Леся Українка. "Лісова пісня". Образи твору

Образи драми-феєрії "Лісова пісня" Л. Українки, їхнє значення в розкритті проблематики твору. Портретні риси і характеристики персонажів драми. Інтерактивна вправа "Віночок очікувань" Мотивація навчальної діяльності учнів. Засвоєння навчального матеріалу.

Рубрика Литература
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 10.11.2019
Размер файла 21,9 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема: Леся Українка. «Лісова пісня». Образи твору

Мета: допомогти учням розкрити образи драми-феєрії, з'ясувати їхнє значення в розкритті проблематики твору; розвивати в учнів творчу уяву, уміння характеризувати образи-символи; удосконалювати навички роботи в групах; виховувати потяг до прекрасного -- мистецтва, природи, щирих та вірних почуттів; прищеплювати любов до звичаїв і вірувань свого народу

Обладнання: портрет письменниці, видання твору, презентація, завдання вікторини

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв'язки: українська діалектологія, зарубіжна література, етнографія.

Методи та прийоми: слово вчителя, інтерактивна вправа «Віночок очікувань» запитання до учнів, робота у групах.

персонаж драма українка навчальний

ХІД УРОКУ

“Лісова пісня” - це діамантовий вінець Лесі Українки. М. Рильський.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хв.)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (5 хв.)

1. Запитання до учнів.

Учні на окремих аркушах паперу записують свої прізвища, групу, нумерують питання, не записуючи їх.

1. Чому Мавка пробудилася від сну? (Їі зачарувала мелодія Лукашевої сопілки.)

2. Якої пори року відбулася зустріч Мавки з Лукашем? (Навесні)

3. Що трапилося у взаєминах Мавки і Лукаша? (Вони покохали одне одного.)

4. Як звали Лукашевого дядька? (Лев)

5. Як Мавка називала Лісовика? (Дідусем)

6. Яке дерево Мавка зве сестрицею? (Березу)

7. Хто така Килина? (Молода сільська вдовиця)

8. Що трапилося з дядьком Левом? (Помер)

9. Чому було зрубано столітнього дуба? (Після смерті дядька Лева нікому було його оберігати.)

10. Чому Лукаш блукав по лісу у вовчій подобі? (То Лісовик помстився йому за зраду Мавці.)

11. Що трапилося з хатою Лукаша? (Згоріла)

12. Чим завершується драма? (Лукаш гине.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми й мети уроку (3 хв.)

1. Вступне слово вчителя.

“Лісова пісня” Лесі Українки вражає красою мрії, самоцвітами думки, музикою мови. Вона відкриває перед нами чари Полісся у шумах і тінях лісових, у веселкових барвах квітів, у зітханні вітру, у гомоні весняної ночі, у буйних, “безупинного руху жагучих сил природи”.

2. Інтерактивна вправа «Віночок очікувань»

Сьогодні наш урок буде незвичайною подорожжю у країну фантастики і міфів. Ви дізнаєтеся більше про образи драми-феєрії, з'ясуєтемо їхнє значення в розкритті проблематики твору. Хочеться, щоб сьогодні на уроці ви змогли поринути у світ прекрасного -- мистецтва, природи, щирих та вірних почуттів, відчути любов до звичаїв і вірувань нашого народу

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Що цікавого зможете дізнатись?

Давайте запишемо наші очікування на квіточках, які є у нас і посадимо поле квітів очікувань.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу (33 хв.)

Слово вчителя.

Міфологічні уявлення існували на певних стадіях розвитку практично у всіх народів світу. Достовірних відомостей про слов'янську міфологію майже не збереглося, тому що в ті часи в слов'ян ще не було своєї писемності, писемність у слов'ян з'явилася лише в 9 столітті разом із християнством, коли слов'янські вірування вже почали витіснятися новою релігією. Проте, зі збережених християнських джерел, фольклору, народних традицій й археологічних свідчень можна приблизно судити про слов'янську міфологію. На думку дослідників, у слов'ян не було храмів і розвиненого інституту жрецтва, а були капища й ідоли під від відкритим небом. Частина міфічних істот слов'янської міфології, домовики, водяні, лісовики, русалки, дракони благополучно дожили до наших днів завдяки казкам і переказам.

Давньогрецька міфологія є найбільшою й добре вивченою завдяки багатьом творам, що дійшли до нас в оригіналі із часів Древньої Греції.

Римська міфологія має безліч паралелей з міфологією Давньогрецькою, часом це були прямі запозичення, ще з тих часів, коли Римляни захопили Грецькі міста на італійському узбережжі. Римським правителям взагалі було властиве прихильне ставлення до чужих міфологій і релігій, і боги підкорених народів включалися в Римський пантеон разом зі своєю міфологією.

Сьогодні ми з вами згадаємо міфологію Давньої Греції і Риму, але основну увагу приділимо особливостям слов'янської. І щоб усе пройшло цікавіше, я пропоную провести з вами вікторину «У світі міфології».

Ви поділені на три команди, у кожній ви обрали капітана та назву команди.

1 конкурс «Про міфи»

Запитання для І команди

Що називається міфом? ( Розповідь, що виникла в глибоку давнину, ранній вид усної народної творчості, який передає уявлення стародавніх людей про світ.)

Запитання для ІІ команди

Які види міфів ви знаєте? ( про виникнення світу, народження богів; про фантастичних істот, що втілювали різні природні явища: грім, блискавку, вогонь; про діяння богів, походження людей, героїв, напівбогів і напівлюдей; про різні періоди в історії і т.д.)

Запитання для ІІІ команди

Назвіть чим казка відрізняється від міфу? ( У казці - розповідається про звичайних людей; сприймається як вимисел розважально-повчального характеру; загальнодоступний, може доповнюватися. У міфі - розповідається про діяння богів і героїв; сприймається як реальність, пояснює виникнення світу, його закони; сприймається як „таємне” знання.)

2 конкурс «Міфічні істоти»

Учням роздаються картки з назвами міфічних істот.

- Вкажіть відповідність між іменем і характеристикою персонажа давньогрецької міфології .

Завдання для І команди

Цербер; а) багатоголовий пес з зміїним хвостом, який охороняє вхід до підземного царства.

Геракл; б) Син бога Зевса і смертної жінки Алкмени, здійснив 12 подвигів.

Циклоп; в) Велетень з одним оком посередині лоба.

Сфінкс; г) Демон-душитель в образі напівжінки-напівлева з крилами птаха

Завдання для ІІ команди

Кентавр; а) Дика істота, напівлюдина-напівкінь

Грифон; б) Чудовисько з крилами птаха, дзьобом орла, тілом лева.

Прометей; в) Титан, який подарував людям вогонь.

Сирена; г) Напівптаха-напівжінка, яка чарує моряків своїм співом і губить їх.

Завдання для ІІІ команди

Фенікс; а) Чарівний птах, схожий на орла з вогняним пір'ям.

Химера; б) Трьохголове чудовисько: одна голова - лева, друга - кози, зростала на спині, а третя - зміїна закінчувалася хвостом істоти.

Музи; в) Богині і покровительки мистецтв і наук.

Мінотавр; г) Чудовисько із тілом людини і головою бика, що існувало в лабіринті на острові Крит.

3 конкурс «Хто швидше»

Командам треба назвати грецькі імена римських богів. Відповідь дає та команда, яка швидше підійме руку.

Зевс - Юпітер (бог грому та блискавки)

Гера - Юнона (покровителька родини)

Афродіта - Венера (богиня краси і кохання)

Ерот - Купідон (бог кохання)

Арес - Марс (бог війни)

Артеміда - Діана (богиня-мисливиця)

Афіна - Мінерва (богиня мудрості та справедливої війни)

Гефест - Вулкан (бог вогню та ковальського справа)

Посейдон - Нептун (володар моря)

4 конкурс «Відгадай істоту слов'янської міфології»

Капітани команд витягають картки з назвами міфічних істот (ВОВКУЛАКА, РУСАЛКА, КУЦЬ) і показують якісь характерні для неї особливості. Члени команди повинні зрозуміти, що показує капітан і назвати це.

5 конкурс «Хто і про кого говорить?»

Портретні риси та характеристики устами персонажів драми.

1. А чом же в тебе очі не зелені? (Лукаш про Мавку)

2. У тебе голос чистий, як струмок... (Мавка про Лукаша)

3. Чудна у тебе мова, але якось так добре слухати... (Лукаш про Мавку)

4. Ся жінка хижа, наче рись. (Мавка про Килину)

5. Ну, дівонько, хоч ти душі не маєш, та серце добре в тебе. (Дядько Лев про Мавку)

6. ...Я не люблю її -- вона лукава, як видра. (Мавка про Килину)

7. Бач, їм така невістка не до мислі... Вони не люблять лісового роду. (Лукаш про свою матір)

8. Ой, як же плаче серце по тобі, єдиний друже мій! (Мавка про покійного дядька Лева)

9.....То було таке покірне, добре, хоч прикладай до рани... (Мати Лукаша про Мавку)

6 конкурс «Образи-символи»

Командам роздаються картки з символічними ознаками героїв драми-феєріїї «Лісова пісня». Їм треба розповісти яка ознака властива певному герою. (МАВКА, ЛУКАШ, ДЯДЬКО ЛЕВ, ЛІСОВИК, ВОДЯНИК, ПЕРЕЛІСНИК)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ (2 хв.)

1. Інтерактивна вправа «Віночок очікувань»

- Чи справдилися ваші очікування? Чи можна з квітів, що виросли в полі зплести віночок?

Підсумкове слово вчителя.

“Лісова пісня” - це діамантовий вінець Лесі Українки,- писав М. Рильський. Драма - феєрія була справжнім тріумфом її творчого генія. Створена на фольклорному матеріалі, вона стала гімном людини з її природним і невід'ємним прагненням до волі, до щастя, до змістовного життя. Герої зливаються з природою в єдине ціле, в єдину симфонію. У філософському тоні й змісті пейзажів теж криється хвала всьому живому, криється авторове захоплення багатством і щедрістю самого життя. Своєю “Лісовою піснею” Леся Українка в нових умовах ще раз підтвердила стару істину, що народна творчість завжди залишається щедрим джерелом розвитку літератури.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (1 хв.)

Підготуватися до контрольної роботи, вивчити уривок з драми-феєрії «Лісова пісня» напам'ять (прикінцевий монолог Мавки).

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Геніальна драма-феєрія Лесі Українки "Лісова пісня" - поетичний і трагічний твір про красу чистого кохання, про високу мрію людини, про її одвічний потяг до прекрасного, до людяного. Стильові особливості та проблематика твору, центральні персонажі.

    презентация [7,5 M], добавлен 17.11.2014

  • Драматичні поеми Лесі Українки, аналіз деяких з них, відмінні особливості підходу до реалізації художнього тексту. "Лісова пісня" як гімн єднанню людини й природи, щира лірично-трагедійна драма-пісня про велич духовного, її образи, роль в літературі.

    курсовая работа [37,8 K], добавлен 06.06.2011

  • Експресіонізм: особливості стилю і світогляду. Риси українського експресіонізму. Загальна характеристика "Лісової пісні" в українському літературознавстві. Проблема відношення людини і природи як центральна тема твору. Риси експресіонізму в цій драмі.

    курсовая работа [48,1 K], добавлен 26.11.2015

  • Драма-феєрія "Лісова пісня" як вершина поетичної майстерності української поетеси Лесі Українки. Звернення до вічного джерела натхнення — фольклору рідного краю. Поетичний і трагічний твір про високу мрію людини, про її одвічний потяг до прекрасного.

    презентация [909,8 K], добавлен 04.04.2013

  • Творчість Лесі Українки та Юліуша Словацького в контексті літературного процесу ХІХ-початку ХХ століть. Літературна традиція як основа романтизму Ю. Словацького та неоромантизму Л. Українки. Порівняльна характеристика символів та образів-персонажів.

    курсовая работа [46,5 K], добавлен 05.01.2014

  • Художня спадщина та мемуаристика Григора Тютюнника. Новели та повісті письменника, в яких "звучить" пісня, наявні пісенні образи. Вплив пісні на художню структуру, зміст полотен письменника. Значення пісні та її художньо-змістову роль у творах Тютюнника.

    курсовая работа [53,2 K], добавлен 25.05.2015

  • Значення Волині в духовному зростанні Лесі Українки. Початок літературної діяльності поетеси. Характеристика 1879-1882 років — Луцького періоду у біографії поетеси. Волинь - справжня криниця творчих і життєвих сил славетної поетеси. Музей Лесі Українки.

    реферат [729,8 K], добавлен 16.12.2011

  • Міфологічна проблематика художнього мислення в драматичній поемі Лесі Українки "Одержима". Проблема жіночої самопожертви та пошуки сенсу життя у даному творі. Визначення системності проблем, їх зв'язок із сюжетом, конфліктом та персонажною системою.

    курсовая работа [46,2 K], добавлен 09.05.2014

  • Міфологія та різні тлумачення "Іліади" Гомера (культурно-історичне, юнгіанське, екзистенціалістське). Художній всесвіт "Одіссеї": герой, конфлікт поеми. Ґенеза давньогрецької драми. Класичні героїчні епоси "Пісня про Роланда", "Пісня про Нібелунгів".

    шпаргалка [117,6 K], добавлен 19.12.2011

  • Соціально-історичні умови зародження англійської драми. Язичницькі релігійні ритуали та мистецтво давньогрецьких мімів. Міракль – один із жанрів середньовічної релігійно-повчальної драми. Риси англійської драми епохи Відродження та Вікторіанської епохи.

    курсовая работа [41,4 K], добавлен 14.06.2013

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.