Розвиток творчих здібностей на уроках образотворчого мистецтва

Творча діяльність, її види та механізм розвитку. Особливості та методи (ігри, моделювання) розвитку творчих здібностей на уроках образотворчого мистецтва. Робота над зображувально-художніми здібностями дітей засобами нетрадиційних художніх технік.

Рубрика Психология
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 20.07.2011
Размер файла 67,8 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

37. Сисоєва С.О. Творчий розвиток особистості: сутність, специфіка. - К., 2001. - С. 26-34.

38. Сластенин В.А. Формування творчої особистості: проблеми і суперечності. - М., 2001. - 295 с.

39. Терещенко І.І. Творчість та педагогіка завжди разом// Педагогічна робота. - 1999. - №1. - С. 6-8.

40. Шульга Л.М. Розвиток творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку на заняттях з малювання: конспект лекцій і занять. - К.: ІСДО, 2005. - 236 с.

Додатки

Чарівна квітка

Урок з образотворчого мистецтва у 1-му класі

Цілі: навчальна - сформувати знання про основні та похідні кольори, відкрити нову властивість кольорів, учити планувати малюнок на аркуші паперу; розвивальна - розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, формувати навички культури поводження з матеріалами та інструментами; виховна - виховувати прагнення до творчості, здатність естетичного сприймання та оцінювальної діяльності.

Обладнання: ілюстрація із зображенням лісової галявини, трьох кольорових будиночків; таблиці основних і похідних кольорів; схеми та малюнки із зображенням квітів.

Матеріали: два аркуші білого паперу, гуашеві фарби, пензлі (широкий та тонкий), палітра, тичок.

ХІД УРОКУ

Учитель. Давайте спробуємо уявити себе на сонячній лісовій галявині. Навколо нас багато яскравих квітів, духмяних трав, дзвінкоголосих птахів. А там, за зеленню кущів, подивіться, ви бачите - ховаються три різнокольорових будиночки: жовтий, синій та червоний?! У них живуть три кумедних кольорових гноми:

Гноми весело співали

І будинки фарбували.

Любі друзі, поможіть,

Де чий дім, мені скажіть!

Як ви гадаєте, який гном живе в жовтому будиночку?

Який у синьому?

А хто, на вашу думку, господар чудової червоної хатинки?

Відповіді дітей.

Викладання нового матеріалу, тренувальні вправи на змішування фарб та утворення похідних кольорів.

Учитель. Запам'ятайте, що три кольори, якими гноми розфарбували свої будинки: жовтий, синій та червоний, - називаються основними. Ніяким чином їх не можна утворити шляхом змішування інших кольорів, які б фарби ви не змішували між собою. Але з основних можна отримати інші кольори, якщо змішувати їх один з одним. Ви самі можете створити це диво і побачити, які кольори утворяться в результаті змішування фарб.

Для цього великий пензель змочіть у воді. Прикладіть його до ганчірки, потім візьміть із баночки жовту фарбу й покладіть її на палітру. Тепер обов'язково треба промити пензель у воді і знову прикласти його до ганчірки. Так само візьміть із баночки синю фарбу й добре змішайте її на палітрі із жовтою.

Який колір утворився?

Учні. Зелений.

Учитель. Вірно! Запам'ятайте, що при змішуванні жовтої та синьої фарб завжди утворюється зелений колір.

А зараз добре промийте пензлі у воді, і ми з вами створимо ще одне диво! Чистим пензлем покладіть на палітру жовту фарбу. Знову вимийте пензлик, прикладіть його до ганчірки, візьміть ним червону фарбу та змішайте обидві на палітрі. Ми з вами утворили новий колір. Як він називається?

Відповіді дітей.

Учитель. Молодці! Оранжевий, або жовтогарячий, колір утворюється при змішуванні жовтої та червоної фарб. Але ми з вами не закінчили чаклувати. У такий самий спосіб можна отримати фіолетовий колір, змішуючи червоний із синім. Спробуйте створити його самостійно.

Узагальнення, систематизація та закріплення набутих знань

Орієнтовні питання для учнів:

- Хто назве мені основні кольори фарб?

- Який колір утвориться, коли синій та жовтий гноми візьмуться за руки, тобто їх улюблені фарби - синя й жовта змішаються?

- Яким чином можна отримати фіолетову фарбу?

- Якщо змішати жовту та червону фарби, утвориться... Закінчіть моє речення.

- До яких кольорів належать зелений, фіолетовий та жовтогарячий?

Відповіді дітей.

Учитель. Сьогодні на уроці із трьох основних кольорів ми з вами створили три нових - похідних. Отже, маючи ці основні фарби, можна утворити ще три кольори.

Пояснення вчителем послідовності виконання самостійної роботи учнів

А зараз спробуйте намалювати чарівну квітку. Ця квітка виростає одразу. Як тільки наші знайомі гноми зустрічаються і подають один одному руки для привітання. Кольори гномів змішуються і народжується ця загадкова красуня. Які кольори ви будете використовувати в цій роботі?

Відповіді дітей.

Учитель. Спочатку вам треба вирішити, як розмістити перед собою аркуш паперу: вертикально чи горизонтально; потім - як краще розташувати на ньому малюнок (зображення квітки); задумайте таку композицію, щоб ваша квітка разом з бутонами та листям була розміщена на всій площині аркушу; оберіть фарби та пензлі, які ви будете використовувати; серединки квітів і пуп'янки можна намалювати за допомогою палички з ваткою на кінці або кінчиком пальця.

Тож добре уявить собі цю квітку і починайте малювати. Малюйте одразу пензлем, старанно й уважно, щоб ваша квітка насправді вийшла чарівною.

Веселі восьминоги

Урок з образотворчого мистецтва у 2-му класі

Цілі: навчальна - ознайомити учнів з об'ємними геометричними формами (тілами), поняттям «паперопластика» різноманітними прийомами обробки паперу (складанням, вирізуванням, прорізуванням, скручуванням тощо); розвивальна - формувати в учнів уяву, фантазію, образне мислення, навичок аналізу, художньо-конструктивні навички роботи в техніці паперопластики; виховна - виховувати в учнів старанність, охайність, творче ставлення до роботи.

Обладнання: касета із записом музики першої частини симфонічної сюїти «Шехерезада» Н.А. Римського-Корсакова; російська народна казка «Садко»; таблиці, малюнки, ілюстрації із зображенням куточків морського «царства», зразки дитячих робіт.

Матеріали: кольоровий папір, ножиці, клей, олівець, лінійка, круг радіусом 10 см, намальований на кольорову папері.

ХІД УРОКУ

Вступна бесіда

Учитель. Подивіться на ці малюнки. На них зображено звичайні речі. Ті, що оточують людину, з якими вона має справу кожен день: квіти, плоди, предмети побуту, іграшки. Вони зовсім різні за призначенням, кольором, розміром, за матеріалом, з якого виготовлені. Але все-таки їх можна поділити на групи. Уважно розгляньте зображення на малюнках і спробуйте виділити із загальної маси кілька груп речей, що мають спільні риси. Що, на вашу думку, є спільного, наприклад, у цих предметах? (Учитель показує дітям малюнки із зображенням м'яча та ґудзика.) Чим вони схожі один з одним? (Однаковою формою.) Тобто форма - це зовнішній вигляд предмета. У спрощеному вигляді форма кожного предмета подібна до геометричної фігури. Назвіть, яку геометричну фігуру вам нагадує форма цих предметів? (Круг.) Вірно, молодці!

Проведення дидактичної гри

Малюнки барвисті розглянь, не барись,

Фігури тут різні - до них придивись!

Учитель. Чи зможете ви розкласти речі, однакові за формою, на окремі полиці шафи? Хто в нашому класі найуважніший?

Учні поділяють усі зображені предмети на п'ять груп, що схожі:

1 - на кружечок (м'яч, ґудзик, яблуко);

2 - напівкружечок (шапка гриба, медузи, парасолька);

3 - трикутник (груша, пірамідка, ковпак);

4 - прямокутник (шафа, вікно, книга);

5 - квадрат (кубик, телевізор, картина).

Викладання нового матеріалу (бесіда)

А зараз подивіться на іншу таблицю. Угорі намальовані... (Учитель показує, а діти називають: кружечок, трикутник, навпікружечок, квадрат і прямокутник.) Вони сприймаються ніби вирізаними з паперу чи картону. Це плоскі геометричні фігури. А внизу? Ніби ті самі фігури, але виглядають вони по-іншому. Що саме відрізняє їх? Подивіться уважно на ці зображення: їх можна розглядати з усіх боків, тому що це - об'ємні геометричні тіла або ж об'ємні фігури. Кожна з них має свою назву: куля, піраміда, конус, напівкуля, куб і циліндр.

Сьогодні темою уроку в нас будуть об'ємні геометричні форми. Але створюватимемо ми їх не з глини чи пластиліну, а з паперу, тобто в техніці паперопластики. Яке цікаве слово! Що ж воно означає?

Словникова робота

Паперопластика - це конструювання об'ємних та напівоб'ємних форм з паперу шляхом його механічної обробки та трансформації. А саме: складання, скручування, згинання, вирізування, прорізування, гофрування, склеювання тощо.

Продовження бесіди

Давайте згадаємо казку про гусляра Садко, який опинився на дні моря у володіннях морського царя. (Звучить перша частина симфонічної сюїти «Шехеразада», музика Н. А. Римського-Корсакова. Учитель зачитує уривок з казки.) «Панує над морями Нептун, і всі мешканці підводного царства, усі хвилі моря слухаються найменшого поруху його руки, озброєної грізним тризубцем. А глибоко в безодні моря стоїть чудовий палац, в якому і живе Нептун. Дочки Нептуна - Русалки - весело хлюпочуться у хвилях моря, сяючи своєю божественною вродою.

Пробудився Садко на самісінькому дні моря, біля палат білокам'яних. Навкруги в заростях водоростей і схожих на казкові дерева коралових рифах плавають морські зірки та дивні риби, граціозно виграє своїми щупальцями тендітна медуза. Біля входу в палац, наче вартові, завмерли морські коники. А це що за дивне створіння? Поважно пересувається, хизуючись своєю красою, наче султан, велетенський восьминіг з величезними, наче тарілки, очима. І повів він Садко у царські хороми.»

Поки Садко відпочиває в чудовому палаці Нептуна, давайте виготовимо з паперу веселих маленьких восьминіжок. Дивні істоти ці восьминіжки, чи не так? «Ноги» у них ростуть прямо з голови. За це вчені назвали їх головоногими. А якщо насправді, то ніякі це не ноги, а руки-щупальці з безліччю присосків, якими зручно хватати здобич. Доторкнеться восьминіг своїми щупальцями до краба або рибки - і вони прилипли!

Декламування вірша О. Орача «Восьминіг»

Восьминогий восьминіг в морі плава краще всіх!

Та не може бідолага по землі ходити.

Що ж йому робити?

Білий світ хитається, ноги заплітаються:

Перша за другу, третя за четверту,

П'ята за шосту, сьома за восьму.

І зітхає восьминіг: «Не стачає пари ніг.

От було б їх десять, то й на гору здерся б!»

Пояснення та демонстрація поетапного виготовлення виробу вчителем

Розглянемо послідовність виготовлення з паперу веселого восьминога. (Перегляд демонстраційного матеріалу з коментарем учителя.) Роздивіться зображення восьминога на таблиці. Зверніть увагу: за формою він нагадує геометричну фігуру. Яку саме? (Трикутник.) А тепер зверніть увагу на об'ємне зображення восьминога, виконане з паперу в техніці паперопластики. В його основі лежить об'ємне геометричне тіло. Назвіть його. (Діти називають за допомогою вчителя - «конус».) Тобто основні елементи, з яких складається тіло восьминога, - це конус і смужки-щупальця.

Спочатку навчимося робити конус. Виріжте із паперу круг і розріжте його навпіл. Нам буде потрібен тільки один півкружечок. З нього зробимо конус, склеївши його краї. Для цього з не зафарбованого блоку паперу намажте клеєм тільки до половини не заокруглений край. Згорніть конус таким чином, щоб частина, що була намазана клеєм, була зверху, і стисніть краї. Трошки зачекайте для того, щоб клей застив.

Щоб цей конус перетворити на веселого восьминога, треба доповнити його елементами (частинами). Це - очі, рот, щупальця, чупринка.

Для того щоб зробити щупальця, візьміть прямокутний клаптик паперу та наріжте його на смужки. Приклейте ці смужки до конусу, трохи закрутіть за допомогою олівця. Можна зробити їх кучерявими чи хвилястими.

А тепер придумайте самостійно, як прикрасити восьминіжка, щоб він вийшов гарним і веселим. Для цього можна використати кольорову аплікацію, смужку, скручену за допомогою олівця (наочний показ). Можете додати щось від себе. Залишки кольорового паперу складайте в конверт, щоб використати їх на інших уроках.

Перед початком роботи хочу нагадати, що треба дуже обережно поводитися з ножицями. Згадайте, як правильно передавати їх один одному, щоб не травмувати один одного.

Архітектурні споруди в казці

Урок з образотворчого мистецтва у 4 класі

Цілі: навчити дітей аналізувати, узагальнювати результати спостережень; навичкам трансформації архітектурних форм із метою підсилення виразності художнього образу; умінням свідомого використання засобів художньої виразності для вираження певного характеру персонажу.

Розвивати в дітей:

- творчі здібності, фантазію, уяву;

- відчуття рівноваги, пропорційності й архітектурної цілісності зображувального об'єкта.

Виховувати в дітей: спостережливість, прагнення створити новий художній образ.

Обладнання: стенди, на яких зображені видатні архітектурні споруди, "Книга казок", зразки дитячих робіт за даною темою.

Матеріали: кольоровий картон, папір, клей, ножиці, графічні матеріали, пензлі, ганчірка, за бажанням фарби.

ХІД УРОКУ

Мабуть, усі ви колись мріяли побувати у Країні казок. Сьогодні на уроці ми спробуємо помандрувати загадковими вулицями цієї країни, ознайомитися з її архітектурними спорудами. А допоможе нам у цьому пісня, яку ми з вами вчили на уроках музики.

Золотий ключик

Муз. Л. Маркелова

Сл. П. Висоцького

І

Здійсниться все одразу, коли одного разу

Знайти, як Буратіно, свій ключик золотий.

Та де його шукати? Хіба в казок спитати?

І казка допоможе нам ключик цей знайти!

Приспів

Дінь-дон, може, все здійснитися,

Дінь-дон, тільки б не спізнитися!

Чудеса бувають в нас не кожен день.

Дінь-дон, двері відчинилися,

Дінь-дон, всі ми опинилися

У казковім світі музики й пісень!

ІІІ

І навіть мамам, татам цікаво дуже знати,

Які на нас чекають незвідані світи.

Ми всіх, хто в казку хоче, запрошуєм охоче!

Він теж відкриє двері, наш ключик золотий!

Приспів.

Ця пісня, як чарівний ключ, відкрила нам двері в казку. Подивіться, в якій чудовій країні ми з вами опинилися! (Демонстрація унаочнення.) За високими горами, за глибокими морями, у квітучих садах Казкового Королівства жили його мешканці: добрі та не зовсім, жадібні та щирі, хитрі та доброзичливі. Казкові герої любили свою країну та ніколи не сварилися між собою. Давайте заглянемо до них у гості! Відгадайте, хто з казкових героїв нас зустріне першим?

Лунає музика Е. Гріга "Ранок", учитель зачитує уривок з казки Г.-Х. Андерсена "Дюймовочка".

"...Дома жінка посадила ячмінне зерно, що дала їй чаклунка, і одразу ж з нього виросла велика чудова квітка, схожа на тюльпан.

- Яка мила квітка! - сказала жінка та поцілувала гарні червоні з жовтим пелюстки; і тільки-но вона їх поцілувала, як у квітці щось тріснуло і квітка зовсім розкрилась. Всередині, на зеленій маточці, сиділа крихітна дівчинка, така гарна та ніжна. Вона була на зріст не більше дюйма. Тому і назвали її ..." (Дюймовочка. Учитель перегортає сторінку "Казок". Але на наступній сторінці книги тільки силуетне зображення квітки-будиночка Дюймовочки.) Гарний будиночок-квітка в Дюймовочки! Які в нього красиві листя, ніжні пелюстки! Але, на мою думку, чогось тут не вистачає. Ми з вами бачимо тільки його силуетне зображення, Ви можете мені підказати, що саме не вистачає цьому будиночкові? (Фарб!) Мабуть, щось незвичне трапилося в казковій країні! Давайте спробуємо привітати інших її мешканців.

"Наспіви з полонини" у виконанні троїстих музик; учитель зачитує уривок з української народної казки "Івасик-Телесик".

"На сонячній галявині, оточеній високими деревами, як у гніздечку, стояла гарнесенька чистенька хатка. Жили там собі дід та баба. І все в них було добре, та тільки вже й старі стали, а дітей все нема. От поїхав дід у ліс, вирубав деревинку, зробив колисочку. Поклала баба ту деревинку в колиску - колихала-колихала, ще й пісню співала, аж поки полягали вони увечері спати. Встають уранці - аж з тієї деревинки та став синок маленький! Вони так зраділи, що й не сказати! Та й назвали того синка ..." (Телесиком.)

На наступній сторінці "Книги" знов тільки силуетне зображення хатки в українському дусі.

Яка гарнесенька хатка, біля неї садок, цвітуть соняшники. Але і в цій казці ми бачимо тільки силуетне зображення, тобто форму предметів. А де ж колір? Куди зникли всі фарби? Мабуть хтось інший з казкових героїв нам допоможе розгадати цю таємницю? Давайте перегорнемо ще одну сторінку нашої "Книги".

Звучить "Танок сніжок" з балету П. І. Чайковського "Лускунчик".

Чий цей палац? Мабуть, ви вже здогадались? (Палац Снігової Королеви.) Звичайно, бо весь він прикрашений чим? (Сніжинками, кристаликами льоду та морозними візерунками.) І охороняють його величезні снігові вартові. Хоч ми і не бачимо цей палац в кольорі, але все ж таки відчуваємо його величність, суворість. Палац хоч і прекрасний, але від нього віє холодною жорстокістю. Щось мені стає холодно. Треба швидше перегорнути ще одну сторінку нашої "Книги".

Лунає музика П. І. Чайковського; на наступній сторінці "Книги" силуетне зображення хатинки на курячих ніжках.

Ух, яка страшна сторінка! Хто ж її господар? (Баба Яга.) "...Іде Іван таким густим лісом, що темно навкруги! Зайшов аж у тридев'яте царство. Бачить - стоїть хата на курячій ніжці очеретом підперта, а то б розвалилася. На даху - пугач з очима, наче тарілки. Навколо - тільки кущі непролазні, колючі, та поганки ростуть". І знов ми бачимо тільки загальну форму цієї хатки, її силуетне зображення.

Мені здається, що я знаю, хто тут нашкодив і викрав усі фарби. Це хитрий та лихий Плямус! Він. Мабуть, вважав, що ми не впізнаємо казкових героїв та їх будинки і тому не зможемо допомогти друзям. Цей лиходій багато чого не знає, тому ми з вами переможемо його!

Перш за все давайте згадаємо: як ви розумієте слово "архітектура" і хто такі архітектори? (Архітектура - це мистецтво будувати красиво, міцно та корисно. Архітектори - талановиті люди, які створюють будинки.) Недарма ми про це згадали, бо казкові герої теж обирають собі такі будинки, щоб їм було в них зручно, комфортно, приємно. Більше того, кожна казкова архітектурна споруда виражає певний характер свого господаря. Порівняйте житло баби й діда з казки "Івасик-Телесик" і, наприклад, Снігової Королеви. Як можна охарактеризувати хатку? (Радісна, тепла, добра, лагідна, маленька.) А тепер підберіть слова, щоб описати палац Снігової Королеви. (Суворий, холодний, грізний, величний, жорстокий.) Спробуйте уявити, що герої цих двох казок обмінялися б один з одним житлом. Зручно стало би бабусі з дідом у холодному крижаному палаці? Звичайно ж, ні! Та й Сніговій Королеві навряд чи буде комфортно, приємно в теплій маленькій хатинці, оточеній веселими соняшниками.

Викладання нового матеріалу методом розповіді

Отже, архітектор повинен вирішити дуже складну задачу - щоб житло, яке він створює, було і міцним, і красивим, і корисним.

Усі споруди вирізняються перш за все своїми розмірами, висотою, силуетом.

Красиві, виразні споруди привертають до себе увагу, запам'ятовуються. Отже, першим виражальним засобом, який використовує архітектор, працюючи над архітектурним твором, є форма, її обрис, або силует.

Словникова робота

Силует - це площинне однотонне (частіше чорне) зображення фігур, предметів. Слово "силует" виникло від прізвища французького міністра фінансів Е. де Силуета (1709-1767), на якого зробили карикатуру у вигляді тіньового профілю. Силуетні зображення людей зустрічаємо на стародавніх грецьких вазах.

Продовження розповіді

Подумайте, який основний засіб виразності використовує художник при виконанні силуету? (Лінія.) За допомогою яких властивостей ліній можна передати силуети:

- злих образів (за допомогою ламаних, "колючих" ліній);

- добрих, лагідних образів? (За допомогою м'яких, округлих ліній.)

Саме цього і не врахував лихий хитрий Плямус! Він вважав, якщо забрати в казкових героїв фарби, ніхто не впізнає казки після його злочину. Тоді цю книгу більше не будуть читати, і всі казкові герої загинуть. Давайте допоможемо друзям! Згодні?

Перегляд демонстраційного матеріалу

Уважно подивіться на цей стенд. Тут ви побачите архітектурні творіння найвідоміших митців світу, які в різні часи створили фантастичні за своєю красотою собори, житлові будинки, парки. Цим творінням притаманні пропорційність, архітектурна цілісність, відчуття рівноваги.

Стимуляція творчої активності учнів

Тепер уявіть себе архітектором! Оберіть казкового героя, якому ви хочете допомогти. Готові? У техніці аплікації створіть фасад будинку-фантазії за вашим бажанням та уявою для конкретного казкового героя. Яким він може бути? Радісним, грайливим, веселим, жартівливим чи похмурим, грізнім, суворим? А мабуть, ви придумаєте загадковий, лагідний, мрійливий будиночок.

Якщо споруда буде мати просту форму, ви, як архітектори, можете використати для її оздоблення папір, різний за фактурною та кольором. На художнє сприймання споруди впливають також декор і декоративні елементи: виступи або заглиблення у стінах, де часто розташовують скульптури чи скульптурні рельєфи; колони та напівколони, декоративні огорожі, інколи - навіть вікна та двері. Для декорування використовуйте накладні елементи та витинанки. Дрібні деталі можна зробити за допомогою графічних матеріалів чи фарб. Завдяки цим засобам виразності ваша архітектурна споруда буде мати цікавий, виразний вигляд.

Послідовність виконання роботи:

- виріши, як буде розташована твоя композиція - вертикально чи горизонтально;

- подумай, яку кольорову гаму ти використаєш для втілення свого задуму;

- згадай, що для вирізування симетричних форм треба складати аркуш паперу навпіл;

- вирізану форму згідно із задумом наклей на аркуш паперу;

- поміркуй, які декоративні елементи використаєш для оздоблення фасаду будівлі; в якій техніці ти їх виконаєш.

Отож, до творчої роботи! Нехай фантазія й уміння допоможуть вам створити цікаві будівлі для казкових героїв!

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Сутність, структура творчих здібностей. Особливості розвитку творчих здібностей учнів 1–4 класів. Творча лабораторія вчителя музики (форми, методи, прийоми). Впровадження творчих завдань в музично-естетичній діяльності молодших школярів на уроках музики.

    курсовая работа [85,4 K], добавлен 28.07.2011

  • Творчі здібності школярів як психологічна проблема. Теоретичні основи розвитку творчих здібностей дітей молодшого шкільного віку. Система творчих завдань як основа для їх розвитку. Методики визначення та оцінка рівня творчих здібностей молодших школярів.

    курсовая работа [655,8 K], добавлен 15.06.2010

  • Творчі здібності школярів як психологічна проблема. Зміст та форми поняття "творчі здібності". Вікові особливості молодших школярів у контексті формування та діагностики творчих здібностей. Умови розвитку та методика визначення творчих здібностей.

    курсовая работа [330,6 K], добавлен 16.06.2010

  • Особливості розвитку мислення та інтелекту в підлітковому віці. Аналіз загальних та спеціальних творчих здібностей, їх компоненти: мотиваційно-творча активність, інтелектуально-логічні, самоорганізаційні здібності. Розвиток творчих здібностей підлітка.

    курсовая работа [59,2 K], добавлен 28.03.2012

  • Природа та сутність здібностей як психологічного явища. Психологічні особливості дітей молодшого шкільного віку. Індивідуалізація розвитку художніх здібностей дітей, їх психологічний вплив на формування особистості, рекомендації щодо подальшого розвитку.

    курсовая работа [358,1 K], добавлен 21.08.2015

  • Творчі здібності школярів як психологічна проблема. Зміст та форми поняття "творчі здібності". Психологічні особливості школярів підліткового віку. Психодіагностичні методики для дослідження творчих здібностей та потенціалу школярів підліткового віку.

    курсовая работа [107,1 K], добавлен 16.06.2010

  • Сутність та види здібностей. Специфіка загальних і спеціальних здібностей. Типи розумових здібностей. Рівні розвитку здібностей: здатність, обдарованість, талант, геніальність. Фактори, що сприяють формуванню та розвитку здібностей, їх реалізації.

    реферат [23,6 K], добавлен 23.11.2010

  • Індивідуально-психологічні аспекти творчих людей. Соціально-психологічні особливості творчої особистості, взаємодія з соціумом. Проблема розвитку творчих здібностей. Генетична психологія творчості. Малюнок - одна з форм прояву і показник розвитку дитини.

    курс лекций [353,4 K], добавлен 04.06.2009

  • Визначення поняття "здібність" та її розвиток у дітей-індиго. Дослідження обдарованості як індивідуально-своєрідного поєднання здібностей з точки зору особистісних психічних властивостей. Вродженні задатки і поради батькам обдарованих гіперактивних дітей.

    реферат [50,5 K], добавлен 03.10.2011

  • Педагогічні умови формування просторового мислення у процесі професійної підготовки майбутніх учителів. Дослідження рівня готовності майбутніх учителів образотворчого мистецтва до розвитку просторового мислення школярів засобами скульптурної пластики.

    магистерская работа [1,2 M], добавлен 01.02.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.