Обчислення масової частки й маси речовини в розчині

Фізіологічна активність марганцевокислого калію. Концентрація сульфатної кислоти після змішування. Значення своєчасного надходження води до ґрунту для нормального розвитку рослин і забезпечення високого врожаю сільськогосподарських культур, засвоєння їжі.

Рубрика Химия
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 21.10.2015
Размер файла 144,8 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок № 8

Клас: 9

Тема: Обчислення масової частки й маси речовини в розчині

Мета: - закріпити знання про масову частку розчиненої речовини; - формувати навички й вміння обчислювати масову частку розчиненої речовини, застосовувати ці знання для обчислення маси розчиненої речовини, приготування розчинів із заданою масовою часткою розчиненої речовини

Обладнання: картки - молекули води, плакат на дошці «Колба», назви груп «розчин, розчинник, розчинена речовина, масова частка», додаткова наочна інформація, картки з домашнім завданням,

Реактиви: хімічні склянки, термометр, вода, пінцет, амоній нітрат, натрій гідроксид, бензин, тваринне масло.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення уроку: урок-тренінг.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Калій перманганат, або марганцевокислий калій, має високу фізіологічну активність. Вживання 1 г цієї речовини і більше є смертельною дозою. В той же час, при деяких випадках отруєння, для полегшення стану, шлунок хворого прочищають розчином KMnO4. Калій перманганат є дезінфікуючим засобом. На властивості розчину впливає концентрація розчиненої речовини. Тому для приготування розчину необхідно вірно обчислювати масову частку й масу розчиненої речовини.

ІІІ. Основна частина уроку

1. Етап знайомство

Вчитель: пропоную пригадати приклади розчинів, з якими ви зустрічаєтеся в повсякденному житті.

Вчитель: Давайте почну я, розчином є повітря. Складовою повітря є кисень. Ми дихаємо киснем.

(учні один за одним називають приклади розчинів, дозволено повторювати)

2. Нагадування правил

Вчитель: Які правила ми склали з вами на попередньому тренінгу.

(учні згадують правила, вчитель відкриває їх на дошці)

(додаток № 1)

3. Етап очікування

Вчитель: кожному з вас видані невеличкі «молекули води», на зворотній стороні напишіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, які терміни та поняття пов'язані з темою «Розчини» вам незрозумілі. На дошці знаходиться малюнок, на якому зображена велика колба. Наприкінці уроку ми повинні «приготувати» в ній розчин. Після написання очкувань, закріпить молекули води навколо колби. В кінці уроку, якщо очікування повністю справдилися, ви розмістите свої молекули в середині колби, щоб розчинити речовину. Якщо очікування не повністю справдилися, залишите на своїх місцях.

(учні працюють з картками-молекули води, пишуть очікування, незрозумілі поняття, їх визначення, прикріплюють на дошці біля малюнку колби)

4. Етап об'єднання в групи

Вчитель: На попередніх уроках ми розібрали поняття: розчин, розчинник, розчинена речовина, масова частка. Саме в групи з такими назвами ми об'єднаємось, для обчислення масової частки, маси речовини та розчинника в розчині. Допомагати будуть учні-консультанти, які раніше отримали певні навички з теми, розв'язували додаткове попереджувальне завдання (учні - консультанти займають свої місця).

(вчитель підходить до інших учнів, вони із кошика вибирають різнокольорові картку з назвою групи)

5. Робота в групах

(учні, об'єднавшись в групи, працюють з додатковою інформацією, наочністю, оформлюють)

(додаток № 2)

(презентація, обговорення)

Вчитель: Перед тим, як перейти до наступного етапу уроку, розглянемо картки з домашнім завдання (додаток № 3 )

6. Руханка

Вчитель: Давайте трохи відпочинемо. Розчину без води не існує, життя без води не існує. Вода потрібна нам всюди.

(учасники встають у коло, повторюють рухи вчителя-тренера)

- На галявині вогнище

- Полум'я стелиться низько-низько (присіли)

- Далі вогнище розгорається (піднімаються)

- І полум'я коливається (показують руками)

- Ми взяли водичку прямо із кринички (нахилилися)

- Полили, загребли (імітація руками)

- І з галявини пішли (крокують)

Вчитель: трохи відпочили, а тепер давайте закріпимо знання з обчислення масової частки й маси речовини в розчині, розв'яжемо задачі.

Задача: Змішали 200 г розчину сульфатної кислоти з масовою часткою щ1 (H2SO4) = 10% і 300 г розчину з масовою часткою щ2 (H2SO4) = 40%.

Якою стала масова частка кислоти в розчині?

Дано: Розв'язання.

Размещено на http://www.allbest.ru/

m1 (H2SO4) = 200 г

щ1 (H2SO4) = 10%

m2 (H2SO4) = 300 г

щ2 (H2SO4) = 40%

Размещено на http://www.allbest.ru/

щ (H2SO4) - ?

За формулою змішування

m1 щ1 + m2 щ2 = (m1 +m2

знаходимо концентрацію сульфатної кислоти після змішування

200г10% + 300г40% = (200г + 300г) щ;

2000 + 12000 = 500щ;

14000 = 500 щ ;

щ = 14000 / 500 = 28%.

Відповідь: щ (H2SO4) = 28%.

7. Зворотній зв'язок

Вчитель: Якщо ви все зрозуміли, очікування справдилися, перемістіть свою молекулу води в колбу, якщо не зовсім трішечки вище.

8. Прощання:

Вчитель: Передайте різнокольорову кульку з теплими побажаннями. До зустрічі.

Додаток № 1

Правила:

1. Приходити вчасно.

2. Бути позитивним.

3. Бути толерантним.

4. Бути доброзичливим.

5. Говорити по-черзі.

6. Зберігати таємниці.

7. «Тут і тепер»

Додаток № 2

Додаткова інформація для роботи в групах:

І група «Розчин»

В природі й техніці розчини мають велике значення. Рослини беруть з ґрунту всі потрібні для їх росту поживні речовини лише у вигляді водних розчинів. Тому своєчасне надходження води до ґрунту має таке велике значення для нормального розвитку рослин і забезпечення високого врожаю сільськогосподарських культур.

Засвоєння їжі пов'язано з переходом поживних речовин в розчин. Всі природні мінеральні води є розчинами. Розчинами є важливі фізіологічні рідини, такі, як кров та лімфа.

Такі галузі техніки, як шкіряне і паперове виробництво, виробництво цукру, мінеральних добрив, лікувальних речовин і багато інших, нерозривно пов'язані з широким застосуванням водних розчинів.

Видатний російський вчений Д.І. Менделєєв створив хімічну теорію розчинів, виклав її в книзі «Исследования водных растворов по их удельному весу», яка вийшла у 1887 році, де в розчині існують сили, які діють між розчином та розчиненою речовиною.

За своїми властивостями розчини займають проміжне місце між механічними сумішами і хімічними сполуками. Від механічних сумішей вони відрізняються своєю однорідністю і виділенням або поглинанням тепла при утворенні, а від хімічних сполук тим, що склад їх не сталий і може змінюватись у досить широких межах.

Проведення дослід - визначення теплових явищ різних розчинів.

Дослід (за допомогою вчителя): У хімічну склянку на 50 мл наливаємо 10мл води. Визначаємо температуру. Додаємо 5 г амоній нітрату і розмішуємо до повного розчинення солі.

Беремо натрій гідроксид. У склянку, що містить 10 мл води, внесемо пінцетом 5 г натрій гідроксиду у вигляді невеличких гранул.

Порівнюємо температуру розчинів (висновки).

Задача для розв'язування (пояснюють учні - консультанти): Яку масу хлориду натрію m(NaCl) необхідно взяти, щоб приготувати mрозчину = 500 г з масовою концентрацією щ = 2%?

ІІ група «Масова частка»

Існують різні способи виразу складу розчину. Найчастіше використовують масову частку розчиненої речовини щ и молярну концентрацію СМ.

Масова частка розчиненої речовини щ - це безрозмірна величина, яка дорівнює відношенню маси розчиненої речовини до загальної маси розчину. Масову частку на практиці виражають в долях одиниці або у відсотках (%).

Концентрацією розчину називають фізичну величину, що показує яка кількість речовини або яка маса речовини міститься в одиниці об'єму розчину: марганцевокислий калій вода змішування

або

де n - кількість молів розчиненої речовини,

m - маса розчиненої речовини,

V - об'єм розчину.

Для вираження кількісного складу розчину існують величини:

§ масова частка: відношення маси розчиненої речовини до маси розчину;

§ молярна частка: відношення кількості молів розчиненої речовини до загальної кількості молів речовин у розчині;

§ об'ємна частка:відношення об'єму розчиненої речовини до об'єму розчину - останній, як правило, не дорівнює сумі об'ємів компонентів;

§ моляльність: відношення кількості молів розчиненої речовин до маси розчинника вираженої в кг(показує скільки молів розчиненої речовини міститься в одному кілограмі розчинника).

За точністю вираження концентрації розчини поділяють на приблизні, точні та емпіричні

Задача для розв'язування (пояснюють учні - консультанти):

ІІІ група «Розчинена речовина»

Гідрати -

Гідрати більшості речовин на відміну від звичайних хімічних сполук є дуже нестійкими й існують лише у розчинах, а при випарюванні розчину розкладаються. Але відомі й порівняно стійкі гідрати, які можна виділити з розчину у твердому стані (так звані кристалогідрати). Утворення гідратів супроводжується звичайно виділенням тепла, внаслідок чого розчин нагрівається.

Кристалогідрати, кристали, що включають молекули води. Багато солей, а також кислоти випадають з водних розчинів у вигляді Кристалогідратів. Прикладами кристалогідратами є багато природних мінералів, наприклад карналіт MgСl 2 ·KCl·6H 2 O. Д.І.Менделєєв довів існування гідратів сульфатної кислоти та інших речовин. Наприклад: H2SO4xH2O, Na2SO4x10H2OxAL2(SO4)3

Задача для розв'язування (пояснюють учні - консультанти): Яку масу речовини необхідно взяти, щоб приготувати mрозчину = 250 г з масовою концентрацією питної соди (гідрокарбонат натрію) щ = 2%?

ІV група «Розчинник»

Розчин - це гомогенна система, яка складається з розчинника і розчиненої речовини.

Вода - один з найсильніших розчинників.

Вона здатна розчинити будь-яку гірську породу на земній поверхні. Повільно й невідворотно вона руйнує навіть граніти, вилужуючи з них легкорозчинні складові.

Не думайте, що вода розчиняє й несе в море тільки те, що легко розчиняється, і що в морській воді міститься тільки звичайна сіль - та, що в сільничці на кожнім столі. Ні, морська вода містить майже всі елементи, що існують у природі. В ній - і магній, і кальцій, і сірка, і бром, і йод, і фтор. У меншій кількості в ній знайдено залізо, мідь, нікель, олово, уран, кобальт, навіть срібло й золото.

З деякими головними розчинниками, наприклад бензином і спиртом, багатьом з вас напевне доводилось стикатися. У спирті чудово розчиняються багато які смоли, лікарські і косметичні засоби, а жири і парафін розчиняються в ньому дуже погано. Чудові розчинники для жирів ефір, ацетон.

Чому плями виводяться бензином? Проведемо дослід…

Дослід: Налийте трохи бензину в пробірку і киньте туди шматочок масла приблизно з горошину завбільшки. Закрийте пробірку і струсіть декілька разів. Масло зникне, бензин розчинить його. Тому за допомогою бензину видаляють жирні плями з одягу. Вода тут не допоможе.

Задача для розв'язування (пояснюють учні - консультанти): Яку масу води необхідно додати до 2 кг солодкого розчину з масовою часткою цукру 40%, щоб одержати розчин з масовою часткою 25%?

Додаток № 3

Домашнє завдання

Тема: Обчислення масової частки й маси речовини в розчині.

1. Яку масу натрій сульфату слід узяти для приготування 200 г 5% розчину?

2. Який об'єм газу виділиться внаслідок додавання надлишку хлоридної кислоти до 8,5% розчину натрій карбонату масою 150г?

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Найважливіші природні сульфати, якісна реакція на сульфат-іон. Застосування сульфатної кислоти і сульфатів в промисловості. Хімічні та фізичні властивості сульфатної кислоти, її взаємодія з металами. Розклад цукру і целюлози під дією сульфатної кислоти.

    презентация [688,5 K], добавлен 30.10.2013

  • Характеристика стічної води за якісним та кількісним складом. Хімічні та фізичні властивості сульфатної кислоти та її сполук. Статистично-математична обробка результатів аналізу по визначенню сульфатів комплексонометричним і турбидиметричним методом.

    курсовая работа [1,2 M], добавлен 13.06.2011

  • Стадії протікання реакції епіхлоргідрина з гідроксилвмісними сполуками. Константи швидкості реакції оцтової кислоти з ЕХГ в присутності ацетату калію. Очищення бензойної кислоти, епіхлогідрин. Методика виділення продуктів реакції, схема установки.

    курсовая работа [702,8 K], добавлен 23.04.2012

  • Характеристика кінетичних закономірностей реакції оцтової кислоти та її похідних з епіхлоргідрином. Встановлення впливу концентрації та структури каталізатору, а також температури на швидкість взаємодії карбонової кислоти з епоксидними сполуками.

    магистерская работа [762,1 K], добавлен 05.09.2010

  • Дослідження основних вимог до якості мінеральної води. Класифiкацiя мінеральних вод, їх значення. Показники якості фасованої води. Методи контролю якості. Визначення іонного складу води за електропровідністю. Іонохроматографічний аналіз мінеральної води.

    курсовая работа [319,9 K], добавлен 28.10.2010

  • Вивчення хімічного складу рослин методом рослинної діагностики. Фізиологічна роль основних мікро- і макроелементів. Класифікація мінеральних добрив. Мікродобрива. Складні добрива. Закономірності зміни якості врожаю залежно від умов живлення рослин.

    реферат [61,5 K], добавлен 28.12.2007

  • Причини забруднення фумарової кислоти після синтезу шляхом окиснення фурфуролу хлоратом натрію в присутності п’ятиокису ванадію. Шляхи її очищення, етапи даного технологічного процесу та оцінка його ефективності. Опис системи контролю та керування.

    контрольная работа [18,0 K], добавлен 02.09.2014

  • Хімічний склад і поглинаюча здатність ґрунтів. Методика визначення активності іонів і термодинамічних потенціалів в ґрунтах. Вплив калійних добрив на активність іонів амонію в чорноземі типовому. Поглиблене вивчення хімії як форма диференціації навчання.

    дипломная работа [823,0 K], добавлен 28.03.2012

  • Гігієнічні вимоги до якості питної води, її органолептичні показники та коефіцієнти радіаційної безпеки й фізіологічної повноцінності. Фізико-хімічні методи дослідження якості. Визначення заліза, міді і цинку в природних водах та іонів калію і натрію.

    курсовая работа [846,9 K], добавлен 13.01.2013

  • Розгляд одержання сульфатної кислоти контактним і нітрозним способами. Розрахунок та порівняння питомої матеріалоємності процесу одержання ацетилену з карбіду кальцію різного складу. Вибір найбільш вигідних варіантів проведення технологічного процесу.

    контрольная работа [114,4 K], добавлен 27.05.2012

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.