Дріжджі — одноклітинні гриби
Особливості організації та процеси життєдіяльності одноклітинних грибів як цілісних організмів. Місце грибів в природі. Будова дріжджової клітини. Роль дріжджів у житті людини та приклади їх використання. Процес розмноження одноклітинних грибів.
Рубрика | Биология и естествознание |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 30.11.2016 |
Размер файла | 617,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Урок з біології (6 клас)
Тема: Дріжджі -- одноклітинні гриби
Мета
Навчальна: сформувати знання про особливості організації та процеси життєдіяльності одноклітинних грибів як цілісних організмів, показати їхнє місце в природі; удосконалювати вміння працювати з додатковою літературою.
Розвивальна: розвивати логічне мислення та творчу активність учнів, уміння творчо розв'язувати поставлені завдання.
Виховна: формувати ціннісні орієнтації на збереження природи.
Очікувані результати: учні називають середовища існування дріжджів, наводять приклади використання людиною дріжджів, описують будову та процес розмноження одноклітинних грибів; розвивають логічне мислення та творчу активність; формують ціннісні орієнтації на збереження природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник Л.І. Остапченко та ін. «Біологія, 6 клас», ілюстративний матеріал.
1. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
дріжджевий клітина гриб організм
2.1 Індивідуальна робота учнів за картками
Картка 1 1. Який одноклітинний організм зображено на малюнку? 2. Схарактеризуйте процес, зображений на малюнку. |
|
Картка 2 1. Будову якої рослини зображено на малюнку? 2. Підпишіть її позначені частини. |
|
Картка 3 1. Який одноклітинний організм зображено на малюнку? 2. Схарактеризуйте процес, зображений на малюнку. |
2.2 Гра «Знайди помилку»
Учитель зачитує текст із помилками, учням необхідно їх виявити і виправити. (Помилки в тексті виділені курсивом, а правильні відповіді наведені в дужках.)
Одноклітинні рослини поширені переважно у прісних водоймах. Ми знаємо таких представників одноклітинних рослин: хламідомонада, хлорела, ламінарія. Хламідомонада -- прісноводна макроскопічна (мікроскопічна) одноклітинна водорість грушоподібної форми. На її задньому (передньому) кінці розташовані два джгутики, за допомогою яких вона ловить собі здобич (рухається). Біля основи джгутика є синя (червона) пляма -- вічко, що бере участь у пошуках їжі (світла).
3. Мотивація навчальної діяльності
Запитання до учнів:
-- Які асоціації у вас викликає слово «дріжджі»?
Очікувана відповідь учнів: хліб, пиріжки, булочки тощо.
Слово вчителя
Слово «дріжджі» має спільний корінь зі словом «дрижати», яке використовувалося при описі спінювання рідини, що часто супроводжує бродіння, спричинюване дріжджами.
Дріжджі, імовірно,-- одні з найстародавніших «домашніх організмів». Тисячі років люди використовували їх для випічки. Археологи знайшли серед руїн давньоєгипетських міст жорна й пекарні, а також зображення пекарів. Припускають, що єгиптяни ще до 1200 р. до н. е. опанували технологію випічки дріжджового хліба разом з випічкою прісного. Для початку зброджування нового субстрату люди використовували залишки старого. У 1680 р. голландський натураліст Антоні ван Левенгук уперше побачив дріжджі в оптичний мікроскоп, проте не розпізнав у них, через відсутність руху, живі організми.
Що це за таємничі організми -- дріжджі?
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
4. Вивчення нового матеріалу
Технологія «Мікрофон»
-- Що вам відомо про гриби?
Очікувані відповіді учнів:
1. Гриби -- це організми, які складаються із шапинки, ніжки.
2. Ростуть у лісі.
3. Бувають їстівні та отруйні.
4. Дітям не бажано вживати гриби тощо.
Запитання до учнів:
-- Чи бачили ви коли-небудь дріжджі? Якщо бачили, то де?
(Обговорення відповідей учнів.)
Проектування зображення
-- Чи можна дріжджі віднести до грибів?
(Більшість учнів відповідає, що ні.)
Пояснення учителя
Дріжджі належать до групи одноклітинних грибів, які втратили міцеліальну будову (не утворюють плодові тіла), бо середовищами їх існування стали субстрати рідкої або напіврідкої консистенції, що містять у великій кількості органічні речовини. До групи дріжджових грибів входять 1500 видів. У природі дріжджі значно поширені й мешкають на субстратах, багатих цукрами.
Розміри дріжджових клітин становлять у середньому від 3 до 7 мкм у діаметрі, але трапляються деякі види, клітини яких можуть досягати 40 мкм. Дріжджові клітини нерухомі і мають овальну форму.
Замалювати зображення на дощці
Схема будови клітини дріжджів
Дріжджова клітина має клітинну стінку. Під клітинною стінкою розміщена плазматична мембрана, що охоплює цитоплазму клітини, у якій містяться органели (вакуолі, мітохондрії) та різноманітні включення. Ядро дріжджів містить хромосоми.
Запитання до учнів:
-- За будовою клітини дріжджі належать до еукаріотів чи прокаріотів?
Очікувана відповідь учнів:
За будовою клітини дріжджі належать до еукаріотів.
Розповідь учителя
Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю. Найхарактернішим способом вегетативного розмноження для одноклітинних грибів -- дріжджів є брунькування.
Розглянути зображення у підручнику (ст. 62, мал. 66)
Роль дріжджів у житті людини.
Певні види дріжджів здавна використовуються людиною при виготовленні вина, пива, хліба, квасу, при промисловому виробництві спирту тощо. Деякі види дріжджів застосовують у біотехнології, завдяки їхнім важливим фізіологічним особливостям. У сучасному виробництві, використовуючи дріжджі, отримують харчові добавки, ферменти, ксиліт, очищують воду від забруднення нафтою. Але є й негативні властивості дріжджів. Деякі види дріжджів здатні викликати в людей захворювання. До таких захворювань належать кандидоз, криптококоз, пітиріаз.
5. Узагальнення та систематизація знань
5.1 «Снігова куля»
Учитель пише на дошці поняття, а учні називають по одному слову, що його стосується. Повторювати слова не можна. Слова записуються напроти терміна, а потім один учень узагальнює їх.
Наприклад: дріжджі, вакуоля, брунькування, ядро, хліб тощо.
5.2 «Мозковий штурм»
-- На яких властивостях дріжджів ґрунтується хлібопекарське виробництво?
(Виготовлення пористого тіста ґрунтується на використанні пекарських дріжджів, які в середовищі, багатому на вуглеводи, спричиняють спиртове бродіння).
6. Підбиття підсумків уроку
Технологія «Незакінчені речення»
Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:
-- На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…
-- Урок важливий, тому що…
-- Мені сподобалося…
-- Мені не сподобалося…
-- Від наступного уроку я чекаю…
7. Домашнє завдання
7.1 Завдання для всього класу
Прочитати §16. Дати відповіді на запитання після параграфу.
7.2 Індивідуальні та творчі завдання
Підготувати міні-проект за темою на вибір «Живі фільтри», «Чому скисає молоко?», «Корисний йогурт».
Размещено на Allbest.ur
Подобные документы
Гриби — еукаріотичні безхлорофільні гетеротрофні спорові організми: морфологічна та генетична систематика; спосіб живлення і розмноження. Їстівні і отруйні гриби, методи їх розрізнення; жива фабрика - дріжджі. Значення грибів в природі і в житті людини.
реферат [4,4 M], добавлен 13.09.2011Гриби – це не рослини і не тварини, а представники особливого царства, яке охоплює понад 100 тисяч видів, до яких належать гриби, пліснява і дріжджі. особливості будови грибів. Різноманіття грибів. Способи розмноження. Корисні та шкідливі гриби.
реферат [12,2 K], добавлен 10.04.2008Класифікація грибів по способу харчування. Сапрофіти - це гриби, що харчуються залишками живих організмів, в основному рослин. Особливості харчування грибів. Основні правила їх збирання. Взаємовигідне співжиття грибів з деревними породами вищих рослин.
реферат [26,4 K], добавлен 24.04.2010Вивчення царства грибів, різних за способом життя, будовою і зовнішньому вигляду. Дослідження подібності грибів до рослин і тварин. Аналіз будови та способів розмноження. Характеристика особливостей паразитичних, сапротрофних та сімбіотичних організмів.
презентация [1,3 M], добавлен 23.04.2013Загальна характеристика класу грибів, їх відмінні особливості, структура і різновиди. Аналіз та причини подібності грибів-двійників, методи розрізняння. Характеристика деяких розповсюджених неїстівних "несправжніх" грибів, які можна сплутати з їстівними.
курсовая работа [1,4 M], добавлен 21.09.2010Вивчення видового складу трутовикових грибів околиць м. Чернігова. Розгляд класифікації захворювань деревних рослин. Значення трутовиків у природі та життєдіяльності людини та план проведення екскурсії. Захист та профілактика грибних захворювань.
курсовая работа [265,2 K], добавлен 21.09.2010Предмет, історія розвитку і завдання мікробіології. Основні типи та склад бактеріальних клітин. Класифікація, морфологія, будова та розмноження клітин грибів та дріжджів. Відмінні ознаки і морфологія вірусів та інфекцій. Поняття та сутність імунітету.
курс лекций [975,8 K], добавлен 22.02.2010Загальна характеристика, біологія лишайників. Спостереження за лишайниками та їх екологічне значення. Вивчення лишайників в шкільному курсі біології. Опис та характеристика цетрарії ісландська. Значення грибів і лишайників у природі і житті людини.
курсовая работа [414,7 K], добавлен 21.09.2010Мікологічне обстеження рослин села Чорнівка Новоселицького району Чернівецької області. Явище помітної мінливості морфологічних ознак деяких видів грибів порядку Erysiphales. Дослідження зв'язку борошнисторосяних грибів з рослинним і тваринним світом.
научная работа [2,4 M], добавлен 12.03.2013Біотехнологічні процеси з використанням ферментів. Характеристика грибів Penicillium funiculosum, їх морфолого-культуральні ознаки, біохімічні властивості. Синтез вортманніну, що може бути використаний як протипухлинний засіб. Методи рекомбінантних ДНК.
курсовая работа [607,3 K], добавлен 22.03.2015