Гуманно-особистісна технологія Ш.О. Амонашвіллі

Принципи гуманної педагогіки. Теоретичні основи гуманно-особистісного підходу до дітей в освітньому процесі Ш. Амонашвілі. Толерантність у концепції гуманної педагогіки. Відкритий урок педагога. Уроки духовного життя по Ш.А. Амонашвілі "Сердцеведення".

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 11.01.2011
Размер файла 78,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Одухотворення середовища навколо дитини;

Утвердження у дитині її особистості;

Вияв творчого терпіння, допомагаючи дитині у самопізнанні.

Крім принципів визначає Ш.О. Амонашвілі три закони гуманної педагогіки:

Любити кожну дитину;

Розуміти і приймати її такою, якою вона є;

Озброїтись оптимізмом по відношенню до будь-якої дитини.

Гуманна педагогіка заснована на Вірі. А звідси і три заповіді педагогіки:

Віра у безмежність дитини;

Віра у свою іскру Божу;

Віра у силу гуманної педагогіки.

Гуманний учитель перетворює кожну зустріч з дитиною на радість відкриття світу і себе. Дуже важлива атмосфера радості та любові на уроках.

Зрозуміти багатогранний світ гуманної педагогіки під силу кожному, хто цього з учителів забажає, іти до істини Добра і Краси.

Педагогічні твори Ш.О. Амонашвілі - це науковий пошук шляхів організації радісного, захоплюючого життя в школі.

Всупереч існуючій педагогіці, практиці, педагог звертається до педагогіки серця, розмірковує про добро і зло, біль і радість, совість і безсердечність і т.д.

У школі має бути вчитель, в якого можна черпати знання, як воду з криниці, який уміє дослідити душу дитини і серцем дійти висновку: добро має панувати у школі і ніякої байдужості.

Ш.О. Амонашвілі, не доказує нам, а розповідає про те, яке шкільне життя можна запропонувати дітям, виховати не просто учня, а Людину.

Спасибі всім учасникам конференції, гостям, учителям за любляче серце, бо тільки воно може зростити у маленькому серці Любов, без якої не станеш Людиною.

Несім дбайливо Чашу серця, повну любові, і готовність віддати її на творення щастя людей.

Ідім шляхом Любові, шляхом Серця, шляхом Творчості, тобто шляхом гуманної Педагогіки.

„Те, з чим я народилась, подарунок Бога. Те, із чим я вмру, мій подарунок Богові”.

Народна мудрість

2. Відкритий урок Уроки духовного життя по Ш.А. Амонашвілі "Сердцеведення"

Мета

Облагороджування душі й серця Дитини. Розвиток і становлення пізнавальних сил Дитини. Забезпечення творчого присвоєння Дитиною розширеного й поглибленого обсягу знань і вмінь із певними характеристиками.

Зміст.

ЩО Є СЕРЦЕ.

ЯК ОБЛАГОРОДИТИ СЕРЦЕ.

ЗАГЛЯНЬ У СВОЄ СЕРЦЕ.

Прилади: прислів'я, приказки, індивідуальні аркуші з диференційованими завданнями, аудиозапис оповідання В. Ємельяновій “Мамині руки”, предметні картинки.

Хід уроку

Учитель. Хлопці, закрийте очі й послухайте мене. Сьогодні у вас буде незвичайний урок. Я вперше проводжу його. Я довго готувалася до нього, сильно хвилююся. Мені важко буде провести його без вашої допомоги. Допоможіть мені, скажіть собі самі в серце: “Учитель, ми допоможемо тобі! ”

Відкрийте ока. Сідаєте. Урок називається - СЕРДЦЕВЕДЕННЯ. І говорити на ньому ми будемо про серця, про наші серця.

У древні часи мудрих людей називали МУДРЕЦЯМИ, а їхньої думки записували на папері й називали МУДРІСТЮ.

На дошці надрукована велика мудрість, але деякі слова в ній зникли.

“ДОБРА ЛЮДИНА З ДОБРОГО СКАРБУ СЕРЦЯ СВОГО ВИНОСИТЬ., А ЗЛА ЛЮДИНА ЗІ ЗЛОГО СКАРБУ СЕРЦЯ СВОГО ВИНОСИТЬ.".

Допоможіть “мої мудреці" (читаючі діти) прочитати нам цю мудрість, а ми спробуємо догадатися, які слова зникли.

(Діти шепотять учителеві на вухо свої здогади.)

А тепер прочитаємо разом велику мудрість. (Учитель читає надруковані слова на дошці, а діти вимовляють відгадки: 1 - добре, 2 - зле.)

А як ви догадалися?

(Висловлення дітей.)

Висновок учителя.

А ще в мене для вас є приказки. Але в кожній з них загублене слово. Ми знайдемо їх і прочитаємо приказки. А знайти слова допоможуть наступні завдання:

1 ряд. На смужках всі букви алфавіту й серед них - слово. Знайдіть його. (СЕРЦЕ)

2 ряд. На смужках паперу ті ж букви. Хлопчикам - закреслити всі приголосні, а дівчинкам - всі голосні.

3 ряд. Гра “Естафета”. (Діти називають перший звук предмета, зображеного на предметній картинці, а що водить знаходить цю букву й ставить на магнітну дошку.) Вийшло слово - СЕРЦЕ.

Давайте разом вимовимо слова, що вийшли.

Діти. СЕРЦЕ.

Учитель. Виходить, втратилося слово - СЕРЦЕ. Давайте дружно прочитаємо приказки й пояснимо їх:

НЕ МУДРОВАНИЙ ПРИВІТ, А СЕРЦЕ СКОРЯЄ.

ВСЕ ЖИТТЯ ПРОХОДИТЬ ЧЕРЕЗ СЕРЦЕ.

ЗІРКО ОДНЕ ЛИШЕ СЕРЦЕ.

Учитель закриває приказки.

Учитель. Діти повторите приказки, що сподобалися.

Висновок учителя. Діти, давайте намалюємо своє серце. (Трохи учнів малюють на класній дошці, а інші - на індивідуальних аркушах.)

Учитель. Можна мені теж намалювати своє серце? (Малює на дошці велике всміхнене серце). Подивитеся, яка краса на нашій дошці. Я бачу й почуваю так багато доброти, любові, взаєморозуміння. А як ви думаєте, хлопці, що могло б відбутися, якби в нашім місті люди забули про серце?

Відповіді дітей.

Висновок учителя.

Учитель. Я пропоную вам пограти. Гра “Будь уважний”. На дошці 2 серця: знайдіть 5 відмінностей.

А яке серце вам більше подобається? Ви хотіли б мати таке ж серце?

Відповіді дітей.

Висновок учителя: у здоровому серці - здоровий дух і здорове серце.

Физкультминутка.

Ранком діти просипалися

И водичкою вмивалися,

Рушником розтиралися,

Ніжками тупотіли,

Ручками ляскали.

От здоров'я в чому секрет -

Всім друзям: “Фізкультпривіт! ”

Учитель. А зараз ми проведемо цікаву роботу. Ми складемо перший у світі словник зі словосполучень, де звучить слово - серце. І допоможуть нам у цьому діти, що одержали домашнє завдання. Вони розповідять нам вірші, а ми виберемо потрібні словосполучення.

Нехай кожне слівце

Несе мою любов,

Зігріється серденько

Від цих добрих слів.

Звучить аудіозапис оповідання В. Ємельяновій “Мамині руки”.

Я з бабусею своєю

Дружу давним-давно.

Люблю її за всі я:

За серце золоте,

За пещення й любов!

Діти кладуть в “серцевий" словник паперові смужки з передбачуваними словосполученнями, вимовляючи їх уголос. (У словнику: “добре серце”, “золоте серце”, “серце - віщун”, “шляхетне серце”, “кам'яне серце”, “холодне серце”, “м'яке серце”, “відхідливе серце”, “гаряче серце”, “тепле серце" і ін.)

Висновок учителя. Це тільки мала частина нашого словарика, але я сподіваюся, що ми продовжимо цю роботу, і мир одержить прекрасний “серцевий" словник.

Хлопці, але адже всі люди різні й серця в них теж різні: є й злі, і добрі, і жорстокі, і шляхетні. І щоб серця в наших грудях билися так, щоб від кожного биття виходила тільки теплота, потрібно навчитися облагороджувати своє серце, тобто запалити його. А що може запалити наше серце?

Відповіді дітей. Любов. Доброта. Взаєморозуміння. Чесність. Гарні вчинки. Прощення.

Висновок учителя. Самим головним почуттям серця є любов. Без любові серце гасне, гасне, а любов породжує посмішку. Посміхніться мені й один одному від усього серця.

Давайте послухаємо наші серця, заглянемо в них. Серце - головний орган, воно постійно працює, навіть коли ми спимо, воно працює. І йому буде легше працювати, якщо в ньому не буде недоліків. Подивитеся на дошку: навколо великого серця смужки зі словами. Давайте прочитаємо, що на них написано, і залишимо в наших серцях тільки ті, які зроблять їх шляхетніше. (Діти читають слова в кольорових смужках і залишають тільки гарні якості, а погані забирають із дошки.)

НЕНАВИСТЬ ЛЮБОВ РАДІСТЬ ДОБРО ЗАЗДРІСТЬ ЖОРСТОКІСТЬ ТЕПЛОТА ЗЛІСТЬ

Учитель. Від недоліків: від зла, брутальності й інших - ми назавжди позбудемося: згорнемо ці смужки й спалимо їх. (Діти звертають смужки й кладуть на підношення, учитель їх спалює.)

Висновок учителя. Почуваєте, який неприємний захід виходить від горіння наших смужок з недоліками. Це - бруд, від якої ми позбулися назавжди.

Підсумок уроку. Устаньте, діти. Закрийте очі. Ми сьогодні очистили серця від недоліків. Вони стали в нас більше доконаними. Скажіть собі: “Я повернуся додому зі шляхетним серцем. Я буду посилати посмішки всім, буду любити всіх і творити справи від серця”.

Пошліть подумки свою любов і посмішки від серця своїм рідним і знайомим.

Відкрийте ока.

Мої дорогі учні! Спасибі вам, що допомогли мені провести цей урок. На ньому я була вашою ученицею, як і ви були моїми учнями. Ви многому навчили мене. І мені хочеться, щоб ви обов'язково розповіли близьким про наш перший урок життя. На ваших особах я бачу посмішки, хто-небудь запитає: “Чому ти так світишся?". Відповідайте: “Я облагородив своє серце”.

Висновки

Розвиток системи освіти вимагає впровадження нових методів навчання і виховання дітей. Відбором, теоретичним осмисленням, класифікацією педагогічних інновацій займається нова галузь педагогічного знання - інноваційні педагогічні технології. Інноваційні педагогічні технології в педагогіці пов'язані із загальними процесами у суспільстві, глобальними проблемами, інтеграцією знань і форм соціального буття. На сучасному етапі все очевиднішим стає те, що традиційна школа, орієнтована на передавання знань, умінь і навичок, не встигає за темпами їх нарощування. Специфічними особливостями інноваційного навчання є його відкритість майбутньому, здатність до передбачення на основі постійної переоцінки цінностей, налаштованість на конструктивні дії в оновлюваних ситуаціях, основою яких є інноваційні педагогічні технології. Професіоналізація педагога і входження його в інноваційний режим роботи неможливі без творчого самовизначення, в якому провідну роль відіграють інноваційні педагогічні технології. Інноваційні педагогічні технології розглядають не тільки як налаштованість на сприйняття, продукування і застосування нового, а насамперед як відкритість. Інноваційні педагогічні технології як принцип педагогіки забезпечують умови розвитку особистості, здійснення її права на індивідуальний творчий внесок, на особистісну ініціативу, на свободу саморозвитку. На сьогодні інноваційні педагогічні технології за кордоном випередили у розвитку інноваційні процеси в техніці, матеріальному виробництві тощо. Не випадково інноваційна діяльність у сферах матеріальної і духовної культури багатьох найрозвинутіших у сучасному світі країн розпочиналася з виховання нового покоління обдарованих дітей, яким належало у майбутньому здійснювати відкриття. Інноваційні педагогічні технології мають гуманістичну спрямованість у системі освіти, зумовлену співіснуванням і складними взаєминами в науковій педагогіці й педагогічній практиці традиційної наукової педагогіки. Інноваційні педагогічні технології належать до системи загального наукового і педагогічного знання. Вони виникли і розвиваються на межі загальної інноватики, методології, теорії та історії педагогіки, психології, соціології і теорії управління, економіки освіти. Інноваційні педагогічні технології є однією з домінуючих тенденцій розвитку людства. Педагогічна інноватика - вчення про створення, оцінювання, освоєння і використання педагогічних новацій. Як галузь педагогіки інноваційні педагогічні технології є досить молодою наукою. Розвиток педагогічної інноватики в Україні пов'язаний із масовим громадсько-педагогічним рухом, спричиненим суперечностями між суспільними потребами щодо розвитку і функціонування навчально-виховних закладів і реальним буттям навчально-виховної справи. Інноваційні педагогічні технології є специфічними і досить складними, потребують особливих знань, навичок, здібностей. Впровадження інновацій неможливе без педагога-дослідника, який володіє системним мисленням, розвиненою здатністю до творчості, сформованою й усвідомленою готовністю до інновацій. Інноваційні педагогічні технології в системі освіти засвідчують якісно новий етап взаємодії й розвитку науково-педагогічної та педагогічної творчості і процесів застосування її результатів. Інноваційні педагогічні технології відповідно до особливостей інноваційних процесів охоплюють такі теоретичні блоки понять і принципів: створення нового в системі освіти і педагогічної науки; сприйняття нового соціально-педагогічним співтовариством; застосування педагогічних новацій, а також систему рекомендацій для теоретиків і практиків щодо пізнання інноваційних освітніх процесів та управління ними. Інноваційні педагогічні технології, які поєднують створення, освоєння та застосування педагогічних нововведень, здатні значно прискорити процеси оновлення системи освіти загалом. Тому вивчення та реалізація інноваційних процесів широко використовується в системі освіти на різних її рівнях.

Список використаних джерел

1. http://serdcevedenie. narod.ru/pedagog/amon. htm

2. Амонашвілі Ш.О. Школа життя / Пер. з рос. - Хмельницький: Подільський культурно-просвітницький центр ім. М.К. Реріха, 2002. - 170 с.

3. Амонашвили Ш.А. Педагогическая симфония. - М.: МЦР, 2002. - 672 с.

4. Амонашвили Ш.А. Образ и образование // Три ключа. Педагогический вестник. ? М.: Изд. дом Шалвы Амонашвили, 2001. ? Вып.5. - 124 с.

5. Вайнцвайг П. Десять заповедей творческой личности / Пер. с англ. - М.: Прогресс, 1990. - 192 с.

6. Газета „Храм серця”. Лютий-березень 2007 р. 02 (63). Газету засновано в травні 2001 р. Засновник та видавець: Благодійна Духовно-мистецька Фундація А. Покотюка.

7. Сисоєва С.О. Основи педагогічної творчості: Підручник. - К.: Міленіум, 2006. - 344 с.

8. Ш.О. Амонашвілі, С.М. Лисенкова, І.П. Волков, В.Ф. Шаталов. "Педагогічний пошук". - Київ.: "Радянська школа", 1989.

9. Амонашвили Ш.А. Обучение. Оценка. Отметка. - М.: Знание, 1980. - 96 с.

10. Ильин Е.Н. Искусство общения: Из опыта работы учителя лит-ры 516-й школы Ленинграда. - М.: Педагогика, 1982. - 110 с.

11. Освітні технології: Навч. - метод. посіб. /О.М. Пєхота, А.З. Кіктенко, О.М. Любарська та ін.; За заг. ред.О.М. Пєхоти. - К.: А.С.К., 2001. - 256 с.

Література з інноваційних педагогічних технологій:

12. Альтшуллер Г.С. Найти идею. Введение в теорию решения изобретательских задач. - Новосибирск, 1986.

13. Ангеловски К. Учителя и инновации. - М., 1991.

14. Антология гуманной педагогики: Селестен Френе. - М., 1997.

15. Беспалько В.П. Слагаемые педагогической технологии. - М., 1989.

16. Бех I.Д. Особистісно зорієнтоване виховання. - К., 1998.

17. Библер В.С. Мышление как творчество. - М., 1977.

18. Библер В.С. Школа диалога культур // Сов. педагогика. - 1988. - № 4,11.

19. Бим-Бад Б.М. Педагогические течения в начале двадцатого века. - М., 1994.

20. Богат В.Л. О системном подходе на занятиях по ТРИЗ // Дошкольное воспитание. - 1996. - № 11.

21. Богуславский М.В. Образ школы Петера Петерсена // Учительская газета. - 1992. - № 26-27.

22. Бондарева К.I., Козлова О.Г. Педагогічний аналіз інноваційної діяльності вчителя: Науково-методичний посібник. - Суми, 2001.

23. Бургин М.С. Инновации и новизна в педагогике // Сов. педагогика. - 1989. - № 12.

24. Буркова Л. Технології в освіті // Рідна школа. - 2001. - № 2.

25. Воспитание чувств у детей по методу Марии Монтессори: Дидактический материал / Сост. и ред. З.Н. Борисова, Р.А. Семерникова. - К., 1995.

26. Вульфсон Б.Л. Выдающийся французский педагог-гуманист: К 100-летию со дня рождения С. Френе // Педагогика. - 1996. - № 3.

27. Выготский Л.С. Мышление и речь // Собр. соч. в 6-ти т. - М., 1982. - Т.2.

28. Гнатко Н.М. Проблема креативности и явление подражания. - М., 1994.

29. Грюнелиус Э. Вальдорфский детский сад: Воспитание детей младшего возраста / Пер. с нем. - М., 1992.

30. Давыдов В.В. Проблемы развивающего обучения. - М., 1986.

31. Двадцать принципов школы "Бонкелар" // Учительская газета. - 1992. - № 26-27.

32. Декроли О. Возбуждение интеллектуальной и двигательной активности посредством воспитательных игр // История зарубежной дошкольной педагогики: Хрестоматия. - М., 1986. - С.419-427.

33. Декроли О. Школа и воспитание // Новые пути зарубежной педагогики / Под ред. С.В. Иванова, Н.Н. Иорданского. - М., 1927. - С.112-131.

34. Джуринский А.Н. Зарубежная школа: история и современность. - М., 1992.

35. Дичківська І. Розвивальна роль дидактичного матеріалу в педагогічній системі М. Монтессорі // Дошкільне виховання. - 1998. - № 4.

36. Дичковская И.Н., Пониманская Т.И. Воспитание для жизни: образовательная система М. Монтессори. - М., 1996.

37. Доман Г. Гармоничное развитие ребенка (Как развить умственные и физические способности ребенка) / Пер. с англ. - М., 1996.

38. Доман Г. Дошкольное обучение ребенка (Как дать ребенку энциклопедические знания. Как обучить ребенка математике. Как научить ребенка читать) / Пер. с англ. - М., 1995.

39. Єфименко М. За принципом "Не зашкодь!" // Дошкільне виховання. - 1999. - №7.

40. Єфименко М. Хлопці - козаки, а дівчатка - квіточки. Статева культура у фізичному вихованні дошкільнят // Дошкільне виховання. - 2000. - № 9.

41. Жерносек І. Педагогічний досвід: головні ознаки і критерії // Рідна школа. - 1999. - № 9.

42. Зайцев Н.А. Письмо. Чтение. Счет. - СПб., 1997.

43. Зайцев Н.А. Сенсация? Трудно поверить? // Педагогический вестник. - 1994. - № 1.

44. Занков Л.В. Избранные педагогические труды. - М., 1990.

45. Зязюн І.А. Освітні технології у вимірах педагогічної рефлексії // Світло. - 1996. - № 1.

46. Ионова Е.Н. Вальдорфская педагогика: теоретико-методологические аспекты. - Харьков, 1997.

47. Іонова О.М. Зміст вальдорфської освіти - засіб розвитку особистості учня // Рідна школа. - 1999. - № 7-8.

48. Іонова О.М. Організація навчально-виховного процесу за вальдорфською методикою // Джерело педагогічної майстерності. - 1996. - № 15.

49. Йена-план П. Петерсена // Новые пути зарубежной педагогики / Под ред. С.В. Иванова, Н.Н. Иорданского. - М., 1927.

50. Карлгрен Ф. Воспитание к свободе: Педагогика Рудольфа Штейнера / Пер. с нем. - М., 1992.

51. Кларин М.В. Инновационные модели обучения в зарубежных педагогических поисках. - М., 1994.

52. Кларин М.В. Педагогическая технология в учебном процессе. - М., 1989.

53. Корнетов Г.Б. Гуманистическое образование: традиции и перспективы. - М., 1993.

54. Кумбс Ф. Кризис образования в современном мире. - М., 1970.

55. Кунц Г., О'Доннел С. Управление: системный и ситуационный анализ управленческих функций. - М., 1981.

56. Курганов С.Ю. Ребенок и взрослый в учебном диалоге. - М., 1989.

57. Лаврентьева Г.П. Вальдорфський дитячий садок // Дошкільне виховання. - 1998. - № 6.

58. Макрідіна Л.О. Використання сучасних технологій у педагогічній діяльності: ТРВЗ-педагогіка // Початкова школа. - 1995. - № 7.

59. Меерович М.И., Глазунова М.А., Шрагина Л.И. ТРИЗ - педагогика и учитель будущего // Постметодика. - 2000. - № 5.

60. Меерович М.И., Шрагина Л.И. Педагогика творчества: возможности ТРИЗ как образовательной технологии // Школьные технологии. - 1997. - № 1.

61. Монтессори М. Метод научной педагогики, применяемый к детскому воспитанию в Домах ребенка. - М., 1993.

62. Монтессори М. Самовоспитание и самообучение в начальной школе. - М., 1993.

63. Морозов Е.П., Пидкасистый П.И. Подготовка учителей к инновационной деятельности // Сов. педагогика. - 1991. - № 10.

64. Назарова Т.С. Педагогические технологии: новый этап эволюции? // Педагогика. - 1997. - № 3.

65. Освітні технології / За заг. ред.О.М. Пєхоти. - К., 2001. - С.91-108.

66. Паламарчук В.Ф. Педагогічні інновації: міфи та реалії // Директор школи, ліцею, гімназії. - 2002. - № 3.

67. Підласий І.П., Підласий А.І. Педагогічні інновації // Рідна школа. - 1998. - № 12.

68. Підласий І.П., Трипольська С.А. Формування професійного потенціалу як мета підготовки вчителя // Рідна школа. - 1998. - № 1.

69. Полонский В.Н. Методы анализа и прогноза развития педагогической науки // Педагогика. - 1995. - № 5.

70. Поляк Г.Б. Новая школа на Западе. Педагогическая система О. Декроли. - М., 1928.

71. Поляков С.Д. В поисках педагогической инноватики. - М., 1993.

72. Помелов В.Б. Петер Петерсен и его "Йена-план" // Педагогика. - 1997. - № 3.

73. Поніманська Т.І. Основи дошкільної педагогіки. - К., 1998.

74. Попова О.В. Становлення і розвиток інноваційних педагогічних ідей в Україні у XX столітті. - Харків, 2001.

75. Поташник М.М. Управление качеством образования. - М., 2001.

76. Пригожин А.И. Нововведения: стимулы и препятствия. Социальные проблемы инноватики. - М., 1989.

77. Роджерс Э., Агарвала-Роджерс Р. Коммуникации в организациях. - М., 1980.

78. Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К., 1997.

79. Селевко Г.К. Современные образовательные технологии. - М., 1998.

80. Сиротенко Г.О. Педагогіка Френе (техніка Френе) // Постметодика. - 1996. - № 4.

81. Сисоєва С.О. Основи педагогічної творчості вчителя. - К., 1994.

82. Скаткин М.Н. Методология и методика педагогических исследований (В помощь начинающему исследователю). - М., 1986.

83. Сластенин В.А., Подымова Л.С. Педагогика: инновационная деятельность. - М., 1997.

84. Сухомлинська О.В.С. Френе і В. Сухомлинський: спільне й відмінне у вихованні // Шлях освіти. - 1996. - № 2.

85. Театр фізичного виховання та оздоровлення дошкільнят: Авторський стиль роботи. Методичні рекомендації / Авт. - укл.М. М. Єфименко. - К., 1995.

86. Уявлення про інтелект дитини варто змінити: Методика Зайцева // Освіта. - 1994. - № 78-79.

87. Фреденталь-Люттер С., Вот К. Йена-план // Учительская газета. - 1992. - № 26-27.

88. Френе С. Избранные педагогические сочинения. - М., 1990.

89. Фурман А.В. Методологічний аналіз систем розвивального навчання // Педагогіка і психологія. - 1995. - № 1.

90. Хомерики О.Г., Поташник М.М., Лоренсов А.В. Развитие школы как инновационный процесс. - М., 1994.

91. Чернихович Є.М. Вінні-Пух міркує вголос: Скринька казкових завдань. - К., 1998.

92. Шрагина Л.И. Логика воображения: Учебное пособие. - М., 2001.

93. Штейнер Р. Воспитание ребенка с точки зрения духовной науки / Пер. с нем. - М., 1993.

94. Эльконин Д.Б. Избранные психологические труды. - М., 1989.

95. Юсуфбекова Н.Р. Общие основы педагогической инноватики. Опыт разработки теории инновационных процессов в образовании. - М., 1991.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Принципи і прийоми розвиваючого навчання Ільїна, його методика й стиль спілкування з дітьми і книгою. Виховання успіхом як педагогічна система Лисенкової, педагогічна техніка вчителя. Уроки творчості Волкова. Основи гуманної педагогіки Амонашвілі.

    реферат [21,6 K], добавлен 05.10.2009

  • Питання виховання гуманної поведінки дітей старшого дошкільного віку. Обґрунтування необхідності використання засобів народної педагогіки. Взаємодія вихователів дошкільних навчальних закладів з батьками дітей у вихованні гуманної поведінки дошкільників.

    статья [28,0 K], добавлен 13.11.2017

  • Соціальна педагогіка - підтримка людей в процесі становлення нових умов життя. Науково-технічна структура соціальної педагогіки, її історичний розвиток. Принципи соціальної педагогіки, що випливають із особливостей цілісного навчально-виховного процесу.

    контрольная работа [40,3 K], добавлен 26.11.2010

  • Діяльність автора "Батьківської педагогіки" В. Сухомлинського. Основне завдання сім'ї та школи - формування у вихованців моральної готовності до батьківства. Дитина як дзеркало духовного життя батьків. Значення відповідального ставлення батьків до дітей.

    доклад [44,9 K], добавлен 12.01.2011

  • Розвиток педагогіки, як науки. Педагогіка - наука, що вивчає процеси виховання, навчання і розвитку особистості. Предмет, завдання і методологія педагогіки. Методи і порядок науково-педагогічного дослідження. Зв’язок педагогіки з іншими науками.

    реферат [40,9 K], добавлен 02.02.2009

  • Короткий нарис життя та творчості, етапи особистісного становлення К.Д. Ушинського як основоположника наукової педагогіки і народної школи в Російській імперії. Реформаторська освітянська діяльність, принципи створення та зміст педагогічної теорії.

    курсовая работа [65,6 K], добавлен 25.04.2014

  • Поняття процесу, становлення та розвиток системи виховання дітей засобами народної педагогіки. Методика вивчення ставлення молодших школярів до здобутків рідного народу. Виховні можливості козацької педагогіки як невід’ємної частини народної педагогіки.

    курсовая работа [87,3 K], добавлен 27.10.2013

  • Народна педагогіка, її завдання та становлення як явища суспільного життя, свідомості та психології. Висвітлення досвіду виховання дітей в педагогічній літературі. Засоби народної педагогіки в роботі дошкільних закладів. Батько і мати – вихователі дітей.

    курсовая работа [48,1 K], добавлен 26.01.2009

  • Проблеми розвитку, взаємодії сучасного світу, розвиток ідей толерантності як поважання, сприйняття, розуміння багатого різноманіття культур світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості. Принципи, завдання педагогіки толерантності.

    курсовая работа [52,8 K], добавлен 14.11.2013

  • Життя і педагогічний шлях великого чеського педагога-гуманіста, філософа Яна Амоса Коменського. Теоретичні основи його педагогіки. Школа, її призначення. Нове рішення, запропоноване Коменським для організації навчання. Вчитель - душа і серце виховання.

    реферат [33,9 K], добавлен 28.10.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.