Дослідження квадратних рівнянь
Аналіз виконання тотожних перетворень ірраціональних виразів. Дослідження дискримінанта квадратного рівняння та знаходження кількості та значень коренів рівняння за визначеним значенням дискримінанта. Особливість алгоритму застосування нових формул.
Рубрика | Математика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 21.10.2018 |
Размер файла | 34,3 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Формула коренів квадратного рівняння
Мета: домогтися засвоєння учнями змісту поняття «дискримінант квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом», формули дискримінанта квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом та формул коренів такого квадратного рівняння; сформувати первинні вміння знаходити дискримінант квадратного рівняння за новими формулами та за його значенням визначати кількість розв'язків квадратного рівняння, а також обчислювати корені квадратного рівняння; відпрацювати вміння розв'язувати квадратні рівняння за формулами, вивченими на попередньому уроці.
Тип уроку: застосування знань та вмінь.
Наочність та обладнання: Опорний конспект «Квадратні рівняння».
Хід уроку
I. Організаційний етан
II. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 |
Варіант 2 |
|
1. Розв'яжіть рівняння |
||
х2 - 8х - 9 = 0 |
х2 - 8х + 7 = 0 |
|
виділенням квадрата двочлена |
||
2. Обчисліть дискримінант рівняння |
||
3х2 - 8х - 3 = 0 |
2х2 - 3х - 2 = 0 |
|
3. Знайдіть корені рівняння: |
||
3х2 - 8х - 3 = 0 |
2х2 - 3х - 2 = 0 |
|
4. За якої умови деяке повне квадратне рівняння |
||
має один корінь (два рівних дійсних корені)? |
не має дійсних коренів? |
|
5. Скільки коренів має рівняння: |
||
х2 - 10х + 25 = 0? |
х2 + 6х + 9 = 0? |
III. Формулювання мети і завдань уроку
Усвідомленому вивченню питання уроку (формула коренів квадратного рівняння з парним другим коефіцієнтом) сприятиме поставлене вчителем завдання: за вивченими на попередньому уроці формулами, виконуючи усні обчислення, розв'язати квадратне рівняння з досить великими коефіцієнтами (рівняння має бути підібране так щоб дискримінант був більшим за 10000, тобто не було можливості скористатися таблицею квадратів, наведеною в підручнику). Аналізуючи проблему, доходимо висновку про необхідність «вдосконалення», вивчених на попередньому уроці формул. Вивчення окремих випадків застосування формул коренів квадратного рівняння та оволодіння вміннями їх використовувати визначаємо як провідну мету уроку.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
Для успішного сприйняття учнями навчального матеріалу уроку слід активізувати такі знання і вміння: виконання тотожних перетворень ірраціональних виразів; визначення коефіцієнтів квадратного рівняння; визначення дискримінанта квадратного рівняння та знаходження кількості та значень коренів квадратного рівняння за визначеним значенням дискримінанта. ірраціональний квадратний рівняння дискримінант
Виконання усних вправ
1. Укажіть у квадратному рівнянні його коефіцієнти:
а) 3у2 - 5у + 1 = 0; б) -х2 + х - 3 = 0; в) 12t - 7t2 + 4 = 0; г) 9t - 6 + t2 = 0;
д) 5т - т2 = 0; є) п2 - 7 = 0.
2. Спростіть вирази: ; (2k)2 - 4ат.
3. Скільки коренів має квадратне рівняння:
x2 - 64 = 0; у2 + 49 = 0; 2р2 - 7р = 0; k2 = 0; 2х2 + 4х - 1 = 0;
х2 + 3х + 4 = 0; у2 + 3у + 2= 0.
V. Застосування знань
План вивчення нового матеріалу
1. Формули коренів квадратного рівняння для випадку, якщо другий коефіцієнт рівняння парний.
2. Алгоритм застосування нових формул.
3. Приклад застосування складеного алгоритму.
У виведенні «нових» формул коренів квадратного рівняння для спрощення виду формул можна відразу ввести додаткові позначення: , і під час розв'язування опорних прикладів уже починати закріплення нових позначень. Так само як і на попередньому уроці, після виведення формул слід дати учням орієнтовну схему розв'язання квадратного рівняння цим способом і в розв'язуванні опорного завдання вимагати строгого її дотримання.
VI. Формування вмінь
Виконання усних вправ
1. Серед даних квадратних рівнянь виберіть ті, в яких парний другий
коефіцієнт:
a) 3у2 - 5у + 1 = 0; б) 12х - 7х2 + 4 = 0; в) х2 + 2х - 3 = 0; г) 10х2 + 3х - 7 = 0.
2. Знайдіть значення виразу якщо:
а) b = -2; а = 3; с = -2; б) b = 6; а = 1; с = 2.
Виконання письмових вправ
Для реалізації дидактичної мети уроку слід розв'язати завдання такого змісту:
1. Розв'язування квадратного рівняння за формулами.
1) Розв'яжіть рівняння:
а) х2 - 2х - 1 = 0; б) 7х2 - 18х + 8 = 0; в) 3х2 + 22х - 16 = 0;
г) х2 + 21х + 90 = 0; д) 3х2 + 53х - 18 = 0; є) -25х2 + 50х + 75 = 0;
ж) х2 + 0,5х - 1,5 = 0; з) 2х2 - х + = 0; и) х2 - х - = 0.
2) Розв'яжіть рівняння:
а) 3х2 - 14х + 16 = 0; б) 5х2 - 16х + 3 = 0; в) х2 + 2х - 80 = 0;
г) х2 - 22х - 23 = 0; д) 4х2 - 36х + 77 = 0; є) 15у2 - 22у - 37 = 0;
ж) 7z2 - 20z + 14 = 0; з) у2 - 10у - 25 = 0.
2. Розв'язування квадратного рівняння найбільш зручним способом. Розв'яжіть рівняння:
а) 2х2 - 5х - 3 = 0; б) 3х2 - 8х + 5 = 0; в) 5х2 + 9х + 4 = 0;
г) 36у2 - 12y + 1 = 0; д) 3t2 - 3t + 1 = 0; є) х2 + 9х - 22 = 0;
ж) у2 - 12у + 32 = 0; з) 100х2 - 160х + 63 = 0.
3. Розв'язування рівнянь з попереднім виконанням рівносильних перетворень та обранням найбільш зручного способу розв'язання.
1) Розв'яжіть рівняння:
а) t2 + 3t = - 4t - 6 - t2; б) 5(y2 + 3) = -24у + 20; в) 4х(х - 2) + х2 = 6х + 3;
г) 6х2 + 3х = 5(2х + 1); д) (х - 1)2 + 4х2 = 0; е) (3х - 2)(3х + 2) = 6х + 3;
ж) 5х2 - х = 0,1 - х + 4х2; з) .
2) Знайдіть корені рівняння:
а) 3(х + 4)2 = 10х + 32; б) 15х2 + 17 = 15(х + 1)2; в) (x + 1)2 = (2х - 1)2;
г) (х - 2)2 + 48 = (2 - 3х)2.
3) Розв'яжіть рівняння:
а) ; б) ; в) ;
г) .
4) Розв'яжіть рівняння:
а) 0,7х2 = 1,3х + 2; б) 7 = 0,4у + 0,2у2; в) х2 - 1,6х - 0,36 = 0;
г) z2 - 2z + 2,91 = 0; д) 0,2у2 - 10y + 125 = 0; є) х2 + 2х - 9 = 0.
4. Логічні вправи та завдання підвищеного рівня складності для учнів, які мають достатній та високий рівні знань. Вставте пропущений вираз.
х ? 3 |
х - 3 |
||
х ? 2 |
? |
Письмові вправи мають на меті закріплення нових формул коренів квадратного рівняння (для рівняння з парним другим коефіцієнтом) та формування вмінь застосовувати ці формули (нові знання) в поєднані з вивченими раніше способами розв'язання квадратних рівнянь. На уроці продовжується засвоєння формул коренів квадратного рівняння, тому, як і на попередньому уроці, з метою попередження помилок та кращого запам'ятовування формул, слід вимагати від учнів дотримання алгоритму (див. конспект) та усного й письмового відтворення виведених формул.
На цьому уроці можна запропонувати учням завдання, що передбачає виконання рівносильних перетворень рівнянь перед застосуванням вивчених формул, при цьому слід виділити рівняння, в яких виникає необхідність перетворення рівняння з дробовими коефіцієнтами в рівняння з цілими коефіцієнтами (множенням обох частин рівняння на НСК знаменників дробових коефіцієнтів) та на рівняння з цілими коефіцієнтами, що мають спільний дільник, відмінний від нуля. Також звертаємо увагу учнів на зручність оволодіння ще й таким прийомом: старший коефіцієнт квадратного рівняння краще мати додатним (в ідеалі - дорівнює одиниці).
VII. Підсумки уроку
В якому випадку правильно знайдено корені?
а) х2 - 2х - 8 = 0, D1 = 1 + 8 = 9, , х1 = , х2 = ;
б) х2 + 2х - 8 = 0, D1 = 2 + 8 = 10, ;
в) x2 - 4х - 12 = 0, D1 = 4 + 12 = 16, х1,2 = 2 ± 4, х1 = 6, х2 = -2.
VIII. Домашнє завдання
1. Вивчити всі формули коренів квадратного рівняння.
2. Розв'язати приклади на застосування цих формул.
3. На повторення: тотожні перетворення раціональних виразів та виразів, що містять квадратні корені.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Стандартні ірраціональні рівняння й методи їхнього рішення. Застосування основних властивостей функції: області визначення рівняння, значень, монотонності та обмеженості функції. Застосування похідної. Методи рішення змішаних ірраціональних рівнянь.
курсовая работа [406,7 K], добавлен 14.01.2011Вивчення рівняння з однією невідомою довільного степеня та способів знаходження коренів таких рівнянь. Доведення основної теореми алгебри. Огляд способу Ньютона встановлення меж дійсних коренів алгебраїчних рівнянь. Відокремлення коренів методом Штурма.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 06.10.2012Лінійні діофантові рівняння. Невизначені рівняння вищих порядків. Невизначене рівняння Ферма. Приклади розв’язання лінійних діофантових рівнянь та системи лінійних діофантових рівнянь. Алгоритми знаходження всіх цілочисельних розв’язків рівнянь.
курсовая работа [1,7 M], добавлен 29.12.2010Дослідження диференціального рівняння непарного порядку і деяких систем з непарною кількістю рівнянь на нескінченному проміжку. Побудова диференціальної моделі, що описується диференціальним рівнянням, та дослідження її на скінченому проміжку часу.
дипломная работа [1,4 M], добавлен 24.12.2013Аналіз рівняння еліпсоїда, властивостей кривих і поверхонь другого порядку. Канонічне рівняння гіперболи за допомогою перетворень паралельного переносу й повороту координатних осей. Дослідження форми поверхні другого порядку методом перетину площинами.
курсовая работа [137,1 K], добавлен 27.12.2010Методика визначення всіх коренів нелінійного рівняння різними способами: відрізка пополам, хорд, дотичних та ітерацій. Особливості та принципи застосування комп’ютерних технологій в даному процесі. Аналіз отаманих результатів і їх інтерпретація.
лабораторная работа [263,9 K], добавлен 15.12.2015Графічний спосіб розв'язку рівнянь. Комбінований метод пошуку та відокремлення коренів. Метод Ньютона (метод дотичних або лінеаризації). Процедура Ейткена прискорення збіжності. Метод половинного поділу та простих ітерацій уточнення коренів рівняння.
лекция [1,9 M], добавлен 27.07.2013Розв'язання системи рівнянь методом Гауса і за формулами Крамера. Знаходження власних значень і векторів матриці, косинуса кута між векторами. Визначення з якої кількості товару більш вигідним становиться продаж у магазині. Диференціювання функцій.
контрольная работа [104,7 K], добавлен 06.03.2013Корені многочленів. Пошук коренів рівняння з достатнім ступенем точності. Важлива проблема механіки – теорія стійкості і з‘ясування умов, коли усі корені даного алгебраїчного рівняння мають від‘ємні дійсні частини. Число дійсних коренів. Правило Декарта.
курсовая работа [62,6 K], добавлен 26.03.2009Лінійні різницеві рівняння зі сталими коефіцієнтами. Теоретичне дослідження основних теорій інваріантних тороїдальних многовидів для зліченних систем лінійних і нелінійних різницевих рівнянь, що визначені на скінченновимірних та нескінченновимірних торах.
курсовая работа [1,3 M], добавлен 18.12.2013