Прикметник: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Лексична і синтаксична роль та морфологічні ознаки прикметника, його групи за значенням: якісні, відносні, присвійні. Принципи переходу прикметників з однієї групи в іншу. Опис історичних, визначних, мальовничих місць України з використанням прикметників.
Рубрика | Иностранные языки и языкознание |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 06.03.2018 |
Размер файла | 2,7 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.Allbest.ru/
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
з української мови для 6-А класу
Гончарова Юлія Олегівна
Тема 1: Прикметник: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Тема 2: Кожне місто України - твоя рідна Батьківщина
Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід прикметників з однієї групи в іншу.
Мета: навчальна: повторити та поглибити знання про прикметник, його лексичне значення та морфологічні ознаки. Вміти розрізняти групи прикметників за значенням. Простежити за якими принципами прикметники переходять з однієї групи в іншу
розвивальна: знаходити прикметники в реченні, визначати морфологічні ознаки, правильно й доцільно вживати прикметники в усному та писемному мовленні, визначати синтаксичну роль у реченні.
виховна: виховати любов до України через уявну подорож величними містами України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок;
Обладнання: Таблиці, роздаткові картки, презентація «Містами Батьківщини», відеоролик «Казка про прикметник».
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя
Усім доброго дня! Сьогодні ми з вами продовжимо нашу подорож у цікавий світ морфології і, як ви вже зрозуміли, докладно вивчимо ознаки прикметника, його морфологічні ознаки та роль у реченні. Визначимо його загальну роль у мові та доречність використання. Тож сьогодні ми з вами повторимо вже набуті знання в 5 класі та доповнимо їх. Ви дізнаєтесь, які бувають групи прикметників та як їх розрізняти. Також розглянемо, за якими умовами прикметники переходять з однієї групи в іншу. А щоб вам легше було це зрозуміти, ми з вами вирушимо в надзвичайну подорож містами України.
2. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності
2.1 Повідомлення теми і мети уроку
Тож умощуйтесь на ваші місця зручніше, згідно ваших білетів і слухайте тему нашого рейсу - «Прикметник: значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід прикметників з однієї групи в іншу». І паралельно розглянемо ще одну важливу тему - «Кожне місто України - твоя рідна Батьківщина»
Під час перельотів та перебувань у містах повторимо та поглибимо знання про прикметник, його лексичне значення та морфологічні ознаки. Зможемо розрізняти групи прикметників за значенням. Умітимемо знаходити прикметники в реченні, визначати морфологічні ознаки, правильно й доцільно вживати прикметники в усному та писемному мовленні, визначати синтаксичну роль у реченні.
2.2 Робота в зошитах
Відкривайте свої зошити і записуйте число, класна робота та теми уроку, які ви бачите на дошці.
3. Засвоєння нових знань і формування нових умінь і навичок
3.1 Слово вчителя з елементами бесіди
Вітаємо вас на нашому літаку, який буде здійснювати рейс містами України протягом усього уроку. Перед початком польоту ми маємо перевірити ваші знання про таку частину мови як прикметник.
На дошці ви бачите допоміжну схему, якою можете користуватись під час ваших відповідей.
1) Поміркуйте і скажіть, що визнаєте про прикметник. Для чого потрібні прикметники? (Прикметники використовують для точного опису ознаки предметів, явищ чи подій. У художньому мовленні прикметники часто виконують функцію епітетів, метафор, надаючи висловлюванню образності, емоційності)
2) Сформулюйте визначення про прикметник. (Прикметник це частина мови, що виражає ознаку предмета й відповідає на питання який? Чий?)
3) Які ви знаєте морфологічні ознаки прикметників? (Прикметники змінюються за родами, числами, відмінками. Початковою формою прикметника є форма називного відмінка однини чоловічого роду)
4) Яка синтаксична роль прикметника у реченні? (У реченні прикметник найчастіше виступає означенням, рідше присудком)
Так, все правильно! А ще варто зауважити, що категорії роду, числа й відмінка прикметника залежні від роду, числа, відмінка іменника (Прикл. Гарна пісня, гарною піснею, гарні пісні)
Я бачу, ви дуже розумні і все швиденько згадали, тепер можемо летіти. Політ дозволено.
3.2 Творчий диктант
А за вікнами нашого літака видніється чарівне місто лева - Львів! Культурна столиця України. Тут для нас вже приготували завдання.
1. Чи бував хтось в цьому місті раніше?
2. Сподобалось?
3. Що найбільше запам'яталось?
Зараз я задиктую вам текст. Вам потрібно знайти прикметники, визначити синтаксичну роль.
Львів -- прекрасний (означення) куточок Західної (означення) України. Скільки теплих (означення) та приємних (означення) думок і спогадів навіює це цікаве (означення) місто. Напевно, в усьому білому (означення) світі не знайдеться людини, яка б, відвідавши це місто, не захотіла повернутися знову. Неосяжні (означення) краєвиди, приголомшлива (означення) архітектура, привітні (означення) мешканці, ароматна (означення) кава, шоколад - все це маленький (означення) список того, чим славиться Львів сьогодні.
(Учні виконують завдання та обговорюють свій вибір)
Бачу, у Львові вам сподобалось, але нам час летіти далі, літак вже чекає.
3.3 Завдання на картках
Ну ось ми вже у Вінниці
Хто бував тут?
Чим запам'яталось місто?
Мешканці цього мальовничого міста пропонують нам пограти в гру
«Обери зайве»
Вам потрібно підкреслити зайве слово у кожному з рядків, а потім аргументувати свій вибір.
1. Фонтан, флейта, флакон, фронтальний
2. Юнак, юний, юність, юнга
3. Веселий, весілля, веселковий, високий
4. Дідусь, дідусева, батьків, материн.
(Буду викликати учнів відповідати)
Молодці, заразом повторили і інші частини мови. А тепер, вирушаємо далі.
3.4 Робота з текстом
А тим часом, не встигли ви заплющити очі, як ми долетіли до Харкова. Чи був хтось у цьому місті? Що тут цікавого?
На нас тут вже давно чекають і завдання також мають
На екрані ви бачите текст, Катя, зачитай нам його
Харків -- величне та славетне місто, що розкинулося на сході України. Це друге за кількістю мешканців місто України і йому є чим здивувати гостей. Могутнє, світле, мальовниче. Красується, милує людське око. Не дарма Харків колись мав честь бути столицею України. І хоч не так довго, але залишив свій яскравий слід у історії нашої славетної держави.
А тепер цей же текст зачитай нам Ліза, але вже упускаючи всі прикметники.
1. Як змінився текст?
2. Хто зробить висновок про те, яку роль прикметники відіграють в мовленні?
3.5 Робота з підручником
І ось, прибули ми у місто-герой Одесу. Чи відпочивали ви в цьому місті? Що сподобалось, а що ні?
Раді вітати в морській столиці України. Тут на нас чекають нові знання та навички, зокрема про групи прикметників.
Відкривайте свої підручники на сторінці 131 вправа 339. (Учень зачитує і разом з класом розмірковують над завданням)
(Викликаю учнів зачитувати і відповідати)
1. У якій же колонці прикметники виражають ознаку, що може бути в більшій чи меншій мірі? Зверніть увагу на назву.
2. А в якій колонці слова позначають ознаку предмета за його відношенням до матеріалу, часу? Зверніть увагу на назву.
3.6 Робота з таблицею
(Викликаю учнів, щоб зачитали те, що в 1,2,3 колонці)
1) Тож, як ви зрозуміли які бувають розряди прикметників за значенням?
Ось ми і дізнались які прикметники бувають за значенням. Перелітаємо до наступного міста - міста Запоріжжя.
3.7 Розподільчий диктант
Ну ось, сподіваюсь переліт не був для вас складним.
Хто бував в цьому місті? Чи може навіть був на острові Хортиця?
В славному місті Запоріжжі ми з вами закріпимо набуті в Одесі знання за допомогою розподільчого диктанту.
Прикметники: Низький паркан (як), міська дорога (відн), гусяча лапа (присв), гусяча шкіра(як), батьків ремінь (присв), високий хлопець (як), сільський магазин(відн), шкільний інвентар (відн), білий сніг (Як), блідий хлопець (як), білий день (відн), Оленчин портфель (присв).
(Учні коментують)
3.8 Робота з підручником
Летимо далі, на нас чекають Черкаси! Можливо хтось був і в цьому місті? Що цікавого про нього можете розказати?
І в цьому місті для нас знайшлась робота, треба виконати вправу 344 на сторінці 133, але спочатку треба розібратись, трохи вище бачимо правило, прочитаймо його і все стане на свої місця
лексичний синтаксичний морфологічний прикметник
3.9 Перегляд казки про прикметник
Ну ось ми і прилетіли до міста Києва столиці та гордості нашої країни. Більш чим впевнена, що більшість з вас відвідували столицю. Завданням у Києві буде написання міні-оповіді з використанням прикметників для опису цього міста. (Діти пишуть і викликаю 2-3 дитини, щоб прослухати)
Чи не втомилися від перельотів? Пропоную трохи розслабитися і переглянути одну цікаву казку.
(Відеоролик «казка про прикметник)
4. Підсумок уроку
4.1 Слово вчителя
Ось ми і облетіли майже всю Україну, побували в найбільших містах і дізналися багато нового, зокрема про прикметник.
4.2 Мозковий штурм
Тож підсумуємо:
1. Що нового дізнались на уроці?
2. Дайте визначення прикметнику.
3. На які питання він відповідає?
4. Назвіть постійні ознаки.
5. Яку синтаксичну роль виконує прикметник?
6. Які бувають групи прикметників за значенням?
7. Чи можуть переходити прикметники з однієї групи в іншу? наведіть приклади.
8. Як ви зрозуміли другу тему нашого уроку «Кожне місто України - моя рідна Батьківщина»
4.3 Заключне слово вчителя
Наш урок добігає кінця, а з ним і наша подорож. Дійсно, сьогодні ми з вами виконали поставлені перед нами цілі. Ми освіжили нашу пам'ять про прикметник, дізнались про його групи за значенням та чим вони відрізняються.
А разом з тим, поповнили розумовий багаж, що стосується міст України.
5. Повідомлення і коментар домашнього завдання
Домашнє завдання записано на дошці. Вдома вам потрібно скласти невелику оповідь про своє місто, або місто в якому б ви хотіли побувати з використанням великої кількості прикметників різних груп за значенням і підкреслити чим вони виступають в реченні. За зразком, яким ми робили сьогодні на уроці. А також, ст.128,131,133. Виконати вправу №346.
6. Оцінювання
Размещено на Allbest.ru
Подобные документы
Визначення терміну "інтенсивність". Аналіз основних засобів вираження інтенсивності якісної ознаки прикметника. Морфологічні та лексико-синтаксичні засоби вираження інтенсивності якісної ознаки та їх характеристики. Прикметник з елативним значенням.
магистерская работа [106,3 K], добавлен 21.04.2011Інваріантні ознаки пасиву та механізм дериваційного процесу. Системні, семантичні, словотвірні та функціональні особливості віддієслівних прикметників. Своєрідність перекладу похідних та складених віддієслівних прикметників з модально-пасивним значенням.
курсовая работа [955,3 K], добавлен 03.03.2010Поняття прикметника, його місце у реченні та основні категорії. Схема закінчень прикметника: сильна, слабка і мішана. Відмінювання субстантивованих прикметників та партиципу. Зміна відмінкових закінчень у складених прикметниках, сталих зворотах, іменах.
курсовая работа [36,7 K], добавлен 19.01.2011Характеристика прикметників у французькій мові та їхня структура. Аналіз якісно-оцінних прикметників у науково-популярному дискурсі на матеріалі статей з журналів "Sсience et Vie" та "La Recherche". Роль якісних прикметників у французькому реченні.
курсовая работа [142,2 K], добавлен 27.02.2014Характеристика повних та коротких форм прикметників. Вираження синтетичними та аналітичними формами вищої і найвищої ступенів порівняння; порушення літературних норм їх вживання. Поняття присвійних, присвійно-відносних та відносних прикметників.
презентация [549,1 K], добавлен 06.11.2013Прийоми і методики морфологічного аналізу. Особливості вживання частин мови у професійному мовленні. Правильне вживанням іменників та прикметників у діловому спілкуванні. Використанням дієслівних форм і прийменникових конструкцій у професійних текстах.
реферат [40,9 K], добавлен 28.02.2017Прикметник як категорія означуваних слів, особливості його параметричної форми. Типи лексичного значення слова та семантична деривація. Поняття валентності в лінгвістиці. Семантична структура параметричних прикметників в англійській і українській мовах.
дипломная работа [149,2 K], добавлен 12.06.2015Сутність та ознаки речення як мовної одиниці, загальна характеристика його головних і другорядних членів. Диференційні та семантичні ознаки означень, їх класифікація за способом підрядного зв'язку і морфологічне вираження. Прикладка як різновид означення.
курсовая работа [40,5 K], добавлен 26.01.2014Загальна характеристика прикметника як частини мови. Стилістичні і виразні властивості прикметника в українській мові. Поняття стилістики і визначення стилістичних особливостей морфологічних ознак прикметника, опис його основних художньо-виразних ознак.
курсовая работа [50,0 K], добавлен 14.10.2014Валентність та сполучуваність у лінгвістичних дослідженнях. Мова художньої літератури. Статистичні методи та прийоми у лінгвістиці. Лексико-семантичний аналіз сполучуваності прикметників "streitbar" з іменниками. Коефіцієнт взаємної спряженості.
курсовая работа [35,9 K], добавлен 23.08.2012