Урок "Без води нема життя. Властивості води – рідини"

Розширення уявлення про значення води в природі, стани води. Вироблення умінь самостійно виконувати досліди, використовуючи метод капелюхів Де Боно. Виховання пізнавального інтересу, самостійності та відповідальності на уроках курсу "Я і Україна".

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 27.08.2017
Размер файла 1,6 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Відкритий урок з курсу «Я і Україна»

«Без води нема життя. Властивості води - рідини»

Тема " Без води нема життя. Властивості води - рідини"

урок вода природа дослід

Мета. Розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивостях води - рідини; формувати елементарні поняття: вода - речовина; виробляти вміння самостійно виконувати досліди використовуючи метод капелюхів Де Боно; узагальнювати сприйняте під час виконання дослідів, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання. Комп'ютер, проектор, склянка з водою, банка з ложкою для демонстрації, пляшки різної форми (порожні), ілюстрації, картки для групової роботи, 6 капелюхів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Продзвенів і змовк дзвінок

Починається урок.

ІІ. Фенологічні спостереження.

Учитель. Щодня життя людини починається з новин про погоду. От і ми прослухаємо прогноз синоптика на сьогодні за таким планом:

1. Пора року, дата.

2. Температура повітря.

3. Стан неба.

4. Зміни в природі.

5. За народним календарем.

- Діти, від чого залежать всі зміни в природі? (Всі зміни в природі залежать від висоти Сонця на небосхилі)

Сонце низько або високо

Посилає Землі уклін

Пора року міняється швидко

Змінюючи наш небосхил.

- Я бажаю, щоб на нашому уроці було тільки сонячно. А від сонця і

сонячного тепла урок пройшов цікаво, швидко та організовано.

- Працювати ми будемо за таким законом:

Згадати потрібно наш закон:

Слухати - уважно,

Працювати - старанно,

Виконувати - точно,

Запам'ятовувати - прочно.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Тест.

1. Повітря відноситься до:

а) живої природи;

о) неживої природі.

2. Повітря це:

а) газоподібне тіло;

б) тверде тіло.

3. Що називається атмосферою:

а) повітря навколо людини;

б) шар повітря навколо міст;

в) шар повітря навколо Землі.

4. Чи добре пропускає товстий шар чистого повітря сонячні промені:

г) ні

д) так.

Перевірка тесту:

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

- Зараз я пропоную переглянути невеликий фільм і сказати, про що піде мова на сьогоднішньому уроці.

- Подивиться, будь ласка, на відповіді тесту, ви нічого не помітили? Якщо ми переставимо букви?

- А давайте скажемо одним словом: це …. (Вода)

- Тепер нам залишилося визначити тему уроку. Хто здогадався, про що йтиме мова? (Про воду).

Оголошується тема уроку: «Без води немає життя. Властивості води - рідини»

V. Актуалізація опорних знань.

- Чи доводилося вам бачити воду в природі?

- Де вона знаходиться?

- Для чого потрібна вода?

VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

- Готуючись до уроку, наш клас поділився на групи. У групах вони працювали використовуючи метод шести капелюхів ДЕ Боно.

Білий капелюх - збір інформації про воду.

Червоний капелюх - відчуття, враження.

Жовтий капелюх - перевага, вигода, користь.

Чорний капелюх - негативні сторони.

Зелений капелюх - дослідження, нові ідеї.

Синій капелюх - мислення про мислення.

Размещено на http://www.allbest.ru/

1. Повідомлення учнів 1-ої творчої групи (Білий капелюх).

Без води людина зможе прожити тільки 3 дні, в той час, коли без їжі тільки 30-50 днів.

- В організмі людини вода становить понад половини маси тіла.

- За все своє життя людина вживає близько 50 - 60 тонн води.

- Щоб виростити 1 кг овочів, зерна, витрачають 2 тонни води.

- Огірок майже повністю складається з води.

Размещено на http://www.allbest.ru/

2. Повідомлення учнів 2-ої творчої групи (Червоний капелюх).

Размещено на http://www.allbest.ru/

3. Повідомлення учнів 3-ої творчої групи (Жовтий капелюх).

Размещено на http://www.allbest.ru/

4. Повідомлення учнів 4-ої творчої групи (Чорний капелюх).

Размещено на http://www.allbest.ru/

5. Повідомлення учнів 5-ої творчої групи (Зелений капелюх).

Размещено на http://www.allbest.ru/

У всіх трьох станах молекули води однакові за формою і розміром. Але відстані між ними у воді - рідині різні. Давайте згадаємо як розташовані молекули:

- у твердих тілах (дуже близько друг до друга);

- у рідких тілах (відстань між молекулами більше);

- у газоподібних (ще більше).

Висновок

Размещено на http://www.allbest.ru/

VІІ. Фізкультхвилинка.

Гра «Струмочок»

Діти стають парами. Беруться за руки і піднімають їх вгору. Той, хто без пари, рухається «коридором», який утворили пари. Бере когось за руку і разом з ним стає першою парою. Той, хто залишився без пари, біжить в кінець «струмка», рухається до початку, вибирає собі одного з гравців і ін.

VІІІ. Ознайомлення з властивостями води.

- Ви нам багато цікавого розповіли про воду, а тепер поговоримо про властивості води - рідини. Я показую вам досліди, а ви мені говорите які властивості має вода - рідина.

Дослід №1. Якщо вилити небагато води, наприклад, на стіл або на тарілку. Що трапиться з водою? (Розтечеться). Значить вона ТЕКУЧА.

Дослід №2. З банки переллємо воду у пляшки різної форми. Яку форму мала вода в банці? Яку форму має вода в пляшках? А свою форму має вода? (Вода набуває форми тієї посудини, в якій знаходиться).

Значить вода НЕ МАЄ ВЛАСНОЇ ФОРМИ.

Дослід №3. Якщо в склянку з чистою водою опустимо ложку. Чи добре її видно? Про яку властивість води це свідчить?

Вода ПРОЗОРА.

Дослід №4. Подивися, чи має вода колір? Визначте, має запах?

Вода БЕЗБАРВНА, БЕЗ ЗАПАХУ.

Висновок. Вода текуча, не має власної форми, безбарвна, прозора, без запаху.

- Вода - рідина має також властивість, про яку ми дізналися, коли вивчали термометр. Хто пригадає цю властивість? (При нагріванні вода розширюється, а при охолодженні - стискається). Молодці!

- Запам'ятаєте ще одну цікаву властивість води. Коли вода замерзає і перетворюється на лід, вона перестає стискатися і починає розширюватися. У цьому легко переконатися, якщо пляшку, наповнену водою вщерть, щільно закрити пробкою і поставити на мороз. Як тільки вода змерзне, пляшка трісне.

ІX. Закріплення знань.

1. Гра на увагу ( на правильну відповідь діти хлопають у долоні).

Лід, сніг, крига - це вода в... а) газоподібному стані;

б) рідкому стані;

в) твердому стані.

Дощ, роса, туман - це вода в...а) газоподібному стані;

б) твердому стані;

в) рідкому стані.

Водяна пара - це вода в... а) рідкому стані;

б) твердому стані;

в) газоподібному стані.

2. Робота в групах. "Метод інтрига". (Діти відгадують слово і записують в клітинки).

1. рок-к+си-и+а

2. р+іва-ва+ч+кар-р

3. гром-ом+а+д

4. лев-ев+і+д

5. тоня-оня+уж-ж+мак-к+н

Перевірка завдання.

1. Вночі спить на землі, а вранці висихає (РОСА)

2. Улітку біжить,

Узимку спить.

Весна настала - розтала (РІЧКА)

3. Надворі переполох:

З неба сиплеться горох.

З'їла шість горошин Ніна,

І у неї тепер ангіна. (ГРАД)

4. Рибам зиму жити тепло:

Дах - товсте скло. (ЛІД)

5. Молоко над річкою плило,

Нічого видно не було.

Розчинилося молоко -

Стало видно далеко. (ТУМАН)

- Про що ці всі загадки?

- Чому так багато народних загадок присвячено воді?

- Чому багато різної літератури присвячено воді?

- А зараз я хочу, щоб ви подивилися на виставку книг, які я вам приготувала. Із цих книг ми довідаємося з вами багато цікавого про воду, а саме:

- Чому мокрі речі висихають?

- Чому запотівають вікна?

- Чому морська вода солона?

- Що важить більше - літр води або літр льоду?

- Скільки важить вода?

X. Узагальнення та систематизація знань.

Технологія "Мікрофон".

1. Де на Землі є вода?

2. Які властивості води ви вже знаєте?

3. Яку особливу властивість має вода при замерзанні?

4. У яких трьох станах перебуває вода в природі?

XІ. Підсумок уроку.

А тепер ми довідаємося як ви працювали на уроці, відгадавши ребуси:

XІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати статтю "Без води немає життя", "Властивості води - рідини".

2. Виконати завдання № 1,2 у зошиті.

Література

1. Асланова И.А. Интерактивные методики. Симферополь: МС.П Ната. с.13-18.

2. Асланова Т.А. Використання методу різнокольорових капелюшків Едварда де Боно на уроках гуманітарних дисциплін: Метод. Посібник. Херсон: РІПО, 2005. 22 с.

3. Боно Є. Учите своего ребёнка мыслить / Э.Боно// Пер.с англ. Мн.: ООО «Попурри», 2005. 432 с.

4. Проектування та розробка особистісно-зорієнтованого процесу у школі ІІ під. ред. Подмазіна С.І., Київ - Запоріжжя, ІЗМО, 1999 р.

5. Развитие творческого мышления, как условие успешного обучения. Практ. Психология и соц. Работа., 1999, №1.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.