Середня лінія трикутника та її властивості

Розвиток уміння учнів розв’язувати задачі на застосування теореми про середню лінію трикутника. Формулювання теореми Фалеса. Вимір на практиці потрібних відстаней, не вимірюючи їх безпосередньо. Особливість обчислення протяжності заболоченого місця.

Рубрика Математика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 02.09.2018
Размер файла 161,0 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

ГЕОМЕТРІЯ

Тема: Середня лінія трикутника, її властивості

МЕТА: Дати означення середньої лінії трикутника, довести теорему про її властивість, розвивати уміння учнів розв'язувати задачі на застосування теореми про середню лінію. Виховувати наполегливість у навчальній праці та інтерес до геометрії. теорема трикутник фалес відстань

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

1. Запитання по домашньому завданню (перевіряємо № 255(1), заповнити пропущені місця)

Дано: кут, АА1 =А1А2 = А2 А3=

А В1 В2 В3 В4 = А3А4, А1В1//А2 В2//А3 В3//А4 В4,

АВ4 - В2В3 = 9см

А1 Знайти: АВ3

А2 Розвязок : 1)за теоремою Фалеса

А3 АВ1=В1В2 = В2В3 = В3В4;

А4 2) АВ3 = 3В2В3, АВ4 = 4В2В3;

3) АВ4 - В2В3=4В2В3 - В2В3 = 3В2В3 = 9см;

4) АВ3 = 9см.

Відповідь: АВ3 = 9см.

2. Сформулювати теорему Фалеса ( якщо паралельні прямі, які перетинають сторони кута, відтинають на одній його стороні рівні відрізки, то вони відтинають рівні відрізки і на другій його стороні)

3. Де ми застосовуємо цю теорему? ( при поділі відрізка на рівні частини)

ІІ. Засвоєння нових знань.

1) Практична робота.

Побудуйте довільний трикутник. Поділіть дві сторони пополам. Сполучіть середини цих сторін. Цей відрізок називається середньою лінією трикутника.

Знайдіть означення середньої лінії трикутника у підручнику (стор. 46).

Виміряйте цей відрізок і третю сторону трикутника. Порівняйте їх.

Який висновок можна зробити? Хто сформулює теорему про середню лінію трикутника? (Знайти стор. 46)

2)Оголошення і запис теми уроку.

3)Формулювання теореми про середню лінію трикутника і доведення її

В Дано:?АВС, МN - середня лінія ?АВС.

Довести: МN // АС; МN = АС.

М N

А С Доведення:1) АМ = МВ, через точку М

D проведемо пряму, паралельну АС. За теоремою Фалеса, вона перетинає відрізок ВС в його середині N, тобто містить середню лінію МN. Отже, МN // АС.

2) проведемо пряму ND // АВ. За теоремою Фалеса пряма ND ділить відрізок АС пополам: АD = DС = АС. За побудовою чотирикутник АМND - паралелограм. Отже, МN = АС.

4) Повторення доведення теореми учнями.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1) Усні вправи за малюнками ( використовуючи презентацію)

Назвіть трикутники в яких проведено середню лінію, та знайдіть її, якщо це можливо.

А) Чи є відрізок FE середньою лінією ?MNP? FE = ?

Б) Чи є відрізок KL середньою лінією ?АВС? KL = ?

В) Чи є відрізок FE середньою лінією ?АВС? FE = ?

Г) Чи є відрізок АВ середньою лінією ?PLM? АВ = ?

2)Розв'язування задач № 245(1),№ 250(1), № 252(1).

Задач № 245(1).

В Дано: ?АВС, АВ =8см, ВС = 5см, АС = 7см,

МК, МР, РК - середні лінії

М Р Знайти: МК, МР, РК.

Розв'язок: МК, МР, РК - середні

А С лінії ?АВС, то МК // ВС, МК = ВС =2,5см,

К МР // АС, МР = АС = 3,5см,

РК // АВ, РК = АВ = 4см.

Відповідь: МК = 2,5см, МР = 3,5см, РК = 4см.повнити пропущені місця

Задача № 250 (1)(виконують самостійно, заповнити пропущені місця)

В Дано: АВС, НК = 3см, МК = 5см,

НМ = 6см, НК, МК, НМ - середні лінії

Н М

Знайти: Р?АВС

А С

К

Розв'язок: 1)за властивістю середньої лінії трикутника:МК = 1/2АВ, АВ = 2МК, НК = 1/2ВС, ВС =2НК, НМ = 1/2АС, АС = 2НМ;

3) Р?АВС = АВ + ВС + АС = 2МК + 2НК + 2НМ = 2( МК + НК + НМ) = 2Р?НМК

4) Р?АВС = 2(3 + 5 + 6) =28см

Відповідь: 28см.

Висновок: периметр даного трикутника вдвічі більший за периметр трикутника, сторони якого є середніми лініями даного трикутника.

Задача № 252(1).

В Р С Дано: АВСД - паралелограм, М - середина

АВ, Р - середина ВС, К - середина СД,

М МР = 11см, РК = 5см

К Знайти: АС, ВД

Розвязок: 1) Розглянемо ?АВС,

А Д (МР - середня лінія за умовою),

тоді МР // АС, АС = 2МР = 22см;

2) Розглянемо ?ВСД, РК - середня лінія за умовою, тоді РК // ВД,

ВД = 2РК =10см.

Відповідь: АС = 22см, ВД = 10см.

3)Властивість середньої лінії трикутника можна застосовувати на практиці. (Чи можна на практиці виміряти потрібні відстані, не вимірюючи їх безпосередньо?)

Задача. На мал. зображено заболочене місце, як виміряти його ширину, довжину?

Розв'язання: 1) Побудуємо трикутник, за вершину вибравши будь - яку точку, а основа трикутника повинна проходити через най товщу (най довшу) частину заболоченого місця.

2) Які лінії ще треба провести і що треба виміряти, щоб дізнатися відстань між пунктами Р та F і протяжність заболоченого місця? ( розв'язується усно)

3)Виміряти ОР, ОF знайти середини цих відрізків, виміряти довжину середньої лінії трикутника РОF.

4)Обчислити відстань між пунктами Р та F, як основу трикутника використовуючи властивість середньої лінії.

5)Виміряти відстані РМ і NF. Протяжність заболоченого місця обчислити за формулою МN = PF - (PM + NF)

( Домашнє завдання: знайти ще один спосіб розв'язування задачі)

4)Додаткова задача

Як побудувати трикутник, якщо дано середини його сторін?

Розв'язок:

1)Сполучаємо дані точки.

2) Отримали трикутник АВС.

3)Через кожну з вершин проводимо прямі, паралельні до сторін утвореного трикутника (через точку А пряму паралельну ВС і тд).

4) Позначимо точки перетину прямих М,Р,К.

5) Трикутник МРК - шуканий.

ІV. Домашнє завдання: п.6; №№ 245(2),246(1), 250 (1), 252(2), додаткова задача.

V. Підсумок.

- Що нового дізнались на уроці?

Виставляю бали найбільш активним учням.

Література

1.М. І. Бурда, Н.А. Тарасенкова, підручник “Геометрія 8 клас”, видавництво “Зодіак - ЕКО”, 2008.

2. Г.М. Будняк, В.С. Фролова “Уроки геометрії у 8 класі” Посібник для вчителів. - Тернопіль: “Астон”, 2002.

3.Камінська-Фенюк Е. Е.Гімназія «Потенціал». “ Середня лінія трикутника і трапеції. Розв'язування задач практичного змісту”.

4.Євтух Т. А. Презентація уроку “Середня лінія трикутника” гімназія №31.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Історія створення і різні формулювання теореми Піфагора як актуальної математичної задачі, спроби докази теореми. Визначення теореми Фалеса про пропорційні відрізки, її рішення. Місце теореми Вієта та формули Герона в сучасному шкільному курсі геометрії.

    курсовая работа [1,5 M], добавлен 25.05.2019

  • Вимоги до ставлення цілей викладання геометрії в загальноосвітній школі. Суть методу координат на площині та його основні задачі стосовно геометричних місць точок. Афінна система координат. Елементи використання на практиці важливих точок трикутника.

    дипломная работа [1,4 M], добавлен 04.08.2013

  • Означення та приклади застосування гармонічних функцій. Субгармонічні функції та їх деякі властивості. Розв’язок задачі Діріхле з використанням функції Гріна. Теореми зростання та спадання функції регулярної в нескінченній області (Фрагмена-Ліндельофа).

    курсовая работа [349,0 K], добавлен 10.09.2013

  • Вивчення теорем Чеви та Менелая на площині та в просторі, доведення нетривіальних наслідків цих теорем та розв’язання задач за їх допомогою. Застосування Теореми Менелая при доведенні теорем (наприклад, теорем Дезарга, Паппа, Паскаля, Гаусса та інших).

    дипломная работа [4,0 M], добавлен 12.08.2010

  • Оцінка ймовірності відхилення випадкової величини Х від її математичного сподівання. Знаходження дисперсії випадкової величини за допомогою теореми Бернуллі. Застосування для випадкової величини нерівності Чебишова. Суть центральної граничної теореми.

    реферат [88,5 K], добавлен 02.02.2010

  • Отримання аналогів теореми порівняння Колмогорова для класу функцій, що задаються обмеженнями на несиметричні норми старших похідних. Випадок класів, які задаються обмеженнями на декілька похідних. Означення екстремальної функції, її властивості.

    дипломная работа [1,4 M], добавлен 11.06.2017

  • Узагальнена теорема синусів. Деякі перетворення, пов'язані з теоремою Чеви. Вираження площі трикутника через радіуси вписаного круга і півпериметр. Залежність між радіусом вписаного кола і радіусами зовнівписаних кіл. Центр мас периметра трикутника.

    курсовая работа [908,0 K], добавлен 29.03.2014

  • Теореми про близькість розв'язку вихідної і усередненої системи на скінченому на нескінченому проміжках. Формулювання теорем про близькість розв'язків системи з повільними та швидкими змінними. Загальний прийом асимптотичного інтегрування системи.

    курсовая работа [1005,3 K], добавлен 03.01.2014

  • Основні поняття і теореми. Обчислення визначників методом зміни елементів, представлення їх у вигляді суми, виділення лінійних множників, методом рекурентних співвідношень, знижуючи їхній порядок за допомогою розкладання за елементами рядка або стовпця.

    контрольная работа [137,9 K], добавлен 25.03.2011

  • Пошук об’єму призми, циліндра та конуса, діаметру кулі. Розрахунок площі прямокутника основи призми по одній стороні та діагоналі, площі трикутника в основі піраміди за формулою Герона. Радіус основи циліндра та одночасно - катет прямокутного трикутника.

    контрольная работа [502,7 K], добавлен 07.07.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.