Вивчення теми "Франція напередодні революції"

Соціально-економічний і політичний розвиток Франції напередодні революції. Передумови і причини революції. Формування розуміння соціальної справедливості на прикладах історії Франції та уміння учнів аналізувати історичні документи та джерела інформації.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 13.09.2011
Размер файла 23,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

франція революція передумова причина

Тема: Франція напередодні революції

Автор:

Холод Артем Романович

Мета:

охарактеризувати соціально-економічний і політичний розвиток Франції напередодні революції;

визначити передумови і причини революції;

формувати в учнів уміння аналізувати історичні документи, складати порівняльні таблиці, використовуючи матеріал підручника і додаткові джерела;

на прикладах історії Франції формувати розуміння соціальної справедливості;

виховувати толерантність, демократичний стиль спілкування.

Основні знання:

економічний розвиток Франції;

королівська влада у Франції та криза абсолютизму;

особливості станового устрою французького суспільства;

ідеї французьких просвітників.

Основні поняття й терміни:

абсолютизм;

Просвітництво.

Основні дати й події:

1774-1792рр. - період правління короля Людовіка XVI;

1650-1750рр. - епоха Просвітництва в Європі.

Особа в історії: Людовік XVI; Вольтер; Ш-Л. Монтеск'є; Ж.-Ж. Руссо; Д.Дідро.

Обладнання і література:

1. Джерела інформації.

Білоножко С.В. Всесвітня історія. Підручник для 9 класу. - К.: „Генеза”, 2000.

Бердичевський Я.М. Всесвітня історія. Навчальний посібник для 9 класу. - Запоріжжя: „Прем'єр”, Харків: „Олант”, 1999.

Коляда І., Малій О. Всесвітня історія. Навчальний посібник для 9 класу. - К., 2000.

Середницька Г.В. Всесвітня історія 9 клас. Опорні конспекти. - К.: „Видавництво А.С.К.”, 2004.

Щедріна І.Е. Всесвітня історія. В схемах і таблицях, 6-9 класи. - Х.: Країна мрій, 2002.

Дрібниця В.О. Всесвітня історія. Посібник для 9 класу. - К.: „Дієз-продукт”, 1998.

Атлас. Нова історія (кінець ХVІІІ - початок ХХ ст.) / Упоряд. С.О.Осмоловський. - К.: ДНВ „Картографія”, 2001.

2. Контурна карта / Упоряд. С.О. Осмоловський. - К.: ДНВ „Картографія”, 2001.

3. Схема конспекту уроку.

4. Портрети французьких просвітників.

5. Роздатковий матеріал.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Структура уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація.

Оголошення теми та очікуваних результатів.

Вивчення нового матеріалу.

1. Соціально-економічний і політичний розвиток Франції напередодні революції.

2. Французьке Просвітництво: його представники та їхні гуманістичні ідеї.

V. Підсумки уроку. Оцінювання. Самоаналіз.

VI. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учні об'єднані в групи по 5-6 чоловік, розподілені ролі (перед учнями перелік ролей у групі і їхні обов'язки та „Правила успішного спілкування”).

ІІ. Мотивація

Учитель

Історія - цікава наука. Вона насичена різноманітними подіями, більшість з яких зіграли важливу роль у розвитку суспільства, змінювали його, вчили людину відчувати свою значимість, боротися з несправедливістю, формували демократичні цінності.

Велика тема, яку ми починаємо вивчати, називається „Велика Французька революція кінця ХVІІІ століття”. Вона розрахована на 4 уроки і закінчиться тематичною атестацією у формі різнорівневого тестування. Оцінку за тему також визначатиме ваша робота на кожному уроці, результати якої фіксуватимуться в „аркуші оцінювання навчальних досягнень учня”. На уроках ми складатимемо схему-конспект; основні поняття, обов'язкові для вивчення, запишемо до словників.

Запитання:

Скажіть, за якою схемою ми завжди вивчаємо історичні події пов'язані з революцією чи війною?

Прогнозована відповідь:

Причини

Хід

Наслідки

Запитання: Чи можна вивчати події за зміненою схемою, наприклад:

Наслідки

Хід

Причини

Прогнозована відповідь: Ні

Запитання: Чому, перш ніж почати вивчення ходу подій, важливо визначити причини?

Прогнозована відповідь:

Стають зрозумілими цілі воюючих сторін чи повстанців;

Причини проливають світло на хід та наслідки процесу

Запитання:

Які причини, спільні для революцій, селянських та національно-визвольних воєн, відомі вам?

Прогнозована відповідь:

нестерпність життя біднішого населення;

нещадна експлуатація;

поява національних лідерів.

Запитання:

Давайте спільно сформулюємо проблему, яку спробуємо вирішити на уроці.

Проблема.

Чи була революція у Франції кінця ХVІІІ ст. неминучою?

(записується на дошці)

ІІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів

/Учням демонструється тема та план уроку, озвучуються очікувані результати/.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Соціально-економічний і політичний розвиток Франції напередодні революції.

Робота з атласом.

Завдання (спільне для всіх):

Розгляньте карту атласу, с.2 і виконайте завдання:

Назвіть держави, з якими межувала Франція.

Перелічить французькі провінції. Чи мала країна вихід до моря?

/Групи звітуються про виконану роботу по черзі/.

Учитель.

В кінці ХVІІІ ст. Франція залишилася аграрною країною, де основне населення - селяни, що знаходяться в феодальній залежності від дворян.

Питання: Чи могла успішно розвиватися промисловість у країні, де міцні феодальні порядки?

Учитель. У Франції, країні класичного капіталізму, у ХVІІІ ст. промисловий переворот не відбувався. Але вона мала великий торговий і військовий флот і була могутньою морською колоніальною державою.

Робота в групах

Група 1. Лабораторно-практична робота.

Завдання: Ознайомитися з документами і виконати логічні завдання (роздатковий матеріал).

Картка 1

З "Подорожі по Франції" Артура Юнга.

Я був у Сен-Жерменському абатстві... Це найбагатше абатство в усій Франції; абат одержує 3000 ліврів прибутку. Я втрачаю терпіння, коли бачу подібний розподіл таких величезних доходів; це годиться для X, але не для XVIII ст. Скільки ферм можна було б заснувати на четверту частину цього доходу! Яку ріпу, капусту, картоплю, конюшину, яких баранів і яку вовну можна було б одержати! Хіба вони не кращі, ніж товстий кабан-священник? Я шукаю гарних фермерів, а зустрічаю лише ченців і державні в'язниці! [Новая история в документах и материалах. Вып 1 /под ред. Н.М.Лукина, В.М.Дёмина. - М.,1934, с. 109-112].

Логічні завдання.

1. Порівняйте прибутки французьких селян і церкви.

2. Який висновок можна зробити про становище селянства?

Картка 2.

З селянських наказів Генеральним штатам (1789).

Декілька ченців у монастирях проживають стільки, скільки треба для цілого села на 60 дворів, багато витрачають, ганьблять духовне звання... Вони стали багатими, не думають більше про своє первісне призначення, живуть у маленьких палацах, життя проводять у бенкетах...

Логічне завдання.

Чому перший стан (духівництво) підтримував старі феодальні порядки?

Група 2.

Завдання:

Проаналізуйте статистичні дані.

Які верстви суспільства і чому прагнули реформи в управлінні державою?

/Робота з роздатковим матеріалом/.

Факти свідчать

Селянство сплачувало надмірні податки до королівської казни. Найбільший з них був встановлений на придбання селянською родиною солі. Щоб селянин не відмовився від такого дорогого продукту, його зобов'язували щорічно купувати для харчування не менше 7 фунтів на одного члена родини. Окремо купували сіль для інших господарських потреб.

Численні королівські податки та їх надмірні розміри були страшним гальмом розвитку ремесла. За ЗО років перед революцією загальна сума податків зросла на 70 %. У 1776 році із загальної суми 400 млн. ліврів на утримання армії, флоту, дипломатії було витрачено 125 млн., а на утримання королівського двору та на пенси королівської челяді - 52 млн. ліврів.

Розвитку торгівлі перешкоджали численні митні кордони у феодальних володіннях. Так, за свідченням сучасників, дешевше було привезти хліб з Китаю до Франції, ніж провозити його з південних районів країни до північних.

Група 3 (робота з текстом підручника Білоножка С.В., ст.11, перша колонка).

Завдання:

Перелічіть категорії населення французького суспільства, які належали до першого, другого, третього станів. Створіть піраміду Французького суспільства.

У чому, на ваш погляд, полягала суперечність становища третього стану?

Учитель. Використовуючи знання здобуті під час роботи в групах та ті знання, які повідомляли вам товариші, давайте сформулюємо причини Великої Французької революції.

Причини революції:

1. Суперечності між розвитком ринкових відносин у країні та застарілим соціально-економічним і політичним ладом феодальної Франції.

Несправедливість станового поділу суспільства та податкової політики.

Засилля абсолютизму.

/Причини революції записуються на дошці і фіксуються в схемі-конспекті уроку/.

Учитель. Які завдання з огляду на соціально-економічне і політичне становище Франції в кінці ХVІІІ ст. могла висувати революція?

Завдання революції:

Ліквідувати феодальні порядки, які гальмували розвиток країни.

Ліквідувати абсолютну монархію.

Ліквідувати становий лад у країні.

Рушійні сили революції:

Підприємці (буржуазія), селяни, ремісники, дрібні торговці, міська біднота.

/Визначаються шляхом спільного обговорення, фіксуються в схемі-конспекті уроку/.

Учитель. Чи були справедливими (демократичними) завдання революції?

З огляду на причини та завдання революції, якою вона була за характером?

Прогнозована відповідь:

- Буржуазно-демократична.

2. Французьке Просвітництво: його представники та їхні гуманістичні ідеї.

Учитель. Чи впливають особистості та їх передові ідеї на хід історії? Наведіть приклади.

Прогнозовані відповіді:

Вчення Мартіна Лютера та Тамаса Мюнцера (Реформація та Селянська війна в Німеччині);

Жан Кальвін та кальвіністське вчення (розвиток капіталізму в Європі);

Кардинал Ришельє (зміцнення абсолютизму у Франції);

К.Острозький, П.Могила (збереження в Україні православної церкви за умов тиску католицької та уніатської церков);

Б.Хмельницький (національно-визвольна війна українського народу та створення Гетьманщини).

Учитель. На початок і хід Французької революції вплинули ідеї французьких просвітників: Ш.-Л. Монтеск'є, Ж. Мельє , Ж.-Ж. Руссо, Вольтера (Ф. Аруе). /Демонструються портрети/

Робота в групах.

Завдання:

1. Працюючи із різноманітними джерелами, проаналізувати ідеї французьких просвітників за напрямками:

а) ставлення до людини;

б) до держави;

в) до приватної власності;

г) до релігії та церкви.

2. Заповнити перші два напрямки із запропонованих у таблиці.

Джерела інформації:

Білоножко С.В. Всесвітня історія. Підручник для 9 класу. К. - „Генеза”, 2000, ст.12-14.

Бердичевський Я.М. Всесвітня історія. Навчальний посібник для 9 класу. Запоріжжя - „Прем'єр”, Харків - „Олант”, 1999, ст. 8-10.

Коляда І., Малій О. Всесвітня історія. Навчальний посібник для 9 класу. К. - 2000, ст. 6-8.

Середницька Г.В. Всесвітня історія 9 клас. Опорні конспекти. К. - „Видавництво А.С.К.”. 2004, ст. 18-21.

Дрібниця В.О. Всесвітня історія. Посібник для 9 класу. К. - „Дієз-продукт”. 1998, ст. 8-9.

Щедріна І.Е. Всесвітня історія. В схемах і таблицях, 6-9 класи. Х. - Країна мрій. 2002, ст. 119.

Група 1. - Шарль-Луї Монтеск'є

Група 2. - Жан Жак Руссо.

Група 3. - Вольтер. (Франсуа Аруе).

/Групи звітуються про виконану роботу у формі міні-дискусії/.

Дискусійні запитання:

Погляди якого французького просвітника були більш демократичними?

Які демократичні цінності у суспільстві формували ідеї французьких просвітників?

Прогнозована відповідь.

особиста цінність людини;

право на свободу;

кожна людина має право приймати участь в управлінні державою;

держава має стояти на захисті прав людини.

Учитель. Чи були ідеї французьких просвітників причиною Французької революції?

/Учні дописують цю причину до схеми - конспекту уроку/.

V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів, самоаналіз.

Вирішення проблеми уроку: „Чи була революція у Франції кінця XVIII століття неминучою?”

Учитель. Відповідь обґрунтуйте, використовуючи алгоритм:

Я вважаю...

Оскільки...

Наприклад...

Отже, я вважаю...

/Заслуховується декілька позицій. Іншим пропонується оформити їх письмово у зошиті. Учні також проводять самооцінку уроку, оцінюють свою роботу на уроці (обговорюється у групах) і фіксують у „Аркуші оцінювання навчальних досягнень учня”/.

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати конспект і текст підручників.

Закінчити складання таблиці.

На контурну карту нанести кордони Франції у XVIII столітті та її сусідів.

Виписати до словників визначення поняття „Просвітництво”.

Двом учням підготувати повідомлення про взяття Бастилії.

/Оговорюється час - 3 хвилини, пропонується консультація, рекомендується література: Картель Т. Французская революция. История. - М. 1991, ст.122-127, 129-130, 132-133, Манфред А.З. Великая французская революция. - М. 1983./

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.