Можливості використання міжпредметних зв’язків у шкільних курсах географії
Педагогічне поняття "міжпредметні зв’язки" у навчальному процесі, його функції та види. Аналіз інтеграції шкільної географічної освіти. Розробка та моделювання конспектів уроків для розвитку пізнавальної активності та самостійності мислення учнів.
Рубрика | Педагогика |
Вид | курсовая работа |
Язык | украинский |
Дата добавления | 24.12.2013 |
Размер файла | 179,9 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Цікавий факт
А чи знаєте ви що на нашій планеті є місце, де людина під дощем лишається сухою? Таке явище спостерігається в пустелях, де повітря надзвичайно сухе і має дуже низьку вологість. Дощ тут випадає рідко, але навіть тоді, коли буває, краплі, поки летять до землі, перетворюються на пару. Вони ніби насичують повітря водяною парою. У деяких районах африканської пустелі Сахара в середньому буває менше 1 мм опадів на рік. (Міжпредметні зв'язки з фізикою).
Робота з картами атласу
Діти, відкрийте в атласі «Кліматичну карту». Давайте всі разом подивимось на умовні позначення і пригадаємо що позначають на картах?
· ізобари
лінії однакового тиску.
· ізобати
лінії однакових глибин морів,океанів.
· ізотерми
лінії однакових температурю
· горизонталі
лінії однакової висоти місцевості.
· ізогієти
лінії однакової кількості атмосферних опадів.
Назвіть у яких одиницях визначають кількість опадів? (Міжпредметні зв'язки з математикою).
У міліметрах
Як на картах позначають кількість опадів?
За допомогою кольору.
Тепер подивіться на карту і назвіть райони з найменшою кількістю опадів на Землі?
Учні уважно вивчають карту, озвучують свої відповіді на клас.
Визначте на кожному материку райони, де випадає найбільша кількість опадів.
Діти визначають і озвучують свої відповіді на клас.
Ось послухайте такі цікаві факти про опади:
v У північній півкулі маса сезонного снігу становить 13,500 млрд.т. (Міжпредметні зв'язки з математикою).
v Тропічний ураган за виливає 150 мм/добу. (Міжпредметні зв'язки з математикою).
v «Мокре місце» - щороку 10 м. опадів випадає на Гавайських островах.
v «Дощ на замовлення». У Китаї в провінції Юньань Від сильного вигуку починається дощ (чим сильніше вигук,тим сильний дощ) Пояснюється це тим, що в горах Гаолінг є група озер, які перенасичують повітря вологою, що будь-яке коливання викликає утворення дощових крапель. (Міжпредметні зв'язки з фізикою).
ІV. Закріплення нового матеріалу (3 хв.)
Прийом «Географічний практикум»
Користуючись кліматичною картою, визначте середньорічну кількість опадів, що випадає у нашій місцевості.
У нашій місцевості переважно випадає 500 мм. опадів на рік.
Прийом «Проблемне питання»
1. Чому в областях зниженого атмосферного тиску випадає багато опадів, а в областях підвищеного атмосферного тиску -- мало? (Міжпредметні зв'язки з фізикою).
В областях зниженого тиск повітря тепліше, а отже і більше випаровування, що спричинює формування хмар і випадання опадів. В областях з підвищеним тиском температура повітря холодніша, тому хмари не утворюються і опади не випадають.
2. Чому у великих містах атмосферних опадів випадає більше, ніж у приміських районах?
Це пов'язано з тим, що у великих містах температура повітря вища, ніж у приміських районах, через високу концентрацію автомобілів та промислових підприємств.
VII. Підсумки уроку (3 хв.)
Бесіда
· Що вам сподобалося на сьогоднішньому уроці?
· Що не сподобалося?
· Що нового ви дізналися?
· Оцінювання роботи учнів на уроці.
Відповідають на запитання вчителя. Дають щоденники на оцінки.
VIII. Домашнє завдання (2 хв.)
· Опрацювати §24;
· Скласти кросворд «Опади».
Учні записують домашнє завдання у щоденники.
3.2 Трудові ресурси. Зайнятість населення
«Економічна і соціальна географія України», 9 клас
Мета:
- Розкрити поняття: “ трудові ресурси ”, “ зайнятість населення ”, “ економічно активне населення ”, “ безробіття ” ; навчити учнів пояснювати причини неповного використання трудових ресурсів, підкреслити значення високого рівня кваліфікації трудових ресурсів для подальшого розвитку нашої держави.
- Розвивати пізнавальний інтерес та уміння застосовувати набуті знання в житті; вміння працювати з картою населення України, оцінювати проблеми та наслідки безробіття;
- Виховувати вміння спілкуватися.
Засоби навчання: карта населення України, підручник, атлас.
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми навчання: розповідь вчителя, бесіда, робота з атласом, пояснювально-ілюстративний.
Структура уроку: І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
ІV. Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.)
· Привітання.
· Перевірка готовності учнів до уроку.
· Перевірка готовності обладнання.
· Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань (8 хв.)
Три учні отримують картки із персональним завданням:
Картка № 1:
1.Дайте визначення терміну “ населення “
2.Назвіть відомі вам функції, які виконують міста та наведіть по одному прикладу до кожної з них.
Карта № 2:
1.Дайте визначення терміну “ місто “
2.Як поділяються міста за людністю-наведіть по одному з прикладів на кожне з них.
Карта № 3:
1.Дайте визначення терміну “ урбанізація “
2.Вирішити задачу:
Розрахуйте рівень урбанізації Кіровоградської області, якщо загальна кількість населення 1 085 тис., кількість міського населення 675 тис. (Міжпредметні зв'язки з математикою).
Бесіда
1.Дайте визначення поняття “ розселення населення “. Чи рівномірно розміщене населення на території України? ( відповідь біля карти ).
Розселення - це система населених пунктів у межах держави і зв'язки між ними. В Україні існує 2 форми розселення: міське та сільське. Ні. Найбільша густота на Сході, найменша на Півночі.
2. Які типи поселень розрізняють?
Міські і сільські
3.За якими ознаками виділяють міські та сільські населені пункти?
Тип зайнятості та людність
4.Що називають “ містом “ ?
Місто -- форма поселення, населене місце, значне за розмірами, чисельністю й щільністю населення, жителі якого зайняті, як правило, поза сільським господарством.
5. Що таке “ село “ ?
Село -- назва найменшої адміністративно-територіальної одиниці в Україні, населений пункт не міського типу, жителі якого займаються переважно землеробством.
6. Дайте визначення поняттю “ агломерація “. Наведіть приклади і покажіть їх на карті.
Агломерація - місто з містами супутниками навколо. В Україні їх 19. Моноцентричні Київська, Донецька, Харківська, Львівська), поліцентричні (Придніпров'я, Донбас), біцентричні(Донецько-Макіївська, Дніпропетровсько-Дніпродзержинська)
7.Які функції виконують міста. Наведіть приклади міст біля карти.
Економічні ( промислові, транспортні, торгівельно-розподільчі), Неекономічні (адміністративно-політичні, науково-освітні, культурні центри), Курортні. Наводять приклади міст.
8.Дай те визначення понять «урбанізація» та «субурбанізація».
Рурбанізація - процес поширення міських форм і умов життя на сільську місцевість
Субурбанізація - процес зростання і розвитку приміської зони великих міст, в результаті чого формуються міські агломерації
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань (1 хв.)
Розповідь
Сьогодні ми з вами завершуємо вивчати тему Населення України. На цьому уроці ми познайомимося з рядом нових понять, визначимо причини безробіття та шляхи його подолання тощо. Також попрацюємо з картою Населення України та підготуємося до тематичного оцінювання.
ІV. Вивчення нового матеріалу (30 хв.)
Розповідь
Трудові ресурси - населення у працездатному віці (чоловіки 16-60 років та жінки 16-55 років), крім інвалідів І і ІІ груп, а також підлітки та пенсіонери, які працюють. Вони є основною продуктивною силою суспільства, одним з головних чинників його територіальної організації.
Виділяють поняття економічно активне населення (ЕАН). До складу ЕАН відносяться люди, які зайняті господарською діяльністю, що приносить прибуток, та безробітні люди (Міжпредметні зв'язки з економікою).
Учні описують визначення в зошиті.
Бесіда
1.Користуючись картою «Населення України», визначте області з найбільшою густотою населення та подумайте від чого залежить кількість працездатного населення?
Найбільшу чисельність трудових ресурсів мають відповідно ті області, які мають найбільшу кількість населення і високу частку працездатних людей. В Україні трудові ресурси становлять майже 27, 8 млн. осіб, в їх структурі переважають працездатні люди - 91.2%, незначну частку становлять зайняті особи старшого віку (8.7%) та підлітки (0.1%). Також залежить від віку й статевого складу, кількості працюючих підлітків та осіб пенсійного віку (Міжпредметні зв'язки з математикою).
За забезпеченістю працересурсним потенціалом всі регіони України можна поділити на три групи:
( наведіть приклади)
1. Із значною часткою працездатного населення, але дуже низькими показниками природного руху, значним механічним відтоком людей
1.Харківська, Луганська, Дніпропетровська, Донецька, Київська області;
2. Із значною часткою працездатних людей, високими показниками “ старіння ” населення, від'ємними або незначними додатними показниками природного приросту населення, значним механічним відтоком населення
2. Одеська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Львівська, Тернопільська, Волинська, Рівненська, Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська області, Автономна Республіка Крим;
3. З найнижчою в Україні часткою працездатного населення, дуже низьким (від'ємним) природним приростом населення, найвищою часткою осіб пенсійного віку, із значним відтоком населення
3. Хмельницька, Житомирська, Вінницька, Черкаська, Сумська, Полтавська, Кіровоградська, Чернівецька області.
Робота в зошиті
На основі цифрових даних побудувати кругову діаграму галузевої структури трудових ресурсів (Міжпредметні зв'язки з математикою).
- Промисловість (26, 5 %)
- Будівництво ( 7,5 %)
- Сільське господарство (19, 6 %)
- Сфера послуг (33 %)
Будують діаграму в зошиті.
Бесіда
1.Як ви думаєте, що ми називаємо безробіттям ?
Безробіття - процес, під час якого працездатні громадяни, які не мають заробітку або інших передбачених законодавством прибутків, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до роботи (Міжпредметні зв'язки з економікою).
2. Які ж причини безробіття?
- Падіння виробництва;
- Нові робочі місця створюються повільно;
- В Україні мало досвіду по працевлаштуванню (Міжпредметні зв'язки з економікою).
Розповідь
Види безробіття та його причини:
Циклічне безробіття виникає внаслідок коливань економіки. В фазі рецесії підприємства звільняють робочих та наймають на роботу в разі економічного підйому.
Сезонне безробіття -- результат природних коливань кліматичних умов протягом року або коливань попиту. Зникає протягом року.
Природне безробіття - це та група безробітних, які не можуть знайти роботу в зв'язку з кваліфікацією, віком, станом здоров'я, місцем проживання або недостатнім бажанням до праці.
Структурне безробіття -- виникає в результаті зміни структури економіки, наприклад, внаслідок технологічної революції. (Міжпредметні зв'язки з економікою)
3. Які, на вашу думку, заходи потрібні для подолання безробіття?
1) поліпшення інформаційного забезпечення ринку праці. В усіх країнах цю функцію виконують організації по працевлаштуванню (біржі праці). Вони збирають у роботодавців інформацію про існуючі вакансіях і повідомляють її безробітним;
2) усунення факторів, що знижують мобільність робочої сили. Для цього необхідно насамперед:
а) створення розвитого ринку житла;
б) збільшення масштабів житлового будівництва;
в) скасування адміністративних перешкод для переїзду з одного населеного пункту в інший.
V. Закріплення нового матеріалу (2 хв.)
Бесіда
Про що йде мова: (Міжпредметні зв'язки з економікою)
- Населення працездатного віку
- Трудові ресурси
- Працездатний вік чоловіків і жінок
- чоловіків 16-60 роки, а жінок 16-55 роки.
- Кількість трудових ресурсів України
- 27, 8 млн. чоловік
- Найбільша кількість трудових ресурсів зайнята у
- Невиробничій сфері
- процес, під час якого працездатні громадяни, які не мають заробітку
- Безробіття
- який вид безробіття виникає в результаті зміни структури економіки.
- структурне
ІV. Підсумок уроку (2 хв.)
1.Кому що було не зрозуміло на сьогоднішньому уроці?
2.Чи всі згодні зі своїми оцінками?
Коротко відповідають на питання висловлюючи свою думку.
Висловлюють свою думку на рахунок отриманих оцінок.
ІІV. Домашнє завдання (1 хв.)
1. Прочитати параграф 10.
2. Повторити тему «Населення України» та підготуватися до тематичного оцінювання.
Записують домашнє завдання та дають щоденник на оцінки.
Висновки
На основі різноманітних даних та джерел інформації було визначено зміст поняття «міжпредметні зв'язки» та можливості їх використання у шкільних курсах географії. Аналіз педагогічної літератури дає змогу прослідкувати історію виникнення поняття «міжпредметні зв'язки». У 60-ті роки ХХ ст. формуються теоретичні засади міжпредметних зв'язків, визнається необхідність використання інтеграції у навчанні. У 80-ті роки педагогічна інтеграція розглядається як частина дидактики в комплексній взаємодії навчальної, виховної та розвиваючої функцій. З'ясовуються загально педагогічні, дидактичні, методологічні та психологічні аспекти проблеми. Міжпредметні зв'язки стають фундаментом цілісного підходу до систематизації знань, організації навчально-пізнавальної діяльності та формування світогляду учнів. На основі міжпредметних асоціацій складаються комплексні знання і вміння учнів. Міжпредметні асоціації є головною складовою міжпредметних зв'язків, дидактичною умовою і засобом глибокого і всебічного вивчення основ наук у школі.
Визначаються функції міжпредметних зв'язків:
· Методологічна функція;
· Освітня функція;
· Розвиваюча функція;
· Виховна функція;
· Конструктивна функція.
· Визначаються види міжпредметних зв'язків (за В.М. Максимовою).
Ш За характером взаємодії між елементами окремих навчальних дисциплін:
· лінійні (нові знання служать для поглиблення вже набутих);
· протилежні (нові знання уточнюють раніше засвоєні відомості);
· проблемні (нові знання створюють умови для розв'язання навчального завдання).
Ш За характером змістових зв'язків:
· синхронні (матеріал суміжних дисциплін опрацьовується одночасно);
· репродуктивні (матеріал має спиратися на засвоєне з інших предметів);
· перспективні (певне питання розглядається лише в основних рисах з орієнтацією на більш докладне вивчення на уроках з іншого предмета).
Доцільність реалізації в процесі навчання міжпредметних зв'язків пояснюється з огляду на необхідність відображення в навчальному пізнанні реально існуючих взаємозв'язків системи «людина-природа», визнання світоглядно-розвиваючої функції цих зв'язків, позитивного їх впливу на формування системи наукових знань та загальний рівень інтелектуального розвитку учнів, результативність скоординованого викладання різних предметів.
Міжпредметні зв'язки в навчанні розглядаються як дидактичний принцип, і як умова, охоплюючи цілі і задачі, зміст і методи, засоби і форми в навчанні різних предметів. Міжпредметні зв'язки дозволяють виокремити головні елементи змісту навчання, передбачити розвиток системоутворюючих ідей, понять, загальнонаукових прийомів навчальної діяльності, можливості комплексного застосування знань з різних предметів в трудовій діяльності учнів. Міжпредметні зв'язки впливають на склад і структуру навчальних предметів. Кожний навчальний предмет є джерелом тих чи інших видів міжпредметних зв'язків. Тому, можливо виділити ті зв'язки, які враховуються в змісті географії, і, навпаки, - ті, що йдуть від географії в інші навчальні предмети. Формування загальної системи знань учнів про реальний світ, які відображають взаємозв'язки різних форм руху матерії - одна з основних освітніх функцій міжпредметних зв'язків. Формування цілісного наукового світогляду вимагає обов'язкового врахування міжпредметних зв'язків. Комплексний підхід у вихованні посилив виховні функції міжпредметних зв'язків курсу географії, сприяючи тим самим розкриттю єдності природи, суспільства, людини. В цих умовах посилюються зв'язки географії з іншими предметами як природничого, так і гуманітарного циклу, покращуються навики переносу знань, їх застосування і різностороннє усвідомлення.
Таким чином, міжпредметність - це сучасний принцип навчання, який впливає на відбір і структуру навчального матеріалу цілого ряду предметів, посилюючи системність знань учнів, активізує методи навчання, орієнтує на застосування комплексних форм організації навчання, забезпечує єдність навчально-виховного процесу.
Список використаних джерел
1. Бойко В. М., Міхелі С.В. Географія материків та океанів: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закладів. - К.: Зодіак - ЕКО, 2007. - 288 с.: іл. карти.
2. Бреднеева Н.А. Междисциплинарная интеграция в системе организации учебно-познавательной деятельности в вузе // Педагогические науки. - 2008. -№ 4. - С. 112-115.
3. Бєскова Н. Шкільна географічна освіта у 20012/2013 навчальному році // Географія та основи економіки і у школі. - 2009 - № 5.
4. Воронина В.М. Реализация межпредметных связей в преподавании географии // Образовательный портал «Учеба». - Режим доступу: www.bdpu.org/ scientific_published/pedagogics
5. Географія 9 клас. Заставний Ф. Д. Економічна і соціальна географія України: Підруч. для 9 кл. серед, загальноосвіт. шк. -- К.: Форум, 2000. -- 239 с: іл. карти.
6. Гончаренко С. У. Український педагогічний словник / С. У. Гончаренко. - К. : Либідь, 1997. - С. 276.
7. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Б.П. Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред. Б.П. Яценка. -- К.: Форум, 2004. -- 351 с.: іл., карти.
8. Заставецька О. В. Фізична географія. Збірник задач і вправ. 6-8 класи. -- Тернопіль: Навчальна книга -- Богдан, 2008 р. -- 58 с.
9. Заставний Ф. Д. Фізична географія України: Підручник для 8 кл. загальноосвітньої школи. - К.: «Форум», 2000. - 230 с.
10. Максимова В.Н. Межпредметные связи в процессе обучения, - М. : Просвещение, 1989.
11. Методика викладання географії в школі / Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р., Масляк П.О., Скуратович О.Л. - К., 2000.
12. Пестушко В.Ю. Загальна географія: Підручник для 6 кл. загальноосв. шк./В.Ю. Пестушко, Г.Ш.Уварова. - К.: Генеза, 2006. - 240с.
13. Педагогічний словник [за ред. дійсного члена АПН України Ярмаченка М. Д.]. - К. : Педагогічна думка, 2001. - 654 с.
14. Федорак М.І. Міжпредметні зв'язки шкільної географії. - К.: Рад. школа, 1972. - 54 с.
15. Чернецька, Т. І. Сучасний урок: теорія і практика моделювання : навчальний посібник - К. : Праймдрук, 2011. - 348 с.
16. Шипович Є.Й. Методика викладання географії: Навчальний посібник для студентів географічних факультетів університетів. - К. : Вища школа, 1981.-174 с.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Доцільність міжпредметних зв'язків на всіх етапах навчання географії. Функції міжпредметних зв'язків, їх види у змісті навчання географії. Міжпредметні зв’язки з біологією та іншими предметами природничого циклу та розв’язання математичних задач.
реферат [21,3 K], добавлен 11.05.2009Роль міжпредметних зв’язків у навчальному процесі професійної школи. Методологічні вимоги до здійснення міжпредметних зв’язків. Сутність поняття "міжпредметні зв’язки" та їх функції. Перевірка ефективності методики посилення міжпредметних зв’язків.
дипломная работа [319,2 K], добавлен 29.09.2010Міжпредметні зв’язки на уроках географії. Роль інтегрованих уроків у розвитку природознавчих знань учнів в умовах глобалізації освітнього простору та їх педагогічні можливості. Приклад проведення інтегрованого уроку з географії та української мови.
реферат [23,9 K], добавлен 20.06.2011Гра як один із видів діяльності людини, її специфічні риси та значення в розвитку особистості дитини, аналіз їх використання в виховному процесі в початковій школі. Формування пізнавальної активності учнів у процесі спільної пізнавальної діяльності.
курсовая работа [51,2 K], добавлен 22.04.2010Теоретичні основи використання міжпредметних зв’язків в процесі трудового навчання. Методика вивчення розділу "Техніка і технологічні процеси виготовлення виробів з конструкційних матеріалів" у 5 класі. Експериментальна перевірка розробленої методики.
курсовая работа [51,8 K], добавлен 27.09.2008Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі. Комп’ютерні мережі як засіб спілкування на уроках інформатики. Педагогічні умови формування інформаційної культури учнів. Розробка фрагментів уроків та практичних завдань.
курсовая работа [45,0 K], добавлен 12.03.2014Поняття міжпредметних зв’язків у навчальному процесі. Важливість застосування нових інформаційних технологій в сучасній школі. Приклади використання мови програмування Pascal на уроках математики. Розробка програм для спрощення обрахунку задач з фізики.
курсовая работа [286,7 K], добавлен 12.05.2012Психолого-педагогічні засади пізнавальної діяльності учнів. Аналіз активних та інтерактивних методів навчання. Методичні рекомендації вчителям щодо організації пізнавальної діяльності школярів в процесі вивчення географії Південної та Північної Америки.
дипломная работа [212,2 K], добавлен 21.09.2011Роль для реалізації навчальної й розвивальної функцій шкільної освіти вивчення фізики, хімії, біології, екології, астрономії, фізичної географії. Хімічні рівняння, їх типи. Міжпредметні зв’язки при розв’язуванні задач з хімії, суть математичних методів.
курсовая работа [182,2 K], добавлен 21.04.2009Психолого-педагогічні умови розвитку пошуково-пізнавальної активності при особистісно-розвивальному навчанні. Роль і функції, особливості застосування проблемної ситуації у навчальному процесі. Умови оптимального використання проблемного навчання.
курсовая работа [48,9 K], добавлен 19.10.2010