Сім’я та родовідне дерево

Поглиблення поняття про склад сім’ї та її значення для людини. Особливість складання родовідного дерева. Пробудження пізнавального інтересу до історії свого родоводу. Розвиток мислення та мовлення дітей. Виховування любові до членів своєї родини.

Рубрика Психология
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 28.05.2020
Размер файла 22,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Голопристанської міської ради Херсонської області

Урок з українознавства для учнів 2 класу

Тема уроку: Сім'я. Родовідне дерево. Рід, родина, рідня

Медведєва Тетяна Олександрівна

Мета уроку: розширити і поглибити поняття про склад сім'ї, її значення для людини;

формувати поняття «родина, рідня, рід»;

вчити складати родовідне дерево; пробуджувати пізнавальний інтерес до історії свого родоводу;

розвивати мислення, мовлення дітей; виховувати любов до членів своєї родини, гордість за свій рід, бажання допомагати батькам.

Хід уроку:

Організація класу

У нас здавна є традиція славна Воду брати з чистої криниці, Борошно - з ярої пшениці,

Руками добрими замісити,

І гостей на свято запросити!

Діти! У нас сьогодні ніби свято, Гостей зібралося багато.

Ану ж на них ви подивіться І веселенько усміхніться.

А тепер тихенько поверніться,

Один одному всміхніться.

На урок старання не забудьте взяти, Сядьте всі рівненько, будемо починати.

Мотивація навчальної діяльності (Вступне слово вчителя з переглядом фотосюжетів)

Як багато на світі чудес! Величезні дерева, фантастичні водоспади, кумедні палаци, підземні печери, величні будівлі, храми, які викликають подив у того, кому поталанило їх побачити. Але жодне з чудес світу не можна порівняти з тим місцем, де ви народились і живете, а живемо ми з вами в місті Гола Пристань. Найдивовижнішими і незрівнянними є ви самі!

Перед вами аркуші паперу, на яких намальована буква «Я». Це ти. Напиши під буквою «Я» своє ім'я.

Але на Землі ти мешкаєш не один. Ти живеш в оточенні багатьох людей. Згадай тих, хто живе поруч із тобою. Познач кожну букву «Я», тобто познач, хто це.

- Розкажи, кого ти намалював.

I. Повідомлення теми уроку

- На своїх малюнках ви показали, що вас оточує багато людей. Людина - це частина суспільства. Вона народжується серед людей. Сьогодні ми починаємо працювати над розділом «Людина серед людей». А тему, над якою ми будемо працювати сьогодні, ви зрозумієте, розгадавши ребуси.

- Ми будемо говорити про те, що кожна людина любить і шанує. І тому девізом нашого уроку будуть слова:

«На світі білому єдине,

Як і Дніпрова течія -

Домашнє вогнище родинне,

Оселя наша і сім'я».

ІУ Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь з елементами бесіди про сім'ю, рід

- Так, родина -- найдорожче для кожного з нас.

Сподіваюсь, що наша розмова допоможе придивитись уважніше до кожного члена вашої родини, поспостерігати за ним. Це дуже важливо, бо таким чином ви більше дізнаєтеся про вашу схожість, як батьки піклуються про вас; ви помітите, скільки вони працюють для того, щоб всім у родині було добре. Дізнаєтесь більше про своїх бабусь і дідусів, прабабусь і прадідусів, які вони були, що зробили для своєї родини.

Ви зовсім по-іншому подивитесь на свою сім'ю і зрозумієте, як багато залежить від вас, щоб сім'я була щаслива. Але вам доведеться попрацювати, щоб більше дізнатися про найближчих вам людей.

- З кого складається ваша сім'я? (Відповіді дітей)

- Тато і мама дали вам життя, вони доглядали за вами, коли ви були ще зовсім маленькі, співали вам колискові, притискали до свого серця. Вони й зараз піклуються про вас, допомагають, турбуються, радіють вашим успіхам і сумують через невдачі. Ваші батьки виховують вас, привчають вас до праці і дуже-дуже люблять вас.

- Сім'я, мов сонечко, зігріває кожну дитину від народження і до кінця життя. Родина - це гніздечко любові і тепла для кожного з нас.

- Отже, сім'я складається з тата, мами, дітей. Можна ще сказати так - з батьків та дітей.

(Вчитель у ході бесіди за допомогою кругів утворює асоціативний кущ «Родина - Рідня - Рід») сім'я пізнавальний родовід мислення

- Але прислухаємося до того, як звучить слово «сім'я». Що ви чуєте? (Чуються два слова - сім і я) Що це означає?

- Так, це означає, що сім'я складається з багатьох людей, з дітей, мами, тата, у мами і тата теж є батьки. Ким вони вам доводяться? (Дідусями і бабусями)

- Шануй і поважай бабусю і дідуся! Вони дали життя твоїй мамі і твоєму татові. Вони ночей не спали біля твоєї колиски.

- А ще хто є вашими родичами? Так - сестри та брати ваших тат і мам - це ваші тітки та дядьки.

- Ваші бабусі і дідусі колись теж були маленькими і у них теж були свої батьки. А чи знаєте ви, як вам їх називати? (Прабабуся і прадід)

- І у них теж були свої мама і тато, бабусі і дідусі. Усі - і бабусі, і дідусі, і прабабусі, і прадідусі, прапрадідусі, прапра- бабусі, їхні батьки - є ваш рід.

2. Словникова робота

- Діти! Давайте з вами розберемося, що ж означають оці слова.

Рід - ряд поколінь, що походять від одного предка; усі родичі, рідні; родина, рідня.

Рідня - чиїсь родичі, близькі чи далекі.

Родина - група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які проживають разом; сім'я.

3. А зараз послухайте, будь ласка, вірш, який підготувала для вас учениця.

Рід, рідня, сім'я.

Серед них маленька я.

Мов перлинка-намистинка,

Я - дівчатко-українка!

Родовід, моя родина,

Я - її мала краплина.

Люблю всю родину я,

Разом ми - одна сім'я!

Бо козацького я роду,

Рідну землю люблю зроду,

Маму, тата поважаю,

Їм здоров'ячка бажаю.

І бабусю й дідуся - Всіх люблю й ціную я!

4. Я знаю, що ви підготували прислів'я про сім'ю. Будь ласка, ознайомте нас.

Добрі діти - батькам вінець,

А злі діти - батькам кінець.

Шануй батька й неньку,

То й буде тобі гладенько.

Яке дерево, такі його квіти,

Які батьки, такі й діти.

Немає цвіту білішого, як цвіт на калині.

Немає роду ріднішого, як мати дитині.

5. Продовження бесіди.

- Мати і батько, бабуся і дідусь - най- рідніші і найближчі кожному з нас люди. Від батьків ми одержуємо життя. Вони вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають у наші вуста добрі слова. Так є, так і було в Україні завжди. Слово батьків або старших у родині було законом для молодших. Вони вже змалку мали свої обов'язки, вчилися різної роботи, посильно працювати. Дівчатка переймали науку від матері та бабці - вчилися прясти, вишивати, ткати, розписувати писанки, шити одяг, давати лад у хаті. Хлопчики навчались чоловічого ремесла від батька чи діда.

Наприклад, колись було за правило, що дівчинка 7-10 років могла вже вишити собі сорочку. Дітей брали з собою на сінокіс, на жнива, по гриби, по ягоди, на ярмарок, у гості. Діти у сім'ї завжди були зайняті. Старші бавили менших братиків і сестричок, змалку пасли худобу. Дітей любили, але завжди ставилися до них вимогливо, дозволяли далеко не все, за провини часом карали. Існували певні правила поведінки для дітей. Сьогодні життя інше. Але ніхто не заперечує, що найбільше виховує дитину сім'я.

6. Продовження бесіди.

- На кого ти схожий? (Відповіді дітей)

- Цю особливість бути схожим на своїх батьків люди помітили ще з давніх часів, так з'явилися і приказки.

(Читають з дошки)

Яблуко від яблуньки недалеко падає.

Яка мама, така й сама.

Яке дерево, такий клин,

Який батько, такий син.

7. Фіз. хвилинка (перегляд відео про родину, автор Наталія Май)

8. Дидактична гра «Ланцюжок ніжних слів»

Сім'я (сімейка, сімейний, сімеєчка)

Рід (родина, рідня, родичі, рідний)

Тато (татко, татусь, татунь)

Мама (матуся, матінка, мамуля, мамочка, мати)

Баба (бабуся, бабуля, бабуня, бабусенька)

Дід (дідусь, дідуньо, дідик)

Сестра (сестричка, сестриця, сестронька)

Брат (братик, братичок, братусь)

- Ви - обличчя родини. Вас багато і ви всі різні, не схожі один на одного ні зовні, ні за характером.

- А тепер подумайте, що один рід відрізняє від іншого? Не знаєте? Тоді простіше запитання. Якщо одного хлопчика звуть Артем і другого - Артем, то за чим ми їх відрізняємо? (Відповіді)

- Так, за прізвищем. А звідки воно взялося? Правильно, від батьків. Прізвище є ознакою роду.

- У кожного з вас є своє ім'я, прізвище, по батькові. Ім'я своїй дитині батьки вибирають самі, за бажанням, а прізвище переходить від діда до батька, від батька до сина. Адже він голова сім'ї і продовжувач роду. До імені дитини також додається ім'я батька. Тож давайте з вами «познайомимось».

(Діти називають прізвище, ім'я, по батькові)

- Діти повинні знати імена своїх батьків, імена своїх дідусів і бабусь. А всі разом як називаються? (Родом)

9. Робота з підручником.

Опрацювання статті с. 37 «Рід, родина, рідня» (І абзац)

10. Розповідь з елементами бесіди про родинне дерево.

- Наші предки уявляли життя на землі як велетенське Дерево Роду. (Показ дерева.)

- Від кого походить ваш рід?

Свій маленький листочок на цьому дереві має кожен із вас. Гілки - ваші батьки, їхні сестри і брати. Стовбур - дідусь і бабуся. Коріння - батьки ваших дідусів і бабусь. Люди завжди берегли пам'ять про своїх прадідів. Дехто міг нарахувати сім або більше поколінь свого роду.

11. Розповіді дітей про свій родовід (показ родовідного дерева)

- Перед тим, як ви покажете своє родинне дерево, хочу ознайомити вас із віршиком, який написала дитина 11 років про свій родовід.

Росте калина на причілку хати

В моєї прабабусі у селі,

Яка багато зможе розказати Про моїх родичів мені.

Її коріння - прадід і прабаба Віти - це вже бабусі й дідусі, Листочки на калині - мої тітки, дядьки і мама,

А кетяги калини - ми усі.

На калині, як бачите всі,

Передчасно зламалися віти.

Це з життя вже пішли дідусі, Довелося недовго їм жити.

А ось цей облетівший листок, Відірвався з куща ще зелений,

Мого роду це третій виток,

Це не стало вже дядька у мене.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Тестове завдання.

Немовляті, щоб стати людиною, необхідно:

а) спілкування, виховання, навчання;

б) виховання, ігри, харчування;

в) прогулянка, спорт, навчання. Групу близьких родичів називають:

а) друзі;

б) сім'я,

в) суспільство.

Берегинею роду в сім'ї називають:

а) маму;

б) бабусю;

в) старшу дочку.

«Родовідне дерево» - це:

а) систематичне розміщення роду за поколіннями;

б) дерево, яке посадила ця рідня;

в) найбільше дерево в саду.

Як традиційно називають батька в українських родинах?

а) помічник;

б) господар;

в) добродій.

2. Інтерактивна гра «Мікрофон»

- А зараз заплющіть оченята, на кілька хвилин уявіть себе добрим чарівником.

Поміркуйте, що б ви зробили для своєї родини, щоб вона була щаслива? (Міркування дітей)

3. Робота з карткою. Робота в парах

- Підкресліть, будь ласка, що треба

робити, щоб у сім'ї були злагода, щастя і радість?

Картка.

Допомагати один одному. Дивитися телевізор. Допомагати бабусям та дідусям. Просити купити іграшку. Не прибирати в кімнаті. Поздоровляти зі святом. Разом відпочивати. Розповідати один одному новини. Пізно лягати і пізно прокидатися. Піклуватися про менших братів і сестер.

Прочитайте, що ви підкреслили, а що - ні.

4. Гра «Скажи ніжні слова мамі»

Спочатку давайте з вами розшифруємо слово «МАТУСЯ».

5. Гра «Продовж речення»

Дочка моєї мами - то ... моя сестра.

Найбільше пестить свою дитину ... мама.

Своїх онуків розуму навчає старенький . дідусь.

Твою матусю донечкою зве твоя ... бабуся.

Син мого дідуся - . мій тато.

Дочка моєї бабусі - моя . мама.

Тато мого тата - ... дідусь.

Онук чи онучка моєї бабусі - ... це я.

VI. Підсумок уроку

1. Декламування вірша учнями Ти живеш, допоки є родина,

Що стрічає щирістю й теплом...

І радієш, як мала дитина,

Бо лиш тут по-справжньому добро...

Розливаються річки весною,

Хай мороз чи спека - не біда...

Коли поряд завжди є з тобою

Очі мамині і татові слова.

Хто ти є? Твоє коріння звідки?

Думай, ким зростуть твої сини...

І для кого ти живеш у світі,

Хтось про тебе пам'ятатиме чи ні? Якщо сам забудеш стежку рідну І до церкви йтимеш лиш в скорботний час,

То, можливо, і казати не потрібно, Чи тебе згадає хто хоч раз...

Якщо злість у серці - примирися,

А в душі образа - то прощати вчись... І як бабця вчила - поступися,

І за рідних завжди помолись...

Те, чого в дитинстві научали - Свято бережи, не забувай!

Щоб тебе нащадки пам'ятали,

Роду свого не цурайся, а вивчай.

2. Сьогодні ви всі принесли кольорову квітку, яка символізує вашу сім'ю, написавши всередині прізвище. Ми їх прикріпили на карту України. Подивіться, яка чудова і квітуча стала наша Батьківщина! Сім'я до сім'ї - це вже народ. Ми всі з вами - український народ, який складається з родин: маленьких і великих, дружних і працьовитих.

3. Заключне слово вчителя Отож назавжди запам'ятайте, що Коли зміцніють крила, щоб літати,

Не забувайте рідну хату, маму й тата, Бо лиш у ріднім краї ви щасливі,

Бо лиш у ріднім краї ви багаті.

Бо ж недаремно сказані слова:

У рідному краї і серце співає,

Лелеки здалека нам весни несуть.

У рідному краї і небо безкрає,

Потоки, потоки, мов струни, течуть. Якщо позабудеш стежину до хати,

Яку дитинчам навпростець протоптав, І матір, і рід свій, і слово крилате,

То, значить, чужинцем бездушним ти став. Чужинцем не тільки для рідного роду,

А навіть для тої нової землі,

Для друзів нових, що тебе у негоду Пригріли ласкаво у власнім теплі.

- Щоб не стати чужинцем, Іваном безрідним, людиною без роду і племені, треба завжди у своєму серці нести любов до своїх рідних, а це в першу чергу любов і повагу до своїх батьків. Ніколи не засмучуйте мам своїми поганими вчинками чи недостойними справами, хай у серці кожного не гасне ніколи іскорка добра, любові до ближніх. І тоді мамине слово, татова порада стануть для вас справжнім оберегом від усіх негараздів.

- На нашому столі лежить коровай. Він - символ достатку і добробуту в родині. Я хочу поділитися з гостями частинкою короваю. І хочу побажати достатку у ваших родинах, благополуччя і мирного неба над нашими головами. (Вручення короваю)

Література

1. Білоус Д. Г. Рідні небеса: вірші: для мол. та серед. шк. віку / передм. Я. П. Гояна; худож. М. О. Онацько. Київ: Веселка, 2005. 143 с.: іл. (Українській дитині). С. 37.

2. Рока Нурія, Курто Роса М. Родинне дерево /пер. М. Шурпік. Київ: Навч. книга-Бог- дан, 2013. 36 с. (Цікаво знати).

3. Тлумачний словник української мови: близько 7000 слів/ за ред. Д. Г. Гринчишина. 3-тє вид., перероб. і доповн. Київ: Освіта, 302 с.

4. Українське народознавство: навч.

посіб. / за ред. С. П. Павлюка; передмова М. Г. Жулинського. 3-тє вид., випр. Київ: Знання, 2006. 568 с.

5. Українські народні прислів'я та приказки. Харків: МОСТ-Торнадо, 2002. 320 с.

6. Українські легенди, прислів'я, лічилки, скоромовки, загадки / упорядники Г. М. Кирпа, Г. В. Біляєва. Харків: Белкар-книга, 2008. 192 с.: іл. (Скарбничка школяра).

7. Щербань П. М. Національне виховання в сім'ї. Київ: Культурол. ПП «Боривітер», 260 с.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Характеристика основ розвитку пасивного та активного мовлення людини. Визначення вікових особливостей дітей від одного до трьох років у контексті формування навичок мовлення. Розгляд заїкання як різновиду мовлення, дослідження шляхів його подолання.

    курсовая работа [61,0 K], добавлен 05.11.2015

  • Психологічна природа та роль у розвитку особистості пізнавального інтересу. Стимуляція когнітивної активності учнів за допомогою змісту навчального матеріалу. Підвищення пізнавального інтересу на уроках інформатики при розв'язанні творчих задач.

    реферат [84,9 K], добавлен 18.10.2011

  • Наукові підходи до дослідження проблеми мислення. Психологічні особливості мислення як пізнавального процесу. Класифікація видів мислення та їх характеристика. Особливості розвитку мислення у дітей молодшого шкільного віку в процесі засвоєння знань.

    курсовая работа [58,3 K], добавлен 19.03.2015

  • Знання про мислення та їх значення в сучасному світі, в описі особливостей інтелекту даної людини та визначенні моделі спілкування з нею. Зв'язок науки про мислення з психодіагностикою здатностей людини, якими визначається схильність до виду діяльності.

    реферат [21,5 K], добавлен 25.03.2010

  • Поняття мовлення та його психофізіологічні основи. Особливості розвитку мовлення молодших школярів. Експериментальне вивчення рівня розвитку мовлення школярів молодших класів в процесі навчання. Аналіз результатів дослідження, висновки та рекомендації.

    курсовая работа [159,4 K], добавлен 21.07.2010

  • Поняття та психологічна сутність процесу мислення. Типологія і якості мислення. Обґрунтування індивідуальних особливостей мислення конкретної людини. Зміст основних етапів розгорненого розумового процесу. Інтелект, його співвідношення з мисленням.

    реферат [20,8 K], добавлен 12.12.2010

  • Союз чоловіка і жінки, об'єднаних почуттям любові і дружби, взаємної поваги, що ведуть загальне господарство й оказують один одному моральну і матеріальну підтримку називається родиною. Задача родини виховання дітей, розвиток їх фізичних і духовних сил.

    курсовая работа [37,2 K], добавлен 11.06.2008

  • Психологічні особливості профілю мислення особистості. Мислення як особлива форма психічного віддзеркалення дійсності. Характеристика основних факторів, що впливають на розвиток мислення особистості. Теорія детермінізму, поняття інформаційного підходу.

    курсовая работа [59,0 K], добавлен 04.11.2014

  • Роль родини в житті людини. Ознаки благополучних і неблагополучних сімей, проблема взаємовідносин між батьками і дітьми у них. Поняття ціннісних орієнтацій. Експериментальне дослідження впливу внутрісімейних взаємовідносин на ціннісні орієнтації дітей.

    дипломная работа [249,8 K], добавлен 12.11.2011

  • Поняття про мислення, його соціальна природа. Розумові дії, операції та форми мислення. Різновиди та індивідуальні риси мислення. Місце відчуттів, сприймань у пізнавальній діяльності людини. Вплив практики на розумову діяльність. Етапи вирішення проблеми.

    презентация [798,2 K], добавлен 24.09.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.