Вивчення теми "Загальна характеристика та різноманітність найпростіших"
Загальна характеристика та різноманітність найпростіших – мешканців прісних водойм (амеба протей, евглена зелена, інфузорія туфелька), морів (форамініфери та радіолярії) та ґрунту. Особливості будови найпростіших і процесів їхньої життєдіяльності.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 11.11.2012 |
Размер файла | 23,0 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
НА ТЕМУ: „Загальна характеристика та різноманітність найпростіших - мешканців прісних водойм, морів та ґрунту”
МЕТА
Освітня: Ознайомити учнів з особливостями будови найпростіших і процесів їхньої життєдіяльності; дати загальну характеристику підцарства Найпростіші
Розвиваюча: Розвивати критичне мислення і творчі здібності дітей; сформувати уявлення про особливості будови та процеси життєдіяльності одноклітинних.
Виховна: виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: дошка, підручник, мікроскопи, постійні мікропрепарати інфузорій, таблиця „Найпростіші”.
Методи: загальні (ПІ), часткові (СНП), конкретні (бесіда, розповідь), складання опорного конспекту.
Основі поняття: вегетативні ядра, генеративні ядра, псевдоподії, джгутики, війки, вакуолі, харчування, фагоцитоз, дихання, подразливість, таксиси, розмноження, статевий процес, циста, інцистування, скоротлива вакуоля, травна вакуоля.
ХІД УРОКУ
загальна характеристика життєдіяльність підцарство найпростіший
І. Організаційний момент
Вчитель привітавшись с класом, відмічає відсутніх на уроці. Повідомляє тему уроку та записує її на дошці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель задає учням питання з раніше пройденого матеріалу:
Які системи органів тварин ви знаєте?
Навіщо тварині потрібна транспортна система?
Розкажіть про типи дихальних систем.
Чи можуть тварини обходитися без репродуктивної системи?
У яких середовищах можуть жити тварини?
Наведіть приклади одноклітинних, багатоклітинних і колоніальних організмів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Рольова гра „У краплині - дивосвіт ”
Вчитель роздає декільком учням картки з текстом гри. Діти по черзі зачитують в голос текст своєї ролі.
Автор. Восьмикласник Василько гуляв у парку біля озера і пригадував урок біології, де вчителька захоплено розповідала про чарівних одноклітинних істот, яких можна побачити у краплині стоячої води.
Василько. Невже насправді там є щось живе? А що, як я перевірю? Мені ж дядько Сергій ще минулого року подарував „Набір юного біолога ” з мікроскопом і скельцями.
Автор. Стрімко майнула думка в голові хлопчика - він узяв пластинку і зачерпнув води з озера, а, прийшовши додому, налаштував мікроскоп. Аж раптом почув…
Краплина. Вітаю. Я - краплина. А ти думав, що я мізерна і нежива? Запрошую тебе у мій дивосвіт, тільки візьми окуляр більшої сили.
Автор. Коли після зміни окуляра Василько знову заглянув у мікроскоп, у нього вихопилось…
Василько. Ой! Це що за мультфільм?! Щось волохате, схоже на підошву, крутиться і бігає вперед - назад, якась „зелена ракета ” пливе за своєю тонкою ниткою, велика мінлива хмара перекочується повільно, наче повзе…
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1.) Розповідь вчителя з елементами бесіди
Найпростіші є одноклітинними організмами. Ті функції, які у багатоклітинних тварин виконують різні клітини, у найпростіших виконуються однією. Тому будова цієї клітини завжди більш складна, і в неї є органели, які не завжди трапляються у клітинах багатоклітинних. Клітини найпростіших можуть мати постійну або мінливу форму. Їх розміри коливаються від 2 - 4 мкм до 25 см (у колоніальних форм).
Однією із основних властивостей клітин найпростіших є подразливість - здатність організмів певним чином реагувати на зміни навколишнього середовища.
У найпростіших спостерігаються усі типи розмноження (вегетативне, нестатеве і статеве).
За несприятливих умов деякі види здатні інцистуватися (вкриватися щільною оболонкою й переходити у стан спокою). У такий спосіб вони переносять несприятливі умови.
Органели регулювання й розмноження
Цю функцію виконують ядра. У клітинах найпростіших може бути одне, два або кілька ядер. У тому випадку, коли ядер два, вони зазвичай виконують різні функції. Одне з них (вегетативне) регулює процеси обміну речовин у клітині, а друге (генеративне) - зберігає спадкову інформацію й регулює процеси розмноження.
Органели руху
До них належать псевдоподії (несправжні ніжки), джгутики та війки. Псевдоподії - це непостійні вирости цитоплазми клітини, які можуть змінювати свою форму й розміри. Вони забезпечують амебоїдний рух. Джгутики та війки мають подібну будову, але різний характер рухів. Джгутикам властивий гвинтоподібний рух, а війкам - коливальний.
Вакуолі
Розрізняють травні та скорочувальні вакуолі. Скорочувальні вакуолі зазвичай властиві прісноводним найпростішим, вони видаляють із клітини надлишок води, а травні забезпечують перетравлювання харчових часток, які захоплюються клітинами найпростіших.
2.) Учні записують основні поняття під диктовку вчителя
Планктон - це сукупність організмів, які населяють товщу води і пасивно переносяться нею.
Бентос - це сукупність організмів, які живуть у товщі та на поверхні дна водоймища.
Циста - неактивна (спляча) форма мікроорганізму, зокрема деяких бактерій та найпростіших, що дозволяє організму переносити період несприятливих умов.
Інцистування - процес утворення щільної оболонки (цисти) у одноклітинних організмів за несприятливих умов.
3.) Розповідь вчителя з одночасним заповненням таблиці
Найпростіші |
Особливості будови |
Життєдіяльність |
|
Амеба протей |
Одноклітинний організм із непостійною формою тіла, що пересувається за допомогою псевдоподій. Має відносно великі розміри (0,2 - 0,5 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі |
Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном на поверхні дна. У разі пересихання водойми інцистується |
|
Евглена зелена |
Одноклітинний організм із постійною формою тіла, що пересувається за допомогою джгутика. Має невеликі розміри (0,05 - 0,06 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі. У цитоплазмі є хроматофори, що здійснюють фотосинтез |
Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном у товщі води. У разі пересихання водойми інцистується. Для неї характерний змішаний тип живлення. На світлі вони живиться за допомогою фотосинтезу, а в темряві - гетеротрофно, поглинаючи крізь мембрану клітини розчинені органічні речовини |
|
Інфузорія - туфелька |
Одноклітинний організм із постійною формою тіла, схожою на туфельку, що пересувається за допомогою війок. Має середні розміри (0,18 - 0, 31 мм). У клітинці є скорочувальні вакуолі, клітинний рот і два ядра (вегетативне і генеративне) |
Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном |
|
Форамініфери |
Одноклітинні організми, що мають захисну черепашку. У клітині немає скорочувальних вакуолей. Черепашка має численні пори й широт отвір - устя. Пересування й живлення здійснюється за допомогою тонких псевдоподій. У клітинах може бути по кілька ядер |
Живуть у морях і океанах. Типові представники бентосу. Життєвий цикл зазвичай протікає із чергування стате-вого й нестатевого розмно-ження (після низки поділів особина утворює дрібні статеві клітини, що зливаються попарно |
|
Радіолярії (променевими) |
Одноклітинні організми, що мають внутрішньоклітинний мінеральний скелет складної будови. У клітині немає скорочувальних вакуолей. Пересування й живлення здійснюється за допомогою тонких псевдоподій |
Живуть у морях і океанах. Типові представники планктонів. У їхній цитоплазмі часто живуть водорості, які є симбіонтами променевиків |
V. Осмислення об`єктивних зв`язків
Рольова гра „У краплині - дивосвіт ” (продовження)
Інфузорія. І чого ця крапля щоразу нами хизується?
Автор. Мовила „підошва”, дуже швидко кружляючи навколо великої хмароподібної клітини - амеби.
Евглена. А чому ж нами не пишатися? Адже ми такі кралечки, дарма що маленькі.
Автор. Швидко торохтіла евглена зелена, поправляючи свій джгутик і виблискуючи яскраво-червоним вічком.
Інфузорія. А-а, це ти, зелена „топ-модель”. Добре тобі, що вмієш собі утворювати поживу, а меня цілий день за бактеріями доводиться гасати і заганяти силоміць до рота крилами-війками.
Евглена. Це вони тебе остерігаються, бо до твого рота як втрапиш - вже не повернешся, ти ж ненажерлива хижачка.
Автор. Евглена відпливала подалі, поки не наштовхнулася на амебу.
Амеба. Дивись, куди пливеш, бо вмить усередині моєї травної вакуолі опинишся. І я не подивлюся, що ми з тобою родичі. Голод - не тітка, у ліс не проситься, ось з`їм тебе, начувайся.
Евглена. Ну що це за сестри: одна війками заганяє, інша псевдоподіями захоплює.
Інфузорія. Для роботи моїх війок енергія потрібна, а я все поз`їдала в цій краплині. Хоч бери та цистою вкривайся і спати лягай.
Амеба. Нумо пливти до іншої краплини.
Автор. Одноклітинні перестрибнули в іншу краплину і зникли з поля зору Василькового мікроскопу…
VІ. Узагальнення, систематизація й контроль навчальних досягнень учнів
Дати відповіді на запитання
Дати визначення поняттям: планктон, бентос, циста, інцистування, псевдоподії.
Як особливості будови амеби пов`язані з її життєдіяльністю?
Як особливості будови евглени пов`язані з її життєдіяльністю?
Чи згодні ви з твердженням „назва підцарства Найпростіші не відображає складнощів будови і процесів життєдіяльності одноклітинних тварин ”? Обґрунтуйте свою відповідь.
VІ. Домашнє завдання
Вивчити параграфи 9, 10 у підручнику.
За бажанням зробити міні-доповідь на одну із двох тем: „Значення найпростіших у природі” або „Значення найпростіших у житті людини”.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Формування в учнів поняття алгоритму. Ознайомлення з властивостями, способами та основними формами подання алгоритмів. Базові структури алгоритмів та їх властивості. Побудова графічних схем найпростіших алгоритмів. Аналіз алгоритму розв’язування задачі.
разработка урока [242,8 K], добавлен 21.04.2011Актуалізація опорних знань з біології. Вивчення нового матеріалу за темою "Дводольні рослини та їх характеристика". Особливості родин Пасльонових, Бобових, Хрестоцвітих, Айстрових. Використання ігрових методів навчання для закріплення вивченого уроку.
разработка урока [91,1 K], добавлен 11.12.2011Методичний аналіз теми. Тематичне планування. Основні завдання теми. Методи вивчення теми. Особливості формування понять і уявлень в темі. Основні форми навчання під час вивчення теми "Гідросфера". Комбінований урок. Урок вивчення нового матеріалу.
курсовая работа [71,0 K], добавлен 28.02.2007Поняття, будова, склад, властивості ґрунту як засобу сільськогосподарського виробництва, його водно-повітряний режим. Вивчення технологічних процесів та основних прийомів обробітку грунту. Методичні розробки до теми "Грунтообробні машини і знаряддя".
методичка [1,0 M], добавлен 24.09.2010Розкриття особливостей державотворчих процесів незалежної України в 1991—1994 роках, з’ясування їх здобутків і прорахунків. Характеристика перебігу політичної боротьби. Виховування учнів у дусі поваги до історії свого народу під час вивчення теми.
презентация [1,6 M], добавлен 03.04.2013Загальна характеристика, будова та основні способи руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів). Особливості визначення молюсків за допомогою черепашок, їх роль в екосистемах і житті людини. Шляхи пристосування малого ставковика до існування.
курсовая работа [280,6 K], добавлен 21.09.2010Урок природознавства на тему "Різноманітність тварин у природі": обладнання (ілюстрації різних тварин, таблиці, малюнки дітей), хід уроку, хвилина спостереження та повідомлення теми. Зовнішні ознаки, місце перебування та особливості кожної тварини.
конспект урока [345,3 K], добавлен 10.01.2010Вивчення суті поняття "пізнавальний інтерес", педагогічних умов його формування. Виявлення ефективних педагогічних умов використання практичної спрямованості для формування пізнавального інтересу в учнів 8 класу на прикладі теми "Різноманітність тварин".
курсовая работа [1,1 M], добавлен 05.12.2011Особливості змістової лінії "Функції" за державним стандартом загальноосвітньої школи. Основні програмні вимоги щодо вивчення теми "Функції" у 7 класі. Методичний аналіз теми "Функції" за різними підручниками. Порівняння особливостей викладання теми.
курсовая работа [235,5 K], добавлен 19.05.2013Загальна характеристика, порівняння та особливості функціонування різних типів навчальних закладів. Етапи та принципи реалізації навчально-виховного процесу в школі на сьогодні. Вивчення змісту роботи викладача, особливостей організації груп навчання.
отчет по практике [713,2 K], добавлен 21.04.2013