Коло. Довжина кола

Визначення відомостей, які учні мають з початкової школи про коло. Методи формування більш строгого геометричного уявлення про коло, його елементи та співвідношення між ними. Зміст поняття "довжина" кола. Вміння знаходити довжину кола за відомим радіусом.

Рубрика Математика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 19.09.2018
Размер файла 170,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема. Коло. Довжина кола

Мета:

Навчальна: повторити відомості, які учні мають з початкової школи про коло; сформувати більш строге геометричне уявлення про коло, його елементи та співвідношення між ними; дати зміст поняття «довжина» кола і виробити вміння знаходити довжину кола за відомим радіусом або діаметром та розв'язувати обернену задачу;

Розвивальна: активізувати пізнавальну діяльність учнів, формувати вміння грамотно висловлю ти власні думки;

Виховна: виховувати інтерес до вивчення математики.

Методи навчання: бесіда, пояснення.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Навчально методичне забезпечення уроку: підручник, роздатковий матеріал.

Очікуваний результат: в учня сформуване більш строге геометричне уявлення про коло, його елементи та співвідношення між ними; поняття «довжина» кола і вироблене вміння знаходити довжину кола за відомим радіусом або діаметром та розв'язує обернену задачу.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

II. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

1. Обчисліть:

2. Серед фігур, зображених на рисунку, вкажіть ті, назви яких вам відомі. Назвіть ці фігури.

III. Формування знань

Поняття кола знайоме учням ще з початкової школи. Але оскільки ми до нього ще не звертались (ані в 5 класі, ані в 6 класі), урок слід розпочати саме з того, що нагадати учням на більш-менш пристойному науковому рівні означення кола; назвати його елементи і співвідношення між ними, а потім уже говорити про довжину кола і число n.

1. Уявлення про коло

Нагадаймо учням, що математика -- це не тільки наука про числа і дії з ними (до речі, цей розділ називається арифметикою); математика вивчає ще геометричні фігури і їх властивості (див. усні вправи) (цей розділ математики називається геометрією). Серед багатьох інших геометричних фігур ми розглянемо дуже цікаву фігуру -- коло.

Як накреслити коло? (Беремо циркуль і послідовно виконуємо дії: вибираємо точку, позначаємо її зазвичай літерою О; ставимо вістря циркуля в т. О й проводимо іншим кінцем циркуля замкнену лінію -- це і є коло).

Після цього називаємо елементи кола.

т.О -- центр кола;

ОА, ОВ -- радіуси кола:

ОА = OB = R;

АВ-- хорда;

АС -- діаметр:

АС = D.

Звертаємо увагу на те, що в будь-якому колі можна провести безліч радіусів, хорд, діаметрів! (До речі, вимагати від шестикласників заучувати означення кола та всіх його елементів не треба -- достатньо володіння темою на інтуїтивному рівні і вироблення вміння називати зображені на готовому рисунку елементи кола).

2. Співвідношення між діаметром і радіусом кола

На рисунку бачимо: на АС лежить т. О, причому AO - OC = R, отже, О -- середина АС, тому АО =CO = АС: 2, тобто R = D: 2, звідки D = 2R.

3. Довжина кола, число n

Mи з'ясували, що коло -- це лінія, яку рисує кінець циркуля, вістря якого знаходиться у т. О -- центрі кола. Але ж кожна лінія має довжину. Як же знайти довжину кола? Чи можна її виміряти (обчислити)?

Проведемо такий експеримент. Поставте круглу склянку на аркуш паперу та обведіть її олівцем. Отримаємо коло. Візьміть нитку та обведіть нею склянку. Випряміть нитку та виміряйте її довжину. Виміряйте діаметр кола. Знайдіть відношення довжини кола до його діаметра.

Висновок. Довжина кола приблизно у 3 рази більша за його діаметр; отже, C = nD або C = 2nR.

Після цього розповідаємо дітям про число n. (Можна додати цікаву інформацію про те, що позначення літерою n не випадкове, бо це перша літера в грецькому слові ресйцесйб («периферія») -- коло, круг, та про те, як можна запам'ятати перші шість значущих цифр числа n -- (рос. мовою)

это

я

знаю

и

помню

прекрасно...

3

1

4

1

5

9...

4. Висновок. Насамкінець ми маємо:

1) уявлення про коло, радіус кола, діаметр кола;

2) уявлення про те, що собою являє довжина кола; співвідношення між С (довжиною кола) і Rабо D (радіусом або діаметром кола), а в зошитах учнів короткі записи у вигляді конспекту 26.

IV. Засвоєння вмінь

@ Усі задачі, які розв'язуємо на уроці можна умовно поділити на 2 групи:

а) задачі на застосування формули D = 2R;

б) задачі на застосування формули C = nD.

Але бажано дати задачі різних рівнів на формування вміння працювати із цими формулами.

Конспект 26

Коло, довжина кола

О -- центр кола;

OA = OB = R -- радіуси;

АС = D -- діаметр;

АВ -- хорда;

R = D: 2; D = 2R;

C = nD; C = 2nR

; С -- довжина кола. ; n ? 3, 14

Приклади

1) Якщо R = 5 см,

то D = 2R = 2·5 = 10см;

2) якщо D = 5 см,

то R = 5:2 = 5:2 = 2, 5 см;

3) якщо D = 5 см,

то С = nD = 5р (см);

4) якщо R = 5 см,

то С = 2nR = 2·n·5 = 10n

Усні вправи

1. Назвіть радіуси, діаметр, хорду кола (див. рис).

2. Знайдіть радіус і довжину кола діаметра 10 см.

3. Знайдіть довжину діаметра і кола радіуса 5 дм.

Письмові вправи

1. Задачі на застосування формули D = 2R. Знайдіть радіус кола, якщо:

а) його діаметр 2 см; 2 м 3 см; 2, 6 дм; 1, 5 дм;

б) його діаметр більший за радіус на 5 дм; 3 м; 2, 5 см.

2. Задачі на застосування формули C = nD = 2nR.

1) Знайдіть довжину кола, якщо:

а) діаметр 2, 5 см; 24 см; 0, 32 м;

б) радіус 5 см; 4, 2 см; 0, 8 дм.

2) Довжина кола дорівнює 33 м. Знайдіть діаметр кола ().

-- Обернена (! бажано показати, що з формули C = nD можна виразити , а з формули С =2nR ).

3. Якщо вистачить часу, хотілося б розв'язати такі задачі (повторити, що t = s: v; P -- сума довжин усіх сторін).

а) За скільки часу можна облетіти на літаку Землю вздовж екватора на висоті 10 км, рухаючись зі швидкістю 1200 км/год? Результат округліть до 0, 1 год. ( Радіус екватора наближено дорівнює 6370 км).

б) Довжина кола збільшилась з 157 см до 226, 08 см. На скільки збільшився радіус кола?

в) Із прямокутника вирізали півкруг (рис).

коло довжина радіус геометричний

Зробіть необхідні вимірювання і знайдіть периметр утвореної фігури.

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Кардіоїда як плоска лінія, яка описується фіксованою точкою кола, що котиться по нерухомій кола з таким же радіусом, напрямки її вивчення, головні властивості, математичне значення. Поняття та структура спіралі Архімеда. Призначення лемніскати Бернуллі.

    презентация [7,4 M], добавлен 31.01.2016

  • Інверсія як перетворення площини. Побудова інверсних крапок. Інверсія і її застосування. Лема про антипаралельні прямі. Збереження кутів при інверсії. Ступінь крапки щодо окружності. Інверсія кола, розгляд особливих випадків геометричних побудувань.

    дипломная работа [778,6 K], добавлен 14.02.2011

  • Узагальнена теорема синусів. Деякі перетворення, пов'язані з теоремою Чеви. Вираження площі трикутника через радіуси вписаного круга і півпериметр. Залежність між радіусом вписаного кола і радіусами зовнівписаних кіл. Центр мас периметра трикутника.

    курсовая работа [908,0 K], добавлен 29.03.2014

  • Поняття тригонометричного кола. Синуси та косинуси кутів, їх визначення за допомогою опущення перпендикуляру на відповідну вісь. Додатні та від'ємні кути. Градусна та радіанна міри. Перехід від градусів до радіанів та навпаки. Позначення для радіану.

    презентация [319,4 K], добавлен 28.01.2012

  • Визначення поняття інверсії на площині, її властивості. Виведення формул аналітичного задання інверсії на площині. Побудова образу точок, прямих і кіл, властивості кутів і відстаней між точками при інверсії. Ортогональні і інваріантні окружності інверсії.

    курсовая работа [1,2 M], добавлен 27.09.2013

  • Розрахунок площі осьового перерізу конуса як площі трикутника і радіусу основи і висоти циліндра як діаметра кола його основи. Обчислення кутів при гіпотенузі та катетів в рівнобедреному прямокутному трикутнику. Визначення центру кулі і площі її перерізу.

    контрольная работа [302,0 K], добавлен 07.07.2011

  • Пов’язування поточних координат лінії з заданими геометричними параметрами, одержання рівняння лінії. Визначення прямої на площині. Задачі на взаємне розташування прямих. Криві другого порядку: коло, еліпс, гіпербола та парабола, їх властивості.

    презентация [239,4 K], добавлен 30.04.2014

  • Поняття криволінійного інтеграла першого роду (по довжині дуги). Обчислення криволінійних інтегралів першого роду. Застосування криволінійного інтеграла першого роду. Фізичний зміст та поняття криволінійного інтеграла другого роду (по координатах).

    реферат [535,9 K], добавлен 10.03.2011

  • Дослідження системи з відомим типом крапок спокою. Знаходження першого інтеграла системи, умови його існування. Застосування теореми про еквівалентність диференціальних систем. Визначення вложимої системи, умови вложимості. Поняття функції, що відбиває.

    курсовая работа [115,3 K], добавлен 14.01.2011

  • Психолого-педагогічні основи навчання прийомам розумової діяльності. Аналіз стану проблеми формування розумової культури учнів у процесі навчання математики. Формування вміння порівнювати в процесі навчання математики. Рівні оволодіння знаннами.

    дипломная работа [122,1 K], добавлен 22.05.2008

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.