Методи проектування. Художнє конструювання виробів

Суть проектування і його методів. Художнє конструювання виробу "підставка під гаряче" з учнями на уроках технології. Зачищення та відшліфовка заготовки з ДВП; нанесення контурів вибраного малюнку на заготовку олівцем; розфарбовування та лакування виробу.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 12.03.2012
Размер файла 1,4 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка

Кафедра теорії та методики технологічної освіти

Розгорнутий план-конспект уроку

на тему:

«Методи проектування. Художнє конструювання виробів»

Розробив студент

групи ТД-41

факультету технологій та дизайну

Федоренко Дмитро Михайлович

Полтава 2011

Тема уроку: «Методи проектування. Художнє конструювання виробів.»

Мета:

1.Навчальна:

знати:

- методи проектування виробів;

- особливості художнього конструювання;

- процес проектування та його основні етапи із художнім конструюванням як складовою процесу проектування;

вміти:

- розрізняти методи проектування;

- оздобити та прикрасити простий виріб.

2.Виховна: сприяти різнорівневому диференційованому виховуванню художнього смаку в оздобленні, творчого ставлення до художнього оздоблення, створити оптимальні умови для виховання естетичних смаків, поваги та інтересу до професій конструктора та дизайнера;

3.Розвивальна: сприяти розвитку кольоросприйняття, аналітичного мислення, фантазії кожного учня, незалежно від індивідуальних нахилів та здібностей, розвивати творче мислення, уяву, художні смаки.

Методичне оснащення уроку:

1. Матеріально-технічна база:

Ш Майстерня трудового навчання;

Ш Проектор, екран, ноутбук.

Ш Матеріали для контролю знань учнів.

2. Дидактичне забезпечення:

1.Навчальна програма «Трудове навчання 5-9 класи». Нова редакція.- Умань:Копі Центр,2010.- 146 с.

2.Терещук Б.М. Трудове навчання. Технічні види праці: підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Б.М.Терещук, В.І.Туташинський, В.К.Загорний. - К.: Генеза, 2009. - 160 с.: іл. - Бібліогр.: с. 111.

3.Коберник Г.І. Індивідуалізація і диференціація навчання в початкових класах: теорія і методика: Монографія. /Г.І. Коберник/ - К.: Наук. Світ, 2002. - 231с.

4.Ковтуненко Т. Розвиток активності учнів 5-9 класів у процесі дослідної роботи. /Т. Ковтуненко/ Трудова підготовка в закладах освіти. - 1997. - №3. - С. 13-15.

5.Волощук І.С. Концептуальні засади творчих здібностей школярів. /І.С. Волощук/ Трудова підготовка в закладах освіти. - 2003. - № 3. С. 4-9.

6.Алексюк А.М. Загальні методи навчання в школі. /А.М. Алексюк/ - К.: Рад. Школа, 1981. - 214 с.

7.Нісімчук А.С., Падалко О.С., Шпак О.Т. Сучасні педагогічні технології: Навч. посібник. /А С. Нісімчук, О.С. Падалко, О.Т. Шпак/ - К.: Просвіта, 2000. - 368с.

8.Русанова С. Оцінювання знань учнів як педагогічна проблема./С. Русанова/ Рідна школа. - 2003. - №4. - С.36-38.

9.Тхоржевський Д.О. Методика трудового і професійного навчання та викладання загально-технічних дисциплін / Тхоржевський Д.О. - К. : Вища школа, 1992.

10.Химинець В.В. Інновації в сучасній школі / Химинець В.В. - Ужгород : Інф.-вид. цент ЗІППО, 2004. - С. 46-47.

11. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів в системі загальної середньої освіти: Трудове навчання. Креслення. // Трудова підготовка в закладах освіти. - 2000. - №4. - С. 2-5.

12. Електронна презентація: «Види підставок під гаряче»; «Зразки аналоги для художнього конструювання»; «Кросворд»

13. Робочий учнівський зошит.

Обладнання: проектор, екран, ноутбук, слайди з малюнками, зразки підставок під гаряче, оздоблені за національними традиціями.

Інструменти та матеріали: креслярське приладдя (олівці, транспортир, лінійка, циркуль), кольорові олівці або фарби.

Методи навчання: Розповідь, бесіда, демонстрація, навчальна групова робота, творча індивідуальна робота, метод «Мікрофон», «Акваріум», гра-подорож, рефлексія (вправа «Мої очікування»).

Об'єкт праці учнів: «Художнє конструювання елементів для підставки під гаряче»

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: індивідуальна, групова, фронтальна.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, креслення, трудове навчання

Тип уроку: інтерактивний урок з набуття нових знань у вмінь

Форма уроку: урок-подорож.

Поняття і терміни: проект, художнє конструювання, фантазування, етапи проектування, методи проектування.

Підготовка до уроку: учні готують додаткову ілюстративну інформацію про оздоблювання виробів випалюванням, різьбленням, випилюванням, добирають малюнки із зображенням рослинних орнаментів

Структура уроку

I. Організаційна частина - 2 хв.

II. Актуалізація опорних знань - 3 хв.

III. Мотивація навчальної діяльності - 3 хв.

IV. Формування нових знань - 7 хв.

1. Проект як документ

2. Етапи проектування виробу

3. Метод фантазування

4. Художнє конструювання

V. Вступний інструктаж - 8 хв.

VI. Самостійна практична робота і поточний інструктаж учителя - 15 хв.

Навчитися оздоблювати та прикрашати простий виріб

VII. Закріплення нового навчального матеріалу - 4 хв.

VIII. Заключний інструктаж - 2 хв.

IX. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні - 1 хв.

І. Організаційна частина (2 хв.)

Мета діяльності:

Введення учнів у майстерню після дзвоника; привітання;

Перевірка присутності учнів за рапортом чергового; заповнення вчителем класного журналу;

Перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, наявність спец одягу, матеріалів, обладнання);

Призначення чергових.

Дзвоник пролунав веселий,

Одне одному всміхніться.

Дружно всіх він кличе в клас.

Станьте струнко, схаменіться,

Цікаві дії на уроці Приготуйте без мороки

Пропоную я для вас. Все що треба до уроку.

Приготовлено? (Хитнули головою)

Вчитель: Усім доброго дня. Будь ласка сідайте. Хто сьогодні черговий? Назвіть відсутніх. Я гадаю, всі готові до уроку? Перевіримо, чи у всіх є зошити, підручники і все, що потрібно до уроку. Добре, отже розпочнемо урок трудового навчання.

Запитання:

1. Скажіть будь-ласка діти, чи любите ви трудове навчання?

2. Скажіть хто з вас любе робити щось власними руками?

3. Чи потрібно на Вашу думку вміти працювати своїми руками? Чому?

Вчитель: Так, трудове навчання треба вивчати, щоб уміти робити все своїми руками, вчитися творчо мислити, любити працю та шанувати людей виробничих професій.

Сьогодні я вас запрошую до подорожі на чарівний острів «Художніх фантазій». А що ви очікуєте від сьогоднішньої мандрівки, стоячи біля воріт острова?

Вправа «Мої очікування».

- У вас на верстаках лежать кольорові зірки, напишіть свої очікування на сьогоднішній урок, виразивши їх трьома словами.

Вчитель: Подивіться на дошку, ми знаходимося біля воріт до цього острівка, але ж вони зачинені. Я підходжу до дошки, і зараз відчиню ці ворота…

(учитель прикладає зусилля). Ой, а ворота не відчиняються, але я бачу на них якийсь лист. Давайте зачитаємо його?

Учитель пропонує зачитати лист учню.

Текст листа

Дорогий друже! Для того, щоб потрапити до нашого острова, треба згадати все, що ти вивчав на уроках трудового навчання з технології виготовлення виробів з деревини, і якщо твої знання міцні - ворота відчиняться! Бажаю успіху!

Методи навчання: бесіда, розповідь.

Форма організації навчання: фронтальна.

II. Актуалізація опорних знань (3 хв.)

Мета діяльності:

Перевірка теоретичних знань з теми заняття, які були вивчені на попередніх заняттях даного профілю;

Вчитель: Ось яку загадку нам загадали! Так, давайте перед тим як приступити до вивчення нової теми, повторимо вивчене вами на минулих уроках, виконавши завдання. Для того, щоб було цікавіше, ми поділимося на дві команди, щоб було зручно спілкуватися. Призначте капітана команди, який буде оголошувати результати виконання різнорівневих завдань. Робота в групах дасть вам можливість вільно висловлювати власні думки, обговорювати їх, розвиває комунікативні та соціальні компетентності, критичне мислення, увагу, пам'ять.

Завдання 1-го рівня складності матиме вигляд інтелектуальної розминки.

Групова робота буде проходити в три етапи:

1. На екрані будуть висвічуватися питання і на них вам треба дати відповідь. Спочатку кожна команда обговорює питання, а яка першою підніме руку та і буде відповідати. За кожну правильну відповідь буде нараховано 1 бал.

2. Потім підрахуємо бали. Найактивніші учасники отримають гарні оцінки.

На команди поділилися і прийшов час відповісти на запитання:

(На дошці почергово з'являються запитання)

(Слайд): Які деревинні матеріали виготовляють на деревообробних підприємствах?

· Дошки;

· Труби;

· Бруски;

· Дріт;

· Шпон;

· Пластик;

· Фанера;

· ДСП.

Орієнтовна відповідь: Дошки, бруски, шпон, фанера, ДСП.

(Слайд): Фанера - це:

· Тонка дошка;

· Склеєна непарна кількість шпону;

· Спресовані із стружки плити.

Орієнтовна відповідь: Склеєна непарна кількість шпону.

(Слайд) : Що таке ДВП?

· Матеріал, виготовлений з пресованих побутових відходів;

· Різновид облицювальної плитки;

· Плити з пресованих дрібних частинок деревини.

Орієнтовна відповідь: Плити з пресованих дрібних частинок деревини.

(Слайд): Які із перелічених кольорів веселки є основними? Які не можна отримувати змішуванням фарб.

· Червоний;

· Оранжевий;

· Жовтий;

· Зелений;

· Блакитний;

· Синій;

· Фіолетовий;

Орієнтовна відповідь: Червоний, жовтий, синій.

Вчитель: Дякую всім за змістовні, правильні відповіді. Ви всі мене порадували відповідями. З ваших відповідей видно, що вам цікава і близька тема, яку ми вивчаємо. Ви маєте певні знання і на наступних уроках ми будемо їх розширювати.

Визначаємо команду переможців за сумою набраних балів.

Завдання 2-го (підвищеного рівня складності).

На початку 5-гокласу ми вивчали тему: «Вибір матеріалів для виготовлення виробів»

Створюю проблемну ситуацію: викликаю до дошки рослого, фізично-сильного учня, даю йому два однакових за розмірами зразки, але різної товщини: фанера трьохшарова (3-4 мм) та дошка (приблизно 10 мм). Ставлю командам запитання: «Який зразок легше розломити або розколоти?» Заміряю параметри зразків, і показую дітям П'ятикласники дають відповідь, як підказує їм життєвий досвід, що тонкий зразок легше розломити чи розколоти. Тоді пропоную учню розломити дошку чи фанерую. Досить легко учень розламує дощечку вздовж волокон. А ось зі зразком фанери він впоратися не може. Учні здивовані: «Чому фанера міцніше деревини?»

Створена проблемна ситуація викликає атмосферу здивування, що сприяє пробудженню пізнавальної активності, не залишаючи байдужими до вивчення нового кожного учня.

Вчитель формулює командам проблемні запитання:

Ш Чому фанера міцніше деревини?

Ш В якому напрямі легше розколоти деревину: вздовж чи поперек волокон?

Ш Як розташувати листи шпону, щоб було важко розколоти фанеру у всіх напрямках?

Критерії оцінювання навчальних досягнень учня за результатами обговорення питань:

Початковий рівень (бали 1-3) - учень не може відтворити свою думку під час відповіді на запитання; потребує постійної допомоги вчителя; має поверхневі уявлення про раніше вивчений матеріал;

Середній рівень (бали 4-6) - учень виявляє знання і розуміння основних положень попереднього матеріалу; відповіді дає правильні, але недостатньо осмислені;

Достатній рівень (бали 7-9) - учень виявляє знання і розуміння переважної більшості матеріалу з матеріалознавства; узагальнює і систематизує отриману на уроці інформацію;

Високий рівень (бали 10-12) - учень володіє узагальненими знаннями з теми; чітко відповідає на всі запитання, виявляє здатність приймати творчі рішення у виконанні проблемних завдань і виконує їх на досить високому рівні, швидше ніж інші учні.

Вчитель: І хоч яким би не був рахунок, та я вважаю, що перемогла дружба. Молодці, ви добре впоралися із завданнями. І я повертаюся до воріт, які ведуть нас до чарівного острова. Як ви вважаєте, тепер вони відчиняться?

(Слайд)

(Діти з очікуванням погоджуються, учитель намагається відчинити двері.) І ось нарешті ми потрапляємо на цей острів. І бачимо, що на ньому є чарівний замок.

Форма організації роботи учнів: командна вікторина.

Методи навчання: за джерелом знань і вмінь - усне опитування, демонстрація, проблемна ситуація, диференційовані завдання.

проектування урок технологія конструювання

III. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)

Мета діяльності:

Заохочення учнів до сприймання нового навчального матеріалу, пояснення значення нової роботи;

Вчитель: Сьогодні на уроці ми пройдемо кімнатами чарівного замку, і я сподіваюсь, ви отримаєте для себе дуже багато корисного та цікавого.

Ви вже навчаєтесь у 5-му класі, маєте певні знання з трудового навчання, виготовили багато різних виробів - з паперу, деревини, чи просто працювали з конструкторами чи пластиліном. Тому визнаєте, що перед тим, як зробити хоч самий простий виріб (чи то годівничку, чи підставочку під щось) треба зробити якийсь технічний документ - чи то креслення, чи ескіз, чи просто малюнок. Процес, коли ви думаєте, що і як зробити, називається проектуванням. Пояснюю значення нової теми, адаптуючи її до інтересів учнів. Демонструю зразки виробів, виготовлених різними техніками.

1 2 3

4 5 6

7 8 9

10 11 12

13 14 15

16 17 18

Слайд 1. Види підставок під гаряче

На дошці записую види технік виготовлення підставок:

· Мозаїка;1,2,6

· Різьблення;12

· Інкрустація;4,5

· Випилювання;3,8,9,10,15,16,18

· Столярство.7,11,13,14,17

Командам необхідно запропонувати якомога більше правильних варіантів відповідей на запитання: який малюнок відповідає якій техніці виготовлення підставки? Застосовую інтерактивний метод «мозкового штурму». Ця стадія передбачає обговорення, критику, оцінку думок та висловлювань.

Вислухавши представників команд ми обговорюємо їхні відповіді, визначаючи навіщо нам потрібне художнє конструювання і проектування виробів.

Методи навчання: інтерактивна бесіда «мозковий штурм», пояснення, демонстрація.

Форма: фронтальна, командно-ланкова.

ІV. Формування нових знань (7 хв.)

Повідомлення нової теми та мети заняття;

Вчитель: Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про проектування і його методи. Тема сьогоднішнього уроку записана на дошці: «Методи проектування. Художнє конструювання виробів» (Слайд).

Відкрийте, будь ласка, зошити і запишіть число, класна робота і тему.

Хто мені може сказати, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці під час мандрівки?

Орієнтовна відповідь: Про проекти виробів і їх оформлення.

Вчитель: Перед тим, як виготовити виріб, складається його проект. Перш за все, треба знати і уявити, що треба робити. А потім конструктори приступають до його виготовлення.

Проект - це сукупність документів, необхідних для створення різних виробів або будівництва споруд. До проекту входять: креслення, ескізи, розрахунки, макети.

Рефлексія: визначення ступеня усвідомлення і розуміння учнями нових для них понять методом групової роботи «Мікрофон». Учню пропонується зачитати питання і дати відповідь. Далі учень обирає того кому він може довірити дати відповідь на наступне запитання.. Іноді може бути кілька бажаючих. Всі інші учні виступають в ролі глядачів, які спостерігають як їх однолітки аргументують свою думку.

Вчитель:

Запитання:

· Хто займається проектуванням?

Орієнтовна відповідь: інженери, конструктори, технологи, художники - дизайнери.

Вчитель: Для того, щоб удало спроектувати виріб, існують етапи проектування.

(Слайд) : Етапи проектування:

· Організаційно - підготовчий;

· Конструкторський;

· Технологічний;

· Завершальний.

Вчитель: 1-й учень «Методом мікрофон» зачитує назву першого етапу, а другий обраний ним учень, пояснює як він його розуміє:

1-й учень: Як ви розумієте зміст організаційно - підготовчого етапу?

2-й учень: Орієнтовна відповідь: Продумати, що ми повинні робити.

2-й учень: Другий етап конструкторський . Як ви його розумієте?

3-й учень: Орієнтовна відповідь: Коли ми продумуємо саму конструкцію виробу.

3-й учень: Як ви розумієте технологічний етап?

4-й учень: Орієнтовна відповідь: Продумуємо послідовність роботи, що за чим робити.

4-й учень: Як ви розумієте зміст завершального етапу!

5-й учень: Орієнтовна відповідь: Це завершальний етап, тобто підсумовуємо, чи все правильно зробили, чи немає недоліків.

Підсумок учителя: Ми ознайомилися з основними етапами проектування.

Вчитель: Є багато методів проектування. Та для вас, учнів 5-го класу найбільш доступним є метод фантазування.

Фантазування - це екскурс у казку, природу, історію. Ви фантазуєте і створюєте на основі власної уяви та виробів - аналогів власний свій проект.

Запитання:

· Як ви розумієте метод фантазування?

Орієнтовна відповідь: Фантазування - це один з методів проектування з перенесенням персонажів, техніки і подій на об'єкт проектування.

А якщо ми працюємо з кресленням, ескізом, то дане проектування буде називатися технічним проектуванням.

Вчитель: Прочитаємо на дошці друге речення сьогоднішньої теми.

· Що ж таке художнє конструювання?

Орієнтовна відповідь: Процес художньої розробки нового зразка виробу у промисловості. Якщо під час конструювання застосовують елементи мистецтва, то такий вид конструювання називається художнім.

Вчитель: Я вдячний вам, діти, за плідну роботу. «Час настав для відпочинку проведемо фізкультхвилинку».

Фізкультхвилинка (проводить черговий учень)

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки в гору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

Сьогодні на уроці ми будемо практично працювати над художнім конструюванням елементів для підставки під гаряче.

Форма організації роботи учнів: фронтальна.

Методи навчання: за джерелом знань: бесіда, пояснення, демонстрація, «Мікрофон», фізичні вправи.

V. Вступний інструктаж (8 хв.)

1. Повідомляю назву і мету практичного завдання: «Художнє конструювання елементів для підставки під гарячий посуд»

Вчитель: Наша практична робота буде побудована на основі художнього конструювання. Роботу треба починати з планування і ми заходимо до першої кімнати нашого замка, яка має назву «Цілеспрямована».

2. На слайдах показую зразки-аналоги композицій які будуть виготовляти діти.

У світ полинемо сьогодні, Полинемо у край Квіткової безодні,

Бо там, де квіти, там завжди краса, Де чути їхній подих, їхні голоси.

Слайд 2. Зразки аналоги для художнього конструювання

Вчитель: Ми переходимо в наступну кімнату «Матеріально-інструментальна»

3. Пояснюю послідовність виконання роботи за інструкційною картою, особливості використання інструментів, пристроїв обладнання при виконанні відповідної роботи.

(Слайд) Інструкційна карта.

Тема: Художнє оздоблення елемента для виготовлення підставки під гаряче.

Обладнання, інструменти та матеріали: фарби, пензлики, палітри, шліфувальна шкурка, заготовки з ДВП, прості і кольорові олівці.

Послідовність виконання роботи:

- Зачистити і відшліфувати заготовку з ДВП;

- Нанести контури вибраного малюнку на заготовку олівцем;

- Розфарбувати виріб;

- Полакувати виріб.

4. Пояснюю і показую прийоми та способи виконання зачистки, нанесення контурів, розфарбовування та лакування виробу.

5. Пояснюю і показую правила раціонального використання робочого місця. (найнеобхідніші інструменти потрібно ложити поруч, інструменти якими працюють правою рукою(фарби, пензлики, шліфувальна шкурка, заготовки з ДВП, прості олівці) ложать праворуч, а лівою(лінійка, заготовки, палітри) - ліворуч.

6. Попереджую про причини браку і можливість помилок в роботі, шляхи їх запобігання і усунення. (нерівномірно нанесення фарби може бути обумовлено неякісним відшліфуванням поверхні заготовки)

7. Пояснюю правила безпечної праці. (правила поводження з фарбами, шліфувальною шкуркою)

Вчитель: При поводженні з фарбами потрібно поводитися обережно, запобігаючи їх попаданню на одяг. Пензлики акуратно промивати у воді. Будьте обережні у поводженні з наждачним папером. Тримайте виріб у лівій руці, а правою затирайте. Можна виріб притиснути до столу. Щоб зашліфувати у куточках - можна папір перегнути.

8. Перевіряю засвоєння учнями практичних прийомів і способів виконання роботи, нових операцій, трудових дій методом «Акваріум».

Вчитель: Наступна кімната в нашому замку «Композиційна».

(Учні проводять міні-дослідження: у формі діалогу обговорюють особливості створення композиції художнього оздоблення елемента для виготовлення підставки під гаряче).

Кожна з команд вибирає того, кому може довірити вести діалог з обґрунтуванням змісту і послідовності виконання роботи:

· Яке завдання потрібно виконати на практичній роботі?

· Обґрунтуйте обрану вами композицію для оздоблення виробу.

· Поясніть послідовність виконання художнього оздоблення елементів.

· Які прийоми оздоблення можна використати під час практичної роботи?

· Особливості організації виконання оздоблювальних робіт.

· Які можуть бути види браку і помилки в роботі та шляхи їх запобігання і усунення?

· Назвіть правила безпечного користування пензликами. Правила безпечного користування фарбами.

Вчитель: Коли вже виріб частково виготовлений, над його завершенням попрацюють художники - дизайнери.

У кожного у вас лежить на парті заготовка простенького виробу з фанери, який можна використати і як елемент підставки під гарячі предмети, і як ялинкову іграшку, і просто як прикрасу.

Діти, що бракує цьому виробу?

Орієнтовна відповідь: Він не завершений (не відшліфований) і не оздоблений.

Вчитель: Сьогодні ми повинні відшліфувати торці цього виробу і розмалювати фарбами за своїм смаком.

Наждачний папір - це папір чи тканина, на яку наклеєний абразивний матеріал.

Ми повинні придати торцям виробу гладенький, красивий вигляд.

На те, щоб виконати цю роботу я вам даю 8 хв.

Методи навчання: за джерелом знань і вмінь: пояснення, демонстрація, бесіда і «Акваріум».

Форма організації навчання: фронтально-ланкова.

VI. Самостійна практична робота і поточний інструктаж учителя (15 хв.)

А. Самостійна робота учнів, вправи

Мета діяльності: навчитися оздоблювати та прикрашати простий виріб.

Вчитель: Наша практична робота буде побудована на основі художнього конструювання. Роботу треба починати і ми заходимо до третьої кімнати нашого замка, яка має назву «Технологічна».

Зміст роботи учнів: прикрашання та оздоблення елементу для підставки під гарячий посуд. Вибираючи 3-4 зразки аналоги із запропонованого на слайдах 1 і 2 банку ідей, учні проводять їх дизайн-аналіз за діаграмою «Павутинка». Виконуючи дизайн-аналіз, учням треба звернути увагу на наступні запитання:

· Що бачу?

· Для чого мені це потрібно?

· Що подобається?

· Що б я змінив?

Дизайн-аналіз за діаграмою «Павутинка

Вчитель: А тепер ми повинні створити композицію виробу та розфарбувати його. Для цього попробуємо використати метод фантазування і створимо в уяві малюнок. Проявимо навички з образотворчого мистецтва.

Учням пропонуються різнорівневі завдання для виконання практичної частини роботи.

· I рівень-створення композиції елементу для підставки, використовуючи картки із зображеннями різних малюнків рослинних і геометричних мотивів в техніках фарбування або замальовуванням олівцями;

· II рівень-створення композиції елементу для підставки в техніці колаж, поєднуючи фарбування із замальовуванням олівцями;

· III рівень-замальовування ескізу елемента для підставки, комбінуючи композицію з опорою, на моделі-аналоги;

· IV рівень-створення ексклюзивної композиції підставки під гаряче, спираючись на свій власний життєвий досвід, традиції своєї родини.

(Діти виконують роботу за інструкційною картою. Вчитель обходить робочі місця, допомагає у виконанні завдання, перевіряє правильність дотримання технічних умов у процесі роботи. Перевіряє виконання учнями правил безпеки праці і виробничої санітарії. Вчитель приймає та оцінює роботи учнів.)

Б. Поточний інструктаж

Мета діяльності:

Формування в учнів навичок здійснення орієнтовної основи дій в процесі виконання практичних робіт.

(Вчитель роздає малюнки, щоб налаштувати дітей на роботу. А на екрані - зображення різних видів малюнків: слайд 2).

Діти самостійно виконують роботу. Вчитель допомагає, звертає увагу на поставу дітей, допомагає отримати на папері потрібний колір. Показує кращі вироби, хвалить дітей за хорошу роботу.

Під час виконання практичних робіт здійснюється обхід робочих місць з метою аналізу її виконання та виявлення труднощів, які виникають в учнів при цьому. При необхідності коректується їх діяльність та проводиться індивідуальний інструктаж:

1-й обхід: перевірка організації робочих місць, початку роботи, особливу увагу звернути на учнів, які мають труднощі в організації свого робочого місця;

2-й обхід: перевірка правильності зачищення і шліфування заготовок з ДВП, нанесення контурів вибраного малюнку на заготовку олівцем, розфарбовування виробів. Особливу увагу звернути на учнів, які мають проблеми з прийомами роботи;

3-й обхід: перевірка правильності виконання самоконтролю, ведення проміжного (міжопераційного) контролю, особливу увагу звернути на учнів, які не можуть самостійно виконувати завдання;

4-й обхід: перевірка правильності дотримання технологічних умов в процесі роботи і т.д.

Постійна перевірка виконання учнями правил безпеки праці і виробничої санітарії;

Вчитель: Під час виконання всіх видів робіт важливим елементом є дотримання правил техніки безпеки, тому чистота і порядок є обов'язком кожного. На робочому місці всі речі мають своє розміщення.

В. Захист - презентація учнівських робіт.

Мета діяльності: навчитися оцінювати виконану роботу.

Зміст роботи учнів: учні представляють свої вироби і обґрунтовують прийняті ними рішення художнього конструювання елементів для підставки під гаряче.

Вчитель: Ще одна кімната в яку ми переходимо «Презентаційна». Кожен з вас має представити результати своєї роботи перед класом. Ви по черзі захищаєте свої роботи за таким планом (Слайд):

· Які контури були обрані для виконання малюнку?

· Які фантастичні персонажі, образи, аналогії ви використали розробляючи власний проект елемента для підставки?

· Обґрунтуйте використану вами технологію оздоблення виробу?

· Визначити переваги і недоліки вашого виробу?

Методи навчання: інтерактивна бесіда, трудові диференційовані завдання, міркування.

Форма організації навчання: фронтальна.

VII. Закріплення нового навчального матеріалу (4 хв.)

Мета діяльності: Контрольні питання у вигляді кросворду.

Вчитель: Ось перед вами стоїть чорний ящик. У ньому знаходяться предмет, який застосовується для оздоблення виробів. Для того, щоб дізнатися, що це за предмет, я вам пропоную кросворд, розгадавши який ми дізнаємось, що це за предмет.

Відповіді на питання з розгадування кросворду, раніше сформовані нами команди даватимуть по черзі. За кожну правильну відповідь команда отримуватиме 1 бал.

Питання до кросворду:

1) На якому етапі проектування ми визначаємо об'єкт творчої діяльності?

2) Назвіть метод проектування. Що передбачає створення задумів виробів на основі уяви, екскурсів у казку, природу, історію.

3) Як називаються ріжучі елементи, нанесені на наждачний папір?

4) Як називається операція з обробки виробів наждачним папером?

1

П

І

Д

Г

О

Т

О

В

Ч

И

Й

2

Ф

А

Н

Т

А

З

У

В

А

Н

Н

Я

3

А

Б

Р

А

З

И

В

4

Ш

Л

І

Ф

У

В

А

Н

Н

Я

Слайд 3. Кросворд

Вчитель: Успішно розгадавши кросворд ми дізнаємося, що невідомим предметом чорного ящика є «гуаш». Тепер для того, щоб перевірити як ви засвоїли новий матеріал, я буду задавати питання, на які ви дасте відповіді.

(Слайд) Запитання:

· Про що ми сьогодні дізналися на уроці?

Орієнтовна відповідь: Ми взнали, що таке проектування.

· Які методи проектування ви знаєте?

Орієнтовна відповідь: метод фантазування та технічне конструювання.

· Що таке проект?

Орієнтовна відповідь: сукупність документів, необхідних для створення різних виробів або будівництва споруд (креслення, розрахунки, макети, моделі).

· Хто розробляє проект?

Орієнтовна відповідь: конструктор.

· Назвати основні етапи створення проекту.

Орієнтовна відповідь: Організаційно - підготовчий; конструкторський; технологічний; завершальний.

· Які спеціалісти беруть участь у створенні повного проекту?

Орієнтовна відповідь: Конструктори, технологи, художники - дизайнери.

Форма організації роботи учнів: фронтальна, ланкова.

Методи навчання: за джерелом знань: бесіда, опитування, розповідь, демонстрація.

VIIІ. Заключний інструктаж (2 хв.)

Вчитель: Ось і підійшла до кінця наша подорож по чарівному замку, що знаходиться на острові «Художніх фантазій». Щоб вийти з цього острова, треба відповісти на запитання:

(Слайд) Рефлексія:

- Чи сподобалася вам наша сьогоднішня подорож?

- Що викликало у вас приємне відчуття, сприяло доброту настрою?

- Над чим ми працювали на уроці?

- Чи досягли очікуваних результатів?

- Чого навчилися на уроці?

- Оберіть свою позицію:

Ціную

Знаю

Вмію

Особливо добре працювали (називаю прізвища). Їхні вироби ми візьмемо на виставку (ставлю оцінки за роботу).

Вчитель: Урок підходить до кінця. Я хочу сказати, що дуже ним задоволений. Ви добре працювали, були уважні, старанні, засвоїли теоретичні знання і добре справилися з практичним завданням.

Учитель підходить до дошки, закриває ворота острова.

Відкрийте, будь ласка, щоденники і запишіть домашнє завдання: Разом з батьками полакувати вироби.

Методи навчання: інтерактивна бесіда.

Форма: індивідуально ланкова.

IХ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні (1 хв.)

Дякую всім за роботу

Зараз, будь-ласка, приберіть свої робочі місця. Чергові нехай провітрять приміщення і зроблять вологе прибирання. Дякую за увагу, на цьому урок закінчено, до побачення!

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.