Односкладне речення
Узагальнення знань учнів про односкладні речення за допомогою комп’ютерно-орієнтованої технології, аналіз їх виражальних можливостей у художніх творах. Способи вираження головного члена речення. Односкладні речення з головним членом присудком чи підметом.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 01.02.2011 |
Размер файла | 28,0 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Односкладне речення
Українська мова 8 клас
Шеремета Т.А. - вчитель І категорії
Мета: узагальнити знання учнів про односкладні речення за допомогою комп'ютерно-орієнтованої технології, формувати вміння розрізняти види односкладних речень; виховувати повагу до влучного і точного слова; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: рівневі картки, комп'ютерна програма, мультимедійна дошка.
Структура уроку:
1. Організаційний момент ( І хв.)
2. Відтворення і корекція знань ( 5 хв.)
3. Оголошення теми, мети уроку ( 4 хв.)
4. Узагальнення і систематизація знань ( 30 хв.)
5. Підсумок уроку (3 хв.)
6. Домашнє завдання ( 2 хв.)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Відтворення і корекція знань.
Бесіда за запитаннями:
- Які речення є односкладними, які двоскладними.
- На які групи поділяються односкладні речення?
- Як називається речення з головним членом підметом?
- Назвіть види односкладних речень з головним членом присудком?
- Чим може бути виражений присудок у безособових реченнях.
На мультимедійній дошці висвітлена таблиця, діти визначають способи вираження головного члена:
Типи односкладних речень.
Способи вираження головного члена.
Типи односкладних речень |
Способи вираження головного члена |
Приклади |
|
Означено-особові (художній і розмовний стилі) |
1)дієсловом у формі 1-ї або 2-ї особи тепер.чи майб.часу дійсн.способу; 2)дієсловом наказ.способу(дія конкрет- ної особи, предмета) |
1)Для добрих друзів відчиняю дім і маю серця щиру нагороду.(А.Малишко) 2)За правду, браття, єднаємось щиро(Леся Українка).Ходімте в сад. Я покажу вам сад.(М.Вінграновський) |
|
Неозначено-особові (художній стиль) |
)дієсловом у формі 3-ї особи множини тепер.чи майб.часу або у формі множи- ни мин.часу(дія неозначеної особи) |
Дзвонять у всі дзвони(А.Шиян) Гей, рубали ворогів та по всіх фронтах (П.Тичина) |
|
Узагальнено-особові (художній, розмовний стилі) прислів'я і приказки |
дієсловом у формі 2-ї особи однини (рідше - в інших особах); (дія узагальненої особи) |
Що посієш, те й пожнеш. Золоті гори обіцяє. Як дбаємо, так і маємо. Дарованому коневі в зуби не дивляться(Нар.творч.) |
|
Безособові (художній, розмовний стилі) |
1)безособовим дієсловом; 2) особовим дієсловом у безособовому значенні; 3) дієслівною формою на -но,-то; 4) словом нема(є) 5) предикативним прислівником; 6) інфінітивом. |
На сході вже світає(І.Нехода) 2)Вітерцем дихнуло з долини. 3)Хай слово мовлено інакше - та суть в нім наша зостається(П.Тичина) 3)Хай слово мовлено інакше - та суть в нім наша зостається (П.Тичина) 4) Літа вже немає, сніг, дими навколо. 5)Прикро, геть нікудишньо стало на душі. (О.Гончар) 6) Писати тільки правду.не зраджувати її ні за яких обставин.(О.Довженко). |
односкладне речення підмет присудок
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні проводимо заняття з використанням комп'ютерно-орієнтованої та мультимедійної технології. Ми повинні узагальнити знання про односкладні речення, навчитися правильно використовувати їх у мовленні, аналізувати виражальні можливості односкладних речень у художніх творах.
Для активної роботи на уроці ми об'єднаємось у 3 групи.
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
1 етап.
І група працюватиме за комп'ютером з метою перевірки знань про односкладне речення над такими завданнями:
1. Виділіть речення в такому порядку:
1-означено-особове, 2-неозначено-особове, 3 - узагальнено-особове
По радіо повідомляють про готування польоту на Місяць ракети-автомата.
Лови летючу мить життя!
Добре діло твори сміло.
2.Виділіть присудок у безособових реченнях у такому порядку:
1) безособове дієслово; 2) дієслівна форма но -но, -то 3) неозначена форма дієслова; 4) прислівник; 5) слово нема (не було, не буде)
Темної ночі перевезено його в темний покій. Надворі вже зовсім розвиднілось. Серед цієї юрби не було сумних. Неспокій серця не вкласти в простеньку арію. Чудово, просторо й радісно на придеснянських луках.
3.Виділіть речення, в якому дієслово бути виступає зв'зкою біля прислівника.
а) У степу було тихо
б) Усе було повито серпанком
в) Такого видовища ще не було
г) Було їм страшно від розмов
4.Виділіть граматичну основу односкладного речення
Нехай любові віковічне диво катропом пахне.
В повітрі пахне пожовклим листям.
5. До поданого речення доберіть синонімічне безособове.
Обабіч дороги посаджені яблуні.
а) Обабіч дороги посадили яблуні.
б) Обабіч дороги посаджено яблуні.
в) Обабіч дороги посадимо яблуні.
Діти які справилися із завданням і хочуть підвищити свій рівень, виконують додаткові завдання (додаток 1).
ІІ група працює з картками.
КАРТКА № 1
Перебудуйте двоскладні речення на односкладні.
Вона ніколи не буде співачкою. Ви повинні прочитати всю книгу. Хтось почав стукати у вікно. Сонце було яскравим.
КАРТКА № 2
Перебудуйте односкладні речення на двоскладні.
У мене немає цієї книги. Будь лаконічним у висловлюваннях. Йому зовсім не хотілось виступати. Не знищити ніколи наш народ.
КАРТКА № 3.
Переробіть двоскладні речення у називні.
1.Рясно вродили яблуневі сади. 2.Рання золота осінь розгулює лісами.3.Ночі стали прохолодними. 4. Великі яскраві зорі звабливо мерехтять. 5.Чумацький шлях таємниче манить у незвіданий світ.
КАРТКА № 4
Переробіть двоскладні речення у безособові з інфінітивами.
Зразок: Він не зможе відповісти на це питання. Йому не відповісти на це питання.
1.Ти ніде не знайдеш цієї книги.
2.Я хочу поїхати в Крим.
3.Ви не повинні спиратись на поручні.
4.Вогонь буде бушувати до ранку.
5.Ти повинен зайнятися справою.
КАРТКА № 5.
Переробіть двоскладні речення у безособові.
Зразок: Сонце випалило траву - Сонцем випалило траву.
1.Повінь поглинула прибережні городи.
2.Течія віднесла човен у море.
3.Вітер розмів листя по дорозі.
4.Промінь освітив обличчя.
5.Хвиля розбила скриню об скелю.
КАРТКА № 6
Замініть неозначено-особові речення безособовими.
1.У фізичній лабораторії створили новий прилад.
2.Зовсім недавно відкрили нову планету.
3.Нам забороняють виходити на вулицю.
4.Новобранців постригли дуже коротко.
3 група працює з вчителем з метою визначення рівня засвоєння знань з даної теми.
1 учень із 3 групи працює біля дошки.
Завдання: Переписати, підкреслити граматичну основу. З'ясувати вид односкладних речень.
1.Люби життя у боротьбі щоденній!(Л.Забашта)
2.Світає.Тане морок в небосхилі. (М.Сингаївський)
3.Од згадок так сонячно й крилато.(В.Сосюра)
4.Весною в селі встають рано(Г.Тютюнник)
Решта учнів працює із вчителем і мультимедійною дошкою.
На мультимедійній дошці завдання:
Випишіть у табличку спочатку номери означено-особових, а потім - неозначено-особових речень.
1.Хочеш дізнатися значення слова амбідекстр? 2.Спробуй написати речення спочатку лівою, а потім правою рукою. 3.Відчуваєш різницю? 4.Якщо ні, то ти амбідекстр.5.Так називають лівшу і правшу одночасно. 6.Лівшу у нас ще величають шульгою. 7.Раніше всіх вчили діяти лише правою рукою, караючи непокірних „шульг”. 8.Сьогодні ж навіть створюють спеціальні побутові прилади. Розраховані на лівш та амбідекстрів. 9.Вони становлять 5-9 відсотків усього населення нашої планети.
Речення № |
||||||||||
Букви |
1-е3-е5-р7-о9-а
2-м4-к6-с8-н
* Підставте букви і прочитаєте прізвище автора вислову: „Лише людина може здійснити неможливе”.
- Перевірка виконання роботи біля дошки.
Після виконання завдань групи міняються місцями.
2 етап.
І група працює з картками.
КАРТКА № 1
Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім - безособових. Підкресліть головні члени речення. Вставте пропущені букви.
1.Чимало обрядів в Україні пов'язано з народж...нням дитини. 2.У першій куп...лі, наприклад, використовували свячене зіл...я або свячену воду. 3....купану дитину о...сушували коло печі. 4.Особливого знач...ння надавалося особам кумів. 5.За кумів кликали когось з далекої родини або односельців. 6.Під час хрещ...ння у церкві д...тині давалося ім'я. 7.На хрещ...ння не можна було пр...ходити з порожніми руками.
Речення № |
||||||||
Букви |
1-03-05-р7-й
2-в4-п6-а
* Підставте букви і прочитаєте прізвище відомого українського дослідника народних обрядів та звичаїв.
КАРТКА № 2
Підкресліть граматичні основи. Випишіть у табличку спочатку номери називних речень, а потім речень, які не належать до односкладних називних.
1.Курява, спека. 2.Людей у церкві повно. 3.Очі такі сердиті у його. 4.Ліс, поле, місяченько, зорі...5. Вечір. 6.За садком підіймається місяць. 7.Природа, свята краса, божественна! 8.Великодні святки Юрія. 9.Світає. 10.Холодно, свіжо зробилось надворі.
Речення № |
|||||||||||
Букви |
1-03-и5-т
2-в4-с6-т
7-а8-п9-н
10-я
Підставте букви і прочитаєте псевдонім Павла Губенка - відомого гумориста, автора „Мисливських усмішок”.
КАРТКА № 3
Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім - означено-особових.
1.Нехай витремо дрібні сльози, заплакані очі...2.Не ховайте скарби ваші, нерозумні люди, не закопуйте у землю.3.Бо й тут, мабуть, не спитають про матінку рідну. 4.Ой тобі ж бо, зоре, на небі сіяти, не у синіх горах доленьки шукати. 5.Обкрутити ланцюгами та й забрали до команди. 6.Згадаю тебе до схід сонця в неділеньку рано. 7.Тепер не мають і коли про теє споминати.
Речення № |
||||||||
Букви |
1-е3-г5-07-в
2-р4-л6-а
Підставте букви і прочитаєте назву найвищої гори в Україні.
КАРТКА № 4
Вставте пропущені букви та розділові знаки. Визначте тип односкладних речень. Варіанти відповідей запишіть у табличку. Означено-особові - 1; неозначено-особові - 2.
1.Н...си, н...си і затамуй в собі оці в...чірні хмари голубі. 2.До тебе йдемо, як до свого дому. 3.Прон...си мою душу ясну крізь світан...я і тишу й порошу. 4.Його хотіли троном залякати на нього слали муштру і гармати. 5.Собі удвох у пізній час щось гомонять. 6.На в'ялу скошену траву його поклали у стодолі заб...нтували груди кволі. 7.Не заздрю і духовно вбогим і хитро ситим в сон...ій тишині. 8.Не одну ще дорогу пройду у жит...і не одну подію душ...ю ізміряю. 9.Вам путівку на завтра пр...шлють. 10.Поділися з нами щастям горем...
Речення № |
|||||||||||
Відповідь |
|||||||||||
Букви |
11-а12-р
22-к21-с
Підставте букви і прочитаєте прізвище автора опери „Катерина” та популярної „Історії України-Русі”
КАРТКА № 5
Випишіть у табличку спочатку номери односкладних речень, а потім двоскладних.
1.Багато клопоту завдав Устим Кармалюк царському урядові. 2.У солдатах пробув Устим лише місяць і втік. 3.Кілька разів його ловили, кидали в тюрму. 4.Але йому завжди вдавалось втекти і повернутись у рідні місця. 5.Багато розповідали про допомогу Кармалюка бідним. 6.Одного разу селянин, залишившись без вола, орав поле коровою. 7.Аж підходить до нього Устим і дає гроші. 8.Купиш собі на ці гроші гарні воли. 9.Тому-то селяни завжди були на боці свого захисника.
Речення № |
||||||||||
Букви |
1-в 2-е 3-г4-е 5-л6-ц7-і8-ь9 - й
Підставте у табличку букви і прочитаєте прізвище автора вислову: «Розум схожий до здоров'я: той, хто ним володіє, його не помічає».
КАРТКА № 6
Визначте тип односкладних речень. Відповіді запишіть у табличку. Вставте пропущені букви та розділові знаки.
1.Напинайте рогожі вітрил. 2.Ле...ко і ясно л...жати в поплутаних травах.3.Чужі нездоланні долини! 4.Не радуйся чужому лихові. 5.Стрічали шану й страх здолавши багна пущі і вертепи. 6.Сім човнів ро...бить без розваги. 7.На сходах дому зуп...нись на мить... 8.На всьому світі не знайти рідні. 9.Поважна мова врочистих вітрил. 10.Раз оп...чешся другий - остер...же...ся. 11.Вранці вийшли з домів виногради зрівняти і зрубати оливні гаї. На осяяних схилах сон-зіл...я уже голубіє.
Речення № |
||||||||||
Відповідь |
||||||||||
Букви |
1-и3-т
2-с4-0
5-а6-м
Варіанти відповідей:
1) прост.двоскладне
2) означено-особове
3) неозначено-особове
4) узагальнено-особове
5) безособове
6) називне
Скористайтесь шифром і прочитаєте назву поезії Василя Стуса.
3 група працює за комп'ютером з метою контролю знань учнів з теми над такими тестовими завданнями. Для підвищення рівня знань з теми учні виконують додаткові завдання (додаток 2).
1. Укажіть, на які групи поділяються односкладні речення:
а) Прості, складні, неускладнені, неповні;
б) Безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;
в) З головними членами речення - підметом або присудком.
2. Знайдіть односкладне речення з головним членом-присудком:
а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого відра;
б) Повний місяць похиливсь над гаєм;
в) Вовчицею ніч за вікном чигала;
г) Не оплакуй ні мрій, ні згадок...
3.Виділіть означено-особове речення.
а) Їхали довго душними вулицями;
б) Цілую всі ліси;
в) Ой, поділять тебе, земле, поділять;
г) Кирила повели на край міста.
4. Вкажіть узагальнено-особове речення
а) Прилітають до нашого поля із далеких країв журавлі;
б) У двері стукають;
в) Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю;
г) За добро добром платять.
5. Позначте називне речення.
а) Немає пісні без любові;
б) Людська творчість - це найбільша мука;
в) Життя без книги - це хата без вікна;
г) Пізнє літо.
6. Позначте безособове речення, головний член якого виражений безособовим дієсловом.
а) Писати тільки правду;
б) А слова дружнього за гроші не купити;
в) Поволі визорювало;
г) Вже заволочено серпанком сіреньким небо.
2 група працює з вчителем.
1 учень з цієї групи працює біля дошки.
Завдання. Зробити повний синтаксичний розбір речення.
Опустіться, тихі зорі, синові під вії (В.Симоненко).
З сухого дерева добре вогонь класти.(Народне прислів'я.)
Решта учнів працює з учителем.
На мультимедійній дошці уривки з віршів.
Прочитати, пригадати авторів віршових уривків. Визначити типи односкладних речень.
1.Учітесь читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
2.Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур'ян!
3. Возвеличу
Малих отих рабів німих!
Я на сторожі коло їх
Поставлю слово.
4. Нема на світі України,
Немає другого Дніпра.
- Подані двоскладні речення перебудувати на односкладні безособові та синонімічні іншого виду.
Кущ омитий чистою росою. Сміхом-жартом село заметене. Зайвих не хочемо ми слів. Так гарно пахне спечена картопля. Я не міг заснути довго не міг заснути.
- Перевірка виконаного завдання біля дошки.
3 етап.
3 група виконує завдання на картках.
КАРТКА № 1
Вказати односкладні речення, визначити тип кожного.
Сірий ранок. Тихо скрізь. Небо хмарою повито. Одне слово, летимо через Гімалаї. Сяйво снігів. Сліпучість небес. Чистота вічності. Повсюди повно сонця і тіней.
КАРТКА № 2
Переписати, вставляючи пропущені букви. Підкреслити граматичну основу. З'ясувати вид односкладних речень.
Люби ж...ття у боро...ьбі щоденній! Не благайте у долі лиха. Не можна зловити вогонь. З Тарасом в...сти не раз ро...мову, напам'ять вчить могутній вірш його. Візьми свої тр...воги і йди вп...ред наперекір біді.
КАРТКА № 3
Переписати. Підкреслити граматичну основу. З'ясувати вид односкладних речень.
Світає. Тане морок в небосхилі. Так спокійно і прозоро в синім парку над Дніпром. Насіння вітерцем далеко понесло. Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. Здавна вербу вважали священним деревом.
КАРТКА № 4
Визначити тип односкладних речень Підкреслити граматичну основу.
Від щастя не втікають, його доганяють. На вигоні палили вогнище. Видно між ложками ополоник. Дніпрові судилось розбити ярмо крижаної тюрми. Вербові гілочки клали у воду для купання хворої дитини. Землею рідною живу у бурях, снах і наяву.
КАРТКА № 5
Підкреслити граматичну основу. Вказати речення двоскладні і односкладні.
Я бачу в людині кожній оту найбільшу щедроту роздарювати серце своє. Вірю завжди в широчінь океанну серця вразливого, серця людського. Втомилось моє серце колотати,терплю і мовчки прокладаю шлях.
2 група працює за комп'ютером, виконуючи тестові завдання.
1. Серед поданих речень визначте називні:
а) Вишневий сад
б) Усмішка у неба прекрасна
в) Околиця міста
г) В саду сутеніє
2. Виділіть безособове речення, головний член якого виражений прислівником:
а) Немає на світі нічого страшнішого за нелюдяних людей
б) Зал залито яскравим, сліпучим світлом
в) Чогось мені на душі так погано
г) Концерт закінчено.
3. Знайдіть означено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у І особі множини наказового способу.
а) Пливу по хвилі споминів
б) Забуду моря віщий шум
в) Все квапилось із „ніколи” й „ніколи”
г) За правду, браття, єднаймось щиро.
4. Вкажіть безособове речення, головний член якого виражений дієслівною формою на - но,
а) На вулицях, нагрітих за день, було не холодно
б) І справді було гарно на ниві!
в) В листі до мене дуже хвалено і той ліс, і лісникову сім'ю, сім'ю,співаків і музик
г) На душі сиро, самотньо.
5. Виділіть узагальнено-особове речення
а) В злагоді з совістю хочу жити
б) Вчись не до старості, а до смерті
в) Сійте вчасно - матимете рясно
г) Я шукаю в людях хороше
6. Визначте граматичну основу речень
а) Вчителя й дерево пізнають з плодів.
б) Стою над урвищем у ночі на краю.
7. Виділіть односкладне речення
а) Пахне в'ялою травою, квітами
б) Віхоть соломи пахне житом, літнім полем.
8. Укажіть, за якою ознакою розрізняються односкладні речення з головним членом у формі присудка:
а) За часом дієслова
б) За способом дієслова
в) За способом, часом, особою, числом дієслова
г) За значенням речення.
9. Вкажіть неозначено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у множині минулого часу.
а) Присвистують, пристукують, ще пустяться в танець
б) Там зброю вміють у руках тримати
в) Чи хоч пучечок тої калини мені на груди покладуть
г) Той монастир недавно збудували.
Якщо діти бажають підвищити свій рівень, вони виконують додаткові завдання (додаток 3).
1 група працює з вчителем.
- Чому узагальнено-особові речення широко вживаються в прислів'ях та приказках.
Завдання.
Записати якнайбільше прислів'їв та приказок, які є узагальнено-особовими реченнями.
1 учень біля дошки виконує завдання.
- Побудуйте невеличкий діалог, використовуючи означено-особові речення.
Чому такі речення зручні для усного спілкування.
На мультимедійній дошці вірш В.Чабаненка „Батьківський поріг”
Благословенний батьківський поріг!
Це перед ним важку знімаєм ношу
І струшуєм житейську припорошу,
З далеких повертаючись доріг.
Пропащий син, що в серці не зберіг
Отця свого напутнє добре слово,
Що зайдою ступа дурноголово
На зчовганий чужий йому поріг.
Завдання. Визначити односкладні речення, скласти словниковий диктант за текстом вірша.
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання:
Для 3 групи: виписати з художнього твору по одному прикладу кожного виду односкладних речень
Для 1 групи: скласти невеличкий пейзажний опис з односкладних речень.
Для 2 групи: виписати з художньої літератури безособове речення і виконати його синтаксичний розбір.
Додаток 1
Побудуйте з дієсловом спати означено-особове та неозначено-особове речення..
Доберіть до поданих двоскладних речень синонімічні безособові. Позначте граматичні основи.
1. Раптом повіяли степові пахощі. 2. Уся кімната заквітчана айстрами. 3. Весь день дитина веселилася. 4. Вартовий не має права покидати свій пост.
3. Перебудуйте подані речення в односкладні назви. Виділіть граматичні основи.
1. Тихо падає сніг. 2. Небо захмарене й сумне.
4. Випишіть граматичні основи поданих речень. У дужках вкажіть тип кожного речення, скориставшись позначеннями: 1 - односкладне означено-особове; 2 - односкладне неозначено-особове; 3 - односкладне називне; 4 - двоскладне неповне із пропущеним підметом; 5 - двоскладне неповне із пропущеним присудком; 6 - двоскладне повне зі складеним іменним присудком.
1. Небо глибоке, прозоре, блакитне (М. Івченко). 2. Вже де-не-де й димок із димаря (Л. Костенко). 3. Іду і мрію про щось (М Йогансен). 4. Зимовий вечір. Тиша (Я. Тичина). 5. По темних кутках сплять (В. Винниченко). 6. Старі люди говорили, що давно не пам'ятають такої теплої осені.
Додаток 2
1. Замініть перше двоскладне речення означено-особовим, а друге - не означено особовим. Виділіть граматичні основи.
1. Ви розкажете про це детальніше. 2. У косу дівчини вплетений бант.
2.Розгляньте безособові речення. Запишіть їхні головні члени в такому порядку: а) прислівник (зі зв'язкою чи без); б) дієслівна форма на -но, -то (зі зв'язкою чи без); в) неозначена форма дієслова; г) неозначена форма дієслова із прислівником (зі зв'язкою чи без).
1. Над пам'яттю простягнуто мости (В. Коротич). 2. А слова дружнього за гроші не купити (М Рильський). 3.І все на світі треба пережити {Л. Костенко). 4. На селі пусто (Марко Вовчок).
3.Запишіть в одному абзаці безособові речення, де головний член виражений дієсловом бути, а в другому -- ті, де бути виступає зв'язкою біля прислівника. Виділіть у реченнях граматичні основи.
1. Як весело було нам усім у ту мить (А. Яніта). 2.І не було алей на променад, ні вишуканих вин, ні пундиків, ні печив (Л. Костенко). 3. І справді гарно було на ниві (Л. Костенко). 4. Не було пориву і жалю (Л. Костенко).
4. Спищіть речення, зміст яких узагальнений. Підкресліть граматичні основи. У дужках зазначте, до якого типу речень вони подібні за способом вираження головних членів (двоскладне чи різновид односкладного).
1. Під лежачий камінь вода не тече (Нар. тв.). 2. Ніяк не втиснусь людські стосунки у рамки виключно ділові (О. Сенатович).
5. Замініть подані повні речення неповними.
1. Ранні пташки росу п'ють, а пізні пташки сльози ллють. 2. За ставом ростуть кучеряві верби.
Додаток 3
1. Прочитайте речення. Розгляньте їхні граматичні основи. Випишіть номери односкладних речень.
1. Не жартуй наді мною, будь ласка. 2.І без слів я тебе розумію. 3. Пригадаю усе до слова. 4. Найстрашніше, мабуть, тільки тиша карає… (З тв. В. Симоненка).
2. Випишіть граматичні основи поданих односкладних речень. У дужках вкажіть тип кожного речення, скориставшись позначеннями: 1 - означено-особове; 2 - неозначено-особове; 3 - узагальнено-особове.
1. Лежачого не б'ють (Нар. те.). 2. Пили каву з білою булкою (Б. Лепти). 3. Кожен ніжний рух сердечний В пісню срібну переллю (Олександр Олесь).
3. Розгляньте подану пару речень. З'ясуйте, яке з них двоскладне, а яке - односкладне безособове. Випишіть спочатку граматичну основу двоскладного речення, а потім -- односкладного.
1. Неоране поле жовтіє (В. Сосюра). 2. В очах жовтіє (Г.Квітка-Основ'яненко).
4.Випишіть головні члени поданих безособових речень. У дужках вкажіть спосіб їхнього вираження, скориставшись позначеннями: 1 - безособове дієслово; 2 - дієслівна форма на -но, -то; 3 -- неозначена форма дієслова; 4 - неозначена форма дієслова в поєднанні з присудковим словом; 5 - прислівник; 6 - слово нема (не було, не буде).
1. Ні твоїх снів, ні твоїх дум нам не забути, рідний краю (Б. Лепкий). 2. В тишині таємничої ночі мого щастя нема (Д. Загул). 3. На серці її немов кригу льоду посаджено (/. Франко). 4. Не можна затуляти сучасним життям життя тисячоліть (М. Семенко). 5. Трохи полегшало. Та сумно на душі (Л. Костенко).
5.Укажіть пропущений член у поданому неповному реченні.
А я ходжу. Рівним, розміреним кроком, через усю хату, з кутка в куток (М Коцюбинський).
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Речення як основна одиниця синтаксису. Ознаки виділення речення як лінгвістичної одиниці. Експериментальне дослідження перспективності у формуванні поняття простого речення на уроках рідної мови. Зміст роботи по формуванню поняття простого речення.
дипломная работа [89,4 K], добавлен 19.09.2009Лінгводидактичні основи формування комунікативної компетенції на уроках вивчення синтаксису простого речення. Компетентнісний підхід у мовній освіті. Сучасний стан викладання тем простого речення в основній школі (аналіз програми та підручника).
магистерская работа [144,9 K], добавлен 15.10.2014Аналіз теоретичних особливостей вивчення пунктуації. Підбір системи методів, прийомів та засобів навчання, що сприяють успішному формуванню пунктуаційних умінь та навичок в учнів. Розгляд вправ для засвоєння уживання розділових знаків у реченні.
курсовая работа [38,8 K], добавлен 28.10.2014Визначення поняття якості знань як педагогічна проблема. Метод проектів як освітня технологія. Перевірка впливу проектної технології на якість знань учнів початкової школи у процесі вивчення природознавства. Способи організації взаємодії учнів і вчителя.
курсовая работа [151,2 K], добавлен 08.10.2015Сутність педагогічної технології, орієнтованої на застосування і придбання нових фактичних знань. Аналіз MS Word, Excel, Access. Метод проектів як перспективна педагогічна технологія. Принципи вивчення дисципліни "Інформатика" за допомогою проектів.
курсовая работа [83,6 K], добавлен 29.03.2015Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009Мета уроку на тему "Основи технології писанкарства". Методичне оснащення уроку. Виконання різнорівневих завдань. Робота учнів в групах. Контроль знань учнів, взаємоперевірка, самоконтроль. Аналіз допущених помилок. Картки для індивідуального опитування.
конспект урока [57,8 K], добавлен 19.01.2012Сутність, засоби та педагогічні умови реалізації особистісно-орієнтованої технології у навчально-виробничому процесі. Розробка плану-конспекту уроку на тему: "Застосування пункту меню "Вставка" при роботі з документами. Використання об’єктів в документі".
курсовая работа [128,5 K], добавлен 06.04.2014Визначення сутності поняття "знання" у психолого-педагогічній літературі. Дидактичні умови підвищення якості знань учнів засобами нестандартних уроків. Вивчення та аналіз проблеми підвищення якості знань учнів у навчальному процесі сучасної школи.
курсовая работа [98,0 K], добавлен 19.11.2014Аналіз сучасних систем комп'ютерних математичних концепцій та їх можливостей. Особливість застосування їх в навчальному процесі та наукових дослідженнях. Сутність обчислювального режиму в Maple. Проведення навчання математиці школярів в програмі Derive.
статья [23,3 K], добавлен 18.08.2017