Граматичні категорії іменника

Закріплення вміння учнів розпізнавати іменники, визначати їхні граматичні ознаки роду, числа, відмінка. Правильне використовування іменників в мовленні. Формування в учнів навички зв’язного мовлення. Розвивання інтересу до вивчення української мови.

Рубрика Иностранные языки и языкознание
Вид лекция
Язык украинский
Дата добавления 01.06.2009
Размер файла 20,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

6

Тема: Граматичні категорії іменника. Урок - подорож

Мета: закріпити вміння учнів розпізнавати іменники, визначати їхні

граматичні ознаки роду, числа, відмінка; вчити правильно

використовувати іменники в мовленні; формувати в учнів

навички зв'язного мовлення; розвивати мислення, творчі

здібності; підтримувати інтерес до вивчення української мови.

Обладнання: карта, елементи тестів, таблиці-підказки.

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого; урок-подорож.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. -- Який розділ науки про мову ми з вами вивчаємо?

-- На яку частину мови звертаємо більше уваги?

Так, ми вчилися вживати іменники у відповідному роді, числі й відмінку. Набуті раніше знання знадобляться нам і надалі.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

-- Сьогодні ми з вами здійснимо подорож. Ви любите подорожувати? Ми знову побуваємо в Королівстві граматики, але відвідаємо нове графство - графство Іменника. Щоб відбулася наша подорож, нам треба буде повторити все, що ми вивчили про іменник, а що забули, те пригадаємо.

Хлопчик-посланець. -- Чекайте, чекайте! Вам надіслали послання з Королівства граматики. Слухайте.

«Шановні діти! Ми, графиня Іменниковія і граф Іменниковіус, запрошуємо вас відвідати наші землі, побувати в різних містах, стати почесними громадянами графства Іменника. Сьогодні ви побуваєте в містечку Всезнайко. Але щоб стати мешканцями цього міста, вам потрібно буде подолати чимало перешкод, показати всі свої знання, щоб на наступних уроках побувати в інших містах графства.

Ми бажаємо вам успіхів і залишаємо карту подорожі».

-- Дуже добре, що нам надіслали карту подорожі. Адже ми не раз відвідували цю країну. Всі готові? Тоді завітаємо до містечка Всезнайко.

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого

-- Щоб нам відкрилися ворота до цього містечка, ви повинні виконати перше завдання його мешканців .

Вибірковий диктант (із всіх слів виписати тільки іменники).

Пшениця, навідуватись, яблуко, зелений, він, літак, озеро,звернутись, військо, людина, недовго, п'ятдесят, риба, простір, кожний, мрія.

ІV. Перевірка виконаного завдання

— Довести, чому записані слова - іменники.

— Ми відкрили ворота до містечка Всезнайко і мандруємо далі. Наш шлях

лежить через галявину Кмітливих шестикласників. І тут на вас чекає бліц-опитування.

1. Що називають іменники? (Називають істоти і неістоти).Назвіть один із способів розрізнення назв істот і неістот (постановка питання хто?(до назв істот), що?(до назв неістот). Навести приклад, назвати істоти й неістоти.

2. Які назви означають?

3. Додати до іменників, що означають загальні назви, іменники-власні назви:

Місто, кінофільм, гори, співак, письменник.

4. Додати до іменників, що означають власні назви, іменники-загальні назви:

Київ, Росія, Дмитрик, Дунай, «Мурзилка», «Експрес».

-- Мандруємо далі. Попереду в нас гори з вершиною Пізнань. Щоб її подолати, потрібно:

5. Утворити від іменників - збірні іменники (робота біля дошки):

Гілка, промінь, корінь, комашня, колос.

6. Утворити від іменників форму множини (робота біля дошки):

Вулиця, зошит, книга, собака, місто, дорога, озеро.

7. Розподільний диктант ( Записати іменники у дві колонки, ті, що вживаються тільки в однині, й ті, що вживаються тільки в множині):

однина

множина

Врода, запоріжжя, молоко, сміливість, зілля

Радощі, ножиці, Суми, дріжджі, сани

Висновок:

— Як утворюється множина? (Від форми однини за допомогою закінчення, а іноді ще й наголосу).

— Які іменники називаються збірними? (Це іменники, які означають сукупність предметів, але сприймаються як єдине ціле). В якому числі вживаються? ( Тільки в однині).

Ми з вами так захопилися виконанням завдань, і не помітили, що наші друзі заблукали. Щоб знайти нас їм необхідно ще дещо пригадати про іменник і виконати елементи тесту ( додаток 1 ).

— Доки наші товариші шукають до нас дорогу, ми проведемо логічно-слуховий диктант. ( Учитель диктує пари слів, що перебувають в логічному взаємозв'язку, а учні уважно слухають. Під час повторного читання учитель називає лише перше слово кожної пари, завдання учнів - самостійно назвати друге).

Держава - президент; Ліс - галявина;

Людина - свідомість; Папір - ножиці;

Море - каміння; Птах - колібрі.

Серце - матір; Місто - Луцьк;

Висновок:

— Скільки родів в українській мові? Що означають іменники спільного роду? ( Осіб, як чоловічого, так і жіночого роду). Як визначити їх рід? ( У контексті).

-- Щоб завершити нашу подорож, необхідно перепливти через річку Відмінковію й виконати завдання пана Нептуна.

8. Провідміняти іменники, визначити закінчення. (робота біля дошки)

Місяць, береза.

9. Поставити іменники у кличному відмінку, з одним на вибір скласти речення:

Земля, весна, Ганна, брат, сестра, пісня, мова, слово.

10. Вправа з підручника ( 157, 1-2 речення, зробити синтаксичний розбір).

Підсумок.

— Скільки відмінків в українській мові?

— Іменники в кличному відмінку в реченні завжди виступають....(звертанням).

V. Підсумок уроку

-- Ось і завершилась наша подорож. Ми відвідали лише одне з багатьох міст

графства Іменника. Я вважаю, що своїми знаннями ми довели, що можемо називатися мешканцями містечка Всезнайко. Попереду в нас ще багато невідомого й багато невідвіданих міст.

-- Чи сподобалася вам подорож?

VІ. Домашнє завдання

-- Отже на домашнє завдання вам буде, скласти невеличку розповідь про подорож, виразити свої враження.

VІІ. Виставлення оцінок

Додаток 1.

1. У котрому рядку всі іменники чоловічого роду?

А) стіл, пюре, вуз, весна, поні;

Б) шимпанзе, вітер, місяць, мосьє;

В) какаду, мадам, диван, сонце.

2. У котрому рядку всі іменники жіночого роду?

А) земля, квітка, осінь, Сибір;

Б) тополя, кашне, мати, накип;

В) УПА, леді, вулиця, дорога.

3. У котрому рядку всі іменники середнього роду?

А) поле, фламінго, вікно, трюмо;

Б) журі, Тбілісі, метро, теля;

В) кіно, собака, озеро, батько.

4. У котрому рядку всі іменники спільного роду?

А) нікчема, сирота, Шевченко, староста;

Б) дівчина, каліка, невдаха, тихоня;

В) забіяка, ледащо, місіс, Савчук.


Подобные документы

  • Вивчення теоретичних аспектів категорії числа іменників. Дослідження іменників семантико-граматичного числа в словнику української мови. Аналіз особливостей вживання іменників семантико-граматичного числа в усному, писемному мовленні та в різних стилях.

    курсовая работа [35,4 K], добавлен 07.10.2012

  • Загальна характеристика граматичної категорії як ряду співвідносних граматичних значень, виражених в певній системі співвідносних граматичних форм. Дослідження категорій роду, числа і відмінка як граматичних категорій іменника в англійській мові.

    контрольная работа [52,2 K], добавлен 19.06.2014

  • Культура мови. Типові відхилення від норми в сучасному українському мовленні на різних рівнях. Уроки зв'язного мовлення у школі. Нестандартні форми роботи на уроках розвитку мовлення. Приклад уроку з української мови "Письмовий твір-опис предмета".

    курсовая работа [29,8 K], добавлен 30.04.2009

  • Особливості розвитку категорій іменника в індоєвропейській мові-основі, їх морфологічний та синтаксичний характер. Категорії іменника в давніх та сучасних германських мовах. Особливості розвитку категорії роду, числа, відмінка в англійській мові.

    курсовая работа [55,8 K], добавлен 14.01.2014

  • Аспекти вивчення віддієслівних іменників у вітчизняних і зарубіжних мовознавчих студіях. Методика когнітивно-ономасіологічного аналізу, мотиваційні особливості й диференціація мотиваційних типів віддієслівних іменників сучасної української мови.

    автореферат [28,4 K], добавлен 11.04.2009

  • Граматична правильність мовлення як ознака культури мовлення. Особливості якісних прикметників вищого ступеня. Поєднання слів у словосполучення як мінімальний контекст. Утворення двох числових форм іменників. Точність мовлення: синоніми та омоніми.

    реферат [22,4 K], добавлен 17.12.2010

  • Прийоми і методики морфологічного аналізу. Особливості вживання частин мови у професійному мовленні. Правильне вживанням іменників та прикметників у діловому спілкуванні. Використанням дієслівних форм і прийменникових конструкцій у професійних текстах.

    реферат [40,9 K], добавлен 28.02.2017

  • Природа та статус вигуків взагалі і англійської мови зокрема, їхні структурно-граматичні риси та взаємодія з іншими частинами мови. Особливості вигуків на рівні мовлення. Вигуки з конвенційно- та контекстуально-обумовленим прагматичним значенням.

    дипломная работа [142,4 K], добавлен 20.12.2010

  • Особливості давального та кличного відмінків іменників в офіційно-діловому стилі. Вживання закінчень -а (-я), -у (-ю) у родовому відмінку однини іменників чоловічого роду (власних імен та прізвищ). Порушення морфологічної норми в ділових текстах.

    реферат [19,0 K], добавлен 06.04.2015

  • Іменник як частина мови, його значення та основні морфологічні ознаки. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини. Які категорії числа має іменник. Поняття про особливості вживання іменників, що мають форму тільки однини чи множини.

    презентация [1,1 M], добавлен 20.04.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.