Читання. Урок - свято знань

Підготовка уроку для удосконалення навиків читання, знайомство із квітами-символами та вивчення звичаїв українців. Методологія розвитку монологічного і діалогічного мовлення, творчого мислення, уяви учнів, збагачення словникового запасу школярів.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 10.01.2010
Размер файла 193,5 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

ЧИТАННЯ

Урок - свято знань

Тема. Квіти-символи.

Мета: удосконалювати навички читання, ознайомити із квітами-символами, продовжити вивчення звичаїв українців; розвивати монологічне і діалогічне мовлення, творче мислення, уяву учнів, збагачувати словниковий запас дітей; виховувати зацікавлених читачів, повагу до символіки України.

Підготовча робота.

На уроці трудового навчання виготовити аплікацію «Заплету віночок» (колективна робота-виставка).

Зібрати матеріал про квіти, про їх символічне значення в українців (учитель і діти працюють із різними джерелами знань).

Хід уроку

I. Організація класу.

-- Сьогодні, діти, ми продовжуємо цикл уроків дивовижного навколо нас. Ви дізнаєтесь багато цікавого із життя квітів, навчитесь розуміти чарівну мову квітів. Цей урок незвичайний. Це свято знань, а джерело цього свята -- книги. (Екскурс до книжкової полиці).

II. Мотивація навчальної діяльності.

Проблема: А чи замислювалися ви, чому з давніх-давен поруч з людиною були квіти? Що відомо людині про представників квіткового братства? Мабуть, не так уже й багато! А про них варто знати більше. Адже рослина, квітка -- то інший характер. Спробуємо відшукати відповідь на наші запитання.

III. Робота над матеріалом уроку.

1. Завдання -- «розсипанка». Прочитайте вислів українського письменника і педагога В. Сухомлинського, який зашифровано на дошці.

(Квіти -- це нитка, що зв'язує працю і красу.)

Як ви розумієте їх? Ці слова стануть гарним девізом уроку дивовижного.

2. Робота із «Тлумачним словником школяра».

Як знайти у словнику слово «квіти»? (с. 151.)

Перегляньте квіти, що намальовані на сторінці. Дійсно, щоб побачити таку красу, треба попрацювати. М. Рильський у своєму вірші розповів про те, як поєднується красиве і корисне.

3. Робота з картками:

а) прочитати друкований текст (по абзацах -- два учні);

б) бесіда:

Чим є квіти для людей? (Друзями, символами.)

Що таке символ? Знайдіть визначення у «Словниковій скарбничці».

--Які ще символи України ви знаєте? А з рослин? Символи увійшли в історію, мистецтво, повсякденне життя.

Учениця читає вірш.

У квітки живая душа,

Така, як твоя і моя.

Я жити хочу, й хочеш ти.

І квітка хоче рости і цвісти.

Не топчімо, не зриваймо квіток,

Цих природи синів і дочок.

Бо поки буде матінка-природа,

В нас буде сила, і життя, і врода.

4. «Народний календарик» (розповідь учителя за опорними малюнками).

--Здавна багато рослин стали в народі символами. Жодне свято не обходилося без квітів. Щодня квіти були поруч з людиною: у полі, біля хати, на підвіконні у хаті.

Пригадайте, де ще можна зустріти квіти? (На вишитих рушниках, на одязі, на малюнках, на посуді, навіть на виробах з тіста господині робили квіточки.)

Пропоную вам перегорнути сторінки «Народного календарика».

Дідух -- найпоширеніша традиційна українська символіка на різдвяно-новорічні свята. Це сніп жита, який робили з першого зажинка. Його ставили на стіл чи на покуті. Дідух -- символ врожаю, пам'ять роду. Це деревце-квітка, мудро виплетена по 7-9 колосків.

Колядничок -- китиця колосків з кількох пучків жита або пшениці. Оздоблювали стрічками, квітами. Дівчата й жінки дарували ці китиці на Різдво, Новий рік.

Водохрещенський глечик. Щоб вода була цілющою, його оздоблювали квітами деревію та безсмертника.

На Івана Купала перед заходом сонця на мальовничій галявині наряджали дівчата дерево «Марену». Коли в небі з'являлися перші зірки,, дівчата брали віночки, запалювали на дереві «Марені» свічки. Повільно кружляли у хороводі навколо, співали пісні.

Букет до свята Маковія. У церквах в цей день святять воду, квіти, мак. Посвячені волошки, чорнобривці, голівки маку годиться покласти за образи. А потім сухі квіти взимку вплітати у коси, щоб не випадало волосся.

Обжинковий вінок в'ють із жита і пшениці. Прикрашають квітами. Бо саме квіти пов'язують працю і красу.

5. Робота з деформованим текстом «Віночок»:

а) прочитати по реченнях складені частинки;

б) бесіда.

Що таке віночок? Знайти визначення у «Словниковій скарбничці».

Для чого плели віночки?

З яких квітів плели віночок?

Що позначає кожна квітка у віночку?

6. Складання таблиці символів (на дошці).

РОМАШКА

Символ доброті та ніжності

ТРОЯНДА (РУЖА)

Символ молодості та краси

БЕЗСМЕРТНИК

Символ здоров'я та безсмертя

БАРВІНОК

Символ життя

КВІТИ ЯБЛУНІ

Символ материнської любові

ВОЛОШКИ

Символ людської відданості

МАК

Символ поєдинку в любові й ненависті

МАЛЬВА

Оберіг оселі

Хміль

Символ гнучкості й розуму

ДЕРЕВІЙ

Символ нескореності

Спробуємо й ми сплести віночок з квітів. Бо хто вміє віночки плести, той вміє життя любити.

Музична пауза

(Під магнітофонний запис співають діти. Дівчата -«квітки» утворюють віночок.)

Ми плетем, ми плетем,

Ми плетем віночок.

І волошки, і барвінок

Йдіть до нас в таночок.

Ми плетем, ми плетем,

Ми плетем віночок.

І ромашка, й деревій

Йдіть до.нас в таночок.

Ми плетем, ми плетем,

Ми плетем віночок.

І безсмертник, і мачок

Йдіть до нас в таночок.

Ми плетем, ми плетем,

Ми плетем віночок.

Станьте в пари, квіточки,

Кружляєм в таночку.

Вчитель читає вірш.

Це ми, Україно, зібрали всіх діток.

На нашому святі сплели ми вінок.

Стрічок ми зібрали, і квіти зростили.

І квітку до квітки, І стрічку до стрічки --

Віночок сплели ми тобі невеличкий.

Тепер починайте скоріш виростати:

Вінок Україні великий сплітати.

Квітки, наче луки, Стрічки, наче ріки, --

Вінок Україні потрібен великий.

(Лунає музика -- пісня про Україну.)

Що треба, діти, для того, щоб створити таку красу? (Працювати.) Бо квіти-- це нитка, що поєднує красу і працю.

Зупинимося на кожній квітці в нашому віночку. Слухайте уважно, запам'ятовуйте, дивуйтеся.

V. Повідомлення учнів.

1. Повідомлення про барвінок.

Перший учень (краєзнавець). Барвінок має широке визнання у багатьох народів. Через свою прекрасну синю барву став навіть суперником незабудки.

Блискучо-зелене тверде листя не гинуло від холоду й зимою під снігом. Згодом квітку перенесли в сади як символ, життєвої сили.

Людина споконвіку прагнула залишатися молодою, щасливою і почала приписувати барвінкові особливу чарівну силу. Вважали, що барвінок відганяє всіляку нечисть.

У народі кажуть: «Цвіте синьо, лист зелений, хоч би мороз -- усе його не згубить».

Називають барвінок по-різному: барвінець, барвінок хрещатий, барвінонько, барвіночок, барвінчик.

Наукова назва у перекладі з латинської означає «перемагати». За іншими тлумаченнями, слово перекладається як «обвивати», «обв'язувати».

Другий учень (літературознавець). У народі живе чудова легенда про походження рослини.

Діялося це тоді, коли турки і татари нападали на українську землю. Увійшли в одне село і винищили усіх людей. Лише один парубок та дівчина сховалися у лісі. Але й їх знайшли бусурмани, вбили. Ото й виріс на тому місці барвінок, а з-під землі полилася чиста вода.

Барвінок -- цілюща рослина, - відома ще античним лікарям.

Про барвінок писав Т. Шевченко:

Барвінок цвів і зеленів,

Слався, розстилався;

Та недосвіт перед світом

В садочок укрався.

Потоптав веселі квіти,

Побив... Поморозив...

Шкода того барвіночка...

Барвінок -- символ життя. А жити треба, щоб творити своїми руками красиве і корисне.

2. Повідомлення про деревій.

Третій учень. Найпочесніше місце в української народній символіці належало деревію. Ці дрібненькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її в народі називають деревцем. Коли квіти перецвітають, вітер розносить насіння далеко-далеко. Де б не проросла ця рослинка, вона завжди цвіте.

Деревій -- символ нескореності.

3. Повідомлення про хміль.

Четвертий учень.

У городі хмелиночка

Грядки устилає!

Поміж людьми дівчиночка

Ой гірко ридає!

Що ж хмелина зелененька

Та не в'ється вгору?

Що ж дівчина молоденька

Проклинає долю? Як хмелині вгору виться?

Тичини немає!

Як дівчині не журиться?

Козак покидає!

П'ятий учень. Дивна, своєрідна рослина. її стебла ростуть (чи, скоріш, в'ються) угору до 10 метрів.

Хміль -- улюблена в нашому народі рослина. Вона -- символ життя.

Існував звичай: парубок освічувався дівчині в коханні там, де росте хміль. В пору цвітіння хмелю найчастіше і одружувалися молодята. Створені загадки про хміль:

«Безрук, без ніг, без черева -- залізе на дерево», «Що росте вище лісу?», «Зелений звір на дерево тікає».

Назви українських поселень на Україні: Хміль, Хмелівка, Хмелів, Хмельницький.

Хміль -- вид узору в народних вишиванках.

4. Повідомлення про волошки.

Шостий учень.

А волошки, наші квіти,

Голубіють на полях:

При дорозі, в просі, в житі,

У пшениці, в ячменях.

Їх не люблять хлібороби,

Бур'янами їх зовуть.

Ну, а дітям до вподоби --

З них вінки вони плетуть.

Сьомий учень. У народі кажуть: «Очі сині, як волошки в житі». Неповторна барва, своєрідна краса волошки. Волошки в житі -- це клаптики неба блакитного серед хлібів.

Цілющі властивості рослини містяться в її квітках. У народній медицині з навару пелюсток роблять примочки при хворобах очей.

Волошка -- здавна улюблениця дівчат. Сині квіточки як символи людської відданості вплітали у віночки.

5. Повідомлення про троянди (ружу).

Восьмий учень.

Цвітуть троянди в літній час...

Хоч гілочки й колючі,

Та квіти гарні, як атлас,

Пахучі-препахучі.

Дев'ятий учень. Мабуть, жодній квітці не присвячено стільки легенд, поем, віршів, як троянді. Тож послухайте легенду про квітчастий вінок літа, про троянду.

В одній з легенд розповідається, що, коли з морської піни біля берегів Кіпру виникла прекрасна богиня Афродіта, земля дуже розсердилася і вирішила створити щось не менш прекрасне. І створила троянду.

Інша легенда твердить, що білі троянди виросли на місці крапель божественного нектару, який впав на землю з Олімпу. Квітки троянди стали улюбленими богині кохання і краси. Якось вона необережно проколола собі палець шипами троянди, і кілька крапель крові забарвили квітки у яскраво-червоний колір.

Вірші про квіти.

Мальва

Чисто помилися мальви в росі.

Личенька круглі, рожеві усі.

Нижче під ними маленькі вогні.

Дуже вони до вподоби мені.

Мак

Як без вишні -- не садок.

Так без маку -- не вінок.

А його ось, як на те,

Скільки в полі тут росте!

І червоний, і стрункий,

І свіженький все такий!

Цілу купу нарвемо --

Всім віночки сплетемо.

Ромашка

Золотенька серединка,

І біленькі пелюстки --

Ми ромашки. Всі нас знають

І плетуть із нас вінки.

І як хочеться нарвати

Швидше в поле, на лужок.

Вони рідко зацвітають

Так, непрохані, в садок.

Безсмертки

А в безсмертків золотих

Квіточки сухенькі.

І не в'януть без води.

Завжди як свіженькі.

Люблять сонце і пісок,

Діти це вже знають.

І як треба, на вінок

Враз їх відшукають.

VI. Підсумки уроку. Тестування-гра.

1) Яка квітка вважається царицею квітів? (Троянда.)

2) Які квіти використовували для сухих букетів? (Безсмертник.)

3) Яку квітку вважали оберегом оселі? (Мальва.)

4) Які квіти є бур'янами у полі? (Волошки.)

5) Які квітки ніколи не гинуть від морозу та холоду? (Барвінок.)

6) Яку квітку не вплітали у вінок дівчата? (Мак, бо це символ смутку.)

VII. Домашнє завдання.

А) Скласти розповідь «Моя улюблена квітка».

Б) Дібрати матеріал до папки «Що мене здивувало» (про квіти).


Подобные документы

  • Збагачення словникового запасу - розширення кругозору та мовленнєвої діяльності. Значення словникового запасу для усного і писемного розвитку мовлення учнів. Методика вдосконалення дитячого мовлення. Система вправ зі збагачення словникового запасу.

    курсовая работа [78,3 K], добавлен 13.05.2015

  • Теоретичні передумови вивчення слова як лексико-семантичної одиниці мови, слово як основна одиниця лексикології. Робота над збагаченням словникового запасу молодших школярів. Система вправ зі збагачення словникового запасу учнів початкових класів.

    дипломная работа [186,6 K], добавлен 19.09.2009

  • Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.

    разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011

  • Науково-теоретичні засади збагачення словникового запасу молодших школярів. Лінгводидактичні та методичні основи вивчення елементів лексикології на уроках української мови в початкових класах. Організація словникової роботи, розвиток критичного мислення.

    дипломная работа [438,2 K], добавлен 29.07.2019

  • Розвиток мовлення - один із основних завдань сучасного уроку читання. Вправи й завдання на формування вмінь уважно й вдумливо слухати, відтворювати та аналізувати почуте. Формування видів мовленнєвої діяльності - говоріння, аудіювання, читання, письма.

    реферат [43,5 K], добавлен 27.09.2009

  • Сутність та етапи розвитку мовленнєвої діяльності молодших школярів. Можливості використання уроків розвитку мовлення у збагаченні словникового запасу першокласників. Розробка методики спеціальних розвиваючих вправ та обґрунтування їх ефективності.

    дипломная работа [121,1 K], добавлен 02.11.2009

  • Комунікативні функції монологічного мовлення. Методи вивчення мови для ефективного удосконалення монологічного мовлення учнів. Цінність роботи з підручником. Види вправ й завдань для вдосконалення мовленнєвих умінь і навичок учнів на уроках мови.

    статья [27,0 K], добавлен 30.03.2011

  • Етапи становлення навику читання. Робота над правильністю, побіжністю та свідомістю читання. Огляд методик читання. Підходи до вибору методу навчання читанню. Дослідження техніки читання і розуміння прочитаного. Комплекс вправ для вдосконалення навиків.

    курсовая работа [62,4 K], добавлен 09.04.2011

  • Вивчення рівня дошкільної мовленнєвої підготовки дітей. Формування звукової культури. Система вправ. Збагачення уточнення, розширення та активізація словника першокласника. Удосконалення граматичного ладу. Розвиток діалогічного та монологічного мовлення.

    дипломная работа [486,5 K], добавлен 21.11.2008

  • Теоретичні і загальнометодичні засади пояснювального читання як методу навчання в умовах білінгвізму, залежність способу викладання від мовленнєвих особливостей національності учнів. Несвідоме засвоєння словникового запасу дітей молодшого шкільного віку.

    реферат [22,2 K], добавлен 17.06.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.