Загальна характеристика Конституції
Права, свободи та обов’язки людини і громадянина. Порядок внесення змін до Конституції. Поняття і основні властивості Конституції як основного закону держави. Вивчення загальних засад та конкретних моментів, відображених в законах та підзаконних актах.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 16.04.2013 |
Размер файла | 15,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Урок № 1 Правознавство 10В класс (14.02.2013)
Тема: Загальна характеристика Конституції
Мета: дати уявлення про те, що таке конституція, визначити характерні ознаки, які характеризують Конституцію України як Основний Закон держави, зміст її окремих положень, називати три гілки органів влади в Україні та їх повноваження; формувати вміння: пояснювати що таке конституція, характеризувати Конституцію України як Основний Закон держави, тлумачити зміст її окремих положень, називати органи законодавчої, виконавчої та судової влади в Україні, описувати їх окремі повноваження.
Основні поняття: Конституція, форми Конституції, функції Конституції
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (по ходу уроку).
Вивчення нового матеріалу:
Загальна характеристика Конституції України.
Порядок внесення змін до Конституції України.
Зміни до Конституції України від 08.12.2004 р.
Закріплення нових знань і вмінь учнів(по ходу уроку).
Підсумки уроку.
Домашнє завдання.
Обладнання: підручник з правознавства, Конституція України, роздатковий матеріал.
Хід уроку:
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Вивчення нового матеріалу:
Кожен нормативно-правовий акт має своє призначення, мету і завдання. Це також стосується Конституції як Основного Закону держави і джерела кримінально-процесуального права.
Конституція - це Основний Закон держави, що визначає основи суспільного і політичного ладу, правове становище людини і громадянина, структуру та організацію діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, державну символіку та інші найважливіші питання функціонування держави.
Конституція має найвищу юридичну силу. І це означає, що всі закони та підзаконні акти повинні відповідати нормам, записаним у Конституції. На основі кожної норми Конституції приймається відповідний закон або підзаконний акт. Сама ж Конституція приймається згідно з особливо визначеним порядком.
Конституції розрізняються за:
Формою (структурою): писані та неписані;
Терміном дії Конституції: постійні та тимчасові;
Порядком зміни, внесення поправок і доповнень: жорсткі та гнучкі;
Способом прийняття:окрайовані та народні;
Формою правління, яка закріплюється в Конституції: монархічні та республіканські;
Залежно від державно-політичного режиму: демократичні, авторитарні та тоталітарні;
Формою державного устрою, що встановлюється конституціями: федератівні та унітарні.
Більш детально кожна форма описана на листках що лежать у вас на партах.
Конституція України.
Конституція України є:
За формою: писана і кодифікована(єдиний документ);
За часом прийняття: нова(конституція другої хвилі);
За способом прийняття: прийнята представницьким органом (парламентом України - ВРУ);
За способом внесення змін: жорстка(зміни вносяться не менш як 2/3 депутатів від конституційного складу ВРУ, а до розділів 1, 3 та 13 - винятково всеукраїнським референдумом);
За рівнем втілення у життя: реальна;
За терміном дії: постійна;
За державним устроєм: унітарна (Україна - унітарна держава).
Конституція України є головним законом у нашій державі, оскільки вона регламентує такі найважливіші суспільні відносини:
Державний лад;
Правовий статус особи;
Взаємовідносини особи з суспільством та державою;
Організація та діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування.
Конституція України є основою для інших галузей права України. Закони та інші нормативно-правові акти, що приймаються в Україні, не повинні суперечити Конституції, що визначено у ч. 2 ст. 8 Конституції України. Контроль за дотриманням конституційних норм в Україні здійснюється КСУ, компетенцією якого є визначення конституційності (відповідності Конституції) чи неконституційності (невідповідності Конституції) нормативно-правових актів, прийнятих у державі. Не можуть суперечити Конституції України міжнародні договори, укладені державою.
Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року. Складається вона з преамбули та її 15 розділів:
Загальні засади;
Права, свободи та обов'язки людини і громадянина;
Вибори. Референдум;
ВРУ;
Президент України;
Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади;
Прокуратура;
Правосуддя;
Територіальний устрій України;
АР Крим;
Місцеве самоврядування;
КСУ;
Внесення змін до Конституції;
Прикінцеві положення
Перехідні положення.
Для Конституції України (як і для більшості конституцій інших держав) характерні такі властивості:
Верховенство (посідає особливе місце серед норм права України);
Програмність (визначає цілі та шляхи розвитку держави);
Нормативність (складається із загальнообов'язкових норм, які регулюють найважливіші суспільні відносини);
Установчість (встановлює систему та функції органів влади, місцевого самоврядування)
Стабільність (основні положення повинні діяти протягом тривалого часу, а у випадку потреб - можливі зміни).
Порядок внесення змін до Конституції.
Законопроект про внесення змін до Конституції України може бути поданий до ВРУ Президентом України або не менш як 1/3 народних депутатів України від конституційного складу ВРУ.
Законопроект про внесення змін до Конституції України, крім розділів 1, 3 та 8, попередньо схвалений більшістю від конституційного складу ВРУ, вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії ВРУ за нього проголосувало не менш як 2/3 конституційного складу ВРУ.
Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи порушення територіальної цілісності України. конституція право закон
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Робота в групах
Клас розподіляється на групи, кожна з яких опрацьовує один із розділів Конституції України і на основі запитань вчителя складає коротку доповідь.
Мета роботи -- показати, що в Конституції відображені всі основні сфери нашого життя. Учитель також пояснює, що в Конституції викладені загальні засади, конкретні ж моменти відображені в законах та підзаконних актах.
Алгоритм доповіді
1. Як називається розділ?
2 Які основні положення закріплені в даному розділі?
3 Чим вони важливі для життя нашої країни?
4 Якби ви брали участь у розробці шкільної конституції, які розділи до неї ви б запропонували?
«Правовий хокей»
Учні розбиваються на дві команди. По черзі одна команда називає право громадянина України, інша шукає відповідну статтю в Конституції.
Підсумки уроку
1. Чи зрозуміле вам поняття «конституція»?
2. Дайте тлумачення виразу: «Конституція має найвищу юридичну силу».
3. Коли була прийнята Конституція України?
4. Як Конституція врегульовує життя громадян України?
Домашнє завдання:
Опрацювати відповідний матеріал. Для цього написати конспект теми. План:
Поняття і основні властивості Конституції як основного закону держави.
Загальна характеристика Конституції України як політико-правового документа: ознаки Конституції; функції Конституції України; структура Конституції.
Зміни до Конституції України від 08.12.2004 р.
Записати визначення термінів: «преамбула», «конституційна реформа».
Вивчити назви розділів Конституції України.
Вивчити визначення терміну «конституція». Знати дату її прийняття в Україні.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Правове виховання як важливий напрямок громадянського виховання. Аналіз нормативних документів та матеріалів підручника. Розробка уроків з громадянської освіти про права та обов'язки дитини, що гарантуються законом та моральні норми поведінки людей.
курсовая работа [3,6 M], добавлен 14.12.2009Поняття, будова, склад, властивості ґрунту як засобу сільськогосподарського виробництва, його водно-повітряний режим. Вивчення технологічних процесів та основних прийомів обробітку грунту. Методичні розробки до теми "Грунтообробні машини і знаряддя".
методичка [1,0 M], добавлен 24.09.2010Загальна характеристика, будова та основні способи руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів). Особливості визначення молюсків за допомогою черепашок, їх роль в екосистемах і житті людини. Шляхи пристосування малого ставковика до існування.
курсовая работа [280,6 K], добавлен 21.09.2010Конспект уроку з фізики у 7 класі. Мета уроку: сформувати в учнів поняття про фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах, використовуючи основні положення молекулярно-кінетичної теорії. Вивчення нового матеріалу на основі опорних знань учнів.
методичка [2,5 M], добавлен 20.05.2008Роль динамічних моментів у визначенні мотивації студентів в процесі їх навчання у ВУЗі. Багатозначність терміна "мотив". Вивчення мотивів різних видів діяльності. Мимовільні мотиви і свідомо прийняті наміри. Суб'єктивні стандартні оцінки людини.
реферат [26,2 K], добавлен 06.06.2010Поняття про здібності, їх розвиток та характеристика. Задатки як природні передумови здібностей і таланту та їх відмінність. Основні поняття та загальна схема структури математичних здібностей, вікові та статеві особливості їх формування та розвитку.
курсовая работа [63,3 K], добавлен 20.01.2011Сучасні вимоги до людини та до вчителя, значення освіти, виховання. Особливості розвитку українського суспільства, держави. Сутність, призначення інноваційних змін у середній освіті: перехід до профільної старшої школи, корегування педагогічної культури.
реферат [25,3 K], добавлен 25.09.2010Методичний аналіз теми. Тематичне планування. Основні завдання теми. Методи вивчення теми. Особливості формування понять і уявлень в темі. Основні форми навчання під час вивчення теми "Гідросфера". Комбінований урок. Урок вивчення нового матеріалу.
курсовая работа [71,0 K], добавлен 28.02.2007Вивчення структури і основних компонентів системи освіти в Україні. Аналіз організаційних засад діяльності загальноосвітніх навчально-виховних закладів, методів управління шкільною справою. Поняття про альтернативні школи. Нові типи навчальних закладів.
презентация [5,6 M], добавлен 17.03.2014Сутність прикметника як частини мови. Зміст і завдання методики вивчення прикметника в початковій школі. Інноваційні підходи до вивчення прикметника в ЗОШ I ступеня. Важливі навчальні уміння, які підлягають обов'язковому контролю в опануванні мови.
курсовая работа [46,5 K], добавлен 19.07.2014