Випадкові, вірогідні та неможливі події

Знаходження випадкових, вірогідних і неможливих подій, які можуть відбуватись під час випробувань. Характеристика кількісної оцінки можливості появи того чи іншого результату випробування. Аналіз порівняння ймовірності за допомогою перебору варіантів.

Рубрика Математика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 27.09.2018
Размер файла 31,2 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Цикл уроків

з теми «Випадкова подія. Імовірність випадкової події»

Урок № 1

Тема: Випадкові, вірогідні та неможливі події

Мета: сформувати уявлення учнів про зміст таких понять, як теорія ймовірностей, випадкова, вірогідна та неможлива подія ; сформувати вміння наводити приклади випадкових подій, класифікувати події за ступенем ймовірності того, що вони відбудуться ; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу ; виховувати наполегливість, працелюбність.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

ХІД УРОКУ.

І. Розминка.

Слово вчителя :«Сьогодні на уроці ми працюватимемо разом і кожному з вас я хочу побажати , щоб на уроці ви були : У -усміхненими,

С- сміливими,

П - прогресивними,

І - ініціативними,

Х - хоробрими.

Іншими словами, я бажаю вам УСПІХУ!

Які ж складові успіху ?»

Діти висувають пропозиції: «співпраця», «увага», «самоконтроль». Вчитель підводить учнів до розуміння того, що ці рецепти можна використати на уроці для досягнення успіху.

ІІ.Обгрунтування навчання.

Для досягнення успіху нам потрібно сформулювати мету .Вона полягає в тому, щоб познайомитись із змістом таких понять, як теорія ймовірностей, випадкова, вірогідна та неможлива подія, та навчитись їх розрізняти.

Мотивація навчання.

Вступна бесіда за планом:

1. Випадкові досліди в повсякденному житті. Приклади таких дослідів.

2. Розділ математики, що вивчає випадкові досліди - теорія ймовірностей.

3. Історична довідка.

ІІІ. Актуалізація.

Нагадати учням, що на запитання про події, які відбуваються в нашому житті, не завжди можна дати коротку відповідь «так» чи «ні». Частіше відповіді можна сформулювати так: «можливо, так», «мабуть, ні» .Наприклад, як ви відповідатимете на запитання:

1.Чи викличуть вас завтра на уроці математики ?

2. Чи піде до вечора дощ ?

3.Чи виграє у черговому футбольному матчі команда «Шахтар» ?

4. На столі лежать жовті і червоні яблука. Чи можна навмання, не дивлячись, взяти червоне яблуко ?

Очевидно, що на більшість запитань ви дали відповідь: «може бути», або «мабуть, ні». Тобто події, про які йде мова, можуть відбутися, або не відбутися.

ІV.Усвідомлення змісту.

Фронтальна бесіда :

1. Теорія ймовірностей як наука. Що вивчає теорія ймовірностей ?

2. Основні поняття теорії ймовірностей : подія, випробування.

3. Приклади випробувань і подій.

4. Враховуючи тему уроку , визначте, як називаються події, які можуть відбутися за певних умов, або не відбутися ?

5. Як, на вашу думку, називаються події, які ніколи не відбуваються ?

6. Як називаються події, які завжди відбуваються ?

Отже, в теорії ймовірності ми маємо справу з трьома видами подій:

а) вірогідні;

б) неможливі;

в) випадкові.

Наше завдання -навчитися їх розрізняти.

V. Осмислення нового матеріалу.

1. Розв'язування задач.

Усно (кожне завдання оцінюється в 1 бал)

У скриньці лежать 2 білих, 2 чорних і 2 червоних кулики. Чи можна вийняти кулі всіх трьох кольорів, якщо:

а) вийняти одну чи дві кульки ?

б) вийняти 5 чи 6 кульок ?

в) вийняти 3 чи 4 кулі ?

Дайте відповідь , використовуючи слова «так точно», «ні потім», «можливо, так», або «ні».

Які види подій відтворені в питаннях а), б), в) ?

Письмові вправи :

1.Які з наступних подій є випадковими, вірогідними, неможливими ?

а) песик говорить людським голосом ;

б) потяг на станцію прибув за розкладом;

в) у Харкові опівночі світить сонце;

г) у Донецьку опівдні світло ;

д) вода при 1000 С кипить ;

е) після літа настає весна.

2. Із 17 троянд, 8 волошок і 9 ромашок складено букет. Чи є в цьому букеті троянди, якщо букет містить :

а) 7 квіток ;

б) 20 квіток ?

в) 17 квіток ?

3. Вказати випадкові, вірогідні і неможливі події, які можуть відбуватись під час випробувань, записаних у таблиці :

Випробування

Випадкова подія

Вірогідна подія

Неможлива подія

Підкидання грального кубика

Підкидання монети

Два постріли по

мішені

VІ. Рефлексія. Метод «Сюрприз».

В яскраву « чарівну скриньку» поміщають картки із завданнями, які в стислій формі ілюструють матеріал уроку. Учень витягає картку і наводить потрібний коментар.

1. Вказати події і випробування :

а) тягнемо екзаменаційний білет, випадає білет № 13;

б) відкриваємо поштову скриньку і знаходимо лист ;

в) стріляємо і влучаємо в ціль.

2. Чи є випадковою подія : «У результаті підкидання грального кубика випало число 3 »?

3. Чи є вірогідною подія : «Число , що закінчується цифрою 5, ділиться на 5 без остачі»?

4. Чи є неможливою подія : «Після ранку настане ніч»?

VІІ. Оцінювання роботи класу.

VІІІ .Домашнє завдання . Вивчити с. 122 - 123 (підручник)

1. Навести по 3 приклади :

а) вірогідних подій;

б) неможливих подій ;

в) випадкових подій.

2. Чи можна стверджувати, що в класі напевно знайдеться хоча б два учні, прізвища яких починаються з однієї і тієї самої літери, якщо в класі :

а) 23 учні ;

б) 36 учнів ?

3. У ящику 7 червоних яблук і 10 зелених. Щоб серед вийнятих яблук обов'язково було принаймні одне зелене, досить узяти…

а) 5 яблук;

б) 6 яблук ;

в) 7 яблук;

г) 8 яблук .

4. Чи буде нинішній рік у Донецькій області врожайним ? Яку з наведених

відповідей ви вважаєте правильною ?

а) напевно так;

б) ні ;

в) можливо, так - можливо ні .

Урок № 2

Тема : Ймовірність випадкової події. Графічне порівняння шансів.

Мета : сформувати уявлення учнів про ймовірність випадкової події, як про кількісну оцінку можливості появи того чи іншого результату випрбування, шансу його появи ; опанувати спосіб визначення ймовірності випадкових подій, що спирається на ці уявлення; розвивати вміння аналізувати інформацію, логічно будувати свої думки ; виховувати наполегливість , цілеспрямованість, працелюбність.

Тип уроку : застосування знань, умінь , навичок .

ХІД УРОКУ.

І. Розминка «Закінчи речення одним словом»

Мета : активізація емоційної діяльності учнів на уроці.

Учитель пропонує учням закінчити одним словом речення : «Уміти мислити необхідно для того, щоб …» ( Можливі варіанти відповідей учнів : працювати, жити, спілкуватись, вирішувати тощо. )

Учитель пропонує учням заручитись підтримкою своїх однокласників у навчальній діяльності. Для цього він пропонує закінчити одним словом

речення : «Я бажаю тобі…» ( Можливі варіанти відповідей учнів : успіху, перемоги, наснаги , творчості тощо .)

ІІ. Перевірка домашнього завдання .

Взаємоперевірка в парах . Учні називають правильні відповіді завдань домашньої роботи. обговорюються приклади вірогідних, неможливих та випадкових подій, що їх придумали учні.

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

Усні вправи

1.Які з наведених подій є випадковими; вірогідними; неможливими :

а) у Донецьку 20 червня 2010 року піде сніг ;

б) при підкиданні грального кубика на одній з граней випаде цифра 5 ;

в) після осені настане зима ;

г) з коробки, в якій два синіх і два жовтих олівці, витягуємо зелений олівець.

2. Порівняти : 1, 1 і 1

3 5 15

3. Зобразити на координатному промені числа : 0; 1; 1 ; 1 ; 1 ;

2 3 6

Яке з останніх трьох найближче до 1 ?

ІV. Усвідомлення змісту.

Оскільки в 6 класі не дається учням строге означення ймовірності, а звертаємось до їх інтуїції, то даємо це поняття як кількісну можливість

(шанс ) появи події на конкретних зрозумілих прикладах, супроводжуючи їх рисунками.

Задача 1. У скриньці дві білі, дві чорні і дві червоні кульки. Витягуємо навмання п'ять з них.

1) Чи будуть серед них білі ?

Відповідь .Так - зобразимо на координатному промені точкою з координатою 1

-----------------*--------------------------

0 р 1

2) Чи можуть серед них бути три білі ?

Відповідь. Ні, в жодному разі - зображуємо числом 0.

2) Чи можуть серед них бути дві білі ?

Відповідь . Можливо, так, а може, й ні - позначаємо числом між 0 і 1 (ближче до 0 чи до 1 - ми не знаємо ).

Отже, будемо вважати, що :

а) вірогідним подіям відповідає число 1 ;

б) неможливим подіям відповідає число 0 ;

в) випадковим подіям відповідає число р, яке задовольняє умову 0<p<1.

Задача 2. Є три торбинки з кулями: у першій - 3кулі; у другій - 5 куль;

у третій - 15 куль. У кожній з них по одній червоній кулі. Потрібно вийняти червону кулю. З якої торбинки доцільно вийняти кулю, щоб шанси вийняти червону кулю були найбільшими ?

Розв'язання

Всі події є випадковими, але шанси різні. У першому випадку - він один з 3-х ;

У другому - один з 5-ти ; у третьому - один з 15-ти . Зобразимо на координатному промені 1 ; 1 ; 1.

3 5 15

0 ІІІ ІІ І 1

Бачимо, що найменші шанси - точка, найближча до 0 - вийняти червону кульку з третього мішечка, а найбільші - точка, найближча до 1 - вийняти червону кульку з першого мішечка.

Отже, можливість відбутися тій чи іншій випадковій події може характеризуватися числом р , що 0<p<1, і чим більше р, тим ймовірність події більша.

Порівнювати шанси ( ймовірність ) можна, порівнюючи відповідні числа.

VІ.Засвоєння вмінь.

Робота в групах :

І група.

Є три коробки, що містять відповідно 5, 10 і 20 гудзиків. У кожній коробці по одному синьому ґудзику. З якої коробки доцільно вийняти ґудзик ( не підглядаючи), щоб було більше шансів вийняти синій ? Ваші уявлення про шанси вийняти синій ґудзик із трьох коробок зобразіть графічно. На координатному промені поставте під точками номер відповідної коробки.

ІІ група.

Є три мішечки з 20 гудзиками в кожному. В цих мішечках 10 , 1, 5 жовтих ґудзиків відповідно. Треба, не заглядаючи в мішечок, вийняти один жовтий ґудзик. З якого мішечка треба виймати ґудзики, щоб можливість дістати жовтий ґудзик була найбільшою ? Ваші уявлення зобразіть графічно у вигляді точок на координатному промені, проставивши під точками номер мішечка.

ІІІ група.

У скриньці 20 куль (білих і чорних ) , причому білих куль у 4 рази більше, ніж чорних. Із скриньки навмання виймається одна куля. Кулю якого кольору більше можливості дістати - білого чи чорного ? Ваші уявлення зобразіть графічно у вигляді точок на координатному промені , проставивши під точками колір кульки.

VІІ.Рефлексія. Метод «Рюкзак».

У рюкзаку містяться різнокольорові смужки паперу з написаними на них незакінченими реченнями. Учні виймають смужку і закінчують речення.

Мені сподобалось на уроці…

Мій настрій…

Я досяг успіху , тому що…

Я знаю…

Я вмію…

Це важливо, тому що…

Не сподобалось на уроці…

Заважало…

VІІІ.Домашнє завдання.

Задача 1. Три скриньки містять по 10 монет . У першій - одна золота монета, у другій - дві золоті монети, у третій - шість. У якій зі скриньок найлегше знайти золоту монету ?

Задача 2. У коробці лежать 18 цукерок : карамелі та іриски. Ірисок в два рази

більше, ніж карамельок. Навмання виймаємо одну цукерку. Яку цукерку більше шансів дістати : карамельку чи іриску ?

Розв'язування задач 1 і 2 проілюструвати рисунком.

Задача 3. Підкинули два гральні кубики . Яка сума балів має більше шансів з'явитися : 2 чи 5 ?

Урок № 3

Тема. Ймовірність випадкової події. Порівняння ймовірності за допомогою перебору варіантів.

Мета : вдосконалити знання учнів про способи порівняння ймовірностей випадкових подій, доповнивши їх знаннями методу відшукування імовірності подій перебором варіантів; розвивати навички самоконтролю, пам'ять , увагу ; виховувати активну позицію в навчанні.

Тип уроку : застосування знань, умінь та навичок.

ХІД УРОКУ. випадковий подія випробування ймовірність

І. Розминка. Дидактична гра «Знайди помилку»

Вчитель записує заздалегідь відповіді до вправ домашнього завдання , при -пустившись кількох помилок. Учні звіряють свої відповіді із записами на дошці, шукають помилки, аргументують свої твердження.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

Виконання тестових завдань:

1. Із скриньки, де лежать 16 білих і 10 чорних кульок, навмання вийняли 13 кульок. Яка з наведених подій є вірогідною ?

а) Витягнуті кульки різних кольорів ;

б) серед витягнутих кульок є білі ;

в ) серед витягнутих кульок є чорні ;

г)серед витягнутих кульок не всі однокольорові.

2. Імовірність якої з наведених подій дорівнює 0 ?

а) У результаті підкидання грального кубика випало число 6 ;

б) одне з двох чисел більше від другого ;

в) існує квадрат, усі кути якого гострі ;

г) зі скриньки, де лежать білі та чорні кульки, витягнули білу кульку.

ІІІ.Усвідомлення змісту.

Акцентуємо увагу учнів на тому, що однією з основних задач теорії ймовірностей є порівняння шансів настання ( ймовірності ) різних випадкових подій. Один із способів розв'язування таких задач було розібрано на попередньому уроці. На цьому уроці ми розглянемо ще один спосіб розв'язування основної задачі теорії ймовірності - використання перебору варіантів, якими може завершитися дослід.

Задача. Розглядаємо спрощений варіант гри в спорт лото. Спочатку гравець викреслює два числа на бланку.

Потім випадково вибираємо кульки зі скриньки, в якій міститься 5 кульок, занумерованих числами 1,2,3,4,5. Порівняйте шанси (ймовірність ) таких подій :

1) гравець вгадає обидва номери вийнятих кульок ;

2) гравець вгадає лише один номер ;

3) гравець вгадає принаймні один номер ;

4) гравець не вгадає жодного номера.

Розв'язання. Маємо всього 10 варіантів випадкового вибору номерів кульок : 1,2 ; 1,3 ; 1,4 ; 1,5 ; 2,3 ; 2,4 ; 2,5 ; 3,4 ; 3,5 ; 4,5. Уявімо, що виграшні номери 1і 3. Підрахуємо кількість наслідків, при яких настають події 1) - 4) і результати обчислень занесемо в таблицю :

Подія

Наслідки, за яких відбувається подія

Кількість наслідків з 10

1)

1, 3

1

2)

1,2 ; 1,4 ; 1,5; 2,3; 3,4 ; 3,5

6

3)

1,2 ; 1,3; 1,4; 1,5; 2,3; 3,4; 3,5

7

4)

2,4; 2,5; 4,5

3

Зрозуміло, що чим більше наслідків, за яких настає подія, тим більше шансів для її появи. Тому, якщо розмістити події в порядку зростання шансів їх настання, матимемо : 1), 4), 2), 3).

Отже, порівнювати шанси настання ( ймовірність ) випадкових подій можна так :

1) Підрахувати кількість усіх можливих наслідків ( варіантів ) настання подій.

2) Підрахувати ті з них, які ведуть до настання обумовлених у задачі випадкових подій.

3) Отже, та подія, яка має найбільше наслідків, що до неї призведуть, і буде мати найбільше шансів для настання.

ІV.Застосування умінь

Наша мета - не тільки навчитися порівнювати (ймовірність) шанс випадкових подій перебором варіантів, алей не забувати раніше вивченого матеріалу, тому розв'язування задач уроку бажано робити (якщо це можливо) двома способами.

Задача 1.(колективно, з відповідними поясненнями)

Дворічна дитина грається чотирма кубиками, на яких відповідно зображені цифри 1,2,3,4. Вона навмання бере кубики і ставить їх поруч, Порівняйте шанси таких подій (перебором варіантів)

1) дитина дістане двоцифрове число з різними цифрами ;

2) дитина дістане двоцифрове непарне число;

3) дитина дістане двоцифрове парне число.

Зобразіть ці шанси графічно.

Задача 2. Зі скриньки , що містить три жовті монети і одну білу, навмання виймають дві монети. Порівняйте шанси того, що ці монети виявляться :

а) одного кольору ;

б) різних кольорів.

Зобразіть ці шанси графічно.

V. Рефлексія. Метод «Чарівна скринька».

З «чарівної скриньки» учні виймають різнокольорові смужки, на яких містяться питання :

1. Які основні знання ви отримали на уроці ?

2. Чому ці знання є важливими для вас ?

3. Як ми можемо їх використати ?

4. Сформулюйте схему розв'язування задач та порівняння шансів настання випадкових подій перебором варіантів.

Учні висловлюють свої думки і обґрунтовують їх.

VІ. Домашнє завдання

Задача 1.Три подруги Галина, Тетяна і Марина, гуляючи в парку, знайшли монету в одну гривню і вирішили її розіграти. Тетяна запропонувала підкинути монету двічі і віддати її :

а) Галині, якщо герб випаде двічі ;

б) Тетяні, якщо герб випаде рівно один раз ;

в) Марині, якщо герб не випаде жодного разу.

Порівняйте шанси того, що монета дістанеться кожній з трьох подруг. Зобразіть ці шанси графічно.

Задача 2. Гральний кубик кидають один раз. Порівняйте ймовірності подій :

А - «поява непарного числа очок» і В - «поява не менш ніж 5 очок».

Урок № 4

Тема. Ймовірність випадкової події. Обчислення ймовірностей.

Мета : спираючись на сформовані уявлення про зміст поняття «випадкова подія» та про порівняння шансів випадкових подій, сформувати уявлення про ймовірність випадкової події як про число, яке показує , у якої з випадкових подій більше шансів для настання ; спираючись на означення, навчити учнів обчислювати ймовірність випадкових подій за класичним означенням у найпростіших задачах; розвивати логічне мислення , збагачувати словниковий запас математичних термінів ; виховувати наполегливість, працелюбність.

Тип уроку : засвоєння нових знань і вмінь.

ХІД УРОКУ

І. Розминка. Метод «Знаємо - Хочемо дізнатися - Дізналися»

В основу методу покладено таблицю, що заповнюється на дошці разом з учнями

Що ми знаємо ?

Чого хочемо дізнатися ?

Чого дізналися ?

Учні в парах обговорюють і записують в першу колонку те, що вони знають з даної теми. Виходячи з теми уроку, учні записують запитання у другу колонку. Вчитель корегує думки учнів. Третя колонка заповнюється на етапі рефлексії.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Обговорення розв'язування домашніх задач. Самоперевірка (розв'язання заздалегідь записано на дошці)

Задача 1. Можливі варіанти : ГГ, ГН, НГ, НН.

а)

ГГ

1

б)

ГН, НГ

2

в)

НН

1

Тетяна запропонувала несправедливий варіант.

Задача 2. Ймовірність події А - 0,5; ймовірність події В - 2/6.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

Усні вправи

1. Які з названих подій є вірогідними? неможливими? випадковими ?

а) Вода замерзає при 00С ;

б) Після літа настає зима ;

в) При підкиданні грального кубика випаде 5 очок.

2. Перед вами три скриньки з ґудзиками: в першій -20 гудзиків, у другій - 30, у третій - 40 гудзиків, серед яких один - червоний. Із якої скриньки найлегше вийняти, не дивлячись, червоний ґудзик?

3. Запишіть у відсотках числа:

0,52; 0,06; 2; 1/2 ; 3/4; 1/20; 1.

ІІІ. Обґрунтування навчання.

Проводиться бесіда, в якій ще раз повторюємо основні поняття, які вивчались на попередніх уроках теми. Підводимо до висновку, що досі ми тільки говорили про види подій та порівнювали шанси настання кількох подій. Виникає запитання:

А чи можна «виміряти» шанс настання події і якщо можна , то як?

ІV.Усвідомлення змісту.

План бесіди :

1. Ймовірність як числова характеристика частоти появи подій або число, що є відношенням кількості наслідків, що ведуть до настання цієї події, до кількості всіх можливих наслідків.

2. Ймовірність вірогідної та неможливої події.

3. Приклади задач на обчислення ймовірностей подій.

Бесіда

1. Під імовірністю події ми розуміємо число, яке характеризує частоту появи даної події.

Наприклад

Якщо за умови 100 підкидань герб випав 52 рази, то ймовірність випадання герба дорівнює 52/100= 0,52=52%.

Якщо ми не в змозі провести багато однакових експериментів, щоб таким чином знайти ймовірність події, можна ймовірність обчислювати за такою схемою:

1) Знайдемо кількість усіх можливих варіантів, які мають однакові шанси для появи (або перебираємо всі варіанти, або обчисленням).

2) Знайдемо кількість варіантів, які ведуть до появи даної події.

3) Знайдемо ймовірність р за формулою : р=м/п.

Наприклад

Задача 1. Яка ймовірність того, що навмання вирваний з нового календаря аркуш відповідає 30-му числу, якщо в році 365 днів? (Відповідь 11/365)

V. Засвоєння вмінь

Усні вправи

1. У ящику лежать 10 кульок, 3 з яких білі. Яка ймовірність того, що вибрана навмання одна кулька - біла?

2. З ящика, в якому 4 білих, 3 чорних і 7 червоних кульок, навмання виймають одну кульку. Яка ймовірність того, що вона:

а) біла;

б) чорна;

в) червона ?

Письмові вправи

Робота в групах

Задача 1. Усі літери української абетки написані на 32 однакових картках. Яка ймовірність того, що написана на картці літера буде на позначення голосного, якщо картка витягується навмання?

Задача 2. Яка ймовірність того, що навмання вибране натуральне число від 1 до 30 включно є дільником числа 30?

Задача 3. З 25 екзаменаційних білетів, що пронумеровані числами від 1 до 25, навмання вибирають один. Яка ймовірність того, що номер витягнутого білета є число, кратне трьом?

VІ. Рефлексія.

Учні обговорюють те , про що дізнались на уроці і записують це у колонку таблиці «Що ми дізналися?». Потім вони відмічають ті нові думки, знання , ідеї, яких вони не очікували, і записують в третю колонку.

VІІ. Домашнє завдання

Повторити: означення вірогідних, неможливих та випадкових подій; порівняння шансів подій графічним способом та за допомогою перебору варіантів.

Задача 1. На тарілці лежать 8 однакових на вигляд пиріжків: три - з м'ясом, решта - з повидлом. Який пиріжок більш ймовірно взяти, якщо брати навмання: з повидлом чи м'ясом?

Задача 2. На 4 окремих картках написані літери слова «клас». Картки перемішують і навмання беруть одна за одною. Яка ймовірність того , що ми складемо дане слово?

Задача 3. У скриньці лежить а білих і с чорних кульок, причому а=2с. Знайдіть імовірність того, що навмання взята кулька буде:

а) чорною; б) білою.

Урок № 5

Тема. Розв'язування задач. Самостійна робота.

Мета: систематизувати знання учнів про основні поняття і способи розв'язування задач, що були вивчені на попередніх уроках; перевірити рівень засвоєння знань з теми щляхом проведення самостійної роботи; розвивати пізнавальні і особистісні компетентності учнів; виховувати наполегливість, цілеспрямованість, працелюбність.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ.

І. Розминка. Метод «Розумний куб».

Виготовляється куб, на кожній з граней якого написано одне з питань вивченої теми. Учень кидає куб і відповідає на питання , яке йому випало на певній грані.

1. Що таке подія? Наведіть приклади.

2. Які події називаються достовірними, неможливими, випадковими?

3. Що таке ймовірність випадкової події?

4. Як позначають ймовірність події А?

5. Чому дорівнює ймовірність достовірної події?

6. Чому дорівнює ймовірність неможливої події?

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

У ході взаємоперевірки учні звіряють розв'язані вдома задачі з тим розв'язанням , що на відкидній дошці записав один з учнів заздалегідь .

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Усні вправи

1. Яка ймовірність того, що тебе першим серед учнів класу викличуть до дошки?

2. Яка ймовірність того, що з трьох шостих класів : 6-А, 6-Б, 6-В , перше місце у конкурсі посяде 6-Б клас?

3. Яка ймовірність того, що першим, кого ти зустрінеш на вулиці, вийшовши з дому, буде інопланетянин?

4. На полиці стоять 10 підручників, серед яких 3 підручника з математики. Яка ймовірність того, що першим навмання взятим підручником буде підручник з математики?

ІV.Самостійна робота.

Варіант 1

1. Яка з наведених подій є випадковою ? вірогідною? достовірною?

а) Завтра буде дощова погода;

б) завтра деякі корови почнуть розмовляти;

в) після суботи настане неділя;

г) якщо у вираз х+5 замість х підставити 5 , то дістанемо 10.

2. Яке з наведених тверджень неправильне?

а) ймовірність неможливої події дорівнює 0;

б) якщо ймовірності двох подій рівні, то події називаються рівноймовірними;

в) подія, яка може відбуватися, або не відбуватися, називається випадковою;

г) ймовірність випадкової події дорівнює 10.

3.Яка ймовірність того, що навмання вибране число від 1 до 18 не ділиться на 5 ?

А) 1/6; Б) 5/18; В) 13/18; Г) 3/5.

Варіант 2

1. Яка з наведених подій є випадковою? вірогідною? неможливою?

а) Після грудня настане січень;

б) якщо 10 разів сказати слово «халва» , у роті стане солодко;

в) у результаті підкидання грального кубика 1 раз випаде 5 очок;

г) при діленні деякого натурального числа на 2, воно збільшиться вдвічі.

2. Яке з наведених тверджень неправильне?

а) Ймовірності всіх випадкових подій однакові;

б) ймовірність вірогідної події дорівнює 1;

в) ймовірність неможливої події дорівнює 0;

г) ймовірністю випадкової події називається відношення кількості сприятливих для цієї події результатів до кількості всіх можливих результатів.

3. Яка ймовірність того, що навмання вибране число від 1 до 16 не ділиться на 6?

А) 3/16; Б) 1/2; В) 13/16; Г) 5/8.

V.Рефлексія.

Дидактична гра «Назви математичний термін»

Учні ланцюжком називають нові математичні терміни, які вони вивчили в темі «Ймовірність випадкової події.»

VІ. Домашнє завдання

Скласти 3 задачі на обчислення ймовірностей випадкових полій.

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Вивчення поняття випадкових подій. Ознайомлення із класичним, статистичним, геометричним, аксіоматичним означеннями, предметом та методами аналізу (комбінаторний), основними співвідношеннями теорії ймовірності. Розгляд залежності та сумісністю подій.

    реферат [202,5 K], добавлен 11.06.2010

  • Кількісний вимір можливості появи випадкової події. Відомості про дисперсійний аналіз. Однофакторний та двофакторний дисперсійний аналіз. Спостереження як найважливіша ланка експерименту. Теорія ймовірності як наука про закономірності масових подій.

    реферат [2,8 M], добавлен 26.10.2008

  • Знаходження ймовірності настання події у кожному з незалежних випробувань. Знаходження функції розподілу випадкової величини. Побудова полігону, гістограми та кумуляти для вибірки, поданої у вигляді таблиці частот. Числові характеристики ряду розподілу.

    контрольная работа [47,2 K], добавлен 20.11.2009

  • Сприймання і усвідомлення понять: випадкова подія, вірогідна подія, неможлива подія, повна група подій, попарно несумісні події, рівно можливі події, елементарні події. Вивчення ймовірнісних закономірностей масових однорідних випадкових подій.

    реферат [24,9 K], добавлен 17.02.2009

  • Формула Бернуллі та її використання при невеликому числі випробувань. Застосування локальної формули Муавра-Лапласа при необмеженому зростанні числа випробувань, коли ймовірність настання події не занадто близька до нуля або одиниці. Формула Пуассона.

    курсовая работа [256,9 K], добавлен 21.03.2011

  • Вивчення закономірностей, властивих випадковим явищам. Комплекс заданих умов. Експериментальна перевірка випадкових явищ в однотипних умовах та необмежену кількість разів. Алгебра випадкових подій. Сутність, частота і ймовірність випадкової події.

    реферат [151,8 K], добавлен 16.02.2011

  • Основні поняття теорії ймовірностей, означення випробування, випадкової, масової, вірогідної та неможливої події. Правило суми і множення. Теорема додавання і теорема добутку ймовірностей. Використання геометричної ймовірності, Парадокс Бертрана.

    научная работа [139,9 K], добавлен 28.04.2013

  • Закон розподілення дискретної випадкової величини, подання в аналітичній формі за допомогою функції розподілення ймовірності. Числові характеристики дискретних випадкових величин. Значення критерію збіжності Пірсона. Аналіз оцінок математичного чекання.

    курсовая работа [105,2 K], добавлен 09.07.2009

  • Основні поняття теорії ймовірності. Аналіз дискретної випадкової величини, характеристика закону розподілу випадкової величини. Знайомство з властивостями функції розподілу. Графічне та аналітичне відображення законів ймовірності дискретних величин.

    реферат [134,7 K], добавлен 27.02.2012

  • Оцінка ймовірності відхилення випадкової величини Х від її математичного сподівання. Знаходження дисперсії випадкової величини за допомогою теореми Бернуллі. Застосування для випадкової величини нерівності Чебишова. Суть центральної граничної теореми.

    реферат [88,5 K], добавлен 02.02.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.