранити себе або працюючого поряд;
передавайте ножиці колечками вперед, із зімкнутими лезами;
не підходьте під час роботи з ножицями до інших учнів.
Вимоги безпеки після закінчення роботи:
приведіть в порядок робоче місце;
інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце;
сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.
4. Практична робота «Виготовлення ляльки»
1. Інформація про необхідні інструменти і матеріали.
Оскільки на уроці ми виконуватимемо практичну роботу, нам необхідно наперед підготувати необхідні матеріали і інструменти.
Для успішної і плідної роботи знадобляться:
- ножиці;
- прямокутний клапоть щільної тканини, наприклад, шматок старого пальта або костюма - для виготовлення голови ляльки, шириною приблизно два сантиметри і довжиною 10-14 см.
- прямокутний клапоть білої або іншої однотонної м'якої тканини, наприклад, старого простирадла, завдовжки приблизно 25 см і вширшки в 1,5 - 2 рази менше довжини - для тіла ляльки.
- Яскраві, контрастні кольору тканини, нитки.
Тканина обов'язково повинна бути відпрасованою.
Настройтеся на цікаву роботу і ви одержите величезне задоволення.
2. Виготовлення ляльки за інструкціями вчителя.
Сьогодні ми з вами навчимося виготовляти найпростіші ганчіркові ляльки.
“Отдарок на подарок”- перша лялечка, яку робили маленькі діти двох, трьох років, щоб отдаривать батьків у відповідь на їх подарунки.
Пригадайте початок цього уроку… ми говорили про технологічні процеси. З чого складається технологія виготовлення іграшки, давайте разом складемо алгоритм. По-перше ми вже приготували матеріали, далі будемо розглядати сам процес виготовлення іграшки.
1.Виготовлення ляльки почнемо з голови. Ширина смужки щільної тканини визначатиме висоту головки ляльки.
2.Почніть дуже щільно скручувати смужку у вал.
3. Коли скрутите вал наполовину, візьміть його в одну руку, великим і вказівним пальцями за торці, і продовжуйте закручувати - тоді краї його будуть рівними.
4.У вас повинен вийти вал, товщина якого трохи менше його висоти або рівна їй. (Якщо діаметр циліндра буде більше його висоти, відріжте частину смужки.) Це основа голови лялечки.
5.Поставте овал торцем в центр білого клаптя. Центр клаптя знаходитиметься на перетині складок, якщо скласти клапоть двічі: вздовж і поперек.
6.Складіть білий клапоть упоперек удвічі, щоб вал виявився усередині нього. Великими і середніми пальцями розпряміть і натягніть тканину на валу - одержите обличчя і потилицю ляльки. Складки, які утворилися з боків від голови, притисніть і розгладьте вказівними пальцями.
7.Вказівними пальцями опустите складки вниз уздовж голови ляльки. Постарайтеся, щоб тканина на головці залишалася натягнутою, а складки були рівними і виглядали однаково спереду і с заду.
8. Тканину зберіть і обв'яжіть ниткою безпосередньо під валом - вийде шия. Закріпіть нитку накидним вузликом, але не обривайте. Тканину, що йде від шиї вниз, розпряміть, сумістивши половинки складеного клаптя.
9. Зробіть руки. Для цього зберіть тканину в районі талії дрібними складками з одного боку...
10. І потім з другого боку. Кути клаптя вище талії утворюють руки.
11. Обв'яжіть талію ляльки продовженням нитки, що закріплює шию. Перев'яжіть ляльку ниткою на спині і на грудях навхрест.
12. Обв'яжіть лялечці голову ниткою на рівні лоба. Лялька, можна сказати, готова.
Далі ми одягнемо її в одяг хлопчини або дівчини, але і зараз вона цілком придатна і для подарунка, і для гри.
А якщо руки зробити більш пишними і розпрямити на зразок крилець - у вас вийде ангелок.
5. Підсумки уроку
Будь ласка складіть послідовність виготовлення ляльки. (Декілька відповідей учнів).
Виставка ляльок, що вийшли.
Оцінювання сумісно з вчителем результатів роботи.
6. Домашнє завдання
Матеріали для наступного уроку.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Особливості фахової підготовки студентів мистецько-педагогічних факультетів. Осмислення ролі музичних здібностей у житті людини. Принципи та методи формування музичності в учнів загальноосвітньої школи. Розвиток гармонічного слуху та ритмічного чуття.
статья [23,7 K], добавлен 24.04.2018Особливості формування мовленнєвих навичок. Вивчення функціонально-смислових типів мовлення. Аналіз особливостей формування навичок розповіді та опису. Визначення найбільш ефективних методів при формуванні навичок розповіді та опису у молодших школярів.
курсовая работа [163,0 K], добавлен 24.10.2010Формування навичок читання як психолого-педагогічна проблема, швидкого й свідомого читання як засобу успішного навчання дитини в школі. Відбір вправ з удосконалення навички швидкочитання, ефективність їх застосування. Уміння читати і працювати з книжкою.
дипломная работа [145,9 K], добавлен 14.07.2009Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009Моральні та людські цінності як фактор народу. Основні види народної творчості: декоративно-ужиткове мистецтво, народна гра, усна народна та пісенна творчість. Любов до рідної мови, до рідної землі та її історії як основа патріотичного виховання.
курсовая работа [52,6 K], добавлен 22.04.2010Теорія і практика, психолого-педагогічні та методологічні основи, шляхи формування комунікативних умінь і навичок молодших школярів. Організація та зміст експериментального дослідження ефективності формування умінь і навичок учнів на уроках рідної мови.
дипломная работа [93,9 K], добавлен 27.09.2009Формування екологічної культури, гармонійних відносин людини й природи. Сутність та структура екологічного виховання учнів засобами народних звичаїв і традицій, його педагогічні основи. Українські звичаї і традиції як засіб екологічного виховання.
дипломная работа [120,5 K], добавлен 23.10.2009Класифікація завдань, спрямованих на формування графічних навичок. Методика вивчення форми предметів. Процес формування графічних умінь. Реалізація принципу зв'язку трудового навчання школярів з життям. Основні компоненти графічної підготовки учнів.
реферат [22,1 K], добавлен 07.11.2009Історія становлення патріотичного виховання та освіти. Використання народних традицій у вихованні як педагогічна проблема. Педагогічні умови їх ефективного використання у вихованні. Методика використання народних традицій на уроках та в позаурочний час.
курсовая работа [71,9 K], добавлен 14.09.2019Значення вивчення творів декоративно-вжиткового мистецтва для школярів. Види декоративно-вжиткового мистецтва. Вишивка (рушники), писанка. Методичні аспекти вивчення національно-мистецьких традицій у позакласній виховній роботі.
курсовая работа [28,4 K], добавлен 27.09.2003