Організація самостійної роботи на уроках рідної мови як засіб особистісного зростання

Теоретичне обґрунтування ефективності використання самостійних робіт на уроках мови при формуванні пізнавальної самостійності молодших школярів. Аналіз розвитку ідей з приводу використання системи пізнавальних завдань з рідної мови у початкових класах.

Рубрика Педагогика
Вид дипломная работа
Язык украинский
Дата добавления 02.06.2011
Размер файла 408,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Записати слова з картки, вставити пропущені літери

1) В..рба, кр..ло, ст…пи, оз..ро, с..ло, з..ма, д..ктант, л..мон.

2). Л..сток, ст…мніло, в..шневий, к..слиця, в..село, оч..рет, дят..л, ап..льсин.

3). Сл..вовий, ст…бло, с..стра, д..мок, кл..новий, т..хесенько, в..ресень, м..даль.

Фронтальна перевірка. (Отримання фішок.)

5. Логічні ланцюжки

а) Знайти зайве слово:

Вода, село, пень, гора, кора.

Син, синок, синій, синівський.

Зерно, кити, стебло, весна, листок, липа.

б). Доповнити прислів'я. Вставити пропущені літери (кожен учень має картку, на якій написано завдання)

1. Вік ж..ви - ... (вік учись)

2. Не п..ром пишуть, а ... ( розумом).

3. Не нагнувшись, ... (гр...ба не знайдеш), 

4. Слово - не горобець, .... (вил...тить, не піймаєш).

5. Від т..плого слова і ... (лід розм...рзає)

Взаємоперевірка. (Обмін картками.)

6. Домашнє завдання (Диференційовано)

Вправа 151 або вправа 152 (учні читають завдання до вправ. В щоденники за бажанням записують одну із вправ)

7. Підсумок уроку

Що нового дізналися на уроці?

Чого навчилися?

Який вид роботи сподобався?

Оцініть свою роботу на уроці з урахуванням одержаних фішок.

Визначте рефлексію в кінці уроку

Учні отримують бали стосовно фішок)

Додаток 2.

Дівакова Іванна Іванівна, вчитель-методист, методист з початкової освіти Тернопільського районного інформаційно-методичного кабінет.

Урок розвитку зв'язного мовлення

3 клас

Тема уроку. Написання твору "Берізка в осінньому вбранні".

Мета уроку. Вчити дітей писати твори, відображати в них красу осені, добирати прикметники, характерні для опису; розвивати допитливість, спостережи увагу, вміння висловлювати свою думку, почуття; збагачувати лексичний учнів; виховувати любов до природи, прагнення більше знати про навколишній світ, бажання милуватися красою природи.

Обладнання уроку. Ілюстрації із зображенням осінніх пейзажів; берізки у різні пори року (малюнки); лист від Сонця; конверт; засушене листя; плакат із записом стежин уроку, гасла; малюнок "Діти саджають дерева"; таблиця із записом плану твору; таблиця "Пам'ятай під час написання"; малюнок, на якому зображено дівчинку-Осінь; вирізані з паперу березові листочки.

Тип уроку: комбінований.

Методи, прийоми, види роботи на уроці: інтерактивні методи навчання, самостійна робота учнів, створення проблемної ситуації, робота в групах, складання «павутинки», поетична хвилинка, стежина спроб і помилок, стежина милувань природою, написання переказу за оповіданням.

Перебіг уроку

1. Організація класу

Доброго ранку!

Доброго дня!

Говорите ви, і говорю вам я.

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб працювати нам було неважко.

2. Актуалізація навчальної діяльності

Сьогодні у нас особливий урок - урок краси. Будемо проводити його, мандруючи такими стежками:

Стежиною спостережень.

Стежиною роздумів.

Стежиною спроб і помилок.

Стежиною милувань красою.

3. Основна частина уроку

Отже, ми на стежині спостережень.

3.1 Ведення календаря природи

- Яке сьогодні число? А місяць?

- Яка погода надворі?

(Учні добирають відповідні слова для характеристики неба, сонця, вітру.)

Небо...Сонце...Вітер...

- То яка пора року зараз?

- А яка осінь: рання чи пізня? Чи середина осені? Чи можна назвати її золотою? Чому?

3.2 Створення проблемної ситуації

- Так, зараз осінь: гарна, золота, чарівна. Та чи всі помічають цю вижну красу?

- Послухайте казку.

Жив-був у небі цар Сонце. І мав він чотирьох доньок-красунь: Зиму, Весну, Літо, Осінь. Сам він ніколи не спускався на Землю, а посилав до людей, своїх дівчат. Ось послав він Осінь-красуню.

(Учитель показує малюнок із зображенням дівчинки-Осені.)

- Але люди за роботою не помітили її вроди. І тому цар Сонце попросив Осінь, щоб передала нам листа.

(Учитель виймає конверт із листом.)

- Але що це? У ньому листя: жовте, зелене, багряне. Дивно, але цар Сонце нічого не написав.

- Як ви думаєте, що хотів нам сказати цар Сонце?

("Мозкова атака'', фронтально з усім класом, діти висловлюють різні думки.)

- Ні, таки лист є. Це звернення до школярів:

Я хочу, щоб яскравим цвітом

Природа чарувала вас,

Щоб так було не тільки влітку,

А й взимку і негоди час.

Я хочу, щоб красу уміли

Сприймати серцем люди всі,

Щоб цінували й розуміли,

І поклонялися красі.

Тож спробуємо виконати прохання царя Сонця? Якщо так, то нехай гас нашого уроку будуть рядки:

Красу рідної природи розуміти серцем вчись!

3.3 Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

3.3.1 Відгадування загадки.

Маю плаття золотеньке,

Гнучкі, ніжні віти,

Білу кору, стан тоненький.

Як я звуся, діти?

(Берізка)

Які вислови вам допомогли здогадатись, що це берізка?

Як ви розумієте слово "віти"?

Поясніть значення слова стан.

(Стан - тулуб, корпус людини; торс, талія, перехват, пояс. Високий станом - високий на зріст. Тонкий станом - не товстий, з тонкою талією.)

3.3.2 Попрацюємо в групах!

Діти об'єднуються в групи за кольором листочків, які є у кожного учня на парті.

Пересідають. На партах є фішки із написом "спікер", "секретар", "доповідач", "секундант". Вчитель назначає спікерів у кожній групі, спікери назначають секретарів, доповідачів, секундантів. Учитель ще раз звертає увагу на прав роботи в групі (вони записані на таблиці і вже відомі учням).

Правила роботи в групі

Уважно слухай того, хто говорить;

Не принижуй! Не критикуй!

Поважай інших;

Взаємна повага;

Стеж за часом!

Кожна група отримує конкретне завдання та інструкцію (усно) щодо йо виконання.

Ш "Жовте листя" - ерудити.

Завдання: розповісти цікаву інформацію про берізку.

Ш "Зелене листя" - літератори.

Завдання: скласти вірш про берізку за поданими римами.

Ш "Червоне листя" - екологи. Завдання: розповісти, як оберігати берізку.

Керівники груп презентують роботи.

Підсумок вчителя.

- Переходимо на стежину роздумів.

3.3.3. Читання і обговорення оповідання "Як краса врятувала берізку".

- Якби люди навчилися бачити красу навколо себе, загалом у природі, значно багатшими стали б ми всі.

- Знаєте, як краса врятувала берізки? Послухайте.

Як краса врятувала берізку

Одного разу посадили великий новий ліс: дуби, липи, берест. Росли саджанці повільно, а бур'яни між ними - швидко. Не давали вони маленьким деревцям вирости, піднятися. Не знали люди, як бур'янів позбутися. От і старший лісник порадив посадити поміж дерев берізки. Вони, мовляв, ростуть швидко і знищать бур'яни, бо залишать їх без сонця. Так і зробили.

Через кілька років підросли берізки, знищили геть усі бур'яни, але й іншим деревам не давали росту, заступали їм сонце. Вирішили зрубати берізки.

Був ясний, сонячний вересневий день. Послали бригаду лісорубів. Берізки білими стовбурами, золотистими листочками на тлі яскраво-синього неба були такими гарними! Зупинились лісоруби, завмерли від краси. Не піднялась рука з сокирою вчинити розправу над деревами. Розміркували, що можна інші деревця пересадити на окремі ділянки. І досі росте білокорий березовий гай, даруючи людям насолоду.

Гарна береза, та все ж наймальовничіша вона восени, коли кожен її листочок виблискує, наче виграє на сонці. Недаремно ж кажуть "золота береза". А. Волкова

3.3.4 Аналіз змісту прочитаного за запитаннями.

З якою метою посадили берізки в гаю?

Чому їх збиралися зрубати?

А чому не зрубали?

Як лісоруби вийшли зі становища?

Що нового і цікавого ви дізналися про берізку? (Висновки учнів.)

3.5 Робота з деформованим текстом

Розшифруйте і запишіть каліграфічно прислів'я.

(Двоє учнів працюють індивідуально.)

агБато іслу - ен бизгу.

олМа іслу - ежбери.

емаН іслу - сопади.

Багато лісу - не згуби.

Мало лісу - бережи.

Нема лісу - посади.

- Прочитайте записане прислів'я. Як ви розумієте його зміст?

3.3.6. Бесіда за малюнком "Діти саджають дерева ".

- Що роблять діти, щоб зберегти природу?

3.4 Складання "павутинки"

Пригадайте, як називається пора, коли в повітрі літають павутинки. (Пора "бабиного літа ".)

- От і ми зараз складемо подібну павутинку. А стосуватиметься вона берізки в осінньому вбранні. (Розглядання малюнка "Берізка в осінньому вбранні".)

Берізка яка? з чим її можна порівняти? що робить?

(Учні добирають слова, що характеризують берізку, вчитель записує їх на великому аркуші паперу.)

3.5 Поетична хвилинка.

(На партах в учнів картки із записом вірша. Учні читають його самостійно, готуються до виразного читання, потім читають вголос в особах.)

Автор. Зажурилась берізонька,

Бо вже зима йде.

Розгубила листячко

Ніжне, золоте.

Розпустила кісоньку

До самого долу.

Берізка. Ой, що ж буде, сестриченьки,

Узимку зі мною.

Сестричка. Не журись, берізонько,

Берізка.У білім сніжку.

Інша берізкаПереспиш до весноньки,

Мов у кожушку.

Молодці, і цією стежкою ми дійшли до кінця. Далі починається стежина спроб і помилок. Щоб успішно і без перешкод пройти нею, нам необхідно відпочити.

Фізкультхвилинка.

(На вибір учителя.)

3.6 Стежина спроб і помилок

Отже, ми ступили на стежину спроб і помилок. Спробуємо усно скласти твір за поданим планом. (План записаний на плакаті.)

План

Опис берізки.

Красуня восени.

Почуття берізки.

3.6.1 Повторення вивченого про текст, засоби зв'язку слів у тексті.

3.6.2 Опис берізки.

- Насамперед, придумаємо до тексту-опису зачин. (Росте білокора берізка в гаю.)

- Яка вона? (Струнка і тендітна.)

- Які у берізки кіски? (Тонкі й ніжні.)

- Як прибрала деревце осінь? (Осінь подарувала їй золоте вбрання.)

- Чи задоволена берізка своїм вбранням? (У ньому берізка така загадкова. Пишається, немов наречена.)

- Як почуває себе берізка напередодні зими? Чому?

(Але вона дещо зажурена. Бо скоро зима. Вітер позриває з неї золоті листочки і пташки не співатимуть їй веселих пісень.)

- А як ми втішимо берізку, щоб вона не сумувала? (Не сумуй, берізко! устане весна, ти зазеленієш, до тебе прилетить багато пташок, сонечко тебе зігріє.)

Орієнтовний опис берізки.

Росте білокора берізка в гаю.

Вона струнка і тендітна. Пустун-вітерець грається її ніжними листочками і розчісує тонкі кіски красуні. Осінь подарувала берізоньці золоте вбрання. У ньому вона така загадкова, пишається, немов наречена. Але лісова красуня дещо зажурена.

Не журися, берізко! Ти така чарівна!

3.7 Стежина милувань природою

- І ось ми на останній стежині - стежині милувань природою. Ваше завдання. Самостійно записати твір "Берізка в осінньому вбранні".

- Використовуйте слова із "павутинки", пам'ятайте про будову тексту, уникайте повторів. Контролюйте своє письмо.

Стежте за каліграфією та орфограмами. Зверніть увагу на стенд "Пиши правильно".

Пам'ятайте під час написання

Берізка усміхається кіски листочки розпустила білокора

4. Підсумок уроку

- Сьогодні на уроці ви вчилися писати твір про берізку.

- З яким настроєм ви писали твори?

- Які почуття у вас викликала краса берізки?

- Що нового ви довідалися сьогодні на уроці?

- Які види роботи вам сподобались?

(Учні зачитують твори, вчитель разом з учнями класу оцінюють роботи і виставляють оцінки на "березовому листку".

5. Домашнє завдання

Намалювати ілюстрацію до записаного твору.

- А зараз я пропоную вам прочитати свої твори у "кріслі автора". (Учні за бажанням читають власні твори.)

Додаток 3.

Кохман Людмила Вікторівна,

вчитель вищої категорії

початкових класів ЗОШ І-ІІІ ступенів

с. Великі Гаї Тернопільського району.

3 клас

Тема уроку. Правопис префіксів роз-, без-.

Мета уроку. Ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксі роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правил" но їх писати; розвивати орфографічну пильність, увагу до усного і друковано слова; виховувати почуття доброти і любові до природи та рідного краю.

Обладнання уроку: малюнок із зображенням сніговика, роздаткові картки, перф карти, ілюстрації.

Тип уроку: вивчення нової теми.

Методи, прийоми, види роботи: самостійна робота, інтерактивні прийоми навчання, робота в групах, мозкова атака, складалочка, завдання з конверта, робота з підручником, робота з перфокартами, «мікрофон».

Перебіг уроку

1. Організація учнів до уроку

Діти, сьогоднішній урок я хочу розпочати чудовими словами: "Хто поважає рідну мову - вживає всі її слова безпомилково".

2. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів

Для початку прошу вас відгадати загадку

Прийшла до нас бабуся

У білому кожусі,

Поля причепурила

І білим снігом вкрила.

Хто це?

(Зима)

- Правильно. Дійсно, адже за вікном зараз зима, тому наш урок буде проводитись у зимовому настрої.

2.1 Технологія "Робота в групах"

- А щоб нам всім було на уроці цікавіше і щоб ми виконали більше завдань давайте об'єднаємо всіх учнів у групи. (Вчитель об'єднує всіх учнів у 6 груп кожній дає назву: біла сніжинка, голуба сніжинка, синя сніжинка, сіра сніжинка, фіолетова сніжинка, срібна сніжинка..)

2.2 Технологія "Асоціативний кущ"

Діти, от ви відгадали загадку і сказали мені що таке зима. А що ви уявляєте, коли чуєте це слово? Які асоціації у вас виникають?

(Заповнюють "павутинку" тими словами, що їх називають діти.)

Миколай Сніг

Різдво

Молодці, можна придумати ще багато слів. Можливо, ці слова ще ми сьогодні зустрінемо на уроці.

Повідомлення теми і мети уроку

А зараз я пропоную вам познайомитись з тими етапами уроку, які чекають нас сьогодні.

Ви, мабуть, помітили, що наша дошка вкрита хмаринками, давайте прочитаємо, що ж принесла нам кожна хмаринка.

4. Вивчення нового матеріалу

4.1 Каліграфинка (каліграфічна хвилинка)

У кожного з вас на парті лежать зразки каліграфічних хвилинок, а яке ж слово вибрати нам? (Зима.)

А що тут цікавого є у його написанні? Яка цікавинка? Яка орфограма? (Правопис ненаголошених е, и..)

Як перевірити?

Прошу виконайте своє завдання.

(Учитель звертає увагу на каліграфію, правильний нахил, акуратність.)

4.2 Повторялочка. Мозкова атака

(Учитель швидко дає запитання кожній групі, а учні швидко відповідають.)

- Яка частина слова називається префіксом?

- Що таке прийменник?

- Як ви розрізняєте префікси і прийменники?

- Як пишуться префікси зі словами?

- Як пишуться прийменники зі словами?

- Де у слові стоїть префікс?

- Молодці!

4.3 Зустрічалочка

- До нас на урок хтось завітав.

(Учитель вивішує незакінчений малюнок сніговита..)

- Як ви думаєте, хто це? (Сніговик.)

розвеселився безокий

розсміявся безносий

роздивився безрукий

розщедрився безногий

Дуже подібний, але чогось йому не вистачає. Чого? (Очей, носика, ротищ рук, ніг, мітли.)

Якщо у нього всього цього нема, то який він? (Безокий, безносий, безруку кий, безногий.)

(Учитель біля сніговика розташовує у стовпчики слова.)

Чи шкода вам сніговика? Давайте ми йому допоможемо і вилікуємо його.

(Учитель поступово почіпляє йому ті частини, яких не вистачає.)

От ми і вилікували нашого сніговика. Що з ним тепер сталося? Він напевне, роздивився нас, розсміявся, розвеселився, розщедрився на усмішки нам.(Учитель вивішує з другого боку слова.)

Як багато він приніс нам слів. Давайте прочитаємо їх. (Читають разом.)

Якщо ви були уважні, то помітили, що якась частинка слова у першому і другому стовпчиках повторюється. Як ви думаєте, яка? (роз-, без-.) Що це?

Ви думаєте, що це префікс? Добре. Перевіримо себе. Коли доберемо спільнокореневі слова, і ця частинка буде зникати, то ви сказали правильно. (Діти усно добирають спільнокореневі слова.)

Отже, сьогодні на уроці ми маємо вивчити, як правильно писати префікси роз-, без-.

А оскільки ви бачите такі слова на дошці, то запам'ятайте, у префіксах роз-, без- завжди пишеться буква "з".

А тепер прочитайте у підручнику правила на с.104.

5. Первинне застосування набутих знань

5.1 Складалочка

Я знаю, що ви любите грати у різні ігри, тож пограємо у гру "Складалочка". Я кажу слово, а ви придумаєте слово з префіксами роз-, без-.

роз-: малювати, писати, чесати, їхати, бити, мити.

без-: ніс, око, мова, хмара, шум, вода.

Молодці!

5.2 Завдання з конверта

(На парті у кожного учня конверт із завданням.)

А зараз завдання, які принесли нам сніжинки на ваші парти. У кожному конвертику є окремі слова. Вам потрібно скласти з них речення і записати їх у зошиті. (Доповідач кожної групи читає, вчитель оцінює.)

Відпочивалочка. Фізкультхвилинка

Морозець, морозець, пощіпай нам щічки,

Теплі валянки у нас, шубки, рукавички.

Морозець, морозець, плещемо в долоні,

У дівчаток і хлоп'яток носики червоні.

6. Формування навичок на готовому матеріалі і незмінних умовах

6.1 Цікавинка. Робота з підручником

- Дуже цікаві перетворення відбуваються зі словами. От і зараз ми за цим поспостерігаємо.

Для цього я пропоную вам виконати вправу 256.

Виконайте цю вправу, а речення кожна група складає лише одне. (Учитель перевіряє фронтально.)

6.2 Завершалочка. Робота з перфокартами

На партах у вас є перфокарти.

Вам необхідно погрупувати слова у відповідні стовпчики. (Вчитель перевіряє, викликавши до дошки одного учня, щоб він розібрав забудовою всі ці слова.)

Вода, водичка, підвода, безводний.

7. Рефлексія

Отже, щоб краще запам'ятати, як пишуться префікси роз-, без-, прочитайте ці слова.

Ро плести Бе шумний

Ро горнути Бе водний

Ро малювати Бе крайній

Ро дати Бе барвний

8. Підсумок уроку

Діти, що ви сьогодні вивчили на уроці?

8.1 Технологія "Мікрофон ".

9. Домашнє завдання

Диференційовано: 7 учнів складають казку про сніговика, решта вправа 260.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.