Урок позакласного читання: "Хто ми ?!" (за романом Світлани Талан "Розколоте небо") 11 клас

Представлена авторкою модель уроку позакласного читання з української літератури – зразок методичної технології особистісно зорієнтованого навчання (ОЗОН). У статті запропоновані структура й зміст уроку, прийоми і методи роботи з художнім текстом.

Рубрика Педагогика
Вид статья
Язык украинский
Дата добавления 29.09.2022
Размер файла 2,2 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок позакласного читання: "Хто ми ?!" (за романом Світлани Талан "Розколоте небо") 11 клас

Людмила Войтюк

(Ладижин, Вінницька область)

Анотація

Войтюк Людмила. Урок позакласного читання: "Хтоми?!" (зароманом Світлани Талан "Розколоте небо", 11 клас)

Представлена авторкою модель уроку позакласного читання з української літератури - зразок методичної технології особистісно зорієнтованого навчання (ОЗОН). Запропоновані структура й зміст уроку, прийоми і методи роботи з художнім текстом спрямовані на становлення суб'єктності учня-читача, формування його національної самосвідомості, актуалізацію історичної пам'яті у процесі прочитання роману "Розколоте небо" сучасної української письменниці-волонтерки Світлани Талан.

Ключові слова: читацька компетентність, особистісно зорієнтоване навчання, суб'єктність учня, урок, Світлана Талан, роман, образна система, трагічне минуле, Україна. урок читання література

Summary

Voytyuk Lyudmila. Extracurricular reading lesson: "Who are we ?!" (based on Svetlana Talan 's novel" The Split Sky", 11th grade)

The author presents a model of an extracurricular reading lesson in Ukrainian literature - a sample of methodological technology of personal-oriented learning (OZON). The proposed structure and content of the lesson, its techniques and methods are aimed at forming the subjectivity of the reader, the formation of his national identity, and the actualization of historical memory while reading the novel "The Split Sky" by modern Ukrainian volunteer writer Svetlana Talan.

Key words: reading competence, personal-oriented learning, student subjectivity, lesson, Svitlana Talan, novel, image system, tragic past, Ukraine.

Тема: Хто ми?! Урок позакласного читання за романом Світлани Талан "Розколоте небо".

Мета: ознайомити учнів з історичним минулим рідного краю, творчістю сучасної української письменниці С. Талан, зокрема її романом "Розколоте небо"; розвивати пам'ять, логічне мислення, зв'язне мовлення, творчі здібності; виховувати почуття патріотизму, почуття любові й поваги до родини, до історії рідного народу, його культури, мови.

Цілі:

після уроку учні знатимуть:

• основні відомості з біографії письменниці Світлани Талан;

• зміст твору Світлани Талан "Розколоте небо";

• відомості про минуле українського народу, зокрема про події, які відбувалися на території Донбасу у 20-30 роки минулого століття; правду про злочинні дії радянської влади;

• особливості побуту, традицій та звичаїв рідного народу;

умітимуть:

• аналізувати епічний художній твір;

• зосереджувати увагу на головному;

• аргументовано висловлювати й відстоювати власний погляд;

• оволодівати навичками самостійної роботи;

• креативно вирішувати поставлені завдання.

Обладнання:

1. книги С. Талан: "Розколоте небо", "Коли ти поруч", "Помилка", "Не вурдалаки", "Мої любі зрадники";

2. стенд "Сьогодні на уроці";

3. ілюстративний матеріал;

4. "ластівка";

5. плакат із зображенням собору.

(Весь наочний матеріал закритий білим папером і відкривається поступово).

Тип уроку: мандрівка в минуле.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети уроку.

Учитель:

- Сьогоднішній урок присвячено всім тим, хто вважає себе українцями.

Я запитую в себе, питаю у вас, у людей,

Я питаю в книжок, роззираюсь на кожній сторінці:

Де той рік, де той місяць, той проклятий тиждень і день,

Коли ми, українці, забули, що ми - українці?

І що є в нас душа, повна власних чеснот і щедрот,

І що є у нас дума, яка ще од Байди нам в'ється,

І що ми в Україні - таки український народ,

А не просто населення, як це у звітах дається.

І що хміль наш - у пісні, а не у барилах вина,

І що щедрість - в серцях, а не лиш у крамничних вітринах.

І що є у нас мова, і що українська вона,

Без якої наш край - територія, а не Вкраїна.

Я до себе кажу і до кожного з вас: - Говори!

Говорімо усі, хоч ми й добре навчились мовчати!

Запитаймо у себе: відколи, з якої пори

Почали українці себе у собі забувати ?

Запитаймо й про те, як ми дружно дійшли до буття,

У якому свідомості нашій збагнути незмога,

Чом солодшим од меду нам видався час забуття

Рідних слів і пісень, і джерел, і стежок від порога?

Українці мої! То вкраїнці ми з вами - чи як?

Чи в "мочалах" і вмерти судила нам доля пихата?

Чи в могили забрати судилось нам наш переляк,

Що розцвів нам у душах смиренністю "меншого брата"?

Українці мої! Як гірчать мені власні слова...

Знаю добре, що й вам вони теж - не солодкі гостинці.

Але мушу казати, бо серце, мов свічка сплива,

Коли бачу, як люто себе зневажають вкраїнці.

Я вже й сам ладен мовить: "Воно тобі треба?.. Стерпи!".

Тільки ж хочу, вкраїнці, спитати у вас нелукаво:

Ради кого Шевченкові йти було в Орські степи?

Ради кого ховати свій біль за солдатські халяви?

Та хіба ж не впаде, не закотиться наша зоря,

І хіба не зотліє на тлін українство між нами,

Коли навіть на згарищі долі й зорі Кобзаря

Ми і досі спокійно себе почуваєм хохлами?

Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил,

Можна жити й хохлом, і не згіркне від того хлібина.

Тільки хто ж колись небо нахилить до ваших могил,

Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна.

(Віктор Баранов).

- ТО ХТО Ж МИ? Чиї ми діти? Сьогодні на уроці ми спробуємо це з'ясувати, проаналізувавши роман "Розколоте небо" Світлани Талан - сучасної української письменниці, прекрасної людини, ч арівної жінки, щирої патріотки, яка протягом багатьох років живе й займається волонтерською діяльністю в місті Сєвєродонецьку на Луганщині.

III. Актуалізація опорних знань.

Учитель:

Для того, щоби відповісти на поставлене питання, нам потрібно перегорнути сторінки історії. Я пропоную вам вирушити у мандрівку в минуле. Але як там опинитися? Люди давно говорять про машину часу, але в нас її, на жаль, немає. Нині люди користуються дорожніми картами, в автомобілях установлюють навігатор. Для нас такою дорожньою картою-навігатором сьогодні буде

Ластівка

Так, звичайнісінька ластівка. А чому саме ластівка! (Головну героїню дівчину Варю батько називав Ластівкою').

- Чому він її так називав?

(Вона була маленькою, ніжною, тендітною...)

- А що ви знаєте про пташку ластівку?

• оселяється поблизу домівок, приносить щастя;

• любить сидіти на дроті;

• не можна брати в руки - буде ластовиння;

• не можна руйнувати гніздо - будеш покараний;

• дуже миролюбна пташечка.

- Для того, щоб ми опинилися в минулому, візьміть на парті ластівочку - брошку та прикріпіть її до грудей. Заплющіть очі й уявіть дорогу для вас людину, яка, на жаль, залишилася в минулому, але ви її дуже любите.

Розплющіть очі. Ми опинилися в кінці 20 -х - на початку 30-х рр. (19291934) ХХ століття. Наша ластівочка-навігатор допоможе нам завдяки головній героїні Варі подивитися на минуле українського народу очима українців, які жили на землях Луганської області на початку ХХ століття. Отже, куди ж ми вирушимо спочатку?

(Відкриваємо аркуш)

Сім'я

- Завітаймо в гості до цієї родини. Хто на нас там чекає? Хто входить до складу родини Чорножукових?

*Батько Павло Серафимович, мати Надія, діти: Ольга, Михайло, Варя; бабуся.

- Що знаємо про цю родину на початку твору?

*Заможна.

*Усього досягла своєю працею.

- Чи жили вони разом?

(Ні, Варя доглядала бабусю, бо та не хотіла залишати старенької хати.

*Батьки жили в новій хаті.

*Ольга жила окремо: у неї була своя сім'я).

- Як батьки ставилися до дітей?

(Павло Серафимович: "Усі діти однакові. Вони як пальці на руці - яку пучку не вріж, однаково боляче").

- Чи була ця сім'я жадібною у ставленні до інших людей? От ми хочемо завітати до них у гості... А як вони ставляться до людей?

*Варя дружила з Ганнусею, подарувала їй намисто, чобітки.

*На роботу взяли батька Ганнусі та її саму, ставилися як до рівних і подавали милостиню бідним.

*Варя закохана в Андрія, хоча він і бідний.

Ставлення батька: він проти стосунків доньки та Андрія, бо пообіцяв її іншому (дівчина не пішла проти волі батька.).

*Кузьма Щербак і Павло Чорножуков (1) обід на полі: "Пообідаймо разом"; 2) Павло врятував, коли Кузьма тонув; 3) зробили надрізи на руках, що будуть братами в житті й не залишать один одного в біді).

- Чи був Павло Серафимович вимогливим до себе?

*Спав на камені (якщо зробив щось не так: голова - на камені, ноги - на подушці: "Нехай помучиться голова, якщо думати не хотіла").

*Ходив босий: "Земля лікує краще будь-якого лікаря".

*Важко працював.

Висновок: дружна, щаслива, заможна родина.

Що викликає занепокоєння: не хочуть бідного зятя! (почепити знак "занепокоєння").

- Куди ж далі поведе нас ластівочка?

Кобзар

- Що ми знаємо про кобзарів?

*Сліпий чоловік із хлопчиком-поводирем.

*Грає на кобзі або бандурі.

Інформація про інструмент:

* БАНДУРА - майже той самий інструмент, що кобза, але більш удосконалений;

*КОБЗА - єдиний інструмент, який проходить обряд освячення:

1) одклінщина (біля святого храму, де не було жодної сторонньої душі: "лише кобзар під небом та Бог на горі";

- Дається обітниця обраному шляху;

- Читається 60 молитов);

2) визволівка (клятву дають із суворих присяг).

- Як же звучить бандура? Чому її звучання так привабило слухачів? Послухайте ж, як звучить бандура. (Грає бандуристка)

- Який закон був порушений вами щойно, коли зіграла бандуристка?

*Кобзарям не заведено було аплодувати!

- Як пов'язаний кобзар із твором?

*Образ кобзаря Данила є наскрізним у творі.

- Чому кобзарі були дуже важливими для України? Що вони таке цінне зробили?

*Приносили вісті, правду розповідали.

*Намагалися зробити добро для людей.

*Відчували, де джерело. Наприклад, Данило викопав по світу шість криниць.

- У яких творах ще зустрічали образ кобзаря?

*Тарас Шевченко "Катерина";

*Фільм "Поводир".

Презентація:

уривок із фільму "Поводир"

- Так, кобзарі говорили правду в очі:

"Покликання істинного кобзаря - нести людям правду" (Кобзар Данило)

- Рушаймо ж далі за Ластівочкою!

Знахарка (Травознай)

- Чому Ластівочка хоче, щоб ми завітали до Травозная? Чи була важливою роль знахарок в Україні? Як це показано у творі? Як ставилися люди до знахарок?

*Уляна. Лікувала травами, зашіптувала, знала наперед.

*Люди обходили стороною, а коли ніхто не міг допомогти - зверталися саме до неї.

*Уляна казала: "Хочеш взнати, що таке невдячність? Тоді зроби людям щось добре".

Варя відповіла: "Навіщо ти так? Якщо ти до людей із відкритим серцем, душею, то й вони до тебе теж".

- З чого видно у творі, що Уляна - теж людина?

*Важко переживала голод, збожеволіла, зварила дитину.

- Чи варто, на вашу думку, знати майбутнє?

- Що напророкувала Уляна Варі?

*"Хмари, чорні хмари нависли над селом. Вони вже зовсім низько, а в них горе та сльози, сльози та горе. І плакати за померлими вже нема сил. Сил у людей нема - стільки горя навколо. Мерці під ногами, а їх нема кому ховати. І піде брат на брата, сина батько прокляне, а сини відвернуться від батьків. Таке буде. Скоро. Незабаром. Своя плоть буде найсмачнішою. І рідною кров 'ю дітей годувати будуть. А хліб стане і життям, і смертю. І небо. Одне на всіх небо буде розколотим. Небо розколеться навпіл".

- Чи здійснилися ці пророцтва Уляни?

(На жаль, так.)

- Наступний маршрутний лист -

Колгосп

- Проблемне питання:

- Що доброго й що поганого було у створенні колгоспів?

I ряд ^ що добре? II, III - що погане?

ДОБРЕ:

*колективне господарство;

* рівноправність;

*якщо в когось не було нічого, з'явилася можливість мати.

НЕГАТИВНЕ:

*насильно;

*відбирали зароблене працею ^ худобу, хату;

*відбирали землю;

*розбрат у родинах;

*погрожували зброєю (розмова двох хлопців на перших зборах, коли побачили чекіста з наганом:

- А в кого він буде стріляти?

- У ворогів, у кого ж іще.

Малий хлопчик роззирнувся, не розуміючи, де ж ті вороги.)

- Як поставилися Чорножукови до створення колгоспів?

*Батько був проти, не вступив; його брати - теж.

*Син Михайло вступив і відмовився від батьків.

*Відібрали землю, залишили їм тільки 0, 2 г.

*Відібрали в них хату під сільську раду. ("Стояли, підтримували один одного, як на цвинтарі, проводжаючи в останню путь рідну людину. В усьому була їхня праця".

Мама: "Можна я попрощаюся з хатою? Прийде час, і вас проклянуть нащадки! (^ Зайшла в хату й повісилась.).

- Сім'ї братів постраждали:

*сім'ю одного брата вислали;

*сім'я іншого брата спалила себе з дітьми (Гордій Чорножуков)

- Ластівочка пропонує нам наступний маршрутний лист:

Віра в Бога (ікона)

Завдання: сформулювати чіткі правила щодо ставлення радянської влади до релігії.

Робота в парах

У суспільстві

У творі

¦ Заперечення Бога.

¦ Закрили церкву.

¦ Знищення церков.

¦ Син Михайло знімав хрести, дзвони.

¦ Топталися по іконах, коли хату відбирали.

- Проблемне питання: це добре чи погано, що влада насаджує людям вірити чи не вірити в Бога?

- Куди ж далі веде нас Ластівочка?

Колоски (Голодомор)

- Влада виконує цинічну функцію: вимагає від людей чесності, порядності, а сама порушує права людини.

- Доведіть, будь ласка, де у творі видно, що в 30 -х рр. ХХ ст. в Україні дійсно був голодомор:

*"Закон про 5 колосків"

(Переорювали поля, щоб не дісталося людям, бо люди змушені були йти по колоски, що залишилися незібраними ^ не було що їсти).

*Активісти відбирали все, створено комнезами (комітети незаможних селян). Серед них - Ганька (її перестали називати Ганнусею!), яка з ненавистю відбирала в селян усе (приклад із квашеною капустою).

*Викопували буряки, кукурудзу ^ коли це робили, то намагалися, щоб ніхто не бачив, бо доносили один на одного:

"Люди стали злі, кожен дбає лише про себе" (Ольга).

*Величезні податки, особливо тим, хто не вступив до колгоспу.

*Відібрали землю, людям залишили по 20 соток (тим, хто не колгоспники!): навіть могилки опинилися на чужій землі. Дуже просили, то могилки залишили...

*Ганька: "Ми все одно знайдемо хліб. Не надійся на спокій, куркулько Ластівко!" У людей відбирали, а самі дещо забирали додому.

*Люди ставали злодіями; ішли в ліс і ставали злодіями.

*Величезні податки, навіть на кущі і дерева.

*У крадіжці запідозрили жінку: залякували, били по ногах палицею, відрізали ножицями косу, руки облили гасом, погрожували підпалити: Биков то запалював сірники, то гасив перед очима напівживої з переляку колгоспниці.

*Самі колгоспники і то ховали, бо боялися, що опиняться в подібній ситуації.

*Жебраки зайшли погрітися й почали хапати з каструлі лушпайки, що варилися корові.

*Корову вкрали.

* Зерно сховали в мамину труну, бо свіжа могила.

*Зерно ховали на горищі сільради ("у себе ж шукати не будуть!").

*Люди пухли з голоду.

*Скрізь міліція: щоб куркулі не проникали в місто.

*Смерть бабусі.

*Діти на уроці не могли працювати: "А людське м'ясо смачне?"

*У Росію везли речі, щоб обміняти на харчі.

*Котів, собак, людей їли.

*У дитини випитували інформацію цукеркою.

*Марічка збожеволіла.

*На хуторі всі померли.

*Сусід прийшов, попросив щось їсти і помер.

*Ольга відправила сина поводирем Данилові.

*У дитячі будинки підкидали дітей.

*Людей кидали в кислоту.

*Ховали на смітниках (якщо самогубець, але рідні старалися в саду, на городі).

*Ольга вбила батька.

*Уляна зварила дитину, збожеволіла...

*Знищували кобзарів (Данило загинув у 1934 році на з'їзді кобзарів у Харкові).

Презентація про голод

- Невже не було тих, хто хоча б спробував допомогти людям? Невже не було тих, хто опирався радянській владі?

*Богдан (комсомолець, який відмовлявся відбирати в людей останнє).

*Кузьма Щербак (його завжди мучили докори сумління, а коли його тимчасово поставили замість голови колгоспу - почав роздавати людям зерно, хоча знав, що підписує собі смертний вирок...).

- Чому люди не емігрували, не тікали?

*Селяни не мали паспортів і не могли жити там, де вони хочуть, бо вони мали жити там, "де потребують інтереси держави". Видавали довідки!

- На кого ж у людей була надія?

*"Може, якби сам Сталін взнав про біду, щось би змінилося."

(Кобзар Данило)

*На те, що вдасться в Росії обміняти речі (але ж виїхати не можна було!)

*На Бога (але не дозволяли молитися).

*На себе.

- А куди ж Ластівочка нас привела? Що вважає вона?

Сім'я

- Ластівочка-дороговказ водила, водила нас, але, як ви помітили, знову привела до родини.

Бо все починається з домашнього вогнища, бо

родина - основа життя людей!

Навколо змінюються події, люди, місце проживання, а родина - це те, із чим пов'язане наше життя. Цінуйте своїх рідних!

Дороговказів більше немає, отже, нам час повертатися до сучасності...

Заплющіть очі.

IV. Підведення підсумків уроку.

- Отже, дорогі діти, ми повернулися з минулого. Побачили, як жили українці в 20-30-х рр. ХХ ст. Дійсно, дуже важко було. І важко не тільки в ці роки. Але ми вижили, вистояли. Чому? Бо завжди знаходилися люди, які вважали себе частинкою України, які готові були віддати за неї життя. Згадаймо ж тих, кого сміливо можемо називати українцями, незважаючи на те, хто вони за національністю, у який час жили.

На жаль, багато кого вже немає на цьому світі, бо ціна любові до України часто дуже велика - саме життя.

Презентація

- Можливо, не всіх цих людей ви знаєте поіменно, хоча варто було б. Але не забуваймо, що історію творили не тільки відомі особистості - її творили наші бабусі й дідусі, прабабусі й прадідусі - усі ті, хто жив на цій землі, хто любив цю землю, цих людей, цю культуру, цю мову, хто ходив у національному одязі - і це була не "показуха", а люди цим жили. Вони дивляться на нас із небес і просять:

"Просто будьте людьми!"

Від кожного з нас залежить доля нашої родини, нашої України. Адже вже зараз кожен може зробити щось для рідного краю або для мами, братика, сестрички, друзів.

Нехай кожен вийде і візьме на цьому плакаті один аркуш і вголос скаже, яку добру справу сьогодні готовий зробити. (Утворюється храм)

- Ви своїми руками, зробивши добру справу, побудували храм. Не забувайте, що саме від кожного з нас залежить, якою буде Україна.

БЕРЕЖІТЬ СОБОРИ ДУШ ВАШИХ!

У кінці твору ми розуміємо, що незважаючи на обставини, у серцях людей живе віра, надія. Варя дивиться в небо. Що ж вона там бачить?

Лелеки ніби зшивають докупи небо, щоб воно було єдиним, мирним, цілим... У серці з'явилася надія, що все зміниться на краще... Живіть і ви з вірою в серці!..

Молитва за Україну

V. Оцінювання.

VI. Домашнє завдання:

У творі згадувалася легенда про те, що в ніч на Івана Купала ходить ЩАСТЯ по світі. Дерева переходять із місця на місце...

Що ж для вас щастя? (Написати творчу роботу).

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Позакласне читання на уроках світової літератури як засіб формування читача. Питання про взаємозв’язок уроків класного та позакласного читання. Загальні відомості про творчість Джейн Остін. План-конспект уроку для 9-го класу з позакласного читання.

    курсовая работа [40,7 K], добавлен 21.12.2012

  • Особливості позакласного читання. Лінії зв'язку позакласного читання з класним. Типи завдань, які можна ставити до прочитаної книжки. Керівництво позакласним читанням в молодших класах. Вимоги до проведення та організації уроків позакласного читання.

    курсовая работа [45,5 K], добавлен 21.05.2016

  • Методика проведення уроків з позакласного читання. Зміст і завдання позакласного читання, вимоги програми. Взаємозв’язок класного читання з позакласним, керівництво позакласним читанням. Уроки позакласного читання на підготовчому та опчатковому етапах.

    курсовая работа [56,3 K], добавлен 04.11.2009

  • Позакласне читання в молодших класах як різновид класного читання. Форми керівництва позакласним читанням в молодших класах. Загальні вимоги до проведення та організації уроків позакласного читання. Оцінювання позакласного читання в початкових класах.

    курсовая работа [70,1 K], добавлен 28.02.2008

  • Особливості, типи, форми та структура уроків позакласного читання. Методика вивчення творчості Всеволода Нестайка на уроках позакласного читання в 6 класі: "Пригоди Робінзона Кукурудзо", "Незнайомець з тринадцятої квартири" та "Таємниця трьох невідомих".

    курсовая работа [50,9 K], добавлен 16.11.2011

  • Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.

    разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011

  • Визначення основних завдань читання в молодших класах. Аналіз психолого-педагогічних особливостей проведення уроків читання в початковій школі, дослідження їх змісту. Розгляд дидактичної структури уроку читання із зазначенням конкретних прикладів роботи.

    курсовая работа [55,6 K], добавлен 09.04.2015

  • Цілі навчання іноземній мові молодших школярів. Читання як компонент навчання іноземної мови. Вимоги до процесу навчання читанню іноземною мовою. Характер і режими читання текстів. Прийоми і методи у навчанні нормативно-виразного читання тексту вголос.

    курсовая работа [486,4 K], добавлен 15.02.2012

  • Формування та розвиток творчої особистості. Загальна суть інтерактивного навчання. Шляхи вдосконалення сучасного уроку української мови завдяки інтерактивним технологіям. Структура і методи інтерактивного уроку. Технології колективно-групового навчання.

    реферат [27,9 K], добавлен 23.09.2014

  • Навчання грамоті як особлива ступінь оволодіння первинними уміннями читання і письма. Методи вивчення букв на уроках української мови в початкових класах. Механізм читання, його складові. Читання складів на сторінці букваря. Уроки навчання грамоти.

    дипломная работа [117,1 K], добавлен 11.09.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.