Характеристика подібних трикутників
Закріплення знань учнів про зміст узагальненої теореми Фалеса. Дослідження означення та властивостей подібних трикутників. Головна особливість знаходження довжини відрізка. Характеристика доведення подібності прямокутного і рівнобедреного трикутника.
Рубрика | Математика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 07.09.2018 |
Размер файла | 81,0 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема: Розв'язування задач
Мета: закріпити знання учнів про зміст узагальненої теореми Фалеса, а також про означення та властивості подібних трикутників; удосконалювати вміння застосовувати вивчені твердження під час розв'язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність та обладнання: конспекти 6, 11.
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Розв'язання домашніх задач і додаткової задачі учні перевіряють за записами на дошці, виконаними заздалегідь кількома учнями. Під час перевірки додаткової задачі звертаємо увагу на такі контрольні моменти:
1) дане в умові число є не що інше, як коефіцієнт подібності трикутників, отже, дорівнює відношенню шуканих сторін;
2) оскільки коефіцієнт подібності менший від 1, то сторона першого трикутника менша, ніж відповідна сторона другого трикутника.
Тому розв'язання задачі зручно виконувати, склавши рівняння:
(де х -- довжина більшої сторони в метрах).
III. Формулювання мети і завдань уроку
Мета уроку безпосередньо випливає з його теми. Оскільки на попередніх уроках було вивчено достатньо великий об'єм навчального матеріалу, учні мають закріпити знання цього матеріалу, сформувати сталі вміння виконувати запис рівностей для відповідних геометричних об'єктів на основі вивчених тверджень, а також розв'язувати задачі із використанням вивченої теорії.
IV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1. Якщо AB · CD = MH · PK, то
2. ДМНР ~ ДKBD . Що звідси випливає?
3. Чи можна стверджувати, що довільні два рівносторонні трикутники подібні?
4. ДРKM ~ ДDAC, k = 2 (рис. 1). Що можна знайти?
5. Паралельні прямі т і п перетинають сторони кута ABC (рис. 2). Знайдіть довжину відрізка MN, якщо BE = 4, EF = 12, ВМ = 5.
6. Паралельні прямі a, b і с перетинають сторони кута MNP (рис. 3).
Знайдіть довжини відрізків CD і MB, якщо AN = 2, NC = 3, DP = 9, АВ = 4.
V. Засвоєння вмінь та навичок
Виконання усних вправ
1. ВВ1 || CС1 || DD1, АВ = 5, ВС = 4, CD = 1 (рис. 4). Знайдіть: a) AB1 : В1С1; б) AB1 : AD1; в) AD1 : В1C1.
2. Чи подібні трикутники, якщо їхні сторони дорівнюють:
а) 1 м, 1,5м, 2 м і 10 м, 15 м, 20 м;
б) 2 см, 3 см, 4 см і 6 дм, 4 дм, 8 дм?
3. У трикутнику ABC провели всі середні лінії. Скільки подібних трикутників утворилось?
4. У трикутнику ABC провели А1С1 || АС. Знайдіть АС, якщо А1С1 = 2, ВА1 = 3 , СА1 = 6 .
Виконання письмових вправ
1. Паралельні прямі k і l перетинають сторони кута MDP (рис. 5). Знайдіть довжину відрізка АА1, якщо DA = 8 , ВВ1 = 9 , АА1 = 2DB.
2. ДАВС ~ ДА1В1С1. Знайдіть:
а) АС, якщо А1С1 = 2, В1С1 = 3ВС;
б) РАВС, якщо АС = 3, А1С1 = 1 , = 7 .
3. Доведіть від супротивного, що тупокутний і рівносторонній трикутники не можуть бути подібними.
VI. Самостійна робота
Для перевірки якості засвоєння знань та вмінь учнів проводиться комплексна самостійна робота, яка складається як з теоретичних питань, так і з практичних завдань. фалес подібний трикутник рівнобедрений
Варіант 1
1. Чи можуть бути подібними прямокутний і рівнобедрений трикутники?
2. Відомо, що ДАВС ~ ДMNK , РДАВС : PДMNK = 2 : 3. Знайдіть відношення NK : ВС.
3. На рисунку ДАВС ~ ДА1В1С1, РАВС = 15 . Знайдіть х, у і z.
4. Відомо, що ДАВС ~ ДXYZ . Знайдіть кут В, якщо X = 123°, C = 18°.
5. Сторони трикутника дорівнюють 18 см, 27 см, 36 см. Знайдіть периметр трикутника, подібного до даного, якщо його найменша сторона дорівнює 36 см.
Варіант 2
1. Чи можуть бути подібними рівнобедрений і тупокутний трикутники?
2. Відомо, що ДАВС ~ ДMNK, МК : АС = 2 : 7. Знайдіть відношення РАВС : РMNK.
3. На рисунку ДАВС ~ ДMNK . Знайдіть х і у.
Відомо, що ДАВС ~ ДXYZ . Знайдіть кут X , якщо B = 72°, Z = 93°.
4. Сторони трикутника дорівнюють 48 см, 24 см, 56 см. Знайдіть периметр трикутника, подібного до доданого, якщо його найбільша сторона дорівнює 7 см.
Після виконання завдань самостійної роботи учні здають розв'язання вчителю і відбувається перевірка розв'язання (за записами на дошці або із використанням ТЗН чи роздавального матеріалу).
VII. Домашнє завдання
Повторити зміст теоретичних тверджень; означення рівних трикутників, а також означення та властивості трапеції. Розв'язати задачі.
1. Сторони трикутника дорівнюють 16 см, 12 см і 10 см. Знайдіть периметр трикутника, подібного даному, якщо його найбільша сторона дорівнює 8 см.
2. Доведіть за означенням, що будь-які два рівносторонні трикутники подібні.
3. Доведіть, що трикутник з вершинами в серединах сторін даного трикутника подібний даному. Чому дорівнює коефіцієнт подібності?
4. Через вершину трикутника проведено пряму, яка ділить даний трикутник на два рівні трикутники. Визначте вид даного трикутника. Чи може така пряма розділити трикутник на два нерівні, але подібні, трикутники? Висловіть припущення.
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Випадок однорідної крайової задачі. Розв’язання виродженого крайового виразу. Теорема Коші, іі доведення. Означення узагальненої функції Гріна крайової задачі. Формулювання алгоритму відшукання узагальненої функції Гріна. Приклади роз'язання завдань.
лекция [108,5 K], добавлен 24.01.2009Історія створення і різні формулювання теореми Піфагора як актуальної математичної задачі, спроби докази теореми. Визначення теореми Фалеса про пропорційні відрізки, її рішення. Місце теореми Вієта та формули Герона в сучасному шкільному курсі геометрії.
курсовая работа [1,5 M], добавлен 25.05.2019Означення модуля неперервності та його властивості. Дослідження поведінки найкращих наближень неперервної функції алгебраїчними многочленами на базі властивостей введених Діціаном і Тотіка. Вирішення оберненої задачі. Узагальнення теореми Джексона.
курсовая работа [1016,1 K], добавлен 09.07.2015Вивчення властивостей підгрупи Фиттинга. Умова існування доповнень до окремих підгруп. Визначення нильпотентної довжини розв'язної групи. Доведення ізоморфності кінцевої нерозв'язної групи з нильпотентними додаваннями до непонадрозв'язних підгруп.
дипломная работа [198,6 K], добавлен 17.01.2011Пошук об’єму призми, циліндра та конуса, діаметру кулі. Розрахунок площі прямокутника основи призми по одній стороні та діагоналі, площі трикутника в основі піраміди за формулою Герона. Радіус основи циліндра та одночасно - катет прямокутного трикутника.
контрольная работа [502,7 K], добавлен 07.07.2011Оцінка ймовірності відхилення випадкової величини Х від її математичного сподівання. Знаходження дисперсії випадкової величини за допомогою теореми Бернуллі. Застосування для випадкової величини нерівності Чебишова. Суть центральної граничної теореми.
реферат [88,5 K], добавлен 02.02.2010Характеристика сферичної геометрії як галузі математики. Зв'язок між величинами сторін та кутів прямокутного сферичного трикутника. Використання теорем косинусів та синусів. Значення стереографічной сітки Вульфа. Розвиток поняття про геометричний простір.
курсовая работа [1,2 M], добавлен 29.11.2014Вивчення рівняння з однією невідомою довільного степеня та способів знаходження коренів таких рівнянь. Доведення основної теореми алгебри. Огляд способу Ньютона встановлення меж дійсних коренів алгебраїчних рівнянь. Відокремлення коренів методом Штурма.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 06.10.2012Методи перевірки чисел на простоту: критерій Люка та його теореми, їх доведення. Теорема Поклінгтона та її леми. Метод Маурера - швидкий алгоритм генерації доведених простих чисел, близьких до випадкового та доведення Д. Коувером і Дж. Куіскуотером.
лекция [138,8 K], добавлен 08.02.2011Вивчення властивостей натуральних чисел. Нескінченість множини простих чисел. Решето Ератосфена. Дослідження основної теореми арифметики. Асимптотичний закон розподілу простих чисел. Характеристика алгоритму пошуку кількості простих чисел на проміжку.
курсовая работа [79,8 K], добавлен 27.07.2015