Методика застосування інформаційно-комунікативних технологій на уроках виробничого навчання будівельного профілю

Сутність та зміст інформаційно-комунікаційних технологій. Способи їх використання у навчальному процесі. Дидактичні можливості інформаційно-комунікаційних технологій, практичне застосування. Інтерактивні засоби в професійній підготовці учнів ПТНЗ.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 20.12.2015
Размер файла 124,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Якщо новація - це потенційно можлива зміна, то інновація - це зміна реалізована. Тому з метою підвищення якості підготовки висококваліфікованих спеціалістів ми впроваджуємо у навчальний процес інноваційні методи навчання.

Вважаємо, що особистісна готовність майбутніх фахівців до інноваційної діяльності має включати ряд складових: здатність до саморозвитку, зайняття активної особистісної позиції у реалізації інноваційних пошуків, позитивне ставлення до інновацій.

Системні аспекти професійної підготовки є досить поширеним об'єктом психолого-педагогічних досліджень.

Аналіз інноваційної діяльності викладачів показує, що у навчально-виховному процесі, в основному, впроваджуються інноваційні технології, які є ефективними формами засвоєння навчального матеріалу та успішно застосовуються викладачами при вивченні спеціальних дисциплін. Ми можемо зазначити основні технології: особистісно орієнтоване навчання та виховання, інтерактивні технології, теорію проблемного навчання, проекту технологію, технологію групової навчальної діяльності.

Сьогодні основна увага в підготовці майбутніх фахівців акцентується на тому, що навчальний процес у професійно-технічному навчальному закладі повинен будуватися таким чином, щоб учні оволодівали професійними навиками, закріплювали знання й уміння, перетворювали їх на інструмент практичної дії та комунікації. Адже нові знання накопичуються й опрацьовуються довкола самої діяльності, що моделюється, а та в свою чергу породжує потребу учнів у поповненні нової потрібної інформації.

Зауважимо, що сьогодення також вимагає від особистості не лише конкретні знання, уміння та навички, а й здатність до продуктивної співпраці з іншими людьми, самостійного й відповідального прийняття рішень.

Найважливішим завданням будь-якого сучасного професійно-технічного навчального закладу є підготовка конкурентоспроможного, компетентного, гнучкого фахівця, який здатний досягати визначені цілі в різних надзвичайних ситуаціях та знання якого мають оцінно-ціннісний характер, що визначають стратегію пізнавальної діяльності.

Вивчення та застосування інноваційних методів навчання надають можливість викладачам впроваджувати та удосконалювати нові методи роботи, підвищувати ефективність навчального процесу та рівень знань учнів.

Адже впровадження інноваційних методів значно поліпшує якість презентації навчального матеріалу та ефективність його засвоєння учнями, збагачує зміст освітнього процесу, підвищує мотивацію до вивчення дисципліни, створює умови для більш тісної співпраці між викладачами і учнями.

2.3 Практичне застосування інформаційно-комунікаційних технологій на уроках виробничого навчання у ПТНЗ

«Підготовка цегляних поверхонь під обштукатурювання»

Тема:Підготовка цегляних поверхонь під обштукатурюванн

Мета:

Навчальна: формувати уміння, навички учнiв при виконаннi робiт з пiдготовки цегляних поверхонъ пiд обштукатурювання;

Розвиваюча: розвивати логічне мислення, самостiйнicтъ i творчicтъ учнiв;

Виховна: прищепити почуття дбайливого ставлення до інструментів та пристосувань;

Обладнання:

Молоток-кулачок - 15 шт;

Металева щітка - 15 шт;

Відро з водою- 2 шт;

Бучарда - 15 шт;

Зубило - 15 шт;

Скребачка - 15 шт;

Скарпель-15шт;

Захисні окуляри-15шт;

Рукавиці-15пар;

Распіратор-15шт;

Електродриль із свердлами - 15 шт;

Відбійний молоток - 15 шт;

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина: 5 хв.

перевірка наявності учнів;

перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спецодягу).

ІІ. Вступний інструктаж: 40 хв.

Повідомлення теми і мети уроку.

1.Актуалізація опорних знань:

Слово майстра виробничого навчання. Сьогодні ми проведемо незвичайне виробниче навчання, на якому, ви, зможете отримати додаткові бали, взявши участь в конкурсах. Поділіться на дві бригади і оберіть собі бригадира.Для узагальнення та конкретизації знань дайте відповідь на поставлені нижче питання:

1. Який найважливiший чинник, що визначає якiсть штукатурки?

2. Чи обов'язкова перевірка конструкцiй на вертикальнiсть i горизонтальнiсть до пiдготовки поверхонь?

3. Якi допустимi відхилення рядiв мурування за горизонталлю на 10м довжини стiни?

4. Якi допустимi вiдхилення цегляних стiн на усю висоту будинку?

5.Якi допустимi вiдхилення цегляних стiн по вертикалi на один поверх?

6.Чи забезпечуеться добре зчеплення штукатурного шару з цегляною поверхнею, мурованою впустошовку?

7. У якiй послідовностi виконуються операцii за пiдготовки цегляних стiн, мурованих з пiдрiзанням?

8. На яку глибину варто робити розчищення швів у цегляних стiнах, мурованих з пiдрiзанням?

9. Якою має бути довжина ручки ударного iнструменту?

10. Якi інструменти використовують для пiдготовки поверхонь пiд обштукатурювання?

Працюючи на будівельному майданчику робітники повинні дотримуватись правил техніки безпеки і слідкувати, щоб були безпечні умови праці. Перевіримо ваші знання з правил та вимог техніки безпеки.

Вивчення нового матерiалу.Сьогоднi ми будемо вчитися пiдготовляти цегляні поверхнi пiд обштукатурювання.

Пiд час виконання роботи використовуються електронні iнструкцiйнi картки та відеоматеріали . За допомогою iнструкцiйних карт ви ознайомитесь з операцiями, якi сьогоднi будете виконувати.

Цегляні поверхні стін, виконані у пустошовку, перед штукатуренням обмітають від пилу і змочують водою. Цегляні поверхні з швами, заповненими розчином, а також бетонні поверхні насікають троянкою, зубилом, насікальним молотком тощо, утворюючи на них похилі борозни 3--5 мм завглибшки на відстані 50--80 мм одна від одної, (рис. 1). Виконуючи цю операцію, треба працювати в захисних окулярах і рукавицях, користуючись справним інструментом. Після насікання поверхню очищають від пилу віниками, щітками або за допомогою стиснутого повітря, що подається в приміщення по шлангах від компресорної установки, і рясно змочують водою, аби під час штукатурення вода з розчину не так швидко всмоктувалась у поверхню. Змочують і промивають поверхню водою, набризкуючи її щітками або з шлангів, підключених до водопровідної мережі. Кам'яні поверхні очищають від різних плям металевими щітками, а напливи з твердого розчину та камені, що виступають, зрубують зубилом. Якщо поверхня забруднена на значній площі, її очищають піском за допомогою піскоструминних апаратів. Штукатурити починають через 1--2 год після змочування поверхні водою.

Вимоги безпеки праці

Працюючи з кислотою, використовують 1 2 % розчин. Під час розведення кислоту вливають у воду, а не навпаки.

Пляшки з кислотою зберігають в плетених кошиках. На кожній має бути бірка з назвою кислоти та її концентрації.

При роботі з кислотою, розчинниками використовують гумові рукавички.

Працюють з електрифікованим інструментом з потрібною напругою 220,127 В тільки в діелектричних рукавичках, чоботах чи стоячи на гумовому

Вмикають електроінструмент у мережу тільки штепсельною півмуфтою або вилкою.

Забороняється натягувати і перегинати провід електроінструмента, тримати електроінструмент за провід.

Закріплення знань учнів

Для чого розчищають шви цегляного мурування на глибину 10-15мм?

2.Який інструмент використовують для розчищення швів, зняттянапливів?

3.Яка послідовність підготовки цегляних стін з заповненими розчином швами?

4.Як і коли виконують насічку цегляних стін підоштукатурення?

ІІІ. Самостійна робота учнів, поточний інструктаж: 270 хв.Бригадири спостерігають за самостінойною роботою учнів та за необхідності надають їм допомогу, а по закінченню роботи разом з учнями оцінюють виконану роботу

Перший обхід: перевірити початок виконання усіма учнями поставленого завдання, організацію робочого місця.

Другий обхід: перевірити правильність виконання завдання.

Третій обхід: вияснити, чи розібрались учні з технологічною картою і правильним її користуванням.

Четвертий обхід: перевірка дотримання учнями правил безпечної праці на робочих місцях.

П'ятий обхід: прийом робіт і оцінювання.

ІV. Заключний інструктаж: 15 хв.

Підведення підсумків роботи учнів за день;

Обговорення допущених помилок, їх причини;

Повідомлення і коментар оцінок учнів;

Аналіз використання робочого часу;

Прибирання робочих місць.

Домашнє завдання: розробити інструкційну карту «Підготовка дерев'яних поверхонь до штукатурення

Висновок

У ході виконання курсової роботи було з'ясовано ,що інформаційно-комунікаційні технології або ІКТ це засоби, пов'язані зі створенням, збереженням, передачею, обробкою і управлінням інформації. Узагалі ІКТ можна визначити як сукупність різноманітних технологічних інструментів і ресурсів, які використовуються для забезпечення процесу комунікації та створення, поширення, збереження та управління інформацією.

На сучасному етапі чітко визначились три головні напрями використання комп'ютерів у навчальному процесі в ПТНЗ.

По-перше, це навчання технологіям, що вимагають активного використання комп'ютера (графічний і текстовий редактори, робота у комп'ютерних мережах); навчання спеціалізованим технологіям (створення музики, комп'ютерне конструювання і анімація, макетування і верстка і т. ін.).

По-друге, вивчення інформатики як науки, що розглядає інформаційно-логічні моделі.

По-третє, використання комп'ютера як технічного засобу у вивченні основ наук у ПТНЗ, фундаментальних і технічних дисциплін у ПТНЗ.

Дидактичні можливості інформаційних технологій дозволяють у процесі освітньої діяльності реалізувати наступні форми інформаційної взаємодії з дидактичними цілями:

- Взаємодія віддалених учасників процесу навчання між собою: викладача і студента студента або групи студентів, наприклад, при електронному листуванні, організації дискусій через телеконференції і відеоконференції;

- Взаємодія учасників процесу навчання (викладача, що навчаються студентів) з віддаленими джерелами інформації, наприклад, при здійсненні пошуку та систематизації інформації, переміщення (навігації) по гіпертекствовим ресурсам глобальної мережі.

Використання засобів інформаційних технологій в якості засобів навчання - процес викладання, підвищують його ефективність, якість і результативність.

Також у ході виконання курсової роботи було розроблено урок виробничого навчання із застосуванням ІКТ, а саме комп'ютера та мультимедійного проектора , за допомогою яких учням демонструвались електронні картки та відео з демонстрацією робочих процесів , що сприяє кращому запам'ятовуванню та засвоєнню інформації.

Список використаної літератури

1.Ігнатенко Г. В. ПРОФЕСІЙНА ПЕДАГОГІКА: педагогіка професійно-технічної освіти / Ганна Володимирівна Ігнатенко. - Глухів: РВВ ГДПУ, 2005. - 105 с..

2.Фіцула М. М. Педагогіка : навч. посібник / М. М. Фіцула. - К.:Академвидав. 2005. - 560 с.

3. Основні аспекти педагогіки профтехосвіти : навчальний посібник / А. С. Нікуліна, В. М. Молчанов, Н. В. Верченко, Ю. І. Торба. - Донецьк: ДІПО ІПП, 2006. - 296 с.

4. Ничкало Н. Г. Педагогічна книга майстра виробничого навчання / Н. Г. Ничкало. - К.: Вища школа, 1994. - 384 с.

5.Бібліотечка майстра: Сб.1 і 2 М, 1984 р.128 с.

6. Кондратов Н.Я. "Улучшение профессиональной подготовки учащихся в учебных заведениях профтехобразования" /Н.Я. Кондратов. - Киев.Высшая школа, 1979 г.

7. Мойсеюк Н. Є. Педагогіка / Мойсеюк Н. Є. Навчальний посібник. - К.: Гранмна, 1999. - 350 с.

8. Про професійно-технічну освіту: Закон України від 10 лютого 1998 року № 103/98 - ВР // Офіційний вісник України. - 1998. - № 9. - С. 3-24.

9.Методичні рекомендації: електронний ресурс. - режим доступу: osvita.ua›Законодавство›Профтехосвіта›3300

10. Галузинський В. М. Самовиховання та самоосвіта / В. М. Галузинський. - К., 1999. - 245 с.

11. Шматков Є.В. Методика професійного навчання.Ч.2/. Шматков Є.В, Коваленко О.Е Харків, 2002. 214с.

12. Шыряев В. В. Организация и методика производственного обучения/ Шыряев В. В. М: Высш. шк., 1980. 304 с.

13. Скакун В.А. Методика производственного обучения/ Скакун В.А. 4.2..2 М.: А.П.О., 1992. 204с.

14. Гольдин И.И. Проблемное обучение в ПТУ/ Гольдин И.И. М., 1979.

15. Технологія Веб-квест у методичному арсеналі сучасного вчителя [Електронний ресурс] - Режим доступу до ресурсу: http://mk.osvita-dnepr.com/vprovadzhennya-innovatsijnikh-tekhnologij/26-tekhnologiya-veb-kvest-u-metodichnomu-arsenali-suchasnogo-vchitelya

16.Іващук К. О. ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ - ЯК СУЧАСНИЙ ЗАСІБ НАВЧАННЯ В ОСВІТІ [Електронний ресурс] / Клавдія Олексіївна Іващук. - 2013. - Режим доступу до ресурсу: http://klasnaocinka.com.ua/ru/article/informatsiino-komunikatsiini-tekhnologiyi--yak-suc.html.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.