Методика проведення комбінованого уроку з теми "Законодавчий та бюджетний процес"

Ознайомлення учнів з законодавчим процесом в Україні, участю Президента України в ньому. Взаємодія Верховної Ради України та Президента України при прийнятті законів. Освітлення поняття про бюджет та бюджетний процес в Україні. Наочність на уроці.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 06.07.2011
Размер файла 19,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема: Законодавчий та бюджетний процес

законодавчий президент бюджет урок

Мета: ознайомити учнів з виконанням Верховною Радою України законодавчої функції, взаємодією парламенту, Кабінету Міністрів України і Президента України при прийнятті законів та бюджету; формувати вміння аналізувати інформацію та робити висновки; виховувати в учнів повагу до органів державної влади України та їх діяльності.

Обладнання: Конституція України; схеми «Законодавчий процес в Україні», «Взаємодія Верховної Ради та Президента в законодавчому процесі».

Основні поняття: законодавча ініціатива, бюджетний процес, право вето.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

Організаційний момент

Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Вивчення нового матеріалу

Законодавчий процес в Україні.

Бюджет та бюджетний процес в Україні.

Підсумки уроку

Домашнє завдання

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ Індивідуальне завдання.

Відтворити схему «Структура Верховної Ради України».

Бесіда.

Визначте статус Верховної Ради України та її повноваження.

До якої гілки влади відноситься Верховна Рада України?

Учитель коригує відповіді учнів і підкреслює, що назва цієї гілки влади визначає її головне завдання - створення законів. Процеси розвитку держави потребують постійного вдосконалення законодавства, прийняття нових нормативно-правових актів.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Законодавчий процес в Україні. Вивчення питання теми в групах.

Учитель об'єднує учнів у малі групи, надає завдання запропонувати законопроект, який, на думку учнів, слід першочергово прийняти в Україні.

Імітаційне завдання.

Уявіть, що ви звернулися до Верховної Ради України зі своєю пропозицією. Чи повинна Верховна Рада розглянути її?

З метою отримання чіткої, конкретної відповіді учитель пропонує опрацювати текст Ст. 93 Конституції України, яка визначає коло суб'єктів законодавчої ініціативи.

Конституція України Стаття 93 Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить

Президентові України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України і Національному банку України.

Законопроекти, визначені Президентом України як невідкладні, розглядаються Верховною Радою України позачергово.

Підведення підсумків роботи.

Представники груп по черзі доповідають пропозиції, висунуті в процесі обговорення.

Учитель доповнює та коригує відповіді учнів, пояснюючи поняття законодавчої ініціативи.

Размещено на http://www.allbest.ru/

У ході роботи над схемою звертається увага учнів на розгляд законопроектів в комітетах Верховної Ради України. Комітет для попереднього розгляду законопроекту визначається відповідно до його змісту.

Завдання.

Визначте, до яких комітетів можна віднести законопроекти, запропоновані у ході роботи малих груп.

Учитель коригує відповіді учнів і, продовжуючи розгляд схеми, особливу увагу звертає на поняття першого та другого читань законопроектів у Верховній Раді, пояснює різницю між ними. Характеризуючи етап прийняття закону, учитель називає і записує на дошці мінімальну кількість депутатів, які мають підтримати проект закону - 226 (50 % конституційної кількості депутатів + 1 голос).

Колективна робота за завданням.

Висловіть думку щодо участі Президента України в законодавчому процесі.

Коригуючи та коментуючи відповіді учнів, учитель нагадує учням про розподіл державної влади в Україні, про взаємодію гілок влади і пропонує звернутися до іншої схеми «Взаємодія Верховної Ради України та Президента України при прийнятті законів».

Размещено на http://www.allbest.ru/

Учитель коментує схему, пояснюючи дії Президента та Верховної Ради України на цьому етапі законодавчого процесу. Зазначаючи можливість повернення Президентом закону до Верховної Ради України, нагадує відоме учням з історії стародавнього світу поняття «вето» та пояснює його значення в законодавчому процесі нашої країни.

Завершуючи розгляд питання про законодавчий процес в Україні, учитель звертає увагу на необхідність оприлюднення прийнятого закону.

Колективна робота за завданням.

Назвіть періодичні видання, які мають право офіційної публікації законів України.

2. Бюджет та бюджетний процес в Україні.

Розгляд даного питання рекомендується провести з використанням таких форм роботи, як розповідь вчителя з елементами бесіди і опрацювання тексту документа.

Розповідь вчителя.

Бюджет - це план формування і використання фінансових ресурсів держави у цілому або окремих її частин (областей, районів, міст тощо) для забезпечення виконання функцій держави. Бюджетна система України складається з Державного бюджету України та місцевого бюджету кожної адміністративно-територіальної одиниці. (З метою більш якісного засвоєння учнями поняття «бюджет» доцільно використати прийом порівняння з бюджетом сім'ї.)

Запитання.

Назвіть джерела коштів своєї родини.

Учитель доповнює та коригує перелік, який набуває такого вигляду: зарплата батьків, пенсії бабусь та дідусів, стипендії старших братів та сестер, доходи від продажу сільськогосподарської продукції з власного саду або городу, доходи від оренди квартири, виграші, призи, премії, спадщина тощо.

Запитання.

На що вони витрачаються?

Учитель узагальнює відповіді учнів, які називають такі джерела витрат: харчування, необхідні речі, транспортні витрати, витрати на відпочинок, ліки, книги тощо.

Щоб сім'я мала добробут, необхідно привести у відповідність доходи і витрати, намагатися уникнути нестачі коштів, перевищення витрат над доходами, тобто дефіциту.

Так само і держава має зважувати свої доходи та витрати, саме для цього необхідна ретельна підготовка Державного бюджету.

Робота з документом.

Опрацювати текст Ст. 95-98 Конституції України та визначити, ким готується бюджет України, який орган і в які строки його розглядає та затверджує, хто контролює виконання бюджету.

Конституція України

Стаття 95

Бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.

Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Держава прагне до збалансованості бюджету України.

Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.

Стаття 96

Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період.

Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року.

Стаття 97

Кабінет Міністрів України відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України.

Поданий звіт має бути оприлюднений.

Стаття 98

Контроль за використанням коштів Державного бюджету України від імені Верховної Ради України здійснює Рахункова палата. Учитель коригує і коментує отримані відповіді учнів.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель робить висновок, що чітка регламентація законодавчого і бюджетного процесів в Україні покликані забезпечити прийняття дієвих досконалих законів і законів реальних, таких, що сприяють розвитку бюджету держави.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати текст підручника [4, § 27; 5, 29].

Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.

Знайти у відповідних періодичних виданнях повідомлення про закони, прийняті Верховною Радою України останнім часом.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Мета і план уроку з теми "Суспільно-політичне життя й політична боротьба в Україні 1953–1964 років." Розповідь учителя з елементами конспектування. Проведення уроку у формі прес-конференції з теми "Опозиційний рух в Україні в другій половині ХХ сторіччя".

    методичка [31,4 K], добавлен 31.10.2009

  • Ознайомлення учнів з особливостями весільних обрядів в різних регіонах України. Порівняння традиційних обрядів колишнього та сучасного українського весілля. Весільне вбрання молодих на різних землях України. Виховання поваги до народних традицій.

    учебное пособие [25,7 K], добавлен 29.03.2009

  • Вивчення процесу розробки і методики проведення уроків по історії України на тематику національно-визвольної війни українського народу XVII ст. Мета, типи, форми роботи, устаткування і структура уроків. Організація уроку-екскурсії і уроку-вистави.

    разработка урока [49,1 K], добавлен 14.12.2010

  • Організація уроку з охорони природи України: ознайомлення учнів з рослинами і тваринами, які потребують охорони Червоною книгою України, зв'язок між ставленням людини до природи і різноманітністю, кількістю тварин і рослин, взаємозв'язок явищ природи.

    разработка урока [18,1 K], добавлен 10.01.2010

  • Вища освіта на Україні та Болонський процес. Започаткування Болонського процесу. Запровадження кредитної системи. Переспективи для студентів. Відмінність української вищої освіти від європейської.

    реферат [17,2 K], добавлен 22.07.2007

  • Особливості договору про приєднання до Болонського процесу України. Націленість змін на створення зв’язку ринку праці з ринком освітніх послуг. Система освіти за Болонським процесом, її позитивні і негативні наслідки, можливості, що вона відкриває.

    статья [16,0 K], добавлен 27.11.2010

  • Підготовка і проведення комбінованого уроку з основ економіки. Ознайомлення учнів з методологією пізнання економічних явищ і процесів. Мотивація навчальної діяльності, корекція опорних знань. Розробка уроку з використанням інтерактивних технологій.

    курсовая работа [419,2 K], добавлен 06.10.2012

  • Розробка першого уроку для учнів початкових класів з нагоди річниці визволення України від фашистських загарбників. Формулювання мети та методів проведення уроку. Виховання любові та поваги до людей, які ціною свого життя здобули Велику Перемогу.

    методичка [17,7 K], добавлен 24.09.2009

  • Концептуальні основи і державні пріоритети розвитку освіти в Україні. Основні шляхи і реалізація програми реформування системи освіти. Приєднання України до Болонського процесу та участь у формуванні Загальноєвропейського простору вищої освіти.

    реферат [18,0 K], добавлен 18.01.2011

  • Дидактична гра як метод активізації навчальної діяльності учнів. Роль ігрових елементів у засвоєнні географічних знань. Методика використання дидактичних ігор у курсі "Географія України". Можливості комбінованого уроку для використання дидактичних ігор.

    курсовая работа [73,8 K], добавлен 15.11.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.