Життя і творчість талановитого українського письменника Івана Франка

Дитинство відомого письменника. Іван Франко - високоосвічена людина. Збірка казок "Коли ще звірі говорили". Сутність гри "Знайди синонімічну пару". Відтворення змісту казки з елементами вибіркового читання. Визначення головної думки казки, висновки.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 14.01.2014
Размер файла 49,2 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема. В. Бичко «Казка, друзі, - не на сміх…». Іван Франко «Лисичка - кума»

Мета: розширити знання дітей про життя і творчість талановитого українського письменника Івана Франка; вдосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання, читання в особах; формувати вміння визначати і характеризувати головних дійових осіб казки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уміння виділяти головну думку твору; виховувати почуття дружби, товариськості.

Обладнання: таблиці для швидкочитання, ілюстрації до казки, портрет І. Я. Франка, збірки його творів, картки із завданнями для груп.

Хід уроку

І. Організація класу.

Привітання.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Стали всі рівненько,

Посміхнулись веселенько.

Працювати будем дружно,

Тож не буде нам сутужно.

Девіз уроку.

Не просто слухати, а … (чути).

Не просто дивитись, а … (бачити).

Не просто відповідати, а … (міркувати).

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок.

Розчитування.

Читання складових таблиць:

читання «буксиром» за учителем;

самостійне швидке читання учнями;

читання в парах;

читання усього класу «ланцюжком».

Вправа для розвитку мовленнєвого апарату. Робота зі скоромовкою (читання «дощиком»).

Ми обоє - довгохвості,

Ти приходь до мене в гості!

Будьмо знову рибу їсти!

Хто ще хоче попоїсти?

Робота над чистомовкою.

Ка-ка-ка - були Вовчик та Лисичка.

Ти-ти-ти - задумали чесно працювати.

Ти-ти-ти - домовилися картопельку посадити,

Ти-ти-ти - але Лисичка надумала Вовка обдурити.

«Чарівний квадрат» (1 і 2 варіанти слідкують по черзі за тим, щоб сусід не пропускав числа, а знаходив по порядку)

ІІІ. Оголошення теми уроку

Розгадування деформованої назви розділу («ту, лі, ра, те, рні, зки, ка»)

ІV. Актуалізація опорних знань.

1. Опрацювання вірша В. Бичка «Казка, друзі, - не на сміх…».

- Послухайте вірш Валентина Бичка і скажіть, як ви його зрозуміли.

(Кожна казка нас навчає. Треба тільки уважно вслухатись і ти з казки візьмеш для себе багато корисного і повчального.)

Що таке казка?

Які казки називають народними? Авторськими?

Тож я вас запрошую в гості до авторської казки.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми ознайомимось із казкою геніального сина українського народу Івана Яковича Франка. Але спочатку ви дізнаєтесь про життя і творчість талановитого письменника. А допоможуть нам в цьому наші «Дослідники».

ІV. Сприймання та засвоєння матеріалу.

Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом І. Франка.

1 учень.

- 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині в сім'ї відомого на всю округу коваля народився рудоволосий, ясноокий

хлопчик. Ясьо (так звала мати сина) ріс розумною, роботящою дитиною. З голосу матері він запам'ятав багато народних пісень.

2 учень.

- Вчився легко, оскільки був здібним, мав чудову пам'ять. Як згадував сам Іван Франко, за 10 днів він навчився читати українською мовою, а Шевченка вивчив майже всього напам'ять. Іван Якович був високоосвіченою людиною. Здобувши університетську освіту, письменник їде до Відня, де одержує ступінь доктора філософії.

3 учень.

- Твори Івана Франка знають не лише в Україні, а і в усьому світі. Він є автором багатьох творів і для дорослих, і для дітей. У письменника було 4 дітей: Андрій, Тарас, Петро і Ганна. Батько їх дуже любив і для них складав казки, які об'єднав у збірку «Коли ще звірі говорили». Іван Франко написав майже 50 поетичних і прозових казок. (Учень звертає увагу на виставку творів І. Франка).

2. Робота над заголовком.

- Відгадайте загадку і дізнайтесь, про кого казка.

Руда, руда рудиця

Рудим хвостом гордиться.

В неї шуба найпишніша,

В неї вдача - найхитріша.

(Лисиця)

(Вчитель виставляє предметний малюнок лисиці).

- Сьогодні ми прочитаємо казку Івана Франка «Лисичка - кума».

- Кума - це хрещена мати стосовно батьків похресника; звертання до приятельки. (Пояснення дає вчитель.)

3. Словникова робота.

1. Читання колонок слів з дошки і пояснення їх значення. (Спочатку слово читає вчитель, а потім колективне читання і пояснення слів.)

корч клюка

згамати мотика

загонець зарікся

горнятко полуденок

шпортати похресник

2. Гра «Знайди синонімічну пару».

- З'єднайте вирази з їхнім поясненням.

Ані пари з рота - втекла.

Мурашки поза плечима бігали - не робити нічого разом.

Не мати ніякої спілки - страшно, боязко.

Накивала п'ятами - мовчати.

4. Первинне сприймання казки.

Комбіноване читання. (Казку починає читати вчитель, а потім - заздалегідь підготовлені учні. Перед читанням казки вчитель ставить завдання: дати відповідь на такі запитання).

- Хто ще є дійовою особою казки?

- Хто вам сподобався, а хто не сподобався і чим?

Вправа «Мікрофон».

- Хто ще є дійовою особою казки?

- Хто вам сподобався і чим?

Закріплення навчального матеріалу.

1. Повторне читання казки мовчки.

- Під час читання зверніть, діти, увагу на те, де слова якої дійової особи і як їх треба читати.

Фізкультхвилинка

Ми лісочком йшли, Грибочок знайшли, Нагнулись, підняли, У кошик поклали І далі пішли. Ми лісочком йшли, Малинку знайшли. Дотягнулись, зірвали, У кошик поклали І далі пішли. Ми лісочком йшли, Горішок знайшли, Потягнулись, дістали, У кошик поклали І далі пішли...

2. Відтворення змісту казки з елементами вибіркового читання.

- Що задумали Вовчик - братик і Лисичка - сестричка? Де вони заховали страву? Прочитай.

- Як Лисичка вперше надумала обманути Вовка? Прочитайте про це.

- Скільки разів Лисиця бігала в корчі?

- Що Вовк побачив в корчах? Прочитайте.

- Чи вдалося Лисичці уникнути покарання і чому?

3. Робота в групах.

І група - Скласти план казки.

ІІ група - Скласти характеристику Лисички.

Картка

Підкресліть слова, які характеризують Лисицю, складіть її характеристику.

Працьовита, хитра, довірлива, брехлива, запальна, покладиста, злодійкувата, розлючена, не співчутлива.

ІІІ група - Скласти характеристику Вовчика.

Картка

Підкресліть слова, які характеризують Вовка і складіть його характеристику.

Працьовитий, хитрий, довірливий, брехливий, запальний, покладистий, злодійкуватий, розлючений, не співчутливий.

4. Визначити головну думку казки.

- Що у казці схвалюється, а що - засуджується?

- Яка основна думка казки?

- Який висновок ви зробили для себе? (Вправа « Мікрофон»)

- Ви, діти, зробили правильні висновки з казки. Я хочу побажати вам остерігатися в своєму житті людей, про яких говорять: « Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле». Цього своєю казкою побажав вам і Іван Якович Франко.

VІ. Підсумок.

Метод «Прес».

- Як ви гадаєте, чи знадобляться вам в майбутньому знання, які ви отримали сьогодні на уроці?

VІІ. Домашнє завдання.

Виразно читати казку в особах.

Ознайомитися з казкою Л. Українки «Біда навчить»

письменник іван франко

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Поняття казки у фольклористиці. Жанрова й сюжетно–композиційна своєрідність фольклорної та літературної казки в початковій школі. Аналіз текстів, представлених у програмах та підручниках із читання в початковій школі. Методика роботи над казкою на уроках.

    курсовая работа [46,2 K], добавлен 28.10.2014

  • Відомості про життя і творчість видатного письменника, ученого, перекладача І. Франка. Теми та особливості лірики Франка. Багатогранність діяльності Великого Каменяра, його роль у розвитку української літератури. Головні питання теорії віршування.

    лекция [30,1 K], добавлен 15.03.2011

  • Українська народна казка як засіб реалізації культурознавчої змістовної лінії на уроках читання. Освітньо-виховне значення роботи над казкою у початковій ланці. Етапи реалізації творчого розвитку дитини під час опрацювання українських народних казок.

    курсовая работа [317,1 K], добавлен 17.06.2013

  • Історія і походження казки як жанру літератури та об'єкту наукових досліджень. Використання казки у творчому вихованні і навчанні дітей різного віку, особливості педагогічної роботи. Експериментальне дослідження значення казок для розвитку школярів.

    курсовая работа [44,8 K], добавлен 17.03.2011

  • Багатогранність творів Івана Франка "Ой ти, дівчино, з горіха зерня", "Чого являєшся мені у сні?", "Декадент", "Розвивайся ти, високий дубе", "Червона калина, чого в лузі гнешся?". Аналіз світоглядних позицій та інтимної лірики Великого Каменяра.

    лекция [22,8 K], добавлен 15.03.2011

  • Поняття та проблеми її класифікації казки, її роль у вихованні дитини. Основні функції казки як методу психологічної роботи. Казка як засіб для розвитку словесно-логічного мислення та уяви. Роль та місце казки у формуванні особистості дошкільника.

    курсовая работа [51,1 K], добавлен 08.11.2013

  • Значення казки у літературному розвитку школярів. Психологічні закономірності розвитку уяви учнів у процесі роботи з казкою. Дійсний стан сформованості творчої уяви молодших школярів. Методичні можливості казки як літературного жанру для розвитку уяви.

    курсовая работа [183,1 K], добавлен 06.12.2013

  • Визначення основних завдань читання в молодших класах. Аналіз психолого-педагогічних особливостей проведення уроків читання в початковій школі, дослідження їх змісту. Розгляд дидактичної структури уроку читання із зазначенням конкретних прикладів роботи.

    курсовая работа [55,6 K], добавлен 09.04.2015

  • Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.

    разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011

  • Роль і місце, педагогічні умови та методичні рекомендації використання авторської казки природознавчого змісту як засобу екологічного виховання та формування позитивного емоційно-ціннісного ставлення до природи у дітей старшого дошкільного віку.

    автореферат [148,3 K], добавлен 17.04.2009

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.