Розмір 2/4. Тактовні риски і такт

Такт як сукупність нот і пауз, укладена між двома вертикальними лініями на нотному стані. Петро Ілліч Чайковський - великий композитор, що став епохою в історії світової музичної культури. П’єса "Осіння пісня" - зразок простої тричастинної форми.

Рубрика Музыка
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 20.11.2020
Размер файла 656,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru

Размещено на http://www.allbest.ru

Розмір 2/4. Тактовні риски і такт

Чернієнко Анастасія Володимирівна

1. Тема

Розмір 2/4. Тактовні риски і такт. «Шпачок прощається» Т. Попатенко. «Осіння пісня» П.І. Чайковського.

2. Мета

Вивчення тактовного розміру 2/4. Закріплення знань про музичний такт. Вивчення поняття тактовна риска. Виховати у дітей любов до музики, природі, естетичних почуттів. Збагачувати музичний і загальний кругозір учнів, розвивати музичні й творчі здібності.

Обладнання: ілюстрації, таблиці, портрети композиторів, звукозаписи, інтерактивна дошка.

3. План

1. Організаційний момент. (9:00-9:05);

2. Музична грамота. (9:05-9:10);

3. Розспів /вправа на музичні ступені. (9:10-9:18);

4. Вивчення пісні. (9:18-9:26);

5. Слухання музики. (9:26-9:32);

6. Виготовлення аплікацій. (9:32-9:40);

7. Підсумок уроку. (9:40-9:45).

4. Зміст

  • І. Організаційний момент. 3
    • а) Вхід. Учні заходять до класу під музичний супровід. (уривок з «Козацького маршу» Адамцевича). 3
    • б) Музичне привітання. 3
    • в) Пояснення теми уроку. 3
  • ІІ. Музична грамота. 3
  • ІІІ. Розспівка. 4
    • Врава на музичні ступені. 5
  • IV. Вивчення пісні. 5
    • а) Вступна бесіда. 5
    • «Шпачок прощається» 6
    • в) Прослуховування пісні у виконанні вчителя. 6
    • г) Заключна бесіда : 6
    • д) Вивчення пісні пофразово з текстом. 7
  • VI. Слухання музики. 7
    • а) Розповідь про пісню та композитора. 7
    • б) Слухання музики (аудіо запис). 9
    • в) Бесіда: 9
    • г) Виготовлення аплікації з природніх матеріалів (засушене листя) «Веселі звірята». 9
    • д) Виставка дитячих робіт. 10
  • VIІ. Підсумок уроку. 10
  • VIІІ. Вихід із класу. 10

5. Хід уроку

І. Організаційний момент.

а) Вхід. Учні заходять до класу під музичний супровід. (уривок з «Козацького маршу» Адамцевича).

б) Музичне привітання.

У ясний осінній день,

Ми прийшли у світ пісень.

Кличе дзвоник дзень-дзелень!

Добрий-добрий-добрий день!

в) Пояснення теми уроку.

ІІ. Музична грамота.

Отже, розпочнемо з поняття такту.

Такт - одиниця музичного метра, що починається з найбільш сильною частки і закінчується перед наступною, рівної їй по силі.

У нотному записі такт - сукупність нот і пауз, укладена між двома тактовими рисами - вертикальними лініями на нотному стані.

У нотного запису такти відокремлені один від одного вертикальною рисою поперек нотного стану, яка називається тактовою рисою. Тактова риса ставиться перед сильною часткою.

Рис. 1

Якщо твір починається зі слабкою частки, то на початку утворюється неповний такт, який називається затакт. У більшості випадків затакт не перевищує половини такту. Затакт може утворитися і в середині твору перед його будь-якою частиною. За традицією, твори, що починаються з затакт, закінчуються неповним тактом, що доповнює затакт. Навіть коли для завершення не залишається нотного матеріалу, затакт часто дописується паузами.

Рис. 2. Заключна тактова риска

В кінці, а іноді і по закінченні частини твору, ставиться подвійна тактова риса. Подвійна тактова риса з жирною рискою (заключна тактова риса) позначає кінець твору.

Будь-яка композиція має свій певний розмір такту. У нотного запису розмір такту вказується за допомогою дробу (двох чисел, записаних один під одним). Цифра зверху показує число часток (метрів), з яких складається такт, а цифра знизу вказує на тривалість кожної цієї частки. Наприклад, розмір 2/4 (дві чверті) означатиме, що такт твори складається з 2 частин, кожна з яких дорівнює тривалості в чотири умовні одиниці (тобто дорівнює одній цілій ноті).

Рис. 3

Крім тактового розміру 2/4, найбільш поширені 4/4 (чотири чверті), ѕ (три четвертих), 3/8 (три восьмих) і багато інших.

ІІІ. Розспівка.

Рис. 4

Вийшла осінь на лужок,

Та й заграла у ріжок.

Вибігли малята -

Хлопчики й дівчатка.

Інструменти узяли,

Дружно грати почали.

· Врава на музичні ступені.

П П І І І Вийшла осінь на лужок,

зо ра зо ві зо ра зо

П П І І І Та й заграла у ріжок.

зо ві зо ві зо ві йо

П П І І Вибігли малята -

зо зо зо зо ві ра

П П І І Хлопчики й дівчатка.

зо зо зо зо ві ра

IV. Вивчення пісні.

а) Вступна бесіда.

- Яка пора року зараз?

- Як ви можете описати осінь?

- Вам подобається осінь. Чим саме?

- Про яку пору року, на вашу думку, ми сьогодні вивчимо пісеньку?

- Чи знаєте ви які птахи відлітають в теплі краї?

б) Правильно, ми сьогодні вивчимо з вами пісеньку про осінь.

Тамара Попатенко

9 (22) квітня 1912 року, Москва - 28 грудень 1991

Радянський композитор.

Заслужений діяч мистецтв РРФСР (7.05.1980).

У 1938 році закінчила Московську консерваторію по класу композиції у В. Я. Шебаліна. Головна область творчості - музика для дітей і юнацтва.

Твори: дитячі опери - На лісовій галявині (Москва, радіо, 1961), замной казка (Москва, радіо, 1967), Пряничне людина (1971); музичні казки - Теремок (1957), Лиса, Заєць і Півень (1957), Зай-кін свято (1971), Лягушата і Чапля (1971), Лиса і Дрозд (1974); балет Ріпка (одноактний, 1964).

Рис. 5

«Шпачок прощається»

(Музика Т. Попатенко, вірші М. Івенсен.)

Осінь. Дощик сіється.

Клен весь пожовтів,

А шпачок на гілочці

Пісеньку завів.

Приспів:

Гілка ледь гойдається,

Дощик не кінчається,

З нами шпак старесенький

До весни прощається.

В путь-доріжку дальнюю

Треба відлітать.

Пісеньку прощальную

Як не заспівать?

Приспів.

Де ясні веселі дні,

Сонце золоте?

Сумно над шпаківнею

Пісню шпак веде.

Приспів:

Гілка ледь гойдається,

Пісенька кінчається,

З нами шпак старесенький

До весни прощається.

в) Прослуховування пісні у виконанні вчителя.

г) Заключна бесіда :

- Який характер пісні?

- Вона весела, чи сумна?

- Про що вона нам розповіла?

д) Вивчення пісні пофразово з текстом.

VI. Слухання музики.

«Осіння пісня» П. І. Чайковського.

а) Розповідь про пісню та композитора.

Петро Ілліч Чайковський - великий композитор, що став епохою в історії світової музичної культури. Життя Чайковського Ї це зразок безперервної наполегливої праці. Композитор-симфоніст, автор чудових опер Чайковський поєднував роботу композитора з діяльністю педагога, критика-публіциста, диригента. Саме ім'я Петра Ілліча Чайковського стоїть на одному з перших місць, чиї твори по відомостям статистики, звучать найбільш часто в усьому світі. Чайковський являється автором більше ніж 80 творів, в тому числі 10 опер та 3 балетів. Його концерти і інші твори для фортепіано, 7 симфоній, 4 сюїти, програмна симфонічна музика, більше 100 романсів являють собою надзвичайно цінний вклад в світову музичну культуру.

З великої кількості фортепіанних п'єс найбільш відомі збірники «Пори року» і «Дитячий альбом». Збірник «Пори року» складається з 12 п'єс, що відповідають дванадцятьом місяцям року. В них Чайковський дає характерні образи на кожний місяць, наприклад, на березень -- «Пісня жайворонка», на липень -- «Пісня косаря», на серпень -- «Жнива» і т. п. В цих п'єсах виражена глибока любов Чайковського до російської природи, до російського життя. Особливо популярні п'єси «Пісня жайворонка», «Пролісок», «Баркарола», «Осіння пісня», «На тройці».

П'єса «Осіння пісня» Петра Ілліча Чайковського з циклу «Пори року» являється чудовим зразком простої тричастинної форми. В цьому творі дуже яскраво передається основний образ осінньої природи, завдяки секвенційному розвитку та секундовим низхідним ходам в мелодії.

Рис. 6

б) Слухання музики (аудіо запис).

в) Бесіда:

- Який настрій передає композитор у своєму музичному творі? - Який характер музики?

- Якими засобами музичної виразності користується композитор?

г) Виготовлення аплікації з природних матеріалів (засушене листя) «Веселі звірята».

Зразки:

Рис. 7. Вовченята

такт нотний чайковський музичний

Рис. 8. Їжачок

Рис. 9. Левеня

Рис. 10. Грибочки

д) Виставка дитячих робіт.

VIІ. Підсумок уроку.

- Про що ми сьогодні говорили на уроці?

- Яку пісню прослухали?

- Яку пісню вивчили?

VIІІ. Вихід із класу.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Людвіг ван Бетховен як німецький композитор та представник віденської класичної школи. Особливості періодів творчості. Симфонії, їх значення та принципи будови. Дев'ята симфонія як одне з найвидатніших творінь в історії світової музичної культури.

    реферат [21,7 K], добавлен 23.03.2011

  • Проблеми розвитку музичної культури та музичної діяльності. Історія формування музично-історичної освіти. Життя і творчі здобутки Б.В. Асаф’єва. Поняття інтонування як важлива складова музичної педагогічної концепції. Сутність поняття музичної форми.

    дипломная работа [55,9 K], добавлен 25.12.2010

  • Кратка біографія російського композитора Петро Ілліча Чайковського. Народно-пісена творчість музично-громадського діяча. Міжнародна оцінка мистецтва композитора, диригента. Загальна характеристика та вокально-хоровий аналіз музичного твору "Соловушко".

    статья [24,3 K], добавлен 02.06.2017

  • Творчість М.Д. Леонтовича у контексті розвитку української музичної культури. Обробки українських народних пісень. Загальна характеристика хорового твору "Ой лугами-берегами". Структура музичної форми твору. Аналіз інтонаційно-тематичного матеріалу.

    дипломная работа [48,8 K], добавлен 04.11.2015

  • Розгляд історії розвитку музичної культури Київської Русі. Сопілка, сурми та трембіта як види дерев'яних духових інструментів. Зовнішній вигляд торбана, гуслей, кобзи, базолі. Вивчення древніх ударних інструментів. Скоморохи у театральному мистецтві.

    презентация [447,0 K], добавлен 10.05.2014

  • Пісня як засіб вираження внутрішнього світу людини та соціуму. Значення пісенного матеріалу для вивчення мови та культури. Структурні та фонетичні особливості пісенних текстів Stromae. Лексичні характеристики пісень, семантика соціальних проблем.

    дипломная работа [791,0 K], добавлен 23.06.2015

  • Елементи мовної, музичної інтонації, акторської пластики, їх взаємопосилення в процесі виконання та вплив на динаміку сприйняття твору. Взаємодія категорій мелосу і Логосу в процесі інтонування. Синергія як складова виконавської культури постмодерну.

    статья [25,6 K], добавлен 24.04.2018

  • Біографічні відомості про життя В. Моцарта - австрійського композитора, піаніста. Створення опери "Безумний день, или Женитьба Фигаро". Музичний портрет героя. Симфонія соль-мінор, її головні партії, ідея та тема. Прем’єра "Чарівної флейти" Моцарта.

    доклад [35,6 K], добавлен 28.01.2014

  • Передумови створення IV Симфонії П.І. Чайковського, аналіз твору. Активна моральна та матеріальна підтримка Н.Ф. фон Мекк. Зіткнення людини з силами долі та року. Програма симфонії, схема її частин, експозиція. Значення творчості композитора для України.

    курсовая работа [88,9 K], добавлен 17.10.2012

  • Життєвий шлях та творчість М.В. Лисенка - видатного українського композитора кінця XIX-початку XX ст., який став основоположником української класичної музики та увійшов в історію національного мистецтва як талановитий диригент, вчений-фольклорист.

    реферат [29,9 K], добавлен 03.02.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.