Методика викладання уроку літератури
Опис тем та методик евристичної бесіди для проведення уроків з учнями молодшого шкільного віку по творам Івана Франка, Валентина Бичко, Лесі Українки, Михайла Слабошпицького. Приклади способів опрацювання казок, розгляд вправ на швидкість читання.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 10.02.2011 |
Размер файла | 39,0 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
1. Тема. Іван Франко для дітей
Матеріал уроку. Валентин Бичко "Казка, друзі, - не на сміх...". Іван Франко "Лисичка -- кума"
Мета. Ознайомити учнів з особистістю Івана Франка; розвивати уміння виділяти в тексті головне, визначати головну думку твору; вчити дітей давати характеристику дійовим особам; виховувати почуття дружби, товариськості під час роботи в парах та групах.
Обладнання. Ілюстрації до казки, портрет І. Франка, збірки його творів для дітей.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Методи: евристична бесіда.
Хід уроку.
I. Підготовка до вивчення нового матеріалу
(На дошці записана назва розділу. Учні висловлюють міркування, про що йтиметься у розділі.)
Прочитайте назви творів, які ми читатимемо в розділі.
Пригадайте, твори яких письменників уже читали. Хто герої цих творів?
У розділі "Літературні казки" ми прочитаємо казки українських письменників, які жили і творили в різні часи.
II. Опрацювання вірша В. Бичка "Казка, друзі, - не на сміх..."
Послухайте вірш В. Бичка і скажіть: чому вчать казки?
Прочитайте вірш мовчки. Як ви зрозуміли слова брехеньки, міх?
На які особливості казки вказує автор? З чим порівнює казку? Чому?
Що автор хотів цим віршем донести до читача?
Прочитайте вірш виразно.
III. Ознайомлення із життям і творчим шляхом І. Франка
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимось із казкою геніального сина українського народу Івана Яковича Франка. Що вам відомо про нього? Які твори І. Франка читали?
Сьогодні ви дізнаєтесь про життєвий і творчий шлях цієї талановитої людини. Послухайте, що писав у своїх спогадах Михайло Коцюбинський.
Невеликий, хоч і сильний мужчина, високе чоло, сірі, трохи холодні очі, енергійно зачернена борода. Рудувате волосся непокірно пнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений, тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить -- і вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, Мову казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його Мова здається не словом, а сталлю, що б'є кремінь і сипле іскри.
- Де народилась і в якій сім'ї зростала ця людина дізнаєтесь із розповідей ваших однокласників. (Діти заздалегідь самостійно готують повідомлення і запитання, щоб перевірити увагу і свідомість учнів).
IV. Опрацювання казки І. Франка "Лисичка - кума"
1. Робота над заголовком.
Прочитайте з дошки назву твору. (Учні з'ясовують значення слова кума). Розглядають ілюстрацію у підручнику.
Як ви гадаєте, які дійові особи будуть у творі?
2. Словникова робота. (У зошиті завд. 2) Читання і пояснення слів:
Корч похресники злосливий полуденок чудернацькі згамкаю досягну схрупала (записують і готують пояснення в парі)
(У зошиті завд. З) Уточнення значень висловів:
Накивала п'ятами - не робити нічого разом
Ані пари з рота - страшно, лячно
Мурашки поза печами бігали - втекла
Не мати ніякої спілки - мовчати
(з'єднати вирази з їхнім поясненням)
3. Первинне сприймання казки.
Учитель читає казку до слів: "Пішов Вовчик у корчі, дивиться: ого!". Кінцівку діти дочитують самостійно напівголоса. Після цього відповідають на запитання.
- У яку пору відбуваються події, відображені у казці?
- Скільки разів Лисичка бігала на "хрестини"? Чи здогадувався Вовк, куди насправді вона ходила? Якою була його реакція?
Мовчазне читання з метою поділу казки на логічно - завершені частини. (робота в групах: скласти і записати план у зошит, завд. 6)
Вибіркове читання.
Що задумали Вовчик - братик і Лисичка - сестричка? Де вони заховали страву?
Прочитайте, як Лисичка вперше надумала обманути Вовка.
Як її витівки пов'язані з іменами удаваних похресників?
Прочитайте, що Вовк побачив в корчах.
Куди Лисиця заховалася від розлюченого Вовка? Як вона знову його перехитрила?
Читання в особах частин казки і спостереження за характерами дійових осіб. (Кожна група готує один з діалогів, дотримуючись таких критеріїв: правильність і точність під час читання, виразність і вміння передати характер і голос дійових осіб)
Визначення основної думки казки.
Чому автор дав казці таку назву?
Що у ній схвалюється, а що - засуджується? (користуються " Папкою читача")
Яка основна думка казки?
V. Підсумок уроку, оцінювання
Які труднощі виникли під час уроку?
Що корисного ви взяли особисто для себе?
До кого із героїв казки відноситься прислів'я? Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле.
VI. Домашнє завдання
Виконати завдання в зошиті 1.
Підібрати і записати прислів'я, які відносяться до мети казки.
Інсценізація частинки казки.
Згадати дитячі роки Лесі Українки (підготуватися до Усного журналу).
2. Тема. Поки біди не знатимеш, то й розуму не матимеш
Матеріал уроку. Леся Українка "Біда навчить" (2 уроки)
Мета. Викликати інтерес до творчості Лесі Українки на основі тих знань, які мають діти, розширити і поглибити їхні знання про поетесу; розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувальні - виражальні засоби опису героїв; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитись вчитися.
Обладнання. Портрет Лесі Українки в дитинстві та в молоді роки, ілюстрації до казки, картки зі словами, маски для інсценізації твору, сигналки.
Методи: евристична бесіда, робота в групах.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань учнів.
(Учитель показує портрет поетеси, читає вірш) - Пояснити кінцівку вірша.
У нашім класі на столі портрет стоїть у рамі. Він всім знайомий -і мені, й татусеві, і мамі. З портрета дивиться на нас землячка - поетеса. Це гордість нашої землі - нескорена, незламна Леся.
2. Гра "Поділи слова і прочитай назви творів":
"КрасоУкраїноПодолля"; "Снігзморозомпоморозив..." "Ввиишшшшеннннькккии" " Назеленомугорбочку";" Мамо, ідевжезима"
- Яка основна тема її творчості?
(Доповнення вчителя) "Кожним словом, кожним променем думки, кожним болем своїм живе в душі нашого народу людина, що ім'я їй - Леся Українка. З не такої вже й далекої минувшини, проте вже мовби крізь серпанок легендарності, поступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий" Олесь Гончар.
3. Перевірка домашнього завдання ("два -- чотири -- всі разом"). (виступ підготовлених дітей про дитячі роки поетеси та її родину)
II. Опрацювання казки Лесі Українки " Біда навчить"
1. Виразне читання казки вчителем і дітьми і первинне сприймання тексту.
Слухаючи, подумайте, чому казка має таку назву. Яка біда спіткала горобчика? Що змусило його шукати роботу?
2. Словникова робота (пояснити значення слів, добираючи синоніми)
а) читання слів "ехо":
клопіт рілля клуня вельми мешкає скубуться
навернеться чималенько зогледівся доволі поживиться дбає (пояснення слів у зошиті завд. 2 -- робота в парі).
б) вправи на миттєве сприймання слів:
- Визначте зайве слово, інші слова об'єднайте в групу.
Слова на картках: крук, сорока, сова, ґава, бузько, зозуля, курка, горобець. (на дошку вчитель прикріплює малюнки птахів).
3. Читання казки за логічно - завершеними частинами.
а) -а частина - до слів "... та й пішла собі в курник"(читання мовчки)
Яким був горобчик? Скільки зерняток знайшли горобчики?
Чому вони почали битися? Хто скористався з бійки? Над чим замислився горобчик? Про що він попросив курку? Чи погодилась вона його вчити розуму? Чому?
б) - а частина - до слів "А тепер іди: мені ніколи" (читання "ланцюжком")
Чому зозуля теж відмовила горобчику? Хто був наступним? Що зробив бузько? Яку пораду він отримав від ґави?
Чию пораду довелося чекати аж до ночі? Чому? Чи навчила мудра сова горобчика розуму?
Чого вчила його сорока? Чи сподобалась така наука горобчику?
Хто був останнім, до кого звернувся за порадою? Чия порада сподобалась вам? Чому?
в) -я частина - до кінця (читання "буксиром").
Чи підійшла відразу чиясь порада горобчику? Яким стало його життя взимку?
Що примусило його до розуму прийти? Як це відбувалося? Коли птахи почали поважати горобчика?
4. Гра "Хто швидше читає?"
- Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення:
"Нікому було вас бити та вчити", "Се не моє діло", "А я до того розуму не дуже, Бог з ним!", "Ні гадки йому".
5. Мовно - логічне завдання (робота в групах)
а) Знайдіть у казці прислів'я і допишіть їх, на вибір 1 пояснити.
Дурні бились, а ...
Хто дурнем вродився, той ... Не на те мудра, щоб ...
Поки біди не знатимеш, то ... Розум на дорозі ...
б) - Знайдіть і виразно зачитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів.
в) Охарактеризувати головного героя за опорними словами, розмістивши риси характеру у правильній послідовності.
Як герой змінювався?
Вихований - завзятий - спостережливий
Хазяйновитий - ГОРОБЧИК - мудрий
Допитливий - обережний - турботливий
Дурненький - кмітливий
Презентація робіт (діти користуються сигналками)
Складання цитатного плану казки (запис в зошитах, колективна робота)
Орієнтований план
"Був собі горобець"
"Бились, бились, поки потомились"
"Подумав, подумав та й почав просити курку"
"Прилетів у гай, коли бачить - сидить зозуля на калині"
"Горобчик мерщій від бузька, ледве живий від страху"
"Сидить на ріллі ґава і сумує"
"Вилізла сова з дупла, глянула на горобчика..."
"А бодай тобі заціпило, скреготухо! - та скоріш від неї геть"
"Звернувся він просто до крука"
10. "А на весну вже став великим та мудрим горобцем"
8. Інсценізація частин казки (підготовка відбувається в групах)
Курка - доброзичлива, заклопотана, говорить повчально;
Зозуля - байдужа, говорить насмішкувато;
Бузько - сердитий, говорить войовничо;
Ґава - сумна, говорить співчутливо;
Сова - сердита, говорить зверхньо, зневажливо;
Сорока - білобока - непосидюча, говорить швидко - скрекоче;
Крук - поважний, говорить повчально.
III. Підсумок уроку, оцінювання знань
1. Визначення головної думки казки.
Яка головна думка казки?
Що у ній засуджує автор?
2. Продовж думку: " Казка навчає цінувати розсудливість, ..., ..."
IV. Домашнє завдання
Скласти тестові завдання до казки "Біда навчить".
Читати в особах.
Відповідати на запитання, які містяться в підручнику.
Повідомити цікавинки про птахів з вивченого твору.
Самостійно прочитати казку " Хлопчик Валь".
3. Тема. Добре роби, добре й тобі буде
Матеріал уроку. Михайло Слабошпицький "Хлопчик Валь"
Мета. Удосконалювати техніку читання прозових творів, насичених діалогами; виробляти навички чіткої і виразної вимови; вчити голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб; виховувати любов до братів наших менших.
Обладнання. Портрет М. Слабошпицького, картки зі словами, сюжетні малюнки, сигналки.
Методи: евристична бесіда, робота в групах.
Хід уроку.
І. Мовна розминка
1. Гра "Знайди зайве слово" (усно)
Собака, кіт, мавпа, кінь, корова.
Вчитель, лікар, продавець, сестра, директор.
Добрий, байдужий, хороший, сердечний, щирий.
Веселий, солодка, смачний, розумний, чарівний.
2. Читання гнізд споріднених слів. Які слова "ховають у собі" два слова?
Добро - друг
Добрий - друзі
Доброта - дружній
Добріший - дружити
Добродушний - дружелюбний
II. Підготовка до вивчення нового тексту
Послухайте текст про тварину.
Впізнайте її, визначте, який це текст - науково - популярний чи художній.
"На думку вчених, усі породи цієї тварини, які є зараз на Землі, походять від свого дикого предка - вовка, 10, а може 15 тисяч років тому, почали ловити вовченят. Спочатку для того, щоб з'їсти, коли підростуть. Поступово окремих вовченят залишали і приручали. Можливо тому, що людям подобалися ці сильні і розумні звірі. Завдяки доброму нюху, слуху і спритності ці приручені тварини допомагали людям полювати. Пройшли сотні років, і цих приручених вовків стали називати по - іншому, бо вони стали уже свійськими. Вони охороняли житло людей, стерегли посіви і стада, возили вантажі у снігах, служили на кордоні, були вірними і відданими друзями. Людиною виведено більше 300 порід цих тварин: великих і маленьких, волохатих і майже голих, мисливських, службових, кімнатних. І усі вони дарують нам те, що є найдорожчим у світі - свою дружбу і відданість, приносять нам багато радості"
- Хто ці тварини? Як ця тварина зв'язана з новим текстом?
III. Визначення теми і проблеми уроку
(За записами на центральній дошці визначити тему і завдання сьогоднішнього уроку читання. Діти розмірковують в парі, висловлюють свої думки по черзі).
IV. Опрацювання казки
Про автора (діти читають повідомлення з підручника і додаткової літератури, узагальнюють почуте).
Словникова робота.
Читають діти слова за вчителем і пояснюють зрозумілі слова, вчитель допомагає.
Найзаповітніше,
віддані,
полагіднішав,
потоваришувати,
переповісти,
кривдника,
замшілий.
Читання казки учнями мовчки.
Перевірка розуміння самостійно прочитаного тексту у вигляді тестування. (Самооцінка).
Тест.
1. Яке найзаповітніше бажання було у хлопчика?
а) мати цікаву книжку
б) мати розумного собаку
в) мати багато друзів
2. Кого зустрів хлопчик у лісі?
а) собаку
б) диких тварин
в) Гнома - чарівника
3. Яким був собака, котрий з'явився перед хлопчиком?
а) великим і волохатим
б) маленьким і волохатим
в) великим, чорним
4. Чому собака жив самотньо в лісі?
а) він любив бути самотнім
б) утік від жорстокого хлопчика
в) заблудився і не міг повернутися до господаря
5. Як склалися відносини між хлопчиком Валем і собакою?
а) вони стали грати у футбол
б) вони інколи зустрічалися у дворі
в) вони стали друзі - нерозлийвода
6. Що засуджується у казці?
а) неслухняність
б) байдужість
в) жорстокість до тварин
5. Вправи на розвиток швидкості читання
а) вибіркове читання
- Що хлопчик знав про собак?
Як Гном пояснив, для чого він живе?
Прочитайте розповідь Гнома про собаку, який самотньо жив у лісі.
Що Гном розповів собаці про хлопчика?
Прочитайте, як стали жити Валь і собака.
б) гра " Закінчіть порівняння, користуючись текстом"
Зелений вус, схожий ...
Яскравий, мов ...
Очі світилися, як ...
Ніс схожий ...
6. Характеристика дійових осіб (робота в групах).
гр. хлопчик Валь (маленький, сіроокий, читає книжки, добрий, чемний, має добре серце);
гр. Гном - чарівник (найстаріший, найдобріший, знає людську мову, мову рослин і тварин, живе, щоб виконувати бажання);
гр. собака (самотній, великий, волохатий, розумний, відданий друг) Завдання в зошиті (2, 3)
6. Презентація виступів, перехресні додаткові запитання
- Доведіть, що це казка.
Що таке літературна казка?
Охарактеризуйте хлопчика, у якого була собака. І т. д.
7. Обговорення і визначення головної думки казки (кор. сигналками: +згоден; -не згоден; ! хочу доповнити;? у мене є запитання).
V. Підсумок уроку, оцінювання
Які епізоди казки вам особливо сподобалися? Чому? Коли ви хвилювались, а коли раділи? Серед ряд сюжетних малюнків виберіть ті, які стосуються нашої проблеми сьогоднішнього уроку. (Малюнки про догляд за тваринами, дружбу між людидою і твариною).
VI. Домашнє завдання
Виконати завд. в зош. 4, 5 (б); дати відповіді на запитання в підручнику; самостійно прочитати казку "Жевжик".
4. Тема. Сміливість - половина перемоги
Матеріал уроку. Всеволод Нестайко " Жевжик"
Мета. Вчити стежити за логікою описуваних подій; орієнтуватися у структурі тексту; розвивати читацькі навички; вдосконалювати уміння стисло переказувати; виховувати повагу до сміливих людей.
Обладнання. Картки зі словами, словник школяра, сигналки, папки читача.
Методи: евристична бесіда, "Мозкова атака".
Хід уроку.
I. Вправи на підвищення швидкості читання і розвиток мислення. Гра " Хто це"
Дивує, змінює, перетворює, чарує, чаклує-... (чарівниця)
Майструє, підковує, виготовляє, розплавляє, кує - ... (коваль)
Обмірює, шиє, кроїть, перешиває, ріже - ... (кравець) - Де ви зустрічали таких людей?
Читання прислів'я на одному мовному подиху.
Дарма, що гора висока: наважишся -- подолаєш. Дарма, що ворог сильний; Насмілишся -- переможеш. Як ви розумієте це прислів'я?
Чи можна дане прислів'я віднести до теми і проблеми сьогоднішнього уроку? (граємось у " Мікрофон")
II. Повідомлення теми уроку
- Цій темі і проблемі присвячено казку Всеволода Нестайка " Жевжик".
III. Опрацювання казки В. Нестайка " Жевжик"
1. Робота над заголовком.
Чи доводилось вам чути слово " жевжик"?
Прочитайте пояснення слова після твору. Яким ви собі уявляєте цього героя?
2. Словникова робота.
(Читання слів " луною" за вчителем; " луною" за сусідом по парті; пояснюють значення слів, добираючи синоніми, користуючись словником школяра)
Химерні шануйся, аніскілечки, чудернацькі заторохтів, недугою тероризують, дивовижні, Пшик, Кривоший, Закаблук, Здоровило
- Які слова, серед них, синоніми? Чому деякі слова записані з великої букви?
3. Робота в парі.
(Учні отримують картку, де записані слова, їх треба з'єднати з тлумаченням, яке правильне)
Ламана лінія - зигзаг
Людина, що лікує, застосовуючи засоби народної - нікчема
медицини, замовляння
Людина з незвичайними уподобаннями, особливими звичками - дивак
Відбиття нападу, відсіч нападників - відкоша
Людина, яка ні на що не здатна, непотрібна - знахарка
Оцінювання пари (на вибір)
Ознайомлення з твором (читають кращі читці класу). Запитання до класу (3 напрямки):
- Де відбувалися події?
- Хто дійові особи казки?
- Назвати негативних героїв казки. Чим саме вони, на вашу думку, негативні?
Вибіркове читання. Робота над змістом. ("Мозкова атака").
- Прочитайте, де і коли народився Жевжик?
- Що дізналися про бабу Горобчиху?
- Як виглядав казковий хлопчик?
- Чому баба Горобчиха дала йому таке ім'я? Хто були його батьки?
- Прочитайте, якої вдачі був Жевжик?
- Знайдіть пояснення імен жителів села. Як вони характеризують їхні вдачі?
- Прочитайте описи тих, хто тероризував село?
- Чому диваківці не могли дати відсіч бандитам? Як вони самі це пояснювали?
- Прочитайте, як Жевжик почав давати відкоша бандитам.
- Як його вчинок вплинув на диваківців? Прочитайте опис втечі бандитів.
- Поміркуйте, чому Жевжик зник? Де він з того часу оселився?
- Зачитайте прислів'я, чого вони вас навчили?
7. Вправи на розвиток швидкості читання. Гра "Хто читає швидше?"
- Знайдіть абзаци зі словами :
козі Мекекеші, твоя мама - Казка, вколов шилом одного і другого, Жевжик оселився.
Гра " Дочитай речення". "Він народився сонячного..."
"Волосся у Жевжика було ..."
"Ллє шануватися ...", " Недарма село ..."
" Аж раптом ...", " Виявилося, що ці..."
"Жевжик тихцем ...", " Коли з ворога ..."
" Побачивши таке ...", " Відтоді, малюючи ..."
Конкурс на кращий переказ казки (підготовка йде у групі, вибирають "казкаря").
Презентація (виступ) 4 "казкарів" (оцінюють інші групи).
IV. Визначення основної думки казки. Підсумок уроку
- Які якості хлопчика допомогли йому справитися з бандитами? Як його вчинок змінив життя жителів села?
- Чого вчить ця казка? У яких словах виражена головна думка? Прочитайте.
- Поміркуйте, що у творі казкове, а що нагадує життя?
- Порівняйте зміст казки і прислів'я, яке читали на початку уроку. Що у них спільного?
V. Оцінювання. Домашнє завдання
Виконати завдання в зошиті (на оцінку в журнал)
Прочитати казку " Як Солов'ятко вскочило в біду"
Скласти 5 запитань до однокласників щодо змісту і мети нової казки.
5. Тема. Хто співає з чужого голосу, той назавжди втратив свій власний
Матеріал уроку. Юрій Ярмиш "Як Солов'ятко вскочило в біду".
Мета. Удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання і усвідомлення прочитаного; збагачувати словник учнів, формувати оцінні судження; прищеплювати любов до рідного слова, мови; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання.
Обладнання. Малюнки птахів - героїв казки, картки зі словами, " Папка читача".
Методи: евристична бесіда.
Хід уроку.
І. Мовна розминка
- Хто більше знає слів - назв птахів, які починаються звуком [ с ].
Гра " Що птах робить?"
Сорока - ... (скрекоче), синиця - ... (цінькає), сова - ... (кричить, ухкає).
3. Робота зі скоромовкою.
(Учні читають скоромовку виразно напівголосно у помірному темпі; швидко; дуже швидко. Кілька учнів декламують скоромовку у різному темпі). Про кого йдеться мова у скоромовці? Чим утішається солов'їна сім'я? Має втіху Солов'їха: солов'ята всі у тата. Всі співучі, голосисті всі із хистом, всі артисти.
II. Повідомлення теми уроку
- Чому ми так часто згадуємо птаха - солов'я?
- Чи можете собі уявити соловейка, який співає, наприклад, як дрізд чи зяблик, а не свою чудову, дзвінку, мелодійну пісню?
- Чи можна такого птаха, який не знає своєї пісні, а співає лише чужі, називати соловейком?
- Сьогодні ми прочитаємо казку Юрія Ярмиша про те, " Як Солов'ятко вскочило в біду".
III. Опрацювання казки
1. Первинне ознайомлення зі змістом твору.
- Про кого йдеться мова у цьому творі? Це казка? Чим Солов'ятко відрізнялося від інших птахів?
2. Підготовка до самостійного читання казки.
Вправи на миттєве сприймання слів. Гра " Прочитай і утвори пару" (На дошці висять малюнки птахів: соловейко, вівчарик, зяблик, дрізд, очеретянка, мухоловка, іволга, вівсянка. Учитель на картках - блискавках показує ці слова. Діти повинні знайти відповідний малюнок, під яким учитель прикріплює картку зі словом.)
Повідомлення інформаційної групи " Цікавинки із життя птахів".
Читання колонок слів.
Здібне підхопили знаменитих
нечувані прощальний захоплювалися
обімліло рознеслася погоджувалася
засвистів дзвінкоголосий незадоволений
До яких частин мови відносяться ці слова?
Уточнення лексичного значення слів:
Утне - тут: заспіває.
Митець -- той, хто майстерно виконує що -- небудь.
На один лад -- одноманітно, однаково.
Повторне читання один одному напівголосно, готуючись до штурму запитань.
Робота над змістом твору ("Мозковий штурм").
- Чим здивувало Солов'ятко птахів лісу? Чому спочатку всі птахи захоплювалися співом співака?
- Чому батьки - Солов'ї не віддали Солов'ятка в науку до майстра?
- Як проминуло літо у Солов'ятка? Чому він вирішив дати останній концерт?
- Як зустріли співака слухачі? Прочитайте, як птахи відгукувалися про спів
Солов'ятка. Що вони усі засуджували?
- Що побачив Соловейко в рідному лісі?
- Прочитайте, що сказав співцю Соловей Дзвінкоголосий? Чому Солов'ятко вскочило в біду?
7. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Читання окличних речень.
б) Скільки разів на ст. 104 автор вжив слово "Солов'ятко"?
8. Робота в групах.
Складання плану казки.
Творчий переказ частин казки.
Детальний переказ " Прощальний концерт Солов'ятка" від імені якогось
птаха - глядача.
Детальний переказ " Слава Солов'ятка" від імені І особи.
IV. Визначення головної думки казки
- У чому головна думка казки? Чи тільки птахів вона стосується?
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання
- Чого навчила вас ця казка? Яких людей описав автор, створивши образ Солов'ятка? Які рядки казки можуть бути їм, як повчання?
- Любіть, шануйте , вивчайте рідну мову, українську пісню, нашу історію. Вони -- наша гордість. І пам'ятайте слова однієї мудрої людини: " Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім'я людини".
Д/з Підготуватися до позакласного читання з теми " Літературні казки"; повторити вивчений матеріал.
6. Позакласне читання. Тема. Літературні казки
евристичний урок шкільний казка читання
Мета. Сприяти формуванню читацьких смаків; розширювати читацькі інтереси учнів; заохочувати до читання довідкової літератури; розвивати правильність, обґрунтованість і вмотивованість орієнтування учнів у книжках; працювати над розвитком повноти, точності, емоційності висновків і суджень про прочитане, уміння учнів опертися при відповіді на текст книжки, використати ілюстрації й увесь навчальний досвід, знання і уміння.
Обладнання. Портрети відомих казкарів світу; ілюстрації до казок; виставка книжок; малюнки дітей до прочитаних творів.
Хід уроку.
Повідомлення теми та мети уроку. (Оформлення: запис теми, портрети відомих казкарів, виставка книг і малюнків до прочитаних творів)
Актуалізація читацького досвіду школярів
1. Робота з виставкою прочитаних книг.
Бесіда.
- Книжки яких авторів представлені на виставці?
- Які назви мають книжки?
- Твори яких жанрів вони містять?
- Чи є на виставці книжки - збірки?
- Чому ці книги у вас викликали такий інтерес?
2. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до прочитаних вдома творів.
III. Активізація читацького мислення
Літературний концерт казок. (Парти розміщені колом, а артист (учень) стоїть в центрі з мікрофоном і розповідає літературну казку. Після виступу діти аплодують. Силою оплесків дають оцінку за гарну, цікаву, змістовну, емоційну розповідь).
Підсумок читацької діяльності учнів. Оцінювання за допомогою глядачів (учнів).
IV. Розширення читацького досвіду школярів
1. Знайомство з новим твором. Василь Чухліб казка "Пісня тоненької очеретини". (Хрестоматія школяра "Українські літературні казки", Київ 2002 рік).
а) Біографія автора. Народився Василь Васильович Чухліб на Чернігівщині у 1941 році. Середню школу закінчив у місті Острі. Саме в цей час районна газета надрукувала перший вірш хлопця, а після закінчення школи його запросили на роботу до редакції цієї газети. Пропрацювавши там декілька років, юнак вступив до Київського педінституту і здобув диплом викладача мови та літератури. Деякий час працював вчителем.
Істрія виходу у світ першої книжки молодого письменника дещо незвичайна. Сталося так, що на початку сімдесятих років газета "Правда" надрукувала декілька новел Василя Чухліба. Вони привернули увагу працівників редакції журналу "Малятко". Василю Васильовичу було запропоновано підготувати кілька оповідань для дітей. Згодом із творів, надрукованих у цьому журналі, склалася збірочка "Хто встає раніше".
З того часу письменник потішив дітей не однією книжкою: "Безкозирка", "Тарасикова знахідка", "Чи далеко до осені", "Пісня тоненької очеретини", "Пілотка лісових горіхів" та інші.
Спільним рішенням Міністерства України у справах преси та інформації і президії ради Спілки письменників України Василю Чухлібу було присуджено премію імені Лесі Українки у 1996 році Помер письменнику 1997 році.
б) Читання мовчки з метою аудіовізуальної перевірки.
в) Учні вислуховують 6 завдань змішаного типу і вибирають правильні, на їх думку, відповіді, які записані на дошці.
Тести.
1. Дії відбувалися:
а) на болоті
б) в степу
в) в небі
2. Вкажи групу головних героїв казки
а) Жаба, Бугай, Соловей, Деркач, Кулик
б) Чапля, Жаба, Деркач, Сова, Кулик
в) Жаба, Чапля, Бугай, Деркач, Кулик
3. З ким розмовляла Очеретинка?
а) з Жабою б) з Сонцем в) з Вітром
4. Якою була пісня Очеретянки?
а) тоненькою і ніжною б) ніжною, сонячною в) тоненькою, ніжною
5. Хто ж найкраще співав на болоті? а) Кулик б) Очеретянка в) всі
6. Коротко опиши своє міркування: хто ще повинен пробудитися для своєї пісні? (Колективне обговорення відповідей, самооцінка учнів).
V. Підсумкова бесіда, завдання додому
Які твори і яких авторів вам найбільше сподобались?
Чим схожі і чим відрізняються почуті нами твори?
Що повчального ви взяли для себе?
Які вчинки героїв викликали у вас позитивний настрій і задоволення?
Тема наступного уроку позакласного читання "Княжа Україна". Завдання: читати твори про історію України давніх часів.
Література: ж. " Барвінок" № 1 - 12 ,2005 року; збірка творів " Моя країна - Україна" , Харків 2004 рік; хрестоматія для школяра " Історія України" та інші.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Форми профорієнтаційної роботи з дітьми молодшого шкільного віку. Дослідження уявлень дітей про професійну діяльність. Способи оптимізації знань дітей молодшого шкільного віку щодо світу професій. Методика проведення уроків, бесід, ігор, вправ та занять.
курсовая работа [84,2 K], добавлен 12.12.2014Приклади схем проведення уроків за темами: ступені порівняння якісних прикметників, вживання апострофа, творчість Івана Франка, Леся Українка "Тиша морська", виразне читання віршів Т.Г. Шевченка, прикметник як частина мови та ін. теми.
курсовая работа [35,9 K], добавлен 24.11.2008Характеристика процесу формування у дітей навичок читання. Особливості інтелектуального розвитку дітей молодшого шкільного віку. Рекомендації щодо створення оптимальних психолого-педагогічних умов розвитку читацької активності в молодшому шкільному віці.
курсовая работа [591,0 K], добавлен 17.04.2014Теоретичні основи бесіди як методу навчання в початковій школі. Основні види бесіди та їх характеристика. Вимоги до проведення бесіди на уроках природознавства. Діагностика та аналіз педагогічного досвіду вчителів на прикладі ЗОШ №54 міста Львова.
курсовая работа [83,9 K], добавлен 14.11.2010Визначення основних завдань читання в молодших класах. Аналіз психолого-педагогічних особливостей проведення уроків читання в початковій школі, дослідження їх змісту. Розгляд дидактичної структури уроку читання із зазначенням конкретних прикладів роботи.
курсовая работа [55,6 K], добавлен 09.04.2015Теоретичні і загальнометодичні засади пояснювального читання як методу навчання в умовах білінгвізму, залежність способу викладання від мовленнєвих особливостей національності учнів. Несвідоме засвоєння словникового запасу дітей молодшого шкільного віку.
реферат [22,2 K], добавлен 17.06.2011Застосування інтерактивних методик і певні вимоги до структури уроку. Значення оцінювання навчальних досягнень учнів і самих занять. Приклади прийомів оцінювання знань. Застосування череди методик для перевірки якості сприйняття матеріалу учнями.
контрольная работа [14,0 K], добавлен 17.12.2009Нетрадиційний урок як одна з форм навчання, огляд різних форм нетрадиційного викладання. Мета і зміст нестандартного підходу до проведення уроків образотворчого мистецтва в початкових класах. Методика та практичний приклад проведення нестандартного уроку.
курсовая работа [997,8 K], добавлен 08.04.2016Резерви у методичних пошуках ефективності уроку читання. Розкриття сутності інтерактивних технологій, їх застосування в роботі з учнями молодшого шкільного віку. Психолого-педагогічні основи формування читацьких інтересів в молодшому шкільному віці.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 15.11.2012Визначення, види, загальна характеристика фізичних рухів, їх значення. Техніка навчання стрибкам з місця, у висоту і довжину; розподіл навантаження. Особливості виконання стрибків дітьми молодшого шкільного віку. Методика навчання вправ з стрибків.
курсовая работа [873,7 K], добавлен 26.09.2010