Любов як вияв самовідданості

Розширення знань учнів про життя у взаємній любові, сповнене самопожертви заради ближнього. Духовна і сердечна пожертва заради вічного життя людської душі. Виховання в учнів сердечних і духовних почуттів любові до Творця і ближнього свого, милосердя.

Рубрика Этика и эстетика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 04.11.2020
Размер файла 23,8 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тернопільська загальноосвітня школа № 25

Конспект уроку

з основ християнської етики 5 клас

Любов як вияв самовідданості

З досвіду роботи вчителя

основ християнської етики

Атаманчук Л.Б.

Тернопіль 2013

Тема: Любов як вияв самовідданості.

Мета: - розширити знання учнів про те, що життя у взаємній любові - це ніщо інше як, життя сповнене самопожертви заради ближнього; довести дітям, що вияв любові - це духовна і сердечна пожертва заради вічного життя людської душі; розвивати зв'язне мовлення, уміння слухати, робити власні висновки; аналізувати, порівнювати; виховувати в учнів сердечні і духовні почуття любові до Творця і ближнього свого; християнські чесноти (віра, надія, любов), діла милосердя для душі і тіла.

Ключові поняття: любов, жертовна любов.

Обладнання і матеріали: запалена свічка, три повітряні кульки, макет «Дерево любові», макет «Хмаринки», мультимедійний проектор.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Перевірка готовності до уроку.

(Церковний дзвін, щебетання пташок - музичний супровід).

Учитель.

Боже, Отче, глянь на діти,

На дрібні оції квіти.

Світи сонцем і зірками

Над малими школярами

Учні.

Дай нам сили і охоти,

До навчання, до роботи,

Щоб росли ми здоровенькі,

На потіху батьку й неньці

Учитель. Дух Святий хай з вами буде,

Щоб росли з вас добрі люди.

Діти, я прошу вас хвилинку постояти. Хай першими сядуть уважність і чуйність, другими - сердечність і щирість, а згодом - доброта і милосердя. Ви завагалися? Чому? Тому що ваші серця переповнені і одним, і другим, і третім. Я не випадково зупинила вас. Ви на хвилинку замислилися над чистими джерелами своєї душі. Поверніть, будь ласка, руки долонями один до одного, налаштуйтесь на добрий настрій, посміхніться один одному і покажіть, як ми вміємо любити, які ми хороші. Ви відчуваєте тепло, яке посилає вам ваш товариш? Це тепло його серця, його душі.

(Діти сідають. Учитель запалює свічку).

Як оця свічка зігріває нас своїм вогником, так багатство ваших душ може зігріти ближнього.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні ми дізнаємось, що означає жити у взаємній любові, в чому проявляється сила християнської любові, чому ми прагнемо любові. На прикладі біблійних праотців Авраама й Ісаака дізнаємось про любов як готовність до пожертви. Я прагну, щоб вічна Божа любов наповнювала ваші дитячі серця, постійно виявлялася у вашому повсякденному житті.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

І. Вступне слово вчителя (звучить класична мелодія)

Людина починається з любові. Любов виростає з дитинства, з лагідного дотику маминих рук, з ласкавого маминого слова, з тихої колискової пісні, з квітки вишні та яблуні під вікном.

З любові Бог створив світ. Творець створив людину, а, отже, і нас з вами на образ Свій і подобу. Коли у людини на душі світло і радісно, то Господь дарує їй почуття любові. А любов завжди породжує добро. Любов і добро завжди є основою життя. Життя у цьому світі можливе тільки у взаємній любові.

Люби, дитино, квітку і комаху,

Люби усе, що бачиш ти навкруг,

Бог дав любов, але не пута страху,

Він є Отець. Він є найкращий друг!

2. Бесіда

- Як ви вважаєте, що означає слово «любити»?

- Які ви знаєте прояви любові? (Любов до батьків, братів і сестер, любов до Батьківщини, любов до природи, любов до тварин, до мистецтва, до улюбленої справи, до професії).

- За що ви любите своїх батьків?

Існує любов людська і Любов Божа - вища Любов.

Одним із вищих проявів прекрасного почуття любові є материнська любов. Мати - символ усього найкращого, найдобрішого, найсвятішого.

- Чи готові ваші батьки пожертвувати чимось заради вас?

- Чи готові ви пожертвувати чимось заради батьків?

- Як ви розумієте слова «любов», «кохання», «відданість», «самопожертва»?

3. Розповідь учителя

Діти, в руках я тримаю шматочок крейди. Як ви вважаєте, з чого він складається? (Відповіді учнів). Із природознавства ви вже знаєте, що тіла складаються з речовин, а речовини - з молекул. Цей шматочок крейди складається з великої кількості молекул. А молекули складаються з атомів. Усі жертвують себе один одному.

- А яка найпоширеніша речовина на землі? (Вода).

- Молекула води складається з атомів водню і кисню, які жертвують себе один одному, утворюючи молекули води: Н-О-Н. Атом складається з ядра й електронів. Електрон жертвує собою, віддає свою незалежність.

- Вода дає життя рослинам і тваринам, випаровується з річок, морів, озер і випадає у вигляді дощу. Так здійснюється кругообіг води в природі.

- А для чого ростуть рослини? (Зелені рослини на світлі виділяють кисень. Є поживою для тварин і людей. Створюють затінок та прохолоду).

Отже, рослини також приносять себе в жертву. У природі ніби існує закон послуху Божим заповідям, а також закон самопожертви. Лише людина порушує ці закони, через що стається хаос та безлад. Людина збунтувалася своїм непослухом проти Бога, вчинила гріх. Але добрий і милосердний Господь чекає на наше покаяння. Він посилає на землю свого єдинородного Сина Ісуса Христа і віддає Його в жертву за наші гріхи, щоб показати, як навернутися до Бога. Тепер ви вже можете точніше сказати, що таке «самопожертва». (Це віддати щось, не чекаючи нагороди, віддачі, не маючи взамін нічого).

Лише той, хто любить, може жертвувати. Жертва без любові неможлива. Подивіться на цю свічку, яка горить на столі. Що вона дає людям? (Світло, тепло).

Людина, яка любить так само, як і свічка, віддає іншим своє тепло і «світить» добрим прикладом для інших. Ми, як свічка, згораємо і віддаємо себе. Завдання людини - зробити те, для чого ми створені.

А як ви гадаєте, для чого створив Бог людину?

Як сказав євангеліст Матвій: «Життя людині дається для того, щоб вона засвідчила любов до Того, Хто її створив». Ім'я Боже повинно світитися у нас. Бо ми є те тепло і світло, яке запалив Бог. Любов не може бути без жертви, а жертва - без любові.

4. Авраам та Ісаак. Жертвоприношення Авраама

У Святому Письмі є розповідь про Авраама, якому Господь сказав принести в жертву свого сина. Авраам, який у всьому покладався на Господа Бога, не дивлячись на любов до сина, вже готовий був принести його в жертву. Але Бог лише випробовував його, тому послав для жертви ягнятко. Давайте про це детальніше прочитаємо в підручнику.

IV. Робота з підручником, бесіда за ілюстраціями. Бесіда за прочитаним.

- Чому Господь вирішив випробувати таким чином Авраама? (щоб випробувати його любов до Себе).

- Яку жертву готовий був принести Авраам? (свого сина).

- Чи насправді Бог хотів жертви Ісаака - сина Авраама? (ні).

- У чому переконався Бог після випробування Авраама? (що Авраам любив Бога понад усе).

- Прообразом чого стало випробування Авраама? (прообразом Спасителя, Який, будучи Сином Божим, буде відданий Своїм Отцем на хресну смерть, у жертву за гріхи усіх людей).

Фізкультхвилинка.

Поклонімося щодня

Батькові низенько,

Бо його серденько

До твого близенько.

Поклонімося щодня

Матінці ще нижче,

Бо серденько в неї

До твого ще ближче.

Світло і сила Господньої любові

(На фоні слів учителя звучить запис класичної мелодії).

Прикладом вищої Божественної любові є любов Господа нашого Ісуса Христа до всіх людей. Він багато перетерпів наклепів, поневірянь, жорстоких знущань, перебуваючи серед людей та навіть і тоді, коли Його розіп'яли на хресті, помираючи в нестерпних муках, Він молився за убивць: «Отче, прости їм, бо не знають, що чинять вони!»

- Де записані вчення Ісуса Христа? (В Біблії, а точніше в Євангелії). Господь Бог дав нам дві головні заповіді любові (Мт. 22, 36-40):

1. Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією думкою твоєю.

Це є перша і найбільша заповідь. Друга ж подібна до неї:

2. Люби ближнього твого, як самого себе.

«Бог є любов», - свідчить Святе Письмо (1 Ів. 4,8). Якщо людина любить Бога, то наповнює всі свої думки, наміри і справи любов'ю. Адже Бог, який живе в нашому серці, постійно виявляє Себе, подає нам Свою силу та Свою благодать. Так любов стає основою нашого буття, способом нашого життя та мислення. І в цьому разі ми запитаємо себе: а чи може така людина не любити інших людей, навіть тих, хто її проклинає, ненавидить, ображає та проганяє? Звісно, любов до ближнього - для багатьох недосяжний ідеал. Та якщо поставити собі за мету сходження до цього ідеалу, поступове просування до нього через викорінення ненависті, через прийняття в свою душу жалю, розуміння та співчуття до ближнього, через справи добра та милосердя, то як дивно перетвориться наше життя!

Любимо Ісуса:

- у щоденній молитві;

- у недільній службі Божій;

- у любові до батьків;

- у любові до друзів;

- у любові до України.

Запитання учням:

Що означає любити ближнього свого?

Любити - робити добро для ближнього. Це значить:

- дбати і турбуватися про нього;

- бути разом з ним у біді і горі;

- віддавати світло і тепло своєї душі для ближнього;

- вміти пожертвувати своїми інтересами заради ближнього.

V. Закріплення набутих знань

1. Творча вправа «Сонце, Небо і Земля»

Ось перед вами три повітряні кульки, які символізують Небо - голуба кулька, Земля - зелена, Сонце - жовта кулька. Підійдіть до тієї кульки, яка вам до вподоби, і ви знайдете на хмарках, деревах і промінчиках всі якості любові з Першого послання до Коринтян св. ап. Павла (1 Кор.13,4-8). «Любов довго терпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не вихваляється, не пишається, не безчинствує, не шукає свого, не гнівається, не замишляє зла, не радіє з неправди, а радіє істині; усе покриває, всьому йме віру, всього сподівається, все терпить».

(Учні по черзі дістають, читають і коментують ту чи іншу якість любові і прикріплюють на відповідній кульці).

Це, діти, є вияв Божої любові. Божа любов - це жертовна любов заради нашого спасіння.

2. Творча робота. Створення «Дерева Любові»

З чим асоціюється вам слово Любов? У кожного з вас на парті є листочок, тож прикрасьте наше дерево! (Учні прикріплюють листочки з написами до дерева, промовляючи вголос свій вибір): гідне минуле допомога щасливе майбутнє співчуття щаслива людина підтримка в скрутну хвилину уміння прощати доброта взаєморозуміння взаємодопомога міцна, дружня родина вдячність батькам безпроблемне сьогодення дружба з екологією самопожертвування.

VІ. Підсумок уроку. Висновки

Нам дуже часто важко знайти декілька хвилин для спілкування з рідними та близькими, для того, щоб допомогти тим, хто потребує нашої допомоги. Ми дуже мало часу віддаємо спілкуванню з Богом. Хоча рідні і близькі, і Сам Господь Бог чекають розмови з нами, а ми не можемо пожертвувати для них свого часу.

Я сподіваюся, що від сьогоднішньої зустрічі у ваших серцях стало більше любові до Бога та до своєї родини. А зараз я пропоную запалити свічечку і прочитати разом молитву, в якій попросимо Бога здоров'я для всієї сім'ї.

До Тебе підносим маленькі долоні

І молимось щиро за маму, за тата,

За діда, бабусю, сестричку і брата.

За всіх, кого любим, За всіх, хто нас любить,

Що нам помагають і щиро голублять,

Дозволь нам щасливо цей день пережити,

Набратися сили і Богу служити.

Дорогі діти! Не лінуйтесь робити добро,

Лише зла не бажайте нікому.

Хай душа буде світлою в вас

І промениться завжди добротою.

Правда в світі є дуже проста:

Сонце Землю теплом зігріває,

А людину - її доброта і любов у житті прикрашає!

VІІ. Домашнє завдання

Поміркуйте над слова ми:

1. «Ненависть збуджує сварки, а любов покриває всі провини». Мудрий Соломон. (Пр. 10, 12).

2. «Любов довго терпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не вихваляється, не пишається, не безчинствує, не шукає свого, не гнівається, не замишляє зла, не радіє з неправди, а радіє істині; усе покриває, всьому йме віру, всього сподівається, все терпить."

Перше послання до Коринтян св. ап. Павла (1 Кор.13, 4-8)

любов самопожертва милосердя

Размещено на Allbest.ru


Подобные документы

  • Приватність, її психічна, фізична та соціальна цінність. Право особи на приватність і секретність. Внутрішній світ та життя. Межа між обґрунтованим і необґрунтованим втручанням в приватність. Сфери законного зацікавлення. Інформація про приватне життя.

    статья [14,5 K], добавлен 02.10.2008

  • Поняття та особливості естетичного виховання дітей молодшого шкільного віку. Експериментальне дослідження ролі ігрової діяльності в навчанні учнів. Зміст роботи викладача з виховання школярів за допомогою дидактичних ігор в школі на уроках музики.

    курсовая работа [59,5 K], добавлен 05.04.2015

  • Незвичайне життєлюбство, віра в загробне життя стародавніх єгиптян та особливості їх етикету. Любов древніх єгиптян до прикрас і косметики. Одяг стародавніх греків: хітон, хламида та гіматій. Тога древнього римлянина - головний одяг і ознака громадянина.

    реферат [17,7 K], добавлен 10.02.2013

  • Суспільне життя Лівобережної України у ХVІІІ ст., філософські і етичні ідеї. Основні віхи життя і творчої діяльності Г.С. Сковороди. Його етичні погляди, можливості їх використання в етиці сучасної педагогічної діяльності, особистому і суспільному житті.

    курсовая работа [43,3 K], добавлен 28.12.2011

  • Поняття, сутність та особливості естетики як науки, основні напрями її впливу на суспільну свідомість та мораль. Основоположні засади та керівні ідеї розвитку та функціонування духовного життя суспільства. Основні шляхи підвищення рівня естетичних знань.

    курсовая работа [67,4 K], добавлен 28.10.2014

  • Ціннісне ставлення людини до дійсності як предмет естетики. Функції естетики в сучасному суспільстві. Структура естетичного знання. Естетичне та його основні форми. Виникнення, соціальна сутність і основні правила етикету. Специфіка естетичного виховання.

    реферат [39,7 K], добавлен 25.03.2011

  • Визначення головної проблеми соціальної філософії у вивченні сенсу життя. Порівняльна характеристика поняття добра і зла у моральній свідомості та релігійній науці, їх взаємозаперечення та взаємовизначення. Аналіз вибору людини у конфліктних ситуаціях.

    контрольная работа [39,5 K], добавлен 14.03.2010

  • Щастя як стан задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості; насолоджувальний досвід, емоція, що породжується від володіння добром; втіха, приємність. Видатні філософи, педагоги, психологи, письменники про сутність поняття.

    реферат [25,7 K], добавлен 28.11.2010

  • Особистість Фрідріха Ніцше, етапи його життя, суть вчення про надлюдину, зв'язок з описовою психологією. Теорія Раскольнікова у творі Ф.М. Достоєвського "Злочин і покарання". Позитивна цінність для нашого часу морального філософського дослідження Ніцше.

    реферат [33,9 K], добавлен 17.11.2009

  • Комічне - категорія естетики, що відбиває соціально-значущі протиріччя дійсності, і соціальна реальність. Вираження і сприйняття комізму. Руйнуючий і життєстворюючий сміх. Типи і відтінки комізму за ступенем важливості. Історизм комедійного аналізу життя.

    реферат [19,7 K], добавлен 20.10.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.