Життя людини – найвища цінність

Ознайомлення учнів із злочинами і видами покарань серед неповнолітніх. Розкриття ролі школи, сім'я, громадськості у вихованні особистості школяра. Навички культурної поведінки. Почуття відповідальності за вчинки. Вміння збирати й оцінювати інформацію.

Рубрика Государство и право
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 01.03.2012
Размер файла 23,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Життя людини - найвища цінність

злочин неповнолітній школяр відповідальність

Мета: Ознайомити учнів із злочинами і видам покарань серед неповнолітніх. Розкрити роль школи, сім'я, громадськості у вихованні особистості школяра. Розвивати навички культурної поведінки. Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки. Розвивати вміння збирати й оцінювати інформацію з різних джерел, вести діалог, обстоювати свою точку зору.

Обладнання: виставка нормативних документів; літератури з

теми; «мікрофон», картки, Кримінальний кодекс України;

плакати з висловлюванням, ноутбук, екран, проектор для

мультимедійного показу слайдів.

Хід заходу

Вчитель: Народжуючись людина отримує безцінний дар - життя, яке для неї є самоцінністю, для суспільства - найвищою цінністю. Це стверджується у ст. 3 Конституції України: «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю».

Тому кожен має дорожити своїм життям, ставитись до нього бережливо, навіть якщо йому здалося, що воно не склалося, що в ньому багато негативних моментів, що воно важке.

Людина має бути сильною, здатною протистояти випробуванням долі, не піддаватись хвилинним слабостям.

- Які ж цінні виміри людського життя?

Це духовні прагнення, ідеали, принципи, норми моралі.

Спосіб життя характеризується не тільки тим для кого або задля чого живе людина, а й тим, як вона живе. Тому спосіб життя може бути «здоровим», тобто відповідати потребам природного і соціального в людині або «нездоровим», якщо вона нездатна керувати своїми вчинками, емоціями й настроями, порушує гармонію душі й тіла, руйнує організм як фізіологічно, так і психічно.

Кожна людина вибирає спосіб життя. Вибирайте його й ви. Здійснюючи свій вибір, потрібно керуватись насамперед тим, щоб обраний спосіб життя не шкодив суспільству та іншим людям, не виходив за межі існуючих у суспільстві законів та моральних норм і не був спрямований проти самого себе, не підривав здоров'я не був гальмом для фізичного і духовного розвитку.

Саме сьогодні ми зібрались тут, щоб обговорити:

- Що означає бути людиною?

- У чому сенс людського життя?

- Як зробити життя гармонійним?

- Як зберегти і захистити своє життя?

Отже, темою нашої зустрічі є:

«Життя людини - найбільша цінність»

План проведення зустрічі:

1. Психолого-педагогічна характеристика дитячих вчинків і поведінки.

2. Дитячі пустощі і забави, злочини.

3. Роль батьків, сім'ї у вирішенні проблеми.

4. Юридичні аспекти дитячої злочинності.

5. Висновки і поради.

Сьогодні нашу зустріч я підготувала зі шкільним парламентом, на яку запросили».

- заступника начальника Яворівського райвідділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України з кадрового забезпечення - Ігоря Мирославовича Муху.

- Директора нашої школи О.О. Бамбурову.

- Шкільного психолога Л.З. Графінську.

- А також представники парламенту повідомили і зорганізували прибуття на нашу зустріч учнів, які перебувають на внутрішньо шкільному контролі школи разом з їхніми класними керівниками.

Вчитель: Нашу зустріч я б хотіла розпочати такою ситуацією: «Героїнями» - чотирнадцять і п'ятнадцять. Як про це розповідають матеріали міліції, під виглядом перепису учнів, Галя і Люда обходили квартири в мікрорайоні. Результати цього «перепису» виявились і дещо несподіваними для окремих квартиронаймачів: в однієї громадянки, наприклад, зник ручний годинник, що лежав на столику, в і іншій квартирі - нова кофтинка, з третьої - теж деякі речі жіночого туалету. Оперативні працівники міліції знайшли цих «прихильниць всеобучу» і ті речі що зникли.

Дві звичайні дівчинки, з тих, яких називають «важкими». Обидві росли без батьків. Щоправда, у Галі є вітчим, але, мабуть, невідомо,

що краще з ним чи без нього. Все домашнє життя - це пиятики, скандали, бійки. Де тут мамі та вітчиму думати про дочку - хоч би розібратись у своїх справах. І поки батьки сварилися та розбиралися у своїх стосунках, дочка почала пропускати уроки в школі, іноді ночувала не вдома, а у подруг, заглибилась у світ власних переживань. Вона захопилася хлопцями в найгіршому розумінні цього слова. Почала приходити додому дуже пізно, а часом і зовсім не з'являлася.

У крадіжки Галя втяглася непомітно. Спочатку це були ручки, рукавички, дрібні гроші. На дрібниці ніхто не звертав уваги, а мама і вітчим на цілком виразні тривожні сигнали школи абсолютно не реагували - вони продовжували розбиратися у своїх стосунках. У дівчини з'явилась впевненість: їй усе сходить з рук! Крадіжка нового пальта з вішалки у школі. І знову мама не реагує, мовчить. Наполегливість школи і способи організувати виховну роботу з Галею мама зустрічає мовчазним пручанням. Вона сприймає все як надмірну настирливість учителів. Якось приходить до школи із заявою на ім'я директора. У ній вона просить видати особову справу дочки у зв'язку з переїздом на нове місце проживання - в інше місто, до дядька. Документи видали. Але, як показала перевірка, Галя нікуди не переїхала, а з відома матері просто кинула школу та байдикувала.

І як фінал - квартирні крадіжки разом із подругою. До речі і у подруги майже така сама доля.

Вчитель: Сьогодні, діти, мені б хотілося з'ясувати, хто винен в тому, що таке трапилось з дівчатами? Чи винні і чи потрібно їх покарати за злочини?

- Зараз за допомогою інтерактивної вправи «мікрофон» спробуйте дати відповіді на ці запитання.

1. Яку відповідальність несуть батьки за виховання дітей?

2. Де і як виховується молодь?

3. Коли і чому набувають підлітки тих вад що жахають дорослих і примушують їх замислюватися над питанням: що відбувається з дітьми, чому вони так різко змінили свою поведінку?

Вчитель: Підліток і злочин…Ніби несумісні поняття. Проте статистика свідчить, що у середовищі неповнолітніх рік у рік посилюється кримінальна напруженість. Є все: злісне хуліганство, бійки, грабежі, розбій, крадіжки, вбивства, ґвалтування.

- А зараз я хочу привернути увагу до презентації, яку підготували президент Роман Дорохін та представники учнівського парламенту «Права та правопорушення неповнолітніх»

Виступ президента

- Девізом нашої школи є «Вчимося не для школи, вчимося для життя». Тому я з представниками парламенту вирішили з'ясувати, що потрібно, а що ні для того, щоб наше життя було найвищою цінністю для нас, як дотримуватись своїх прав та обов'язків, що заважає нам, у нашому житті. І як результат цього наша конференція та презентація, назва якої:

1 слайд: Права та правопорушення неповнолітніх.

2 слайд: Ми частково опрацювали міжнародне та українське законодавство про права та обов'язки. А саме…

3 слайд: У Конституції України ми відшукали, що: «Кожна…» стаття 23 Конституції України.

4 слайд: А також з опрацьованих документів ми вибрали права та обов'язки для неповнолітніх.

5 слайд: Наступний слайд…

6 слайд: Невиконання своїх обов'язків…

Вчитель: Так, що ж відбувається з нашими дітьми? Відбилися від рук? Потрапили в тенета злочинного світу? Чи вони просто такі, якими їх виховали батьки, усе суспільство?

- На ці і ряд інших запитань ми сьогодні всі повинні дати однозначну відповідь. І відповіді будемо шукати з різних позицій: психолога, юриста, лікаря та представників громадськості.

- Перед конференцією ми провели інтерактивну вправу «Знайди своїх» за допомогою якої, діти поділились на групи. У кожного з вас на парті стоїть надпис з позначкою тієї групи, в якій ви будете сьогодні працювати. Також на ваших столах лежать ватмани, стікери, фломастери та завдання, над якими ви зараз повинні працювати. Вам дається трохи часу, ви повинні, за допомогою фломастерів та стікерів, відтворити схематично відповіді на поставленні вам запитання, а згодом їх проаналізувати.

- Отже, час підготовки вийшов. Прошу дати відповіді на поставленні вам завдання. А експертів я прошу слухати їхні відповіді проаналізувати їх та дати детальнішу інформацію з певного питання.

Психолог: Вчинок - елементарна клітина - являє собою одиночний, відносно завершений акт поведінки. Викликані! Причиною зовні, прямою або опосередкованою, і проходить за певних обставин у конкретній ситуації. Звичайно, вчинок від вчинку різниться. Одні вчинки в житті людей звичайні, інші - рівня подвигу. Але в будь-якому вчинкові, як в краплині води, відображається світ, проявляється характер людини, і будь-який вчинок. І залишає нехай менш помітний, але обов'язковий слід в особистості, яка його здійснила.

Дати відповіді на запитання:

1. Дитина здійснює той чи інший вчинок з певних причин, що спонукає її до цього. Які ж це причини?

2. Яка система правового виховання повинна бути у школі?

- Прослухали групу «Психологів», а зараз прошу шкільного психолога Л.З. Графінську прокоментувати відповідь групи і розказати про психолого-педагогічну характеристику дитячих вчинків та поведінки.

(Виступ психолога)

- А зараз слово «Юристам»

Юристи: Дати відповіді на запитання:

1. Що таке злочин та проступок?

2. Де повнолітні відбувають покарання за скоєні злочини?

3. Яку ж відповідальність несуть неповнолітні і за які злочини?

- Людина повинна судити себе тільки по вчинках, а не по тому, що він про себе думає або говорить. А які ж дитячі пустощі існують серед неповнолітніх та як з ними боротись, які покарання є на всі ці питання дасть нам відповідь та проаналізує розповіді представник міліції Ігор Мирославович Муха.

- До захисту запрошуються «Лікарі»

Лікарі: Дати відповіді на запитання:

1. Як відомо, найбільше злочинів коїться під впливом алкоголю чи наркотиків. Як ви вважаєте, чому підлітки вживають спиртні напої? Як це відбивається на їхньому здоров'ї?

2. Неповнолітнім, щоб стати алкоголіками, достатньо вживати спиртні напої не менше одного разу на тиждень протягом лише одного року. Доза алкоголю може бути при цьому відносно невелика, всього 100 г. горілки або 200-300 г. міцного вина. Як ви вважаєте, які вчинки характеризують алкогольну залежність?

3. Найбільше загрожує вживання алкогольних і наркотичних речовин дітям із так званої групи ризику. Які діти належать до групи ризику?

4. Що належить до наркотиків?

5. Куди направляють лікуватися неповнолітніх, які вживають наркотики?

- А зараз група «Представники громадськості»

Представники громадськості

Розглянути ситуацію

Як це часто трапляється з дітьми в найскладнішому - перехідному - віці, пригода почалася з малого - з невинної, на перший погляд, гри в «пера». Збиралися на старому подвір'ї. Там у самому центрі штабелів, рейок і ящиків, накритих зверху фанерою та картоном, хлопці влаштували свій «штаб». Ні дощ, ні сніг не проникають крізь надійний дах. Та й від очей старших сховатися можна. Розмовляли про переглянуті фільми, обмінювалися марками. До цього сховища і прийшов одного разу Юрко Сичов - нахабний хлопець, років на дна старший за інших. Спочатку переглядався, грав з хлопцями в шашки. Потім перейшов на «пера». Нарешті - витяг карти.

Сергій Колосов і не помітив, як опинився у Сича в боргу.

- Треба розраховуватись, - сказав той сердито і вимогливо, спіймавши Сергія біля виходу з школи. - Ти мені десятку винен.

- Поверну я тобі твою десятку, - насупився Колосов.

- Після дощику в четвер, - присвиснув Сичов. І наблизившись до обличчя підлітка, відчеканив тоном, який не обіцяв нічого доброго: «Увечері не розрахуєшся - поговоримо по-іншому».

До вечора Сергій ходив сам не свій. Йому кілька разів хотілося кинутися до мами на роботу: вона чергувала в поліклініці. Але ніби якась невідома сила зупиняла підлітка: він боявся зробитися в очах друзів маминим синочком. Ось тоді-то і згадав Сергій, що мати гроші на продукти зберігає в скриньці для білизни. «Візьму десятку, може й не помітить», - промайнула у підлітка думка. Перебравши кілька ключів, він відчинив скриньку. Грошей у ній не було. Але лежав годинник дядька Михайла, який нещодавно помер від тяжкої хвороби. Сергій машинально взяв годинник на долоню. «За чесну військову службу», - прочитав він вигравіруваний на кришці напис. «За чесну… - зненацька для самого себе повторив він, і фарба сорому залила обличчя. - А я що роблю?» Зачинивши скриньку, він рішуче накинув на себе пальто і попростував до мами в поліклініку.

Дайте відповіді на запитання:

1). Поясніть, чому хлопець опинився на грані злочину.

2). Як, на вашу думку, повинна вчинити мама, почувши розповідь сина?

- Запрошуємо до слова Оксану…

- А зараз кожній групі, щоб закріпити усе почуте необхідно вибрати ситуацію і визначити, яке вчинено порушення і яку відповідальність будуть нести порушники. На виконання дається 1 - 2 хвилини.

1. Хлопчики (14 років) грали у футбол. М'яч відлетів і влучив у вітрину магазина. Скло розбилося. Чи несуть підлітки яку-небудь відповідальність?

Відповідь. Несуть адміністративну відповідальність (дрібне хуліганство): відшкодовувати збитки за розбите скло будуть батьки.

2. Катя (16 років) украла з вітрини магазину красиві дорогі окуляри. Чи несе відповідальність дівчина? Якщо так, то яку?

Відповідь. Несе кримінальну відповідальність (крадіжка).

3. Хлопці на шкільній дискотеці розпили пляшку горілки й почали чіплятись до дівчат. Чи несуть підлітки відповідальність за свої дії?

Відповідь. Несуть адміністративну відповідальність (розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява у громадському місті у п'яному вигляді), якщо їм виповнилось 16 років, якщо ж ні - протокол складають на батьків (невиконання батьками або особами, що їх заміняють, обов'язків щодо виховання дітей)

4. Максим (14 років) катався на велосипеді й збив перехожого з дорогим магнітофоном в руках. Магнітофон розбився. Чи несе Максим відповідальність? Якщо так, то яку?

Відповідь. Несе цивільну відповідальність. Батьки Максима повинні відшкодувати матеріальні збитки перехожому.

- На сьогоднішній зустрічі є учні, яким добре потрібно було послухати і зробити певні висновки для себе. До цього часу вони слухали всіх нас, а тепер ми послухаємо їх. Я ставитиму вам запитання, на які кожен по черзі з вас повинен дати відповіді.

Питання:

1. Ти знаєш, що ти стоїш на внутрішньо шкільному обліку. Чому?

2. Чи вважаєш ти свій вчинок злочином?

3. Який висновок ти зробив для себе після скоєного?

4. Що тебе спонукало здійснити цей поганий вчинок?

- А тепер, представники шкільного парламенту дайте відповіді на такі запитання:

Питання:

1. Ваше ставлення до вчинків цих учнів нашої школи?

2. Засуджуєте чи підтримуєте ви їх у цьому?

3. Які б поради ви могли б дати, щоб вони зійшли з неправильного шляху?

- Шановні експерти: Ваша думка стосовно почутого (з дискусії з даними учнями та представниками парламенту).

Вчитель: Ось і добігає кінця наша зустріч, на якій ми обговорили важливі питання, що стосуються двох таких несумісних понять: дитина і злочин. Дійсно, пияцтво, алкоголізм, наркоманія - це обставини, які пов'язані зі злочинністю і правопорушенням. І що найбільше жахає, так це те, що неповнолітні опиняються у цих тенетах.

- А чи є вихід з далекого становища? На мою думку є. Адже вирішення проблем пияцтва, алкоголізму і наркоманії - справа не кількох днів чи місяців. І тільки в комплексі з іншими проблемами духовної сфери буде вирішена і ця проблема.

- А попередження правопорушень і злочинів - складна багатогранна і відповідальна діяльність, в якій повинні брати участь не лише правоохоронні органи, а й ми всі, педагоги, вихователі, громадськість. Належне здійснення попереджувальних заходів - гарантія зниження, а пізніше і викоренення злочинів і правопорушень.

І закінчити сьогоднішній урок мені хотілося б листом старшокласниці з м. Києва, яка опинилася вже за межею, коли потрібно нести кримінальну відповідальність. Ці слова, звернені до вас, її однолітків. Дівчина пише: «…Таких, як я, вже ніколи не переробиш, а ось ті, хто ще ніколи не ступав на цю стежину, себе не втрачайте. Придивіться до себе, допоможіть собі. І пам'ятайте, навколо вас є люди, яким ви не байдужі. Вони чекають на вас, щоб допомогти, подарувати любов, сподіваються на вашу відвертість і готові дати вам поради».

Тож давайте будемо дбати про себе. Адже майбутнє кожного з вас, саме у ваших руках.

- Життя - це шанс кожного. «Доля прихильна до тих, хто здатний триматись на плаву навіть потрапляючи у вир».

- Мати Тереза, лауреат Нобелівської премії світу, громадянка світу в найвищому розумінні цього слова, залишила тим, хто вступає на життєвий шлях духовний заповіт, у якому сказано:

Життя - це шанс. Скористайся ним.

Життя - це краса. Милуйся нею.

Життя - це мрія, здійсни її.

Життя - це виклик. Прийми його.

Життя - це обов'язок. Виконай його.

Життя - це гра. Стань гравцем.

Життя - це любов. Насолоджуйся нею.

Життя - це тайна. Пізнай її.

Життя - це юдоль бід. Перебори все.

Життя - це пісня. Доспівай її.

Життя - це боротьба. Розпочни її.

Життя - це безодня невідомого. Не бійся ступити в неї.

Життя - це удача. Шукай цю мить.

Життя таке чудове. Не марнуй його.

Це твоє життя, борони його.

Чи зможемо нарешті схаменутись,

Що ми - свої в цім світі, не чужі?

Дай Боже, нам ніколи не спіткнутись

Об камінь зачерствілої душі.

- І на кінець гра «Багаж, смітник». Я кожному даю по 2 аркуші паперу жовтого і рожевого кольорів. У мене в руках є скринька. На жовтому папірці, що ви сьогодні запам'ятали, про що ви дізнались чи що сподобалось і ви б хотіли взяти ці знання в багаж. На рожевому напишіть, що не зрозуміли або вважаєте, що ці знання вам не потрібні. Ті листки кидаєте у цю скриньку.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Система покарань, що застосовуються до неповнолітніх, її ознаки та види в Україні. Відмінність від загальної системи покарань. Система примусових заходів виховного характеру та приклади її застосування щодо неповнолітніх злочинців в Запорізькій області.

    реферат [22,0 K], добавлен 22.04.2011

  • Основна цінність і характеристика особистості як носія цілісності буття; когнітивний, біхевіористський і гуманістичний підходи до вивчення поняття. Дослідження закономірностей поведінки особистості злочинця, який вчинив статеві злочини щодо неповнолітніх.

    реферат [25,8 K], добавлен 13.05.2011

  • Злочини проти життя та здоров’я особи. Принцип відповідальності держави перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини. Реформування кримінального законодавства. Правовий аналіз гарантій правової охорони права людини на життя.

    реферат [16,2 K], добавлен 02.04.2011

  • Вік кримінальної відповідальності, критерії його встановлення і відповідному законі. Особливості т умови звільнення від відповідальності. Види покарань, що можуть бути застосовані до осіб, що не досягли повноліття. Зняття та погашення судимості.

    курсовая работа [45,5 K], добавлен 09.08.2015

  • Аналіз ролі і функцій відповідальності в механізмі забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Історія становлення та розвитку інституту відповідальності в трудовому праві. Особливості відповідальності роботодавця, підстави та умови її настання.

    автореферат [39,2 K], добавлен 29.07.2015

  • Кримінальне право, що передбачає юридичний захист неповнолітніх. Правова регламентація покарання малолітніх. Норми кримінального законодавства про покарання неповнолітніх у більшості держав. Види покарань щодо неповнолітніх в кримінальному законодавстві.

    реферат [34,2 K], добавлен 13.04.2011

  • Право кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб — на свій вибір. Свобода думки і слова та вільне вираження своїх поглядів і переконань як одне з невід'ємних, непорушних прав людини.

    реферат [25,2 K], добавлен 22.05.2009

  • Життя як одне з основних та невід’ємних прав людини. Злочини проти життя людини: загальна характеристика та види. Об’єктивні та суб’єктивні ознаки злочинів проти життя. Досвід кримінально-правового регулювання позбавлення людини життя за її згодою.

    курсовая работа [43,1 K], добавлен 05.01.2014

  • Аналіз права на інформацію як фундаментального та домінуючого права інформаційного суспільства. Узагальнення існуючих основоположних та ключових компонентів змісту права на інформацію. Місце права на інформацію в системі основоположних прав людини.

    статья [26,4 K], добавлен 19.09.2017

  • Кримінально-виконавче законодавство України. Органи і установи виконання покарань. Нагляд і контроль за виконанням кримінальних покарань. Участь громадськості у виправленні і ресоціалізації засуджених. Виконання покарання у виді штрафу, позбавлення волі.

    книга [3,3 M], добавлен 07.12.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.