Казка в духовному житті людини

Поняття казки у фольклористиці та літературознавстві. Жанрова і сюжетно-композиційна своєрідність фольклорної та літературної казки. Значення казки у вихованні дітей молодшого шкільного віку. Особливості роботи над казкою на уроках в початкових класах.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 19.07.2011
Размер файла 59,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

22. Скіпакевич О.В. Казки на уроках читання// Початкова школа. - 2003. - №1. - С. 28-36.

23. Скіпакевич О.В. Ознайомлення з казкою на уроках читання// Початкова школа. - 2001. - №4. - С. 6-14.

24. Стельмахович М.Т. Народна педагогіка. - К.: Знання, 2005. - 264 с.

25. Сухомлинський В.О. Павлишська середня школа. - К.: Наука, 1999. - 219 с.

26. Сухомлинський В.О. Повне зібрання творів у 5-ти томах. - К.: Наука, 1999. - Т.3. - С. 8-15.

27. Ткачук Г.П. Уроки зустрічі з книжкою// Початкова школа - 2000. - №2. - С. 15-18.

28. Фібула М.М. Педагогіка. - К.: Академія, 2000. - 364 с.

29. Чорнокозова В.М. Бесіди на морально-етичні теми. - К.: Освіта, 2006. - 284 с.

Додатки

Тема: Поняття про народну казку. Казка «Вовк та козенята».

Мета: Поглиблювати знання дітей про казку, як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, формувати навички правильного виразного читання, розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного, виховувати любов до казок.

Обладнання: Ілюстрації до народних казок, картки з уривками казок, малюнки кози та вовка.

Хід уроку:

І. Організація класу.

Учитель. Продзвенів дзвінок.

Починається урок.

З чого ж нам його почати?

Діти. Скоромовку розказати!

Вчитель. Поправляєм язички,

Щоб не плутались значки.

І про мишок діалог,

Щоб цікавим був урок.

Учитель. Добре. Перший ряд вже починає -

Скоромовку промовляє:

Діти. Мама вчить мене читати,

Вчить мене читати тато.

Вчить дідусь і вчить бабуся,

Скоро-скоро я навчуся!

Вчитель. Другий ряд теж не дрімає

І швиденько промовляє.

Діти. Начитався букварика

Та й малюю косарика.

Коси сіно косарику,

На своєму гектарику.

Вчитель. А тепер сидіть всі тихо,

Щоб почуть розмову мишок.

Діти. Мишка мишку запитала:

Що сьогодні поробляла?

Відказала мишка мишці:

Букву А шукала в книжці.

Буду азбуку вивчати,

Щоб самій книжки читати.

Вчитель розказує про значення читання для кожного школяра і для кожної людини, бо «Хто багато читає, той багато знає».

II. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні до нас завітала чудова гостя. А ім'я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з перших букв назв тварин, (показую малюнки: корови, акули, зайця, кота, акули - «Казка»)

Казок чимало є на світі - і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них? З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви слухали їх у програмі «На добраніч, діти!»

- Пригадайте, які казки вам полюбилися змалку. А хто пам'ятає першу казочку, що ви почули?

- Про кого чи про що в них йдеться? Які вони мали назви? Хто ж складає казки?

III. Оголошення теми уроку.

- Отже, сьогодні ми розпочинаємо вивчати новий розділ «Українські народні казки».

- Розглянемо ілюстрацію в підручнику. До якої казки вона? Як назвати одним словом всіх дійових осіб казки?(Тварини)

- В цьому розділі ми ознайомимося з казками про тварин. Вони найдавніші. В казках тварини говорять товаришують, сваряться, тобто розмовляють і діють, як люди. І почнемо ми з казки про …

- А про кого ця казка, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадки.
З рогами, а не бик, доять, а не корова, кору здирає, а кошиків не плете.(Коза)
По полю та лісу гасає овечок хапає, усіх лякає. (Вовк) Так, це казка «Вовк та козенята»

IV. Робота над казкою

Читання казки вчителем.

Перевірка первинного сприймання казки.

- Кого з дійових осіб ви запам'ятали?

- Скільки було козенят?

- Що коза наказувала діткам?

- Чи слухали вони свою матінку?

- Чому козенята не відчинили дверей вовкові?

- За що похвалила коза діток?

Словникова робота

Відчиняти матінка

козеняточка похвалила

повернеться голосок

відімкнеться постукав

підслухав прийшла

- Прочитайте слова ланцюжком.

Читання казки в голос ланцюжком по кілька речень.

Хвилинка відпочинку.

Дружно в ліс ми всі пішли,

Скільки тут грибів знайшли

В кошики ми їх зібрали,

Доки повними не стали.

Ще й побігали там трішки,

Натомили свої ніжки.

Поверталися бадьорі,

А про це вже знали в школі.

Вибіркове читання казки.

- Де жила коза й козенята?

- Куди щодня ходила коза?

- Що наказувала діткам?

- Чого вона боялась?

- Прочитайте мовчки пісеньку кози і вовка.

- Прочитайте зачин і кінцівку казки.

- Прочитайте речення, яким можна підписати малюнок до казки.

Вправа для правильного інтонування речень, уміння володіти силою і
тембром голосу.

- Які слова в тексті підказують, як слід читати пісеньку кози і вовка?

Прочитайте їх правильно, (діти читають, одягши маски кози і вовка)

Творча робота в парах

Словесне малювання.

- Які б ще малюнки намалювали до казки?

Гра «Який склад загубився».

Поверну…ся коза до…му і похва…ла ді… за те, що… Вов…ві две… не від…нили.

V. Підсумок уроку.

- Як називаються твори, над якими ми сьогодні працювали?

- Хто їх написав?

- Поясніть прислів'я: «Казки маленькі, а розуму в них багато».

- А чого навчила вас казка?

Тема: По роботі й нагорода. Казка «Колосок»

Мета: Вчити дітей читати в особах, аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики, виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати негативне ставлення до ледарів.

Обладнання: Ілюстрації до казки, малюнки півника і мишенят, маски тварин, таблиці.

Хід уроку.

I. Організація класу.

- Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки!

Хай тупають ніжки!

Працюють голівки!

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаю вам я здоров'я й добра!

- Я рада вас бачити на уроці читання. Ми знову з вами в королівстві казок і будемо пізнавати нове, цікаве, казкове. Ну, що ж, починаємо.

II. Мовна розминка.

1. Гра «Хто як говорить».

- Пригадаймо, друзі, вмить, як пшениченька шумить? ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш

Як в гайку струмок дзвенить: джр-джр-джр-джр-джр

Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз-дз-дз-дз

Як шумлять у птаха крила: ш-щ-ш-ш-ш-ш-ш

В морі синьому вітрила: ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш

Вітер з гаєм розмовляє ш-ш-ш-ш-ш

Поміж листячком гуляє: ш-ш-ш-ш-ш-ш

Й ми всі трохи пошуміли, від роботи відпочили.

2. Робота з чистомовкою.

- Щоб наше мовлення було правильним, працюємо з чистомовкою.

Че-че-че- влітку сонечко пече,

чу-чу-чу- всім спечу по калачу,

чі-чі-чі- не лежи на печі.

3. Стежина скоромовок!

- Пройдемося стежиною скоромовок.

Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок - сорок морок.

Лис у лісі заховався, ліс лиса схопив.

Жатка жваво жито жне, жатку жнець не дожене.

III. Перевірка домашнього завдання.

- Зберіть усі знання і сили, згадайте все, що вдома вчили.

1) Тестування за казкою « Лисичка і журавель». Казка починається словами:

а) йшла Лисичка лісом;

б) були собі Лисичка та Журавель.

Лисичка і Журавель зустрілися:

а) в полі;

б) в лісі.

Першим запросив до себе в гості:

а) Журавель;

б) Лисичка.

Лисичка подавала їжу:

а) у тарілці;

б) у глечику.

Лисичка була:

а) щедрою;

б) скупою.

Журавель був:

а) жадібним;

б) ввічливим.

2) Переказ казки від імені Лисички, від імені Журавля.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Мотивація навчальної діяльності. Відгадування загадки.

На тоненькій ніжці

стоїть хатка,

а в ній - золоті зернята. (Колосок)

2. - Сьогодні ми познайомимося з українською народною казкою
«Колосок».

V. Опрацювання казки.

1. Слухання казки в записі або виразне читання вчителем.

- Хто були Круть і Верть?

- Як звали півника?

- Що знайшов півник?

- Що любили робити мишенята?

2. Словникова робота.

Ціп

Млин

Нероба

3. Повторне читання вголос. Аналіз змісту, вибіркове читання.

- Читаючи, подумайте, чому герої казки мають такі імена.

- Де відбуваються події казки? В яку пору року:

- Чому мишок звати Круть і Верть?

Прочитайте, що найбільше вони любили робити?

- Прочитайте, чим займався півник.

- Що він знайшов одного разу?

- Прочитайте, які поради давали мишенята.

- Хто все це робив?

- Прочитайте улюблені слова мишок.

- Що вийшло із пшеничного колоска?

- Що робили весь цей час мишенята?

- Хто більше наробився? А хто більше зрадів пирогам?

- Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишками.

- Прослідкуйте, як змінювався настрій мишенят під час розмови.

- Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну їхнього настрою.

- Що зробив півник? Чи справедливо він вчинив?

- Чому мишенята вилізли з-за столу?

- Кого з героїв казки вам шкода? Чому?

- Який епізод казки вас найбільше схвилював?

VI. Фізкультхвилинка.

- Давайте трошки відпочинемо і заспіваємо пісеньку «Два півники».

Два півники, два півники

Горох молотили.

Дві курочки ,дві курочки

До млина носили

Цап меле, цап меле,

Коза насипає.

А маленьке козенятко

На скрипочці грає.

Коза мила, коза мила,

Коза підсипала,

А маленьке козенятко

У дудочку грало,

А вовчок з кулачок

З лісу виглядає:

Як ухопить козенятко

Та далі тікає.

А крук за дрюк,

Пішов доганяти,

А сорока білобока

Пішла розганяти

5. Читання казки в особах.

- В театр ми пограємо, в особах почитаємо. Звертайте увагу на розділові знаки і слова що «підказують» інтонацію речень. (Читаємо від слів ...от якось підмітав півник.

6 Інсценування казки від слів ...спеклися пироги, півник їх вийняв

- Продовжуємо грати, будемо казку інсценувати.

7. Творча робота.

- Подумайте, що буде з героями після закінчення твору.

- Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишеня та змогли їсти пироги?

- Виберіть прислів'я, які виражають головну думку казки.

Робота спільна - як пісня весела.

Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

На чужу роботу дивитись - ситому не бути.

Умілому всяка робота легка.

Хто нічого не робить, той ніколи не має часу .

8. Характеристика героїв казки. Визначення головної думки.

На дошці - дві колонки слів-характеристик.

1- колонка - мишей, 2- колонка - півника.

- Ви повинні знайти і підкреслити ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.

Мишки

слухняні

роботящий

веселі

розумний

ледачі

лінивий

Півник

нероби

трудолюбивий

працьовиті

невдячний

хитрі

стриманий

Висновок зачитується окремими учнями.

- Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?!

-А як ставиться до своїх героїв автор? - Відшукайте продовження прислів'їв і скажіть, яке з них виражає головну думку казки.

Без трудів а хто ґави ловить.

Хто дбає, не їстимеш пирогів.

Хто діло робить, той і має.

9. Переказ за малюнковим планом.

- Розкладіть малюнки відповідно до змісту казки.

- Розкажіть казку за Малюнками.

VII. Підсумок уроку.

- За відповіді ваші спасибі вам, діти. Прийшов час урок наш завершити.

- Хто з героїв сподобався? Чому?

- Як ви вважаєте, чи; добре вчинив півник щодо мишенят?

-А як би вчинили ви на місці півника!

- Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?

- Чи не поводитесь інколи, як мишенята?

- Чого вчить ця казка?

- Які інші назви має казка?

- Як підсумок, можна одне лиш сказати: зробимо - багато знання будемо мати.

- Ну, от і все. Ще один урок читання добігає кінця. Залишилося тільки
визначити домашнє завдання.

VIII. Домашнє завдання.

1-ша група - читати казку в особах.

2-га група - переказувати казку.

Тема: Казка «Рукавичка»

Мета: вчити виділяти в тексті дійових осіб, спостерігати за структурою і сюжетом казки, розвивати навички читання тексту в особах, правильно інтонувати речення, формувати уміння усно переказувати казку, зіставляючи зміст прочитаного тексту й ілюстрації. Виховувати увагу до мови казок.

Обладнання: малюнки тварин, ілюстрації до казки маски тварин.

Хід уроку:

I. Організація класу.

Закінчилася перерва,

Продзвенів чаклун-дзвінок.

А тепер усі швиденько

Налаштуйтесь на урок.

II. Підготовка до читання.

Діти: Пам'ятайте, милі діти,

І хлоп'ята, і дівчата!

Щоб успіхи чудові мати,

Треба гарно всім читати!

III. Вправи для розвитку артикуляційного апарату.

Вчитель. Щоб виразно, з інтонацією читати, ми з вами виконаємо дихальні вправи. Сіли всі рівненько, розправили свої груди , а отже, і легені.

а) Дихальні вправи.

Вдих - носом.

Видих - ротом,

Вдих - ротом

Видих - носом

Вдих - носом

На видих промовляємо речення: «Прийшла зима»

б) Артикуляційна розминка

- запросимо тишу - ц-ц-ц

- вітерець у лісі - ш-ш-ш

- прилетіли птахи - шук-шук-шук

- заспівав соловей - тьох-тьох-тьох

- тануть бурульки - кап-кап-кап

- дзюркоче вода у струмочку - дз-дз-дз

в) Вчитель: Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

«Ти на вмієш, так як я.

Так як ти, не вмію я».

г) Робота над чистомовкою:

За-за-за - дідова коза

Зі-зі-зі - дав їсти козі

Зу-Зу-Зу - Веду козу

Зе-зе-зе - кінь довезе

Зи-зи-зи - мене підвези

Аз-аз-аз - провели газ

Ас-ас-ас - поздоров нас

IV. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель: Зберіть усі знання і сили

Згадайте все, що вдома вчили.

а) Вибір варіантів за сигнальними картками.

Синій - знайди в казці зачин, основну частину, кінцівку.

Червоний - прочитай пісню вовка та кози

б) Гра «Дзвіночок» (дзвенить дзвіночок, діти переказують до сигналу дзвінка)

V. Фізкультхвилинка.

Вчитель:

Ми з вами гарно потрудились,

мабуть, трохи притомились.

Тепер настав час відпочинку -

Ми проведем фізкультхвилинку

(учні співають і танцюють на мелодію пісні «Усмішка»)

Ця хвилинка дуже дорога

І гарненька, і легенька, мов пір'їнка.

Наша праця цього вимага,

Тож звучи для всіх дітей, фізкультхвилинко!

Приспів:

Щира пісенька у нас

Про веселий 2 клас

І звучить вона так весело і дзвінко

Щоб бадьорість була в нас,

Усміхаємось в цей час,

Усміхнись і ти до нас, фізкультхвилинко!

VI. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель: Сьогодні на уроці ми прочитаємо ще одну казку. А назву її ви дізнаєтесь, коли розшифруєте анаграму: КАРКУАЧИВ (рукавичка)

VII. Опрацювання казки.

1. Слухання в записі

- Які тварини залізли в дідусеву рукавичку?

- Де взялася в лісі рукавичка?

- Хто був першим? Потім?

2. Словникова робота

шкряботушка

скрекотушка

побігайчик

сестричка

братик

іклан

набрід

- прочитайте слова, правильно наголошуючи.

3. Повторне мовчазне читання казки

- Чи в повному об'ємі казка в підручнику?

- Якої частини немає?

4. Аналіз казки з елементами вибіркового читання .

- Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.

- Чому мишку названо шкряботушкою? А жабку - скрекотушкою? Кому лисичка - сестричка?

- Кого звірі вже не хотіли впускати в рукавичку? Прочитайте чому.

- Скільки тварин поселились в рукавичці?

5.Читання казки за логічно закінченими частинами.

6. Гра «Дочитай речення до кінця».

7. Спостереження за мовою казки.

- Прочитай початок казки. А як по-іншому починаються казки? Переробіть початок.

- Доберіть слова близькі за значенням до слів: іде (ходить, бреде, чимчикує), біжить (гониться, мчить, женеться), собака (пес), плигає (стрибає), лихо (біда, нещастя, неприємність)

- Доберіть слова, протилежні за значенням, до слів: влізла, мало, загубив, сидить, питає.

8. Інсценізація казки.

9. Розвиток зв'язного мовлення учнів.

- Розгляньте малюнки. Кого з героїв художник не зобразив?

- Пригадайте, як закінчилась казка. Розкажіть її кінець.

- Давайте продовжимо казку. Куди ж тварини пішли зимувати? (3 тих пір ведмідь зимує у бар лозі, лисиця у норі…)

VIII. Підсумок уроку,

- Яку казку ми прочитали?

- Чого вона вчить?

IX. Домашнє завдання.

- Читати текст в особах.

- Намалювати ілюстрації до казки.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Поняття казки у фольклористиці. Жанрова й сюжетно–композиційна своєрідність фольклорної та літературної казки в початковій школі. Аналіз текстів, представлених у програмах та підручниках із читання в початковій школі. Методика роботи над казкою на уроках.

    курсовая работа [46,2 K], добавлен 28.10.2014

  • Історія і походження казки як жанру літератури та об'єкту наукових досліджень. Використання казки у творчому вихованні і навчанні дітей різного віку, особливості педагогічної роботи. Експериментальне дослідження значення казок для розвитку школярів.

    курсовая работа [44,8 K], добавлен 17.03.2011

  • Поняття та проблеми її класифікації казки, її роль у вихованні дитини. Основні функції казки як методу психологічної роботи. Казка як засіб для розвитку словесно-логічного мислення та уяви. Роль та місце казки у формуванні особистості дошкільника.

    курсовая работа [51,1 K], добавлен 08.11.2013

  • Значення казки у літературному розвитку школярів. Психологічні закономірності розвитку уяви учнів у процесі роботи з казкою. Дійсний стан сформованості творчої уяви молодших школярів. Методичні можливості казки як літературного жанру для розвитку уяви.

    курсовая работа [183,1 K], добавлен 06.12.2013

  • Сучасні проблеми екологічного виховання дошкільників. Використання різноманітних методів та прийомів у роботі з казкою для успішного розвитку мовлення дітей. Методики використання авторської казки в процесі екологічного виховання дітей дошкільного віку.

    курсовая работа [340,8 K], добавлен 07.05.2016

  • Роль казки в житті дітей. Дослідження проблеми гуманістичного виховання дошкільників через казку. Розвиток різних сторін особистості дитини. Казка як своєрідний жанр народної та літературної творчості. Гуманізація навчально–виховного процесу через казку.

    статья [252,9 K], добавлен 26.05.2015

  • Роль і місце, педагогічні умови та методичні рекомендації використання авторської казки природознавчого змісту як засобу екологічного виховання та формування позитивного емоційно-ціннісного ставлення до природи у дітей старшого дошкільного віку.

    автореферат [148,3 K], добавлен 17.04.2009

  • Українська народна казка як засіб реалізації культурознавчої змістовної лінії на уроках читання. Освітньо-виховне значення роботи над казкою у початковій ланці. Етапи реалізації творчого розвитку дитини під час опрацювання українських народних казок.

    курсовая работа [317,1 K], добавлен 17.06.2013

  • Вікові особливості молодших школярів. Музичний фольклор як невід'ємна частина навчально-виховного процесу молодших школярів на уроках музики. Розвиток уяви дітей засобами казки, формування ритмічно-мовно-рухової координації, чіткої дикції, артикуляції.

    курсовая работа [90,6 K], добавлен 11.02.2014

  • Сімейне виховання як соціально-педагогічна проблема. Видатні педагоги про роль сім'ї у вихованні дітей. Обґрунтування ролі сім'ї у вихованні дітей молодшого шкільного віку. Оцінка вагомості внеску сімейного виховання в становлення людини як особистості.

    курсовая работа [97,9 K], добавлен 31.01.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.